سونی درایور رسمی لینوکس برای DualSense را منتشر خواهد کرد

۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
درایور لینوکس Dualsense

سونی به تازگی یک درایور کرنل لینوکس (Linux) به نام HID-PlayStation برای کنترلر DualSense معرفی کرده است. به این ترتیب سایر سخت‌افزارهای پلی‌استیشن هم توسط لینوکس پشتیبانی خواهند شد.

درایور کرنل جدید از کنترلر DualSense به صورت USB و بلوتوث پشتیبانی می‌کند. اکثر قابلیت‌های این کنترلر مانند LEDها، حسگرهای حرکتی، تاچ‌پد، باتری، نوار نور و لرزش‌ها توسط این درایور رسمی پشتیبانی می‌شوند.

کرنل لینوکس از HID-Sony پشتیبانی می‌کرد و با اقدام اخیر سونی، HID-PlayStation هم به آن اضافه خواهد شد. با معرفی درایور جدید اعلام شد که برخی از قابلیت‌های سخت افزارهای سرگرمی‌های تعاملی سونی (Sony Interactive Entertainment) از درایور HID-Sony به HID-PlayStation منتقل خواهند شد. البته درایور HID-Sony همچنان پشتیبانی و استفاده خواهد شد. اقدامات سونی برای اعمال این تغییرات به حدود یک سال قبل بازمی‌گردد.

درایور جدید لینوکس، عملکرد DualSense را به عنوان یک دستگاه ترکیبی نشان می‌دهد تا از فریم‌ورک‌های (Framework) بیشتری پشتیبانی کند؛ مانند چیزی که در کنترلر پلی‌استیشن ۴ انجام می‌شد. در ابتدا نودهای (Node) Evdev را برای دسته، تاچ‌پد و سنسورهای حرکتی در نظر می‌گیرد. فریم‌ورک FF برای لرزش‌های ابتدایی استفاده می‌شود. از leds-class برای عملکرد نشانگرهای زیر تاچ‌پد استفاده می‌شود. leds-class-multicolor هم برای نوارهای نوری کنار تاچ‌پد به کار برده می‌شود.

قابلیت‌های مخصوص کنترلر DualSense مانند تریگرهای انطباقی و Haptic Feedback مبتنی بر VCM هنوز پشتیبانی نمی‌شوند. این قابلیت‌ها به حجم زیادی از داده‌های پیچیده نیاز دارند. در حال حاضر فریم‌ورک‌های FF و Evdev محدودیت‌های زیادی دارند. به مرور زمان راه‌هایی برای استفاده از قابلیت‌های ویژه‌ی کنترلر DualSense پیدا خواهد شد.

درایور جدید کمی بیش از ۱۴۰۰ خط کد دارد. برای پشتیبانی سخت‌افزارهای قدیمی از درایور جدید هم اقدامات مختلفی قابل انجام است.

درایور HID-PlayStation فعلا به صورت همگانی در دسترس نیست و مراحل بررسی را پشت سر می‌گذارد.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید