مقایسه‌ی گرافیکی بازی Control Ultimate Edition اطلاعاتی را از عملکرد آن بر روی کنسول‌های نسل نهمی به نمایش می‌گذارد

۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳

کانال تخصصی دیجیتال فاندری (Digital Foundry) به تازگی ویدئویی را با هدف نمایش عملکرد فنی بازی Control Ultimate Edition که به تازگی برای کنسول‌های نسل نهمی به‌روزرسانی مخصوص خود را دریافت کرده است، بر روی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس/اس منتشر کرده است که علاوه بر مشخصات خروجی هر کنسول، مقایسه‌ای را میان عملکرد پرچمداران شرکت سونی و مایکروسافت به نمایش می‌گذارد.

در سال ۲۰۱۹ بود که بازی Control توسط استودیوی خوش آوازه‌ی رمدی انترتینمنت (Remedy Entertainment) برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان و همین‌طور پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد و توانست موفقیت بسیار خوبی را برای این استودیو‌ی فنلاندی و ناشر آن یعنی شرکت ۵۰۵ گیمز (۵۰۵ Games) به همراه داشته باشد.

حال مدتی است که بازی Control در قالب نسخه‌ی Control Ultimate Edition به‌روزرسانی را برای کنسول‌های تازه‌نفس نسل نهمی دریافت کرده است که عملکرد این اثر را تا حد بسیار زیادی بر روی کنسول‌های خانگی بهبود بخشیده است. در همین راستا تیم دیجیتال فاندری به تازگی ویدئویی را در کانال یوتیوب خود  به اشتراک گذاشته‌اند که خروجی کنسول‌های نسل نهمی بازی Control را بررسی و با یکدیگر مقایسه می‌کند. شما در ادامه می‌توانید این ویدئو را تماشا کنید تا پس از آن نگاهی خلاصه‌وار به مطالب ذکر شده در آن داشته باشیم.

دانلود ویدئو با کیفیت ۴۸۰p | دانلود ویدئو با کیفیت ۷۲۰p

همان‌طور که مشاهده کردید، بازی Control عملکرد بسیار چشم‌نوازی را بر روی هر سه کنسول نسل نهمی مخصوصاً پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس به نمایش می‌گذارد. شما در ادامه می‌توانید خروجی هر کنسول را در حالت‌های مختلف (در صورت دارا بودن آن را) مشاهده کنید.

  • کنسول پلی‌استیشن ۵ در حالت فعال بودن گزینه‌ی Graphics بازی را با وضوح تصویر ۱۴۴۰p پردازش (و با تکنیک Checkerboard به وضوح تصویر ۲۱۶۰p رسانده) و نرخ فریم ۳۰ به همراه ویژگی گرافیکی ری تریسینگ (Ray Tracing) به اجرا در می‌آورد. همچنین در صورت فعال بودن گزینه‌ی Performance بازی با وضوح تصویر ۱۴۴۰p پردازش (و با تکنیک Checkerboard به وضوح تصویر ۲۱۶۰p رسانده) و نرخ فریم ۶۰ به اجرا در خواهد آمد.
  • کنسول ایکس‌باکس سری ایکس در حالت فعال بودن گزینه‌ی Graphics بازی را با وضوح تصویر ۱۴۴۰p پردازش (و با تکنیک Checkerboard به وضوح تصویر ۲۱۶۰p رسانده) و نرخ فریم ۳۰ به همراه ویژگی گرافیکی ری تریسینگ (Ray Tracing) به اجرا در می‌آورد. همچنین در صورت فعال بودن گزینه‌ی Performance بازی با وضوح تصویر ۱۴۴۰p پردازش (و با تکنیک Checkerboard به وضوح تصویر ۲۱۶۰p رسانده) و نرخ فریم ۶۰ به اجرا در خواهد آمد.
  • کنسول ایکس‌باکس سری اس تنها دارای یک حالت خروجی است که در آن بازی را با وضوح تصویر ۹۰۰p و نرخ فریم ۶۰  به اجرا در می‌آورد.

Control

بر اساس صحبت‌های تیم دیجیتال فاندری، بازی Control از لحاظ بصری و همین‌طور وضوح تصویر خروجی، عملکرد تا حد بسیار زیاد مشابهی را در کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس به نمایش می‌گذارد، با این وجود در زمینه‌ی نرخ فریم شاهد تفاوت‌های اندکی را میان پرچمداران دو کمپانی سونی و مایکروسافت شاهد هستیم. بازی Control در هنگام فعال بودن هر دو گزینه‌ی Graphics و Performance عملکرد بسیار پایدار و روانی را بر روی کنسول پلی‌استیشن ۵ به نمایش می‌گذارد و تنها در چند صحنه‌‌ی انگشت شمار که شاهد دشمن‌های متعدد، حرکت اجسام، تخریب و انفجار آن‌ها (مخصوصاً در فواصل کوتاه) به صورت هم‌زمان هستیم، متوجه کاهش نرخ فریم‌های جزئی بازی می‌شویم که بر اساس بررسی‌ها در تجربه‌ی کلی تا حد بسیاری قابل چشم‌پوشی است. اما اوضاع برای کنسول ایکس‌باکس سری ایکس کمی متفاوت‌تر است و به نظر می‌رسد در صحنه‌های قابل توجه بیشتری شاهد کاهش نرخ به‌روزرسانی تصویر هستیم، تا حدی که این افت فریم را می‌توان در سکانس‌های خالی از تحرک اجسام و حضور دشمنان نیز (هرچند جزئی) مشاهده کرد. کنسول ایکس‌باکس سری اس نیز تا حدود بسیار زیادی در زمینه‌ی نرخ به‌روزرسانی تصویر همانند برادر بزرگتر خود عمل می‌کند و در اکثر محیط‌های بازی و مخصوصاً صحنه‌های نبرد شاهد کاهش نرخ فریم غیرقابل چشم‌پوشی‌ای هستیم.

Control

همچنین از لحاظ زمان لودینگ (Loading) نیز کنسول‌های نسل نهمی پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس/اس عملکرد بسیار نزدیکی را به نمایش می‌گذارد؛ به طوری که در یک آزمایش صورت گرفته شاهد لود شدن چند صدم ثانیه‌ای زودتر بازی Control بر روی کنسول‌های نسل نهمی شرکت مایکروسافت هستیم.

به نظر می‌رسد اعضای استودیو‌ی رمدی انترتینمنت توانسته‌اند تا حد بسیار زیادی به اهدافی که در زمینه‌ی فنی برای کنسول‌های نسل نهمی در نظر گرفته بودند، دست پیدا کنند و انتظار می‌رود مشکلات کوچکی که در حال حاضر وجود دارد نیز در به‌روزرسانی‌های آینده به صورت کامل برطرف شود. نظر شما در رابطه با عملکرد بازی Control بر روی کنسول‌های نسل نهمی چیست؟

27
0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید