به نظر می‌رسد که ویژگی محبوب کنسول ایکس‌باکس سری ایکس برای محیط زیست خوب نیست

۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
ایکس‌باکس سری ایکس

بر طبق یک مطالعه‌ی رسمی که اخیرا انجام شده است، یکی از ویژگی‌های مثبت کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس ممکن است در واقع تأثیراتی منفی بر روی محیط زیست داشته باشد و برای طبیعت مضر واقع گردد.

با عرضه‌ی نسل بعدی کنسول‌های ایکس‌باکس و شروع رسمی رقابت برای نسل نهم، کارهای زیادی پیشروی مایکروسافت (Microsoft) قرار گرفته که باید انجام دهد تا بتواند بر اساس خواسته‌های مصرف کنندگان عمل کند و رضایت آن‌ها را بدست آورد. این شرکت قبلاً اعلام کرده بود که در تلاش است تا با افزایش تولید کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس بتواند پاسخ تقاضای نسبتا بالای جامعه را بدهد و همچنین کنسول‌های بیشتر روانه بازار سازد.

با این حال، به نظر می‌رسد که مشکلات زیادی سر راه تولید کنسول‌های بیشتر قرار داشته باشد. طبق مطالعه‌ی اخیر در مورد تأثیرات کنسول‌های نسل بعدی بر روی محیط زیست، انرژی مصرفی این ماشین‌ها به شدت بالاست و همچنین بخش زیادی از این انرژی مصرفی بیهوده هدر می‌رود و باعث افزایش شدید هزینه‌های تولید انرژی برای ایالات متحده می‌گردد.

بر اساس تحقیق انجام شده توسط دیوان عالی دفاع از منابع طبیعی در آمریکا، تخمین زده می‌شود که ویژگی Instant on، این ویژگی باعث روشن شدن سریع کنسول و آماده به کار بودن آن برای هر لحظه‌ای از شبانه روز می‌شود، در کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس حدود ۴ میلیارد کیلووات انرژی مصرف می‌کند و انتشار گاز کربن دی اکسید (CO2) را تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۳ میلیون تن افزایش خواهد داد. لازم به ذکر است که این میزان انرژی برای فعالیت یک نیروگاه بسیار بزرگ برق به مدت یک سال در ایالات متحده، کافی است!

ویژگی Instant on برای کنسول‌های ایکس‌باکس نسل جدید، یکی از حالات متفاوت برای روشن شدن است. روشن کردن کنسول با این ویژگی، حتی با وجود عدم استفاده از دستگاه، هر روز ۹-۱۰ کیلووات نیرو مصرف می‌کند. هدف از این کار صرفه جویی در حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه انتظار برای روشن شدن کنسول برای بازی‌بازان است که واقعا باید گفت در مقابل مصرف زیاد انرژی آن، ارزشی ندارد.

از نظر تئوری، به نظر نمی‌رسد که قدرت زیادی مصرف شود، اما وقتی حدود ۳۰ میلیون فروش کنسول برای ایالات متحده تا سال ۲۰۲۵ تخمین زده شود، این مسئله به یک معضل بزرگ تبدیل می‌شود. نوح هوروویتز (Noah Horowitz)، نویسنده‌ی این تحقیق، محاسبه کرده است که اگر همه کاربران گزینه‌ی Instant on را انتخاب نمایند، هزینه‌های سالانه این ویژگی می‌تواند باعث صرف هزینه‌ای معادل ۵۰۰ میلیون دلار دیگر برای تولید انرژی در ایالات متحده گردد.

برخی از مناطق جهان در حال حاضر بیشتر تلاش خود را در زمینه‌ی صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت انرژی انجام می‌دهند. برای مثال اروپا حالت ذخیره انرژی (Saving mode) را به عنوان گزینه‌ی پیش فرض برای استفاده از وسایل الکتریکی، اعمال کرده است. طبق یک گزارش، یکی از مدیران ارشد شرکت مایکروسافت به رسانه‌ی آرس تکنیکا (Ars Technica) اعلام کرده است که از ابتدا دو گزینه برای استفاده از کنسول و مصرف انرژی به کاربران داده می‌شود و کاربران مجبور به انتخاب یک حالت خاص نیستند.

مایکروسافت ادعا می‌کند که به شدت نسبت به جلوگیری از هدر رفتن انرژی و پایداری آن متعهد است. با این حال برخی از کاربران معتقدند که این عملکرد در کل بی معناست و نیازی به استفاده و وجود آن در کنسول‌ها نیست زیرا اصلا ارزش ندارد که برای صرفه جویی در حدود ۱۵ ثانیه، هزاران کیلووات انرژی بی هدف مصرف شود و این ویژگی باید به سرعت حذف گردد.

مایکروسافت قول داده است تا هر چه سریع‌تر راه حلی برای این مشکل بیابد و همچنین جلوی مصرف بی رویه‌ی انرژی را بگیرد.

نظر شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ به نظرتان این ویژگی ارزش این همه مصرف انرژی را دارد یا نه؟ با ما به اشتراک بگذارید.

21
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید