والهالا؛ وقتی یوبیسافت تصمیم بگیرد شاهکار بسازد | نقد و بررسی بازی Assassin’s Creed: Valhalla

مقالات ، نقد و بررسی ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹

از زمانی که اولین تریلر بازی Assassin’s Creed: Valhalla را دیدم این بازی تبدیل شد به یکی از مورد انتظارترین عناوین در تمام زندگی من. جدا از کیفیت و تم جذاب بازی، نکته ی مهم تر برای من این بود که بازی های این سری همیشه از برترین عناوین زندگی من بوده اند و حتی ضعیف ترین بازی های این فرنچایز هم از برترین جهان آزادهای تاریخ هستند. لااقل از نظر و دیدگاه من با حدود ۳ دهه  تجربه ی بازی کردن اینطور است. تک تک نسخه های این سری را با عشق و لذت بازی کرده ام و هرگز و هرگز از این فرنچایز ناامید نشده ام. بعد از مدت ها انتظار سرانجام زمان انتشار بازی Assassin’s Creed: Valhalla فرا رسید و این بازی یکی دو روز قبل در تاریخ  ۹ نوامبر ۲۰۲۰ برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر شد و ما نیز از حدود ۷ روز قبل عرضه ی بازی از نسخه منتقدین این بازی بهره مند شدیم تا بتوانیم سریعا و همزان با نقدهای دنیا این بازی را برای شما بررسی کنیم.

ویچر ۳ برای من مقدس است و برترین بازی کل تاریخ برای من محسوب می شود. پس بدانید که باید یک بازی خیلی محق باشد و خیلی قدرت داشته باشد که به خودم اجازه بدهم اسمش را بیاورم کنار نام ویچر ۳. همین جا می گویم برای من محق ترین بازی که از نظر کیفیت جایش دقیقا در یک صندلی کنار ویچر ۳ است، فقط و فقط Assassin’s Creed: Valhalla است و به هیج بازی دیگری اجازه ی این حد از نزدیک نشستن به صندلی ویچر ۳ را نمی دهم. والهالا برای من رفت در کنار ویچر ۳ و یکی از چند بازی برتر کل زندگی ام کنار سولز و ویچر و مس افکت. تازه هنوز کلی محتوای بازی را ندیدم و نرسیده ام به آنها. واقعا بعد از تجربه ی این بازی باید بگویم “دست مریزاد یوبیسافت.” واقعا این بازی که یوبیبسافت خلق کرده یکی از کامل ترین نمادها و مقیاس های یک بازی شاهکار جهان آزاد در طول تاریخ است و وقتی می گوییم شاهکار جهان آزاد با محتوای ۲۰۰ ساعته، یعنی دقیقا و دقیقا عناوینی مثل ویچر ۳ و والهالا. به احترام یوبیسافت کلاه از سر بر می دارم که نشان داد اگر قصدش را کند بهترین بازی های تاریخ را هم می تواند بسازد. بروید به دنیای بی انتهایی از لذت که در اختیارتان است تا ماه ها داستان عالی بشنوید و لذت ببرید و نبرد کنید و بازی کنید و عشق کنید. وقتش بود یوبیسافت دهان برخی را بنندد

یوبیسافت آن قدر غول هست که وقتی قصد کند و تصمیم بگیرد و و دقت کند و هزینه کند، بتواند عناوینی در حد ویچر بسازد آن هم در سبک جهان ازاد که تخصص و تبحرش است و سال ها قبل از این که بدانیم سی دی پراچکت چیست و ویچر چیست، داشته شاهکارهای با متای بالای ۹۰ برای ما که خیلی فراموشکار هستیم تولید می کرده است. حالا وقتش بود که یوبیسافت (بگذارید رک بگویم) محکم بایستد و بزند توی دهن خیلی ها و نشان دهد که عزیزان من، اگر اراده کنیم می توانیم یک جهان آراد بسازیم که کل دنیای بازی انگشت به دهان و شگفت زده کند. Assassin’s Creed: Valhalla همان بازی بود. وقتی یک بازی یوبیسافت (که نمره های بازی هایش را آقایان Gatekeeper های دنیای بازی که سر در سایت های غول ایستاده اند و فقط آنها تعیین می کنند کدام بازی ها شاهکار هستند، از ۸ به پایین تازه شروع می کنند)  متای ۸۸ بگیرد یعنی که با یک شاهکار واقعی طرف هستیم. من که از آن Gatekeeper های غول دنیای بازی در خارج ایران نیستم ولی به گیمرهای کشورم می توانم بگویم چه خبر است.

Assassin’s Creed: Valhalla از نظر بصری یک شاهکار محض و بهتر بگویم یک ویجر ۳ است (خودتان در خیلی عکس ها می بینید که اگر واقعا ندانید این باری کدام بازی است می توانید فکر کنید برای ویچر ۳ است!). نکته مهمی که در بازی Assassin’s Creed: Odyssey از همان دقایق ابتدایی به چشم بازیباز می آید گرافیک چشم نواز و زیبای دنیای بازی چه در بخش اول بازی و سرزمین کوهستانی و برفی وایکینگ ها در نروژ و چه در بخش بعدی و مناطق زیبا و سرسبز انگلستان است که حال و هوایی کاملا واقعی به بازی بخشیده است. Assassin’s Creed: Valhalla در کنار نسخه ی قبلی این سری، برترین و زیباترین بازی از لحاظ بصری محسوب می شوند و جزو چشم نوازترین بازی های نسل هشتم هستند که به راحتی در کنار شاهکارهای بصری این نسل قرار می گیرند و واقعا بدون هیچ توضیح خاصی هم کیفیت گرافیکی بازی از عکس هایی که برایتان از دل گیم پلی آورده ام همه چیز مشخص است. به طور کلی گرافیک همواره در سری بازی های Assassin’s Creed فوق العاده زیبا و جزو برترین های زمان خود بوده است، اما اکنون گرافیک در Assassin’s Creed: Valhalla به نقطه اوج و پیک خود رسیده است و شاهد یکی از خوش آب و رنگ ترین و زیباترین بازی های نسل هشتم از لحاظ گرافیکی هستیم که راستش را بخواهید مثل نسخه ی قبلی دقایق خیلی زیادی از بازی را مدام فقط می ایستم و دوربین را می چرخانم و به دنیای بازی با شگفتی نگاه می کنم و اسکرین می گیرم تا این که امرز دیدم ۱۱۰ عکس گرفته ام برای نقد!!! خب مجبور شدم بنشینم و همه را هی پاک کنم و کم کنم تا نهایتا به تعداد خوبی برسم

Assassin’s Creed: Valhalla یک شاهکار در حد و اندازه های ویچر است. چرا ویچر؟ چون شبیه ترین بازی از نظر ساختار به والهالا ویچر است و جالب است بگویم که درست است در بخش هایی برتر و قدرتمندتر است ولی والهالا هم دقیقا همینطور! یعنی دربخش هایی حسابی برتر است. مثلا چه بخش هایی؟ تنوع و حشتناک و عجیب و غیر طبیعی فعالیت های جانبی انجام دادنی در بازی. حالا این ها را در ادامه نقد به طور مو به مو برای شما می شکافم. قبول کردن و نکردنش با شما ولی رسالت من این است. یک هفته است که نشسته ام بازی می کنم و هر دقیقه برای شما از بازی نطق برداشته ام و عکس گرفته ام تا همه چیز را برایتان به طور کامل بگویم. در این مطلب و بعد از حدود ۶۰ ساعت تجریه ی این عنوان، با بررسی جزء به جزء بازی Assassin’s Creed: Valhalla و سپس بررسی کل تجربه آن به عنوان یک بازی در خدمت شما عزیزان هستیم. پس اگر از علاقمندانAssassin’s Creed: Valhalla هستید و می خواهید تا به طور کامل با المان های مختلف آن و تک تک بخش های بازی آشنا شوید، پیشنهاد می کنم تا در ادامه مقاله  نقد و بررسی Assassin’s Creed: Valhalla با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

همه چیز را در ادامه نقد به طور مو به مو برای شما می شکافم. قبول کردن و نکردنش با شما ولی رسالت من این است. یک هفته است که نشسته ام بازی می کنم و هر دقیقه برای شما از بازی نطق برداشته ام و عکس گرفته ام تا همه چیز را برایتان به طور کامل بگویم.

در بازی ابتدا شما با آیوار کوچک آشنا می شوید که می بینید پدر و مادر خوبی دارد و او را دوست دارند و پدرش هم با یک پادشاه آن سرزمین پیوند دوستی و برادری دارد و سرهایشان هم یعنی آیوار و سیگورد که از آیوار بزرگتر است و پسر شاه است مثل برادر هستند. در یک مهمانی یکی از اراذل و قلدرهای آن منطقه که لقبش “بی رحم و ظالم” است حمله می کند و با نامردی پدر و مادر آیوار را می کشد و خود او به سختی زنده می ماند و سپس داستان به سال ها بعد می رود که آیوار هن زهم تشنه ی خون قاتل پدر و مادرش است و سیگورد و پدرش هم حالا دیگر واقعا مثل پدر و برادرش هستند و او تا پای جان به برادرش وفادار است. دیگر برای شما توضیح بیشتر نمی دهم ولی مباداد فکر کنید داستان بازی قصه ی انتقام آیوار از قاتل خانواده اش است. نه دوستان این بخش، حدودا یک دهم داستان بازی هم نیست.

طراحی شخصیت های بازی اعم از اصلی و فرعی فوق العاده عالی و قدرتمند انجام گرفته است و وایکینگ ها کاملا هیبت و عظمت و به اصطلاخ خودمان خفن بودنشان در طراحی هایشان کاملا حفظ شده است. همین طور طراحی طبیعی و واقع گرایانه چهره ها نیز بازی را واقعی تر کرده است و حس و حالت صورت شخصیت ها در هنگام حرف زدن یا حالات روحی مختلف، کاملات طبیعی و زیبا از کار در آمده است. از نظر آب و هوایی و کلیت محیط های بازی، والهالا در بخش های ابتدایی بازی دقیقا نقطه مقابل آدیسی است. هر چقدر در آدیسی محیط ها سر سبز و خوش رنگ و شاداب بودند اینجا محیط ها برفی و یخ زده و کوهستانی هستند که این یک تنوع عالی نسبت به بازی قبلی به حساب می اید و کسانی که مثل من صدها ساعت آدیسی را بازی کرده اند اصلا از فضا و حال و هوای والهالا خسته نمی شوند زیرا کاملا جدید و واقعی است و دقیقا محیط و محل زندگی وایکینگ ها را تداعی می کند. البته این پایان کار نیست و وقتی که به انگلستان می روید آنجا پر است از مناطق خوش آب و رنگ و زیبا و چشم نواز که باعث می شوند تنوع محیطی این بازی بیشتر از نسخه ی قبلی باشد.

نمیخواهم دیگر خود داستان را شرح دهم زیرا یا توجه یه این که که Assassin’s Creed: Valhalla تازه عرضه شده و تعداد خیلی زیادی از شما قصد دارید آن را بازی کنید، بنابراین در این نقد و بررسی هرگز داستان را برای شما اسپویل نخواهم کرد و تنها به اشاراتی کوتاه در این حد که متوجه شوید داستان بازی در چه بستری رخ می دهد بسنده می کنم تا جذابیت آن برای شما حفظ شود. فقط می خواهم در مورد کیفیت داستان برایتان صحبت کنم. یکی از بهترین موارد در داستان بازی، شخصیت پردازی عالی و جذابیت بسیار بالای خیلی از شخصیت های آن است. در واقع رفتن به سراغ زندگی و تاریخ جذاب وایکینگ ها با پتانسیل بسیار بالای قصه گویی (که آن را در سریال وایکینگ هم دیده ایم) یکی از نقاط قوت Valhalla محسوب می شود و در زمینه داستان و شخصیت پردازی کمک بزرگ و قابل توجهی به سازندگان کرده است. همیشه یکی از چالش های بزرگ سری اساسین در دوره های تاریخی مختلف این بوده است که چطور بتواند موضوع اساسین ها را به طوری واقعی و قابل باور به یک دوره تاریخی واقعی پیوند بزند و آن را به بازیباز تحویل دهد به شکلی که کاملا باورپذیر باشد.

یک نکته ی خوب بازی دادن آزادی عمل به شما در ۳ زمینه مختلف برای انتخاب درجه سختی که واقعا کار خوبی بوده است. در واقع از بهترین نکات موجود در بازی باید به انتخاب درجه سختی در ۳ بخش مختلف اشاره کرد. یکی درجه سختی مبارزات که از آسان تا خیلی سخت هستند (۴ تا)، یکی درجه سختی نشان دادن فعالیت ها و گنج ها (که ۳ حالت دارد از نشان دادن بسیار واضح همه چیز در نقشه و در دوردست تا نبود نشانه خاص و پیدا کردن همه چیز توسط خودتان است) و همچنین درجه سختی مخفی کاری (که هوش دشمنان و سختی مخفی کاری کردن چقدر باشد). به این ترتیب می توانید هر طور که دوست دارید المان های مختلف بازی را برای خود Custom کنید.

گاهی این کار بهتر انجام شده است و گاهی ضعیف تر اما در والهالا باید راحت بگویم این یکی از بهترین عملکردها در پیوند دادن اساسین ها به یکی از قدیمی ترین اقوام دنیا یعنی وایکینگ ها است. در واقع ترکیب دو موضوع وایکینگ ها و اساسین ها به شکلی عالی و قابل باور و جذاب که نشان می دهد چطور پای فرقه اساسین به تاریخ وایکینگ ها باز شده است و چطور تعالیم خود را با این مبارزان قدرتمند که اهل مخفیانه عمل کردن نیستند، در میان گذاشته اند و به آنها راه و روش اساسین ها و استفاده از Hidden Blade را آموزش داده اند. داستان به این شکل است که همان طور که می دانید و در سریال وایکینگ هم دیده ایم وایکینگ ها مدام سفر می کردند تا سرزمین های جدید را در آن سمت دریاها کشف کنند و غنایم و .. بیاورند و پایگاه های جدیدی بنا کنند.

 در بحث گرافیک هنری، شاهد یک طراحی بی نظیر و شگفت انگیز از نروژ و انگلستان در زمان وایکینگ ها هستیم. رنگ بندی بی نظیر هم یکی از اصلی ترین دلایل زیبایی بصری بازی Assassin’s Creed: Valhalla است. طراحی فوق العاده واقعی و زیبای مناطق این دو کشور، طراحی جذاب و تحسین برانگیز شخصیت های بازی و از همه مهم تر پیاده کردن کامل حس و حال وایکینگ ها در ظاهر شخصیت ها همه و همه باعث شده اند تا خود را به طور کامل در دل بازی حس کنید  و واقعا باید بگویم این عنوان در به تصویر کشیدن عالی و کامل عظمت و هیبت وایکینگ ها در طراحی شخصیت ها و ظاهر آنها، یک شاهکار است. 

برادر بزرگ تر شخصیت اصلی بازی یعنی Sigurd هم که دو سال به سفر رفته بوده است در بازگشت به خانه، دو نفر اساسین به نام های Haythem و Basim را با خود اورده است که آنها تعالیم اساسین را به درون زندگی وایکینگ ها آورده اند و شخصیت اصلی پیشنهاد عوض شدن می دهند و به او کار با تیغه مخفی اساسین ها و روش های مختلف به قتل رساندن هدف که در بازی های مختلف سری دیده ایم را به او آموزش می دهند و به این شکل پای اساسین ها به فرهنگ و زندکی وایکینگ ها باز می شود که این موضوع واقعا قشنگ و باورپذیر انجام شده است. البته حضور این دو نفر تصادفی نیست و آنها به آیوار می گویند که دشمن اصلی او که در کودکی پدر و مادرش را کشت و آیوار شدیدا در پی کشتن اوست، یک تمپلار است و آنها در اصل برای کشتن او آمده اند.

بازی به طور کامل به علایق و تم کلی زندگی وایکینگ ها توجه دارد و مخصوصا اگر سریال بی نظیر وایکینگ ها را دیده باشید می توانید کاملا شباهت و تاثیر گرفتن این بازی و واقعی بودن فعالیت های زندگی وایکینگ ها در این عنوان را گواهی دهید. مثلا به طور قطع می دانید که یکی از مهم ترین و اصلی ترین علایق وایکینگ ها نوشیدن نوشیدنی بوده است آن هم نه با لیوان و این حرفها بلکه با سطل و شاخ خالی شده و… این موضوع دقیقا در این بازی وجود دارد و یکی از فعالیت های جانبی بازی است که می توانید انجام داده و در آن برنده شوید و نکته جالب تر هم مینی گیم های باحال و چالش برانگیز این فعالیت هاست. ده ها نوع فعالیت جانبی دیگر هم در بازی وجود دارد  که شما را شگفت زده می کنند با تنوع خود. یافتن مناطق نفرین شده و پیدا کردن آیتم نفرینی و از بین بردن آن که شاید به راحتی پیدا نشود. ماهی گیری که واقعا یک چالش باحال است برای صید ماهی های عظیم، معماهای چیدن صحبح سنگ ها روی هم با مینی گیم عالی. حل کردن معماهای تطبیق شکل ها از طریق یافتن زاویه صحیح نور و ایستادن.

در طول بازی و طی تکامل شخصیت اصلی، او به طور پیوسته با تعالیم اساسین ها آشنا می شود و آرام آرام تبدیل به یک اساسین می شود که این موضوع بسیار عالی و باورپذیر برای بازیباز روایت می شود. در خصوص کلیت بخش داستان و روایت و شخصیت پردازی، Valhalla کاملا نمره قبولی دریافت می کند و شخصا داستان آن را از نسخه ی قبلی هم بسیار بیشتر دوست دارم زیرا شخصیت هایش کاملا پرداخت شده اند و در طول بازی بسیار بیشتر با شخصیت های مهم بازی و رفتار آنها و عمق شخصیتشان آشنا می شوید که این موضوع خیلی مهمی برای یک بازی است. سازندگان با انتخاب هوشمندانه دوره وایکینگ ها، تم اصلی داستانی جذاب با پیچش های به موقع، شخصیت های عمیق و پرداخت شده، هدفمند بودن داستان و روایتی دوست داشتنی، عنوانی را خلق کرده اند که جای هیچ گله و شکایتی را در این زمینه باقی نمی گذارد. والهالا بدون شک یکی از برترین بازی های کل این سری عظیم از نظر داستانی است. فرنچایزی که همیشه در ضعیف ترین نسخه هایش هم داستان یک برگ برنده بوده است. اگر بخواهم بگویم مهم ترین نکته ی مثبت داستان والهالا چیست باید گفت تزریق و ترکیب عالی داستان اساسین ها با تاریخ وایکینگ ها به باورپذیر ترین و واقعی ترین شکل ممکن و نشان دادن صبر و بزرگواری اساسین ها در زمان تعلیم به نیروهای کله شق و جدیدی مثل آیوار است که با خوش رویی و بدون هیچ فشاری میگذارند خود او تعالیمشان را از ته دل بپذیرد و قبول کند نه که او را وادار کنند. اصلا مگر وایکینگ کله شق دیوانه را هم می شود وادار کرد؟!!

در بازی ابتدا شما با آیوار کوچک آشنا می شوید که می بینید پدر و مادر خوبی دارد و او را دوست دارند و پدرش هم با یک پادشاه آن سرزمین پیوند دوستی و برادری دارد و سرهایشان هم یعنی آیوار و سیگورد که از آیوار بزرگتر است و پسر شاه است مثل برادر هستند. در یک مهمانی یکی از اراذل و قلدرهای آن منطقه که لقبش “بی رحم و ظالم” است حمله می کند و با نامردی پدر و مادر آیوار را می کشد و خود او به سختی زنده می ماند و سپس داستان به سال ها بعد می رود که آیوار هن زهم تشنه ی خون قاتل پدر و مادرش است و سیگورد و پدرش هم حالا دیگر واقعا مثل پدر و برادرش هستند و او تا پای جان به برادرش وفادار است. دیگر برای شما توضیح بیشتر نمی دهم ولی مباداد فکر کنید داستان بازی قصه ی انتقام آیوار از قاتل خانواده اش است. نه دوستان این بخش، حدودا یک دهم داستان بازی هم نیست

Assassin’s Creed: Valhalla از نظر بصری یک شاهکار محض و بهتر بگویم یک ویجر ۳ است (خودتان در خیلی عکس ها می بینید که اگر واقعا ندانید این باری کدام بازی است می توانید فکر کنید برای ویچر ۳ است!). نکته مهمی که در بازی Assassin’s Creed: Odyssey از همان دقایق ابتدایی به چشم بازیباز می آید گرافیک چشم نواز و زیبای دنیای بازی چه در بخش اول بازی و سرزمین کوهستانی و برفی وایکینگ ها در نروژ و چه در بخش بعدی و مناطق زیبا و سرسبز انگلستان است که حال و هوایی کاملا واقعی به بازی بخشیده است. Assassin’s Creed: Valhalla در کنار نسخه ی قبلی این سری، برترین و زیباترین بازی از لحاظ بصری محسوب می شوند و جزو چشم نوازترین بازی های نسل هشتم هستند که به راحتی در کنار شاهکارهای بصری این نسل قرار می گیرند و واقعا بدون هیچ توضیح خاصی هم کیفیت گرافیکی بازی از عکس هایی که برایتان از دل گیم پلی آورده ام همه چیز مشخص است. به طور کلی گرافیک همواره در سری بازی های Assassin’s Creed فوق العاده زیبا و جزو برترین های زمان خود بوده است، اما اکنون گرافیک در Assassin’s Creed: Valhalla به نقطه اوج و پیک خود رسیده است و شاهد یکی از خوش اب و رنگ ترین و زیباترین بازی های نسل هشتم از لحاظ گرافیکی هستیم که راستش را بخواهید مثل نسخه ی قبلی دقایق خیلی زیادی از بازی را مدام فقط می ایستم و دوربین را می چرخانم و به دنیای بازی با شگفتی نگاه می کنم و اسکرین می گیرم تا این که امرز دیدم ۱۱۰ عکس گرفته ام برای نقد!!! خب مجبور شدم بنشینم و همه را هی پاک کنم و کم کنم تا نهایتا به تعداد خوبی برسم!!

یک سری فعالیت های جالب و با حال و جدید هم در بازی قرار دارند که بر اساس زندگی وایکینگ ها هستند و واقعا جالب هستند. مثلا یکی از این فعالیت ها مسابقه شعرخوانی با توهین است (که می توانید برای آن شرط ببندید در مبالغ مختلف) به این شکل که یک نفر که در ان منطقه و شهر مشهور به شعر و افسانه و .. است، یک مصراع شعر برای شما می خواند و شما باید در یک زمان کوتاه از بین گزینه هایی که در تصویر می بینید مصراع دون را به گونه ای انتخاب کنید که هم قافیه اش به شعر او بخورد و هم از لحاظ معنی به آن ربط داشته باشد و هم این که جواب شعر او را با توهین بدهد و به نوعی مثل کل کل کردن با ریتم و قافیه و معنی است که واقعا باحال و جدید است و تا جالا در هیچ بازی چنین چیزی ندیده بودم. تازه این فعالیت بی دلیل و یا فقط برای بردن پول نیست بلکه وقتی که این فعالیت را در مناطق مختلف برنده شوید میزان کاریزمای شما در آن منطقه بالا می رود و به آیتم های بهتر و … دسترسی می یابید.

ابتدا برویم سراغ مسائل فنی. بازی های این سری معمولا همواره مشکلات فنی از کوچک گرفته تا بزرگ را داشته اند ولی اکنون Assassin’s Creed: Valhalla بدون شک باثبات ترین بازی این سری محسوب می شود و امیدوارم که در نقد و بررسی های این بازی حقیقت در این مورد بیان شده باشد. طی تجربه ی این بازی افت فریم که هرگز ندیدم و فقط یکی دو بار شاهد باگ بودم و یک بار هم که بازی بسته شد. همین و همین و همین و بس!!!! یعنی این تمام مشکل فنی یک بازی عظیم که در لبه ی نسل نهم است بر روی یک پلی استیشن ۴ قدیمی معمولی است. آیا دوستان می بخشند احیانا یا این که بابت این باید یک ۷ نمره ای کم کنم از بازی؟ بازی ثبات فنی بی نظیری دارد و قابل تحسین است. همچنین در بازی هرگز شاهد مشکلات فنی مثل پارگی تصویر و دیر لود شدن بافت ها و… نیستیم.

به طور کلی همیشه از تم وایکینگ ها و مبارزات دیوانه وار آنها و ظاهر خفن و خالکوبی های صورت و موهای بلند بافته آنها خوشم می آمده و این موضوع از وقتی که سریال وایکینگ ها را دیدم چندین برابر هم شد چون دیدم از آن چیزی که فکر می کردم هم خفن تر هستند. تازه دلیل دیگرش هم این است که خدایان اصلی آنها اودین و ثور هستند که واقعا اینها را هم دوست دارم مخصوصا به خاطر فیلم های ثور. خلاصه این که یک بازی اساسین با تم وایکینگ دقیقا همان چیزی بود که می خواستم و خدا رو شکر که این اتفاق افتاد. بهترین و جذاب ترین شخصیت سریال وایکینگ ها برای من همان که جذاب ترین ظاهر یک وایکینگ از نظر من به آن شکل است، شخصیت رگنار لاتبروک بود که اتفاقا همین چند شب پیش وقتی نیمه شب داشتم با ماشین در خیابان به سمت خانه می رفتم دیدم کنار خیابان تابلوهای بزرگ بسیار زیبای مختاف گذاشته و می فروشند و تا چشمم به یک تابلوی عظیم رگنار افتاد سریعا کنار زده و آن را خریدم (البته همراه یک تابلوی جوکر). جالب اینجاست که حتی شخصیت اصلی مذکر بازی والهالا هم شبیه رگنار است تا حدودی و این بازی را برای من باز هم جذاب تر می کند. حتی در خود بازی هم وقتی برخی از قوی ترین و قدرتمندترین مبارزان وایکینگ را پیدا می کنید آنها به شما می گویند تا همیشه به پادشاه واقعی و اصلی وایکینگ ها یعنی رگنار لاتبروک وفادار هستند و حتی از شما می خواهند اگر می توانید در یک نبرد شرافتمندانه آنها را بکشید تا در دروازه های والهالا به دیدار رگنار بروند، البته این نبردها با این مبارزان بسیار بسیار سخت است و حتی در حالت نرمال هم با دو ضربه شما را می کشند. بازی از لحاظ واقع گرایانه بودن بسیار سطح بالاست و از همه نظر یک دنیای واقعی را تداعی می کند.

از نکات مثبت گرافیک فنی در این بازی می توان به موضوع مهم زمان های بارگزاری بازی اشاره کرد که با وجود عظیم بودن بازی و کیفیت بالای گرافیکی آن، شاهد صفحه های بارگزاری معقول ومناسبی هستیم که بازیباز را خسته و دلزده نمی کنند برعکس خیلی از بازی های جدید و روز دنیا که از این مشکل رنج می برند و به شخصه در خیلی از بازی های جدیدی که اخیرا تجربه کرده ام شاهد صفحه های بارگزاری آزار دهنده بوده ام ولی در Assassin’s Creed: Valhalla با وجود این که حجم و کیفیت گرافیکی و بزرگی دنیای آن از خیلی از این بازی ها بالاتر است ولی زمان برگزاری خوب و معقولی دارد که نشان از پولیش شدن و بهینه شدن خوب بازی به دست سازندگان و تسلط بالای آنها بر انجین گرافیکی Anvil است. تازه برخلاف خیلی از بازی های جدید، در Assassin’s Creed: Valhalla کیفیت تکسچرها حتی از نمای نزدیک هم بسیار عالی است و به معنای واقعی شاهد یک شاهکار گرافیک در نسل هشتم هستیم که هر چیزی که در آن می بینید زیباست. از بزرگترین بناها تا ریزترین تکسچرها همگی در نهایت کیفیت کار شده اند. به طور کلی در مبحث فنی باید واقعا به سازندگان دست مریزاد بگویم.

یافتن آرتیکفت های باستانی در سخت ترین جاها. حل کردن پازل ها و باز کردن راه ها برای یافتن گنج های شدیدا مخفی، حرکات پارکور و دنبال کردن برگه های طرح های تتو روی در و دیوار و تعقیب و گرفتن آنها، یافتن مبارزان قدیمی سپاه رگنار لاتبروک و دادن مرگی شرافتمدانه به آنها که خواستار رفتن به والهالا نزد رگنار هستند که البته مبارزه اش به طور مرگباری سخت است، یافتن جادوگران قاتل و کشتن آنها در نبردهای وحشتناک و دشوار، بنا کردن پایگاه و ارتقای آن در حدود ۲۰ شاخه مختلف، دسترسی به گنج های مخفی از راه های مختلف مثل شکستن قفل درب ها از پشت و از طریق حفره ای در ساختمان، حمل کوزه های منفجره جلوی دیوارهای شکستنی و شلیک به آنها.

این بازی دیگر به حدی بهینه شده است که حتی یک پلی استیشن معمولی نیز بدون حتی حتی حتی کوچکترین مشکلی این بازی عظیم را اجرا کرد و شاهد یک بازی کاملا با ثبات و روان هستیم که می گذارد شما تنها کاری که می کنید لذت بردن باشد. حالا چه برسد که بازی را روی یک کنسول نسل نهمی یا پرو بازی کنید که فکر کنم دیگر همین یکی دو مورد هم نخواهند بود. می رسیم به یکی دیگر از اصلی ترین نقاط قوتAssassin’s Creed: Valhalla. در بحث گرافیک هنری، شاهد یک طراحی بی نظیر و شگفت انگیز از نروژ و انگلستان در زمان وایکینگ ها هستیم. رنگ بندی بی نظیر هم یکی از اصلی ترین دلایل زیبایی بصری بازی Assassin’s Creed: Valhalla است. طراحی فوق العاده واقعی و زیبای مناطق این دو کشور، طراحی جذاب و تحسین برانگیز شخصیت های بازی و از همه مهم تر پیاده کردن کامل حس و حال وایکینگ ها در ظاهر شخصیت ها همه و همه باعث شده اند تا خود را به طور کامل در دل بازی حس کنید  و واقعا باید بگویم این عنوان در به تصویر کشیدن عالی و کامل عظمت و هیبت وایکینگ ها در طراحی شخصیت ها و ظاهر آنها، یک شاهکار است.

این بازی یک آسمان (دقت کنید یک آسمان) قابلیت و توانایی و .. دارد که هرچقدر امتیا تجربه خرج می کنید می بینید یک خط باز شد به بخش دیگری از آسمان که اصلا خیلی عجیب و غریب است زیرا واقعا معلوم نیست این آسمان تا کجا قرار است هی گسترش پیدا کند. ابتدا از یک بخش مرکزی شروع می شود که ۳ شاخه دارد شامل بخش اسکیل های مخفی کاری و حمله از راه دور حمله نزدیک، بعد که شروع به گسترش این شاخه ها می کنید می بینید که اینها اصلا تمامی و “ته” ندارند و ناگهان می بینید یک دور عظیم چرخیدید و از یک طرف دیگر وصل شدید به یکی از شاخه های بخش مخفی کاری یا حمله از راه دور که باز از خود آنجا یم خط دیگر شروع می شود و می رود به ادامه ی کهکشانی که معلوم نیست تا کجا خواهد رفت. البته راستش معلوم است! جون وقتی من که الان Power م بعد از ۶۰ ساعت بازی ۸۰ است و می بینم که یک منطقه بازی نوشته قدرت ۳۶۰ می خواهد پس معلوم است تا جا این کهکشان خواهد رفت!

طراحی شخصیت های بازی اعم از اصلی و فرعی فوق العاده عالی و قدرتمند انجام گرفته است و همین طور طراحی طبیعی و واقع گرایانه چهره ها نیز بازی را واقعی تر کرده است و حس و حالت صورت شخصیت ها در هنگام حرف زدن یا حالات روحی مختلف، کاملات طبیعی و زیبا از کار در آمده است. از نظر آب و هوایی و کلیت محیط های بازی، والهالا در بخش های ابتدایی بازی دقیقا نقطه مقابل آدیسی است. هر چقدر در آدیسی محیط ها سر سبز و خوش رنگ و شاداب بودند اینجا محیط ها برفی و یخ زده و کوهستانی هستند که این یک تنوع عالی نسبت به بازی قبلی به حساب می اید و کسانی که مثل من صدها ساعت آدیسی را بازی کرده اند اصلا از فضا و حال و هوای والهالا خسته نمی شوند زیرا کاملا جدید و واقعی است و دقیقا محیط و محل زندگی وایکینگ ها را تداعی می کند. البته این پایان کار نیست و وقتی که به انگلستان می روید آنجا پر است از مناطق خوش آب و رنگ و زیبا و چشم نواز که باعث می شوند تنوع محیطی این بازی بیشتر از نسخه ی قبلی باشد.

همیشه یکی از چالش های بزرگ سری اساسین در دوره های تاریخی مختلف این بوده است که چطور بتواند موضوع اساسین ها را به طوری واقعی و قابل باور به یک دوره تاریخی واقعی پیوند بزند و آن را به بازیباز تحویل دهد به شکلی که کاملا باورپذیر باشد. گاهی این کار بهتر انجام شده است و گاهی ضعیف تر اما در والهالا باید راحت بگویم این یکی از بهترین عملکردها در پیوند دادن اساسین ها به یکی از قدیمی ترین اقوام دنیا یعنی وایکینگ ها است. در واقع ترکیب دو موضوع وایکینگ ها و اساسین ها به شکلی عالی و قابل باور و جذاب که نشان می دهد چطور پای فرقه اساسین به تاریخ وایکینگ ها باز شده است و چطور تعالیم خود را با این مبارزان قدرتمند که اهل مخفیانه عمل کردن نیستند، در میان گذاشته اند و به آنها راه و روش اساسین ها و استفاده از Hidden Blade را آموزش داده اند. داستان به این شکل است که همان طور که می دانید و در سریال وایکینگ هم دیده ایم وایکینگ ها مدام سفر می کردند تا سرزمین های جدید را در آن سمت دریاها کشف کنند و غنایم و .. بیاورند و پایگاه های جدیدی بنا کنند. برادر بزرگ تر شخصیت اصلی بازی یعنی Sigurd هم که دو سال به سفر رفته بوده است در بازگشت به خانه، دو نفر اساسین به نام های Haythem و Basim را با خود اورده است که آنها تعالیم اساسین را به درون زندگی وایکینگ ها آورده اند و شخصیت اصلی پیشنهاد عوض شدن می دهند و به او کار با تیغه مخفی اساسین ها و روش های مختلف به قتل رساندن هدف که در بازی های مختلف سری دیده ایم را به او آموزش می دهند و به این شکل پای اساسین ها به فرهنگ و زندکی وایکینگ ها باز می شود که این موضوع واقعا قشنگ و باورپذیر انجام شده است. البته حضور این دو نفر تصادفی نیست و آنها به آیوار می گویند که دشمن اصلی او که در کودکی پدر و مادرش را کشت و آیوار شدیدا در پی کشتن اوست، یک تمپلار است و آنها در اصل برای کشتن او آمده اند

سازندگان بازی در این نسخه برحسب طبیعت و تاریخ نروژ و انگلستان، یک حیات وحش کامل و با بهترین کیفیت ممکن خلق کرده اند و انواع و اقسام حیوانات را در مناطق مختلف بازی قرار داده اند که می توانید به شکار آن ها بپردازید؛ از خرس های عظیم و گرازهای غول پیکر وحشی تا گوزن ها و گرگ های مختلف سیاه و سفید و سگ های وحشی و  انواع و اقسام گونه های مختلف ماهی ها (که اتفاقا این ماهی ها باعث ایجاد یک بخش باحال در بازی شده اند به نام ماهیگیری که خودش جذابیت خاصی دارد)، همه و همه به زیباترین شکل ممکن طراحی و در بازی قرار گرفته اند تا هر چه بیشتر حس واقعی بودن محیط های بازی به شما دست دهد. در یک کلام باید بگویم به معنای واقعی هر چیزی که در گرافیک و طراحی بصری بازی Assassin’s Creed: Valhalla می بینیم بی نهایت زیباست  و شاهد عنوانی در حداکثر سطح زیبایی و جذابیت بصری در نسل هشتم هستیم. نورپردازی بازی هم که یکی از مهم ترین جنبه های بصری آن محسوب می شود در سطح بسیار بالا و شگفت انگیزی انجام گرفته است و این نورپردازی بی نظیر باعث چند برابر شدن زیبایی دنیای بازی شده است و یکی از بهترین تجربه های بصری را برای بازیباز رقم می زند.

در بازی حتی قابلیت شخصی سازی کردن کشتی و اسب و کلاغتان هم وجود دارد. تازه این که چیزی نیست. می توانید اسب را تمرین دهید تا استقامتش بیشتر شود و شنا یاد بگیرد و بهتر شنا کند و دیرتر کشته شود و سریع تر بدود. مکانیک بالا و پایین رفتن از در و دیوار و ساختمان ها و صخره ها و.. در ادامه ی همان سیستم کار آمد بازی آدیسی بود که راحت می توانی از همه جا بالا بروید و در والهالا هم به معنای واقعی کارآْمد و عالی شده است و تقریبا از هر جایی که دلتان بخواهد بدون محدودیت خاصی می تواند خیلی سریع با انیمیشن های بدنی زیبا، بالا یا پایین بروید و حتی مثلا از صخره هایی که شاید به نظر برسند جای دست مشخصی که بازی نشان بدهد ندارند نیز می توانید جابجا شوید و بازی اصلا شما را در این مورد اذیت نمی کند که با توجه به نقش آفرینی بودن بازی و این که مدام باید برای ماموریت ها و سپس گزارش تکمیل آنها و .. به این طرف و آن طرف بروید، این موضوع بسیار حیاتی بوده است و البته این مکانیک روان و جذاب از اوریجینز تقریبا آغاز شده بود و حالا در والهالا به سطح کارآمدتری هم رسیده است تا بالا رفتن از در و دیوار و ساختمان ها به راحتی و به صورت روان و بدون دردسر انجام شود و بتوانید تا از بلند ترین ارتفاعات نیز راحت بالا بروید و به مانند رسم همیشگی این سری Viewpoint های مختلف را برای باز شدن بخش های نقشه بازی و نمایان شدن ماموریت ها و گنج ها، فتح کنید.

یک چیزی را باید همین اول توضیحات گیم پلی بگویم. Assassin’s Creed: Valhalla عنوانی است که اصلا به هیچ وجه حتی نمی دانم چطور باید در مورد گیم پلیش شروع کنم به نوشتن و چطور آن را تمام کنم!! اصلا این یک بازی نیست که!! انگار کل خوبی های همه ی بازی های این سبک ها را ریخته اند در هم و یک معجون “شاهکار شاهکار” در گیم پلی در آورده اند که هر چقدر بگویم هم تمام نمی شود. یک جمله می گویم و خدا شاهد من است که عین واقعیت است و وقتی بازی کردی خودتان می فهمید. “Assassin’s Creed: Valhalla از نظر گیم پلی و تنوع گیم پلی رقیبی در نسل هشتم ندارد و اگر فکر می کنید ویچر ۳ تنوع دارد این را بازی کنید تا ببینید. حالا اگر این را یک دشمن ویچر ۳ می گفت باز مشکوک بود ولی ویچر ۳ مقدس ترین بازی کل زندگی من است و والهالا هر چقدر هم که حتی از ویچر ۳ در گیم پلی متنوع تر باشد و اصلا بهتر هم که باشد برای من ویچر نخواهد شد هرگز. این را برای این می گویم که فقط بدانید یوبیسافت چه کرده است. دوستان به هر چیزی که اعتقاد دارم قسم می خورم که اگر والهالا بازی راک استار و سی دی پراجکت بود الان کنار لست آو آس ۲ برای برترین بازی سال جا خوش کرده بود. والهالا رسما همراه لست آو آس ۲ برای من در کنار ویچر ۳ می نشیند در صف برترین بازی های کل زندگی من در کنار دارک سولز و بایوشاک و مس افکت.

بین ده ها شاخه ی ماموریت های فرعی، “ماموریت های مردمی جانبی”  که فقط یکی از این شاخه هاست، خودش بیشتر از ۱۰۰ تا داستان تماما جدا از شخصیت های دیوانه و مردم قاط‌زده و رد داده‌ی وایکینگ دارد که گاهی خنده دار و گاهی گریه دار هستند و هر کدام یک داستان کوتاه دارند و باعث می شود با کلی شخصیت دیوانه و عجیب آشنا شوید. واقعا شگفت زده می شوید از دیوانگی این شخصیت ها چون اکثرشان بسیار عجیب و غریبند با اعتقادات دیوانه وار، درست مثل سریال وایکینگ ها. این شخصیت های عجیب ماموریت های عجیبی هم برای شما دارند وکلی فعالیت عجیب باید انجام دهید. مثلا یک مرد که نزدیک مرگ است برداشته کل داراییش را اورده بالای صخره ای بسیار بسیار مرتفع و می گوید بچه هایش گوش نمی دهند که این دارایی را با وی دفن کتتد و مطمئن است که آنها را می فروشند! وی از شما می خواهد آن ها را با زور بازویتان هرچقدر محکم تر می توانید پرتاب می کنید تا آنها بروند آن دنیا و وقتی وی مرد به آنها دسترسی یابد! وقتی هم داری اینها را می اندازید پایین یکی یکی توضیح می دهد که این جعبه درونش فلان تیرکمان است که از شاه فلانی گرفته ام یا نوشیدنی مشهور فلان است  (به اینها می گویند جزییات). تازه این یک طرف دیوانگی اوست و بعد که آنها را می اندازید خود دیوانه اش هم می گوید خب حالا با جه زندگی کنم و بعد تشکر از شما از صخره می پرد پایین!!!!‌ آیوار هم می گوید “یا چکش ثور!! واقعا شوک بهم وارد کرد!” یا یک بار یک زن و شوهر دیوانه و عشق نبرد، از شما می خواهند به خانه شان حمله کنید و همه چیز را بشکنید و خانه شان را آتش بزنید!! یک دیوانه که فکر می کند یک جزیره دورافتاده، کشور انگلستان است و ایوار را به توی انگلستان می برد و همه جا را برای او معرفی می کند و تازه فکر می کند یک مترسک چوبی، کینگ آلفرد است که پسر او زبانش را بریده است تا نتواند با او حرف بزند!! بله چنین دیوانه هایی در بازی هستند که واقعا آن را باحال و جذاب کرده اند. بازی شگفت انگیز است وقتی گوش بدهید داستان های شخصیت ها را و با آنها صحبت کنید. البته از ضعف های معدود بازی که مربوط به همین بخش است باید به این اشاره کنم که دادن اطلاعات در مورد برخی از این ماموریت های جانبی مردمی جالب نیست و ممکن است اصلا ندانید برای آن ماموریت که علامتش روی نقشه هست چکار باید بکنید زیرا وقتی روی علامتش هم می روید چیزی نمایش داده نمی شود

یوبیسافت بدجوری زد توی دهن برخی که زیادی دیگر داشتند حرف بزرگ تر از دهانشان می زدند. خب حالا برویم سراغ توضیحات ریز به ریز گیم پلی. بازی از نظر گیم پلی یک اکشن ماجرایی نقش آفرینی جهان آزاد همه فن حریف است که هر چه فکرش را کنید دارد. زمانی که طی وقایع داستانی به انگلستان می روید، آنجا یک کمپ و منطقه اسکان بزرگ را در اختیار می گیرید که باید آن را در شاخه های مختلف قوی تر کنید و ساختمان های مفید بسازید تا لول کمپتان بالاتر برود و سرویس ها و خدمات بیشتری برایتان آزاد شود مثل آهنگری و آموزش و استخدام مبارز و….  حالا برای این ارتقاها به آیتم های خاصی نیاز دارید که اینها را باید از طریق یورش به دیگر مناطق یا همان Raid ها به دست بیاورید که حتما می دانید این یورش ها یکی از اصلی ترین کارها و علایق وایکینگ ها در سرزمین ها و مناطق جدید بوده است. نقطه ی اصلی شگفتی ساز بودن والهالا تنوع فعالیت های جانبی اش است که مثل رویاست که واقعا اگر بگویم خیلی بیشتر از ویچر ۳ فعالیت جانبی آن هم با تنوع و کیفیت AAA دارد، ذره ای اغراق نیست. با تجربه این عنوان شگفت زده میشوید که چطور یک بازی می تواند بیش از ۳۰ نوع فعالیت کاملا متفاوت اختیاری و کاملا فرعی فقط داشته باشد!!!

بازی های این سری معمولا همواره مشکلات فنی از کوچک گرفته تا بزرگ را داشته اند ولی اکنون Assassin’s Creed: Valhalla بدون شک باثبات ترین بازی این سری محسوب می شود و امیدوارم که در نقد و بررسی های این بازی حقیقت در این مورد بیان شده باشد. طی تجربه ی این بازی افت فریم که هرگز ندیدم و فقط یکی دو بار شاهد باگ بودم و یک بار هم که بازی بسته شد. همین و همین و همین و بس!!!! یعنی این تمام مشکل فنی یک بازی عظیم که در لبه ی نسل نهم است بر روی یک پلی استیشن ۴ قدیمی معمولی است. آیا دوستان می بخشند احیانا یا این که بابت این باید یک ۷ نمره ای کم کنم از بازی؟ بازی ثبات فنی بی نظیری دارد و قابل تحسین است. همچنین در بازی هرگز شاهد مشکلات فنی مثل پارگی تصویر و دیر لود شدن بافت ها و… نیستیم.

انواع و اقسام ماموریت های اصلی و جانبی در بازی وجود دارند که می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند و نکته ای که باید به آن اشاره کنم تنوع عجیب و غریب ماموریت های جانبی است که همان طور که گفتم واقعا حتی در ویچر هم اینقدر فعالیت جانبی متنوع نداشتیم. موضوع داشتن فعالیت های جانبی به تنهایی مهم است ولی نکته مهم تر این است که این فعالیت ها با دنیای بازی همسو باشند. چرا این مهم است؟ چون این موارد است که به دنیای یک بازی هوویت می بخشد. همیشه اگر دنیای یک بازی دارای هویت و جزییات خاص و به یادماندنی و کامل باشد، آن دنیا می تواند به یادماندنی شود زیرا هویت دارد و فقط یک دنیای بزرگ و الکی که خیلی هم عظیم است ولی داستان و پیشینه خاصی برای شما در خود ندارد و صرفا فقط در آن حضور دارید، نیست زیرا چنین دنیایی هرگز در ذهن شما نخواهد ماند. دنیای والهالا به طور کامل ریزترین جزییات را در مورد تاریخ و فرهنگ وایکینگ ها رعایت کرده است و ساعت ها صدها متن و کتار و توضیح و.. در مور دنیای بازی وجود دارد که می توانید بروید به بخش کدکس ها و آن را بخوانید و از ریز به ریز دنیای بازی و زندگی وایکینگ ها آگاه شوید. به همین دلیل هم هست که دنیای بازی کاملا زنده و با هویت و پویاست و در هر قدم می دایند که دارید در تاریخ وایکینگ ها قدم بر می دارید.

گاهی هم به زمان حال می آیید و جالب است که در این بازی حتی ماموریت جانبی رفع کردن مشکلات فنی انیموس را هم که سبب ایجاد پارگی هایی در تصاویر دریافتی زمان قدیم می شوند دارید!!

داشتن انواع فعالیت های جانبی مرتبط با فرهنگ وایکینگ ها باعث می شوند که این دنیا برای شما باورپذیر شود و آن را با تمام وجود درک کنید که دارید در دوران وایکینگ ها قدم بر می دارید. این بازی کل زندگی وایکیتگ ها را مو به مو پیاده کرده آن هم با تزریق عالی موضوع اساسین ها به داخل آن که تعالیمشان آرام آرام به دل وایکینگ ها نفوذ می کند . این بازی شبیه ترین بازی تاریخ به ویچر ۳ است و در واقع “اساسین، ویچر، وایکینگ” است. بگذارید تا مثالی از هویت داشتن و غنی بودن دنیای بازی و جزییات آن برای شما بزنم. در شهرهای مختلف یک بازی به نام Orlog وجود دارد که در واقع مثل Gwent یک نبرد رو در رو با مهره ها و قدرت های خدایان و… است ولی یچیده تر و سخت تر و تازه این بازی واقعی هم هست و از بازی های مورد علاقه وایکینگ ها به شمار می رفته است. ولی همانطور که گفتم باید مدتی بنشینید و فقط بازی کنید تا تازه بفهمید اصلا چطور است. از طرف دیگر هم شخص روبرویتان بسیار بسیار قوی است و به راحتی شما را شکست می دهد اگر ذره ای بد بازی کنید و یا کمی شانس در طاس ریختن نداشته باشید. وقتی این بازی را یاد بگیرید خیلی خیلی باحال و جذاب است و آن وقت ناگهان می بینید که نشسته اید و دارد ۴۰ دقیقه است این بازی را می کنید زیرا هر مسابقه اش هم طولانی است و شاید اگر هر دو خوب بازی کنید ناگهان یک دست مسابقه ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد!

در تاریخ بازی ها یک عنوان AAA شاهکار با تم وایکینگ‌ها تا امروز نداشتیم ولی خوشبختانه حالا چنین عنوانی داریم. بله خیلی راحت و مطمئن می گویم Assassin’s Creed: Valhalla یک شاهکار محض در سبک خود و یکی از برترین بازی های نسل هشتم است و کمترین حقش این است که مثل Odyssey  کاندید بازی سال شود. البته خب می دانم این سری و کمپانی سازنده اش دشمنان متعصب و تشنه به خون هم کم ندارد که منتظرند کلا هر بازی با نام یوبیسافت بیاید بیرون تا آن را بکوبند ولی خوشبختانه بازی های این شرکت مثل بنز می فروشند و باز هم ساخته می شوند و تازه نکته مهم تر این است که خود این دشمنان هم خیلی زود می روند سراغ این عناوین و یواشکی بازی می کنند و کیف می کنند. لطفا اگر کسی فکتی صادر کرد که ای بازی باگ دارد و فلان، مطمئن باشید که دارد همینطوری یک چیزی می گوید زیرا اصلا بازی را هنوز کسی به آن صورت بازی نکرده غیر منتقدین. بازی A.C Odyssey معرکه بود و حالا باید بگویم بازی A.C Valhalla باز هم کلی پیشرفت کرده است  و لایق آن است که خیلی راحت به آن لقب یک Masterpiece بدهیم. برای من والهالا بسیار حال  هوای ویچر ۳ که برترین بازی زندگی ام است را دارد

این همان جزییاتی است که می گویم یک بازی و یک دنیا را شاهکار می کند. یعنی می بینید سازندگان ویچر یا والهالا فقط برای یک بازی کوچک در دنیای بزرگ بازیشان آنقدر وقت گذاشته اند و آن قدر جزییات دارد که خودش یک بازی کامل است که تازه شاید اصلا بازیباز حتی یک بار هم سراغش نرود ولی برای آنها مهم نیست زیرا می خواهند بازیشان کامل و واقعی باجزییات باشد. با کیفیت که این بازی دارد اصلا بعید نیست که بعدا ببینیم یوبیسافت بازی Orlog را مثل Gwent به صورت جدا منتشر کرد زیرا هم سخت ترو پیچیده تر از Gwent است و هم کاملا استراتژی و فکر می خواهد حتی در ترتیب انتخاب و طاس ریختن. یک سری فعالیت های جالب و با حال و جدید دیگر هم در بازی قرار دارند که بر اساس زندگی وایکینگ ها هستند و واقعا جالب هستند. مثلا یکی از این فعالیت ها مسابقه شعرخوانی با توهین است (که می توانید برای آن شرط ببندید در مبالغ مختلف) به این شکل که یک نفر که در ان منطقه و شهر مشهور به شعر و افسانه و .. است، یک مصراع شعر برای شما می خواند و شما باید در یک زمان کوتاه از بین گزینه هایی که در تصویر می بینید مصراع دون را به گونه ای انتخاب کنید که هم قافیه اش به شعر او بخورد و هم از لحاظ معنی به آن ربط داشته باشد و هم این که جواب شعر او را با توهین بدهد و به نوعی مثل کل کل کردن با ریتم و قافیه و معنی است که واقعا باحال و جدید است و تا جالا در هیچ بازی چنین چیزی ندیده بودم. تازه این فعالیت بی دلیل و یا فقط برای بردن پول نیست بلکه وقتی که این فعالیت را در مناطق مختلف برنده شوید میزان کاریزمای شما در آن منطقه بالا می رود و به آیتم های بهتر و … دسترسی می یابید.

بازی به جای لول بیشتر بر روی عدد Power تمرکز دارد که این عدد با لول زدن شما و خرچ کردن امتیاز تجربه تان روی بخش های مختلف بالا می رود و مناطق بازی هم بر همین اساس درجه بندی شده اند و مثلا وقتی قدرت شما ۵۰ است کسی جلوتان را نمی گیرد که به منطقه ای بروبید که نوشته قدرت ۲۸۰ می خواهد ولی خب آنجا یک سگ یا گرگ یا یک عدد تیر دخلتان را آورده و مرده اید. در اینجاها می بینید بغل خط سلامتی دشمنان اسکلت قرمز است که یعنی آقا جان بفرمایید بروید سریعا!!!

بازی به طور کامل به علایق و تم کلی زندگی وایکینگ ها توجه دارد و مخصوصا اگر سریال بی نظیر وایکینگ ها را دیده باشید می توانید کاملا شباهت و تاثیر گرفتن این بازی و واقعی بودن فعالیت های زندگی وایکینگ ها در این عنوان را گواهی دهید. مثلا به طور قطع می دانید که یکی از مهم ترین و اصلی ترین علایق وایکینگ ها نوشیدن نوشیدنی بوده است آن هم نه با لیوان و این حرفها بلکه با سطل و شاخ خالی شده و… این موضوع دقیقا در این بازی وجود دارد و یکی از فعالیت های جانبی بازی است که می توانید انجام داده و در آن برنده شوید و نکته جالب تر هم مینی گیم های باحال و چالش برانگیز این فعالیت هاست. ده ها نوع فعالیت جانبی دیگر هم در بازی وجود دارد  که شما را شگفت زده می کنند با تنوع خود. یافتن مناطق نفرین شده و پیدا کردن آیتم نفرینی و از بین بردن آن که شاید به راحتی پیدا نشود. ماهی گیری که واقعا یک چالش باحال است برای صید ماهی های عظیم، معماهای چیدن صحبح سنگ ها روی هم با مینی گیم عالی. حل کردن معماهای تطبیق شکل ها از طریق یافتن زاویه صحیح نور و ایستادن. یافتن آرتیکفت های باستانی در سخت ترین جاها. حل کردن پازل ها و باز کردن راه ها برای یافتن گنج های شدیدا مخفی، حرکات پارکور و دنبال کردن برگه های طرح های تتو روی در و دیوار و تعقیب و گرفتن آنها، یافتن مبارزان قدیمی سپاه رگنار لاتبروک و دادن مرگی شرافتمدانه به آنها که خواستار رفتن به والهالا نزد رگنار هستند که البته مبارزه اش به طور مرگباری سخت است، یافتن جادوگران قاتل و کشتن آنها در نبردهای وحشتناک و دشوار، بنا کردن پایگاه و ارتقای آن در حدود ۲۰ شاخه مختلف، یافتن چرخه ی اعضای گروه باستانی (همان تمپلارهای بعدا) و جمع کردن نشانه برای پیدا کردنشان و رسیدن به سران شاخه.

در شهرهای مختلف یک بازی به نام Orlog وجود دارد که در واقع مثل Gwent یک نبرد رو در رو با مهره ها و قدرت های خدایان و… است ولی یچیده تر و سخت تر و تازه این بازی واقعی هم هست و از بازی های مورد علاقه وایکینگ ها به شمار می رفته است. ولی همانطور که گفتم باید مدتی بنشینید و فقط بازی کنید تا تازه بفهمید اصلا چطور است. از طرف دیگر هم شخص روبرویتان بسیار بسیار قوی است و به راحتی شما را شکست می دهد اگر ذره ای بد بازی کنید و یا کمی شانس در طاس ریختن نداشته باشید. وقتی این بازی را یاد بگیرید خیلی خیلی باحال و جذاب است و آن وقت ناگهان می بینید که نشسته اید و دارد ۴۰ دقیقه است این بازی را می کنید زیرا هر مسابقه اش هم طولانی است و شاید اگر هر دو خوب بازی کنید ناگهان یک دست مسابقه ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد! این همان جزییاتی است که می گویم یک بازی و یک دنیا را شاهکار می کند. یعنی می بینید سازندگان ویچر یا والهالا فقط برای یک بازی کوچک در دنیای بزرگ بازیشان آنقدر وقت گذاشته اند و آن قدر جزییات دارد که خودش یک بازی کامل است که تازه شاید اصلا بازیباز حتی یک بار هم سراغش نرود ولی برای آنها مهم نیست زیرا می خواهند بازیشان کامل و واقعی باجزییات باشد. با کیفیت که این بازی دارد اصلا بعید نیست که بعدا ببینیم یوبیسافت بازی Orlog را مثل Gwent به صورت جدا منتشر کرد زیرا هم سخت ترو پیچیده تر از Gwent است و هم کاملا استراتژی و فکر می خواهد حتی در ترتیب انتخاب و طاس ریختن

دسترسی به گنج های مخفی از راه های مختلف مثل شکستن قفل درب ها از پشت و از طریق حفره ای در ساختمان، حمل کوزه های منفجره جلوی دیوارهای شکستنی و شلیک به آنها. یک سری ماموریت سخت برای از پای در آوردن تعدادی جانور افسانه ای که برترین های نوع خود هستد و بسیار هم قوی بوده و یک گوزن را ما واقعا ۳ نفری با دو همراه به سختی کشتیم و چند بار من را کشت، البته این را هم بگویم که من زود به سراغ او رفتم و لولم هنوز خیلی پایین بود. کشتن این حیوانات افسانه ای بسیار جذاب است و جوایز خیلی خوبی نیز دارد و حس خیلی خوبی هم به شما می دهد زیرا این حیوانات به معنای واقعی خفن هستند! همین طور تعداد خیلی زیادی از آیتم های جمع کردنی و فعالیت های خاص نیز در بازی هستند که باعث می شوند ارزش تکرار بازی بسیار بالا برود و هرگز احساس خستگی و تکراری بودن به شما دست ندهد. اینها تنها ۱۰-۱۵ عدد از ۲۰-۳۰ تا فعالیت کاملا جانبی و غیر اجباری در بازی هستند که واقعا تعدادشان باورنکردنی است و وقتی ببینید چقدر هستند با خودتان می گویید “آقا ویچر ۳ هم این قدر تنوع جانبی نداشت.”

در طول بازی و طی تکامل شخصیت اصلی، او به طور پیوسته با تعالیم اساسین ها آشنا می شود و آرام آرام تبدیل به یک اساسین می شود که این موضوع بسیار عالی و باورپذیر برای بازیباز روایت می شود. در خصوص کلیت بخش داستان و روایت و شخصیت پردازی، Valhalla کاملا نمره قبولی دریافت می کند و شخصا داستان آن را از نسخه ی قبلی هم بسیار بیشتر دوست دارم زیرا شخصیت هایش کاملا پرداخت شده اند و در طول بازی بسیار بیشتر با شخصیت های مهم بازی و رفتار آنها و عمق شخصیتشان آشنا می شوید که این موضوع خیلی مهمی برای یک بازی است. سازندگان با انتخاب هوشمندانه دوره وایکینگ ها، تم اصلی داستانی جذاب با پیچش های به موقع، شخصیت های عمیق و پرداخت شده، هدفمند بودن داستان و روایتی دوست داشتنی، عنوانی را خلق کرده اند که جای هیچ گله و شکایتی را در این زمینه باقی نمی گذارد. والهالا بدون شک یکی از برترین بازی های کل این سری عظیم از نظر داستانی است. فرنچایزی که همیشه در ضعیف ترین نسخه هایش هم داستان یک برگ برنده بوده است. اگر بخواهم بگویم مهم ترین نکته ی مثبت داستان والهالا چیست باید گفت تزریق و ترکیب عالی داستان اساسین ها با تاریخ وایکینگ ها به باورپذیر ترین و واقعی ترین شکل ممکن و نشان دادن صبر و بزرگواری اساسین ها در زمان تعلیم به نیروهای کله شق و جدیدی مثل آیوار است که با خوش رویی و بدون هیچ فشاری میگذارند خود او تعالیمشان را از ته دل بپذیرد و قبول کند نه که او را وادار کنند. اصلا مگر وایکینگ کله شق دیوانه را هم می شود وادار کرد؟!!

حالا بین ده ها شاخه ی ماموریت های فرعی، “ماموریت های مردمی جانبی”  که فقط یکی از این شاخه هاست، خودش بیشتر از ۱۰۰ تا داستان تماما جدا از شخصیت های دیوانه و مردم قاط‌زده و رد داده‌ی وایکینگ دارد که گاهی خنده دار و گاهی گریه دار هستند و هر کدام یک داستان کوتاه دارند و باعث می شود با کلی شخصیت دیوانه و عجیب آشنا شوید. واقعا شگفت زده می شوید از دیوانگی این شخصیت ها چون اکثرشان بسیار عجیب و غریبند با اعتقادات دیوانه وار، درست مثل سریال وایکینگ ها. این شخصیت های عجیب ماموریت های عجیبی هم برای شما دارند وکلی فعالیت عجیب باید انجام دهید. مثلا یک مرد که نزدیک مرگ است برداشته کل داراییش را اورده بالای صخره ای بسیار بسیار مرتفع و می گوید بچه هایش گوش نمی دهند که این دارایی را با وی دفن کتتد و مطمئن است که آنها را می فروشند! وی از شما می خواهد آن ها را با زور بازویتان هرچقدر محکم تر می توانید پرتاب می کنید تا آنها بروند آن دنیا و وقتی وی مرد به آنها دسترسی یابد! وقتی هم داری اینها را می اندازید پایین یکی یکی توضیح می دهد که این جعبه درونش فلان تیرکمان است که از شاه فلانی گرفته ام یا نوشیدنی مشهور فلان است  (به اینها می گویند جزییات). تازه این یک طرف دیوانگی اوست و بعد که آنها را می اندازید خود دیوانه اش هم می گوید خب حالا با جه زندگی کنم و بعد تشکر از شما از صخره می پرد پایین!!!!‌ آیوار هم می گوید “یا چکش ثور!! واقعا شوک بهم وارد کرد!”

زمانی که طی وقایع داستانی به انگلستان می روید، آنجا یک کمپ و منطقه اسکان بزرگ را در اختیار می گیرید که باید آن را در شاخه های مختلف قوی تر کنید و ساختمان های مفید بسازید تا لول کمپتان بالاتر برود و سرویس ها و خدمات بیشتری برایتان آزاد شود مثل آهنگری و آموزش و استخدام مبارز و….  حالا برای این ارتقاها به آیتم های خاصی نیاز دارید که اینها را باید از طریق یورش به دیگر مناطق یا همان Raid ها به دست بیاورید که حتما می دانید این یورش ها یکی از اصلی ترین کارها و علایق وایکینگ ها در سرزمین ها و مناطق جدید بوده است. نقطه ی اصلی شگفتی ساز بودن والهالا تنوع فعالیت های جانبی اش است که مثل رویاست که واقعا اگر بگویم خیلی بیشتر از ویچر ۳ فعالیت جانبی آن هم با تنوع و کیفیت AAA دارد، ذره ای اغراق نیست. با تجربه این عنوان شگفت زده میشوید که چطور یک بازی می تواند بیش از ۳۰ نوع فعالیت کاملا متفاوت اختیاری و کاملا فرعی فقط داشته باشد!!!

یا یک بار یک زن و شوهر دیوانه و عشق نبرد، از شما می خواهند به خانه شان حمله کنید و همه چیز را بشکنید و خانه شان را آتش بزنید!! یک دیوانه که فکر می کند یک جزیره دورافتاده، کشور انگلستان است و ایوار را به توی انگلستان می برد و همه جا را برای او معرفی می کند و تازه فکر می کند یک مترسک چوبی، کینگ آلفرد است که پسر او زبانش را بریده است تا نتواند با او حرف بزند!! بله چنین دیوانه هایی در بازی هستند که واقعا آن را باحال و جذاب کرده اند. بازی شگفت انگیز است وقتی گوش بدهید داستان های شخصیت ها را و با آنها صحبت کنید. البته از ضعف های معدود بازی که مربوط به همین بخش است باید به این اشاره کنم که دادن اطلاعات در مورد برخی از این ماموریت های جانبی مردمی جالب نیست و ممکن است اصلا ندانید برای آن ماموریت که علامتش روی نقشه هست چکار باید بکنید زیرا وقتی روی علامتش هم می روید چیزی نمایش داده نمی شود. مناطق بازی واقعا و عظیم هستند و نقشه بازی اگر بخواهید آن را مثل مریضی که بنده دارم به ضورت ۱۰۰ درصد کنید راحت راحت راحت باید بروید بالای ۲۰۰ ساعت. اما نه ۲۰۰ ساعت تکرار. ۲۰۰ ساعت محتوای ناب و شاهکار و متنوع. فعالیت های بازی در ۳ رنگ زرد و آبی و سفید هستند که زردها در شاخه مالی یا Wealth هستند و مثلا نشانه گنج وجود داشتن و صندوق و … هستند. آبی ها در شاخه رمز و رازها هستند و شامل ماموریت انجام دان برای افراد مختلف و رمز و رازهای آن منطقه را کشف کردن هستند. سفید ها هم نشانه آرتیفکت ها هستند که خودشان حدود ۷-۸ نوع ماموریت خاص و کاملا جدا دارند.

یک سری ماموریت سخت وجود دارد برای از پای در آوردن تعدادی جانور افسانه ای که برترین های نوع خود هستد و بسیار هم قوی بوده و یک گوزن را ما واقعا ۳ نفری با دو همراه به سختی کشتیم و چند بار من را کشت، البته این را هم بگویم که من زود به سراغ او رفتم و لولم هنوز خیلی پایین بود. کشتن این حیوانات افسانه ای بسیار جذاب است و جوایز خیلی خوبی نیز دارد و حس خیلی خوبی هم به شما می دهد زیرا این حیوانات به معنای واقعی خفن هستند! همین طور تعداد خیلی زیادی از آیتم های جمع کردنی و فعالیت های خاص نیز در بازی هستند که باعث می شوند ارزش تکرار بازی بسیار بالا برود و هرگز احساس خستگی و تکراری بودن به شما دست ندهد.

حالا هر منطقه بازی ۳ خط از این ۳ رنگ دارد که هر چقدر بیشتر این کارها را انجام دهید آن خط پر می شود و برای این که بدانید که یک منطقه را ۱۰۰ درصد کرده اید باید هر ۳ خط هر منطقه را کامل پر کنید. به طور کلی همیشه از تم وایکینگ ها و مبارزات دیوانه وار آنها و ظاهر خفن و خالکوبی های صورت و موهای بلند بافته آنها خوشم می آمده و این موضوع از وقتی که سریال وایکینگ ها را دیدم چندین برابر هم شد چون دیدم از آن چیزی که فکر می کردم هم خفن تر هستند. تازه دلیل دیگرش هم این است که خدایان اصلی آنها اودین و ثور هستند که واقعا اینها را هم دوست دارم مخصوصا به خاطر فیلم های ثور. خلاصه این که یک بازی اساسین با تم وایکینگ دقیقا همان چیزی بود که می خواستم و خدا رو شکر که این اتفاق افتاد. بهترین و جذاب ترین شخصیت سریال وایکینگ ها برای من همان که جذاب ترین ظاهر یک وایکینگ از نظر من به آن شکل است، شخصیت رگنار لاتبروک بود که اتفاقا همین چند شب پیش وقتی نیمه شب داشتم با ماشین در خیابان به سمت خانه می رفتم دیدم کنار خیابان تابلوهای بزرگ بسیار زیبای مختاف گذاشته و می فروشند و تا چشمم به یک تابلوی عظیم رگنار افتاد سریعا کنار زده و آن را خریدم (البته همراه یک تابلوی جوکر). جالب اینجاست که حتی شخصیت اصلی مذکر بازی والهالا هم شبیه رگنار است تا حدودی و این بازی را برای من باز هم جذاب تر می کند.

مناطق بازی واقعا و عظیم هستند و نقشه بازی اگر بخواهید آن را مثل مریضی که بنده دارم به ضورت ۱۰۰ درصد کنید راحت راحت راحت باید بروید بالای ۲۰۰ ساعت. اما نه ۲۰۰ ساعت تکرار. ۲۰۰ ساعت محتوای ناب و شاهکار و متنوع. فعالیت های بازی در ۳ رنگ زرد و آبی و سفید هستند که زردها در شاخه مالی یا Wealth هستند و مثلا نشانه گنج وجود داشتن و صندوق و … هستند. آبی ها در شاخه رمز و رازها هستند و شامل ماموریت انجام دان برای افراد مختلف و رمز و رازهای آن منطقه را کشف کردن هستند. سفید ها هم نشانه آرتیفکت ها هستند که خودشان حدود ۷-۸ نوع ماموریت خاص و کاملا جدا دارند. حالا هر منطقه بازی ۳ خط از این ۳ رنگ دارد که هر چقدر بیشتر این کارها را انجام دهید آن خط پر می شود و برای این که بدانید که یک منطقه را ۱۰۰ درصد کرده اید باید هر ۳ خط هر منطقه را کامل پر کنید.

حتی در خود بازی هم وقتی برخی از قوی ترین و قدرتمندترین مبارزان وایکینگ را پیدا می کنید آنها به شما می گویند تا همیشه به پادشاه واقعی و اصلی وایکینگ ها یعنی رگنار لاتبروک وفادار هستند و حتی از شما می خواهند اگر می توانید در یک نبرد شرافتمندانه آنها را بکشید تا در دروازه های والهالا به دیدار رگنار بروند، البته این نبردها با این مبارزان بسیار بسیار سخت است و حتی در حالت نرمال هم با دو ضربه شما را می کشند. بازی از لحاظ واقع گرایانه بودن بسیار سطح بالاست و از همه نظر یک دنیای واقعی را تداعی می کند. مبارزات بازی فوق العاده لذتبخش هستند و باید بگویم درجه سخنی بازی در این نسخه نسبت به قبلی ها بالاتر رفته است و حتی در درجه نرمال اگر به سراغ دشمنان قدرتمندتری که عدد Power آنها از شما بالاتر است بروید درجا خرد و خمیر می شوید و منظورم این است که شاید با دو ضربه بمیرید.  در بازی انواع سلاح های یک دستی و دو دستی دارید که شامل گرز و تبر و شمشیر و سپر و .. هستند که هر کدامشان یک نریب خاص و با دنیایی از فنون خاص دارند و برترین نسخه ی سری از این نظر را شاهد هستیم. یک تبر و یک سپر بر می دارید؟ کلی ترکیب حمله و دفاع و parry کرردن دارید. در هر دو دست ک تبر می گیرید. کلی ترکیب کمبوی باحال خواهید داشت با تمام کننده های مختلف. هر طوری که سلاح و تبر و سپر و گرز و … را در دو دست بگیرید کل سیستم نبردتان متفاوت می شود. حتی وقتی جای دو سلاح را عوض کنید در دو دستتان، باز هم سیستم نبرد و کمبوها فرق می کند.

زره های بازی هم از کلاس های کلاغ و گرگ و خرس هستند که در واقع سبک و متوسط و سنگین هستند از نظر وزن و قدرت آسیب تحمل کردن. واقعا سیستم تجهیزات و ارتقای این بازی بی نقص است و یکی از بهترین و جذاب ترین هاست که نیاز به فکر دارد چون همینطوری راحت در دنیای بازی آیتم های ارزشمند نریخته است که مدام هر چه را می خواهید از عادی به مس و نقره و طلا ارتقا دهید. از بهترین پیشرفت های این بازی نسبت به آدیسی پیشرفت هوش مصنوعی است که در آدیسی گیج می زدند و خیلی زود شما را یادشان می رفت ولی ایتجا لعنتی ها مگر ولتان می کنند. یارو یک ساعت می ایستد و مدام چک می کند و آخرش هم شما را می بیند!!! تازه بماند که این روی حالت نرمال است. وای به روزی که مخفی کاری را بگذارید روی درجه سخت. دیگر واقعا دخلتان می آید. 

می دانید چیست؟ سیستم نبرد این بازی خیلی خیلی خیلی متنوع تر از سیستم نبرد سلاح سرد ویچر ۳ است چون هر کار که بکنید می بینید روش نبرد فرق کرد. به همین خاطر هم باید خیلی صحیح بهترین ترکیب ها را برای نبرد با دشمنان مختلف که واقعا خوب می جنگند انتخاب کنید مخصوصا با مبارزات غول پیکر و قوی دشمن که شوخی ندارند و یک سپر اندازه خودشان جلویشان است که به سختی آنها را می بینید. خیلی وقت ها هم تیرکمان در این نبردهای سخت به کارتان می آید. زیر اگر بتوانید دو ۳ نقطه زرد رنگ و آسیب پذیر دشمنان قوی را با تیر کمان بزنید (که خیلی هم سخت است زیرا گاهی پشتشان است) می نشینند زمین و می توانید اگر سریع باشید زود کارشان را تمام کننده یکسره کنید. بازی کلی تمام کننده خفن خشن برای دشمنان و حالات و سلاح های مختلف دارد که واقعا زیاد هستند و دیر تکراری می شوند. سلاح و زره ها را در بازی می توانید نزد آهنگر کیفیتشان را ببرید بالا که البته این ها آیتم ها خام خاص می خواهد که اصلا زیاد نیستند و مخصوصا اوایل بازی باید خیلی خیلی با دقت انتخاب کنید که کدام سلاح را می خواهید از لحاط کیفی قوی کنید. هر بار که از لحاظ کیفی یک آیتم ارتقا یابد برایش ۴ خانه ارتقا باز می شود که باید با آیتم های خام دیگر قدرت و دیگر المان های آن آیتم را بالا ببرید. یعنی مثلا یک تبر اول عادی است و ۴ جای ارتقا دارد که آنها را پر می کنید و قدرتش را بالا می برید.

سلاح و زره ها را در بازی می توانید نزد آهنگر کیفیتشان را ببرید بالا که البته این ها آیتم ها خام خاص می خواهد که اصلا زیاد نیستند و مخصوصا اوایل بازی باید خیلی خیلی با دقت انتخاب کنید که کدام سلاح را می خواهید از لحاط کیفی قوی کنید. هر بار که از لحاظ کیفی یک آیتم ارتقا یابد برایش ۴ خانه ارتقا باز می شود که باید با آیتم های خام دیگر قدرت و دیگر المان های آن آیتم را بالا ببرید. یعنی مثلا یک تبر اول عادی است و ۴ جای ارتقا دارد که آنها را پر می کنید و قدرتش را بالا می برید. حالا دیگر اینجا متوقف می شوید زیرا باید حالا تبر از نطر کیفی به درجه مس برسد تا باز ۴ خانه دیگر برایش باز شود. وقتی پر شد باز باید آن را از نطر کیفیت کلی به نقره ارتقا دهید تا خانه های جدید برای افزایش قدرتش باز شوند و اخرین مرحله ارتقای کیفیت هم طلایی است. این برای تمام آیتم ها صادق است و یک سیستم عمیق و عالی را برای ارتقای تجهیزات به وجود آورده است. در این آیتم ها هر چقدر کیفیتشان بالاتر برود خانه های خالی استفاده از Rune ها هم برایشان باز می شود.

حالا دیگر اینجا متوقف می شوید زیرا باید حالا تبر از نطر کیفی به درجه مس برسد تا باز ۴ خانه دیگر برایش باز شود. وقتی پر شد باز باید آن را از نطر کیفیت کلی به نقره ارتقا دهید تا خانه های جدید برای افزایش قدرتش باز شوند و اخرین مرحله ارتقای کیفیت هم طلایی است. این برای تمام آیتم ها صادق است و یک سیستم عمیق و عالی را برای ارتقای تجهیزات به وجود آورده است. در این آیتم ها هر چقدر کیفیتشان بالاتر برود خانه های خالی استفاده از Rune ها هم برایشان باز می شود. زره های بازی هم از کلاس های کلاغ و گرگ و خرس هستند که در واقع سبک و متوسط و سنگین هستند از نظر وزن و قدرت آسیب تحمل کردن. واقعا سیستم تجهیزات و ارتقای این بازی بی نقص است و یکی از بهترین و جذاب ترین هاست که نیاز به فکر دارد چون همینطوری راحت در دنیای بازی آیتم های ارزشمند نریخته است که مدام هر چه را می خواهید از عادی به مس و نقره و طلا ارتقا دهید. از بهترین پیشرفت های این بازی نسبت به آدیسی پیشرفت هوش مصنوعی است که در آدیسی گیج می زدند و خیلی زود شما را یادشان می رفت ولی ایتجا لعنتی ها مگر ولتان می کنند. یارو یک ساعت می ایستد و مدام چک می کند و آخرش هم شما را می بیند!!! تازه بماند که این روی حالت نرمال است. وای به روزی که مخفی کاری را بگذارید روی درجه سخت. دیگر واقعا دخلتان می آید.

انواع و اقسام ماموریت های اصلی و جانبی در بازی وجود دارند که می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند و نکته ای که باید به آن اشاره کنم تنوع عجیب و غریب ماموریت های جانبی است که همان طور که گفتم واقعا حتی در ویچر هم اینقدر فعالیت جانبی متنوع نداشتیم. موضوع داشتن فعالیت های جانبی به تنهایی مهم است ولی نکته مهم تر این است که این فعالیت ها با دنیای بازی همسو باشند. چرا این مهم است؟ چون این موارد است که به دنیای یک بازی هوویت می بخشد. همیشه اگر دنیای یک بازی دارای هویت و جزییات خاص و به یادماندنی و کامل باشد، آن دنیا می تواند به یادماندنی شود زیرا هویت دارد و فقط یک دنیای بزرگ و الکی که خیلی هم عظیم است ولی داستان و پیشینه خاصی برای شما در خود ندارد و صرفا فقط در آن حضور دارید، نیست زیرا چنین دنیایی هرگز در ذهن شما نخواهد ماند. دنیای والهالا به طور کامل ریزترین جزییات را در مورد تاریخ و فرهنگ وایکینگ ها رعایت کرده است و ساعت ها صدها متن و کتار و توضیح و.. در مور دنیای بازی وجود دارد که می توانید بروید به بخش کدکس ها و آن را بخوانید و از ریز به ریز دنیای بازی و زندگی وایکینگ ها آگاه شوید. به همین دلیل هم هست که دنیای بازی کاملا زنده و با هویت و پویاست و در هر قدم می دایند که دارید در تاریخ وایکینگ ها قدم بر می دارید.

با همین حرف می رسیم به یک نکته ی خوب دیگر بازی و آن هم دادن آزادی عمل به شما در  ۳ زمینه مختلف برای انتخاب درجه سختی که واقعا کار خوبی بوده است. در واقع از بهترین نکات موجود در بازی باید به انتخاب درجه سختی در ۳ بخش مختلف اشاره کرد. یکی درجه سختی مبارزات که از آسان تا خیلی سخت هستند (۴ تا)، یکی درجه سختی نشان دادن فعالیت ها و گنج ها (که ۳ حالت دارد از نشان دادن بسیار واضح همه چیز در نقشه و در دوردست تا نبود نشانه خاص و پیدا کردن همه چیز توسط خودتان است) و همچنین درجه سختی مخفی کاری (که هوش دشمنان و سختی مخفی کاری کردن چقدر باشد). به این ترتیب می توانید هر طور که دوست دارید المان های مختلف بازی را برای خود Custom کنید. بازی به جای لول بیشتر بر روی عدد Power تمرکز دارد که این عدد با لول زدن شما و خرچ کردن امتیاز تجربه تان روی بخش های مختلف بالا می رود و مناطق بازی هم بر همین اساس درجه بندی شده اند و مثلا وقتی قدرت شما ۵۰ است کسی جلوتان را نمی گیرد که به منطقه ای بروبید که نوشته قدرت ۲۸۰ می خواهد ولی خب آنجا یک سگ یا گرگ یا یک عدد تیر دخلتان را آورده و مرده اید. در اینجاها می بینید بغل خط سلامتی دشمنان اسکلت قرمز است که یعنی آقا جان بفرمایید بروید سریعا!!!

 یافتن چرخه ی اعضای گروه باستانی (همان تمپلارهای بعدا) و جمع کردن نشانه برای پیدا کردنشان و رسیدن به سران شاخه

صحبت از خرج امتیاز تجربه روی توانایی ها شد. این بازی یک آسمان (دقت کنید یک آسمان) قابلیت و توانایی و .. دارد که هرچقدر امتیا تجربه خرج می کنید می بینید یک خط باز شد به بخش دیگری از آسمان که اصلا خیلی عجیب و غریب است زیرا واقعا معلوم نیست این آسمان تا کجا قرار است هی گسترش پیدا کند. ابتدا از یک بخش مرکزی شروع می شود که ۳ شاخه دارد شامل بخش اسکیل های مخفی کاری و حمله از راه دور حمله نزدیک، بعد که شروع به گسترش این شاخه ها می کنید می بینید که اینها اصلا تمامی و “ته” ندارند و ناگهان می بینید یک دور عظیم چرخیدید و از یک طرف دیگر وصل شدید به یکی از شاخه های بخش مخفی کاری یا حمله از راه دور که باز از خود آنجا یم خط دیگر شروع می شود و می رود به ادامه ی کهکشانی که معلوم نیست تا کجا خواهد رفت. البته راستش معلوم است! جون وقتی من که الان Power م بعد از ۶۰ ساعت بازی ۸۰ است و می بینم که یک منطقه بازی نوشته قدرت ۳۶۰ می خواهد پس معلوم است تا جا این کهکشان خواهد رفت! جدا از این اسکیل پوینت ها که مثلا قدرت نبرد نزدیک و دور و مخفی کاری و.. را زیاد می کنند، یک سری کتاب خیلی مخفی Skill هم در دنیای بازی وجود دارد که وقتی پیدا کنید یک مهارت Active یا Passive بلافاصله می گیرید (بدون نیاز به لول زدن و خرج تجربه و …) که می توانید ۸ تا از مهارت های اکتیو را روی دو دکمه ی R2 +چهار دکمه اصلی و L2 + چهار دکمه اصلی فعال کنید تا در نبرد استفاده کنید.

۶۰ ساعت بازی می کنید و باز می بینید ای بابا این ها که همه جدید هستند و این فعالیت جانبی را دیگر باید دیگر چکار کنم!!!

در این بخش Ability ها یا قابلیت های مختلف شخصیت اصلی، برخلاف خیلی از بازی ها که کلی قابلیت دارند ولی اکثرشان به درد نخور هستند، تعداد خیلی زیادی قابلیت مختلف که قابل ارتقا هم هستند وجود دارد که واقعا همه ی آنها فوق العاده کارآمد و قابل استفاده هستند و با این که می توانید ۸ تا را تجهیز کنید باز هم انگار کم است! همچنین خود قابلیت ها هم موارد جدید و با حالی دارند مثل گول زدن دشمنان با تظاهر کردن به مردن و از پای در آوردن آنها وقتی نزدیک می شوند یا از کنار شما رد می شوند. و یا وقتی جای خاصی برای مخفی شده نیست. برویم به سراغ حمل و نقل!! اسب سواری بازی عالی است و کاملا با اسب سواری ویچر ۳ قابل مقایسه است و با توجه به دنیای فوق عظیم بازی، بسیار هم کارآمد و به درد بخور است مخصوصا که می توانید خیلی وقت ها اسب را روی حالت خودکار بگذاری  تا جاده را با سرعت برود به سمت محل مورد نظر شما (این برای کشتی و قایق هم وجود دارد). سواری کردن در دنیای به غایت زیبای بازی که قدم به قدم آن بی نهایت زیباست و با گشت و گذار با کشتی در آب های زیبای بازی و آواز خواندن مبارزان (تازه می توانید آهنگ را عوض کنید و بزنید پلی لیست بعدی!!!)  واقعا لذتبخش است. فقط کشتی و اسب را روی حالت خودکار بگذارید تا به سمت منطقه علامت گذاری شده برود و شما هم مناظر را نگاه کنید و کیف کنید و آواز بشنوید!

برویم به سراغ حمل و نقل! اسب سواری بازی عالی است و کاملا با اسب سواری ویچر ۳ قابل مقایسه است و با توجه به دنیای فوق عظیم بازی، بسیار هم کارآمد و به درد بخور است مخصوصا که می توانید خیلی وقت ها اسب را روی حالت خودکار بگذاری  تا جاده را با سرعت برود به سمت محل مورد نظر شما (این برای کشتی و قایق هم وجود دارد). سواری کردن در دنیای به غایت زیبای بازی که قدم به قدم آن بی نهایت زیباست و با گشت و گذار با کشتی در آب های زیبای بازی و آواز خواندن مبارزان (تازه می توانید آهنگ را عوض کنید و بزنید پلی لیست بعدی!!!)  واقعا لذتبخش است. فقط کشتی و اسب را روی حالت خودکار بگذارید تا به سمت منطقه علامت گذاری شده برود و شما هم مناظر را نگاه کنید و کیف کنید و آواز بشنوید! در بازی حتی قابلیت شخصی سازی کردن کشتی و اسب و کلاغتان هم وجود دارد. تازه این که چیزی نیست. می توانید اسب را تمرین دهید تا استقامتش بیشتر شود و شنا یاد بگیرد و بهتر شنا کند و دیرتر کشته شود و سریع تر بدود.

در بازی حتی قابلیت شخصی سازی کردن کشتی و اسب و کلاغتان هم وجود دارد. تازه این که چیزی نیست. می توانید اسب را تمرین دهید تا استقامتش بیشتر شود و شنا یاد بگیرد و بهتر شنا کند و دیرتر کشته شود و سریع تر بدود. مکانیک بالا و پایین رفتن از در و دیوار و ساختمان ها و صخره ها و.. در ادامه ی همان سیستم کار آمد بازی آدیسی بود که راحت می توانی از همه جا بالا بروید و در والهالا هم به معنای واقعی کارآْمد و عالی شده است و تقریبا از هر جایی که دلتان بخواهد بدون محدودیت خاصی می تواند خیلی سریع با انیمیشن های بدنی زیبا، بالا یا پایین بروید و حتی مثلا از صخره هایی که شاید به نظر برسند جای دست مشخصی که بازی نشان بدهد ندارند نیز می توانید جابجا شوید و بازی اصلا شما را در این مورد اذیت نمی کند که با توجه به نقش آفرینی بودن بازی و این که مدام باید برای ماموریت ها و سپس گزارش تکمیل آنها و .. به این طرف و آن طرف بروید، این موضوع بسیار حیاتی بوده است و البته این مکانیک روان و جذاب از اوریجینز تقریبا آغاز شده بود و حالا در والهالا به سطح کارآمدتری هم رسیده است تا بالا رفتن از در و دیوار و ساختمان ها به راحتی و به صورت روان و بدون دردسر انجام شود و بتوانید تا از بلند ترین ارتفاعات نیز راحت بالا بروید و به مانند رسم همیشگی این سری Viewpoint های مختلف را برای باز شدن بخش های نقشه بازی و نمایان شدن ماموریت ها و گنج ها، فتح کنید.

این بود بررسی کسی که بیش از ۶۰ ساعت است دارد بازی می کند این شاهکار را. قبول کردن و نکردنش پای خودتان که دیگر همگی کاملا مسلط به دنیای گیم هستید و واجد نظر دادن. امیدوارم که این توضیحات به کارتان بیاید در مسیر آشنایی بیشتر با این بازی. ولی خب اگر همین چند خط آخر را هم بخوانید همه چیز دستتان می اید چون فهمیدن شاهکار بودن یک بازی نیاز به کلی حرف و حدیث برای کسی که اهل دل است ندارد.  والهالا یکی از زیباترین نسخه های این سری از نظر داستان و ترکیب تاریخ اساسین ها با وایکینگ ها به واقعی ترین شکل ممکن است. این بازی من را انگشت به دهان گذاشت که یوبیسافت با کار و تمرکز و دقت و تیم خوب و هزینه بالا به راحتی می تواند ویچر بسازد. در این عنوان. به زیبایی هر چه تمام تر و به بهترین شکل ممکن و بهتر از تمام بازی های قبلی، داستان نشان می دهد چطور تعالیم اساسین ها به دنیای وایکینگ ها وارد می شود و چطور شخصیت اصلی که اصلا اعتماد ندارد به این فرقه که به خودشان “hidden ones” می گوبند (و با عقل می جنگند برعکس وایکیتگ ها)، آرام آرام در طی زمان با تعالیم و سلاح های آنها آشنا می شود و به آنها کم کم اعتماد پیدا می کند و همراه با پیشرفت و تکامل شخصیت اصلی، تعالیم اساسین ها به دلش می نشیند.

سیستم سیو و ذخیره بازی نیز بسیار عالی است. چرا؟ از این نظر می گویم که بر خلاف تقریبا تمام بازی ها که فایل اتوسیو خود بازی یک عدد است و مدام overwrite می شود در اینجا خود بازی چند فایل اتوسیو برای شما نگه می دارد که مثلا به فاصله ۳ دقیقه ۳ دقیقه هستن و اگر مثلا یادتان برود سیو کنید یا کاری را اشتباه انجام بدهید و بخواهید برگردید، چند گزینه دارید که چه مقدار عقب بروید و یا اگر کشته شدید می دانید که یک فایل سیو همان نزدیک زمان کشته شدنتان حتما وجود دارد. اما این سیستم سیو یک بار هم من را اذیت کرد و یک فایل سیو دستی من خراب شد و وقتی میخواستم از روی آن لود کنم برایم نوشت دیتا خراب شده است. البته واقعا این موضوع فقط یک بار برای من پیش آمد و تازه همان خوبی این سیستم که گفتم چند اتوسیو درست می کند به فاصله ی چند دقیقه اینجا هم به کارم آمد و لازم نشد که از خیلی قبل تر لود کنم.

جدا از این اسکیل پوینت ها که مثلا قدرت نبرد نزدیک و دور و مخفی کاری و.. را زیاد می کنند، یک سری کتاب خیلی مخفی Skill هم در دنیای بازی وجود دارد که وقتی پیدا کنید یک مهارت Active یا Passive بلافاصله می گیرید (بدون نیاز به لول زدن و خرج تجربه و …) که می توانید ۸ تا از مهارت های اکتیو را روی دو دکمه ی R2 +چهار دکمه اصلی و L2 + چهار دکمه اصلی فعال کنید تا در نبرد استفاده کنید. در این بخش Ability ها یا قابلیت های مختلف شخصیت اصلی، برخلاف خیلی از بازی ها که کلی قابلیت دارند ولی اکثرشان به درد نخور هستند، تعداد خیلی زیادی قابلیت مختلف که قابل ارتقا هم هستند وجود دارد که واقعا همه ی آنها فوق العاده کارآمد و قابل استفاده هستند و با این که می توانید ۸ تا را تجهیز کنید باز هم انگار کم است! همچنین خود قابلیت ها هم موارد جدید و با حالی دارند مثل گول زدن دشمنان با تظاهر کردن به مردن و از پای در آوردن آنها وقتی نزدیک می شوند یا از کنار شما رد می شوند. و یا وقتی جای خاصی برای مخفی شده نیست. 

به طور کلی باید گفت Assassin’s Creed: Valhalla در زمینه صداگذاری و موسیقی یکی از بهترین بازی های نسل هشتم است و شاهد یک بازی بی نقص از این منظر هستیم. وقتی یک بازی را با لقب شاهکار معرفی می کنیم یعنی باید از همه نظر شاهکار باشد و خوشبختانه Assassin’s Creed: Valhalla از لحاظ صداگذاری و موسیقی هم عنوانی فوق العاده و معرکه است که از نظر کارگردانی صدا و خلق یک ساندترک بی نظیر هم در سطح بسیار بالا قرار دارد. البته همان طور که می دانید این بخش ها همیشه در عناوین این فرنچایز در نهایت کیفیت و از بهترین های زمان خود بوده اند ولی خب حالا در Assassin’s Creed: Valhalla بهتر هم شده اند، مثل تمام بخش های بازی. صدا گذاری بازی و شخصیت ها از قدرتمندترین بخش های Valhalla است و سازندگان در این زمینه سنگ تمام گذاشته اند.

مبارزات بازی فوق العاده لذتبخش هستند و باید بگویم درجه سخنی بازی در این نسخه نسبت به قبلی ها بالاتر رفته است و حتی در درجه نرمال اگر به سراغ دشمنان قدرتمندتری که عدد Power آنها از شما بالاتر است بروید درجا خرد و خمیر می شوید و منظورم این است که شاید با دو ضربه بمیرید.  در بازی انواع سلاح های یک دستی و دو دستی دارید که شامل گرز و تبر و شمشیر و سپر و .. هستند که هر کدامشان یک ترکیب خاص و با دنیایی از فنون خاص دارند و برترین نسخه ی سری از این نظر را شاهد هستیم. یک تبر و یک سپر بر می دارید؟ کلی ترکیب حمله و دفاع و parry کرردن دارید. در هر دو دست ک تبر می گیرید. کلی ترکیب کمبوی باحال خواهید داشت با تمام کننده های مختلف. هر طوری که سلاح و تبر و سپر و گرز و … را در دو دست بگیرید کل سیستم نبردتان متفاوت می شود. حتی وقتی جای دو سلاح را عوض کنید در دو دستتان، باز هم سیستم نبرد و کمبوها فرق می کند. می دانید چیست؟ سیستم نبرد این بازی خیلی خیلی خیلی متنوع تر از سیستم نبرد سلاح سرد ویچر ۳ است چون هر کار که بکنید می بینید روش نبرد فرق کرد. به همین خاطر هم باید خیلی صحیح بهترین ترکیب ها را برای نبرد با دشمنان مختلف که واقعا خوب می جنگند انتخاب کنید مخصوصا با مبارزات غول پیکر و قوی دشمن که شوخی ندارند و یک سپر اندازه خودشان جلویشان است که به سختی آنها را می بینید. خیلی وقت ها هم تیرکمان در این نبردهای سخت به کارتان می آید. زیر اگر بتوانید دو ۳ نقطه زرد رنگ و آسیب پذیر دشمنان قوی را با تیر کمان بزنید (که خیلی هم سخت است زیرا گاهی پشتشان است) می نشینند زمین و می توانید اگر سریع باشید زود کارشان را تمام کننده یکسره کنید. بازی کلی تمام کننده خفن خشن برای دشمنان و حالات و سلاح های مختلف دارد که واقعا زیاد هستند و دیر تکراری می شوند

صداگذاری های محیطی بازی و صدای حیوانات بسیار متنوع بازی و صدای دریا و حرکت کشتی روی آن و … بسیار بسیار عالی صورت پذیرفته و تحسین برانگیز است. همچنین صداگذاری تمامی شخصیت های بازی به شکلی پرفکت و عالی انجام گرفته است. موسیقی های بازی نیز بسیار هماهنگ و همخوان با حال و هوای بازی هستند و این موسیقی ها و ساندترک زیبای بازی، بسیار آن را جذاب تر کرده است و کاملا حس و حال وایکینگی بازی را به شما منتقل می کنند و حتی وقتی آن ها را به تنهایی گوش کنید نیز زیبا و لذت بخش هستند. برخی موسیقی های بازی به قدری شنیدنی و زیبا هستند که دوست دارید آن ها را مدام گوش دهید و کیف کنید و قطعا بعدا در قالب آیتم موسیقی های برتر برای شما عزیزان در گیمفا قرار خواهند گرفت. موسیقی های متن و آوازخوانی وایکینگ ها در کشتی (که تازه می توانید از آنها آهنگ جدید هم درخواست کنید) بسیار جذاب و لذتبخش هستند.

سازندگان بازی در این نسخه برحسب طبیعت و تاریخ نروژ و انگلستان، یک حیات وحش کامل و با بهترین کیفیت ممکن خلق کرده اند و انواع و اقسام حیوانات را در مناطق مختلف بازی قرار داده اند که می توانید به شکار آن ها بپردازید؛ از خرس های عظیم و گرازهای غول پیکر وحشی تا گوزن ها و گرگ های مختلف سیاه و سفید و سگ های وحشی و  انواع و اقسام گونه های مختلف ماهی ها (که اتفاقا این ماهی ها باعث ایجاد یک بخش باحال در بازی شده اند به نام ماهیگیری که خودش جذابیت خاصی دارد)، همه و همه به زیباترین شکل ممکن طراحی و در بازی قرار گرفته اند تا هر چه بیشتر حس واقعی بودن محیط های بازی به شما دست ده

خب جزء به جزء بازی را برای شما عزیزان توضیح دادم. این بود بررسی کسی که بیش از ۶۰ ساعت است دارد بازی می کند این شاهکار را. قبول کردن و نکردنش پای خودتان که دیگر همگی کاملا مسلط به دنیای گیم هستید و واجد نظر دادن. امیدوارم که این توضیحات به کارتان بیاید در مسیر آشنایی بیشتر با این بازی. ولی خب اگر همین چند خط آخر را هم بخوانید همه چیز دستتان می اید چون فهمیدن شاهکار بودن یک بازی نیاز به کلی حرف و حدیث برای کسی که اهل دل است ندارد.  والهالا یکی از زیباترین نسخه های این سری از نظر داستان و ترکیب تاریخ اساسین ها با وایکینگ ها به واقعی ترین شکل ممکن است. این بازی من را انگشت به دهان گذاشت که یوبیسافت با کار و تمرکز و دقت و تیم خوب و هزینه بالا به راحتی می تواند ویچر بسازد. در این عنوان. به زیبایی هر چه تمام تر و به بهترین شکل ممکن و بهتر از تمام بازی های قبلی، داستان نشان می دهد چطور تعالیم اساسین ها به دنیای وایکینگ ها وارد می شود و چطور شخصیت اصلی که اصلا اعتماد ندارد به این فرقه که به خودشان “hidden ones” می گوبند (و با عقل می جنگند برعکس وایکیتگ ها)، آرام آرام در طی زمان با تعالیم و سلاح های آنها آشنا می شود و به آنها کم کم اعتماد پیدا می کند و همراه با پیشرفت و تکامل شخصیت اصلی، تعالیم اساسین ها به دلش می نشیند.

Assassin’s Creed: Valhalla عنوانی است که اصلا به هیچ وجه حتی نمی دانم چطور باید در مورد گیم پلیش شروع کنم به نوشتن و چطور آن را تمام کنم!! اصلا این یک بازی نیست که!! انگار کل خوبی های همه ی بازی های این سبک ها را ریخته اند در هم و یک معجون “شاهکار شاهکار” در گیم پلی در آورده اند که هر چقدر بگویم هم تمام نمی شود. یک جمله می گویم و خدا شاهد من است که عین واقعیت است و وقتی بازی کردی خودتان می فهمید. “Assassin’s Creed: Valhalla از نظر گیم پلی و تنوع گیم پلی رقیبی در نسل هشتم ندارد و اگر فکر می کنید ویچر ۳ تنوع دارد این را بازی کنید تا ببینید. حالا اگر این را یک دشمن ویچر ۳ می گفت باز مشکوک بود ولی ویچر ۳ مقدس ترین بازی کل زندگی من است و والهالا هر چقدر هم که حتی از ویچر ۳ در گیم پلی متنوع تر باشد و اصلا بهتر هم که باشد برای من ویچر نخواهد شد هرگز. این را برای این می گویم که فقط بدانید یوبیسافت چه کرده است. دوستان به هر چیزی که اعتقاد دارم قسم می خورم که اگر والهالا بازی راک استار و سی دی پراجکت بود الان کنار لست آو آس ۲ برای برترین بازی سال جا خوش کرده بود. والهالا رسما همراه لست آو آس ۲ برای من در کنار ویچر ۳ می نشیند در صف برترین بازی های کل زندگی من در کنار دارک سولز و بایوشاک و مس افکت. یوبیسافت بدجوری زد توی دهان برخی که زیادی دیگر داشتند حرف بزرگ تر از دهانشان می زدند.

در تاریخ بازی ها یک عنوان AAA شاهکار با تم وایکینگ‌ها تا امروز نداشتیم ولی خوشبختانه حالا چنین عنوانی داریم. بله خیلی راحت و مطمئن می گویم Assassin’s Creed: Valhalla یک شاهکار محض در سبک خود و یکی از برترین بازی های نسل هشتم است و کمترین حقش این است که مثل Odyssey  کاندید بازی سال شود. البته خب می دانم این سری و کمپانی سازنده اش دشمنان متعصب و تشنه به خون هم کم ندارد که منتظرند کلا هر بازی با نام یوبیسافت بیاید بیرون تا آن را بکوبند ولی خوشبختانه بازی های این شرکت مثل بنز می فروشند و باز هم ساخته می شوند و تازه نکته مهم تر این است که خود این دشمنان هم خیلی زود می روند سراغ این عناوین و یواشکی بازی می کنند و کیف می کنند. لطفا اگر کسی فکتی صادر کرد که ای بازی باگ دارد و فلان، مطمئن باشید که دارد همینطوری یک چیزی می گوید زیرا اصلا بازی را هنوز کسی به آن صورت بازی نکرده غیر منتقدین. بازی A.C Odyssey معرکه بود و حالا باید بگویم بازی A.C Valhalla باز هم کلی پیشرفت کرده است  و لایق آن است که خیلی راحت به آن لقب یک Masterpiece بدهیم. برای من والهالا بسیار حال  هوای ویچر ۳ که برترین بازی زندگی ام است را دارد.

بازی A.C Valhalla یک شگفتی در نسل هشتم است از نظر همه فن حریف بودن و لیاقتش کاندید بازی سال شدن است زیرا از همه نظر یکی از باکیفیت ترین بازی هایی است که در نسل هشتم خلق شده است و واقعا وقتی می گویند یک بازی از همه نظر معرکه است دقیقا می شود تعریف A.C Valhalla. احسنت به یوبیسافت که یک بازی با تم وایکینگ به این شاهکاری خلق کرده است و امیدوارم در آینده هم شاهد سفر اساسین ها به دیگر تاریخ ها و تمدن های شرقی و غربی باشیم آن هم با چنین کیفیتی و چنین روایتی و چنین عنوانی.

یک نقشه عظیم با تعداد زیادی مناطق مختلف که از اطراف به دریا متصل هستند، رمز و راز و آیتم های جمع کردنی و پازل های ساده در گوشه گوشه نقشه که به شما انگیزه می دهند همه جا را بگردید، اسب سواری بسیار لذتبخش و کارآمد با قابلیت سواری خودکار، قایق سواری و کشتی سواری عالی، سیستم سفر سریع به بخش های اصلی نقشه، انواع ماموریت های مختلف جانبی در شاخه های مختلف با پاداش های عالی، ماموریت ها و مناطق وابسته به عدد قدرت شما، دنیایی بی نهایت زیبا از لحاظ گرافیکی، طراحی های خیره کننده محیط، انواع سلاح ها زره ها و قابلیت شخصی سازی بالا و ارتقای آیتم ها نزد آهنگر و سیستم خرید و فروش، سیستم ذخیره سریع در هر لحظه بازی و خیلی از المان های دیگر، همه و همه شبیه به ویچر ۳ هستند و خیلی حس و حال آن را تداعی می کنند که خوب می دانید این حرف یعنی چه! بازی که ویچر ۳ را تداعی کند دیگر تکلیفش معلوم است. حنی رنگ بندی دنیای بازی و آب دریا و سیستم نورپردازی و تابیدن اشعه های نور بر روی دنیای بازی نیز خیلی خیلی شبیه به ویچر ۳ هستند و اگر به جای شخصیت اصلی این بازی گرالت را بگذاریم و عکس بگیریم کاملا همخوان است. بازی A.C Valhalla یک شگفتی در نسل هشتم است از نظر همه فن حریف بودن و لیاقتش کاندید بازی سال شدن است زیرا از همه نظر یکی از باکیفیت ترین بازی هایی است که در نسل هشتم خلق شده است و واقعا وقتی می گویند یک بازی از همه نظر معرکه است دقیقا می شود تعریف A.C Valhalla. احسنت به یوبیسافت که یک بازی با تم وایکینگ به این شاهکاری خلق کرده است و امیدوارم در آینده هم شاهد سفر اساسین ها به دیگر تاریخ ها و تمدن های شرقی و غربی باشیم آن هم با چنین کیفیتی و چنین روایتی و چنین عنوانی.

 یوبیسافت آن قدر غول هست که وقتی قصد کند و تصمیم بگیرد و و دقت کند و هزینه کند، بتواند عناوینی در حد ویچر بسازد آن هم در سبک جهان ازاد که تخصص و تبحرش است و سال ها قبل از این که بدانیم سی دی پراچکت چیست و ویچر چیست، داشته شاهکارهای با متای بالای ۹۰ برای ما که خیلی فراموشکار هستیم تولید می کرده است. حالا وقتش بود که یوبیسافت (بگذارید رک بگویم) محکم بایستد و بزند توی دهن خیلی ها و نشان دهد که عزیزان من، اگر اراده کنیم می توانیم یک جهان آراد بسازیم که کل دنیای بازی انگشت به دهان و شگفت زده کند. Assassin’s Creed: Valhalla همان بازی بود. وقتی یک بازی یوبیسافت (که نمره های بازی هایش را آقایان Gatekeeper های دنیای بازی که سر در سایت های غول ایستاده اند و فقط آنها تعیین می کنند کدام بازی ها شاهکار هستند، از ۸ به پایین تازه شروع می کنند)  متای ۸۸ بگیرد یعنی که با یک شاهکار واقعی طرف هستیم. من که از آن Gatekeeper های غول دنیای بازی در خارج ایران نیستم ولی به گیمرهای کشورم می توانم بگویم چه خبر است

در انتهای این نقد طولانی باید بگویم می دانید که ویچر ۳ برای من مقدس است و برترین بازی کل تاریخ برای من محسوب می شود. پس بدانید که باید یک بازی خیلی محق باشد و خیلی قدرت داشته باشد که به خودم اجازه بدهم اسمش را بیاورم کنار نام ویچر ۳. همین جا می گویم برای من محق ترین بازی که از نظر کیفیت جایش دقیقا در یک صندلی کنار ویچر ۳ است، فقط و فقط Assassin’s Creed: Valhalla است و به هیج بازی دیگری اجازه ی این حد از نزدیک نشستن به صندلی ویچر ۳ را نمی دهم. والهالا برای من رفت در کنار ویچر ۳ و یکی از چند بازی برتر کل زندگی ام کنار سولز و ویچر و مس افکت. تازه هنوز کلی محتوای بازی را ندیدم و نرسیده ام به آنها. واقعا بعد از تجربه ی این بازی باید بگویم “دست مریزاد یوبیسافت.” واقعا این بازی که یوبیبسافت خلق کرده یکی از کامل ترین نمادها و مقیاس های یک بازی شاهکار جهان آزاد در طول تاریخ است و وقتی می گوییم شاهکار جهان آزاد با محتوای ۲۰۰ ساعته، یعنی دقیقا و دقیقا عناوینی مثل ویچر ۳ و والهالا. به احترام یوبیسافت کلاه از سر بر می دارم که نشان داد اگر قصدش را کند یکی از بهترین بازی های تاریخ را هم می تواند بسازد. بروید به دنیای بی انتهایی از لذت که در اختیارتان است تا ماه ها داستان عالی بشنوید و لذت ببرید و نبرد کنید و بازی کنید و عشق کنید. وقتش بود یوبیسافت دهان برخی را بنندد.

12345678910(231 رای, میانگین آرا 7٫85 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • amir the assassin گفت:

  دمت گرم یوبی سافت و دم شما گرم آقای بابایی با این نقد زیبا و پرحتوای شما. بالاخره ورق برای یوبی سافت برگشت

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 100Thumb up 47Thumb down
  • ghost.007 گفت:

   ubisoft یکی از سلاطین صنعت گیمه(در کنار EA Capcomو…) اینو همه میدونن (بجز یک عده خاص) و اگه یوبیسافت حوصله بازی ساختن داشته باشه شاهکار میسازه.

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 86Thumb up 37Thumb down
   • amir the assassin گفت:

    آره دوست عزیز شکی توش نیست

    35Thumb up 6Thumb down
    • amirrezaf گفت:

     سلام به همه دوستان
     من یه سوال داشتم که مربوط به این پست نیست
     .
     .
     .
     .
     .
     بچه ها فرقی نمیکنه حالا چه ایکس باکس و چه پلی استیشن۵ رو کجا خریداری خواهید کرد منظورم اینه سایت مطمِینی سراغ دارید که روز عرضه ps5 موجود کنه؟اونم با قیمت مناسب؟

     7Thumb up 6Thumb down
     • mahdiyar12 گفت:

      هیچ سایتی تو کشور روز اول عرضه قیمت کنسول رو مناسب نمیزاره ، عموما میگن حداقل با قیمت الان دلار ۲۵ میلیون به بالا میاد تو بازار ، حالا شاید کمتر باشه ، حداقل حداقل باید ۶ ماه صبر کرد که قیمت ها واقعی و مناسب بشن ، بهترین سایت pspro و سایت digikala هستن ، سایت دیگه ای نمیشناسم من Smile

      9Thumb up 4Thumb down
   • سعید آقابابایی گفت:

    احسنت و درود به شماghost.007. حرف حساب.

    11Thumb up 2Thumb down
    • Bahramnasr گفت:

     اقا سعید با تشکر از بررسی عالیتون. من یه سوالی داشتم. این بازی رو برای طی مراحل اصلی وبخش داستانی مثل نسخه قبل originsباید مراحل فرعی اون رو هم‌بازی کرد که لول وقدرت شما افزایش پیدا کنه وگرنه نمیتونین با اون لول مثلا پنج مرحله بالاتر رو بازی کنین؟؟یا میشه کل بازی رو بدون توجه به قدرت وانجام مراحل فرعی طی کرد؟؟؟

     0Thumb up 0Thumb down
     • سعید آقابابایی گفت:

      سلام ودرود خدمت شما. خیلی ممنون از لطف و محبتتون. باعث افتخار منه رضایت داشنید. بله بایئ بازی کنید چون مثلا قدرت شما ۶۰ هست و قدرت لازمه برای رفتن به یک منطقه ۳۰۰ هست. پس بای تا میدوندی قوی تر بشید.

      3Thumb up 0Thumb down
   • asgharadamkosh گفت:

    توپخونه بهترین جا هست.
    فقط یک نکته: از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر دزد نیست. حتما باید تنها نباشی و یکی که کار بلد هست باهات باشه. من دوستم هر دو حرفه ای بودیم طوری یه اچ دی ام آی ازمون دزدید پشمامون ریخت !!

    6Thumb up 1Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود فراوان بر شما امیرجان. یک دنیا سپاس از لطف و محبت شما. امیدوارم کیف کنید از بازی کردنش

   13Thumb up 1Thumb down
 • Parham.ps گفت:

  سایت همسایه خیلی بازی رو از نظر افت فریم و باگ برده زیر سوال ، بعد شما اینجوری میگید!
  من الان سره دوراهی گیر کردم

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 89Thumb up 15Thumb down
  • Tanesh گفت:

   من رو ps4 بازی کردم ، افت فریم ک نداشتم به اون صورت ک بخواد اذیتم کنه ، باگم چندجا داشت ولی خب بازم چیزی نبود ک اذیت کنه

   33Thumb up 10Thumb down
  • mahdiyar12 گفت:

   اونا عموم موقع ها سر باگ تا میتونن نمره از بازی کم میکنن و میکوبن بازی رو ، اینا همون منتقد هایی هستن که سر باگ های یونیتی ، بهترین نسخه اساسین از خیلی نظر ها رو زدن نابود کردن Frown ، نگران نباش ، تو هفته های بعدی ، انقدر برای بازی به روز رسانی میدن که خیالت کاملا راحت میشه Smile ، همونطور که برای یونیتی دادن ، ولی این فرقش اینکه خیلی روش بیشتر از یونیتی سرمایه گذاری کردن و در نتیجه به نظرم پشتیبانی خیلی عجیبی هم باید ببینم ، حتا احتمال میدم تا ۲ سال بعد هم برای بازی بسته های الحاقی بدن ، همونطور که برای اودیسی و اوریجین کلی بسته دادن Smile ، الان بازی خیلی بزرگه ، چه برسه به اون موقع Smile

   31Thumb up 10Thumb down
  • ali game is love گفت:

   سایت همسایه که اصلا تو افسایده . ادم به خاطر چهارتا باگ که نمره کم نمی کنه . به شخصه معتقدم اصلا نباید برای مشکلات فنی نمره کم کرد چون با اپدیت ها حل میشن . نقد اینجا معتبر تره چون میبینم دقیقا چیز هایی که من میخواستم بدونم رو تو مقاله اوردن .

   47Thumb up 34Thumb down
   • mamad1166 گفت:

    ببینید اصولا نمره یکجا دادن به یک بازیه که اشکال داره چرا ؟ چون وقتی یک بازی هنگام عرضه محتوای کمی داره یا باگ زیادی داره چطور باید فرقش با بازی مثل رد دد مشخص بشه ؟ اگر هم به رد دد بگیم شاهکار و نمره مثلا ۹۷ بدیم و بعد به اساسینز که بجای صرف مثلا یکسال دیگه برای بهینه کردن و رفع باگ امسال عرضه شده !! این کار کجا باید خودش رو نشون بده !!
    به نظرم بهتر بود نمرات بازی ها در چند بخش منتشر میشد
    ۱٫گیم پلی
    ۲٫داستان
    ۳٫گرافیک هنری
    ۴٫گرافیک فنی
    و شاید بخش های دیگه اون موقع کسی که گرافیک فنی و داستان براش مهمه یا کسی که گیم پلی و گرافیک هنری و … تکلیفش مشخصه

    12Thumb up 1Thumb down
   • dani1372d گفت:

    حرفت سنده. گیمفا خیلی نقدش باانصاف تره. اینو منی میگم ک چندین ساله ک دارم سایت های خوب گیمینگ رو تو ایران دنبال میکنه. ولی خب هیچوقت نظر نمی‌دادم ولی اینو دیگه طاقت نیاوردم

    13Thumb up 5Thumb down
   • سعید آقابابایی گفت:

    باعث افتخار منه علی حان که اینطور می گید. ادم اگر برای باگ نمره هم کم کنه ۳ نمره کم نمی کنه!!!

    10Thumb up 7Thumb down
  • 4M1R گفت:

   هیچوقت به حرفای استاد شک نداشته باس

   12Thumb up 16Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   بازی بر روی پلی استیشن ۴ معمولی و قدبمی من افت فریم نداشت. اگر نقد رو بخونید در بخش فنی، میتونید کاملا تجربه ی ۶۰ ساته من از نظر فنی رو بخونید و ببینید چطوری بوده. بعد هم قضاوت با خودتون.

   8Thumb up 5Thumb down
 • SiRSiNa.h گفت:

  دست گلتون خیلی خیلی درد نکنه
  هایپم واسش رفت بالا چون راستش همش انتظارامو میاوردم پایین که نکنه ….
  ولی خداییش بازیش خیلییییی خوب شده Smile Smile
  فقط یه نکته دوستان توی کامنتا اینقد ردد رو نکوبین عه ، قول میدم اگه راکستار دوسال دیگه یه رخی از ردد نشون بده In Love In Love In Love In Love ( حالا ریمیک ، ریمستر با جدید ) همتون جامه میدرین

  16Thumb up 8Thumb down
 • Old Gamer گفت:

  طرفدار سرسخت یوبی و اساسین هستم یوبی برعکس بقیه شرکتها که باید با گل و شیرینی بری در شرکتشون تا بعد تموم شدن عمر گیمریمون یه بازی بسازن داره سالی حداقل ۲تا بازی متا سبز (منتقدها متا بازیهای یوبی رو از ۹۰ روبه پایین شروع میکنن) برای پلی دادن بهمون میده فقط تعداد بارهای که بازی یوبی رو پلی دادین با باقی شرکتها مقایسه کنین میفهمین چی میگم.جای درستی طرفدار باشین خدمتگذار اصلی ما گیمرها یوبسافته

  46Thumb up 22Thumb down
 • Psycho0172 گفت:

  آقای منتقد نوبجی که برای به به چه چه کردن چارتا هیتر یوبی الکی نمره کم میکنی Grin
  بخون ببین نقد واقعی یعنی چی
  یه ذره یاد بگیر Laugh

  42Thumb up 52Thumb down
  • mahdiyar12 گفت:

   آره منم دیدم ، واقعا شورشو در آوردن Neutral ، سر pes 2021 تو دلیل های منفیش گفته بودن ، نبود ویژگی جدید در بازی Neutral ، ببین دیگه چه قدر اوضاعشون خرابه Neutral

   15Thumb up 46Thumb down
   • reza_tport گفت:

    اینو که راست میگه !
    خوب فیفا و ساکر هر سال کپی پیست میکنن با اسم نسخه جدید میفروشن
    همین چند وقت پیش یه سایت معتبر به این نکته اشاره کرد و گفت اگه دوباره فیفا کپی پیست کنه ما هم نقد و بررسی هامونو کپی پیست میکنیم فقط با نمره کمتر
    فوتبال که همینطوری چیز جدیدی نداره مگر اینکه گرافیک با گیم پلی رو بهتر کنی اگه اینم بهتر نشه که زپرشک

    10Thumb up 2Thumb down
    • mahdiyar12 گفت:

     وقتی در موردش راست میگفت که خودشون میومدن میگفتن ما قراره ویژگی جدیدی به بازی اضافه کنیم ، سر فیفا میان کلی وعده میدن و در عمل هیچ کاری نمیکنن ، بعد سر pes اومدن گفتن ما قراره این چیزارو اضافه کنیم و تغییر بدیم ، دقیقا همون کارو کردن ، یعنی هیچ کسی انتظار نداشت چیز جدیدی به بازی اضافه بشه ، اینم بگم کسی که اومده بود بازی رو نقد کرده بود یه فیفا باز متعصب بود نه یه کسی که طرفدار بازی های فوتبال نباشه یا حداقل تعصب نداشته باشه. پی اس هیچ وقت نیومد مثل فیفا چند سال اینطوری کپی کنه بازی هاش رو ، هر سال بازیش تغییراتی داشته.
     واقعا برات متاسفم که انقدر نا آگاه در مورد پی اس صحبت میکنی Frown

     2Thumb up 9Thumb down
     • reza_tport گفت:

      متاسف نباش
      ” یعنی هیچ کسی انتظار نداشت چیز جدیدی به بازی اضافه بشه”
      طبق فرمایشات جناب عالی شما بازیی رو میخری که میدونی چیز جدیدی نداره
      من تو نظرم نگفتم فیفا یا ساکر ! جفتشو منظورم بود
      بیشترم ساکر بازی کردم ۲۰۰۴ ۲۰۰۵ ۲۰۰۷ ۲۰۱۰ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴
      ساکر ۲۰۱۴ هم که یه سری قابلیت ها رو تو مستر لیگ که تو ۲۰۱۳ بود مثل سیستم فن رو حذف کرده بودن
      تو ۲۰۱۳ هم نزدیک ۶ ماه تو لیگ اسپانیا بودم تیمم هم لوانته بود تو یه فصل خرید و فروش یه چنداتا بازیکن چشممو گرفته بودن پیشنهاد خفن دادم پولم منفی شد گیم اور شدم (۶ ماه زحمت پرید!)
      فیفا هم ۲۰۰۳ و ۲۰۰۹ (تو این ۲۰۰۹ بازی رو استوپ میکردی ترکیب عوض کنی صفحه پشت منو انقدر تکون میخورد ادم نمیدونست چی داره میخوره سر درد گرفتم بیخیالش شدم)
      پس لطفا دیگه زود قضاوت نکن
      هر کسی هم نظری داد اول بررسی کن ببین راست میگه یا نه بعد جبهه بگیر

      4Thumb up 0Thumb down
      • mahdiyar12 گفت:

       شما گفتین پس تغییر نداشته و این حقیقت نداره ، فقط اومدن سر ۲۱ خودشون دیگه گفتن ما تغییر نمیدیم ، بعد شما اومدی از تجربه خودت گفتی و … چه قبول داشته باشی چه نداشته باشی پس تغییر داشته و فیفا نداشه ، پس حرفو نپیچون و بحث و عوض نکن Neutral واقعا در مورد پس چیزی نمیدونی که گفتی بازی تغییر نداشته ، خودم دارم از ۲۰۱۳ بازی میکنم و تا الان هر سال تغییر دیدم ، سر ۲۰۱۹ کفم بریده بود از تغییرات بازی ، جدیدا هم ۲۱ رو بازی کردم بازم تغییر دیدم ، ولی فیفا ۲۱ با فیفا ۱۷ تغییر زیادی نداره Neutral ، بعد شما به جای اینکه بیای در مورد این حرف بزنی بحث رو عوض کردی Neutral

       0Thumb up 1Thumb down
       • reza_tport گفت:

        چی میگی بابا گیج میزنیا
        من حرفتو ضمیمه کردم بعد گفتم طبق حرف خودت که اووووووووووون بالا گفته بودی !
        بعدش از تجربه خودم از فوتبال گفتم که بدونی الکی حرف نمیزنم
        از نسخه ۲۰۱۴ به بعدم بازی نکردم چون حوصله سر بره
        هی فیفا و ساکر نکن جفتشون به نظر من ارزش خرید ندارن حالا تو فکر میکنی تغییری داشته و سرگرم کنندست بخر تا کفت ببره از تغییرات

        1Thumb up 0Thumb down
        • mahdiyar12 گفت:

         آره میدونم الکی ننوشته بودین Smile قبول دارم
         نظرتون محترمه Smile
         مطمعنم خیلی ها مثل شما هستن که با فوتبال حال نمیکنن ، منم خودم به صورت جدی بازی نمیکنم Smile Yes

         1Thumb up 1Thumb down
  • ali game is love گفت:

   اونا انتظار دارن ارتیوم براشون لالایی بخونه اساسین ها ده سال یه بار اونم با محوریت فقط اتزیو ساخته بشن . همه بازی هام صغیر و کبیر گرافیک دهن پرکن و عاری از باگ داشته باشن . والا بهینه ترین بازی های نسل گیرز ۵ و گاد اف وار و لست ۲ و فورزا بودن که به شخصه تو اون ها هم بنده باگ های ریزی دیدم .

   17Thumb up 10Thumb down
  • hesam assassin گفت:

   زومجی دیگه گندشو در اوورده به این میده ۷.۵ به اوریجین میده ۷ بعد به سه ریمستر میده ۸ واقعا با خودشون درگیرن .زومجی هیچی نیست گیمفا خیلی بهتره

   13Thumb up 5Thumb down
  • hesam assassin گفت:

   زومجی واقعا هیچی نیست به والهالا و اوریجینز ۷ و ۷.۵ میده بعد به سه ریمستر ۸ .شورشو دراووردن دیوونه ها .خاک تو زومجی

   10Thumb up 2Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر محمد عزیز و گل. محمد جان بالاخره کسی که واسه باگ ۳ نمره کم کنه دیگه تکلیفش معلومه. زیاد خودتو ناراحت نکن. خوشختانه گیمرهامون زرنگ شدن و همین ۳۰۰ تا نظر این مقاله رو بخون مشخصه خیلی چیزا. محمد جان سن بازی کردن بنده از سن کامل این دوستان به ظاهر منتقد دوبرابر ببیشتره، ولی والا اینقدر که اینا ادعا دارن نداریم. کاربران گیمفا ۹۹ درصدشون از منتقدین این سایت های غیر تخصصی گیم، بسیار حرفه ای تر هستن و بهتر نقد می نویسن. تنها کاری که بلدن توهین به گیمفا و مخاطبینشه از حسادت.

   10Thumb up 5Thumb down
 • vergil2max گفت:

  خوش امد از نقد بعبارتی همینکه حرف دلتون رو زدید بدون اینکه تحت تاثیر جو اطراف بازی بشید خودش کلی می ارزه…
  تا بازی نکنم نمیتونم چیزی راجب بازی بگم ولی میتونم بگم نقد زیبا و پر شور و شوقی بود و واقعا خسته نباشید اقای اقابابایی
  و اینکه دلم واسه نقدتون تنگ شده بود…با تشکر

  14Thumb up 2Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. من هم دلم برای دیدن نظرتون تنگ شده بود واقعا. خیلی خوشحالم که می بینم نظرتون رو. انشالله بازی کنید و لذت ببرید. خیلی لطف کردید و وقت عزیزتون رو برای مطالعه مقاله گذاشتید. امیدوارم هر جا هستید همیشه سلامت و موفق باشید و ما رو فراموش نکنید.

   4Thumb up 1Thumb down
 • kalantar گفت:

  ممنون آقای بابایی. نقد بسیار زیبایی بود. جالبه که دیروز توی سایت زومجی نقد این بازی رو خونده بودم و حسابی منفی نوشته بود و نقد شما عالی بود. من تمام نسخه های اساسین رو از نسخه اول به ترتیب شروع کردم به بازی و الان به نسخه اریجینز رسیدم.همشوم عالی بودند و واقعا لذت بردم (هرچند نسخه Black Flag واسم بهترین بود). این نسخه اریجینز رو که در حال بازی هستم یک لحظه هم واسه من حالت تکرار پیدا نکرد. بعد از نسخه ادیسه انشاالله این نسخه جدید رو شروع خواهم کرد که به لطف نقد زیبای شما ذهنیتم دو چنذان مثبت شده.

  11Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام عرض میکنم خدمت شما. خیلی محبت کردید که وقت ارزشمندتون رو برای خوندن مقاله اختصاص دادین. باعث افتخار منه که اعتماد دارید به نقد بنده. انشالله که بازی کنید و لذت ببرید.

   5Thumb up 1Thumb down
 • n'zoth the corruptor گفت:

  حتما نوشتن نقد به این طولانی ای کلی وقتتون رو گرفته و خستتون کرده سعید اقا خسته نباشید اینم یک نقد فوق العاده دیگه از سعید اقا بازم میگم سعید اقا خسته نباشید من راستش دوتا نسخه ی اخر رو بازی نکردم ولی با نقد شما میخوام والهالا رو بازی کنم

  10Thumb up 5Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   عرض سلام و ادب خدمت شما. راساش واقعا این ۱۰ روز خسته م کرد ولی همین یک خط نظر شما به معنای واقعی خستگی ادم رو میبره جون می بینم نه تنها ارزش قائب میشین برای نویسنده بلکه قدردان هستید و یه نوینسده چی میخواد بیشتر از این. لیاقت شما خیلی بیشتر از اینهاست. امیدوارم که بازی کنید و لذت ببرید. باعث افتخار منه که اعتماد دارید به حرف بنده. انشالله همیشه سلامت و موفق باشید.

   7Thumb up 1Thumb down
 • ali game is love گفت:

  سلام و ممنون از اقای اقابابایی به خاطر نقد خوبی که به رشته تحریر دراورده اند . احتمالا اقای اقابابایی نمیرسن نظر منو بخونن پس از دوستانی که بازی کردن می پرسم طراحی مراحل این بازی چطوریه ؟ در حد ویچر و اسکایرمه یا بالا تر و یا پایینتر ؟ سناریو نویسی اون چطوره ؟ مثلا ویچر سناریو ها و پیوستگی های خاصی بین مراحل و داستان هاش داشت ، مثل داستان های مربوط به بارون و خانواده اش و سه افریته و قلب درخت و سیری . اینجا هم همچین چیزی داریم ؟ یا مثلا تصمیم گیری ها چقدر عمیقه ؟ تو مقاله و عکس ها معلوم بود بازی درخت مهارت های کاملا جدیدی داره که تابه حال نداشته . باگ و اینا رو بیخیال شید مهم محتواست اگه اینطور نبود منی که عشق سری سولزم محال بود بشینم دویست ساعت زلدا برم . و اما یه سوال دیگه : تو این بازی هم میشه اوپن وورد بازی کرد و همین طوری الکی تو دنیاش چرخید و مراحل جالب درست مثل رد دد و ویچر و زلدا پیدا کرد یا باید مثل خیلی از بازی ها باید ایتم پاک بکنیم از رو نقشه ؟

  12Thumb up 4Thumb down
  • Commander shepard گفت:

   جواب همه ی سوالات بله هست
   طراحی مراحل در حد ویچره
   عمق تصاویر گیری ها در حد مس افکت
   اینم کالکتیبل هم داره مثل نسخه های نسبتا قدیمی اساسین
   مثل همون پر ها و سانتی ها و اینا

   11Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما علی جان. خیلی ممنون از این که ارزش قائل میشید برای نویسنده و میدونید که کار خیلی سختیه واقعا. علی جان مگه میشه که نظر شما رو نخونم. شاید گاهی نتونم جواب بدم از بس که کار زیاده و پشت سر هم هستن کارها، ولی همیشه و همیشه نظری که در مقاله م نوشته بشه می خونم علی جان. بازی بسیار پیوسته و عالیه و ناگهان می بینید چیزهایی که به هم بی ربط بودن در بخشی از داستان مرتیط میشن و پیوسنگی پیدامی کنن. تصمیم گیرها واقعا سحته گاهی. من فقط ۶۰ ساعت بازی کردم و مطمئنم هنو ۱ دهم داستان رو هم ندیدم ولی در همین مدت به یک تصمیم وحشتناکی رسیدم که راستش هنو ز هم نتوتسم انتخاب کنم چون کسی رو به کشتن میده که ممکنه بعدا بفهعم غلط بوده و باعث شه روی داستان تاثیر بد بذاره. بنابراین دارم مدام تا میتونم تحقیق میکنم تا بتونم بفهممن کدوم یکی خائن واقعی هستند. بازی دنیلی عظیم عظیم عظیم محتواست اونم غر تکراری. ببینید یک چییز رو بگم و خلاص. ویچر ۳ برای مقدسه و بهترین بازی کل زندگی کمه. والهالا لااقل دو بابر ویچر محتوای معنی دار و کاملا جدید و جذاب جانبی داره. این بازی یک شاهکاره که اکر نمره ی ویچر ۳ برای من ۱۰ هست این ۹.۷ هست. این تمام چیزیه که میتونم بگم علی جان

   7Thumb up 1Thumb down
 • asgharadamkosh گفت:

  خسته نباشید واقعا.
  سایت بغلی با نقدش گند زد.
  اون اهله دلاش میفهمن که Haythem میشد فامیل کانر ( یا شاید پدرش) که تو فرساکن (کتابش) هم بود.

  18Thumb up 5Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما. سلامت باشید انشالله. مطمئن باشید کلمه به کلمه که اینجا میخونید حقیقته و حاصل ۶۰ ساعت بازی کردن و نطق برداشتن برای شما.
   در مورد هیثم کاملا درست می فرمایید.

   7Thumb up 0Thumb down
 • HalfLife گفت:

  خسته نباشید جانانه خدمت شما آقای بابایی عزیز . میدونم که خسته هم نیستی چون با عشق این نقد رو نوشتی Yes Yes Yes Yes
  اما بازی با اولین گیم پلی بازی میدونستم بازی بسیار پرمحتوا و تکامل یافته تری هست نسبت به همه assassins ها

  16Thumb up 2Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. سلامت باشید انشالله. با وجود شما خستگی باقی نمی مونه. مگه میشه ادم مخاطبینی مثل شما داشته باشه و خستگی بمونه براش.
   این نشانه تسلط شما به دنیای گیکنه که با دیدن گیم پلی بازی بتنید تا حد خیلی زیادی کیفیت بازی رو بفهمید. تبریک میگم بهتون. وچود افرادی مثل شما در گیمقا نعمته برای ما.

   8Thumb up 0Thumb down
 • rohollah7wanted گفت:

  سلام آقا سعید گل امیدوارم نظر بنده رو هم ببینی ، واقعا زیبا نقد میکنی دمت گرم خدایی از اونجایی که منم بازیای مورد علاقم شبیه شماس با نقدات خیلی ارتباط میگیرم و دلم پر کشید با این بازی و حتما بازیش میکنم و میرم واسه پلات چون هم عاشق وایکینگام هم عاشق assassin’s بازم دمت گرم Yes In Love

  14Thumb up 2Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما روح الله عزیز و گل. روح الله جان مگه میشه که نظر شما رو نخونم. همونظور که در نظرات قبلی گقتم شاید گاهی نتونم جواب بدم از بس که کار زیاده و پشت سر هم هستن کارها، ولی همیشه و همیشه نظری که در مقاله م نوشته بشه می خونم روح الله عزیز. واقعا از این محبتی که دارید به من ممنونم.باعث افتخار منه که زیبا هستن نقدا از نظرتون. این بزرگترین موفقیت برای منه که ببینم مخاطبینمون راضی هستن. انشالله که بازی کنی و لذت ببری از بازی. خیلی ممنون از نظر زیبات روح الله جان

   9Thumb up 0Thumb down
 • mhab1581 گفت:

  تا حدودی قابل پیش بینی بود که این بازی باید خیلی خوب از آب دربیاد. غیر از سرمایه گذاری یوبیسافت و رفتن به سمت المان های نقش آفرینی ، یکی از موضوعات پولیش شدن چند بازی اساسین که تقریبا روی یک پلت فرم و طراحی کلی ساخته میشن هم تأثیرگذار هست.
  غیر از اساسین یک ، اساسین ۲ و برادرهود و رولیشین تقریبا از یک پلت فرم یکسان بهره برده بودن ، اساسین ۳ و بلک فلگ و روگ از یک پلت فرم و طراحی کلی ، اساسین یونیتی و سیندیکت با هم ، حالا هم اریجینز و ادیسی و والهالا روی یک پلت فرم و طراحی یکسان.
  شماره بعدی اساسین احتمالا طبق این روند کاری ، باید یک جهش بزرگ با طراحی کاملا متفاوت باشه ، که البته با همزمانی تغییر نسل همخونی داره.

  12Thumb up 1Thumb down
 • Vito scaletta گفت:

  جالبه که نظر شما برعکس بقیه به این بازی مثبته ازونجایی که سلیقه من با توجه به مطالب شما در سال های اخیر به شما نزدیکه حتما ازین بازی خوشم میاد ولی در کل اساسین افت داشته آخرین اساسین خوب syndicate بود

  17Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. والا دیگه قطعا می دونید که من خودم می شینم بازی میکنم و نظرمون می نویسم از تجربه م. اینم بعد از حدود ۶۰ ساعت بازی کردن و نطق بر داشتن به دست اومده. امدیوارم که بازی کنید و خوشتون بیاد از بازی. به هر حال از این که محبت کردید و نظر نوشتید ممنونم. همیشه مثل این چند سال دیدن نظرتون باعث خوشحالیه در مقالاتم.

   4Thumb up 0Thumb down
 • leonpeyman گفت:

  من متاسفانه هنوز موفق به انجام بازی نشدم کاش زودتر کرک بشه و اینکه تو متن غلط زیاد داشتین{غلط املایی}

  7Thumb up 0Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما. خیلی محبت کردید که نقد رو با دقت مطالعه فرمودید. چون بسیار طولانی بود و میخواستم زود براتون قرار بگیره ممکنه غلط های املایی داشته باشه که حتما سریعا رفع میکنم. از تذکر و دقتتون و این که مقاله طولانی رو مطالعه فرمودید واقعا ممنونم.

   8Thumb up 0Thumb down
 • PedramP224 گفت:

  بالاخره به حرفتون گوش دادن(جای تیم سازنده و تریلر رو عوض کردن Laugh ) شوخی کردم ولی دومشون گرم خدایی Big Smile

  2Thumb up 0Thumb down
 • mohammad.kf گفت:

  اقای بابایی اگه من شما رو از نزدیک میدیدم، دست شما رو می‌بوسیدم بابت این مقاله ….باور کن هفته ای نیست که اعصابم خراب نشه من از کامنت های یه سر بچه هایی که اصلا نه داستان بازی های یوبی سافتو میدونن، نه ساید کوئست های متنوعشو پلی دادن، و نه هیچی بعد هی میان میگن یوبی باگ!!!!!!
  یا میگن یوبی سافت آشغال میسازه…..
  بخدا انقدر حرص میخورم با حرفاشون…..
  بعدم یه چیز خنده داری که هست، طرفدارای قدیمی سری هی میان میگن اینا اساسینز واقعی نیستن!!! من نمیدونم ینی طرفدارا بیشتر خود سازنده های میدونن اساسینز واقعی چیه؟!؟!!
  حرف زیاده دیگر بیشتر این وقت شما رو نمیگرم
  خوشحالم که شخصی مثل شما هست که به بازی های یوبی سافته عزیز، اون نمره ای که لیاقتشونه رو میده
  ❤❤❤❤

  13Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   عرض سلام و احترام خدمت شما. نفرمایید این حرف زو شرمنده می شم من. شما بزرگوار هستید و تاج سر گیمفا و بنده هستید. بسیار خوشحالم که اینقدر واقف و مطلع هستید به وضعیت این روزها. کلا شخصا وقتی ببینم کسی گفت یوبی باگ دیگه ذره ای براش ارزش قائل نیستم و گلا دیگه بقیه حرفاش برام وجود نداره. وقتتون رو تلف هر کسی نکنید. همین که خودتون فهمیده و یاشعور هستید کافیه و لازم نیست با هر کسی که ذره ای بویی نبرده از گیم و .. حرف بزنید و بهش ارزش بدذین چون نداره حتی ذره ای. منم بسیار خوشحالم که شخصی مثل شما وجود داره که این قدر فهمیده و با منطقه. میدونید سوزش اونا از چیه/ از این که خودشون رو با این کلمات و نمره های دروغ و … پاره می کنن (خبلی بببخشید) بعد بازی یوبیسافت مثل بنز می فروشه و باز سال دیکه هم میاد!!!! تازه دلتون بیشتر از این خنک بشه که خود اینا میرن میشینن یواشکی بازی کنن کیف میکنن!!! آی می خندیم!

   11Thumb up 1Thumb down
 • THE SAINT SNAKE گفت:

  سلام
  لطفا مطالب پایین عکسها رو مختصر و مفید بنویسید تا حداقل اونها رو بخونیم این چه وضعشه آخه Wilt
  خیلی ممنون

  7Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. والا قبلا در این مورد گفتم. از اونجایی که برخی بیشتر عکس ها رو می بینن و رد میکنن ومیرن جلو، بخش های مهم نقد رو میذارم زیر عکس ها که در کنار عکس ها رو دیدن، بخش های مهم نقد رو هم بخونن. ببخشید اگر اذیت شدید.

   7Thumb up 0Thumb down
 • dani1372d گفت:

  سلام ممنون از گیمفا ممنون از آقای بابایی عزیز یک گیمر واقعی. وقتی سایت ز… نمیره هفتونیم داد اعصابم ریخت بهم و گیر داده بودن ب افت فریم و چیزای الکی. ینی داستان عالی گیم پلی شاهکار دنیای زیبا همش کشکه براشون حتی اگه افت فریم هم داشته باشه با چند ابدیت درست میشه مثله یونیتی ک الان بازی کنی لذت میبری. پس درک نکردم ک چرا واقعا چرا چنین نمره توهین آمیزی دادن. ولی گیمفا آقای عزیز و گیم بامرام بابایی همیشه روانصاف نقدمیکنه. من چندین ساله ک ار روز به گیمفا و زومجی سرمیزنم و همیشه از جفتشون لذت میبرم ولی گیمفا برا من خیلی عزیز تره ممنون از نقدتون این بازی آرزومه بتونم بازی کنم چون تمام نسخه های این بازیو رفتم ولی این یه چیزه دیگست. واقعا هفتو نیم؟ عجب

  13Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. یک دنیا سپاس از شما. شما هم برای ما خیلی عزیز هستید که لطف می کنید و هر روز وقت عزیزتون رو برای دیدن مطالب ما اختصاص میدین. کاری نداره آدم نمزره ی الکی بده به بازی و چون کم میده فکرکنه خفنه. با تازه کاش بازی کنه و نمره ی کم بده نه الکی ب اساس جو بقیه سایت های خارجیو کاش ادم عزت نفس داشته باشه. کسی که به خاطر باک از بازی۳ نمره کم کنه دیگه تکلیفش معلومه. نقد پر از تعریف و نمجید میکنن بعد میدن ۷!!! باید گفت شرم بر اینها فقط. باز هم تشکر از لطف و محبت شما.

   10Thumb up 3Thumb down
 • mohammad.kf گفت:

  داستان:مثل همیشه عالی
  صدا گذاری=مثل همه عناوین این شرکت عالی
  گرافیک و کیفیت تکسچر= عالی (در حد شاهکار نسل یعنی رد دد ۲)
  گیم پلی====۱) از نظر وفادار بودن به سری=عالی
  ۲)از نظر داشتن نو آوری های جدید=عالی
  =====================> نمره منتقد ولی= ۷/۵
  ههههههه خنده داره واقعاBig Smile))

  16Thumb up 4Thumb down
  • mamad1166 گفت:

   منم خندیدم عجیب بود یه کلی تعریف دادن بعد یه سری مشکل هست که من خودم حس دوگانه دارم نمره کم کنن بعد از چندتا آپدیت عملا بی معنی میشه اون نمره کم کردن نمره کم نکنن پس چه رفقی هست بین بازی بهینه و بی باگ با بازی که به نظر نیاز به کار بیشتری داشته
   ولی در کل حدی داره نمره کم کردن مثلا بازی باگ نداشته باشه و کامل نمره میره بالای ۹ بازی باگ داشته باشه و نیاز به کار بیشتر میشه بین ۸ تا ۹ نه ۷٫۵

   10Thumb up 1Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   احسنت به شما به این نظر زیبا. گاهی فقط با چند کلمه دنیایی از حرف خونده میشه.
   خنده دار نیست واقعا. مسخره و گزیه داره.

   13Thumb up 0Thumb down
 • PARASITE EVE 2 گفت:

  سعید آقابابایی عزیز Heart باوووووووو این دیگه چه نقدی بود؟ In Love یعنی واقعا این بازی در حد ویچر ۳ هست!؟ In Love اونم با کیفیت آخر نسلی! Shock
  بعید میدونم بازخوردهای بازی هم مثل نقد سعید جان باشه ولی مطمئنا سعید آقابابایی مرجع بسیار معتبری هست و با این نقد واقعا خوشحالم که یوبیسافت به هدفی که از تغییر حال و هوای سری اساسینز داشت رسیده. Yes رسیدن به استانداردهای شاهکاری مثل ویچر ۳ البته با حفظ خصوصیات دوست داشتنی سری اساسینز. In Love

  5Thumb up 9Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما نوید جان. ویچر ۳ برای من نام مقدسه و برترین بازی تاریخ. پس وقتی بازی رو با اون مقایسه میکنم یعنی بهش اعتقاد دارم. وقتی نمره ی ویچر ۳ برای من ۱۰ هست نمره ی این بازی برای من ۹.۷ است چون شبیه ترین بازی از همه نظر به ویچر ۳ هست برای من. این نقد و نظر من هست نوید دوست داشتنی و عزیز و گل. اگر مطابق نظر شما نیست واقعا متاسفم ولی خب نمیتونم چیزی غیر از تجربه ای که داشتم و نظرم بنویسم چون مدیونم به شما این رو نوید جان. یک دنیا سپاس از این که محبت کردی و مثل همیشه نظر نوشتی.

   11Thumb up 0Thumb down
   • PARASITE EVE 2 گفت:

    سعید جان من که بازی رو هنوز تجربه نکردم. تعجبم هم بخاطر همون عظمتی هست که ویچر ۳ داره، و اگه یه بازی تو این سال میلادی حتی نزدیک اون اثر باشه هم خیلی عالیه. وگرنه منظورم این نبوده که نقد شما برام عجیبه.
    اینیم که گفتم فکر نمیکنم بازخوردها و متای بازی مثل نقد شما باشه به جهت همون رویه و گارد همیشگی هست که مقابل آثار یوبیسافت وجود داشته.
    و اینکه باید تاکید کنم من همین سعید آقابابایی رو با همین مدل نقدهای جسورانه دوست دارم. Heart
    و غیر از این نیست که همیشه گفتم سلیقه ی شما بسیار به من نزدیکه، ولی حتی اگر اینطورم نبود باز فقط و فقط نویسنده ای که بر اساس تجربه خودش از بازی نقد بنویسه، نقدش ارزشمنده. Rose
    ختم کلام اینکه سعید جان با قدرت به کارت ادامه بده و ذره‌ای شک نکن که ازین نقدت هم مثل سایر مقالاتی که مینویسی کاملا لذت برم، فقط شاید منظورم رو بد عنوان کردم.

    0Thumb up 0Thumb down
    • سعید آقابابایی گفت:

     درود مجدد بر نوید عزیز و گل. نوید جان اصلا نیازی نداری شما که چیزی رو توضیح بدی. شما خیلی خیلی وقته ثابت شده هستی برای من و جزو الماس های گراتقدر گیمفا هستی. اصلا گیریم که شما خیلی از این بازی یا این نقد خوشت هم نیاد، حق طبیعیته نوید عزیز. این که چیزی رو عوض نمیمنه نوید جان. شما همیشه حقیقت در وجودته و همینم برای من با دنیا عوض شدنی نیست. شما نه تنها مخاطب ارزشمندی هستی که هر سایتی ارزوش رو داره بلکه دوست خیلی خیلی خوب من هستی و این مدت هاست مثل روز برام روشنه نوید جان. شما تا روزی که من در گیمفا هستم یکی از دلایل و انگیزه های اصلی من برای کار کردن هستی نوید عزیز و دگل. ما قتر شما رو می دونیم در این سایت نوید جان. هم به عنوان کسی که به فکر پیشرفت سایته و هم یک دوست خوب و عزیز برای من.

     1Thumb up 0Thumb down
     • PARASITE EVE 2 گفت:

      شما به من لطف داری سعید جان. Heart
      بحث اختلاف نظر نیست که خب مطرح کردنش به شکل دوستانه فقط میتونه باعث یه بحث شیرین باشه.
      بحث حمایته. بعد این همه زحمتی که میکشی و بعد این همه لذتی که از مقالاتت بردم، عمرا بذارم ذره‌ای فکرت بابت کاری که به درستی انجام دادی ناراحت باشه. Rose

      0Thumb up 0Thumb down
 • Psycho0172 گفت:

  استاد قرار بود به نظرات پاسخ بدین Grin

  10Thumb up 0Thumb down
 • hesam assassin گفت:

  سلام واقعا نقد خوبی بود .زومجی با این نقدش ثابت کرد که واقعا هیجی نیست (۷.۵ داد)

  18Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و درود خدمت شما. خیلی ممنونم حسام جان از لطف شما. اونا هم همکار ما هستن و من قبلا واقعا احترام براشون قائل بودم ولی طی یکی دو سال اخیر اینقدر بی دلیل و به خاطر خسادت یا هر دلیلی به گیمفا توهین کردن که مدتهاست دیگه من این نتیجه رو گرفتم که نیستن واقعا.

   15Thumb up 2Thumb down
 • hesam assassin گفت:

  خاک بر سر زومجی

  19Thumb up 6Thumb down
 • erfan1990 گفت:

  چند ساعتی بازی اساسین جدید روی کنسول دوستم تست کردم برای امتحان. نظرم بدون جانب داری : جو و اتمسفر بازی و نروژ خیلی خوب در اومده . حس زیبایی داری . فیزیک برف خوبه . موسیقی و صدا گذاری خوبه . فیزیک راه رفتن بد نیست . اسب سواری مصنوعی . طراحی چهره ها و اسب متوسط . داستان بازی خوب . رنگ بندی محیطی زنده و جالب ‌ نور پردازی خوب . گرافیک هنری محیط خیلی خوب . گرافیک فنی و کیفیت بافت ها خوب ولی نه عالی . بخواهم نمره بدهم چیزی بین ۷.۵ تا ۸ . روی کنسول پلی استیشن ۸۱ ۸۲ شده . ۸۰ نمره خوبی هست براش . یک عنوان خوب و نه بیشتر . کمی حس گاد آف وار داشت

  7Thumb up 21Thumb down
 • erfan1990 گفت:

  جالبه نویسنده به شاهکار رد دد ۲ نمره ۹٫۵ داده بعد به این نمره ۹٫۷ . اصلا هم سلیقه شخصی دخیل نبوده .

  احسنت

  26Thumb up 27Thumb down
 • Feri_gfmfg گفت:

  کی دیده یوبی سافت بازی بد بسازه اینم رفت تو لیست آرزوهام
  چرا این شکرکتای بازی سازی بازیاشونو برای pc بهینه نمی کنن اجراش رو rtx 3090 زیاد جالب نبوده نتونسته ۶۰ فریم ثابت بده

  ممنون از آقای سعید آقا بابایی بابت این مطلب پر محتوا و جذاب

  12Thumb up 5Thumb down
 • exkeeper گفت:

  منصفانه، منطقی و دقیق. به راحتی یکی از بهترین نقدهایی که تا حالا در یک وبسایت ایرانی خوندم. موفق باشید.

  14Thumb up 2Thumb down
 • mohamadzzzaaq گفت:

  آقا سعید دست مریزاد.واقعا دلچسب ترین نقدی بود که تا الان خوانده بودم.بنظرم شما برای این نقد از لست ۲ هم بیشتر زحمت کشیدید و کاملا و مو به مو توضیح دادید.این بازی در اصل برای نسل بعد است و آن موقع تمام و کمال میشه لذت برد از این شاهکار.یوبیسافت واقعا شرکت پر کار و پر جنب و جوشی است که همزمان چندین پروژه در دست دارد.عرضه ی ۲ بازی عالی مثل واچ داگز لژیون و اساسین والهالا اونم در کمتر از ۱ ماه کار هر کسی نیست و یوبیسافت فوق العاده عمل کرده است.
  هیتر را هر کاری اش هم بکنی باز هم هیتر است.ساخت بازی ای با چنان گرافیک و نورپردازی قطعا بدون باگ نمیشود.رد دد ۲ هم که بعضی ها سنگش را به سینه میزنند هم از این قاعده استثنا نبود و باگ های بسیار بزرگی داشت.

  22Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام خدمت شما. یک دنیا سپاس ازتون. دست مریزاد به شما که ارزش قائب می شید برای کگار نویسنده و می دونید چقدز زمان خحواخد این نقد. بسیار زیبا و عالی نوشتید که بهترن تجربه این بازی نسل بعده. واقعا یویسافت این همه بازی بزرگ باکیفیت رو برا هر دو نسل میده ت هیچ گیمری بدون بازی نمونه. واقعا از تک تک کلمات نظرتون لذت بردم و واقعا زیبا نوشتید. هیتر رو کاری نمشه کرد جز این که بی خیتاش باشی. چون خودش اخرش میشینه یواشکی بازی میکنه اینا رو و کیف میکنه.

   3Thumb up 1Thumb down
 • GERALT گفت:

  درود بر آقای آقابابایی عزیز بنده با اساسین بزرگ شدم ولی طی این سال ها ازش ناامید شدم البته به جز اریجین و به نظرم کلمه شاهکار برای این اثر یه کم زیاده البته نظر شخصی خودم رو گفتم و همیشه برای مقاله های شما ارزش زیادی قائلم

  13Thumb up 1Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   عرض سلام و ادب خدمت شما. خیلی ازتون ممنونم که محبت کردی و مطالعهع فرمودید. نظرتون عزیز و محترمه برای بنده. همینت که وقت عزیزتون رو برای مطالعه مقاله طولانی من قرار دادین منت بر سر ما گذاشتید.

   3Thumb up 3Thumb down
 • Milidante گفت:

  دوستان نمره و نقد هر سایتی صرفا و صرفا نظر شخصی همون نویسندس. اینکه یه سایتی کم داده دلیل بر خصومت شخصی نیست و یه سایتی هم مثل گیمفا که این نمره رو داده دلیل بر رابطه ی عاشقانه نیست! به نظرم بهترین حالت اینه که به نظر تمام منتقدین احترام بذاریم چه پایین چه بالا و خودمون اثر رو تجربه کنیم. (نمره ی من بعد از تجربه ۲۵ ساعت تا الان ۸ هست)

  9Thumb up 0Thumb down
 • mehransst گفت:

  از روزی که من وارد سایت شدم کلا دو عدد کامنت گذاشتم که این دومی هستش ..
  چقد قلم جناب آقابابایی شیوا و قوی هست که باعث میشه خواننده بخواد تا اخر متنو بخونه
  درود و دست مریزاد به جناب نویسنده برای این متن کامل و بسیار زیبا
  قطعا ولهالا رو تهیه میکنم و بازیشو تا ته میرم

  2Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلتم و درود خدمت شما مهران جان. واقعا افتخاتر دادین به بنده کخ لطف کردید و نظر گذاشتید در مقاله ی من. واقعا باعث دلگرمی منه این حمایت و محبت شما. مرسی که اعتماد دارید به حرف بنده. لتشالله بازی کنید و لذا ببریدو بازم افتخار بدین و نظر بذارید در سایت خودتون. نظرات شما ارزشمندترین دستاورد ماست. خیلی ممنونم مهران عزیز.

   1Thumb up 2Thumb down
 • Reza_bigSmoke گفت:

  دمت گرم آقای بابایی
  از اونجا که میخوام تجربه ی صد در صد تازه داشته باشم از بازی، از خوندن این مقاله اجتناب میکنم و مثل همیشه بعد از بازی کردن، میام سراغش
  فقط یه سوال آقای بابایی
  من مشکلی که با اوریجینز و اودیسه داشتم، پارگی انیمیشن در شخصیت، اسب سواری یا نحوه ی تعامل با محیط بودم و حس میکردم بازی سبکه! و مستحکم و پایدار نیست
  من همیشه میگم بازی های یوبیسافت یه چند ماه زود تر عرضه میشن؛ بخاطر همین مسائل
  این نسخه چطوره؟
  شخصیت و تعاملات با محیط رو میشه حس کرد؟

  2Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و و درود خدمت شما رضا جان. انشالله وقتی مقاله رو خوندید راضی باشیدو از بازی هم لذت ببرید.
   والا هرگز در بازی چنین مواردی رو ندیدم رضا جان. بازی بسیار مسنحکم و با ثباته.

   1Thumb up 2Thumb down
 • sm1414 گفت:

  نقد یعنی این.تجربی و منطقی.
  یوبیسافت همون یوبیسافت نسل هفته
  ما گیمرا همون گیمرای نسل هفت نیستیم
  اون موقع کسی به خاطره دوتا باگ ده نمره ده نمره کم نمی کرد از امتیاز
  اون موقع کسی به چیز های فنی بازی زیاد گیر نمی داد و سعی میکرد از بازی لذت ببره
  اون موقع توقع ها انقدر بالا نبود
  این بازی از نظر ساختاری قطعا شاهکاره بستگی به نگاه خودتون داره که چطور می بینیتش
  در ضمن خسته نباش اقای بابایی ببخشید دیر سر زدم

  7Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   عرض سلام و درود خدمت شما شایان عزیز و گل. خیلی از لطف و محبت و بزرگواری و فهمیدگی شما مممونم. در چند خط کوتاه به اندازه یک کتاب حرف صحیح و عالی نوشتید. واقعا خشحالم برای افرادی مثل شما می نویسم انشالله همیه سلامت و موفق باشید.

   1Thumb up 2Thumb down
 • mohamad980 گفت:

  نقد عالی بود تشکر… یکم ارزون شد حتما میخرمش

  2Thumb up 3Thumb down
 • Bahramnasr گفت:

  سلام اقا سعید با تشکر از بررسی عالیتون. من یه سوال داشتم. این بازی رو ایا میشه مراحل اصلی وبخش داستانی رو بدون بازی کردن مراحل فرعی طی کرد یا اینکه مثل نسخه قبلی origins میبایست حتما مراحل فرعی رو برای کسب لول وقدرت بیشتر بازی کرد؟؟

  5Thumb up 4Thumb down
 • Mr.six1six گفت:

  ایول لله خسته نباشی
  نقد عالی بود
  توی چند سال اخیر تنها چیزی که دیدم این بوده که یکسری منتقد حرفه ای با مدرک منتقدی بین المللی به بست نشستن,که بازی های یوبیسافت, مخصوصا از سری اسسینز کرید نسخه ای جدید منتشر بشه تا با دید اولیه اینکه میخوان ایراد بگیرن , و اون تصورات بسیار شگفت انگیزی که تو ذهنشون ساختن رو تو بازی به عمل ببینن,و شروع کنن به نوشتن در مورد بازی.
  به امید روزی که نه تنها توی عرصه گیم بلکه توی تمام عرصه ها بدون قصد و غرض و نظرات و علایق شخصی اثرات و عملکرد درست خودمونو داشته باشیم و تاثیر گذار باشیم Peace Yin Yang
  کارت درسته خسته نباشی. Coffee

  2Thumb up 3Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما. سلامت باشید انشالله. باعث افتخار من بود خوندن این نظر زیباتون. واقعا از بزرگواری و فهمیدگی شما ممنونم. خیلی خیلی خیلی زیبا نوشتید نظرتون رو واقعا کلمه به کلمه با شما موافق هستم. کاشکی که بیشتر افرادی با طرز فکر و نگاه سالم و صحیح شما داشتیم. باعث افتحاره برای شما می نویسم. “سالم” بودن نگاهتون دنیایی می ارزه.

   1Thumb up 3Thumb down
 • Ezio Auditore da Firenze گفت:

  خسته نباشید جناب آقابابایی Rose
  واقعا افتخار میکنم توی همچین سایت و همچین در کنار نویسنده های توانمندی چون شما حضور دارم اینو از ته دلم میگم واقعا Heart
  همین که تیتر خبرو دیدم فهمیدم یوبیسافت چه کرده
  فقط یه سوال… شما از ساخته شدن چنین شاهکاری از قبل خبر داشتین که تقریبا بعد از معرفی بازی عکس پروفایلتونو تغییر دادین؟؟ Grin Grin

  3Thumb up 6Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   عرض ادب و احترام خدمت شما. سلامت باشید انشالله. من هم واقعا واقعا افتخار میکن در سایتس می نویسم که مخاظبینش ده ها برابر از منتقدین دیگر سایت ها فهمیده تر هستن ونگاهی خالی از کینه ونفرت دارن به دنیای گیم مثل شما. واقعا شما باعص سربلندی دجامعه گیم در ایران هستین. والا راستش من همیشه به یوبیسافت امیدوارم و مخصوصا که عاشق وایکینگ ها هستم این بازی برام مورد انتظار شد خیلی. یک ددنیا سپاس از شما.

   4Thumb up 3Thumb down
   • Ninjagaiden880 گفت:

    سلام و درود به شما سعید خان. راستش من همیشه نظراتتون و نقدهاتون واسم حجت بوده و خواهد بود اما تو این یک مورد چون هم ویچر رو بالای ۳۰۰ ساعت رفتم هم اینو حدودا ۵۰ ساعت تا العان میتونم بگم یه مقدار اغراق شده تو نقدتون به نظرم. واقعا مشکلات هوش مصنوعی اینقدر زیاده که نمیشه گذشت ازش همینطور باگهای ریز و درشت اینم بگم من روی آخرین درجه سختی میرم بازی رو اما واقعا واسم قابل درک نیس این حجم از باگ ها و در مورد آسمان ability ها هم همشون به جز هسته مرکزی هر شاخه صرفا damage وstunو… رو افزایش میدن و چیز جدیدی واسه ارائه نیس. موسیقی عالیه side missionها هیچ راهنمایی نمیکنن و به نظرم نقطه مثبت بزرگ و نواوری جالبی بوده مینی گیمها هم واقعا حس وحال یه وایکینگ کله خرابو دارن و خوبن. در کل اکتشاف توی ۵ قلمروی انگلیس اصلا خالی از لطف نیست اما به نظرم صندلی این بازی فقط وقتی میتونه کنار ویچر کبیر باشه که ایوور یه مقدار قارچ توهم زا بخوره و بره اودین رو بیاره کمک از تو آزگاردSmile بازم میگم این نظر منه یه گیمر معمولی و سعید جان خودش همون گرالته خودمونه توی نقد بازی.. کاملا دست نیافتنی

    4Thumb up 0Thumb down
 • Dr.Angabini گفت:

  سلام به همگی.
  منم حدودا ۱۲ ساعت بازی کردم.
  این هم رفت جزء بازیهایی که تا دو سال بعد و اومدن نسخه بعدیش رو سیستم من نصب هست و پاک نمیشه.

  موارد مثبت:
  گرافیک عالی حتی با سطح تنظیمات high، تنوع مراحل بازی، شخصیت پردازی خوب Eivor، محیط های متنوع با رنگ پردازی خوب، توجه بالا به جزئیات بازی، محیط متراکم با وجود جهان باز بودن بازی و …

  موارد منفی:
  افت فریم بعد از مدتی بازی کردن (که البته با خروج به منو و برگشت به بازی حل میشه)، باگ گهگاهی، مشکلات جزئی ولی تکراری در گیم پلی مثل نسخه های قبلی در بازی، عدم پیشرفت انیمیشن کاراکترها نسبت به نسخه های قبلی و …

  در کل بازی خیلی خوبیه و توصیه میشه.
  جالبه که نسبت به نسخه های قبلی اصلا احساس تکراری بودن بعد از ۱۲ ساعت بازی کردن هنوز بهم دست نداده.

  0Thumb up 0Thumb down