بررسی تعدادی از مشکلات سری اول کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و راه‌حل‌های احتمالی ارائه شده برای آن‌ها

۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰

در این مطالب قصد داریم بپردازیم به تعدادی از مشکلاتی که بخش قابل توجهی از خریداران اولین سری تولید شده از کنسول پلی‌استیشن ۵ تا کنون آن‌ها را گزارش کرده‌اند و راه‌حل‌های اینترنتی را برای برخی از آن‌ها ارائه کنیم. در ادامه‌ی این پست با گیمفا همراه باشید.

آغاز نسل کنسول‌ها در صنعت بازی‌های ویدئویی همواره با سر و صدای بسیاری همراه بوده که بخشی از آن‌ها ناشی از بازی‌های ویدئویی تازه‌نفس عرضه شده برروی سخت‌افزارهای نسل جدید و بخش دیگر نیز ناشی از قطعات داخلی کنسول‌های تازه ورودی است که وظیفه‌ی خود را به درستی انجام نداده‌اند. چه کسی است که یاقوت سه چشمه‌ی مایکروسافت در آغاز نسل هفتم بازی‌های ویدئویی را به یاد نداشته باشد؟ یاقوت‌‌هایی که گاهی خبر از عدم اتصالات صحیح درونی قطعات کنسول اکس‌باکس ۳۶۰ می‌دادند و گاهی خبر از مرگ آن.

حال چند هفته‌ای است که شرکت سونی و مایکروسافت رسماً نسل نهم بازی‌های ویدئویی را با روانه کردن کنسول‌های قدرتمند خود به بازارهای جهانی آغاز کرده‌اند؛ بسیاری از بازی‌بازان سراسر جهان در حال لذت بردن از آن هستند و بسیاری دیگر نیز چشم‌ به انتظار نشسته‌اند تا روزی برسد که بتوانند صحنه‌ی ورود کنسول نسل نهمی به محوطه‌ی اتاقشان را مشاهده کنند. اما در این بین دسته‌ی دیگری از بازی‌بازان وجود دارند که احتمالاً از دسته‌ی دومی که هم‌اکنون فکر می‌کنند نگون‌بخت‌ترین بازی‌بازان روی کره‌ی زمین هستند هم نگون‌بخت‌تر هستند و آن‌ها کسانی نیستند جز افراد بدشانسی که کنسول نسل نهمی خریده‌اند اما از نوع خرابشان را.

اگرچه خوش‌بختانه به نظر می‌رسد تعداد این افراد نسبت به نسل‌های گذشته‌ی کنسول‌های بازی کمتر بوده است و دو شرکت سونی و مایکروسافت تمام تلاش خود را کرده‌اند که تا حد امکان شاهد کمتر شدن این گونه‌ی نادر از بازی‌بازان باشیم.

با این وجود تا بدین لحظه گزارشات قابل توجهی از سوی بازی‌بازان مبنی بر وجود مشکلات کوچک و بزرگ در سخت‌افزار کنسول‌های نسل نهمی منتشر شده است که البته اکثر آن‌ها نیز به کنسول پلی‌استیشن ۵ مربوط می‌شوند. در ادامه قصد داریم بپردازیم به عمده‌ترین مشکلاتی که تا کنون در رابطه با کنسول نسل نهمی شرکت سونی گزارش شده است و همچنین بررسی راه‌حل‌هایی که برخی از بازی‌بازان با انجام آن‌ها موفق به رفع ایراد کنسول خود شده‌اند.

تولید آلودگی صوتی (نویز)

یکی از مشکلاتی که همواره در سری اول کنسول‌هایی که از خطوط تولید خارج می‌شوند وجود داشته، صدایی ناهنجار قطعاتی است که به درستی در جای خود قرار نگرفته‌اند. کنسول پلی‌استیشن ۵ نیز از این قائده مستثنی نیست و در همان روزهای ابتدایی شاهد گزارشاتی از وجود نویز در کنسول نسل نهمی شرکت سونی بودیم.

 

دانلود با کیفیت ۴۸۰p | دانلود با کیفیت ۷۲۰p

تولید نویز از سوی کنسول می‌تواند به دلایل گوناگونی باشد که عمده‌ترین آن نیز زمانی شنیده می‌شود که دیسکی داخل درایو کنسول قرار می‌گیرد. بسیاری از بازی‌بازان به محض آنکه برای اولین بار بلو-ری یک بازی را در داخل دستگاه خود قرار می‌دهند و صدای غیر عادی را می‌شنود، به این فکر می‌کنند که کنسول آن‌ها دارای مشکلی جدی و نگران‌کننده است ، اما اکثراً صدای ناشی از درایو کنسول به عوامل بیرونی مربوط می‌شوند. برای کسب اطمینان از این موضوع که مشکل دقیقاً از کجا نشأت می‌گیرد، لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • مطمئن شوید کنسول پلی‌استیشن ۵ برروی سطحی محکم قرار داشته باشد.
 • اگر کنسول خود را به صورت عمودی قرار می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که قطعات داخلی پایه از جمله پیچ قرار داده شده در داخل آن به درستی در جایگاه خود نصب شده باشند.
 • مطمئن شوید بدنه‌ی کنسول در نزدیکی و یا چسبیده به اجسام خارجی قرار نگرفته باشد.

 

دانلود با کیفیت ۴۸۰p | دانلود با کیفیت ۷۲۰p

اما مدتی بعد گزارشاتی از سوی برخی از بازی‌بازان منتشر شد که صدای تولید شده از کنسول خود را مربوط به Coil whine (به صدای آزاردهنده‌ای ناشی از میدان مغناطیسی گفته می‌شود) می‌دانستند. نویزهای ناشی از Coil whine عموماً از دسته مشکلاتی نیستند که بتواند توسط افراد غیر حرفه‌ای رفع شود.

با این حال آقای فرنک کینبورگ (Frank Keienburg)، کارگردان استودیوی مشهور بازی‌سازی سوپرسل (Supercell) طبق اطلاعاتی که به تازگی در حساب توییتر خود به اشتراک گذاشته‌اند، به نظر می‌رسد بخشی از مشکلاتی که احتمال داده می‌شود به Coil whine کنسول پلی‌استیشن ۵ مربوط هستند، در واقع از جای دیگری نشأت می‌گیرند.

بر اساس صحبت‌های ایشان، احتمالاً بخشی از صداهای ناهنجاری که از کنسول پلی‌استیشن ۵ شنیده می‌شود، در واقع ناشی از اتصالات نامناسب برچسب‌های داخلی بدنه‌ی کنسول است که شما می‌توانید با برداشتن کامل آن‌ها این مشکل را برطرف کنید (این برچسب‌ها هیچ تفاوتی در عملکرد کنسول ایجاد نخواهد کرد و صرفاً برای اطمینان حاصل کردن از اینکه آیا تا کنون شخصی اقدام به گشودن دستگاه کرده است و یا خیر استفاده می‌شوند)

 

ناپدید شدن آیکون بازی‌ها پس از گذراندن مراحل نصب

خوش‌بختانه مشکلاتی که از این پس به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، در دسته‌ی باگ‌های نرم‌افزاری قرار می‌گیرند که اگرچه ممکن است موقتاً برای بازی‌بازان مشکلاتی را ایجاد کند، اما مطمئناً با گذر زمان و انتشار به‌روزرسانی از سوی شرکت تولیدکننده به صورت کامل برطرف خواهند شد.

طبق گزارشات منتظر شده از سوی برخی از بازی‌بازان، مشاهده شده است که گاهاً بازی‌هایی که از روی دیسک برروی پلی‌استیشن ۵ نصب شده‌اند، پس از یک‌بار خاموش کردن دستگاه و یا درآوردن بلو-ری از داخل دستگاه از روی حافظه‌ی کنسول به کلی پاک می‌شوند.

بر اساس بررسی برخی افراد به نظر می‌رسد عمدتاً این مشکل زمانی رخ خواهد داد که بلافاصله پس از نصب بازی دیسک از داخل دستگاه بیرون آورده شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا پایان مرحله‌ی دریافت آخرین به‌روزرسانی بازی، دیسک از داخل کنسول خارج نشود. همچنین عده‌ای دیگر توصیه کرده‌اند که هنگام نصب بازی برروی پلی‌استیشن ۵، کنسول را در حالت آفلاین قرار دهید، زیرا احتمال می‌رود که این مشکل زمانی رخ خواهد داد که قبل از نصب شدن کامل بازی از روی بلو-ری، کنسول سعی در نصب آخرین به‌روزرسانی دریافت شده برای بازی بکند.

 

گیر کردن بازی در صف دانلودها

این مشکل باعث می‌شود هنگامی که قصد دانلود بازی را دارید، این عنوان به صورت ناخواسته وارد بخش صف دانلود (Queued for Download) شود، بدون آنکه بتوان آن را لغو و یا آن را به لیست در حال دانلودها اضافه کرد.

خوشبختانه این مورد یکی از مشکلاتی است که کمپانی سونی برای آن راه‌حل ارائه کرده است. شما برای رفع این مشکل باید به حالت Safe mode بروید (برای انجام این کار، در حالی که کنسولتان خاموش است، دکمه‌ی پاور را برای چند ثانیه تا هنگام شنیدن دومین صدا داخل نگه دارید) و سپس برروی گزینه‌ی Rebuild Database کلیک کنید تا بازی‌های گیر کرده در داخل صف دانلودها دوباره امکان دریافت پیدا کنند.

 

کنسول پلی‌استیشن ۵ هم‌اکنون در سراسر جهان برای خرید در دسترس است.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Cell گفت:

  عجب Smug
  .
  بنظرم مشکلات بالا شاید اگه مشکل باشن یا ساختگی یا واقعیت معلوم نیست و قابل رفع هستن
  .
  مشکل واقعی کنسولی که ادعا میشه قویترین کنسول تاریخ اونا هست ولی ۶۰۰p هست مشکل واقعی اینه با هیچی که فعلا رفع نشده

  0
  0
 • alireeza79 گفت:

  اقا یه سوال چرا باری های نسل هشت مثل reddead 2 و witcher 3 تو ایکس باکس سری اکس بهتره از پی اس ۵ اجرا میشه هم در رزولیشن هم در کیفیت تسکچرها و هم در لودینگ ( ویدو مقایسه در یوتیوب هست )

  0
  0
  • AL1K1NG گفت:

   چون بکوارد نسخه وان ایکس هست ک نسخه وان ایکس از ۴پرو بهتر بوده

   0
   0
  • prs گفت:

   تو بحث نرخ فریم ps5 ثابت تر بود از ایکس باکس و تو بحث رزولوشن ایکس باکس بهتر دلیلشم اینه که سری ایکس بازیرو از روی وان ایکس بکوارد میکنه ps5 از ps4 pro و تو بحث رزولوشن وان ایکس بهتر از پرو عمل میکرده برای همین رزولوشن بهتره توش و دلیل نرخ فریم بهتر رو پلی استیشنم به همین دلیل هست که بازی سبک‌تر هست. بازی‌های نسل قبل برای بارگذاری از سی پی یو استفاده میکردن و فناوری‌های جدید مایکروسافت باعث شده که بازی‌های نسل قبل روی سری ایکس بتونن تقریبا یا شاید کامل از قابلیت اس اس دی اون استفاده بکنن اما حتی روی ps5 هنوز بارگذاری‌ها با استفاده از سی پی یو انجام میشه.
   ببخشید دیگه سعی کردم یه توضیح کلی بدم اگه کم و کسری داشت ببخش

   0
   0
 • Naughty God گفت:

  سلطان داره توی golden joystick همه افتخارات رو جارو میکنه

  0
  0
  • AL1K1NG گفت:

   واقعا تنها تنها تنها مشکل واقعی پلی۵ سایزشه ک کجا بچپونیش ک اونم بالاخره اگه پول رسید ی کاری میکنیم
   وگرنه مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری تا روز خرید حل میشن
   پ.ن:البته من یکم نگران دوال سنسم چون قطعه مکانیکی داره ممکنه(دقت کنید گفتم ممکنه ینی حتی یک دهم درصد) تو دراز مدت با نفوذ گرد و خاک دچار مشکل بشه(البته حتی اگه نفوذ هم نکنه چون قطعه های مکانیکیش پلاستیکین پلاستیک تو مدت زمان خشک میشه و باز هم خطر شکستن هست)

   0
   0
  • Clara گفت:

   یه بارم که شده فقط یه بار حق به حق دار برسه مگه چی میشه؟؟

   0
   0
 • Ghost rider گفت:

  راه حل همش اینه که یه سال صبر کنی نسخه ۲۰۲۱ ps5 رو بگیری
  تامام

  0
  0
  • بهترش اینکه بصبری تا ۲۰۲۲و نسخه اسلیمش معرفی بشه هم ارزونتر هم طراحی جمع و جور تر و کم مصرف تر و کم صدا تر ک توی هم ویترینی جا بشه و ایراداتش رو برطرف کرده باشن و بهینه شده باشه و واقعا نسل نهم رو توش تجربه کنی

   0
   0
 • HalfLife گفت:

  عجیبه پر نت شده از آرتیفکت هنگام بازی کردن که مشکل خیلی جدی هم هست اما اشاره ای بهش نشده و راه حل درست برای این مشکل مهم

  0
  0
 • من که فعلا منتظر میشم تا با کمترین مشکل بخرم حالا۱سال یا ۱ سال نیم دیگه ولی میخرمش ازpcتاxbox ps4خواستم و بهشون رسیدم به تو هم میرسم به من میگن انسان چیزی نیست که دست نیابم Grin Smile

  0
  0
 • دوستان پارت نامبر‌ جدید معلوم نیست کی ساخته میشه ؟؟؟به نظرتون تا بعد کریسمس میشه پارت نامبر‌جرید رو خرید؟

  0
  0
 • بخاطر چندین مورده ک خرید کنسول بازی در اوایل لانچ مخصوصا در ایران توجیح نداره
  اول قیمت فرانجومی دلال های گرامی ک دعای خیر گیمرها پشت سرشونه
  دوم بازی های بین نسلی ک بجز تفاوت گرافیکی هیچ فرقی ندارن
  سوم ایراد هایی ک معمولا توی سری اول ساخت دیده میشه و نمیشه برای رفع ایرادشون کاری کرد ولی اگر توی بلاد کفر باشی با کمال میل دستگاه معیوب رو از خریدار پس میگیرن یا پولشو برمیگردونن یا یکی دیگه بهش میدن تا مشتری راضی باشه نه توی ایران ک طرف میگه همینه ک هست میخواستی نخری اول نسلی
  تا دوسال خرید کنسول نسل جدید توصیه نمیشه

  0
  0
 • Reza.X گفت:

  عجب کیفیتی ROTFL ROTFL ROTFL مبارک طرفداراش Grin

  0
  0