بیش از ۱۰۰ میلیون رایانه‌ی شخصی هنوز از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند

16 دی 1399 - 14:54
ویندوز 7

با وجود قطع پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷، هنوز هم افراد بسیار زیادی از سیستم عامل قدیمی این شرکت استفاده می‌کنند.

ژانویه سال ۲۰۲۰ بود که مایکروسافت به صورت رسمی پشتیبانی از ویندوز ۷ را متوقف کرد. این سیستم عامل حدود ۱۰ سال در حال پشتیبانی بود. اما با وجود قطع پشتیبانی و عرضه‌ی سیستم عامل‌های جدید، هنوز بیش از ۱۰۰ میلیون رایانه‌ی شخصی از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند. جالب این جاست که این تعداد در طی ماه پیش رشد هم داشته است.

افزایش سهم کاربران ویندوز ۷ در ماه دسامبر اتفاق جالب توجه و عجیبی به نظر می‌رسد. بر اساس آمار منتشر شده، سهم این سیستم عامل از ۱۸٫۷۸ در ماه نوامبر به ۱۹٫۷۱ درصد در ماه دسامبر رسیده است.

این میزان از سهم در بین تمام سیستم عامل‌های رایانه‌های شخصی بسیار قابل توجه است. در واقع از هر ۵ رایانه، یکی از سیستم عاملی استفاده می‌کند که دیگر پشتیبانی نمی‌شود. البته نسخه‌ی Enterprise ویندوز ۷ در صورت تمایل افراد تا ژانویه سال ۲۰۲۳ پشتیبانی خواهد شد. مایکروسافت از این مورد به عنوان “گزینه‌ی آخر” یاد می‌کند. متاسفانه آماری از این که چه تعداد از این حدود ۱۰۰ میلیون نفر از نسخه‌ی Enterprise -یا نسخه‌های دیگر- استفاده می‌کنند در دست نیست.

تبدیل این اعداد آماری به تعداد واقعی کاربران کار بسیار سختی است. اما بر اساس محاسبات، تعداد افرادی که هنوز از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند بسیار بیشتر از ۱۰۰ میلیون نفر برآورد شده است.

شاید یکی از علل عدم ارتقای این سیستم عامل، دردسرهای آن برای شرکت‌ها باشد. ارتقای سیستم عامل کل مجموعه می‌تواند بسیار پرهزینه، زمان‌بر و سخت باشد. به همین خاطر بسیاری از ارتقای سیستم عامل‌ خودداری میکنند. این مشکل در بین افرادی که نگران امنیت خود هستند بسیار کم‌تر است. بازی‌بازان هم مشکلی با ارتقای سیستم عامل خود ندارند. بر اساس آمار اخیر فروشگاه استیم (Steam)، تنها ۳٫۷۴ درصد کاربران از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند. این در حالی است که ویندوز ۱۰ ۹۱٫۸۴ درصد را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب از هر ۱۰ رایانه‌‌ی مخصوص بازی، ۹ مورد از جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت استفاده می‌کنند. البته نمی‌توان به این آمار به صورت قطعی استناد کرد؛ اما فعلا نظرسنجی‌های استیم بهترین راه برای این کار هستند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا شما هم هنوز از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می‌کنید؟

PC

مطالب مرتبطنظرات

دیدگاهتان را بنویسید