هیدکی کامیا از استودیوی پلاتینیوم گیمز، از پنج مورد از نکات منفی نینتندو سوییچ می‌گوید

Nintendo Switch OLED

خالق سری بازی‌های بسیار خوب و پرطرفدار Bayonetta، هیدکی کامیا (Hideki Kamiya)، در جدیدترین مصاحبه‌ی خود از پنج نکته‌ی منفی کنسول نینتندو سوییچ (Nintendo Switch) که به شدت برای وی آزار دهنده بوده است، می‌گوید.

هیدکی کامیا، کارگردان بازی‌های ویدیویی در استودیوی پلاتینیوم گیمز (Platinum Games)، لیستی از ویژگی‌هایی از کنسول نینتندو سوییچ را ارائه کرده است که وی به شدت از آن‌ها بیزار است. با وجود اینکه وی سری بازی‌های Bayonetta‌ را بر روی کنسول نینتندو سوییچ توسعه داده است، اما با این حال فکر می‌کند که برخی از ویژگی‌های این کنسول نکات منفی آن حساب می‌شوند و بهتر است تا به منظور پیشرفت کنسول نینتندو سوییچ، تغییر یابند.

لازم به ذکر است که آقای هیدکی کامیا علاوه بر توسعه‌ی سری بازی‌های به یاد ماندنی Bayonetta، بر روی عناوین معروف دیگری نیز مانند Resident Evil ،Devil May Cry و Okami نیز کار کرده است که همه‌ی آن‌ها از خاطره‌سازها و بهترین تجربه‌های بازی‌های ویدیویی هستند. با توجه به سوابق هیدکی کامیا در کار بر روی عناوین متفاوت می‌توان گفت که حرف‌های وی بیهوده نیست و به نوعی برای هر حرفش کلی دلیل و تجربه دارد. با این که کنسول نینتندو سوییچ یک پیشرفت کاملا واضح نسبت به کنسول Wii بود، اما با این حال هنوز هم نقاط ضعفی دارد که بهتر است تا آن‌ها را بهبود داده و تجربه‌ای بهتر برای بازی‌بازان فراهم آورد.

در توییتی که وی در توییتر (Twitter) منتشر کرده است، کامیا به پنج نکته‌ی اصلی اشاره می‌کند که در حال حاضر نکات منفی نینتندو سوییچ محسوب می‌شوند و نیاز به نغییر دارند. در اولین و مهمترین آن‌ها، وی بیان می‌کند که صفحه‌ی اصلی این کسنول یکی از نکات منفی آن است. احتمالا وی به این موضوع اشاره می‌کند که گزینه‌های شخصی سازی متعددی برای تم‌ها و یا پوشه‌های موجود بر روی صفحه‌ی اصلی این کنسول وجود ندارد.

نکته‌ی بعدی که کامیا از آن ابراز تاسف می‌کند عدم وجود بازی‌های کلاسیک و ویژگی Virtual Console برای نینتندو سوییچ است. همانطور که احتمالا می‌دانید در کنسول‌های قبلی نینتندو، ۳DS ،Wii و Wii U، بازی‌بازان می‌توانستند تا به بازی‌های کلاسیک و قدیمی نینتندو دست پیدا کرده و آن‌ها را با استفاده از ویژگی Virtual Console بر روی این کنسول‌ها تجربه نمایند. اکنون که این حالت دیگر در دسترس بازی‌بازان قرار ندارد، هیچ راهی برای تجربه‌ی بازی‌های کلاسیک و قدیمی نینتندو بر روی کنسول دستی نینتندو سوییچ وجود ندارد و این یک نکته‌ی منفی برای این کنسول به حساب می‌آید.

شکایات و نارضایتی‌های کامیا در همین جا متوقف نمی‌شوند. وقتی صحبت از سخت افزار نینتندو سوییچ می‌شود، کامیا به این نکته اشاره می‌کند که چگونه این کنسول از کنترلر D-Pad استفاده نمی‌کند و به نوعی آن را حذف کرده است. به گفته‌ی وی داشتن یک کنترلر مجزا به شدت برای هر کنسولی نیاز است و این یک نکته‌ی منفی است که نینتندو سوییچ چنین چیزی ندارد.

نینتندو سوییچ

نکته‌ی منفی و شناخته‌ی شده‌ی دیگری که وی به آن اشاره می‌کند این است که متاسفانه سوییچ قابلیت اتصال از طریق بلوتوث به هدفون‌های بی سیم را ندارد. این امر به ویژه اکنون می‌تواند بسیار ناامید کننده به نظر برسد چرا که که هدفون‌های سیمی به سرعت در حال حذف شدن از بازار هستند و در آینده‌ا‌ی نه چندان دور دیگر هدفون‌های سیمی کاربردی نخواهند داشت. با این حال می‌توان گفت که عدم پشتیبانی نینتندو سوییچ از اتصال بی سیم به هدفون‌ها، یک نکته‌ی منفی و حتی در اکثر اوقات آزار دهنده محسوب می‌شود.

آخرین مسئلهای که کامیا به عنوان نکته‌ی منفی نینتندو سوییچ مطرح می‌کند، عدم وجود یک بخش هیبریدی و مجزا برای کنترل حرکت در بازی‌های Space Harrier و OutRun است. در کنسول ۳DS، این بازی‌ها دارای یک ویژگی بودند که طی آن می‌شد با استفاده از ویژگی هیبریدی خاص کنسول، حرکت در آن‌ها را کنترل کرد اما این ویژگی متاسفانه در کنسول نینتندو سوییچ حذف شده است.

با این که نینتندو سوییچ توانسته است تا فروش خود را در ژاپن به سطح بسیار بالایی برساند، اما فروش بالا نمی‌تواند دلیلی بر این باشد که این کنسول هیچ نقطه‌ی ضعفی ندارد و نیازی به پیشرفت نیز ندارد. نینتندو سوییچ کنسولی است که می‌تواند با ارتقای برخی ویژگی‌ها طرفداران خود را بیش از پیش کرده و هواداران بسیار زیادی جذب کند.

جای تاسف است که پس از گذشت این همه سال، صفحه‌ی اصلی این کنسول هنوز هم نواقص متعددی دارد. تم‌های قابل تنظیم برای صفحه‌ی نمایش از ویژگی‌های موجود در کنسول ۳DS بودند، با این حال چرا نینتندو این ویژگی را هنوز به نینتندو سوییچ اضافه نکرده است؟ البته درست است که بازی‌بازان می‌توانند بین تم‌های سفید و سیاه برای صفحه‌ی نمایش این کنسول انتخاب نمایند، اما جای خالی تم‌های رنگارنگ و شادتر در این کنسول واقعا حس می‌شود.

جایگزینی ویژگی Virtual Console با مجموعه‌های NES و SNES نیز به نظر کمی اشتباه است. در حالی که ارائه‌ی این عناوین از طریق سرویس آنلاین بدترین ایده نیست، اما سرعت بسیار پایین این روش باعث نارضایتی طرفداران شده است.

با این حال به نظر برخی از طرفداران نینتندو سوییچ، ایراداتی که کامیا مطرح کرده به شدت سختگیرانه هستند. اگرچه درست است که کنسول دارای کنترلر D-Pad سنتی نیست، اما دارای چهار دکمه است که دقیقا همان ویژگی را شبیه‌سازی می‌کنند.

مسئله‌ای که او با عناوین Space Harrier و OutRun مطرح کرده نیز جای سوال دارد. بسیاری از بازی‌بازان گفته‌اند که حتی نام این بازی‌ها را نیز نشنیده بودند چه برسد به آن که تا به حال بازی کرده باشند! به علاوه نینتندو سوییچ نیز دارای حسگرهایی است که این مسئله را تا حدود زیادی بهبود می‌دهد و آنچنان مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین در نینتندو سوییچ نیز شما می‌توانید بازی‌هایی شبیه عناوین مطرح شده پیدا کنید که با استفاده از حسگرهای این کنسول دقیقا همان حس بازی با ۳DS را به شما انتقال می‌دهند.

در نهایت باید گفت که کامیا انتقاداتی زیادی علیه نینتندو انجام داده است و طبق آخرین اخبار منتشر شده، نینتندو نیز به شدت به دنبال رفع ایرادات مطح شده می‌باشد تا تجربه‌ای بسیار بهتر از قبل برای بازی‌بازان فراهم آورد.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظرتان انتقادهایی که کامیا مطرح نموده، درست هستند یا نه؟ با ما به اشراک بگذارید.

-amirhosein-Y.RAmirtheGRBSAMAN Ghost of Spartameysamb@alistarNinja Theory
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید