مشکلات خرید کنسول سری اول در ایران؛ آیا نباید بیشتر صبر کنیم؟

آیا در ابتدای نسل باید کنسول سری اول را بخریم؟ اگر در هر جایی غیر از ایران هستید بله، عیبی ندارد. اما اگر در ایران هستید بهتر است صبر کنید، مخصوصا برای خرید پلی‌استیشن ۵. چرا؟ با دقت ادامهٔ مطلب را بخوانید. اتفاق خیلی بدی برایم رخ داد و کنسول پلی‌استیشن ۵ که ۲۶ میلیون تومان خریدم و تصویرش را در زیر می‌بینید، ۲ روز بعد از خرید خاموش شد و دیگر روشن نشد؛ اتفاقی که شاید در هر ده‌ هزار دستگاه هم برای یکی رخ ندهد، ولی برای من رخ داد و نشان داد که کنسول‌های اول نسل ممکن است ایراد داشته باشند. به همین خاطر هم قصد کردم این مقاله را برایتان بنویسم تا از برخی ریسک‌ها آگاه باشید. بله، این اتفاق واقعا بدشانسی بود، ولی بدترش این‌جا بود که بعد از رخ دادن این اتفاق، در ایران هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم، چون احتمالا می‌دانید که ما جزو بقیهٔ دنیا به حساب نمی‌آییم و بهتر است این‌طور بگویم که دوست داریم به حساب بیاییم، ولی به حسابمان نمی‌آورند. وقتی که در اول نسل، کنسول پلی‌استیشن ۵ را در ایران بخری ۲۶ میلیون تومان و بعد از ۲-۳ روز دیگر روشن نشود، می‌دانید چه‌کار می‌توانید بکنید؟ سرتان را بزنید به دیوار و غصه بخورید. بقیهٔ جاها چه‌کار می‌کنند؟ فرم پر می‌کنند و سونی با عزت و احترام می‌برد دستگاهشان را عوض می‌کند و درست می‌کند و برمی‌گرداند. کنسول ۵۰۰ دلاری را که ۳ برابر پول می‌دهیم می‌خریم ۳۰ میلیون تومان، بعدش هم فقط شانس و اقبال است و اگر خراب شود هیچی. وقتی مطالب فروم‌های خارجی را می‌خواندم، دیدم چند نفر که مثل من بدشانس بوده‌اند و کنسولشان خراب شده است، خیلی راحت بعد از یک هفته، کنسول جدید گرفته‌اند و تازه از سونی تشکر هم کرده‌اند که زود کارشان را راه انداخت. می‌خواندم و دلم می‌خواست گریه کنم. بالاخره دستگاه الکترونیکی خرابی دارد، ولی مهم این است که بعدش پشتیبانی وجود دارد، ولی در ایران پشتیبانی کشک هم وجود ندارد و پولتان و ذوقتان به فنا رفته است. بگذارید تا مطلب را مجزاتر کنم و به هر بحث، جداگانه اشاره کنم تا تک‌تک مشکلات را خوب بدانید.

اتفاق خیلی بدی برایم رخ داد و کنسول پلی‌استیشن ۵ که ۲۶ میلیون تومان خریدم و تصویرش را می‌بینید، ۲ روز بعد از خرید خاموش شد و دیگر روشن نشد؛ اتفاقی که شاید در هر ده هزار دستگاه هم برای یکی رخ ندهد، ولی برای من رخ داد و نشان داد که کنسول‌های اول نسل ممکن است ایراد داشته باشند. به همین خاطر هم قصد کردم این مقاله را برایتان بنویسم تا از برخی ریسک‌ها آگاه باشید. بله، این اتفاق واقعا بدشانسی بود، ولی بدترش این‌جا بود که بعد از رخ دادن این اتفاق، در ایران هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم.

 • قیمت بالا
قیمت کنسول‌های نسل جدید در ایران بسیار بالاست. البته برای پلی استیشن این‌طور است. در حال حاضر ایکس‌باکس سری ایکس و اس حدود ۱۲ و ۱۷ میلیون تومان هستند و پلی‌استیشن ۵ حدود ۲۷ میلیون. از آن‌جایی که تقاضای پلی‌استیشن ۵ اصلا قابل مقایسه با ایکس‌باکس نیست و آن‌قدر تقاضایش زیاد است که حتی سونی هم برای تولید به مشکل خورده است، بنابراین شاهد اختلاف قیمت بسیار زیادی برای دو کنسول هستیم که باعث می‌شود قیمت پلی‌استیشن ۵ واقعا مسخره و غیرمنطقی باشد و خریدش در حال حاضر زیاد قابل توصیه و صحیح نباشد، ولی خب ایکس‌باکس‌های جدید اکنون در قیمت مناسبی هستند و یک کنسول ۵۰۰ دلاری با قیمت ۱۶-۱۷ میلیون تومان، رقمی عقلانی و درست است.

کنسولم را از دوستم خریده بودم و بعد از ۳ روز خراب شد، ولی او هیچ چیزی را گردن نگرفت و هیچ کمکی به من نکرد و خودش را کنار کشید و در واقع گفت به درک که ۲۶ میلیون به من پول دادی و خراب شده. بله با این‌طور فروشندگانی طرف هستیم. یعنی طرف نمی‌گوید که بابا این رفیقم است و ۳ روز پیش ۲۶ میلیون تومان به من پول داده و کنسول خریده.

 • برخی مشکلات فنی
این موضوع عینا برای خودم پیش آمد و دلیلی است که این مقاله را نوشتم تا به شما هشدار بدهم. کنسول پلی‌استیشن ۵ من همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتم، بعد از ۳ روز ناگهان خاموش شد و دیگر روشن نشد و حتی به سیف مد هم نمی‌رفت. فکر کنید که کنسولی که ۲۶ میلیون تومان خریده‌اید ناگهان این اتفاق برایش بیفتد و هیچ کاری هم نتوانید بکنید. بالاخره اول نسل است و سری اول کنسول‌ها همیشه مشکلاتی دارند و دستگاه‌های الکترونیکی بالاخره تعدادی خرابی دارند که از شانس من، همین خرابی به من افتاد. وقتی نت را چک می‌کردم دیدم برای تعدادی دیگر هم در سراسر دنیا این موضوع رخ داده است و حسابی حالشان گرفته شده است، ولی خب برای آن‌ها حال‌گیری مقطعی است و برای ما شاید دائمی. در واقع این موضوع ما را می‌رساند به مشکل بعدی این لیست.

قیمت کنسول‌های نسل جدید در ایران بسیار بالاست. البته برای پلی‌استیشن این‌طور است. در حال حاضر ایکس‌باکس سری ایکس و اس حدود ۱۲و ۱۷ میلیون تومان هستند و پلی‌استیشن ۵ حدود ۲۷ میلیون. از آن‌جایی که تقاضای پلی‌استیشن ۵ اصلا قابل مقایسه با ایکس‌باکس نیست و آن‌قدر تقاضایش زیاد است که حتی سونی هم برای تولید به مشکل خورده است، بنابراین شاهد اختلاف قیمت بسیار زیادی برای دو کنسول هستیم که باعث می‌شود قیمت پلی‌استیشن ۵ واقعا مسخره و غیرمنطقی باشد.

 • عدم وجود گارانتی و ضمانت
وقتی کنسولی را در خارج ایران خریده‌اید و برایش مشکل پیش می‌آید، سونی و مایکروسافت سریعا گردن می‌گیرند و برای حل مشکلتان تلاش می‌کنند و اگر کنسولتان درست نشد، یکی جدید به شما می‌دهند و بدون این که کنسولتان را گارانتی خاصی کرده باشید، تا مدت‌ها مشمول حق مشتری هستید و شرکتی که از آن کنسول خریده‌اید، برایتان ارزش قائل می‌شود. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم، همین مشکلی که برای کنسول من پیش آمد، در اسپانیا برای یک گیمر دیگر پیش آمده بود که سونی سریعا دستگاهش را گرفته بود و یک هفته بعد دستگاه نو را به او تحویل داده بودند و در ردیت پیام گذاشته بود تا از پشتیبانی خوب سونی تشکر کند. ولی این‌جا چطور است؟ هیچی. دستتان به هیچ‌جا بند نیست و پولتان رفته است که رفته است. نه گارانتی، نه ضمانت، نه انصاف و رفاقت. این انصاف و رفاقت که گفتم، ما را می‌برد به شمارهٔ بعدی لیست.
پلی‌استیشن و ایکس‌باکس

اگر ایکس‌باکس جدید می‌خواهید بله بخرید، ولی اگر پلی‌استیشن ۵ می‌خواهید و خیلی برایتان فرق نمی‌کند که مدتی بگذرد، الان نخرید تا هم قیمتش درست شود، هم ایرادات سری اول کنسول رفع شود و هم تعمیرکاران حرفه‌ای و کاربلد برای آن در ایران زیاد شوند. البته یک وقت فکر نکنید که می‌گویم اگر بخرید خراب می‌شود ها. اصلا این‌طور نیست. میلیون‌ها نفر خریده‌اند و دارند بازی می‌کنند و فقط برای عدهٔ خیلی خیلی محدودی مشکل پیش آمده است، ولی خب یکی از همان‌ها من هستم که لازم دانستم برایتان این مطلب را بنویسم و هشدار بدهم که اگر ۱ در هزار یا ۱ در ده هزار این مشکل برایتان پیش بیاید، دستتان به هیچ جا بند نیست.

 • فروشندگان بی‌انصاف و بی‌معرفت
کنسول را از دوستم خریده بودم و بعد از ۳ روز خراب شد، ولی او هیچ چیزی را گردن نگرفت و هیچ کمکی به من نکرد و خودش را کنار کشید و در واقع گفت به درک که ۲۶ میلیون به من پول دادی و خراب شده. بله با این‌طور فروشندگانی طرف هستیم. یعنی طرف نمی‌گوید که بابا این رفیقم است و ۳ روز پیش ۲۶ میلیون تومان به من پول داده و کنسول خریده. شاید بتوانند کنسول خراب را بدهند به آن عمده‌فروشی که از سونی خرید کرده است و او هم کنسول را بدهد به سونی، ولی این کار را نمی‌کنند، حتی برای رفیقشان، چه برسد که غریبه باشید. طرف می‌گوید شانس بدت بوده که خراب شده و به من ربطی ندارد.

وقتی که در اول نسل، کنسول پلی‌استیشن ۵ را در ایران بخری ۲۶ میلیون تومان و بعد از ۲-۳ روز دیگر روشن نشود، می‌دانید چه‌کار می‌توانید بکنید؟ سرتان را بزنید به دیوار و غصه بخورید. بقیهٔ جاها چه‌کار می‌کنند؟ فرم پر می‌کنند و سونی با عزت و احترام می‌برد دستگاهشان را عوض می‌کند و درست می‌کند و برمی‌گرداند. کنسول ۵۰۰ دلاری را که ۳ برابر پول می‌دهیم می‌خریم ۳۰ میلیون تومان، بعدش هم فقط شانس و اقبال است و اگر خراب شود هیچی.

 • با تمام این توضیحات آیا الان کنسول بخریم؟
اگر ایکس‌باکس جدید می‌خواهید بله بخرید، ولی اگر پلی‌استیشن ۵ می‌خواهید و خیلی برایتان فرق نمی‌کند که مدتی بگذرد، الان نخرید تا هم قیمتش درست شود، هم ایرادات سری اول کنسول رفع شود و هم تعمیرکاران حرفه‌ای و کاربلد برای آن در ایران زیاد شوند. البته یک وقت فکر نکنید که می‌گویم اگر بخرید خراب می‌شود ها. اصلا این‌طور نیست. میلیون‌ها نفر خریده‌اند و دارند بازی می‌کنند و فقط برای عدهٔ خیلی خیلی محدودی مشکل پیش آمده است، ولی خب یکی از همان‌ها من هستم که لازم دانستم برایتان این مطلب را بنویسم و هشدار بدهم که اگر ۱ در هزار یا ۱ در ده هزار این مشکل برایتان پیش بیاید، دستتان به هیچ جا بند نیست. تعداد این مشکلات هم صفر نیست و ممکن است که برای هر کسی پیش بیایند، چون اول نسل است، پس بهتر است برای خرید پلی‌استیشن ۵ مثلا تا تابستان یا بعد از آن صبر کنید. اکنون نه از نظر قیمت، نه از نظر گارانتی یا تعمیر و نه از نظر صفر بودن درصد مشکلات، وقت خیلی خوبی برای خرید پلی‌استیشن ۵ نیست، مگر که خیلی خیلی مثل من آن را بخواهید و حتی به کار کردنتان هم مربوط باشد. اگر پلی‌استیشن ۵ یا ایکس‌باکس جدید خریدید، بازی کنید و لذتش را ببرید و انشالله مشکلی برایتان پیش نمی‌آید، ولی هدف این مقاله این بود که به شما بگویم بدانید که درصد مشکل، «صفر» نیست و ممکن است برای هر کدام از ما رخ بدهد، همان‌طور که برای من رخ داد. در واقع مثال بارز این موضوع برایتان این مقاله را نوشته، در هر حالی که ۲۶ میلیون تومان پولش باد هوا شد.
69
7
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • واقعا متاسف شدم سعید عزیز
  واقعا چرا این اتفاق باید برای تو پیش بیاد Really Pissed Really Pissed Really Pissed

  14
  6
 • ای بابا خیلی ناراحت شدم سعید جان.امیدوارم مشکل ، جدی نباشه و زودتر حل بشه.احتمالش زیاده که مربوط به تغذیه برق بشه (مخصوصا اینکه وسط بازی تصویر یک‌دفعه نپره و به هم نریزه و حالت پیکسلی رخ نده که اینا معمولا مربوط به نیم‌سوز شدنِ cpu هستش) چون این مشکل تو دستگاه‌های الکترونیکی بسیار شایع هستش و بعضی مواقع ممکنه خازن‌ها بسوزن و با تعویضشون مشکل حل بشه.

  8
  4
 • Ali power گفت:

  سلام خدمت استاد اقا بابایی واقعا ناراحت شدم بنده حقیر حدود ۵ سال هست مقاله های حضرتعالی رو تو گیمفا مو به مو مطالعه میکنم قبلها کامنت زیاد میذاشتم ولی از ۲ سال قبل که کامنت ها میره بررسی دیگه دل و دماغ کامنت گذاشتن رو دیگه ندارم ولی این مقالتون باعث شد یه چیزهایی رو روشنگری کنم چون اگه نگم واقعا بعضیا لطمه میبینن از این قضیه

  بنده تو شهر زنجان گیم نت دارم‌ حدود ۱۴ تا ps4 دارم بنا به دلایلی ایکس باکس وان ندارم قبلها چند بار خریدم دیدم مشتریها بازی نمی کنن فروختم الان مشتری میاد داخل مغازه میگه کی ps5 میاری ؟ الکی میگم ماه دیگه واقعیتش پولش هست حدود ۵۰۰ میلیون بنده حقیر تو بانک سپرده دارم که ماهی ۸ تومن بهم سود میده علاوه بر دخل گیم نت ولی وجدانان زورم میاد کنسولی که الان با قیمت دلار ۲۵ تومنی در میاد ۱۲ برم ۲۵ بدم به یکی که تو لحظه ۱۰ میلیون به جیب بزنه من خودم ۱۰ سال پیش یه ۱۰۰۰ تومنی جیبم نبود ۲۴ ساعته کار کردم جمع کردم حالا تو این نقطه هستم برای تمام پولهایی که الان دارم خون دل خوردم استرس کشیدم همه اینا رو گفتم که تهش به این جمله برسم برای دوستان باور کنین فقط ۲ ماه دندون رو جگر بذارین نخرین این دستگاه ها میمونه رو دست فروشنده ها اون موقع مجبورن بیام ۱۲ و سیزده بفروشن بهتون الکی جیب اینا رو پر نکنین گر صبر کنی ز گوره حلوا سازی

  27
  6
 • Dr.Gamer گفت:

  بنده حدودا اوایل نسل ۸ یه ps4 فت خریدم حدودا ۵ ماه هم استفاده کردم و یه روز به طور عجیبی دیگه روشن نشد چندین جا بردمش برای تعمیر یکی گفت مادربوردش سوخته یکی گفت پاورش هست و خیلی چیزای دیگه اون موقع هم خیلی کنسولای نسل ۸ جا نیفتاده بود و کسی تسلط به سخت افزار و تعمیراتشون نداشت اکثرا گفتن بفروش یه نو بخر و خب برای من خیلی سنگین بود که بخوام یک چهارم قیمت بفروشم و دیگه کنسولو نگه داشتم حدود یک سال بعد گفتم تیری تو تاریکی بندازم و دوباره مراجعه کردم برای تعمیر و چند تا مغازه همون چیزای قبلی رو گفتن منم داشتم ناامید میشدم. اون موقع برای خرید و فروش بازی گروهای واتساپ و تلگرام زیاد شده بود توی یکی از این گروها یه نفر یه شخصیو بهم معرفی کرد گفت که رفته خارج و دوره تعمیرات تخصصی دیده حتما یه سر‌ برو پیشش و ادرسشو بهم داد و وقتی مراجعه کردم گفتم که همکاراشون چیا گفتن خندید و گفت این یه قطعی مدار ساده تو سریای اول هست و خیلی وقته که مشکلش از طرف سونی برطرف شده و توی نیم ساعت کار منو راه انداخت…. خلاصه میدونم خیلی سخته برای یه مدت طولانی بیخیال کنسول نو ۲۶ تومنی بشین ولی خب اگه صبر کنین که تعمیرات کنسولای نسل ۹ فراگیر بشه مشکلتون احتمالا حل بشه چون اینجور مسائل که اول نسل پیش میاد اکثرا چیزای ساده ای هستن مشکلات اساسی که غیرقابل تعمیر باشن کلا پیش نمیاد فقط باید صبر کنین که تعمیرش پیدا بشه… در ضمن تشکر بابت مقاله و هشداری که به دوستان سایت دادید شاید کس دیگه بود میگفت به من چه بزار بقیه هم بخرن خراب شه Yes

  20
  2
 • بابایی بیا سمت پی سی . ول کن اون قوطی حلبی رو
  الکی پولتو به چوخ نده

  6
  44
 • maxtor گفت:

  احساس می‌کردم چندین متن تکراری رو هی پشت سرهم میخونم
  شمام همین حسو داشتین؟

  21
  5
 • milad nazari گفت:

  سلام میتونی بری اداره صنعت معدن یا اصناف ازش شکایت کنی بخاطر فروختن کالای بدوون گارانتی که قاچاق محسوب میشع . اگر پیگیر باشی زود کارت راه میفته

  14
  3
 • m.r.p گفت:

  سعید جان من ایتالیا هستم، بهم پیام بده توی تلگرام شاید بتونم کمکت کنم. این آی دی منه( MilMilPoli )
  https://t.me/MilMilPoli

  11
  3
 • ای بابا. چه شانس بدی. واقعا متاسفم آقا سعید. معلوم میشه تا تابستون به هیچ وجه نباید خریدش. البته که پولش هم نیست

  3
  1
 • mmi گفت:

  سلام ، دوست عزیز سخت تریت قسمت تعمییر قطعات الکترونیک عیب یابیه و عدم وجود قطعات در ایران ، اما چون کنسول شما نو هست احتمال خرابی قطعات کمه ، من خودم تعمییر کار بردهای smd هستم ، سخترین قسمت تعمییر کنسول هم پردازنده مرکزیه که اگر یه تعمییر کار ماهر سراغ داشته باشین با یک ریبال ساده مشکل کنسول حل میشه ، ما الان تعمییر کار هایی رو داریم که پردازنده های موبایل که به مراتب سخت از کنسول هستن رو تعمیر میکنن ، با مراجعه به یوتیوت میتونید اکثر خرابیهای سری های اول کنسولو پیدا کنید و رفعشون کنید ، نگران نباشید….

  3
  0
 • peen گفت:

  اقا سعید واقعا ناراحت شدم شما و من و همه ی گیمرهای وطنم حقشون این شرایط نیست واقعا………………..بغضم گرفت اصلا Frown

  4
  1
  • سلام خدمت همه ی دوستای عزیزم. واقعا واقعا واقعا از این همه محبت و لطف و حمایت شما ممنونم. شما خیلی دوستای خوبی هستید و بهتره بگم که مثل خانواده هستید برای من که ۸ ساله هر روز باهاتون بودم. از تمام راهکارهایی که پیشنهاد دادین ممنونم. کنسول رو فرستادم با یک اشنا رفت دوبی که شاید نمایندگی سونی درستش کنه. نکته ی مهم این بود که ادم دوستش رو میشناسه اینجور جاها. کنسول بعد ۲ روز خراب شد ولی کسی که مثلا دوستم بود کاملا خودش رو کشید کنار. اسم فروشسگاهشو نمی گم که کارش خراب نشه هر چند که حقش و لیاقتش اینه که بگم ولی من مثل اون نیستم. واقعا از همتون ممنونم به خاطر این نظرات خوبتون. کلی حالم رو بهتر کردین. به داشتن دوستانی مثل شما افتخار میکنم.

   13
   1
 • zibaeizibast گفت:

  سلام.بنده چند ساله سخت افزار کامپیوتر و الان موبایل کار میکنم مطمعا باشین کار اینجا نیست درست کردنش اصلا دست نزنین هرکی خواست به کشورای همسایه بره کنسول رو بدین ببرن اونجا نمایندگی
  درصد خیلی بالای احتمالا عیب از سیستم عامل باشه و با نصب مجدد بالا میاد بازم اینجا امکان انجامش نیست بفرستین بره نمایندگی بالاخره یه آشنا پیدا میشه

  1
  1