بررسی ماوس ROG Chakram و ماوس پد ROG Balteus؛ ترکیبی از خاص ترین‌ها

4 بهمن 1399 - 14:52

انتخاب ماوس گیمینگ، یکی از مهم‌ترین انتخابات در تهیه یک سیستم گیمینگ است؛ به خصوص برای گیمرهای بازی های سبک شوتینگ که ماوس، مهم‌ترین وسیله برای پیروزی در نبرد میدان برای آنها است. همچنین، با شنیدن کلمه ماوس گیمینگ، اولین چیزی که ممکن است به ذهن شما بیاید، دقت بالا یا همان DPI ماوس است. اما طی این بررسی اجمالی به ماوس گیمینگی تحت مدل ROG Chakram از سوی برند ایسوس خواهیم پرداخت که دارای ویژگی‌هایی خاص و گیمینگ به همراه جوی استیک است. می‌توان گفت، این ماوس گیمینگ، اولین ماوسی است که دارای جوی استیک است و همین المان کاربردهای بسیار خاصی را دارد. افزون بر بررسی این محصول، نگاهی به ماوس پد ROG Balteus خواهیم انداخت.

شرکت ایسوس به عنوان یکی از مطرح‌ترین و بزرگ‌ترین تولید کنندگان صنعت سخت افزار، چندین سال است که به صورت تخصصی بر روی محصولات جانبی گیمینگ فعالیت دارد. طی چندین سال فعالیت این برند، محصولاتی متنوع، با کیفیت و خاص عرضه شدند که شمار بسیاری از آنها توانستند نمرات خوبی را از سوی منتقدان دریافت کنند. همچنین این شرکت، ملقب به بزرگ‌ترین تولید کننده مادربرد و کارت گرافیک در دنیا است.

ماوس گیمینگ ROG Chakram محصولی بی‌نظیر همراه با اتصال سه گانه بلوتوث، RF2.4GHz و کابل USB جدا شونده است. این ماوس از حداکثر دقت ۱۶۰۰۰DPI برخوردار بوده و قسمت بیشتر ساختار آن بدون پیچ و مغناطیسی است. این محصول گیمینگ رده بالا نیز، از نورپردازی RGB به همراه قابلیت Aura Sync برخوردار است؛ ویژگی بعدی این ماوس که برای اغلب گیمرها اهمیت بیشتری دارد، حداکثر سرعت ۴۰۰ اینچ بر ثانیه است.

به عبارتی ساده این ماوس می‌تواند در یک ثانیه تا ۴۰۰ اینچ جا به جا شود، بدون آنکه حتی یک صدم درصد دقت خود را از دست بدهد. این یکی ویژگی‌هایی است که در اکثر ماوس های گیمینگ معمولی به آن اشاره نمی‌شود؛ چرا که میزان دقت ماوس که برحسب DPI تعریف می‌شود تنها یک مقیاس کلی است و بسته به سبک بازی و عادت گیمرها می تواند بر روی اعداد متفاوتی تنظیم شود. نکته دیگر، شتاب ۴۰G این ماوس است.

اتصال سه گانه این ماوس به مصرف کننده این امکان را می دهد تا محصول خود را از هر طریقی به کامپیوتر خود متصل کند. با توجه به میزان پوشش دهی و دقت استانداردهایی که این ماوس پشتیبانی می کند، بلوتوث می تواند به عنوان یک رابط مناسب برای امور روزمره مورد استفاده قرار گیرد و برای بازی پیشنهاد نمی شود؛ از طرفی دیگر، دو اتصال کابل USB و شبکه بی سیم RF 2.4 GHz می توانند به خوبی برای کمترین زمان تاخیر در بازی، به ویژه بازی‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرد. گفتی است که دانگل شبکه بی سیم این ماوس گیمینگ دارای دو باند اختصاصی برای دریافت و ارسال اطلاعات لحظه‌ای ماوس است.

بسته بندی بسیار شکیل این ماوس گیمینگ ایسوس، شامل خود ماوس ROG Chakram، یک جعبه کوچک با دو سوئیچ ژاپنی با کیفیت و یک پنس برای تعویض سوئیچ، یک سوکت و یک جوی استیک بلند، یک بدج اضافه قابل شخصی سازی  و کابل USB و استیکر ROG است.

می توان گفت اصلی ترین و مهم ترین ویژگی این ماوس گیمینگ علاوه بر ویژگی های جذاب دیگر، جوی استیک است. جوی استیک این ماوس در دو اندازه کوتاه و بلند قابل تعویض است. همچنین می توان جوی استیک این ماوس را با یک سوکت پلاستیکی پوشاند. عملکرد این جوی استیک به دو حالت است. در حالت آنالوگ می توان از این جوی استیک به حالت ۳۶۰ درجه استفاتده کرد. برای مثال در بازی های سبک رانندگی می توان ماشین را از طریق این جوی استیک کنترل کرد. در حالت دیجیتال می توان این جوی استیک را در چهار جهت اصلی برنامه ریزی کرد. برای مثال در بازی های سبک تیر اندازی می توان در این حالت، اسلحه‌ها را از طریق جوی استیک بسیار ساده‌تر از کلیدهای کیبرد تعویض کرد.

باتری این ماوس یکی دیگر از ویژگی های مثبت این محصول است. برای مثال می توان تنها با ۱۵ دقیقه شارژ این ماوس گیمینگ، تا ۱۲ ساعت از این ماوس بی وقفه استفاده کرد. پشتیبانی از شارژ سریع Qi-Charging نیز از دیگر نکات مثبت این ماوس گیمینگ به شما می‌رود. به صورت کلی نیز، با یک بار شارژ کامل باتری این ماوس، می توان با اتصال بی سیم تا ۷۹ ساعت از این ماوس استفاده کرد.

تمام بخش های مختلف این ماوس بدون پیچ بوده و به صورت مغناطیسی به یکدیگر متصل شدند. پس از باز کردن پوشش پلاستیکی و کلیدهای اصلی، سوئیچ های ژاپنی Omron این ماوس گیمینگ دیده می شود. طبق اطلاعات موجود، عمر مفید این سوئیچ ها به ۵۰ میلیون بار کلیک می رسد. همچنین ایسوس در یک جعبه کوچک که در بخش متعلقات و بسته بندی به آن اشاره شد، دو سوئیچ اضافی نیز برای این ماوس تدارک دیده است که در صورت تمام شدن عمر سوئیچ های از پیش نصب شده طی چند سال، مجددا بتوان این ماوس را با استفاده از دو سوئیچ اضافی، همانند روز اول استفاده کرد. علاوه بر این، در زیر کاور این ماوس دانگل و در قسمت قرارگیری کف دست، بدج مخصوص ایسوس قرار گرفته است که بدج اضافی را می توان با چسباندن با یک برچسب به دلخواه خود شخصی سازی کنید.

آخرین ویژگی‌های جذاب این ماوس، حضور طراحی Zero-Gap برای سریع‌تر کلیک کردن و به حداقل رساندن فاصله بین کلید و سوئیچ، جا به جایی کلید تنظیم DPI به قسمت زیر ماوس برای عدم بهم ریختن دقت ماوس حین بازی و امکان تنظیم DPI با جا به جا کردن اسکرول است. در مورد نور پردازی RGB نیز مجددا فناوری Aura Sync برای هماهنگ سازی نور ماوس با دیگر قطعات دیده می شود. برای شخصی سازی نورپردازی نیز می بایست نزم افزار Armory را از طریق وب سایت رسمی شرکت ایسوس دانلود و نصب کرد.

بررسی ماوس پد گیمینگ ROG Balteus

طی این چند سال اخیر، نورپردازی RGB با تمام قطعات حوزه سخت افزار همراه شده و حال شاهد یک ماوس پد گیمینگ با نورپردازی RGB هستیم که ۱۵ نقطه نورپردازی مستقل دارد. این نقاط نورپردازی در دور محصول هستند، از طریق Aura Sync قابل هماهنگ سازی با نورپردازی دیگر قطعات است.

با توجه به متریال و ساختار سطح پلاستیکی، این ماوس پد در دسته Speed قرار گرفته برای افرادی مناسب است که می خواهند طی بازی تمام حرکات آنها دقیق و سریع انجام شوند. با این حال، اگر شما احساسیت بالا یا پایینی برای ماوس خود تعریف کردید، با تمام دقت می توانید بر روی این ماوس پد بازی کنید.

در قسمت زیرین این ماوس پد از Ruber استفاده شده که از جا به جایی ماوس پد حین استفاده جلوگیری می کند. همچنین این بخش با طراحی ROG همراه شده که در کنار بسیاری از المان ظاهری خود توانسته جایزه RedDot 2020 را نیز از نظر طراحی کسب کند.

نتیجه گیری و جمع بندی:

ماوس ROG Chakram و ماوس پد ROG Balteus ایسوس، هر دو از ارزش خرید بالا برخوردار هستند. ماوس گیمینگ که طی بررسی به تمام نقاط آن اشاره شد، از طراحی و عملکرد عالی برای بازی برخوردار است. طی تست ۵ روزه از این ماوس در بازی‌های سبک FPS و MMORPG هیچ گونه کم و کاستی از بابت دقت دیده نشد. یکی از مورادی که به شدت برای گیمرها در مورد این ماوس گیمینگ جذاب است، به سوئیچ های گیمینگ Omron ارتباط دارد؛ چرا که پس از استفاده طولانی مدت، می توان دو سوئیچ دیگر را جایگزین کرد تا ماوس همانند روز اول برای مصرف کننده کار کند و دیگر نیازی به تهیه یک ماوس گیمینگ جدید نباشد. مورد بعدی مربوط به ماوس پد ROG Balteus است که از سطحی بسیار صاف و روان برخوردار می باشد. این ماوس پد گیمینگ مناسب برای سبک Speedy است تا تمام حرکات سریع شما در بازی به خوبی ثبت و انجام شوند.

نمرات ماوس گیمینگ ROG Chakram ایسوس:

۹٫۵طراحی
۱۰امکانات
۱۰کیفیت قطعه
۹قیمت در برابر کارایی
۹٫۵بسته بندی
۹٫۶امتیاز نهایی

نمرات ماوس پد گیمینگ ROG Balteus ایسوس:

۹٫۵طراحی
۹٫۵امکانات
۹٫۵کیفیت قطعه
۹قیمت در برابر کارایی
۹٫۵بسته بندی
۹٫۵امتیاز نهایی

هر دو محصول طی این بررسی به صورت مشترک نشان‌های “بالاترین ارزش در برابر کارایی” و “انتخاب گیمرها” را از گیمفا کسب می کنند.

 

 

هر دو محصول در حال حاضر در بازار ایران با گارنتی رسمی شرکت پانا موجود هستند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید