یک عنوان از سری Tomb Raider که هرگز عرضه نشد، هم اکنون قابل بازی است!

۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
Tomb Raider: 10th Anniversary Edition

بعد از گذشت تقریبا ۱۵ سال، یکی از عناوین سری بازی‌های Tomb Raider که قرار بود در سال ۲۰۰۶ به مناسبت دهمین سالگرد عرضه‌ی بازی اصلی منتشر شود، سرانجام به شکل دیگری عرضه شد. از قضا این درست در زمانی اتفاق می‌افتد که بازی Shadow of the Tomb Raider بر روی PS Plus موجود است و هفته اول سال جدید میلادی را برای طرفداران این سری نوستالژیک می‌کند.

ویدیویی از این نسخه‌ی Tomb Raider (که متاسفانه هیچ وقت منتشر نشد) همراه با روشی جدید برای بدست آوردن آن منتشر شده است که بازی را بر روی رایانه‌های شخصی اجرا می‌کند. البته لازم به ذکر است که این روش کاملا قانونی نیست و استفاده‌ی از آن به انتخاب خود بازی‌باز بستگی دارد.

خود بازی در واقع باقی‌مانده‌ای از عنوان Tomb Raider: 10th Anniversary Edition است که در ابتدا توسط شرکت کور دیزاین (Core Design) در حال ساخت و توسعه قرار داشت و همچنین بر طبق برنامه می‌بایست که در سال ۲۰۰۶، زمانی که نسخه‌ی اصلی ۱۰ ساله می‌شد، عرضه شود. بر طبق فیلمی که از حالت آلفا‌ی این بازی منتشر شده، به نظر می‌رسد که بازی ناقص بوده و هم چنین تا تاریخ انتشار امکان کامل کردن آن وجود نداشته است. با این حال، برخی از کاربران در Tomb of Ash، وب سایتی که کدهای فعلی و نسخه‌ی بازسازی شده Tomb Raider:10th Anniversary Edition در آن موجود است، با انتشار بهینه سازها و به ‌روز رسان‌هایی قصد بهبود عملکرد این عنوان را دارند.

دریافت ویدیو با کیفیت ۴۸۰P | دریافت ویدیو با کیفیت ۷۲۰P 

با نگاه کردن به این بازی و قضاوت آن بر اساس تاریخ انتشار در نظر گرفته شده، می‌توان گفت که Tomb Raider: 10th Anniversary Edition قصد داشت بازی را به یک کیفیت گرافیکی بسیار خوب و سطح بالا در پلی‌استیشن ۲ برساند. درست است که کیفیت بازی در مقایسه با عناوین امروزه بسیار سطح پایین و اصلا غیر قابل مقایسه است اما در مقایسه با نسخه‌ی اصلی پلی‌استیشن، کیفیت این عنوان بسیار چشمگیر است. در نسخه‌ی بهبود یافته‌ی این بازی بسیاری از المان‌ها و طراحی‌های اصلی بازی دست نخورده است اما به لحاظ رنگ و کیفیت تصویر بازی متفاوت‌تر شده است. علاوه بر این لارا کرافت و انیمیشن‌های شخصیت آن بازسازی شده و قد و ارتفاع کلی شخصیت‌ها و مناطق کوچک‌تر شده است تا با بازی‌های منتشر شده در آن زمان مطابقت بیشتری داشته باشد .

اگر این بازی می‌توانست برای دهمین سالگرد سری Tomb Raider معرفی شود، بدون شک به یک راه عالی برای معرفی پلی‌استیشن ۲ به بازی‌بازان و همچنین معرفی نسخه‌ای جدید از Tomb Raider تبدیل می‌شد. با توجه به اینکه کور دیزاین، استودیوی اصلی سازنده سری Tomb Raider و این بازسازی، تنها چند سال بعد از بین رفت به نظر نمی‌رسد که شاهد ادامه‌ی توسعه‌ی این عنوان باشیم. با این حال، ممکن است که دیده شدن دوباره‌ی این اثر و همچنین مورد استقبال قرار گرفتن آن در PS Plus، باعث شود تا روزی دوباره ادامه‌ی این سری در دست توسعه قرار بگیرد.

بازی Tomb Raider:10th Anniversary Edition هم اکنون بر روی رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد و در صورت تمایل می‌توانید نقد و بررسی آخرین عنوان عرضه شده تا به امروز از این سری را در اینجا و به قلم محمد آریامقدم بخوانید.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید