اسکوئر انیکس با وجود اشتباهات سال گذشته، همچنان سودآور عمل کرده است

16 بهمن 1399 - 15:04

گزارش‌های مالی اخیر نشان می‌دهند که شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) علی رغم برخی مشکلات و اشتباهات مالی که در سال گذشته‌ی میلادی مرتکب شد، همچنان سودآور بوده و به رشد مالی سال به سال خود ادامه می‌دهد.

شرکت اسکوئر انیکس در سه ماه‌ی دوم و سوم سال مالی خود با کاهش فروش چشم‌گیر و کمتر از انتظاری ظاهر شد اما به نظر می‌رسد این امر نه تنها باعث زیان کلی این شرکت نشده، بلکه آن‌ها افزایش سود سالانه‌ تا ۱۲٫۴ درصد بیشتر نسبت به پارسال را تجربه خواهند کرد که این امر یک رشد قابل‌توجه و سودآور خواهد بود. در واقع با وجود عرضه‌ی بازی‌های بزرگی به مانند Final Fantasy 7 Remake و Marvel’s Avengers، شرکت اسکوئر انیکس توانسته است از فروش خوب محصولات خود به صورت فیزیکی و دیجیتالی سود زیادی را کسب نماید.

اخیرا شرکت اسکوئر انیکس در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی به ارائه‌ی جزئیات عملکرد و وضعیت سال مالی گذشته‌ی خود که در بازه‌ی زمانی ماه مارس تا ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ قرار داشت، پرداخت و از افزایش چشمگیر ۳۳٫۷ درصدی فروش خالص در مقایسه با مدت مشابه سال مالی قبل خبر داد. در حالی که سودآوری این شرکت نسبت به سال مالی گذشته در یک دوره منفی ۴٫۳ درصد بوده اما در نهایت به مثبت ۱۲٫۴ درصد رسید. لازم به ذکر است که این شرکت در سال مالی گذشته چیزی حدود ۲۴ میلیارد ین درآمد داشته و حال از افزایش این مقدار سودآوری به میزان بیش از ۱۲ درصد بسیار راضی خواهد بود.

این ناشر در جریان جلسه‌ی ارائه‌ی گزارش مالی خود اظهار داشت که سه ماهه‌ی نخست سال مالی آن‌ها مصادف با شیوع ویروس کرونا و عرضه‌ی بازی تحسین شده‌ی Final Fantasy 7 Remake بوده است؛ به همین سبب آمار میزان فروش بازی‌های این شرکت با رشد چشم‌گیری همراه شده و درآمدی به میزان ۳۴٫۱ میلیارد ین را نشان می‌دهد. این نتیجه را می‌توان حدود دو برابر بیشتر از عملکرد این شرکت در بهترین دوره‌ی مشابه سال مالی گذشته به شمار آورد.

با این حال درآمد شرکت اسکوئر انیکس در سه ماه‌ی دوم و سوم با کاهش و افت چشم‌گیری همراه بود و این شرکت در این دوره‌ها با ضرر به مسیر خود ادامه می‌داد. شاید بتوان یکی از دلایل آن را کاهش شدید و غیر قابل انتظار فروش بازی Marvel’s Avengers در این مدت به شمار آورد. با این حال باید در نظر داشت حتی میزان درآمد این دو دوره‌ی رکود مانند نیز از دوره‌ی مشابه سال مالی قبل، عملکرد بهتری را به ثبت رسانده است. در نهایت سه ماهه‌ی آخر سال مالی گذشته‌ی شرکت اسکوئر انیکس به لطف پشتیبانی از Marvel’s Avengers و ارائه‌ی محتوای جدید برای بازی Final Fantasy 14 دوباره اوج گرفت و این شرکت در موضع سودآوری به سال مالی خود پایان داد.

علاوه بر موارد فوق، در سال مالی که برای شرکت اسکوئر انیکس گذشت، مرورگر مخصوص این شرکت و بازی‌های پلتفرم گوشی‌های هوشمند آن نیز توانستند عملکرد خیره‌کننده‌ای را به ثبت رسانند. این بخش به لطف فروش بازی‌های جدیدی به مانند Octopath Traveller: Tairiku no Hasha و ادامه‌ی روند پشتیبانی و فروش فوق‌العاده‌ی بازی‌هایی به مانند Dragon Quest Walk توانست در سودآور بودن این سال مالی برای شرکت اسکوئر انیکس نقش پر رنگی را ایفا نماید. همچنین بخش سرگرمی یا Amusement این شرکت نیز به علت شیوع ویروس کرونا، افت نگران‌کننده‌ای را در سه ماهه‌ی نخست تجربه کرد اما در سه ماهه‌ی سوم توانست رشد زیادی به خود ببیند و به سودآوری برسد.

در مجموع می‌توان گفت که شرکت اسکوئر انیکس سال مالی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته اما با توجه به این که نتیجه‌ی نهایی سودآور بوده است، این ناشر بزرگ می‌تواند خود را برای یک سال مالی قدرتمند و پرسود دیگر آماده سازد. علاوه بر بسیاری از بازی‌های در حال توسعه، عرضه‌ی نسخه‌ی بعدی Final Fantasy 7 Remake و ارائه‌ی بسته‌های الحاقی جذاب برای عنوان Marvel’s Avengers و افزایش محتویات آن، می‌توانند به شرکت اسکوئر انیکس کمک کنند تا در سال مالی آینده خوش بدرخشد.

meysambDaenerys TargaryenErfan nakhaee
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید