یکی از مدیران سابق مایکروسافت از دلایل پیشنهاد خرید نینتندو می‌گوید

۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰

به گفته‌ی یکی از مدیران سابق ایکس‌باکس، شرکت مایکروسافت در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ پیشنهاد خرید نینتندو را داد و به دنبال بررسی همه‌ی گزینه‌ها بود.

در اوایل ماه گذشته، خبرگزاری بلومبرگ (Bloomberg) گزارشی را منتشر کرد که در آن به جزئیات چگونگی تلاش مایکروسافت برای خرید شرکت نینتندو در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ اشاره شده بود. به گفته‌ی کوین باکوس (Kevin Bachus)، مدیر بخش ثرد پارتی ایکس‌باکس، هنگامی که بحث خرید نینتندو مطرح شد، این شرکت به نوعی مایکروسافت را مسخره کرد.

در همان مصاحبه، آقای رابی باخ (Robbie Bach)، مدیر سابق بخش سرگرمی و دستگاه‌های مایکروسافت، جزئیات بیشتری را در خصوص این داستان ارائه داد. وی توضیح داد که مایکروسافت به دنبال شریک تجاری بود و این موضوع را از هر زاویه‌ای بررسی می‌کرد. همچنین به گفته‌ی وی، دفتر نینتندو روبه‌روی دفتر مرکزی مایکروسافت در ردموند واشنگتن واقع شده بود.

وی در این باره گفت:

در روزهای اولی که ایکس‌باکس کار خود را آغاز کرده بود، مایکروسافت نمی‌خواست کار سختی انجام دهد. این چیزی نبود که می‌دانستیم چگونه آن را انجام دهیم و بنابراین ایده‌ی ما این بود که به دنبال شرکای تجاری باشیم. ما با تولیدکنندگان رایانه‌های شخصی، شرکت سگا و در نهایت نینتندو صحبت کردیم. دفاتر مرکزی نینتندو نسبت به دفتر ما تقریبا روبه‌روی خیابان اصلی قرار داشت و به نوعی به آن‌ها نزدیک بودیم.

ما گفت‌و‌گویی را با نینتندو داشتیم و واکنش آن‌ها همان چیزی بود که انتظار می‌رفت. می‌دانید، مایکروسافت در آن زمان چیز زیادی برای قرار دادن در میز مذاکره نداشت. نینتندو یک کمپانی موفق بود و همیشه به یک شرکت مستقل شناخته شده است و بسیاری از محتوا را خودش خلق می‌کرد، اما باب و تیمش همه‌ی زوایای این موضوع را بررسی کردند.

آقای باخ در ادامه توضیح داد که مایکروسافت در نهایت به ساخت سخت‌افزار (کنسول) روی آورد که در واقع آخرین گزینه‌ی این شرکت بود. شاید شنیدن این موضوع که اکنون ایکس‌باکس در اکوسیستم بازی عجین شده کمی عجیب به نظر برسد.

باخ در این خصوص گفت:

در نهایت ما تصمیم گرفتیم که به توسعه‌ی سخت‌افزار روی بیاوریم که به نوعی آخرین گزینه محسوب می‌شد. ما یک شرکت سخت افزاری نبودیم و بنابراین برای ما تصمیم گرفتیم که سخت‌افزار تولید کنیم و به آن متعهد باشیم. برای انجام چنین کاری روش‌های مختلفی را امتحان کردیم و در پایان خودمان مجبور به انجام این کار بودیم.

مدیر سابق مایکروسافت توضیح داد که برخی از ناشران از این شرکت می‌خواستند که به تجارت سخت‌افزار بپردازد تا رقابت بیشتری برای نینتندو و سونی وجود داشته باشد.
وی در این خصوص اظهار داشت:
شرکت‌هایی که به ما پیشنهاد کردند تا به ساخت سخت‌افزار روی بیاوریم، اغلب ناشران ثرد پارتی بودند. شرکت‌هایی مانند الکترونیک آرتس (Electronic Arts) و اکتیویژن (Activision) و برخی کمپانی‌های مشابه، شرکتی را می‌خواستند که با سونی و نینتندو رقابت کند. بنابراین داشتن یک کمپانی بزرگ سوم در بازار برای آن‌ها خوب بود. آن‌ها نمی‌خواستند همان کاری را انجام دهیم که ۳DO انجام داده است. این شرکت مجوز سخت‌افزار را به افراد دیگر داده بود. بنابراین آن‌ها شرکتی را می‌خواستند که در توسعه‌ی سخت‌افزار و بازی حضور داشته باشد. 
20
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید