نقد و بررسی بازی Cyberpunk 2077؛ وقتی کاخ انتظارات ویران می‌ شود

28 آذر 1399 - 14:52
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

چه اتفاقی می‌افتد اگر خبرهایی که از فسادهای رخ داده در نهادها و نقاط مختلف جهان می‌خوانیم، تبدیل به روزمره ما شوند؟ چه می‌شود اگر ظلم، رشوه، فساد مالی و اخلاقی، فاصله طبقاتی بسیار زیاد و قانون جنگل تبدیل شود به چیزی که هیچ‌کدام از ما آن را غیر‌عادی و عجیب نمی‌دانیم؟ آن قدر این مسائل آزاردهنده، معمولی شوند که اصلا دیگر ارزش خبری نداشته باشند و تبدیل شوند به اتفاقات عادی در ۲۴ ساعت زندگی هر روز همه‌ی مردم جهان. متاسفانه با رویه‌ای که هم‌اکنون در دنیا شاهد هستیم، بعید هم نیست همه‌ی این حرف‌ها و چه بسا دردناک‌تر از اینها، به واقعیت تبدیل شوند و دیگر کوچک‌ترین کاری برای اصلاح وضعیت از دست کسی بر‌نیاید؛ روزی که تنها انسان‌های پست حق زندگی دارند و اگر کسی هم برای خیزش و تغییر پیدا شود، سیستم سریعا او را حذف می‌کند.

همیشه پرداخت به آینده و این که واقعا جهان چند سال بعد ما چه شکلی است، موضوع جذابی در دنیای سینما و بازی‌ها بوده است. آن‌قدر سرعت پیشرفت تکنولوژی سریع است که شاید نتوانیم ۵ سال آینده جهان را هم با قاطعیت پیش‌بینی کنیم. دیگر بحث سال در پیشرفت وسایل و زندگی انسان‌ها در کشورهای پیشرفته مطرح نیست و بحث روز و ماه است. چنین سرعت بسیار زیادی در پیشرفت و به جلو رفتن خوب است، اما به شرطی که انسان‌ها به عنوان ابداع‌کننده‌های آن‌ها نیز ظرفیت استفاده درست و به جای آن را داشته باشند. آیا تمامی انسان‌های جهان در جهت خیرخواهانه و صلح طلبانه از این تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند؟ قطعا این‌گونه نیست. چیزی هم که آینده را ترسناک می‌کند، همین ظرفیت کم انسان‌ها در استفاده از پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی است.

تاکنون عناوین زیادی در دنیای بازی‌های ویدئویی در مورد آینده و آن‌چه پیشرفت زیاد بر سر بشر خواهد آورد، ساخته شده است. بازی‌هایی مثل Horizon Zero Dawn، Deux Ex، Observer و… که همگی بیچارگی و نابودی انسان‌ها در اثر دستیابی به تکنولوژی‌های پیشرفته را به تصویر کشیده‌اند. اما این بازی‌ها تا چه حد در تاثیرگذاری روی گیمر و به تصویر کشیدن هنرمندانه نابودی بر اثر پیشرفت موفق بوده‌اند؟ این عناوین تا چه حد شما را به فکر فرو بردند و در حین بازی کردن شما را تحت تاثیر داستان زیبا و پرجزئیات خود قرار داده‌اند و یک جهان واقع‌گرایانه را به تصویر کشیده‌اند؟ احتمالا تنها نام یک یا دو بازی در جواب این سوال به ذهنتان می‌رسد و جای چنین عناوینی در صنعت ویدئوگیم واقعا خالی است. امروز و در گیمفا می‌خواهیم به نقد و بررسی یکی از مورد انتظارترین بازی‌های نسل هشتم بپردازیم؛ Cyberpunk 2077.

بازی Cyberpunk 2077 در سال ۲۰۱۲ و با پخش یک تیزر از سوی سی دی پروجکت رد معرفی شد. این عنوان از همان زمان، توجه‌ها را تا حدی به خود جلب کرد. فضای تیزر بازی حاکی از عنوانی با حال و هوایی متفاوت بود و خبر از یک بازی خاص با تم آینده می‌داد. در آن زمان Cd Project Red مشغول ساخت و عرضه بازی The Witcher 3 بود و در واقع بازی Cuberpunk 2077 سال ۲۰۱۵ به تمرکز اصلی این استودیو تبدیل شد. آن وعده‌هایی که سی دی پروجکت رد در تریلرهای قبل از عرضه و مصاحبه‌های پی در پی می‌داد، حتی توجه کسانی که این بازی را نمی‌شناختند هم چندسال قبل از عرضه جلب کرد و بسیاری از گیمرها فکر می‌کردند با عنوانی انقلابی و پرفکت مواجه خواهند بود. بعد از عرضه بازی‌ هم تا به امروز، جنجال‌های این بازی ترند اول شبکه‌های اجتماعی است و پر سر و صداترین اتفاق سال ۲۰۲۰ در هنر هشتم محسوب می‌شود.

اما حقیقتی که گیمرها را برای تصمیم‌گیری در مورد بازی و قضاوت در مورد آن به طریقی درست راهنمایی کند چیست؟ با گیمفا در نقد و بررسی کامل بازی Cyberpunk 2077 همراه باشید.

نقد و بررسی این بازی بر اساس نسخه PC با اعمال آخرین آپدیت انجام شده است

Cyberpunk 2077
امروز و در گیمفا می‌خواهیم به نقد و بررسی یکی از مورد انتظارترین بازی‌های نسل هشتم بپردازیم؛ Cyberpunk 2077.

داستان بازی Cyberpunk 2077

همان چیزی که انتظارش را داشتیم

از یک بازی RPG انتظار یک داستان بسیار زیبا با پیچش‌ها و فراز و نشیب فراوان می‌رود. بعضی از بازی‌های این سبک خیلی سر‌راست اقدام به داستان‌گویی می‌کنند و طی کات سین‌ها، دیالوگ‌ها و دست‌نوشته‌ها، تمام نکات مهم داستانی و شخصیت‌پردازی را شرح می‌دهند. بازی‌های دیگری هم در این دسته هستند که اقدام به داستان‌گویی محیطی می‌کنند و یا خیلی کم نکات را مستقیما به گیمر القا می‌کنند یا حتی اصلا این کار را نمی‌کنند. از بازی‌های دسته دوم می‌توان به Dark Souks، Bloodborne و Blasphemous اشاره کرد. با وجود پرطرفدار بودن نوع دوم داستان‌گویی، معمولا دسته اول طرفداران بیش‌تری دارد و معمولا گیمرها ترجیح می‌دهند به جای گشت و گذار زیاد صرفا برای متوجه شدن داستان، آن را طی گفت و گوها و نهایتا نوشته‌های مهم بفهمند. خوشبختانه سایبرپانک هم همان‌گونه که مشخص بود، خیلی مستقیم داستانش را برای گیمر بیان می‌کند.

شاید فقط چند دقیقه کافی باشد تا با شخصیت‌های بازی ارتباط برقرار کرده و در موردشان کنجکاو شوید. جالب آن جاست که احتمالا وقتی برای اولین بار در قامت کاراکتری که ساخته‌اید، یعنی V، اقدام به بازی کردن می‌کنید، در یکی دو ساعت اول شناخت بیش‌تری از شخصیت‌های اصلی دیگر به دست خواهید آورد و ممکن است V همچنان برایتان مجهول باشد. بازی به صورت قطره‌چکانی و آرام آرام اطلاعات مهم در مورد گذشته و انگیزه شخصیت V و دیگر کاراکترها را به شما می‌دهد و اجازه می‌دهد با داستان آن کاملا ارتباط برقرار کنید. داستان پیچیده بازی تا مدتی برای شما گنگ خواهد بود، اما به تدریج با وارد شدن شخصیت‌های بیش‌تر و توضیح بیش‌تر در مورد کاراکترها، از سردرگمی خارج می‌شوید و کم‌کم خواهید توانست شخصیت‌ها را به‌هم مرتبط کنید و در هر گوشه از ذهنتان اطلاعات مربوط به یک کاراکتر مهم را ذخیره کنید.

Cyberpunk 2077
از دیگر ویژگی‌های گیم‌پلی که آن را کاملا متفاوت از هم نوعان خود می‌کند، قطعات سایبری است که می‌توانید در قسمت‌های مختلف بدن خود، از چشم تا پا نصب کنید و از قابلیت‌های مختلفی برخوردار شوید

واقعا باید سی دی پروجکت را برای داستان بازی Cyberpunk 2077 تحسین کرد. دنیای بازی آن‌قدر بزرگ است و مناطق مختلفی دارد که امکان پیچیده‌تر کردن داستان و مشکل‌تر کردن فهم آن (بدون آن که ایرادی به داستان وارد باشد) وجود داشت، اما این که سازندگان برای خط اصلی بازی تا همین حد بسنده کرده‌اند و ترجیح داده‌اند بیش‌تر به عالی بودن قسمت‌های مختلف آن و توضیح منطقی اتفاقات مختلف به جای پیچیده‌تر کردن داستان بپردازند، واقعا جای تحسین دارد. قطعا استودیوهای کمی وجود دارند که بتوانند این حجم از داستان و اطلاعات را به زیبایی تمام در بازی خود جای دهند و شکست هم نخورند. وقتی در اواسط بازی، به شخصیت‌ها و اتفاقات داستانی فکر می‌کنید، از حجم زیاد آن‌ها تعجب خواهید کرد، اما جالب اینجاست که با تمامی آن‌ها آشنا هستید و گویی تمام این اطلاعات آرام آرام به مغز شما تزریق شده‌اند تا کاملا در بطن داستان قرار بگیرید.

شاید فکر کنید این تعریف و تمجیدها از داستان بازی، فقط مربوط می‌شود به داستان اصلی و ماموریت‌های فرعی مانند بسیاری از بازی‌های مشابه در این سبک، صرفا Filler هستند و داستان جالبی در پس‌زمینه خود ندارند. باید بگویم کاملا اشتباه می‌کنید و حتی ماموریت‌های فرعی هم داستان‌های بسیار زیبایی دارند. در واقع ماموریت‌های فرعی، وظیفه به تصویر کشیدن بیش‌تر اوضاع حال حاضر Night City را دارند. حجم زیادی از ماموریت‌های اصلی، حالت شخصی دارند و اگر بخواهید کاملا با بلایی که بر سر Night City در اثر تکنولوژی‌های سایبری آمده آشنا شوید، باید ماموریت‌های فرعی را هم انجام دهید. واقعا این حرف بی‌راه نیست که جذابیت داستان Side Questها اصلا کم از ماموریت‌های اصلی ندارد و گاه ممکن است به خودتان بیایید و ببینید چند ساعت است که مشغول انجام ماموریت‌های فرعی هستید و متوجه گذر زمان هم نشوید.

نقد بازی Cyberpunk 2077
شاید فکر کنید این تعریف و تمجیدها از داستان بازی، فقط مربوط می‌شود به داستان اصلی و ماموریت‌های فرعی مانند بسیاری از بازی‌های مشابه در این سبک، صرفا Filler هستند و داستان جالبی در زمینه خود ندارند. باید بگویم کاملا اشتباه می‌کنید و حتی ماموریت‌های فرعی هم داستان‌های بسیار زیبایی دارند

خب بیایید کمی از خط داستانی Street Kid که خط داستانی من بود برایتان بگویم تا در ادامه بیش‌تر به بررسی جنبه‌های مختلف آن بپردازم. داستان بازی Cyberpunk 2077، در مورد شخصیتی به نام V است که ظاهر و جنسیتش را شما مشخص می‌کنید. V، در ابتدای بازی در یک بار در منطقه Heywood قرار دارد و قصد دارد به یک متصدی بار برای پرداخت بدهی‌اش به یک Fixer کمک کند (Fixerها افرادی هستند که در ازای پول، اطلاعاتی را در مورد پیدا کردن یک شخص، مکان یا یک شیء با ارزش را تا جایی که در محدوده اختیاراتشان باشد، به شما ارائه می‌دهند. آن‌ها هیچ اعتقادی به قانونی بودن یا نبودن یک کار ندارند و حتی می‌توانند قاچاقچیانی خطرناک باشند). این فیکسر، Kirk Sayer نام دارد و به شما پیشنهاد دزدیدن یک ماشین به نام Rayfield Aerondight 59 را با استفاده از وسیله‌ای مخصوص می‌دهد. بعد از رفتن به محل شما متوجه می‌شوید فردی به نام جکی، از گنگ Valentinos هم در آن جا برای دزدیدن ماشین حضور دارد. در نهایت بعد از دخالت NCPD( پلیس شهر Night City) هر دو دستگیر می‌شوید.

بعد از گذشت مدتی، ارتباط نزدیکی با جکی پیدا می‌کنید و مشغول انجام کارهایی برای پول درآوردن در شهر می‌شوید. در حین انجام ماموریت یکی از مشتریانتان با یک Net runner( افرادی که بدنشان یک وسیله سایبرپانکی مخصوص برای گشت و گذار در نت برای نفوذ به حفره‌های آن دارند و اطلاعات مهمی که به‌دست می‌آورند را معمولا به فیکسرهای دیگر می‌فروشند) آشنا می‌شوید که در ادامه بازی نقش بسیار مهمی را برای ارائه اطلاعات ماموریت‌ها ایفا می‌کند. اما فراز و نشیب و هیجان در داستان بازی زمانی آغاز می‌شود که از طریق T-Bug با فردی به نام Dexter Deshawn آشنا می‌شوید و او به شما پیشنهاد ورود به Major League و انجام کارهای بزرگ می‌دهد. یکی از مشتریان او به نام Evelyn Parker پیشنهاد دزدیدن یک قطعه ارزشمند را از شرکت Arasaki می‌دهد و در اینجاست که داستان بازی Cyberpunk 2077 کم‌کم اوج می‌گیرد و برگ‌های برنده‌اش را رو می‌کند.

بازی Cyberpunk 2077
هر چه بخواهم از داستان بازی تعریف کنم، احتمالا حق مطلب ادا نشود و واقعا باید داستان آن را خودتان تجربه کنید و به زیبایی‌اش پی ببرید

این که چرا داستان بازی Cyberpunk 2077 تا این حد به دل می‌نشیند و گیمر را کاملا با خود همراه می‌کند، دلایل زیادی دارد؛ اما مهم‌ترین دلیل آن کاریزماتیک بودن اکثر کاراکترهای بازی است. اعتقاد دارم یک کارکتر در بازی ویدئویی اگر بخواهد روی شما تاثیر بگذارد، مقدماتش باید از همان لحظه اول دیدن آن‌ها رقم بخورد و کم‌تر پیش می‌آید یک شخصیت را در ابتدای بازی دوست نداشته باشید و در ادامه خیلی برایتان مهم شود! خوشبختانه بازی سایبرپانک در این امر به بهترین شکل ممکن عمل می‌کند و حتی شخصیت‌های فرعی هم کاریزماتیک هستند. امکان ندارد یک شخصیت اصلی یا فرعی را در بازی ببینید و از نظرتان مهم نیاید. طراحی ظاهری، حرکات بدن، دیالوگ‌ها و پیشینه شخصیت‌ها آن‌قدر کار شده هستند که تمامی آن‌ها را در ذهن خود نگه خواهید داشت.

هر چه بخواهم از داستان بازی تعریف کنم، احتمالا حق مطلب ادا نشود و واقعا باید داستان آن را خودتان تجربه کنید و به زیبایی‌اش پی ببرید. هر زمان که یک ابهام در مورد داستان بازی به ذهنم خطور می‌کرد و مثلا می‌گفتم چرا Johnny Silverhand فلان کار را انجام داد یا چرا Jackie اصلا از گنگ Valentinoها خارج شد که این همه سختی بکشد، بازی به زیباترین شکل ممکن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم جواب سوالم را می‌داد و کوچک‌ترین بهانه‌ای را برای ایراد گرفتن نمی‌گذاشت. صحبت از جانی سیلورهند شد؛ کیانو ریوز محبوب دل‌ها به شکلی بسیار خوب در قامت این شخصیت ظاهر شده و خوشبختانه مشکلات طراحی ظاهری این شخصیت هم (که در تریلرها دیده بودیم) برطرف شده است. ورود ناگهانی و انفجاری Silverhand به داستان بازی و در ادامه آشنا شدن بیش‌تر ما با این شخصیت و رقم زدن اتفاقات بسیار مهم داستانی توسط او، یکی از بهترین اتفاقاتی بود که در نسل هشتم تجربه کردم و این شخصیت فوق‌العاده دوست‌داشتنی است. امیدوارم در جوایز سال ۲۰۲۱، نقش‌آفرینی بی‌نظیر کیانو ریوز فراموش نشود و به حقش در جوایز برسد.

Cyberpunk 2077
دست شما برای انتخاب‌های مختلف و تغییرات در روند داستانی باز است و هیچ انتخابی به عنوان درست و غلط محسوب نمی‌شود. شما می‌توانید به یک گروه یا شخص خیانت کنید یا به او وفادار بمانید یا یبه او دروغ بگویید یا صادق باشید. تمامی این انتخاب‌، مگر آن که منجر به مرگ V شوند، در دسترس هستند

حال می‌رسیم به یکی از مهم‌ترین بخش‌های داستان یک بازی RPG: انتخاب‌ها و تاثیر آن‌ها بر روند داستانی. در ابتدای بازی شما می‌توانید یکی از ۳ خط داستانی Street Kid، Nomad و Corpo را انتخاب کنید. لازم است در همین جا بدانید که انتخاب هر کدام از این ۳ خط داستانی، بیش‌ترین تاثیر را در بخش Prologue خواهد داشت و سه Prologue کاملا متفاوت برای بازی طراحی شده است. اما در ادامه بازی و از شروع Act 1، خط اصلی داستان برای هر سه یکی خواهد بود؛ البته نه این که در ادامه هیچ تغییری در داستان‌های مختلف وجود نداشته باشد، بلکه اتفاقات اصلی و شاکله بازی یکسان است و شما می‌توانید به واسطه خط داستانی انتخابی خود، انتخاب‌های مختلفی در دیالوگ‌ها داشته باشید که تغییراتی را در صحنات و اتفاقات یک ماموریت پدید می‌آورد. از این دست اتفاقات هم کم نیست و آن‌قدر انتخاب‌های مخصوص این خط‌های داستانی زیاد است، که ممکن است تجربه‌ای کاملا متفاوت از یک بازیکن با خط داستانی دیگری داشته باشید.

دست شما برای انتخاب‌های مختلف و تغییرات در روند داستانی باز است و هیچ انتخابی به عنوان درست و غلط محسوب نمی‌شود. شما می‌توانید به یک گروه یا شخص خیانت کنید یا به او وفادار بمانید یا به او دروغ بگویید یا صادق باشید. تمامی این انتخاب‌ها‌، مگر آن که منجر به مرگ V شوند، در دسترس هستند و کم‌تر پیش می‌آید شاهد سکانسی کاملا اسکریپ شده باشیم. گیم‌پلی و داستان بازی کاملا به هم مرتبط هستند؛ مثلا اگر یک مهارت را به اندازه کافی گسترش داده باشید و Attribute آن را پیشرفت داده باشید، یک انتخاب مخصوص برای شما در دسترس قرار می‌گیرد که می‌توانید با انتخاب آن تغییری را در روند داستان ایجاد کنید یا از ایجاد درگیری و مشکل جلوگیری کنید (یا بالعکس). معتقدم در مبحث تاثیر انتخاب‌ها در داستان و گیم‌پلی بازی، Cyberpunk 2077 باید یک الگو برای بازی‌های RPG باشد.

گیم پلی بازی Cyberpunk 2077

بزرگ، اما پر ایراد

بررسی گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077 یکی از سخت‌ترین کارهایی است که یک منتقد می‌تواند انجام دهد. به جرئت می‌گویم بازی Cyberpunk 2077 یکی از بی‌ثبات‌ترین تجربه‌ها را در طول گیم‌پلی یک بازی به من اهدا کرد. قسمت‌هایی از گیم‌پلی آن‌قدر زیبا بود که اصلا نمی‌خواستم به پایان برسد و قسمت‌هایی هم به شدت از آن متنفر می‌شدم. انگار سازندگان می‌خواسته‌اند احساسات مختلفی را به صورت همزمان به گیمر القا کنند و به محض آن که شروع به لذت بردن می‌کنید، سر و کله یک مشکل پیدا می‌شود و به تجربه‌تان آسیب می‌زند. با این حال می‌خواهم بررسی گیم‌پلی را با نکات مثبت و لذت‌بخش آن شروع کنم و سپس به نکات آسیب‌‌زننده آن بپردازم.

بررسی گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077 یکی از سخت‌ترین کارهایی است که یک منتقد می‌تواند انجام دهد. به جرئت می‌گویم بازی Cyberpunk 2077 یکی از بی‌ثبات‌ترین تجربه‌ها را در طول گیم‌پلی یک بازی به من اهدا کرد

از عظمت نقشه و جزئیات آن شروع می‌کنیم. Night City یک شهر بسیار بزرگ چندطبقه است که آن‌قدر طراحی خوبی دارد که از Landscape‌های آن هم لذت می‌برید. نقشه بازی به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی شده و با وجود بزرگ بودن آن، به واسطه طراحی دقیق با مناطق مختلف آن در طول گشت و گذار آشنا می‌شوید و به نوعی می‌توانید در این نقشه زندگی کنید. البته نباید از بازی توقع یک GTA را داشته باشید و قرار هم نیست امکانات بی‌شمار آن در این بازی وجود داشته باشد. در واقع اگر بازی را با هم‌سبک‌های خودش مقایسه کنید، متوجه می‌شوید اتفاقا بازی Cyberpunk 2077 از لحاظ جزئیات نقشه بهتر از هم سبک‌های خود مانند Skyrim عمل کرده و در حد سبک خودش خیلی خوب ظاهر شده است. اما یک مشکل در این رابطه وجود دارد: اگر قرار نبوده نقشه بازی شامل فعالیت‌های متنوع باشد و Free Roam بازی چندان هدفی نداشته باشد، چه لزومی بر طراحی نقشه به این بزرگی بوده است؟

بگذارید واضح‌تر بگویم. بازی نباید با GTA و امثال آن مقایسه شود؛ اما چرا خود سازندگان با طراحی این نقشه بزرگ خواه ناخواه انتظارات را تا حد مقایسه این دو بازی بالا بردند؟ بله درست است سبک این دو بازی هیچ ارتباطی به هم ندارد، اما بهتر نبود به جای یک نقشه به چنین عظمتی که باعث شده جزئیات زیاد آن، کم‌تر به چشم بیایند یک نقشه کوچک‌تر اما مملو از فعالیت را برای بازی طراحی می‌کردند؟ با این حال نقشه بازی با وجود این مشکل یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شود و گشت و گذار در شهر Night City لذت خودش را دارد. هم‌چنین ابداع یک شهر چندطبقه و شلوغ و پویا، می‌تواند ایده خوبی برای بازی‌های جهان باز در آینده باشد.

بازی Cyberpunk 2077
یکی از مکانیسم‌هایی که نسبت به موفقیت‌آمیز بودن آن شک داشتم، رانندگی در بازی بود. رانندگی در بازی روان است و فیزیک خوبی هم دارد. سرعت ماشین‌های مختلف با یک‌دیگر تفاوت‌های زیادی دارد و حتی می‌توانید با آن‌ها دریفت بکشید

طراحی مراحل بازی قطعا یکی از بهترین ویژگی‌های بازی است. گیم‌پلی بازی امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهد و به واسطه همین امکانات، مراحل بسیار لذت‌بخشی طراحی شده است. تقریبا غیر ممکن است از طراحی مراحل بازی خسته شوید و به دلیل یکسان بودن کارها، از آن زده شوید. مراحل اصلی بازی فوق‌العاده طراحی خوبی دارند و باید در طی مراحل اصلی فعالیت‌هایی همچون مبارزات و درگیری، تعقیب و گریز، هک کردن، صحبت و انتخاب دیالوگ، پیدا کردن یک وسیله مخصوص یا مخفی‌کاری انجام دهید که هرکدام از آن‌ها به شکل زیبایی ساخته شده‌اند. مراحل فرعی هم همان‌گونه که در قسمت داستان توضیح دادیم، بسیار عالی است و به دلیل ارتباط داستان اصلی با ماموریت‌های فرعی، شاهد گیم‌پلی لذت‌بخشی نیز در این کوئست‌ها هستیم. طراحی بعضی مراحل فرعی در حد ماموریت‌های اصلی عناوین دیگر این سبک است.

مبارزات با سلاح گرم، پرتکرارترین اتفاق گیم‌پلی بازی است. سازندگان بازی، تجربه‌ای در ساخت چنین چیزی نداشته‌اند اما باید بگویم ریسکشان در این مورد جواب داده و بازی در قامت یک عنوان نقش‌آفرینی، مبارزات و درگیری‌های لذت‌بخشی دارد. گان‌پلی بازی آن حس سنگینی و متفاوت بودن تجربه تیراندازی با هر سلاح را چندان به شما منتقل نمی‌کند اما تجربه خوبی با آن خواهید داشت. لگد نسبتا زیاد سلاح‌ها و کمبود مهمات در بعضی مواقع به چالش مبارزات کمک کرده و سلاح‌هایی مانند SATA که قابلیت خاصی هم دارند، باعث می‌شوند اصلا از این بخش خسته نشوید. در این بین نباید Modهای سلاح‌ها را فراموش کنیم که نقش زیادی در مثبت بودن تجربه این بخش داشته است. شما می‌توانید برای Scope اسلحه بازی، از انواع متفاوت اسکوپ استفاده کنید و برای Muzzle هم از چیزهایی مثل Silencer بهره ببرید. تفاوت قدرت و DPS هر اسلحه یکی از مواردی است که سازندگان توجه زیادی به آن داشته‌اند و هر سلاح طبقه‌بندی مختلفی مثل Uncommon، common، rare و… دارد که باعث تشویق شما برای پیدا کردن سلاح‌های کارآمدتر می‌شود.

یکی از مکانیسم‌هایی که نسبت به موفقیت‌آمیز بودن آن شک داشتم، رانندگی در بازی بود. رانندگی در بازی روان است و فیزیک خوبی هم دارد. سرعت ماشین‌های مختلف با یک‌دیگر تفاوت‌های زیادی دارد و حتی می‌توانید با آن‌ها دریفت بکشید. طی تجربه‌ام از بازی مشکلی با رانندگی نداشتم و اتفاقا مراحل تعقیب و گریز در بخش داستان اصلی، لذت‌بخش است و هیجان زیادی را به شما القا می‌کند. در بعضی از مراحل بازی، مدت زمان طولانی مشغول تعقیب و گریز هستید و از آن‌جایی که بازی هم بخش Driving و هم شوتینگ رضایت‌بخشی دارد، این مراحل قسمتی از زیبایی بازی محسوب می‌شوند. هم‌چنین سیستم کاورگیری بازی هم فراتر از انتظارات من برای یک بازی Role Playing عمل کرد و شاهد سیستم کاورگیری موثری هستیم. همچنین قابلیت تیراندازی از پشت کاور هم در بازی وجود دارد که نقش زیادی در لذت بردن شما از بخش تیراندازی بازی دارد.

بازی سایبرپانک
مبارزات با سلاح گرم، پرتکرارترین اتفاق گیم‌پلی بازی است. سازندگان بازی، تجربه‌ای در ساخت چنین چیزی نداشته‌اند اما باید بگویم ریسکشان در این مورد جواب داده و بازی در قامت یک عنوان نقش‌آفرینی، مبارزات و درگیری‌های لذت‌بخشی دارند

بخش دیگری از گیم‌پلی بازی مربوط به سیستم هک کردن است که خود بخش‌های مختلفی دارد. هک کردن در بازی نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند و تقریبا مرحله‌ای نیست که اثری از آن دیده نشود. شما با فشردن دکمه مربوطه دید خاص خود را فعال می‌کنید که در این حالت بازی از حرکت می‌ ایستد یا سرعت کم‌تری پیدا می‌کند (بسته به درجه سختی که انتخاب کرده‌اید). سپس اشیاء قابل تعامل با این دید برای شما مشخص می‌شوند و شما می‌توانید وسایل محیط، دوربین‌ها و افرادی که از وسایل مختلف سایبری استفاده می‌کنند را هک کنید. مثلا دوربین‌ها را برای مدتی از کار بیندازید، کنترل آن را به دست بگیرید یا موجب منفجر شدن یک وسیله شوید. هم‌چنین می‌توانید با تعامل با اشیاء در محیط حواس دشمنان را با به کارانداختن یک وسیله پرت کنید و سپس به صورت مخفی‌کاری او را از پای درآورید. بعدها با به دست آوردن Kiroshi Eye در خط داستانی قابلیت‌های بیش‌تری هم در این قسمت برایتان فعال می‌شود و با خرید آپگرید Ping quick hack از قابلیت‌های زیادی مانند پی بردن به منبع یک وسیله الکترونیکی برخوردار خواهید شد.

اما سیستم هک در بازی به این‌جا ختم نمی‌شود. در واقع هک کردن چیزی است که به وفور در بازی خواهید دید؛ حتی در سینماتیک‌ها و گفت و گوهای بین شخصیت‌ها. شما در این صحنه‌ها که به زیبایی کارگردانی شده‌اند، می‌توانید با فعال کردن دید سایبری خود اطلاعاتی را از شخصیت‌های موجود در صحنه به دست آورید و هما‌نطور که سینماتیک پیش می‌رود به جهت‌های مختلف نگاه کنید و از این قابلیت استفاده کنید. نوآورانه‌ترین بخش سیستم هک مربوط می‌شود به مینی‌گیمی که در هنگام Breach کردن به وسایل مختلف و هنگام Quick hack با آن رو به رو می‌شوید. این مینی‌گیم که در بخشی از تصاویر مقاله نشان داده شده است، هیچ‌گاه برای شما یکسان نخواهد بود و با یک سیستم هوشنمد روبه رو هستید. با پیش‌رفتن در بازی، به تدریج این نفوذها سخت‌تر می‌شود و با توجه به محدودیت زمانی در این قسمت، باید در لحظه تصمیم بگیرید، مگرنه همه تلاشتان برای هک کردن هدر خواهد رفت. قطعا Breach کردن از بهترین بخش‌های گیم‌پلی بازی است.

Cyberpunk 2077
باگ‌های Game Breaking یکی آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در یک بازی ویدئویی وجود داشته باشد و در کمال تاسف بازی Cyberpunk 2077 از این مشکل رنج می‌برد.

اما چه چیزی مانع از آن می‌شود که بازی پتانسیل کامل خود را نشان ندهد و با وجود ویژگی‌ها و مکانیسم‌های لذت‌بخش، آن‌طور که باید و شاید تجربه کلی مناسبی را برای گیمر به ارمغان نیاورد؟ به طور خلاصه: به دلیل وجود باگ در تک تک عناصر بازی! متاسفانه باگ قسمت اعظمی از این بازی را تشکیل می‌دهد و آن‌قدر در تجربه شما تاثیرگذار است که می‌تواند باری شما را زشت و ناخوشایند کند. در واقع دلیل اصلی آن بی‌ثباتی در لذت‌بردن از بازی که ابتدای بخش گیم‌پلی مقاله عرض کردم، همین باگ‌های بزرگ بازی است. همان‌گونه که باگ قسمت زیادی از بازی را تشکیل می‌دهد و به احتمال بسیار بالا شما هم تمامی آن‌ها را، حال به مقدارهای متفاوت، تجربه خواهید کرد، پرداختن به باگ‌های بخش‌های مختلف بازی هم قسمت زیادی از نقد و بررسی آن را تشکیل می‌دهد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

اصولا وقتی حرف از باگ می‌شود، ذهن من و شما سمت باگ‌های رایج بازی‌های ویدئویی می‌رود. فرو رفتن یک شیء در دیوار، رفتن اجساد و کاراکترها به داخل زمین، عدم نمایش یک دکمه برای تعامل با یک شیء و و باگ‌های این‌چنینی که شاید هر روز با آن‌ها در بازی‌های مختلف و به خصوص Open World سر و کار داشته باشیم. اما چه زمانی باگ تبدیل به یک نقطه ضعف یا یک مشکل بزرگ برای یک بازی می‌شود؟ چه زمانی این باگ‌ها بیش‌تر به چشم می‌آیند و بولد می‌شوند؟ زمانی که این باگ‌ها Game Breaking باشند. باگ‌های Game Breaking یکی آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در یک بازی ویدئویی وجود داشته باشد و در کمال تاسف بازی Cyberpunk 2077 از این مشکل رنج می‌برد.

باگ‌هایی که در قسمت گیم‌پلی بازی Cyberpunk 2077 به آن برخوردم و مستقیما به تجربه من از بازی لطمه وارد کردند شامل مواردی چون: کامل نشدن یک ماموریت اصلی بعد از انجام آن و مجبور شدن به اجرای مجدد بازی، عدم آپدیت شدن ماموریت و لزوم به بارگذاری مجدد بازی، گیر کردن شخصیت همراه در پایگاه دشمن بعد از اتمام ماموریت و عدم توانایی صحبت با او و پیش‌بردن داستان بازی که در نهایت منجر به Restart شدن کل ماموریت شد و باگ شدن انتخاب دیالوگ‌ها که باعث شد ماموریت را مجددا از ابتدا شروع کنم. این باگ‌ها به هیچ عنوان قابل پذیرش نیستند و هیچ دلیلی به جز کم‌کاری سازندگان ندارد. تنها یک یا دو برخورد به این باگ‌ها می‌تواند کل تجربه شما از بازی را تلخ کند.

Cyberpunk 2077
اما فکر نکنید که مشکلات گیم‌پلی بازی در باگ‌‌های آزاردهنده و مشکل‌ساز خلاصه می‌شوند؛ مشکلات دیگری هم در این قسمت وجود دارند که حتی اگر باگ‌ها هم از آن حذف شوند، باز هم تجربه بی‌نقصی را برای گیمر ایجاد نمی‌کند

این باگ‌ها آن‌هایی هستند که مستقیما به تجربه شما از بازی ضربه می‌زنند و حتی امکان دارد مانع پیش‌روی شما در بازی بشوند. باگ‌های واضح دیگری هم در گیم‌پلی وجود دارند که اگرچه مانع پیشروی شما نیستند، اما به شکل عجیبی باعث ناخوشایند شدن تجربه بازی می‌شوند. مثلا در هنگام مبارزه با دشمنان، بارها پیش آمد که بعد از مرگ یکی از آن‌ها، ناگهان چند دشمن دیگر هم با جنازه او برخورد کردند و روی زمین افتادند و تبدیل به یک لقمه آماده شدند!  حال Cd Project Red این مشکلات را برطرف کند یا نه دیگر به این مقاله مربوط نمی‌شود و نقدی که اکنون می‌خوانید حاصل تجربه من از نسخه حال حاضر بازی است و در همین لحظه این مشکلات در بازی وجود دارد و وظیفه من هم در نقد بازی بیان تمامی حقایق خوب و بد بازی است.

اما فکر نکنید که مشکلات گیم‌پلی بازی در باگ‌‌های آزاردهنده و مشکل‌ساز خلاصه می‌شوند؛ مشکلات دیگری هم در این قسمت وجود دارند که حتی اگر باگ‌ها هم از آن حذف شوند، باز هم تجربه بی‌نقصی را برای گیمر ایجاد نمی‌کند. هوش مصنوعی ضعیف NPCها و پلیس‌ها، به خصوص در هنگام رانندگی خیلی زود به چشمتان خواهد آمد. NPCها در خیابان اصلا رفتار طبیعی ندارند و جدای از آن که در برابر تهدیدها با تاخیر واکنش نشان می‌دهند، خیلی هم مصنوعی رفتار می‌کنند. کافی است وسیله نقلیه خود را در میان خیابان رها کنید تا شاهد ترافیکی باشید که در اثر هوش مصنوعی ضعیف راننده‌ها به وجود می‌اید و به جای آن که از کنار ماشین رد شوند، پشت آن صف می‌بندند!

دیگر مشکلی که هوش مصنوعی ضعیف بازی پدید آورده، سیستم تعقیب و گریز مضحک پلیس‌های بازی و به طور کلی رفتار عجیب پلیس‌هاست. وقتی پلیس در تعقیب شماست بسیار پیش می‌آید که به جای آن که با ماشین شما را دنبال کنند، از دور اقدام به تیراندزای می‌کنند و در حالی که می‌توانند به راحتی با ماشین شما را گیر بیندازند، همان پیاده را ترجیح می‌دهند! گاه هم پیش می‌آید، به دلیل یک قانون‌شکنی کوچک، مانند یک یا دو تصادف کوچک چندین پلیس برای کشتن شما بسیج شوند یا در جلوی چشم پلیس ماشین پلیس را با ماشینتان له کنید اما پلیس که در یک متری شماست اصلا متوجه قضیه نشود! واقعا پلیس‌های بازی عجیب هستند و اصلا مشخص نیست بر چه مبنایی عمل می‌کنند.

بازی Cyberpunk 2077
دیگر مشکلی که هوش مصنوعی ضعیف بازی پدید آورده، سیستم تعقیب و گریز مضحک پلیس‌های بازی و به طور کلی رفتار عجیب پلیس‌هاست. وقتی پلیس در تعقیب شماست بسیار پیش می‌آید که به جای آن که با ماشین شما را دنبال کنند، از دور اقدام به تیراندزای می‌کنند

بخش Tutorial بازی خیلی کامل به نظر می‌رسد و مدت زیادی از وقت شما هم می‌گیرد. بعضی از بخش‌های آموزش بازی مانند Combat کامل است و ساز و کار مکانیسم بازی را به خوبی آموزش می‌دهد، اما قسمت‌هایی هم مانند مینی‌گیم هک بازی یا همان Breach کردن، توضیح چندانی ندارد و صرفا باید با آزمون و خطاهای زیاد آن را یاد بگیرید. یا در مورد Craft کردن و بخش‌های مختلف درخت مهارت اصلا توضیح خاصی داده نمی‌شود و این برای یک بازی با این امکانات زیاد مشکل محسوب می‌شود.

درخت مهارت‌ بازی یکی از کامل‌ترین درخت مهارت‌هایی است که تاریخ بازی‌های RPG به خود دیده است. درخت مهارت بازی پنج شاخه کلی به نام‌های Body، Reflex، Technical Ability، Cool و Intelligence دارد و هر شاخه شامل تعدادی زیرشاخه است. مثلا شاخه Body  که مربوط به مهارت‎های قدرت بدنی و فیزیکی شماست شامل زیرشاخه‌های Athletics، Annihilation  و Street Brawler است. Athletics مربوط به افزایش سلامتی، Renegeration یا بهبود تدریجی نوار سلامتی، افزایش حداکثر نوار تنفس و… می‌شود. Annihilation مربوط به توانایی‌های شما در کار با اسلحه و افزایش دمیج واردشده توسط آن‌هاست و Street Brawler هم مربوط به مهارت‌های مبارزات تن به تن است و دمیج حملات فیزیکی شما را تعیین می‌کند.

این فقط توضیح خلاصه‌ای بود از یکی از شاخه‌های درخت مهارت و همه شاخه‌ها جزئیات بسیار زیادی دارند. جالب است بدانید هر زیر شاخه فرعی برای خودش Level جداگانه دارد و هرکدام متناسب با Level خود مهارت‌های قابل Unlock کردن مختلفی خواهند داشت. در طول گیم‌پلی بازی با انجام ماموریت‌ها، Attribute Point و Perk Point بدست می‌آورید که Attributeها برای افزایش مهارت کلی یک شاخه و پرک‌ها برای باز کردن یک مهارت از یکی از زیرشاخه‌ها کاربرد دارد. پیشرفت در بازی و لذت بردن از آن، نیازمند توجه زیادی به این قسمت است و حتما باید برای به پایان رساندن ماموریت‌های فرعی مشکل یا ماموریت‌های اصلی، حتما به این درخت مهارت توجه ویژه‌ای داشته باشید.

Cyberpunk 2077
بخش Tutorial بازی خیلی کامل به نظر می‌رسد و مدت زیادی از وقت شما هم می‌گیرد. بعضی از بخش‌های آموزش بازی مانند Combat کامل است و ساز و کار مکانیسم بازی را به خوبی آموزش می‌دهد، اما قسمت‌هایی هم مانند مینی‌گیم هک بازی یا همان Breach کردن، توضیح چندانی ندارد

Loot کردن در بازی کار لذت بخشی است، اما مشکلاتی هم دارد. اولا که بسیاری از اوقات آن‌قدر تجهیزات خوبی از Lootها (به دفعات زیاد) به دست می‌آورید که احتمالا نیاز خاصی به استفاده از قسمت آپگرید نخواهید داشت و ترجیح خواهید داد به جای جورکردن قطعات مختلف برای آپگرید یک سلاح، به دل دشمن بزنید و یک سلاح بهتر از آن را لوت کنید. این کار هم چندان مشکل نیست و گاه به صورت غیر‌منتظره از دشمن لوت‌های خوبی به دست می‌آورید؛ این مورد اگر پرتکرار نباشد، لوت را ارزشمند می‌کند اما در این بازی متاسفانه چنین نیست. هم‌چنین Componentهای چندانی هم از لوت‌ها به دست نمی‌آورید و برای جور کردن قطعات لازم برای آپگرید یا Craft کردن یک سلاح، باید سلاح‌های قبلی خود را Dismantle کنید. این مورد برای یک بازی نقش‌آفرینی که بنای آن بر گشت و گذار در محیط و پیدا کردن چیزهای مختلف برای پیشرفت است، اصلا جالب نیست.

Braindance یک نوآوری بسیار خوب در طول گیم‌پلی بازی  ۲۰۷۷ Cyberpunk است. در طی این بخش‌ها شما وارد یک محیط شبیه‌سازی شده می‌شوید و صحنه‌هایی که یک فرد دیگر آن‌ها را دیده، با استفاده از یک دستگاه خاص عینا برای شما بازسازی می‌شوند. در واقع خاطرات آن شخص در آن مکان  بازسازی می‌شوند و شما می‌توانید در آن بگردید و سرنخ‌های شهودی، شنیداری و حرارتی پیدا کنید. بین سه قابلیت مختلف که سکانس را از نظر این موارد بررسی می‌کند، سوییچ کنید و یکی یکی سرنخ‌های مفید را پیدا کنید. این سیستم کمی به Detective Mode سری بازی‌های بتمن شباهت دارد اما به مراتب از آن پیشرفته‌تر و لذت‌بخش‌تر است. Braindance قطعا می‌تواند یکی از پایه‌های اساسی بازی‌های ماجراجویی در آینده باشد.

همان‌طور که گفتیم، نایت سیتی یک شهر چند طبقه و مرتفع است و بسیار هم بزرگ است. با توجه به این ویژگی‌ها، شاید حدس زده باشید که این بازی پتانسیل پارکور زیادی دارد و اگر در این مورد کنجکاو هستید، باید بگویم متاسفانه به جز چند مورد جزئی و کم اهمیت، هیچ استفاده‌ای از پتانسیل پارکور نایت سیتی نشده و با این که می‌توانستیم شاهد مراحل بسیار جذابی با توجه به این ویژگی شهر و دنیای بازی باشیم، توجه خاصی به آن نشده و رها شده است. یک لحظه تصور کنید از پتانسیل پارکور بازی حتی به میزان حداقل، برای چند تعقیب و گریز استفاده می‌شد؛ مراحل بسیار جذابی در انتظارمان بود که به نظر اهمیتی برای سازندگان نداشته است.

بازی سایبرپانک 2077
Night City یک شهر بسیار بزرگ چندطبقه است که آن‌قدر طراحی خوبی دارد که از Landscape‌های آن هم لذت می‌برید. نقشه بازی به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی شده و با وجود بزرگ بودن آن، به واسطه طراحی دقیق آن با مناطق مختلف آن در طول گشت و گذار آشنا می‌شوید و به نوعی می‌توانید در این نقشه زندگی کنید

در جهان Cyberpunk 2077 تعدادی Random Event یا اتفاقات ناگهانی وجود دارد که در نقشه ظاهر می‌شود و می‌توانید به آن رسیدگی کنید. این Eventها هیچ تنوعی ندارند و به دو یا سه مورد ثابت ختم می‌شوند. نجات یک شهروند از دست اراذل، پیدا شدن خلافکاران و از بین بردن تهدید آن‌ها و گرفتن جایزه از NCPD و درگیری‌های خیابانی. این اتفاقات شاید در ابتدای بازی جالب باشند اما به مرور، آن‌قدر به صورت تکراری اتفاق می‌افتند که دیگر هیچ جذابتی ندارند. به نظرم یا باید یک سیستم برای یک بازی کامل طراحی شود یا اصلا پیاده نشود. نمی‌توان گفت چون بازی RPG است پس ناقص بودن Random Eventها را نمی‌توان مشکل در نظر گرفت. وقتی سیستمی در بازی وجود دارد باید به آن نقد وارد کرد و مورد بررسی قرار دارد، فارغ از سبک بازی.

از دیگر ویژگی‌های گیم‌پلی که آن را کاملا متفاوت از هم نوعان خود می‌کند، قطعات سایبری است که می‌توانید در قسمت‌های مختلف بدن خود، از چشم تا پا نصب کنید و از قابلیت‌های مختلفی برخوردار شوید. این قطعات را می‌توانید در لوت‌ها پیدا کنید یا آن‌ها را به قیمت گزاف خریداری کنید و آن‌ها را نزد Ripperdoc روی خود نصب کنید. هر کدام از این قطعات یک Level خاص را طلب می‌کنند و یک قسمت مخصوص هم در منوی بازی وجود دارد که می‌توانید کل بدن خود را از نظر قطعات سایبری مشاهده کنید و نتیجه اتصال آن‌ها را ببینید. Cyberpunk 2077 موراد بسیار خوب و تازه‌ای در گیم‌پلی خود دارد که متاسفانه تحت تاثیر مسائل زیادی قرار گرفته‌اند.

گرافیک بازی Cyberpunk 2077

وقتی یک کیفیت بصری چشم‌نواز، با مشکلات خدشه‌دار می‌شود

وقتی حرف از کیفیت بصری بازی Cyberpunk 2077 می‌شود، اولین چیزی که به ذهنم خطور می‌کند کیفیت بصری فوق‌العاده بازی و گرافیک هنری و تکنیکی زیبای آن است. یعنی حتی من که تمام مشکلات گرافیکی بازی را به چشم دیده و تجربه کرده‌ام، اولین تصویر از بازی Cyberpunk 2077 در ذهن من نه باگ‌های زیاد آن است نه انیمیشن‌های خشک دشمنان؛ بلکه کیفیت بی‌نظیر تکسچرهای آن، نورپردازی درجه یک و Space Reflection چشم‌نواز آن، طراحی چهره‌های استادانه و افکت‌های باران و انفجار زیبای بازی است. در نسخه PC به لطف تنظیمات گرافیکی بسیار زیاد آن، می‌توانید کیفیت بازی را با تنظیمات متفاوت ببینید و مقایسه کنید و به جرئت می‌گویم Cyberpunk 2077 اگ زیباترین کیفیت بصری نسل هشتم را در نسخه PC نداشته باشد، قطعا یکی از بهترین‌ها است.

بازی Cyberpunk 2077
چیزی که به این کیفیت فوق‌العاده، خدشه وارد می‌کند. باگ‌های گرافیکی، دیر لود شدن تکسچرها در HDD به شکلی کاملا مشخص و اذیت‌کننده و انیمیشن‌های خشک دشمنان بازی است. یکی از باگ‌هایی که متاسفانه به دفعات در بازی اتفاق می‌افتد، عبور ماشین شما از یک دیوار یا سازه است که واقعا جلوه بدی به بازی می‌دهد

کیفیت تکسچرهای بازی واقعا در سطح دیگری قرار دارند و آن‌قدر زیبا هستند که حتی با زوم بسیار زیاد روی آن‌ها هم ذره‌ای کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. بافت‌های سنگین و پرجزئیات طراحی شده در جهان بازی، محیطی را پدید آورده‌اند که هرگز از نگاه کردن به اجزای آن خسته نخواهید شد. نورپردازی بازی شاهکار است و شاهد بازتاب عالی نور در مکان‌های مختلف هستیم و اگر تنظیمات گرافیکی مربوط به بازتاب نور را روشن کنید، به وضوح تفاوت گرافیکی بازی در حالت خاموش بودن این گزینه را درک خواهید کرد. نورپردازی بازی، هم در شب و هم در روز یکی از زیباترین‌ها در نسل هشتم است.

کافی است در خیابان به یک NPC نزدیک شوید و به صورتش دقت کنید، در آن موقع است که با خود خواهید گفت وقتی یک NPC طراحی چهره به این خوبی دارد، پس خیالم از بقیه شخصیت‌ها راحت است. واقعیت هم همین است، کاراکترهای اصلی و فرعی در بازی، چهره‌هایی فوق‌العاده کارشده و پرجزئیات دارند و در طراحی هیچ کاراکتری کم‌ترین نشانه‌ای از کم‌کاری دیده نمی‌شود. کیفیت افکت‌های بازی مانند باران و انفجار بسیار طبیعی است و حتی تماشای بارش باران از پشت پنجره هم لذت‌بخش است و برخورد قطعات باران با شیشه همانند واقعیت به تصویر کشیده شده است.

بازی سایبرپانک 2077
Loot کردن در بازی کار لذت بخشی است، اما مشکلاتی هم دارد. بسیاری از اوقات آن‌قدر تجهیزات خوبی از Lootها (به دفعات زیاد) به دست می‌آورید که احتمالا نیاز خاصی به استفاده از قسمت آپگرید نخواهید داشت و ترجیح خواهید داد به جای جورکردن قطعات مختلف برای آپگرید یک سلاح، به دل دشمن بزنید و یک سلاح بهتر از آن را لوت کنید

چیزی که به این کیفیت فوق‌العاده، خدشه وارد می‌کند. باگ‌های گرافیکی، دیر لود شدن تکسچرها در HDD به شکلی کاملا مشخص و اذیت‌کننده و انیمیشن‌های خشک دشمنان بازی است. یکی از باگ‌هایی که متاسفانه به دفعات در بازی اتفاق می‌افتد، عبور ماشین شما از یک دیوار یا سازه است که واقعا جلوه بدی به بازی می‌دهد. باگ‌های گرافیکی معمولی چون فرو رفتن در زمین و دیوار، فرو رفتن در یک ماشین دیگر و از این دست باگ‌ها هم که به وفور شاهد هستیم. یکی از باگ‌های گرافیکی مشکل‌ساز هم غیب شدن و ظاهر شدن ناگهانی پلیس است که می‌تواند مشکلاتی را در گیم‌پلی برای شما ایجاد کند.

اگر بخواهیم از فیزیک بازی و محیط صحبت کنیم باید بگوییم بازی در این زمینه راضی‌کننده عمل می‌کند و فیزیک بازی در درجه خوبی قرار دارد. تخریب‌پذیری محیط واقع‌گرایانه است و حتی می‌توانید از شکستن شیشه‌ها و وسایل برای قرارگیری در یک موقعیت مکانی بهتر در تیراندازی‌ها استفاده کنید. در هنگام رانندگی هم شاهد تخریب‌پذیری خوب محیط و فیزیک مناسب ماشین‌ها هستیم و به طور کلی بازی در این زمینه نمره قبولی می‌گیرد.

انیمیشن شخصیت‌های اصلی و فرعی داستانی مشکلی ندارد و خیلی هم خوب و پرتعداد است؛ اما این موضوع در مورد دشمنان صدق نمی‌کند. دشمنان شما انیمیشن‌های به مراتب کم‌تری دارند و بیش‌تر اوقات یک سری حرکات تکراری و پیش‌بینی شده را انجام می‌دهند. جدای از آن انیمیشن و حرکات دشمنان خشک است و واقعا در حد یک بازی آخر نسل هشت نیست. این تفاوت زیاد بین انیمیشن‌های شخصیت‌های فرعی و دشمنان کمی عجیب است و مشخص نیست چرا سی دی پروجکت تا این حد نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده است. نبود هیچ‌گونه انیمیشن برای وصل کردن قطعات مختلف به بدنتان هم کمبودش کاملا در بازی حس می‌شود.

بازی Cyberpunk 2077
نوآورانه‌ترین بخش سیستم هک مروبوط می‌شود به مینی‌گیمی که در هنگام Breach کردن به وسایل مختلف و هنگام Quick hack با آن روبه رو می‌شوید. این مینی‌گیم که در بخشی از تصاویر مقاله نشان داده شده است، هیچ‌گاه برای شما یکسان نخواهد بود و با یک سیستم هوشنمد روبه رو هستید

یکی از مشکلات گرافیکی بازی هم مربوط می‌شود به Volumetric Cloud و Volumetric Fog. در کمال تعجب این دو آپشن گرافیکی که از قضا نقش مهمی هم در کیفیت بازی دارند و کیفیت مه، پرتوها و دود‌ها را تعیین می‌کنند، تنها در درجه Ultra کیفیت مطلوبی را به‌دست می‌آورند و در درجات دیگر حتی کیفیت متوسطی هم ندارند. این مورد از معدود آپشن‌های گرافیک بازی است که تفاوت کیفیت بین Low تا High آن بسیار کم و تفاوت High تا Ultra آن بسیار زیاد است.

موسیقی و صداگذاری بازی Cyberpunk 2077

جذاب، شنیدنی و دل‌انگیز

صداگذاری و موسیقی بازی یکی از بهترین‌های امسال به شمار می‌رود. موسیقی بازی از همان ابتدای پخش در منو توجه شما را به خود جلب می‌کند و احتمالا به دنبال نامش برای دانلود خواهید گشت. موسیقی‌های متن و رادیوی ماشین‌ها هم یکی از یکی زیباتر است و کاملا آن تم سایبرپانکی در آن حس می‌شود. موسیقی‌های آرام و هیجان‌انگیز، هردو از کیفیت مطلوبی برخوردارند و در مواقع مناسب ریتم درستی می‌گیرند. صداگذاری کاراکترها هم فوق‌العاده است و این چیزی است که از همان ابتدا متوجه می‌شوید. ابهت و کاریزماتیک بودن شخصیت‌های بازی، حتی در صدایشان هم مشخص است و در بالاترین آن‌ها، جانی سیلورهند قرار می‌گیرد که صدای آشنای کیانو ریوز را همراه خود دارد و از همان اول با او همراه می‌شوید.

در بخش داستانی، کیفیت صداگذاری شخصیت‌ها هم‌سطح با بهترین بازی‌های نسل هشت است. کاراکترها آن‌قدر خوب صداگذاری شده‌اند که هر یک می‌توانند در جایگاه شخصیت اصلی یک بازی ویدیویی قرار بگیرند و به راحتی در دل همه جا باز کنند. کاراکترهایی مانند Dexter Deshawn،Judy Alvarez، Meredith Stot و بسیاری از شخصیت‌های دیگر هم در کنار جانی سیلورهند به بهترین شکل ممکن صداگذاری شده‌اند و شخصیت‌هایی به یادماندنی ساخته‌اند.

بازی Cyberpunk 2077
وقتی حرف از گرافیک بازی Cyberpunk 2077 می‌شود، اولین چیزی که به ذهنم خطور می‌کند کیفیت بصری فوق‌العاده بازی و گرافیک هنری و تکنیکی زیبای آن است

اما این بخش بازی هم فارغ از مشکل نیست. Sound Skipping گاها در بازی دیده می‌شود. هم‌چنین موسیقی متن بازی، گاها در تشخیص زمان مناسب شروع و پایان دچار مشکل می‌شود و مثلا بعد از اتمام ماموریت، شروع به نواختن موسیقی هیجان‌انگیز می‌کند. البته این مشکل بیش‌تر یک باگ به نظر می‌آید و احتمالا در آینده با آپدیت‌های بیش‌تر برطرف شود.

نتیجه‌گیری:

بازی Cyberpunk 2077 را با وضعیت فعلی آن، تنها می‌توان یک بازی خیلی خوب نامید. نوآوری‌های بازی در بخش گیم‌پلی و داستان بی‌نظیر آن، قطعا دلایل کافی برای تجربه بازی هستند و این بازی عنوانی است که باید آن را تجربه کرد؛ اما مشکلات متعدد بازی در بخش‌های مختلف که بزرگ‌ترین آن باگ‌های آزاردهنده است، مانع از آن می‌شود تا بازی به پتانسیل واقعی خود دست پیدا کند. سایبرپانک را حتما بازی کنید و از داستان زیبا و المان‌های عالی نقش‌آفرینی‌اش لذت ببرید؛ اما از آن انتظار یک شاهکار را نداشته باشید.

نکات مثبت :

سیستم فوق العاده Braindance، سینماتیک‌هایی با کارگردانی زیبا ، داستان و روایت کارشده ، شخصیت‌پردازی عالی کاراکترهای اصلی و فرعی ، تاثیر زیاد انتخاب ها بر روند داستان و گیم پلی بازی ،سه مسیر داستانی متفاوت در بخش Prologue ، صفر تا صد Johnny Silverhand ، ابداع یک شهر چندطبقه با جزئیات بالا ، سایدکوئست‌های بسیار خوب و کار شده ، سیستم تیراندازی و کاورگیری لذت بخش ، پیاده سازی مناسب بخش Driving ، متنوع بودن مراحل اصلی و فرعی و طول زمانی مناسب آن‌ها ، قابلیت‌های متنوع مربوط به هک کردن و مینی‌گیم نوآورانه آن درخت مهارت کامل و چندشاخه ، تاثیر مستقیم مهارت‌های شما در پیشبرد داستان و دیالوگ‌ها ، تخریب پذیری بسیار خوب ، واکنش واقع گرایانه شخصیت‌ها به رفتارهای شما در بخش داستانی ، گرافیک هنری زیبا ، کیفیت بصری بسیار خوب ، تنظیمات گرافیکی بسیار زیاد و کامل در نسخه PC ، نورپردازی کم‌نظیر ، جزئیات عالی چهره‌ها ، موسیقی‌های زیبا ، صداگذاری بسیار خوب و تاثیرگذار تمامی کاراکترها

نکات منفی:

هوش مصنوعی بسیار ضعیف NPC ها ، انیمیشن‌های خشک دشمنان ، سیستم مضحک تعقیب و گریز پلیس‌ها ، مشکلاتی در لوتینگ بازی ، کمبود نیاز به آپگرید تجهیزات  ، ناقص بودن توضیحات بازی در مورد بعضی مکانیسم‌ها ، بهینه نبودن بازی و عدم ثبات در فریم ریت ، پتانسیل هدر رفته در پارکور  ، عدم تنوع Random event ها ، نبود هیچ گونه انیمیشن برای اعمال مختلفی مانند وصل کردن قطعات سایبری ، با وجود جهان بسیار بزرگ بازی، همچنان محدود هستید ، باگ‌های بسیار زیاد و Game Breaking در تک تک عناصر بازی ،  Sound Skipping،  دیر لود شدن آزاردهنده تکسچرها در HDD ، بعضی جزئیات گرافیکی تنها در کیفیت Ultra کیفیت راضی کننده ای دارند 

Cyberpunk 2077

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Dragon 313 گفت:

  سلام خدمت دوستان
  بنده عنوام سایبر رو به مدت 20 ساعت تا در استیم تا الآن پلی دادم،و میخواستم نظر خودمو در این مدت به شما بگم.
  در ساعات اولیه شروع با باگ های فراوانی روبرو شدم که شما رو از ادامه بازی منع نمیکنن،بلکه بسیار پر تعداد هستند که تجربه شما رو خدشه دار میکنند البته بعد از آپدیت اول کمی بهتر شد ولی بازم باگ های زیادی وجود دارند که زمان میطلبه.از همون ابتدا بازی جدی شروع میشه و سیستم دیالوگ نویسی در حد عالی قرار داره مثل سری ویچر مخصوصا نسخه سوم.وقتی مراحل ابتدایی رو رد میکنید متوجه کمبت بسیار باکیفیت و نبرد های اون و زد و خورد هایی که جریان داره،شما رو هیجان زده میکنه.وقتی نوبت به قسمت جهان باز بازی میرسه عدم روونی رانندگی و فیزیک اون واقعا تو ذوق شما میزنه از همه بدتر NPC های آن هستند که شما رو اذیت میکنند و هیچکاری نمیکنند و ربات هستند و همش کار های مشابه رو انجام میدهند و اصلا زنده نیستند مخصوصا وقتی با NPC های رد دد 2 مقایسه میکنید.هوش مصنوعی در بازی ضعیف عمل میکنه و حتی شاهد این هستید دو نفر وقتی دارن باهم حرف میزنن یکیشون رو میکشید یا بیهوش میکنید نفر مقابل عکس العملی نشون نمیده البته این مورد نه در همه جا مانعی وجود داشت ولی با این حال من تعجب کردم.در مورد مبارزه با پلیس واقعا ضعیفه و وقتی پلیسی رو میکشید فقط از اون منطقه فرار کنید با پای پیاده تمومه و حتی 4 ستاره هم بشید که اوج قضیه است میبینید که پلیس ها در نزدیکی شما ظاهر میشن و وقتی اونارو بکشید که شامل فقط چند نفر هستن فرار کنید یا سرجاتون بمونید تموم میشه واقعا باعث تاسف است و هردفعه هم یه جوره حتی نزدیک یه ساختمونی که نمیتونید داخلش برید اون اسپان میشن و میبینید که از داخل دیوار به شما تیراندازی میکنن یا نهایت درون ها یا سلاح های خودکار پلیس بر روی ساختمان ها.بازی از مراحل فرعی و فعالیت هایی تشکیل شده که دست کمی از مراحل اصلی ندارند مثل نفوذ به ساختمان گنگ رقیب و نجات یک شخص که رجینا به شما سپرده و یا کار هایی که گنگ های رقیب به شما می سپارند که شامل نجات همانطور که گفتم،از بین بردن یک رئیس گروه و آوردن جنازه اون به ماشین گنگ رقیب برای اثبات انجام کار یا دزدی یک شخص و حمل آن برای گروه رقیب و یا از بین بردن اهداف سایبر ها که در نقاطی از نقشه وجود دارند و پلیس از کشتن ها عاجز است و این وظیفه شماست.یا افراد تحت تعقیب پلیس کشتن آن ها و اینجور موارد.در ابتدا واقعا مشکلات بازی زجرآور بود ولی بعد از آپدیت اول کمی بهتر شد،ولی همچنان مشکلات متعدد از جمله افت فریم شدید و کندی تصویر و عدم روونی آن بسیار آزار دهنده است.وقتی شنیدم و دیدم که بازی در کنسول های پایه انقدر افتضاح اجرا میشه واقعا ناراحت شدم چون اگر بازی در ماه آپریل منتشر میشد،کنسول های نسل نهمی وجود نداشتند و واقعا عدم نمایش سیدی از بازی سایبر در کنسول های نسل هشتم حرکت زشت و وقیحانه بود.متاسفانه بعد بازی کردن حدود 20 ساعت بیشتر به انجام ماموریت های فرعی مشغول بودم،بازی رنگ تکرار گرفته ماموریت های فرعی و فعالیت ها تکراری شده و با اینکه در حال حاضر در نقشه بازی بنده بیش از 25 تا از این نوع ماموریت ها وجود داره ولی همشون رنگ تکرار گرفته از نجات شخص تا وارد شدن و هک کردن سرور مرکزی در عبور از نگهبانان و دوربین های امنیتی.بپردازیم به مبحث هک کردن انواع مختلفی از گجت ها و ابزار برای مبارزه و هک کردن وجود داره که هم در شاخه های ارتقا شخصیت وجود داره و هم انواع وسایلی که میتوانید بخرید و جایگزین کنید.سیستم ساخت و ساز خوب کار شده و شما می توانید انواع گلوله و ابزار های مورد نیاز جهت هک و نارنجک های انفجاری رو بسازید.شاخه های ارتقا شامل بدن که مربوط به حمل سلاح میشه مثلا سلاحی که Body 6 میخواد رو نمیتونید وقتی سطح شما 6 هست استفاده کنید یا مهارتی مربوط به هک سطح هوش 6 میخواد که شما ابتدا باید با پیشروی و خرج پرک ها اون رو به دست بیارید و همینطور جمع آوری آیتم ها.پیشینه ای که انتخاب میکنید در شروع بازی مثلا بنده Street Kid رو انتخاب کردم به مرور ارتقا پیدا میکنه و باعث پیدایش ماموریت های جدید و آپشن های جدید در مکالمه میشه.سلاح های بازی واقعا متنوع و قابل ارتقا میباشند از طریق جمع آوری آیتم ها در گوشه و کنار بازی.این تجربه من از 13 ساعت بود امیدوارم لذت ببرید.واقعا باعث تاسف است، خود بنده این عنوان رو در ریجن روسیه 25 دلار تهیه کردم و راضیم با توجه به محتوای فعلی و محتوایی که در آینده میخواد برای آن عرضه بشه و همینطور بخش آنلاینش ولی دیگر افرادی که واقعا پول کامل پرداخت کردند ناامید می شوند از هایپ توخالی آن.کلا هیچ شرکتی رو نباید انقدر بالا برد سیدی با انتشار این بازی واقعا سقوط بدی رو تجربه کرد و جالبه که ما این عنوان رو رقیب لست 2 میدانستیم بارها گفتم لست 2 از لحاظ مبارزات و هوش مصنوعی و گرافیک فنی و هنری و طراحی شخصیت ها عالی هستش و مشکل بنده و خیلی های دیگه داستان آن بود در حالی که سایبر حتی نتوست تو اجرا درست عمل کنه،اجرا شدن لست 2 با اون گستردگی ولی بدون مشکل آن در پلی 4 عالی بود.ولی سایبر یک عنوان نهایت خوب برای بنده است و بس.
  البته گاهی وقت ها این سقوط ها برای شرکت ها نیازه تا به خودشون بیان. ممنون از اینکه مطالعه کردید.

  • بازی سایبر پانک بازیه خوبیه در کل اما‌ اونطور که فکر میکنید بعنوان بهترین جهان باز و Rpg نیست اصلا و در حد بازی های دیگر ظلم است،،، این بازی با اوپن کریت ۸۲ و متای ۸۷ رو پیسی بازی خیلی خوبی است اما رو کنسول در سطح متوسط رو به پایین است با تعداد اپدیت های فراوان به بازی خیلی خوبی تبدیل می شود در طی یک سال آینده،،،یکی از منتقدان اعتقاد داشت واچ داگز لیجن از همه لحاظ که کوبوندنش از سایبرپانک بهتره سایبر پانک بازی خیلی خوبیه اما واقعا در سطح شاهکار نیست!!! اگر به این بازی این لقب را بدهیم پس جی تی ای و رددد و فارکرای و اساسین کرید و بقیه خدای جهان باز هستند روی متا کریت هم نمره اش روی کنسول رفته جزو ۲۰ تا از بدترین بازی های سال ،،،، بنظرم با اپدیت های بزرگ ۴۰ یا۵۰ گیگی میتونه بهترین بازی پشتیبانی سال ۲۰۲۱ بشه ولی از رقابت با بقیه بازی ها یعنی گاد اف وار و هورایزون و راچت و رزیدنت اویل و فارکرای و بتمن و… کلان متاسفانه حذف شد!!!!

   • من توی همین گیمفا درباره بازی اساسین کرید والهالا تعریف کردم کلی منو هیت کردن توی این سایت و فقط استاد آقابابایی حرفمو تایید کرد این نشان از درک پایین نظرات مردم هستند یکسری میگفتند والهالا یک بازی متوسط رو به بالا است یکسری می گفتند هیچ نوآوری توش نداره یکسری میگفتند بازی هست با کمپین های طولانی و خسته کننده حتی یکسری هم اینو با سایبر‌پانک مقایسه میکردن و به سایبر پانک که داد کل جهانو درآورد شاهکار میگفتن و به والهالا میگفتن بازی سلیقه ای خوب و پر از باگ در حالی که این افراد اساسین رو نمیدونند با کدام (س) یا(ص) می نویسند من هم اینجا و هم سایت همسایه سایبر رو با والهالا مقایسه می‌کنند و حتی من قبل از اینکه بازی رو بخرم فکر میکردم چه بازی داغون و متوسطیه اما بعد خریدنش و تجربه ۲۰ ساعتم فهمیدم این بازی در سطح ویچر۳ شاهکار هستش تنها ایراداتش فریز شدن ناگهانی بازی و یکسری شخصیت پردازی ناقص دارد که فریز شدن با آپدیت ۱ گیگی حل می شود و مشکل شخصیت پردازی هم ناشی از وقت کم توسعه بازی است یک شخصی بنام Uncle Kojima وقتی نوشتم من والهالا رو به سایبر ترجیح میدم و این بازی رو نمی خرم اومد منو کلی تحقیر کرد و این بازی رو با اویل ویتهین بتسا مقایسه کرد ،،، من واقعا واسه یکسری از دوستان متاسفم که فرق بازی با بازی رو نمیدونن و سایبر رو نسبت به والهالا ترجیح میدن اینا همون افرادی هستند که رفتند توی متاکریت و به والهالا از رشک و حسدی که داشتند صفر دادند….مرسی #حقیقت تلخ است

    XERXES
   • PCMR گفت:

    @dragon 313
    عزیز متنت رو خوندم و با همه ی قسمت هاش موافقم به جز چند بخشش
    خودم تا الان 25 ساعت بازی کردم(19 ساعت انلاین و 6 ساعت به صورت افلاین)ولی بازی هنوز برام طراوت داره و رنگش رو برام نباخته(البته اینم بر میگرده به سلیقه شخص)ولی هنوز استوری بازی رو تموم نکردم و فکر کنم کلا 50 درصدش رو رفتم ولی به شدت بازی منو جذب خودش کرده
    و به نظرم این بازی ارزش 60 دلار روی پی سی رو داره و میتونه کسی رو عاشق این سبک از بازی هاس ساعت ها سرگرم کنه
    کلا نمره خودم به بازی 8.5 از 10 هست و معتقدم اصلی ترین ضربه ی که این بازی خورد سر باگ های و هوش مصنوعی افتضاح npc ها بود
    این عنوان با ویچر 3 خیلی فاصله داره ولی هنوز به cdpr اطمینان دارم که این بازی بهتر میشه و بازم شاهکار میسازه
    داخل بازی چندتا ایستراگ از ویچر 4 بود که همین هایپ منو برای عنوان بعدی سی دی بالا برده
    کلا نظرم اینه که این بازی مثل ویچر 1 که صرفا یه بازی خیلی خوب بود(نه شاهکار) و دو نسخه بعدی به ترتیب عالی و شاهکار از اب دراومد اگر بخواد دنباله ای برای این بازی ساخته بشه این رویه مثل ویچر رو پیش میگیرده البته اگر cdpr همون اشتباهاتی رو که سر سایبر انجام داد انجام نده یعنی هایپ خیلی بالا و معرفی زود هنگام بازی و دادن تاریخ عرضه دروغی(و سرانجام تاخیر های پی در پی)
    خوشحال میشم نمره کلی خودت رو از بازی بدونم

  • Ryan Bones گفت:

   سونی فنا عروسی نگیرن وسعت لست 2 یک دهم اینم نیست با آپدیتاش تو دهنی محکمی خواهد زد :yes:

   • nazli pinar گفت:

    نکنه سایبرپانک انحصاری ایکس باکسه ما خبر نداشتیم!

   • بازی سایبر پانک بازیه خوبیه در کل اما‌ اونطور که فکر میکنید بعنوان بهترین جهان باز و Rpg نیست اصلا و در حد بازی های دیگر ظلم است،،، این بازی با اوپن کریت ۸۲ و متای ۸۷ رو پیسی بازی خیلی خوبی است اما رو کنسول در سطح متوسط رو به پایین است با تعداد اپدیت های فراوان به بازی خیلی خوبی تبدیل می شود در طی یک سال آینده،،،یکی از منتقدان اعتقاد داشت واچ داگز لیجن از همه لحاظ که کوبوندنش از سایبرپانک بهتره سایبر پانک بازی خیلی خوبیه اما واقعا در سطح شاهکار نیست!!! اگر به این بازی این لقب را بدهیم پس جی تی ای و رددد و فارکرای و اساسین کرید و بقیه خدای جهان باز هستند روی متا کریت هم نمره اش روی کنسول رفته جزو ۲۰ تا از بدترین بازی های سال ،،،، بنظرم با اپدیت های بزرگ ۴۰ یا۵۰ گیگی میتونه بهترین بازی پشتیبانی سال ۲۰۲۱ بشه ولی از رقابت با بقیه بازی ها یعنی گاد اف وار و هورایزون و راچت و رزیدنت اویل و فارکرای و بتمن و… کلان متاسفانه حذف شد!!!

  • JHON CENA گفت:

   یادتون رفت گرافیک بازی افت فریم در بازی در نسل8 انقدر آزار دهنده است بعد یکم پلی دیگه هیچ علاقه ای به ادامه بازی نداری
   بخاطر یک دلیل ادامه میدم گاهی هشت سال منتظر بودم بزار بگن من هیتر هستم بازی مشکل های فراوانی داره انگار برای نسل 8 معرفی نشده بود هدف اصلی نسل 8 نبود من باگ ها رو حساب نمی کنم چشم روش می بندم چون این استدیو همیشه بازی هاش مشکل داشت کیفیت بازی احساس می کنم 480p فریم ۱۰

  • ممنون از نظر خوبتون و لطف شما به این مقاله

  • Mehdi گفت:

   دوست عزیز داستان لست دو هیچ مشکلی نداشت و اتفاقاً یه انقلاب هم بود چون اگه بد بود جایزه روایت داستان رو از گیم آواردز همون سال با وجود رقبایی مثل دوم ایترنال و هیدیس و گوست آو سوشیما و استار وارز نمی گرفت نکنه میخوای بگی گیم آواردز پول گرفته که اون جایزه رو بده؟ داستان لست دو اتفاقاً یه پیشرفت نسبت به نسخه اول و یه انقلاب بود من نمیفهمم چرا وقتی تو مراسم اسکار همون سال کارگردان هالیوودی از داستان این بازی همه جوره تعریف کرد و گفت ما باید تو کارهای خودمون ازش الهام بگیریم یا کمپانی رقیب یعنی مایکروسافت اومد و از داستان این بازی تعریف کرد من نمیفهمم یه عده ایرانی پشت گوشی میان به همچین گیمی میگن داستانش مشکل داشته اگه مشکل داشته چطور اونا این مشکل رو ندیدن شما دیدین باو ولمون کنید تورو خدا الآن میان میگن مایکروسافت از سونی و ناتی داگ پول گرفته که از داستان لست دو تعریف کرده

 • Neil_druckman گفت:

  خسته نباشید بابت نقد و بررسی.دقیقن همون چیزی بود که میخواستیم بدونیم.گفتنیا رو همه گفتید.امیدوارم هر چه سریع تر این بازی درست بشه که همه بتونن بازیش کنن و لذت ببرن

 • Ho3ein1996 گفت:

  این الان ۸۰ بود یا ۸ 😐

 • leftovers گفت:

  سهامش بازم سقوط کرد بعد از حرکت اخر سونی…

  • sm1414 گفت:

   چی شده انصافا انقدر افت سهام پیدا کرده؟
   از امروز صبح(جمعه) تا الان(عصر جمعه) از 309 اومده 267
   چند نفر مگه بازی رو پس دادن؟
   یکم تحملتون رو ببرین بالا.60 دلار برا ما خیلیه ولی برا اونا دیگه فکر کنم پول تو جیبیه یه بچه تو هفته باشه
   میترسم تمرکزشون رو برا ساخت ویچر بعدی با این اوضاع از دست بدن.

 • فقط این رو در نظر بگیربد که بریک پوینت تو گیمفا ۹ از ۱۰ گرفته
  ولی سایبرپانک ۸ از ۱۰

 • Ali power گفت:

  با سپاس از نقد اقای رضایی ❤

  دیسکشو دیروز واسه ps5 ام خریدم ۱۸۰۰ تا حالا ۵ شش ساعتی بازی کردم باگ به اونصورت ندیدم حالا شاید تو ادامه این مشکلاتی که همه بهشون اشاره میکنن تو کامنتا دیده بشه ولی هر چی باشه یه گیمه و بس هدف هم از گیم لذت بردنه

 • majid گفت:

  ببخشید ولیب اگه میشه اینجانب حقیر درخواست میکنم بعد امادن نسخه سال بازی همراه با دی ال سی ها بازی رو دوباره نقد بفرمایید چرا که حتی ویچر 3هم در ابتدای انتشار انواع باگ های متفاوت داشت البته نقد گیمفا به طور کامل درست و بی طرف است اما در طول اینده که و با اپدیت ها ممکنه اکثر این مشکلات بر طرف بشه

 • soheil گفت:

  بعد از ۴۵ ساعت بازی کردن توقع داشتم ی سری چیزای ابتدایی از اول تو بازی باشن
  مث انیمیشن داشتن ایمپلنت ها وقتی وارد بدنمون میکنیم
  Barber shop ک بتونیم مدل موهای کرکتر مون و عوض کنیم یا برا کرکتر زن نحوه ارایش تغییر رنگ چشم و … انجام بدیم تتو شاپ هم به درد بخور بود . اسپورت کردن یا در حدی کاستومایز کردن ماشینا وقتی ک ی تروفی‌هست داخل بازی به این منظور ک همه ماشین های موجود داخل بازی و پیدا با بخریم میشد رفت بار ی چیزی واقعا خورد ن اینکه فقط بتونی بری بخری بعد ایتم بره داخل اینونتوری
  الان رابطه عاشقانه برقرار کردیم کاش میشد با طرفمون رفت بیرون این حرکت و حتی جی تی ای سن اندریاس هم داشت یا جی تی ای وی با کرکترای دیگه میشد رفت بار سینما گلف تنیس و ….
  میتونستن مینی گیم داخل بازی بزارن گلفی بیلیاردی یا حتی ی مینی گیم ساده مث guent به هرحال واقعا اینا نیاز هست وجودشون
  در کل بازیه خوبیه داستان فوق العاده ایی داره ساید کرکترای بی نظیری داره من واقعا عاشق ی سری از کرکترا شدم
  ی کات کانتنت ۲۰ سی ساعته داشت قشنگ اونی ک پلی میده میتونه این و حس کنه گان پلی خوبه ولی میتونست بهتر باشه ولی با اینکه بار اولشون بود ک به اصطلاح اول شخص میسازن نمره قابل قبولی میگیره رانندگی هم از این قاعده استثنا نیست با توجه به اینکه تجربه اولشون بود قابل قبوله
  موسیقیای بازی معرکن واقعا تاپ ناچ هستن به خصوص موقعی ک با انمی درگیر هستی در هر صورت نمره من بدون در‌نظر‌ گرفتن مشکلات ۷ از‌ ۱۰ عه
  اون چیزی‌ ک انتظار داشتم نبود ولی شاید من انتظاراتم بالا بود و اون چیزی ک از ویچر ۳ دیدم ازشون انتظار داشتم در هر صورت بازیه بدی نیس فقط‌ به خاطر مشکلاتش و عدم مدیریت درست داره عذابشون میده

 • Ali.Ezio1459 گفت:

  واقعا امیدوارم با آپدیتا مشکل بازی رو حل کنن این بازی اگه بدون باگ میومد الان اینجوری نمیشد

 • Eternal Man گفت:

  این همه ایراد گرفتین 8 دادین از 10؟ اگه 8 از 100 بود یه چیزی، ولی آخه این…

 • sm1414 گفت:

  نقد بسیار خوبی بود.

  از اون ابتدا(2016 که خیلی جدی شد) کسی انتظار یه بازی انقلابی نداشت با جزئیات وحشتناک
  چرا آخه یه بازی معمولی رو به بالا رو کرد مورد انتظار ترین(نظر شخصی) بازی نسل؟
  شرکت خوبیه ولی بیش از حد توانش به مردم وعده داد

 • بازی بازی نبود که منتظرش بودیم
  حالا هرچی میخواین بگین

 • Mhdi14 گفت:

  چقدر نکات منفی 😕 در کل بازیش خوبه اما در حد هایپش نبود با آپدیت رو پی سی این شده رو کنسولا دیگه چیه . ممنون بابت نقد

 • ST.ranger گفت:

  نمره ای که دادین با نکات منفی که نوشتین همخوانی نداره! و یه چیزی طرفای 6 میشه!! تازه این نقد روی pc بوده.
  شما این بازی رو توصیه میکنین ولی من با ویدیو های که تو یوتیوب دیدم الان عمرا برم طرفش یعنی باگای که تو بازی میدیدم رو چشام باور نمیکرد! یا هوش مصنوعی ضعیف و تاریخ مصرف گذشته npc ها.
  چون تجربه یه بازی برای اولین بار خاص ترینش هست و نمی خوام این تجربه باسه من خراب شه حداقل من یکی فعلا طرفش نمیرم!
  cyberpunk 2077 باید ساله بعد دوباره نقد بشه که بطور حتم باگ های بزرگش از بین میره ولی در مورد هوش مصنوعی بازی مطمعن نیستم که مشکلش حل بشه یا نه چون تو این همه مدت که در دست توسعه بوده باید درستش میکردن!

 • بسیار عالی… به نظرم دقیق ترین نمره ای که سوای مشکلات فنی بشه بهش داد همین 8 از 10 باشه…یعنی اگه بازی بازم مشکلات فنی نمیداشت بیشتر از این نمیگرفت!

 • Mohsenj74 گفت:

  خسته نباشین اقای رضایی :yes: وقتی داشتم نقد رو میخوندم گفتم یا خدا چه نقدی بشه این چون میدونستم و قبلا تو کامنتا اشاره کرده بودم که نقد سایبر پانک یکی از سخت ترین نقد هاست اما به عنوان یکی از طرفداران سی دی پروجکت چه قبل از وقایع اخیر و چه بعدش از خوندن نقدتون واقعا لذت بردم و اصلا فکر نمیکردم انقدر خوب از عهدش بر بیاین نمره من به نقد شما ۹۸ از 100 هست 😀 خیلی خوشحالم که نکاتی رو که به دوستان گیمفایی در کامنتا به خاطر لحظات شگفت انگیز سایبر پانک اشاره میکردم در نقد شما وجود داره و خیالم راحت شد که یه وقت متهم به دروغ گویی و تعصب بیجا نشم . بازی تا الان که بازی میکنم برای من همون چیزی بود که میخواستم چون بر خلاف خیلی ها میدونستم از بازی چی میخوام یه چیز جدید میخواستم و سایبر پانک اینو تا الان به من داده و جانی سیلور هند تا الان برام بهترین شخص همراه بوده تو بازیهای ویدیویی و ریزه کاری هایی که میکنه واقعا بی نظیره و روایت داستان در این بازی و کارگردانی صحنه های بازی و صدای کارکترا و موزیک و …… خیلی چیزای دیگش برا من واقعا فوق العاده بوده تا الان خدایی سی دی پروجکت یه سوپر ریسک کرد که فرسنگ ها از دنیای ویچر فاصله گرفت جدا از خوب بودن و بد بودن این همه جرات از کجا اومده ؟ 😀 .
  .
  .
  ای کاش بازی باگ نداشت ای کاش ، ای کاش سی دی پروجکت رد این اشتباه رو نمیکرد مدتها بود در ویدیو گیم انقدر ناراحت نشده بودم چون سی دی پروجکت برام حایگاه ویژه ایی داشت و قطعا بازم خواهد داشت من بالا و پایین تو ویدیو گیم زیاد دیدم با این چیزا تو این صنعت بزرگ شدم گیمری نیستم که به خاطر یک اشتباه و حتی دروغ خوبی های این شرکت رو از یاد ببرم و امیدوارم بزودی شاهد بلند شدن و گذشتن سی دی پروجکت از این طوفان سخت باشیم قطعا ویدیو گیم از نبود سی دی پروجکت گلستان نمیشه و موفق بودن این شرکت و ایده های نابش کلی برای هنر هشتم سودمند هست پس اینو واقعا باید از ارواح ویدیو گیم 😀 بخوام که در این روز های سرد و تاریک سی دی پروجکت کمکشون کنه :yes: 😎 سایبر پانک اگر مشکلات و باگ رو نمیداشت یه زلزله ۸ ریشتری میبود هر چند الان هم زلزله هست ولی متاسفانه این زلزله اول دامن خودشو گرفته فعلا 🙁 امیدوارم این اثر به مرور زمان به حق واقعیش برسه و رابطه گیمر هایی که از سی دی عصبانی و ناراحت هستن دوباره مثل قبل بشه ، ببینیم چی پیش میاد در اینده
  .
  .
  گفته بودم کمتر کامنت میزارم ولی انگار کامنت نزاشتن زیر پستای شما دوستان گیمر یکی از سخت ترین کارهاست بهتره دفعه بعد همچین قولی ندم :laugh: موفق و سلامت باشین اقای رضایی عزیز .

 • آرین گفت:

  خیلی حرفه ای و اصولی نمره دادید. دست مریزاد!

 • Barny گفت:

  انتظار داشتم آقای بابایی نقد کنه
  امیدوارم نسخه ی آپدیت شده رو نقد کنند

 • آقای رضایی جالب اینجاست تجربه بازی من خیلی با شما متفاوت بود من دو بار بازیو تموم کردم. یه بار از nomad و یه بار street kid.
  با توجه به تجربه بنده و خیلی نظرات متفاوت و متناقضی که که از بازی خوندم ، متاسفانه همه جای این بازی ممکنه باگ داشته باشه. مثلا هوش مصنوعی که من توی بازی تجربه کردم خیلی بهتر از رد دد۲ و تلو۲ بود. چون روی ps5 تجربه کردم و از بکوارد استفاده میکرد در حد نسخه پیسی نبود ولی جزئیات بازی همچنان خیره کننده به نظر میرسید. اگر آپدیت نسل نهم رو دریافت کنه مطمئنا خیلی نزدیک به پیسی میشه. در مورد باگ هم برای من خداروشکر خیلی کم بود و به هیچ وجه منو اذیت نکرد و تاثیر منفی نذاشت. داستان بازی هم که بنظرم توی هر دو حالت که بازی کردم فوق العاده بود. تنها چیزی که منو اذیت کرد توی بازی سیستم لوتینگ بود که شما هم بهش اشاره کردین. یه مشکل هم که با خوندن نقد شما بهش پی بردم و کاملا درسته اینه که از پتانسیل پارکور استفاده لازم نشده.
  در کل خودم به بازی نمره ۹.۵ رو میدم.
  ولی امیدوارم هر چی زودتر مشکل باگ ها حل بشه چون مثل سرطان ممکنه هر جای بازی حتی هوش مصنوعی رو هم تحت تاثیر قرار بده. ولی زمانی که باگ ها حل بشه بازی به شاهکاری تبدیل میشه که شاید توی کل نسل هشت حتی چیزی بهش نزدیک هم نشده.
  امیدوارم ۳ ماه دیگه همینجا در مورد بازی واقعی و بدون باگش صحبت کنیم

  • Neil_druckman گفت:

   وای خدا اینو خوب شد همون جمله اولتو دیدم دیگه ادامه ندادم چاخاناتو :rotfl: میگه هوش مصنوعی سایبر از دلست و رد دد بالاتره :rotfl: :rotfl: :rotfl:

   • Keyhan.h گفت:

    مرسی واسه دیدگاه عالیتون
    منم که رو پی سی تجربه کردم با شما هم عقیدم. من رزلوشن 1440 با تنطیمات الترا بازی میکنم
    توی یک کلمه میتونم بگم این بازی شاهکاره!
    البته به کسایی که دیدشون به بازی منفیه حق بده شاید روی کنسول یا پی سی ضعبف تجربه کردن. همین نویسنده عزیز روی hdd ریخته بازیو… بازی نسل نهمی رو که نباید رو hdd ریخت
    اینهمم میگن باگ نمیدونم چرا من نمیبینم؟ جز یکی دو سه مورد که اونم واسه بازی به این وسعت و اوایل عرضه طبیعیه. البته میگن که سخت افزار پایین و تنظیمات گرافیکی پایین باعث ایجاد باگ میشه
    خلاصه مرسی از سی دی پراجکت واسه شاهکاری که تحویل دادن. به نظر من که باید یا انحصاری پی سی میکرد بازیو یا فقط پی سی و نسل نهم. این کارو نکردو چوبشم خورد
    بهترین بازی نسله به نظر من در کنار رد دد۲
    و اینکه نمره منم به بازی 96 هست. نمره ای که اگه فقط رو پی سی عرضه میشد میاورد. چون اون موقع وقت بیشتری صرف پورت پی سی میشد و نمونه اولیش که دادن دست منتقدین باگ نداشت که از نمرش کم کنه یا تاخیر نمیخورد این همه که باز از نمرش کم کنه. و بدتر این موج منفی که حتی وجه کلاهبردار داد به سی دی پراجکت داد بخاطر کنسولای نسل هشتم باعث نمیشد هرروز از نمرش کم کنن…
    درکل ماکه راضیم به شدتم راضیم و از الان هایپم واسه بخش مولتیش اوج گرفته

  • بله تجربه بازی ممکنه متفاوت باشه برای افراد. اما اکثریت باگ هایی که در مقاله بهشون اشاره شد باهاش برخورد داشتن و البته اندکی هم نه. ممنون از نظر مودبانه و مفیدتون

  • sam snake 47 گفت:

   رد دد همه چیزش عالی بود به جز دوتا چیز. یکی اینکه ماموریتای فرعی رو باید کشف میکردی و دهنت ساییده میشد تا پیدا کنی لوکیشن رو. مث دزدی از خونه و پیدا کردن فیس راک ها ووووو. و دوم اینکه ماموریتهای اصلی همش دیالوگ بود روی اسب و تا به شوتینگ و میرسید چارتا ادم میکشتی سریع تموم میشد. حاجی تازه داشتیم گرم میشدیم!!!! کلا بازیای راکستار قصه گویی فوق العاده داره ولی همیشه مراحل بازی شروع نشده تموم میشه. و در اخر اینکه شکار و هانتینگ بازی با اینکه بسیار عالی بود و تنوع حیوانات وحشتناک زیاد بود؛ ولی اجباری وجود نداشت برای انجامش. که اگر انجام بدی میتونی یه لباس خفن بسازی که توی گیمپلی به کارت بیاد. نه همچین خبرایی نیست. البته همه این مشکلاتی که گفتم(به جز عمق گیمپلی مراحل داستانی و میزان تایم هر مرحله) زیاد به بازی وارد نیست. چون بازی rpg نیس. و دقیقا مشکل همینجاس. رد دد با اون همه پتانسیل هدر رفت و استفاده کمی ازش شد. اگر بازی rpg میبود بسیار عمیقتر و سنگین تر و چندلایه تر میشد گیمپلیش و نقشه ش انقدر خالی نمیبود. بهترین تعریف برای رد دد همینه: اگر rpg میبود بسیار بهتر میشد….

   • اتفاقا این که rpg نبود خیلیم خوب بود
    آخه رد دد آر پی جی 😐
    رد دد اگه rpg بشه دیگه رد دد نیست خیلی از اون واقعیت گرایی‌ها که بازی داشت اگه rpg بود از بین می‌رفت
    اصلا رد دد رو به خاطر همین دوس دارن ملت
    و نکته دیگه rpg سبکی نیست که همه کس بتونن باهاش ارتباط برقرار کنن

  • leonpeyman گفت:

   اشتباه می کنی بازی فقط resident evil 4.نمی دونم چی داره ولی دیشب برای بار یک میلیونم گرفتمش بازی کنم با وجود اینکه رد دد2 هم رو سیستم هست.

 • خیلی خیلی ممنون بابت نقد آقای رضایی. :rose:
  با توجه به اعتمادی که به گیمفا دارم، خوب با چم و خم بازی آشنا شدم، چیزی که خیلی بهش احتیاج داشتم.
  نقدم منصفانه بنظر میرسه. :yes:

 • wildhunt گفت:

  خیلی ممنون از نقد اقای رضایی عزیز :rose:
  همه موارد کاملا ذکر شده و حالا میدونیم با چی طرفیم
  در بیشتر قسمت ها مشکل اصلی باگ بوده که امیدوارم برطرفش کنن ولی هوش مصنوعی ضعیف غیرقابل قبوله که امیدوارم بتونن اونم درست کنن

  شبیه ویتچر این بازی نسخه دو یا سه اش شاهکار خواهند بود الان که خیلی چیزا طراحی شدن کار ساخت نسخه های بعدی راحتتره :yes: :yes:
  شما ی نگاه به پتانسیل بازی بندازید به مکانیزم های فوق العاده به طراحی چشم نواز. یک بازی rpg که میخواد شوتر و رانندگی و حتی کات سین هایی در حد بازی های مخصوص این ژانرها داشته باشه 😯
  امیدوارم که تفاوت این نسخه بازی با نسخه بعدیش شبیه gta iv با gta v باشه چون معلوم بود که راکستار توی gta iv اومده خیلی چیزا رو طراحی کرده و گرافیک بازی رو ارتقا داده اما وقت برای پر کردن نقشه از مراحل فرعی و جزئیات نداشت اما gta v تقریبا همان گرافیک بود ولی نقشه ای پر از جزئیات و مراحل فوق العاده بود :inlove:

  • بله همینطوره. البته همین نسخه هم میشه با اپدیت بهترش کرد و نیازی نیست منتظر نسخه بعد برای اصلاحات باشیم

   • ممنون جناب رضایی عزیز
    بنده هم نسخه pc رو با آپدیت روز اول بازی کردم
    با بخش عمده ای از تحلیل و نقد خوبی که نوشتید موافقم
    هر چند به نظرم هنوز یه مقدار مهربان از اشکالات بازی عبور کردید
    به اعتقاد من
    تنها هوش مصنوعی Npc ها و انیمیشن های به شدت تاریخ گذشته اونها
    انقدر شوکه کننده و تو ذوق زننده هست
    که همون اول آب سردی هست به تمام هایپ ها و هیجانات تجربه بازی
    همین یه مورد
    به اندازه ای به بازی لطمه زده که اگه تمام باگها بازی هم فیکس بشه
    بازم از یه بازی عالی فاصله داره
    در طول تجربه بازی مدام یه جمله تو ذهنم نقش میبست
    ( سازنده ها واقعا چی پیش خودشون فکر کردن )
    حتی اگه از باگ های بازی بگذریم به نظرم به خاطر مشکلات ریشه ای که داره
    حتی اگه انتظارات رو به پایین ترین حد هم بیاریم
    بازم به شما یه تجربه به یاد موندنی نمیده
    اشکالاتی داره که به شخصه سالهاست تو هیچ بازی ندیده بودم
    نمیدونم شما بازی رو تموم کردید یا نه
    ولی من بیشتر از سه روز نتونستم تحمل کنم و بازی رو Uninstall کردم

    • sam snake 47 گفت:

     مث دث استرندینگ که دو روزه پاکش کردم. فیلم بسیار خوبی بود ولی بازی خوبی نبود.

     • نه دیگه این خیلی بهتر از اونه
      اون فیلم خوبی بود این بازی خوبیه
      گیم پلی جزو نقاط قوته
      اگه مشکلات فنی بزاره

      • خخ بهتر از دث استرندینگه؟یه سر به متای جفت بازیا بندازه دث روی پی سی۸۶ سایبرم میاد روی ۸۶حتی کمترم
       روی ps4 دث با۱۱۱نقد ۸۲
       سایبرپانک با۱۵نقد ۵۴:)
       حالا اگه مشکلات فاجعه بار سایبرپانک رو دث داشت میشد اشغال بنظرت ولی سایبر با این افتضاحی ته به باور اورده شاهکاره بله بله شاهکاری که باعث افت وحشتناک سهام و بی ابرویی سایبر شد لطفن دث رو که کلی جایزه برد و بیگ وینر شد پارسال با سایبر باگ مقایسه نکن این بازی متای ۵۰هم با دسته چک گرفته

 • خیلی ممنون از اقای مهدی رضایی بابت نقد بررسی. بعد از این همه سال بالاخره منتشر شد و به ما به جای بازی، باگ تحویلمون دادن. جواب اون همه هایپی که داشتم رو کی میده :sweat: . ولی من حق میدم به سی دی پراجکت واقعا جاه طلبانه ترین بازی قرن بود. فکر نمیکنم هیچ شرکتی از ساخت این بازی برمیومد. به هر حال مجبوریم صبر کنیم تا بازی با اپدیت حل بشه. واقعا از اینکه مورد انتظار ترین بازی عمرم اینجور گند زده ناراحتم کاشکی یه دوسال تاخیر میزدن ولی اینجوری منتشر نمیشد.

 • من زمانی که پچ ۱٫۰۵ بازی بیاد ، شروع میکنم به بازی کردنش و حتما براتون نقد میکنم و راجب همه چیز بازی توضیح میدم.
  قصد دارم روی سیستم زیر اجرا کنم بازیو:
  RTX 3070
  Core i5 10700
  Ram 32

 • alizalogy گفت:

  واقعن برای بازی که به خاطر مشکلات ساختاری وحشتناکش (نه فقط باگ های ساده) سونی از استورش حذفش می کنه نمره ی ۸ خیلی زیاده.
  یه گیمر واقعی تووی بازی ها به چیزی که اونا رو به چالش بکشه اهمیت می ده. مهمترین بخش ایجاد چالش در بازی هم هوش مصنوعیه. این موضوع در بازی به طرز مبتدیانه ای طراحی شده. و حتا اگر فرض کنیم بقیه ی عناصر بازی در بهترین سطح هستن(که نیستن) باز هم این نمره زیاده واسش.

  به هر حال دنیا و مخاطبین این استدیو مبتدی و دروغگو رو مجازات کرد. ضرر شرکت و حذف از استور ها واقعن حقارت آمیزه براشون. حالا تصور کنید که بیایم به خاطر ویچر ۳ که واقعن نمی دونم چطور از زیر دستای این مبتدی ها خوب در اومده، بیایم آسمون ریسمون ببافیم که مشکل فقط از باگه، باعث می شه این بی مسئولیتی و سو استفاده از اعتماد مشتری روال بشه واسه شرکت هایی مثل اینا.

 • Farid گفت:

  خود سی دی پراجکت بد عمل کرد اگه معرفی نمی کرد و تو سکوت خبری مراحل توسعه ش رو انجام میداد و باگارو برطرف میکرد به احتمال 90 درصد الان یه شاهکار تحویلمون داده بود :-((
  ولی خوب خودش زود تیزر داد بیرون و باعث هایپ زیادی شد و از اینورم طرفدارا تحت فشارش گذاشتن به نظرم وقت کافی واسه برطرف کردن مشکلات و باگ ها نداشتن ?:-)
  ولی امیدوارم این باگا رو بشه به طور کامل برطرف کرد حداقل این نسل هشتمی ها که تو این وضعیت رفتن بازی رو خریدن به ضررشون تموم نشه

 • سلام بر آقای مهدی رضایی
  متاسفانه نقد شما ایرادات بزرگی داره و در نوشتن اون اشتباهاتی رو مرتکب شدید
  ۱- در پاراگراف های اول به جای پارکور نوشتید هاردکور! که این خیلی عجیب بود لطفا درستش کنید. حیفه نقدی به این خوبی این جوری خراب شه
  ۲- فرمودید فیزیک بازی عالیه در حالی که در تمام اینترنت هر کاربری که بازی رو تجربه کرده به فیزیک عجیب و ضعیف این عنوان اعتراف می کنه
  ۳- بازی رو روی الترا تجربه کردید و به دلیل هارد اچ دی دی که دارید تکسچرا دیر لود شدن. آقای رضایی عزیز.. خود سی دی پراجکت برای حالت اولترا اس اس دی رو پیشنهاد می کنه ولی شما از اچ دی دی استفاده کردید. مشکل دیر لود شدن واقعا وجود داره ولی این شدتی که شما می فرمایید احتمالا مشکل از سخت افزار خودتونه !
  ۴- از قسمت لوت ایراد گرفتید و گفتید نیازی به آپگرید کردن نمی شه! این حرف واقعا عجیبه! بعضی از گان های خاص به خاطر ویژگی هاشون تو بلند مدت بهشون نیاز بیشتر پیدا می شه و نیازه که آپگرید شن! بعضی از گان های لجندری آیکانیک هستن و ویژگی هاشون به گان های دیگه می چربه و باید آپگرید شن! من خودم تو این چهل ساعت بار ها گان هامو آپگرید کردم! و واقعا هم نیاز می شه! این مورد هم رو نتونستم هضم کنم و قبولش کنم!
  ۵- ظاهر شدن ناگهانی پلیس هم باگ نیست و مربوط به سیستم بد پلیس در این بازیه… پلیس وقتی یه خلافی انجام می دید یهو اسپان می شه.
  ۶- وجود نداشتن انیمیشن آسیبی به تجربه بازی نمی زنه! بله نبودش تو ذوق می زنه ولی نکته منفی به حساب نمی آد!
  ۷- راجب اتفاقات رندوم بازی صحبت کرده بودید. بله درگیری همزمان پلیس با خلافکار ها زیاد نیست و تکراریه در بیشتر حالت ها ولی اسالت آن پراگرس حکم همون بندیت کمپ ویچرو داره و برای به دست آوردن لوت کاربرد داره. مگه بندیت کمپ های ویچر تنوع داشتن؟
  یا اصلا نیازی به تنوعشون بود؟
  بقیه ی مواردی رو که از بازی ایراد گرفتید قبول دارم و شاید از طرف دوستان القابی مثل متعصب رو دریافت کنم ولی منکر مشکلات بازی نیستم.
  به نظر همین حالت بازی که یک حالت ناقص هست ولی باز هم می تونه یه تجربه فوق العاده رو به مخاطبش بده خیلی ارزشمنده
  روز خوش

  • داداش پورت به بازی چنده؟
   من خودم نه میدم
   یه نمره هم بخاطر نداشتن تعامل با npc ها در حد اسکایریم کم کردم
   در حالی که خیلی رو ارپیجی بودن بازی تاکید شد

   • نمره ی من به بازی؟
    خب به عنوان یه فن بوی می دم ده از ده 😐 :laugh:
    ولی به اگه بخوایم منطقی تر به موضوع نگاه کنیم
    سی دی پراجکت یه بازی نصفه و نیمه رو عرضه کرده… عملا
    گفتن این حرفا برای من سخته ولی باید با واقعیت ها کنار اومد.
    اگه بخوایم خیلی مهربون باشیم همون نه رو می دیم
    ولی اگه بخوایم واقع بین باشیم هفت کافیه.
    بخاطر باگ ها و مشکلاتی که به تجربه آسیب می زنن.
    البته من منتظر آپدیت یک دی هستم ببینم چیزی رو درست می کنه یا نه .

  • سلام مرسی بابت انتقادات خوبتون
   مورد اول ایراد املایی بود که رفع شد و ممنونم ازتون
   در مورد تجربه بازی روی HDD باید بگم من بازی رو هم روی SSD تست کردم و هم HDD. بازی حتی روی حالت Low هم روی HDD مشکلات زیادی داره و اصلا روی اولترا روی HDD نیاز نبود بازی تست بشه وقتی وضعیتش روی Low اونجوری بود. روی SSD مشکلات لود بسیار کم‌تر هست و به چشم نمیاد
   در نقد گفته نشده سیستم آپگرید مشکل داره یا حتی لذت‌بخش نیست. اگه دقت کنید یکی از ایرادات بازی کمبود کومپوننت برای آپگرید در لوت ها هست، اما این که لوت‌ها مشکل داره و به شما خیلی زود اسلحه بهتر از آپگریدها میده و نیاز به آپگرید کمه غیر قابل انکاره.
   سیستم پلیس‌ها هم می‌تونه باگ باشه هم ایراد از این سیستم که در هر صورت مشکل در پلیس های بازی منظور بوده.
   نبود انیمیشن برای اتصال قطعات سایبری در لذت شما از بازی تاثیر داره و یک کمبود غیرمنتظره هست!
   در مورد فیزیک بازی شاید کمی نرم با بازی برخورد کردم چون به نظرم سایبرپانک GTA نیست که انتظار فیزیک خیلی خوب از ماشین‌هاش داشته باشیم.
   آیا ایراد بازی قبلی رو تکرار کردن نشونه قوت بازیه؟ چون بندیت کمپ‌ها تنوع نداشتن پس سایبر هم نباید تنوع داشته باشه؟ بله قطعا نیاز به تنوع بوده چون عظمت نقشه سایبرپانک و امکان گشت و گذار توی اون ده برابر ویچر هست و نیاز به این موارد احساس میشه برای پویایی بازی
   موفق باشید

 • یه نقد جامع، کامل و بدون تعصب ⚘
  دم گیمفا گرگ

 • ShinjiMikami گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  نقد خیلی کاملی بود، بنده چند روزه بازی رو تموم کردم و باید بگم حداکثر نمره به این بازی ۸ یا ۷.۵ بود که اگه باگ ها و افت فریم کاملا رفع بشه این بازی فوقش نمرش به ۹ میرسه چون بنابر تجربه ام از این بازی و همین نقدی که در سایت قرار دادن معلومه فقط باگ و افت فریم مشکل بازی نیست بلکه هوش مصنوعی خیلی ضعیف و امکانات خیلی کم بازی با وجود جهان باز بودن و هم چنین داستان کوتاه و … از مشکلات دیگر بازی هستند و تنها گرافیک این بازی حرف اول رو میزنه واسه همین این بازی چند پله عقب تر از بازی های gta v و rdr 2 هستش و نمیتونه متاش به بالای 90 برسه فوق فوقش با رفع باگ ها 92 ولی درکل با تجربه ای که داشتم بنظر من بازی خوبیه و ارزش بازی کردن رو داره ولی شاهکار نیست.
  ممنون که خوندین

 • این منتقد با نمره ۸ آبروی بازی رو خرید
  نمره حقیقی: ۷

 • GrandWarden گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت آقای رضایی عزیز‌.تشکر فراوان بابت نقد.راستیتش جوی که دور بازی شکل گرفته جوریه که نکات منفی شدیدا پر رنگتر از نقاط مثبت انگاشته میشن و من هم منتظر نقد گیمفا بودم و که شما به بهترین نحو ممکن انجام دادینش‌.
  من که خودم هنوز بازی رو انجام ندادم اما حتما این بازی ارزش تجربه رو خواهد داشت منتها سی دی پراجکت نتونسنت انتظارات بازی باز ها رو به طور تمام و کمال برآورده کنه.امیدوارم عرضه این بازی همونطور که به تجربه بازی سازی سی دی پراجکت اضافه میکنه،باعث بشه دقت و تمرکز بیشتری روی نحوه بازاریابی عناوین بازیشون بذارن‌.

 • دوستان و کابران عزیز گیمفا
  نقد بازی Cyberpunk 2077 که 136 امین مقاله من حساب میشه، آخرین مقاله من در گیمفا بود که تقدیم شما شد و امیدوارم از اون راضی بوده باشید. سه سال در خدمت شما بودم و به قطع میگم شما بهترین کاربران دنیا هستید. اگر این حجم از انرژی مثبت از طرف شما نبود امکان نداشت من و بقیه تیم تحریریه بتونیم ادامه بدیم و برای شما تا جایی که در توان داریم مقالات مفید و در شان شما بنویسیم. از همون زمان که اولین نقدم رو توی اسفند 96 در گیمفا نوشتم متوجه شدم شما چقدر کابران خوبی هستید و امیدوارم اگه کم کاری توی این سال‌ها بوده به من ببخشید. گیمفا همیشه گیمفا میمونه و امیدوارم در نبود من هم روز به روز بیشتر پیشرفت کنه. وقت من به دلیل سربازی بسیار محدود خواهد بود و میشه گفت یک جدایی اجباری برای اجباری:)
  خوشحال میشم هر موقع که فرصت شد با هم در ارتباط باشیم
  آیدی تلگرام من: @Gunnerboy1997199
  اینستاگرام: Mahdi_.rezaei
  زنده، شاد و موفق باشید.

 • reza.q77 گفت:

  ممنون برای نقد عالیتو.
  سایبر واقعا عنوانی بود که میتونست یک صندلی در کناره ویچر و والهالا داشته باشه ولی حیف که مشکلات و باگ ها اجازه نداد با این وجود امیدوارم روزی استاد اقا بابایی اجازه بده همنشین این دو شاهکار باشه

 • وقتی «کاخ» انتظارات ««ویران»» می‌شود …

  ۸/۱۰؟!

  :clown:

 • Death Angel گفت:

  نمرات cyberpunk منو یاد بازی dying light ميندازه
  به نظر من اگه نسخه سال بازی در آینده توسط منتقد ها نقد بشه نمرات به مراتب بالاتری دریافت میکنه

  به امید موفقیت هرچه بیشتر و بیشتر کمپانی دوست داشتنی cd project red

 • خیلی ممنون به خاطر نقد واقعا نقد تمیزی بود
  اما یه سوال من الآن بحث اصلیم سر زمان گیم پلی خط اصلی داستان بازیه
  الآن مراحل اصلی خط داستانی بازی در حالت سختی متوسط و اینکه نخوای همه موارد رو آزاد کنی و اینکه خیلی دنبال پلات کردن بازی نباشی چند ساعته؟
  ممنون میشم آقلی رضایی اگه پاسخ بدید

 • HAMID گفت:

  تشکر برای نقد
  بی شک یه شاهکار پر از مشکل هستش
  ولی اقای رضایی عزیز چرا صبر نکردید یکم دیرتر بازی رو نقد کنید

  • بازی تا جایی که نیاز باشه تجربه شد و از روز اول عرضه این بازی تا زمان انتشار نقد دست من بود ولی ایرادهایی که با اپدیت 1.04 برطرف شد رو دیگه وارد نقد نکردم. مدت پلی تایمم هم زیاد بود و دیگه چیزی نمونده بود که از قلم انداخته باشم با مدت زیادی بازی کردن.
   البته که این بازی وسعت زیادی داره
   ممنون از نظر خوبت

   • HAMID گفت:

    نه منظورم این نیست اقای رضایی عزیز
    به این منظور گفتم چرا صبر نکردید که با اپدیت های بعدی مثل همین اپدیتی که الان منتشر شده مشکلات بازی که بیشتر برطرف میشن بعد نقدش کنید

 • ببخشید اینو میگم ولی جالبه منتقدای سایتم فن سی دی پراجکت هستن کاری به باگ و اینا ندارم چون ثابت شده سی دی پراجکت فقط باگ تحویل مردم بده و بازی در کار نباشه کسی نمره ازش کم نمیکنه حالا اگه مثلا دیزگان باشه منتقد میاد میگه من یدونه باگ تو بازی دیدم ۳نمره کم میکنم…در مرحله بعد فقط بشینین بجز مشکلات فنی بازی مشکلات دیگه بازیو حساب کنین نزدیک۷ تاس کدوم بازی تا حالا این حجم مشکلو داشته ولی بهش ۸۰دادین واسه این که توجیه بشین نقد دث اسرندینگ رو تو همین سایت ببینین مشکلاتتشو نوشتن :گیمپلی سلیقه ای ..برخی از شخصیت ها شخصیت پردازی خوبی ندارند ۸۰
  حالا بشینین مشکلات سایبرپانک تو این پست ببینین اونام مشکلات بنیادی فاجعه بار بازم ۸۰
  اگه اینجوری ملاحظه میکردین دث و گوست سوشیما باید۱۱۰میگرفتن
  استاندارد دوگانه داشتن خوب نیست

 • rezatk8 گفت:

  با احترم به نظر همه عزیزان ولی بازی ای که این همه تاخیر میخوره و از تقریبا هشت سال پیش معرفی شده و این همه پز دادن و کیانو ریویز و…. با این افتضاحی که رو مخصوصا کنسولا داشتن هشت هم زیادیشه

 • Fguacmke021 گفت:

  دلم برا اونایی کنسول دارن میسوزه 😐

 • به نظرتون برای xbox one s بگیرمش؟

 • ali گفت:

  بازی ضعیفی هستش با نمرات مهندسی شده