شیگرو میاموتو در مورد نحوه رهبری خود و برنامه های آینده نینتندو صحبت می کند

1 دی 1399 - 14:00
شیگرو میاموتو

شیگرو میاموتو (Shigeru Miyamoto)، مغز متفکر تیم توسعه‌ی نینتندو، در مورد برنامه‌های آینده‌ و همچنین شیوه‌ی رهبری خود صحبت می‌کند که مطمئناََ برای بسیاری از طرفداران جذاب خواهد بود.

آقای میاموتو یکی از نمادهای صنعت بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود و تاثیر شگرفی در خلق عناوین مهم این صنعت داشته است. پدر شخصیت‌های ماریو و لوییجی، برای دهه‌ها چهره‌ی کلیدی شرکت نینتندو بوده و در طول این سال‌ها، عناوین بی‌نظیری از سری بازی‌های مختلف مانند Zelda ،Mario و Donkey Kong به ما ارائه داده است. میاموتو اخیراََ در مصاحبه‌ای با وبسایت نیو یورکر (The New Yorker)، پیرامون شیوه‌ی رهبری خود صحبت کرده است و همچنین آینده‌ای را که برای این شرکت در ذهن دارد، توصیف می‌کند.

شیگرو میاموتو که اخیراََ جایزه‌ی لیاقت فرهنگی در ژاپن را دریافت کرده بود، اکثر اوقات به عنوان یک شخصیت شاد و محبوب میان طرفداران و بازی‌بازان شناخته می‌شود. او برخی اوقات با ظاهری جالب بر روی صحنه‌ی معرفی عناوین مختلف خود حاضر می‌شود و به طور کلی طرفداران، او را به عنوان شخصیتی خوش‌اخلاق و شاد می‌شناسند. با این وجود، ظاهراََ میاموتو شخصیت دیگری نیز دارد و همیشه شاد و با اخلاق خوش دیده نمی‌شود.

برای رهبری پروژه‌های مختلف نینتندو، باید مهارت‌های گوناگونی وجود داشته باشد و همچنین مدیریت دقیق نیز عامل مهمی به شمار می‌رود. در کنار این که میاموتو یک رهبر خلاق به حساب می‌آید، او خود را به عنوان یک حمایتگر تیم توسعه توصیف می‌کند. وی باید در طول هر پروژه، ایده‌هایی در سطح عظیم ارئه دهد، در کنار این که دستورالعمل‌های جزئی نیز برای افراد تیم توسعه ترسیم شود. میاموتو وظیفه‌های مختلفی را برعهده می‌گیرد؛ به عنوان یک چهره‌ی کلیدی تور Super Mario World را برای مخاطبین انجام داد و پس از آن در حال ترسیم چشم‌اندازی پیچیده برای The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 است. این وظایف مختلف و همچنین وجود پیچیدگی در آن‌ها باعث می‌شود، میاموتو همیشه برخورد خوشایندی نداشته باشد و طبق عقیده‌ی او، این موضوع برای یک رهبر مورد نیاز است. او در مصاحبه‌ی یاد شده در این باره گفت:

من شخصاََ باور دارم، حس موفقیت زمانی به وجود می‌آید که مطمئن شویم بازی‌بازان از تجربه‌ی اثر ما لذت برده‌اند. قبل از رسیدن به چنین هدفی، افراد من را به عنوان یک رئیس بداخلاق می‌شناسند که قصد دارد آن‌ها را از مسیرهای سخت بگذراند. با این وجود، من فکر می‌کنم چنین موضوعی برای یک رهبر خوب الزامی باشد.

شیگرو میاموتو

آقای میاموتو که اولین بازی خود را 40 سال پیش عرضه کرد باور دارد، از دید کارمندان نینتندو، می‌تواند شخصی منفی‌نگر باشد و به طور کلی کار کردن با او پروسه‌ای سخت و طاقت فرسا است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برای ارتباطات، خط مشی کاملاََ متفاوت و مثبتی را پیش می‌گیرد. او از قدرت‌ها و ضعف‌های این رویکرد آگاهی کامل دارد و می‌داند که سطحی از نگرانی و عدم اطمینان در هنگام به وجود آوردن تجربه‌های جدید برای مخاطبین، در او ایجاد می‌شود. بر اساس گفته‌های وی، سعی او همیشه بر این بوده است که به طور کامل یک شخص را از پروژه دور نکند بلکه دید خلاقانه‌ای در فرد ایجاد کند، تا تجربه‌های تازه و هیجان‌انگیز خلق شود.

میاموتو در مورد چشم‌انداز وسیع‌تر باور دارد، هسته‌ی اصلی ایدئولوژی نینتندو، آوردن لبخند بر روی چهره‌ی بازی‌بازان است. دلیل اصلی خندان بودن او در دید عمومی، به همان هسته‌ی اصلی ایدئولوژی‌های شرکت نینتندو بر می‌گردد. آن‌ها همواره قصد داشته‌اند ارتباطات میان خانواده‌ها را حفظ کنند و سرگرمی را در اولویت قرار دهند. به طوری که حتی پدربزرگ‌ها و اعضای سنتی‌تر خانواده نیز می‌توانند در بسیاری از بازی‌های ساخته شده توسط نینتندو شرکت کنند.

میاموتو اخیراََ به سن 68 سالگی رسیده است اما باور دارد، شرکت نینتندو با افراد توانا به مسیر خود ادامه خواهد داد. او در این سال‌ها تلاش کرده است؛ روح اصلی شرکت نینتندو به نسل‌های بعد منتقل و هیچوقت از مسیر خود خارج نشود. به طور حتم در طول این سال‌ها، میاموتو و نینتندو تلاش کرده‌اند خنده و شادی را به مخاطبین خود هدیه دهند و به نظر می‌رسد هدف اصلی آن‌ها در طول این سال‌ها، تغییری به خود ندیده است.

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید