CES 2021 | گزارش: کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3060 از بهمن ماه با قیمت ۳۲۹ دلار عرضه می‌شود

۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
Nvidia RTX 3060

شرکت انویدیا (NVIDIA) به طور رسمی قیمت کارت گرافیک GeForce RTX 3060 با حافظه‌‌ی ۱۲ گیگابایتی، که بر اساس معماری Ampere تولید شده است، را ۳۲۹ دلار اعلام کرد.

کارت گرافیک GeForce RTX 3060 مقرون به صرفه‌ترین کارت گرافیک GeForce RTX با معماری Ampere و دومین کارت گرافیک از سری RTX 3060 است که RTX 3060 Ti اولین کارت گرافیک این سری بود.

کارت گرافیک GeForce RTX 3060 قصد دارد تا به مقرون به صرفه‌ترین و بهترین کارت گرافیک تبدیل شود که مبتنی بر معماری Ampere است و با قیمت زیر ۵۰۰ دلار در جهان عرضه می‌گردد.

همچنین بر اساس لیست‌های جهانی و مقایسه‌ای که سایت‌های مختلف در این زمینه انجام داده‌اند این کارت گرافیک ۳۲۹ دلاری در بین تمام کارت گرافیک‌های عرضه شده تا الان، به صرفه‌ترین و نسبت به قیمت، بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد. این کارت ۷۰ دلار ارزان‌تر از کارت گرافیک RTX 3060 Ti است و با این که RTX 3060 Ti سرعت پردازش بیشتری دارد اما حافظه‌ی ۸ گیگابایتی GDDR6 آن از GeForce RTX 3060 کمتر است و عملکرد کندتری را ارائه می‌دهد.

این کارت گرافیک همچنین دارای یک طراحی خاص و منحصر به فرد است که با نام GA106 شناخته می‌شود و انویدیا قصد دارد تا با این طراحی به مصرف کمتر انرژی نسبت به طراحی GA104 دست یابد.

مشخصات دقیق کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3060 – GPU GA106 باحافظه ۱۲ گیگابایتی GDDR6

در قلب کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3060 پردازنده‌ی گرافیکی GA106 نهفته است. GA106 یکی از پردازنده های گرافیکی مبتنی بر معماری Ampere است که برای استفاده‌ی بازی‌بازان به شدت مفید و کاربردی خواهد بود. پردازنده GA106 سومین پردازنده‌ی مخصوص بازی است که انویدیا آن را تولید کرده است.

هسته‌ی جدید کمکی طراحی شده برای این کارت گرافیک و مبتنی بر معماری Ampere حدود ۲٫۷ برابر سریعتر است. علاوه بر این هسته‌های RT جدید این کارت گرافیک حدود ۱٫۷ برابر سریعتر عمل می‌کنند. هسته‌های RT نسل دوم در زمینه‌ی عملکرد Ray Tracing بسیار بهتر و حدود ۲ برابر سریعتر نسبت به نسل قبل این هسته‌ها عمل می‌کنند و همچنین حرارت کمتری تولید می‌کنند که به شدت برای بازی‌بازان مفید خواهد بود و استهلاک را تا حد زیادی پایین می‌آورد.

انویدیا برای کارت گرافیک GeForce RTX 3060 در مجموع ۲۸ واحد SM را فعال کرده است که شامل ۳۵۸۴ عدد CUDA و همچنین ۱۱۲ عدد TMU می‌شود. علاوه بر این پرچمدار جدید کارت گرافیک‌های انویدیا، شامل هسته‌های نسل بعدی RT (همان Ray Tracing)، هسته‌های Tensor و همچنین هسته‌های جدید SM می‌شود.

لازم به ذکر است که گرمای تولید شده توسط این کارت گرافیک در حالت حداکثر تا ۱۷۰W می‌رسد و به خنک کننده‌ی نسبتا قدرتمندی نیاز دارد.

از نظر حافظه نیز کارت گرافیک GeForce RTX 3060 همراه با ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR6 ارائه می‌شود که می‌توان گفت تا حدود زیادی راضی کننده است. این حافظه، یک حافظه‌ی ۱۹۲ بیتی و دارای سرعت کلاک حداکثری ۱۷٫۰۰ گیگابیت بر ثانیه است که پهنای باندی معادل ۴۰۸ گیگابایت بر ثانیه را ارائه می‌دهد که حدود ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند بیشتری نسبت به مدل ۶ گیگابایتی RTX 2060 دارد و خیال شما را از کمبود حافظه تا حدود بسیار زیادی راحت می‌کند.

علاوه بر این می‌توانید در جدول زیر مقایسه‌ی این کارت گرافیک را با سایرین مشاهده نمایید.

نام کارت گرافیک GeForce RTX GeForce RTX 3060 TiGeForce RTX 3070 GeForce RTX 3080 GeForce RTX 3090
نامAmpere GA106-300Ampere GA104-200Ampere GA104-300Ampere GA102-200Ampere GA102-300
سری پردازندهSamsung 8nmSamsung 8nmSamsung 8nmSamsung 8nmSamsung 8nm
اندازه مدارTBC۳۹۵٫۲mm2۳۹۵٫۲mm2۶۲۸٫۴mm2۶۲۸٫۴mm2
ترانزیستورهاTBC۱۷٫۴ Billion۱۷٫۴ Billion۲۸ Billion۲۸ Billion
هسته‌ CUDA۳۵۸۴۴۸۶۴۵۸۸۸۸۷۰۴۱۰۴۹۶
هسته‌ TMUs / ROPs۱۱۲ / ۶۴۱۵۲ / ۸۰۱۸۴ / ۹۶۲۷۲ / ۹۶۳۲۸ / ۱۱۲
هسته‌ Tensor / RT۱۱۲ / ۲۸۱۵۲ / ۳۸۱۸۴ / ۴۶۲۷۲ / ۶۸۳۲۸ / ۸۲
کلاک پایهTBC۱۴۱۰ MHz۱۵۰۰ MHz۱۴۴۰ MHz۱۴۰۰ MHz
کلاک حداکثریTBC۱۶۶۵ MHz۱۷۳۰ MHz۱۷۱۰ MHz۱۷۰۰ MHz
FP32۱۳ TFLOPs۱۶ TFLOPs۲۰ TFLOPs۳۰ TFLOPs۳۶ TFLOPs
RT TFLOPs۲۵ TFLOPs۳۲ TFLOPs۴۰ TFLOPs۵۸ TFLOPs۶۹ TFLOPs
Tensor-TOPs۱۰۱ TOPs۱۹۲ TOPs۱۶۳ TOPs۲۳۸ TOPs۲۸۵ TOPs
حافظه۱۲ GB۸ GB۸ GB۱۰ GB۲۴ GB
نوع حافظه۱۹۲-bit۲۵۶-bit۲۵۶-bit۳۲۰-bit۳۸۴-bit
سرعت حافظه۱۷ Gbps۱۴ Gbps۱۴ Gbps۱۹ Gbps۱۹٫۵ Gbps
پهنای باند۴۰۸ Gbps۴۴۸ Gbps۴۴۸ Gbps۷۶۰ Gbps۹۳۶ Gbps
TGP۱۶۵W۱۷۵W۲۲۰W۳۲۰W۳۵۰W
قیمت$۳۲۹$۳۹۹$۴۹۹$۶۹۹$۱۴۹۹
7
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید