آغازی امیدوار کننده در نسل نهم | نگاهی به لانچ کنسول های نسل نهم مایکروسافت

۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

چند وقتی می شود که کنسول‌های نسل نهم مایکروسافت رسما عرضه گردیده اند و طرفداران این کنسول ها، موفق به خریداری این کنسول ها شده اند. مایکروسافت پس از موفقیت های گسترده در نسل هفتم، در نسل هشتم نتوانست آن طور که باید و شاید عملکرد خوبی داشته باشد و در مقابل رقیب سنتی اش یعنی کمپانی سونی، تقریبا حرف خاصی برای گفتن نداشت. چرا که هم از لحاظ میزان فروش سخت افزاری، هم از لحاظ فروش نرم افزاری و هم از لحاظ عناوین انحصاری ضعیف تر از رقیب ظاهر شد. با این وجود در یکی دو سال آخر به لطف محبوبیت گسترده Xbox Game Pass، به نوعی توانست جان تازه ای بگیرد. اما همچنان راه طولانی در پیش دارد. در مقاله پیش رو نگاهی خواهیم داشت به لانچ کنسول های Xbox Series X و Xbox Series S.

کنسول های نسل نهم مایکروسافت در یک قاب

افتتاحیه نسل نهم، رکورد دار در زمینه فروش

طبق اعلام رسمی مایکروسافت و شخص فیل اسپنسر، لانچ کنسول های نسل نهم، عملکرد بسیار خوبی در زمینه فروش در روزهای ابتدایی عرضه داشتند و رکورد لانچ کنسول های مایکروسافت را نیز شکستند. البته شاید موضوعاتی مثل قرنطینه کلی مردم جهان در استقبال از این کنسول های نسل نهم بی تاثیر نبود. جالب است بدانید تنها در کشور آمریکا، در روز لانچ شاهد فروش بیش از ۷۰۰ هزار نسخه کنسول نسل نهم مایکروسافت بودیم. در کل بر طبق آمار منتشر شده، به نظر می رسد ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون نسخه از کنسول های نسل نهم مایکروسافت در روزهای ابتدایی به فروش رفته است که آمار خیره کننده ای به شمار می آید. اما اگر بخواهیم آمار فروش را با رقیب اصلی مایکروسافت یعنی سونی مقایسه کنیم، باید گفت باز هم سونی برنده این مقایسه است چرا که این کنسول ۱.۲ میلیون نسخه در آمریکا، و چیزی نزدیک به ۲.۵ میلیون نسخه در کل جهان به فروش رسانده است که تقریبا دو برابر کنسول های نسل نهم مایکروسافت است. عملکرد فوق العاده سونی در نسل هشتم، عرضه بازی انحصاری Spider-Man: Miles Morales و انحصاری های بزرگ آینده را باید از جمله عوامل استقبال بیشتر مخاطبان از PS5 دانست.
البته نباید فراموش کرد هنوز در آغاز راه هستیم و مایکروسافت هنوز انحصاری های بزرگ و پرچمدار خود مانند Halo: Infinite، Forza Horizon 5 و Hellblade 2را عرضه نکرده است و شک نکنید که خصوصا عرضه نسخه بعد هیلو، آمار فروش سخت افزاری کنسول های نسل نهم مایکروسافت را به شدت افزایش می دهد چرا که خصوصا در آمریکا، هیلو و مسترچیف یکی از مهم ترین و بزرگ ترین آیکون های صنعت گیم به شمار می آیند.
در کل باید عملکرد مایکروسافت در زمان لانچ را قابل قبول و خوب توصیف کرد چرا که با وجود نداشتن انحصاری بزرگ مانند Spider-Man: Miles Morales هنگام عرضه، با این وجود شاهد آمار فروش قایل قبولی بوده ایم.

بازی Halo Infinite

انتظارات از Halo: Infinite بسیار بالاست چرا که بیش از پنج سال است که از آخرین ماجراجویی های مسترچیف میگذرد. باید دید آیا دوباره شاهد اوج گرفتن این فرانچایز با سابقه خواهیم بود یا خیر…

نگاهی به سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱, احتمال فراوان شاهد عرضه عنوان Forza Horizon 5 و همچنین Hellblade 2 خواهیم بود که هر کدام از لحاظ محبوبیت و مقبولیت، بسیار شناخته شده و محبوب هستند و می‌توانند به شدت بر آمار فروش Xbox Series X و S بیافزایند. از طرف دیگر زمان عرضه Halo: Infinite همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و به نوعی به سرنوشت Cyberpunk 2077 دچار شده است. خصوصا از آنجایی که پس از نمایش گیم پلی بازی، مخاطبان بسیار از گرافیک هنری بازی ناراضی بودند و سازندگان قول پیشرفت های گسترده در نسخه نهایی را دادند بعید نیست مایکروسافت با تاخیر زدن بازی، سعی کند گرافیک هنری بازی را بهبود ببخشد.
از طرف دیگر سونی به غیر از دنباله Horizon یا همان Horizon: Forbidden West، آنچنان عنوان شاخص دیگری در سال ۲۰۲۱ به عنوان بازی انحصاری در اختیار ندارد چرا که عرضه God of War: Ragnarok نیز با توجه به زمان ساخت و شیوع ویروس کرونا، در سال ۲۰۲۱ بعید به نظر می رسد و احتمال سال ۲۰۲۲ شاهد عرضه این عنوان باشیم. البته در کل باید اذعان کرد اقبال عموعم با عناوین و فرانچایز های انحصاری سونی بیشتر همراه است و فرانچایز هایی مثل Uncharted, God of War و The Last of Us، بسیار محبوب تر و عام پسند تر از عناوین انحصاری مایکروسافت هستند. با این حال پیش‌بینی دقیق عملکرد دو شرکت بسیار سخت است اما آن طور که به نظر می‌رسد، احتمال دوباره شاهد پیشتازی PS5 در زمینه فروش خواهیم بود. البته این مسأله به معنای عدم استقبال مخاطبان از کنسول های نسل نهم نیست.

خریداری Bethesda توسط مایکروسافت یکی از بزرگ ترین و عجیب ترین اتفافات سال گیمینگ به شمار می رفت چرا که مایکروسافت با صرف هزینه چند میلیارد دلاری، یکی از بزرگ‌ترین کمپانی های بازیسازی جهان به همراه امتیاز IP های بزرگی چون The Elder Scrolls را کسب کرد. باید دید در ادامه شاهد عرضه چه عناوینی به صورت انحصاری خواهیم بود.

نگاهی به سیاست های مایکروسافت

بر خلاف سونی، مایکروسافت با ارائه سرویس فوق العاده ای مانند Game Pass، توانسته است حتی سخت گیر ترین مخاطبان و بازیبازان را نیز با خود همراه کند چرا که با پرداخت مبلغی مشخص، به طیف وسیعی از عناوین انحصاری و غیرانحصاری دسترسی خواهند داشت. آن طور که به نظر می رسد، در نسل نهم نیز مایکروسافت به دنبال این است که مخاطبان این اشتراک را به حداکثر برساند تا جامعه مخاطبان خود را بزرگ تر و وسیع تر سازد. از طرف دیگر مایکروسافت با ده ها میلیارد هزینه، استودیو های مختلفی مثل Ninja Theory و البته شرکت مادر Bethesda را نیز خریداری کرده است بنابراین می توان تا سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳, انتطار عرضه عناوین متعدد AAA انحصاری برای Xbox Series X و S و احتمالا PC بود.
با این وجود پر واضح است که سیاست های کلان سونی و مایکروسافت دنیایی تفاوت دارد بنابراین نمی توان انتظار عملکرد و رفتاری مشابه از سوی دو کمپانی داشت.

سرویس Xbox Game Pass این امکان را بسیاری از مخاطبان فراهم ساخته است تا با صرف کمترین هزینه، به طیف وسیعی از عناوین بزرگ و کوچک مختلف دسترسی داشته باشند. این سرویس به نوعی در یکی دو سال اخیر به شدت به وضعیت مایکروسافت و جایگاه آن کمک کرده است.

نتیجه گیری:

با وجود حواشی مختلف، کنسول های نسل نهم مایکروسافت از لحاظ فروش، عملکرد راضی کننده ای داشته اند و با حداقل مشکلات فنی دست و پنجه نرم می کنند. شاید مهم ترین فاکتو و عاملی که می تواند مخاطبان را نسبت به خریداری این کنسول ها در سال های آینده ترغیب کند، عرضه انحصاری های AAA و ارزشمند برای این کنسول هاست. فرمولی که سالهاست سونی با استفاده هوشمندانه آن پیشتاز این نبرد و رقابت سنتی بین این دو شرکت در زمینه فروش و درآمدزایی کنسول هاست. نظر شما گیمفایی ها در این مورد چیست؟

2
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید