تاریخ عرضه‌ی پردازنده‌های جدید Intel احتمالا فاش شده است

16 دی 1399 - 14:23

بسیاری از علاقه‌مندان به رایانه‌های شخصی، منتظر عرضه‌ی پردازنده‌های نسل یازدهم Intel با اسم Rocket Lake هستند. حال ممکن است که MSI به صورت اتفاقی، پنجره‌ی عرضه‌ی این پردازنده‌های جدید را فاش کرده باشد.

زمان زیادی تا مراسم CES 2021 باقی نمانده و انتظار می‌رود که شاهد معرفی کامل پردازنده‌های جدید Intel در آن رویداد باشیم. اما طبق آخرین پست شرکت MSI، ممکن است که تاریخ عرضه‌ی این پردازنده‌ها، دیرتر از انتظار بسیاری باشد. MSI در پست جدید انجمن خدمات مشتری خود مشخص کرده که پردازنده‌های جدید Intel، بر روی مادربوردهای سری ۴۰۰ اعم از H410، Z490 و B460 کار خواهند کرد.

پردازنده‌های جدید Intel

همان‌طور که در این پست مشاهده می‌کنید، ظاهرا پردازنده‌های جدید Intel در پایان ماه مارس سال ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد. البته ظاهرا MSI این پست را اصلاح کرده و گفته که این تاریخ عرضه، با توجه به شایعات جهانی است. در هر صورت ظاهرا چندین ماه تا عرضه‌ی پردازنده‌های جدید Intel فاصله داریم. پردازنده‌های Comet Lake در ماه می سال ۲۰۲۰ منتشر شدند. عرضه‌ی پردازنده‌های جدید در مارس ۲۰۲۱، طول عمر نسل دهم پردازنده‌های Intel را به کم‌تر از یک سال می‌رساند که کمی کم‌تر از حد معمول است.

البته نسل Comet Lake واقعا نوآوری خاصی نداشت و ظاهرا صرفا برای عرضه‌ی چیپ‌ست‌های جدید به بازار بود. نسل نهم پردازنده‌های Intel با نام Coffee Lake در سال ۲۰۱۸ منتشر شدند و ۱۷ ماه فاصله بین این نسل و Comet Lake بود که زمان زیادی است. اما این بار Intel شدیدا از سوی AMD تحت فشار است. AMD با عرضه‌ی سری ۵۰۰۰ پردازنده‌های Ryzen، پس از مدت‌ها جایگاه بهترین عملکرد تک‌هسته‌ای را از Intel گرفت.

هم‌چنین Comet Lake از نسل چهارم رابط PCIe هم پشتیبانی نمی‌کند. این پردازنده‌ها هم‌چنان به معماری ۱۴ نانومتری قدیمی Intel هم پایبند هستند، در حالی که AMD از معماری ۷ نانومتری نوآورانه‌ی خود استفاده می‌کند. در حال حاضر می‌دانیم که Rocket Lake از نسل چهارم PCIe پشتیبانی خواهد کرد. برای انتشار اطلاعات بیشتر باید منتظر مراسم CES 2021 باشیم. در هر صورت Intel باید از راهکارهای بهتری برای مقابله با AMD استفاده کند.

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Holiday 2020 گفت:

  چقد از دنیا اخبار موبایلو و پردازنده و اینا بدم اومده یارو ایفون ۱۲ رو معرفی میکنه فرداش شایعه ایفون ۱۳میاد یعنی یه روزم نمیگذره فقط فکر فروختن هستن.دنیای گیم ردد میاد تا سال ها ازش میشنویم تو این صنعت عشق وجود داره عشق.سینما هم اون طرفی داره میره.ده میلیون بدی گوشی بگیری اینترنت ۳g استفاده کنی

 • farshadx گفت:

  اقای بوالحسنی
  اینو دیدم خیلی جاها به اشتباه میگن
  درسته اینتل هنوز از ۱۴نانومتری استفاده میکنه ولی تمام فناوریش و کارخانه هاش واسه خودشه احتمالآ این نسل یا نسل اینده میره سمت ۱۰ نانومتری
  اما AMD اینجوری نیست و چیپستهاشو رو فقط طراحی میکنه و این tsmc هست که واسشون میسازه
  و فناوری ۷ نانومتری هم واسه همین شرکت هست
  حتی پردازندهای جدید اپل رو هم این شرکت براش میسازه که فناوری ۵ نانومتری دارن
  نه amd و نه اپل این نوآوری رو نداشتن و فقط از نوآوری شرکت tsmc استفاده کردن

  • SaGaJje گفت:

   :yes: :yes: :yes: