با مقایسه‌ی NBA 2K21 برروی کنسول‌های نسل بعدی همراه باشید

۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰

معمولا عناوین ورزشی تحت بررسی فنی قرار می‌گیرند و انتظار چندانی از عملکرد این بازی‌ها نمی‌رود. اما با عرضه‌ی NBA 2K21، قضیه متفاوت است و بالاخره شاهد یک ارتقای بصری چشمگیر برروی کنسول‌ها هستیم. برای انجام دادن این مقایسه، ما نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو را با پلی‌استیشن ۵ مقایسه کردیم و همچنین سری به دو کنسول اکس‌باکس سری اکس و سری اس زده‌ایم. نتیجه‌ی نهایی برروی تمامی کنسول‌ها تحسین برانگیز است و آن جهش گرافیکی مورد انتظار را بالاخره تحویل می‌دهد. در ادامه به جوانب مختلف فنی بازی برروی کنسول‌های جدید می‌پردازیم.

مقایسه‌ی چهره‌ی دنیس شرودر، بازیکن آلمانی لس آنجلس لیکرز، برروی پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۵

به نظر من ارائه‌ی چنین ارتقای بصری، یک دستاورد واقعی است. شاید در ظاهر این طور به نظر نرسد، اما طبق یافته‌های من، بازی‌های ورزشی یکی از دشوارترین ژانرها برای توسعه هستند. درخواست ناشرها برای عرضه‌ی سالیانه‌ی بازی‌ها، زمان را برای استودیوها بسیار کاهش می‌دهد و همچنین هواداران انتظار دارند که هر سال به یک بازی واقعی نزدیک‌تر شویم و ارائه‌ی آن هم مانند نمایش تلویزیونی باشد. عنوانی مانند NBA 2K21، باید افراد واقعی را در مکان‌های واقعی قرار دهد و آن‌ها را در حال انجام فعالیت‌های پیچده به تصویر بکشد. حتی ذره‌ای انحراف باعث در هم شکستن توهم واقعیت می‌شود. به نمایش در آوردن بازی‌بازان و استادیوم‌ها یکی از مهم‌ترین جوانب بازی است و همچنین انیمیشن‌های واقع‌گرایانه و برخورد بازیکنان درون زمین، یک کار دشوار از نظر فنی است. ویژوال کانسپتس (Visual Concepts)، توسعه‌دهنده‌ی بازی که از زمان کنسول دریم‌کست برروی مجموعه‌ی NBA 2K کار می‌کند، حقیقتا کارهای شگفت انگیزی را برای نسخه‌ی نسل نهمی NBA 2K21 انجام داده است. اگر به اندازه‌ی کافی در بازی غرق شوید، واقعا انگار در حال تماشای بسکتبال هستید و یافتن اشکال در نحوه‌ی ارائه‌ی بازی هم دشوار است.

بازی NBA 2K21 شامل طیف وسیعی از بازیکنان است و هم ستاره‌های کنونی را در خود دارد و هم افسانه‌های قدیمی مانند مایکل جردن و شکیل اونیل و می‌توان گفت که در مجموع کییفیت رندر صورت تمامی بازیکنان کیفیت بالایی دارد. مدل بازیکنان جزئیات زیادی دارند و بافت پوست آن‌ها و قرعی که به هنگام بازی می‌ریزند حقیقتا فوق‌العاده است. همانند نسخه‌ی نسل قبلی بازی هم از یک سیستم شبیه‌ساز حرکت پارچه استفاده شده است و وقتی در زمین بسکتبال حرکت می‌کند، جرزی بازیکنان هم به طرز باورپذیری تکان می‌خورد. در مجموع در مقایسه‌ی مستقیم با نسل قبل، این متریال‌ها هستند که بیشترین پیشرفت را داشته‌اند. علاوه بر بافت پوست، نحوه‌ی بازتاب نور از پوست بازیکنان هم طبیعی‌تر است و همین باعث می‌شود در طول بازی واقعی‌تر به نظر برسند. عرق بازیکنان با گذشت زمان بازی انباشته می‌شود و آن‌ها را خسته‌تر نشان می‌دهد.

مقایسه‌ی چهره‌ی مایکل جردن، افسانه‌ی دنیای بسکتبال، برروی پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۵

این پیشرفت متریال در خود زمین‌های بسکتبال هم دیده می‌شوند و رنگ و جنس متریال‌های سازنده‌ی زمین بسکتبال صرفا طبیعی‌تر است. اما جذابیت اصلی استادیوم‌های نسل جدید، تماشاچیان هستند که پیشرفت بزرگی را نسبت به نسل قبل نشان می‌دهند. میزان جزییات موجود در تک‌تک تماشاچیان تحسین برانگیز است. تمام آن‌ها به صورت انفرادی حرکت می‌کنند و جزییات رندر آن‌ها آن قدر زیاد است که انگشت‌های آن‌ها هم از فاصله‌ی دور دیده می‌شود. بله اگر خیلی به جزییات توجه ککنید متوجه مشکلاتی می‌شوید، اما در مجموع در زمان گیم‌پلی و صحنه‌های آهسته شاهد نتیجه‌ی بسیار خوبی هستیم.

سپس به بازتاب برروی زمین بسکتبال می‌رسیم که به جای Ray-Tracing، از فناوری قدیمی اما اثبات‌شده‌ای استفاده شده است. با توجه به چیزی که من دیده‌ام، بازی از بازتاب‌‌های هموار استفاده می‌کند. بازتاب‌های سطحی هنوز هم برای چیزی ثابت مثل زمین بسکتبال عالی هستند، اما برای دنیاهای پیچیده‌ی بازی بعضا مشکل‌ساز می‌شوند. همچنین کیفیت و وضوح تصویر بازتاب‌ها هم برروی کنسول‌های نسل بعدی بهبود یافته است که حتی باعث متقاعدکننده بودن بیش از پیش آن می‌شود. با توجه به ثابت بودن زمین بسکتبال، یعنی با استفاده از بازتاب‌های هموار می‌توان به خوبی همه چیز را به صورت واقعی بازتاب داد و نیازی به Ray-Tracaing برای رهگیری تغییرات نداریم. هیچ ویژگی جدیدی در زمینه‌ی بازتاب‌ها برروی نسل جدید وجود ندارد، اما شاهد تصویر بهبودیافته‌ای هستیم.

مقایسه‌ی زمین بسکتبال در بازی کلاسیک دو تیم ارلاندو مجیک و شیکاگو بولز برروی پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۵

صحبت از بهبود شد و بهتر است که در مورد یک سری از ویژگی‌های دیگر NBA 2K21 که کاملا برای نسل جدید ارتقا یافته‌اند صحبت کنیم. اول اینکه رابط کاربری کاملا عوض شده است و منحصر به نسخه‌ی نسل بعدی است. سرعت SSD باعث شده تا شاهد صفحه‌ی انتخاب تیم متفاوتی باشیم، چرا که به سرعت می‌توان تصویر بازیکنان مختلف را بارگذاری کرد. ارتقای رابط کاربری واقعا چشمگیر است و با توجه به افزایش سرعت بارگذاری، به تجربه‌ی بسیار دلپذیری منجر می‌شود.

فکر کنم تا کنون ایده‌ی خوبی از نسخه‌ی جدید NBA 2K21 دارید و با این اوصاف بهتر است که به سراغ عملکرد بازی برروی کنسول‌ای نسل بعدی برویم. خبر خوب این است که این بازی برروی پلی‌استیشن ۵ و سری اکس کاملا یکسان است. هر دوی این کنسول‌ها از وضوح تصویر ۴K نیتیو استفاده می‌کنند. البته نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو هم از همین وضوح تصویر استفاده می‌کند، اما طبعا جزییات گرافیکی شدیدا کاهش یافته‌اند. همانطور که انتظار می‌رود، تنها تفاوت اینجا برروی اکس‌باکس سری اس است که بازی را با وضوح تصویر ۱۰۸۰p اجرا می‌کند. البته جزییات گرافیکی کاملا با برادر بزرگتر یکسان است و از این لحاظ شاهد افت کیفیتی نیستیم.

نرخ فریم هم برروی تمامی پلتفرم‌ها یکسان است. برروی تمامی کنسول‌ها شاهد نرخ فریم ۶۰ فریم بر ثانیه در گیم‌پلی و ۳۰ فریم بر ثانیه در صحنه‌های آهسته و بازبینی‌ها هستیم. نسخه‌های پلی‌استیشن ۵ و سری اس به طرز بی‌نقصی اجرا می‌شوند، اما به طرز عجیبی برروی سری اکس شاهد از دست رفتن یک فریم در لحظات اندکی هستیم. یک تفاوت وجود دارد و آن هم این است که با استفاده از زاویه‌ی دوربین پارامتریک، شاهد افت فریم برروی کنسول‌های سری اکس و سری اس هستیم، اما برروی پلی‌استیشن ۵ بازی با نرخ فریم ۶۰ ثابت اجرا می‌شود. البته پارامتریک چندان زاویه‌ی دوربین محبوبی نیست و برای بهترین تجربه‌ی گیم‌پلی توصیه نمی‌شود. این مورد صرفا جالب بود و خواستم که آن را ذکر کنم.

مقایسه‌ی چهره‌ی لبران جیمز، ستاره‌ی لس آنجلس لیکرز، برروی پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۵

در نهایت باید بگویم که NBA 2K21 نسل بعدی واقعا تحسین برانگیز است و بسیار بهتر از انتظارات من ظاهر شده است. البته انیمیشن‌ها محدودیت‌هایی دارند، اما در مجموع شاهد واقعی‌ترین بازی بسکتبال ممکن تا این لحظه هستیم. اینکه نسخه‌ی نسل بعدی کاملا خود را از نسخه‌ی قبلی جدا کرده است و حتی رابط کاربری کاملا جدیدی برای آن طراحی شده است، نشانه‌ی خوبی برای نسل جدید بازی‌های ورزشی است. پس امیدواریم که الکترونیک آرتس (Electronic Arts) هم از چنین سیاستی برای نسخه‌ی نسل جدید FIFA 21 و Madden NFL 21 استفاده کند. ارتقای نسل بعدی FIFA 21 به تازگی عرضه شده است و به زودی نگاهی به آن هم خواهیم انداخت.

بازی NBA 2K21 هم اکنون برروی پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان، رایانه‌های شخصی، اکس‌باکس سری اکس/اس و پلی‌استیشن ۵ در دسترس است.

1
0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید