گیفت کارت
گیفت کارت
گیفت کارت 98

نقد و بررسی بازی Medal of Honor: Above and Beyond؛ مدال افتخار این بار در دنیای VR

نقد و بررسی بازی Medal of Honor: Above and Beyond

در این مقاله به نقد و بررسی بازی Medal of Honor: Above and Beyond می‌پردازیم. اما قبل از ان بد نیست نگاهی داشته باشیم به واقعیت مجازی در بازار کنونی بازی‌های ویدئویی.

عناوین VR، به نوعی دنیا و فضای مخصوص به خود را دارند. با آنکه شاید بیشترین تعامل و نزدیکی در بازی‌های ویدئویی را بتوان از طریق VR تجربه کرد، اما به دلایلی مانند هزینه بالای هدست‌های واقعیت مجازی، نبود عناوین متعدد و برخی پیچیدگی‌های دیگر، هنوز هدست‌های واقعیت مجازی و بازی‌های آن، به طور گسترده در صنعت بازی‌های ویدئویی به محبوبیت نرسیده‌اند. البته بعید نیست در چند سال آینده با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، شاهد محبوبیت بیشتر VR در میان مخاطبان باشیم.

به شخصه آنچنان تجربه زیادی با VR ندارم و کل مدتی که با هدست‌های واقعیت مجازی مثل هدست پلی‌استیشن کار کرده‌ام، به چند ساعت خلاصه می‌شود. بالاخره VR فارغ از مدل و برند، وسیله گران‌قیمتی به شمار می‌آید که حتی در کشورهای خارجی نیز اکثر افراد توانایی مالی خرید آن را ندارند.

در ادامه به نقد و بررسی بازی Medal of Honor: Above and Beyond می‌پردازم. نقد و بررسی که در ادامه می‌خوانید بر اساس تجربه نسبتا کوتاه پنج ساعته بنده از این عنوان بوده است به همین دلیل شاید برخی نکاتی که در ادامه بیان می‌کنم، به طور صددرصدی کل مدت بازی را پوشش ندهند. با من و گیمفا همراه باشید…

Medal of Honor: Above and Beyond

داستان آشنای جنگ جهانی دوم

استودیو Respawn Entertainment، این بار جنگ جهانی دوم را برای پیش‌زمینه داستانی این نسخه از Medal of Honor انتخاب کرده است. جنگ جهانی دوم، برهه‌ای است که بازی‌های ویدئویی متعددی بر اساس آن ساخته و عرضه گردیده است. مانند آثار مشابه، هدف اصلی شکست نازی‌ها در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عملیات‌های خاکی، آبی و هوایی مختلف است. از رشته‌کوه‌های آلپ گرفته، تا ساحل نورماندی، شاهد مناطق مختلفی هستیم.
در کل تجربه بخش داستانی یا همان Campaign، کاملا تجربه‌ای آشنا برای آن دسته افرادی که عناوین مشابه را بازی کرده‌اند به شمار می‌آید. از خنثی کردن میدان مین گرفته، تا تسخیر سنگرهای آلمان ها در مناطق مختلف و یورش به قلب سپاه نازی‌ها با تانک‌.

بخش داستانی بازی دارای شش مرحله و بخش کلی است که هر کدام از این شش بخش خود به قسمت‌ها و لحظات کوچک‌تری خلاصه می‌شوند. تجربه کلی بخش داستانی قابل‌قبول است اما متاسفانه شاهد مشکلات مختلفی نیز در این بین هستیم. اولین ضعف بازی در بخش داستانی، پرداخت بسیار بد و ضعیف شخصیت‌های داستانی است. اکثر آنها بسیار پوشالی و خشک هستند و به ندرت می‌توانند احساس مورد نظر را در بازی‌بازان برانگیزند.

پرداخت ضعیف شخصیت‌های فرعی، متاسفانه با دیالوگ‌های عجیب و خسته کننده نیز همراه شده است‌. به عنوان مثال تقریبا اکثر شخصیت‌های بازی در طول کات‌سین‌ها و دیالوگ‌های خود، دارای جملاتی بسیار بد و ضعیف هستند که نه تنها با تم و فضای جدی بازی که در جنگ جهانی دوم در جریان است همخوانی ندارد، بلکه این جملات به اصطلاح طنز و خنده‌دار نیز اصلا به خوبی نمی‌توانند به هدف خود برسند. به شخصه فکر می‌کنم اگر سازندگان به طور کلی این دیالوگ های سخیف و ضعیف را حذف می‌کردند و شخصیت‌پردازی را بیشتر به سمت واقعیت و جدی بودن منتقل می‌کردند، نتیجه نهایی می‌توانست بسیار جذاب‌تر باشد.

گرافیک هنری بازی را می‌توان به خوبی قابل‌قبول دانست.

دیگر اشکال بخش داستانی، بعضی مکالمات و دیالوگ‌های نسبتا طولانی و بی‌مورد هستند که نه تنها نقشی در پیش‌برد داستان ندارند، بلکه در جذاب‌ترین لحظات، بازی را از سرعت انداخته و ریتم آن را کند می‌سازند. در کل باید بگویم ریزه‌کاری‌های بخش داستانی می‌توانست به مراتب بهتر صورت گیرد.

Medal of Honor، یک شوتر لذت‌بخش

گیم‌پلی بازی، در کل تجربه جذاب و لذت‌بخشی به شمار می‌آید. سلاح های مختلف تا حد نسبتا قابل‌قبولی حس متفاوتی را در بازی‌بازان ایجاد می‌کنند. از لگد اسلحه‌ها گرفته تا نحوه هدف‌گیری و تیراندازی‌. خوشبختانه تنوع سلاح‌ها نیز خصوصا در بخش Campaign بسیار قابل‌قبول و راضی‌کننده‌ است. بر اساس سناریوهای داستانی و مراحل مختلف، بعضا کنترل تانک یا وسایل دیگر را نیز برعهده می‌گیریم که این لحظات به نوبه خود به گیم‌پلی بازی تنوع خوبی بخشیده‌اند.

البته در این بخش نیز شاهد مشکلات مختلفی هستیم. اول از همه هوش مصنوعی دشمنان نسبتا ضعیف است. در هر قسمت، کل استراتژی دشمنان و سربازان نازی این است که به طور مستقیم و از سمت مقابل، به طرف شما حمله کنند. این الگوی حملات بسیار غیرمنطقی و ضعیف است و باعث شده تقریبا در اکثر بخش‌ها، چالش خاصی در مقابل خود حس نکنید.

دیگر مشکل بخش گیم‌پلی، مربوط به مشکلات فنی و باگ‌های بازی است‌. از درهایی که باز نمی‌شوند گرفته تا گیرگردن میان دیوار و یا سنگرها. همچنین گاهی اوقات فرمان‌های حرکتی ممکن است درست عمل نکنند و تاخیر نیز داشته باشند. با این وجود تجربه کلی بازی بسیار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است.

گیم‌پلی بازی، در کل تجربه جذاب و لذت‌بخشی به شمار می‌آید. سلاح های مختلف تا حد نسبتا قابل‌قبولی حس متفاوتی را در بازی‌بازان ایجاد می‌کنند. از لگد اسلحه‌ها گرفته تا نحوه هدف‌گیری و تیراندازی‌. خوشبختانه تنوع سلاح‌ها نیز خصوصا در بخش Campaign بسیار قابل‌قبول و راضی‌کننده‌ است. بر اساس سناریوهای داستانی و مراحل مختلف، بعضا کنترل تانک یا وسایل دیگر را نیز برعهده میگیریم که این لحظات به نوبه خود به گیم‌پلی بازی تنوع خوبی بخشیده‌اند.

به غیر از بخش داستانی، بازی دارای یک بخش Survival نیز هست که در این بخش بازی‌بازان در مناطق خاص قرار گرفته و باید پنج دقیقه در مقابل حملات بی‌وقفه دشمنان دوام بیاورند. این بخش دارای یکسری تنظیمات شخصی‌سازی نیز هست که امکان تغییر مواردی مانند میزان مهمات، قدرت سلاح‌ها و موارد مشابه را به شما می‌دهد و می‌توانید موارد بالا را کم و یا زیاد کنید. بخش Survival بازی به نوبه خود می‌تواند سرگرم‌کننده باشد هرچند باید انتظار منطقی از این بخش داشته باشید.

بخش چند نفره و Multiplayer بازی نیز دارای مود‌ها و حالت‌های نام‌آشنای مختلفی است. از Team Deathmatch و Domination گرفته، تا مود Free For All. تعداد نقشه‌های بخش چند نفره با آنکه زیاد نیست، اما قابل‌قبول است و می‌تواند مخاطبان را سرگرم سازد. البته تعداد بازی‌بازان این بخش آنچنان زیاد نیست.

از لحاظ گرافیکی، باید گفت Respawn توانسته تا حد زیادی انتظارات را برآورده سازد. از کیفیت بافت‌ها گرفته تا نورپردازی و سایه‌زنی و طراحی چهره‌ها، خوشبختانه گرافیک هنری و فنی بازی در کل بسیار رضایت‌بخش است‌. هر چند همان‌طور که اشاره کردم شاهد برخی باگ‌های گاه و بیگاه نیز هستیم.
همچنین خوشبختانه صداگذاری شخصیت‌ها و افکت‌های صوتی و سلاح‌ها نیز در بالاترین سطح کار شده تا به بهترین شکل ممکن حال و هوای بازی به مخاطبان انتقال پیدا کند.

یک تجربه قابل‌قبول با مشکلات مختلف

سخن پایانی:
بازی Medal of Honor: Above and Beyond یک تجربه قابل قبول هدست‌های واقعیت مجازی به شمار می‌آید. هر چند به علت وجود یکسری مشکلات و ضعف‌ها، این عنوان تا سطح استاندارد هنوز فاصله دارد.

 

نقاط مثبت +

  • گیم‌پلی جذاب و قابل‌قبول

  • گرافیک هنری راضی‌کننده‌

  • تنوع بالای سلاح‌ها

  • یک تجربه دلچسب واقعیت مجازی

نقاط منفی –

  • پرداخت ضعیف شخصیت‌ها

  • باگ‌های مختلف

  • هوش مصنوعی ضعیف دشمنان

  • برخی مشکلات در زمینه تشخیص و عملکرد فرمان‌ها و دستورات

امتیاز گیمفا

0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

گیفتی