فرنچایز Hitman بیست ساله شد

۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵

بدون شک سری بازی‌های Hitman از عناوین کلاسیک و پیشرو در سبک اکشن مخفی‌کاری به شمار می‌روند. این سری از زمان انتشار اولین نسخه، بازی‌بازان بسیاری را به خود جذب کرده است و تا به حال نسخه‌های مختلفی در طول این سال‌ها منتشر شده‌اند. حال به مناسبت ۲۰ سالگی این فرنچایز، می‌خواهیم به بازی‌های مختلف آن نگاهی داشته باشیم.

اولین نسخه از مجموعه‌ی Hitman تحت عنوان Hitman: Codename 47 در ماه نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی برای پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد. این بازی داستان یک مامور ویژه به اسم رمز ۴۷ را روایت می‌کرد. در این بازی شما با دریافت ماموریت‌های مختلف به مکان‌های مختلفی می‌روید و باید اهدافی که معین شده است را از بین ببرید. این سری همواره برروی بخش مخفی‌کاری و کشتن اهداف بدون سر و صدا تمرکز ویژه‌ای داشته است.

نسخه‌ی دوم این مجموعه نیز در سال ۲۰۰۲ میلادی تحت عنوان Hitman: Silent Assassin در سال ۲۰۰۲ میلادی منتشر شد. وقایع این بازی در مناطق مختلفی از دنیا شامل روسیه، ژاپن و خاورمیانه جریان داشت. این بازی به طور کلی توانست بازخوردهای خوبی را از سوی منتقدین دریافت نماید.

در سال ۲۰۰۴ میلادی، نسخه‌ی سوم این فرنچایز تحت عنوان Hitman: Contracts برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۲ رایانه‌های شخصی منتشر شد. در این نسخه شما در نقش مامور ۴۷ باید به مکان‌های مختلف رفته و اهداف تعیین شده را به قتل برسانید. در این بازی انواع مختلفی از سلاح‌های گسترده از جمله چاقوی آشپزخانه و سلاح‌های گرم مانند کلت، تک‌تیرانداز و مسلسل‌های بزرگ و کوچک دستی وجود دارند. با این حال، در این نسخه نیز بازی شما را به مخفی‌کاری و نابودی دشمن بدون ایجاد جلب توجه ترغیب می‌کند.

نسخه‌ی چهارم این مجموعه در سال ۲۰۰۶ میلادی تحت عنوان Hitman: Blood Money برای اکس‌باکس، اکس‌باکس ۳۶۰ و رایانه‌های شخصی منتشر شد. بسیاری Blood Money را بهترین نسخه از این مجموعه می‌دانند. مکانیزم‌های مخفی‌کاری در این نسخه گسترده‌تر و پیشرفته‌تر شده بودند و شاهد یک روایت بسیار خوب از داستان بودیم. این بازی درنهایت توانست میانگین نمرات ۸۳ را از سوی متاکریتیک دریافت نماید.

طرفداران برای عرضه‌ی نسخه‌ی پنجم Hitman حدود ۶ سال به انتظار ماندند. نسخه‌ی پنجم این مجموعه در سال ۲۰۱۲ میلادی با عنوان Hitman: Absolution برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۳، اکس‌باکس ۳۶۰ و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد. این بازی علاوه بر ارائه‌ی یک گیم‌پلی لذت‌بخش، داستان و روایت جذابی را نیز ارائه می‌داد. استودیوی آی‌او اینتراکتیو در این بازی از نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی موتور Glacier استفاده کرده بود و این نسخه از جلوه‌های بصری با کیفیتی بهره می‌برد.

استودیوی آی‌او اینتراکتیو پس از عرضه‌ی Hitman: Absolution تصمیم گرفت تا برای مدتی به این فرنچایز استراحت دهد. این استودیو تصمیم گرفت تا نسخه‌ی جدید این مجموعه را تحت عنوان یک ریبوت و به صورت اپیزودی عرضه نماید. قسمت اول از نسخه‌ی بعدی Hitman در ماه مارس سال ۲۰۱۶ منتشر شد. در سال ۲۰۱۸ نیز نسخه‌ی دوم از این ریبوت تحت عنوان Hitman 2 منتشر شد. این نسخه بر خلاف نسخه‌ی قبل، به صورت یکجا و کامل منتشر گردید.

در ژوئن سال جاری میلادی، استودیوی آی‌او اینتراکتیو از بازی Hitman 3 رونمایی کرد. بازی Hitman 3 آخرین شماره از ریبوت Hitman محسوب می‌شود و به گفته‌ی آی‌او اینتراکتیو، داستان مامور ۴۷ در این ریبوت به پایان خواهد رسید. این بازی در ۶ منطقه‌ی مختلف جریان دارد و تاکنون حضور شهرهای دبی و دارتمور در کشور انگلستان تایید شده‌اند. برخلاف بازی Hitman 2، در این نسخه هیچ حالت چندنفره‌ای وجود دارد. در این شماره، حالت‌های تک‌‎نفره داستانی و Sniper Assassin تایید شده‌اند. این نسخه قرار است در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۹ (۲۰ ژانویه ۲۰۲۱) علاوه بر رایانه‌های شخصی برای کنسول‌های نسل هشتمی و نسل نهمی عرضه شود. همچنین یک نسخه‌ی ویژه از این بازی در برای کنسول نینتندو سوییچ عرضه خواهد شد. علاوه بر این موارد، قرار است یک نسخه‌ی واقعیت مجازی برای پلی‌استیشن ۴ و ۵ نیز عرضه شود.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید