یک علت لغو توسعه‌ی عناوین انحصاری استدیا، خرید بتسدا توسط مایکروسافت بود

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶

به تازگی شرکت گوگل (Google) در خبری عجیب به مخاطبان اعلام کرد که روند توسعه‌ی بازی‌های انحصاری برای سرویس ابری استدیا را متوقف کرده است و به جای آن بر روی عرضه‌ی بازی‌های ترد-پارتی برای کاربران خود تمرکز خواهد کرد.

اگر به برخی سیاست‌های شرکت گوگل در صنعت بازی‌های ویدئویی یا برخی زمینه‌های دیگر نگاهی بیندازیم، متوجه پیش‌روی محتاطانه و بریده بریده خواهیم شد؛ از همین رو لغو توسعه‌ی عناوین انحصاری برای سرویس استدیا امری عجیب به شمار نمی‌آید. با این حال این تصمیم برای بسیاری از توسعه‌دهندگانی که در استودیوهای بازی‌سازی این شرکت کار می‌کردند و انتظار حداقل چندین سال پشتیبانی از جانب گوگل را داشتند تا بتوانند بازی‌های انحصاری و محتویات با کیفیتی را برای سرویس استدیا بسازند، کمی عجیب بود.

طبق گزارش جدیدی از وب‌سایت خبری کوتاکو (Kotaku)، به نظر می‌رسد شرکت گوگل در مدیریت استودیوهای داخلی خود عملکرد مطلوبی نداشته است. نکته‌ی جالب توجه این است که تنها چند روز قبل از انتشار خبر بسته شدن تمامی استودیوهای بازی‌سازی شرکت گوگل و اخراج کارمندان آن، آقای فیل هریسون (Phil Harrison) مدیر کل شرکت گوگل یک ایمیل تبریک و قدردانی را برای تمامی کارمندان بخش توسعه‌ی بازی ارسال کرد و از آن‌ها بابت پیشرفت‌های بزرگی که رقم زده‌اند تشکر نمود. همچنین در این پیام آقای هریسون از پیشرفت‌هایی که در این بخش رخ داده، ابراز رضایت کرد و آن‌ها را ستود. در نهایت مدیر کل گوگل به کارمندان اعلام کرد پیشرفت‌های چشم‌گیر نشان می‌دهند که این شرکت باید سرمایه‌گذاری در بخش توسعه‌ی بازی را افزایش دهد.

بخش بازی‌ها و سرگرمی‌های استدیا در ساخت یک تیم متنوع و با استعداد برای توسعه‌ی یک ترکیب قدرتمند از بازی‌های انحصاری پیشرفت زیادی کرده است. ما به زودی بسته‌ی سرمایه‌گذاری SG&E یا Stadia Games and Entertainment را تأیید خواهیم کرد که به نوبه‌ی خود از استراتژی ما برای اهداف و نتایج کلیدی بخش بازی‌ها و سرگرمی‌های استدیا در سال ۲۰۲۱ اطلاع می‌دهد.

حال به گزارش کوتاکو، در جلسه‌ی پرسش و پاسخی که چند روز پس از اعلام تعطیلی سراسری استودیوهای بازی‌سازی استدیا برگزار شد، آقای هریسون به کارمندان این بخش اعلام کرد که تیم مدیریت حتی در زمان ارسال این ایمیل به آن‌ها، کاملا از تصمیم خود برای تعطیلی آگاه بوده است. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، کارمندان بخش توسعه‌ی بازی شرکت گوگل از این رفتار و اخراج شدن خود خوشحال نخواهند بود.

در همین حال آقای هریسون به بیان چند دلیل برای تعطیلی استودیوهای توسعه‌ی بازی‌های انحصاری سرویس استدیا پرداخت. یکی از دلایل اصلی و جالبی که وی اعلام کرد، خرید مجموعه‌ی بتسدا توسط شرکت مایکروسافت به شمار می‌آید. اگرچه جزئیات بیشتری در گزارش کوتاکو ارائه نشده است اما باید توجه داشت که دو شرکت مایکروسافت و گوگل به عنوان دو رقیب اصلی در ارائه‌ی سرویس‌های مبتنی بر فضای ابری شناخته می‌شوند. حال با توجه به خریده شدن شرکت بتسدا توسط مایکروسافت، این سوال برای شرکت گوگل نیز ایجاد شده است که آیا برای حفظ رقابت خود در زمینه‌‌ی بازی‌های ویدئویی ابری می‌تواند چنین سرمایه‌گذاری بزرگی را انجام دهد یا خیر.

علاوه بر این مورد، هزینه‌های روزافزون ساخت بازی‌های ویدیویی نیز به عنوان یک عامل مهم دیگر توسط آقای فیل هریسون ذکر شد. با این حال باید توجه داشت که شرکت گوگل قبل از ورود به این بخش، به صورت کامل با بودجه‌ و سرمایه‌ی مورد نیاز این بخش آشنا بوده و نمی‌توان این دلیل را زیاد معتبر به شمار آورد. سرانجام آقای هریسون مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و چالش‌هایی که برای توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی رخ داده است را نیز به موارد قبلی افزود.

همان‌طور که قبلا ذکر شد، اگر چه توسعه‌ی بازی‌های انحصاری برای سرویس گوگل استدیا متوقف شد اما این شرکت قصد دارد بازی‌های ترد-پارتی بسیاری را به سرویس خود بیفزاید. به نظر می‌رسد قرار است بیش از صد بازی مختلف به مانند FIFA 21 ،Judgment و Outriders در سال ۲۰۲۱ برای این سرویس منتشر گردد.

23
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید