گیفت کارت
گیفت کارت
گیفت کارت 98

شایعه: پلی‌استیشن ۵ پرو شامل دو کارت گرافیک خواهد بود

گزارش‌های منتشر شده از سوی اختراعات سونی نشان می‌هد که پلی‌استیشن ۵ پرو رویکرد تازه‌‌ای را برای کنسول‌های میان نسلی پیش خواهد گرفت و اکس‌باکس سری اکس باید نگران باشد.

می‌دانیم که در رقابت دو کنسول اکس‌باکس سری اکس و پلی‌استیشن ۵، برروی کاغذ سری اکس قدرت‌مندترین کنسول جهان لقب گرفته است اما این امکان وجود دارد که در سال‌های پیش‌رو این موضوع عوض شود چرا که احتمالاََ سونی با پلی‌استیشن ۵ پرو به مقابله با اکس‌باکس خواهد پرداخت. ثبت اختراع جدید بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی (Sony Interactive Entertainment) نشان می‌دهد که آن‌ها به دنبال طراحی کنسولی هستند که دو کارت گرافیک مجزا دارد. در حال حاضر سونی نه ساخت کنسول میان نسلی بعدی خود را تایید کرده و نه رد کرده است و ما دقیقاََ نمی‌دانیم آن‌ها چه برنامه‌هایی برای نسل نهم دارند. حتی اگر عرضه‌ی نسخه‌ی پروی پلی‌استیشن ۵ بخشی برنامه‌های سونی باشد، به این زودی‌ها اطلاعاتی از آن منتشر نخواهد شد و حداقل تا سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ باید صبر کنیم. با وجود این، آن‌ها نمی‌توانند جلوی عمومی شدن ثبت اختراعات خود را بگیرند و ممکن است اختراع جدیدشان به کنسول میان‌نسلی بعدی اشاره داشته باشد.

در قسمت توضیحات به‌روز شده آمده است که ما در آینده شاهد “کنسول بازی مقیاس‌پذیر” خواهیم بود که در آن “یک کارت گرافیک دوم برای ارتباط با کارت گرافیک اول وجود دارد”. همچنین کنسول مذکور با هدف بهره‌گیری حد‌اکثری از بازی‌های ابری در کنار گیمینگ سنتی توسعه می‌یابد. بر اساس توضیحات ارائه شده، به نظر می‌رسد که سونی قصد دارد به طور مجزا دو APU از شرکت AMD را درون این کنسول قرار دهد که هم از نظر عملکردی کیفیت خروجی را بهبود می‌دهد و هم از طرفی بازی ابری را به سطحی بالاتر می‌رساند. به طور خلاصه در قسمت توضیحات آمده است:

تکنولوژی SoC می‌تواند به شبیه‌سازی ویدیویی کنسول‌های بازی اعمال شود و در حقیقت “یک SoC واحد” می‌تواند در کنسول ضعیف‌‌تر اعمال شود در حالی که “چندین SoC مجزا” به نسخه‌ی بالارده‌ی همان کنسول راه پیدا کند که به دنبال آن شاهد قدرت پردازشی بهتر و قابلیت‌های ذخیره‌ی بهتر نسبت به نسخه‌ی ضعیف‌تر کنسول باشیم. سیستم بالارده‌ی ذکر شده می‌تواند حافظه‌ی بیشتری را در خود نگه دارد (مثلا RAM) و سایر ویژگی‌های ذکر شده می‌توانند برای سرویس‌های ابری بهینه شوند که در نهایت باعث دوچندان شدن قدرت کنسول نیز خواهد شد.

در یک محیط با چند پردازنده‌ی گرافیکی مختلف، مدیریت فریم بافر (frame buffer) می‌تواند از طریق چندین پردازنده‌ی گرافیکی یا همان GPU اعمال شود و یا این که با استفاده از ارائه‌ی بخش‌های مهمی از فریم‌های یک ویدیو صورت گیرد. یکی از پردازنده‌های گرافیکی فریم خروجی HDMI را از طریق دریافت اطلاعات فریم کنترل خواهد کرد در حالی که پردازنده‌ی گرافیکی دیگر فریم‌ها را از طریق یک خروجی HDMI فیزیکی متصل دیگر کامل می‌کند. خروجی پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند با یکدیگر خروجی چندگانه‌ای ارائه دهند.

به بیان دیگر ثبت اختراع سونی به این نکته اشاره دارد که ارائه‌ی SoC به صورت جمعی به این منظور استفاده می‌شود که نسخه‌ی “بالا‌ رده‌ی” کنسول را با قدرت پردازشی بیشتر و قابلیت‌های بهتر ذخیره‌سازی ارائه دهند. این اتفاق در شرایطی رخ خواهد داد که سیستم “بالا رده” شامل RAM بیشتر و سایر قابلیت‌های پردازشی برای بهره‌گیری در نسخه‌ی بهینه شده‌ی ابری بازی‌ها استفاه شود.

اگرچه در حال حاضر برروی برگه کنسول پلی‌استیشن ۵ ضعیف‌تر از اکس‌باکس سری اکس است (پلی‌استیشن ۵ قدرت ۱۰٫۲۸ ترافلاپسی ارائه می‌دهد در حالی که اکس‌باکس سری اکس ۱۲ ترافلاپس قدرت دارد) اما اکر پلی‌استیشن ۵ پرو بر اساس این ثبت اختراع توسعه یابد، دو APU مجزا نه تنها بهره‌گیری از سرویس ابری را بهبود خواهد داد بلکه روش سنتی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

آگاه باشید که این احتمال وجود دارد ثبت اختراع مذکور به محصول نهایی راه پیدا نکند. با توجه به توضیحات، قدرت حقیقی پلی‌استیشن ۵ پرو از طریق اتصال به شبکه‌ی ابری نمایان می‌شود و این نشان می‌دهد که اگر پلی‌استیشن ۵ پرو طبق رویکرد توضیح داده شده توسعه یابد، از نظر عملکرد شباهتی به پلی‌استیشن ۴ پرو نخواهد داشت و فقط شامل سخت‌افزار قدرت‌مند نمی‌شود بلکه از تکنولوژی ابری نیز برای رسیدن به قدرت حقیقی بهره خواهد برد.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • sasuto گفت:

  نمیدونم چرا یک حسی بهم میگه این اختراع برای PS6 هست

  10Thumb up 1Thumb down
 • خب اگر اینجوری باشه که حجم بازی ها خیلی زیاد میشه همین الانشم دارم واسه وارزون ماهی ۴۰۰ گیگ آپدیت میدم حالا باز حجمش هم بیشتر بشه که دیگه خیلی بده همین الانم با این ترافلایس میشه بهترین خرجی رو گرفت اگر تلویزیون ۴k و ۸k باشه من مطمئنم اگه این بیاد حجم بازی ها خیلی بیشتر میشه همین الانش هم نسل نهم از نسل هشتم بازی های حجیم تری داره و اگر هم پلیر بتونه با آپدیت های زیاد کنار بیاد نمی تونه با حافظه ی ۶۶۸ گیگابایتی کنار بیاد در نتیجه شرکت سازنده مجبور میشه حافظه رو تقویت کنه مثلا حافظه داخلی برسه ۸۰۰ گیگ و این خیلی هزینه بر هست پس هزینه ی کنسول ممکنه به جای ۵۰۰ دلار ۷۰۰ دلار بشه و دلال ها هم که تو ایران مثل چی میان جیب من و شما را می زنند البته سونی خیلی زور بزنه می تونه تا ۱۰۰۰ گیگ حافظه ی داخلی رو ببره و گیمر مجبوره چیزی مثل رم به دستگاه بزنه که حداقل باید ۱۰۰ دلار هزینه ببره و دلال ها هم در ایران مگه میزارن؟لوازم جانبی هم به کنار خب چه کاریه آدم به جای اینکه بخواد پی اس فایو پرو(کنسول میان نسلی) بگیره میره و یک تلویزیون ۸k می گیره و از همان کیفیت بهره می بره تازه می تونه از کارهایی غیر از گیمینگ هم انجام بده و هزینه ی کمتری بکنه و خلاصه با پی اس فایو عادی و تلویزیون ۸kمیشه بهترین خروجی رو گرفت تا پی اس فایو پرو)میان نسلی(آخر می خواهم از نویسندگان و مسئولان محترم گیمفا برای همچین مطالبی تشکر کنم Heh

  1Thumb up 1Thumb down
 • sm1414 گفت:

  یعنی ابعادش چقدر میشه؟
  با اینکه با کنسول بزرگ مشکلی اونقدر ندارم ولی واقعا دیگه بزرگ تر از این آدمو یاد کیس پی سی میندازه

  1Thumb up 0Thumb down
 • sam snake 47 گفت:

  به جای پرو بیان کنسول دستی بسازن که فقط با سیستم ابری کار کنه و همون قدرت ps5 رو داشته باشه. اگه دویست دلار هم بالاتر باشه ارزش داره.

  4Thumb up 1Thumb down
 • Mehr گفت:

  خب اولا اگه بیاد قیمتش بالای ۸۰۰ دلار می شود و دوما اینکه بنظرم هیچ آدم زرنگی نمی آید ۸۰۰ دلار یا بیشتر به کنسول بدهد حتی با انحصاری هایش فکر نکم سونی این کار را بکند

  3Thumb up 4Thumb down
 • چند هفته پیش یه خبری مبنی بر اینکه کنسول ps5 قدرت فوق العاده ای داره گذاشته بودن عرض کردم همش بازار گرمیه ولی بعضی دوستان قبول نکردن و منفی دادن، زمان عرضه به به و چه چه میزنن براش بعد از سه سال همونایی که ازش تعریف کردن ازش ایراد میگیرن که این کنسول توانایی اجرای بازی های در حال ساخت رو نداره و کم کم حرف از کنسول بین نسلی میزنن و سعی در جذب همه به سمت این کنسول جدید دارن
  .
  .
  این روش سونی هست منتظر این کنسول بین نسلی هم زمان با عرضه ps5 slim باشید
  .
  .
  سگا هم از این کارا زیاد میکرد ولی با قطعه سخت افزاری اضافه شوند و مبلغ جزئی نه اینکه بیاد یه کنسول جدید بده بیرون برای خالی کردن دوباره جیب ملت این کثیف ترین روند هست که ماکرو و سونی در پیش گرفتن یه نوع کلاهبرداریه

  2Thumb up 7Thumb down
 • z for zack گفت:

  نگفتم؟!
  آقاجان خرید کنسول تو ۴ سال اول اشتباهه محظه تو ایران… البته اگه پول داشته باشی نه…

  2Thumb up 1Thumb down
گیفتی