شورشیان باز گشته‌اند | نقد و بررسی بازی G.I. Joe Operation Blackout

13 آبان 1399 - 09:00

در سال‌های اخیر، ساخت بازی‌ها از روی اسباب‌بازی‌هایی که البته در خارج از ایران با آن‌ها خاطرات بیش‌تری دارند رواج یافته است. در ماه‌های اخیر نسخه جدید بازی Transformers را داشتیم و همچنین یک بازی از Zoidها ساخته شد. حال G.I Joe هم به این دسته ملحق شده و در حالی که شاهد نسخه‌های متوسطی از این مجموعه در نسل هفتم و ششم بودیم، در اواخر این نسل هم رویی نشان داد و با بازی G.I Joe Operation Blackout در نسل هشت هم اثری از خود برجا گذاشت. سازنده بازی Fair Play Labs و ناشر آن Game Mills است و برای تمامی پلتفرم‌های نسل هشتم عرضه شده است. با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

داستان بازی بسیار ساده است و همین سادگی نکته مثبتی برای آن است. در این گونه بازی‌ها که به شدت ابرقهرمانانه است و تقریبا از نقطه شروع می‌توان پایان آن را حدس زد، واقعا دلیلی ندارد کار گیمر را با دیالوگ‌های پیچیده و اتفاقات گمراه‌کننده سخت کنیم و بازی باید به سادگی روایت شود. چه بسا بسیاری از مخاطبین این بازی‌ها سن و سالی ندارند و نمی‌توان چندان داستان پیچیده‌ای برای این شخصیت‌های نوستالژیک آفرید. بازی با حمله نیروی شیطانی Cobra به زمین آغاز می‌شود. نیروهای Joe همگی یا در زندان هستند یا در حال فرار و نجات دادن جانشان از تبه کاران قبلی. نیروهای جو باقی مانده باید نیروهای دیگر و دوستانشان را نجات دهند، مجددا یک تیم بزرگ تشکیل دهند و برای نجات این کره خاکی قدم بردارند. هدف چیست؟ جلوگیری از آزادسازی یک شهاب سنگ مرگبار توسط Cobra که می‌تواند بشریت را منقرض کند.

در سال‌های اخیر، ساخت بازی‌ها از روی اسباب‌بازی‌هایی که البته در خارج از ایران با آن‌ها خاطرات بیش‌تری دارند رواج یافته است. در ماه‌های اخیر نسخه جدید بازی Transformers را داشتیم و همچنین یک بازی از Zoidها ساخته شد. حال G.I Joe هم به این دسته ملحق شده و در حالی که شاهد نسخه‌های متوسطی از این مجموعه در نسل هفتم و ششم بودیم، در اواخر این نسل هم رویی نشان داد و با بازی G.I Joe Operation Blackout در نسل هشت هم اثری از خود برجا گذاشت

گیم‌پلی بازی یک شوتر سوم شخص است که در موقعیت‌های مختلف به شما حق انتخاب دو کاراکتر مختلف می‌دهد. هر کاراکتر قابلیت مخصوص به خود را دارد و همین تنوع شخصیت‌ها تا جایی از تکراری شدن بازی جلوگیری می‌کنند. سری G.I Joe و اسباب بازی‌هایش از اولین‌هایی بودند که شخصیت‌های زن را وارد عرصه قهرمانی کرده و به قولی از آن‌ها یک Badass جذاب در حد مردان ساخت; به همین دلیل شخصیت‌های زن قهرمان بازی ترکیب بسیار خوبی را با مردان یا به تنهایی درست می‌کنند و گیم‌پلی دلچسبی را رقم می‌زنند. نکته بسیار جالب و در عین حال عجیب برای من این بود که شما در نقش Cobraها هم قرار می‌گیرید و فقط قهرمان‌ها را کنترل می‌کنید. اگر بازی Transformers War For Cyberton هم بازی کرده باشید با این نوع روایت آشنا هستید و چقدر آن بازی داستان شاهکاری داشت. G.I Joe جدید تا آن حد موفق به انجام این نوع روایت و گیم‌پلی دوجانبه نشده، اما در نوع خود خوب از آب درامده است.

گیم‌پلی بازی یک شوتر سوم شخص است که در موقعیت‌های مختلف به شما حق انتخاب دو کاراکتر مختلف می‌دهد. هر کاراکتر قابلیت مخصوص به خود را دارد و همین تنوع شخصیت‌ها تا جایی از تکراری شدن بازی جلوگیری می‌کنند. سری G.I Joe و اسباب بازی‌هایش از اولین‌هایی بودند که شخصیت‌های زن را وارد عرصه قهرمانی کرده و به قولی از آن‌ها یک Badass جذاب در حد مردان ساخت; به همین دلیل شخصیت‌های زن قهرمان بازی ترکیب بسیار خوبی را با مردان یا به تنهایی درست می‌کنند و گیم‌پلی دلچسبی را رقم می‌زنند.

شخصیت‌هایی که با آن‌ها می‌توانید بازی کنید عبارت‌اند از: Cobra Commander, Storm Shadow, Destro, Baroness, Snake Eyes, Duke, Scarlett, Lady Jaye و متاسفانه نام Snow Job در بین آن‌ها دیده نمی‌شود چون در زندان است و به هر دلیلی به هیچ صورت قابل بازی نیست. بهترین موردی که در تمام طول بازی مشاهده خواهید کرد، صداگذاری و موسیقی بسیار زیبا و فراتر از انتظار است. بازی واقعا صداگذاری استادانه‌ای دارد و روایت کمیک‌گونه بازی با صداهایی زیبا بسیار دلنشین می‌شود. همچنین به واسطه روایت کامیک‌گونه، سورپرایزهایی هم در انتظار شماست که اگر از طرفداران این شخصیت‌ها باشید واقعا عاشقش خواهید شد. وقتی دو کاراکتر را انتخاب و برای انجام ماموریتی عازم می‌شوید، می‌توانید صدای بقیه شخصیت‌ها را از طریق رادیو بشنوید و گاها با آن‌ها صحبت کنید که نشان از پویا بودن باز ی دارد. همچین یکی از نکات طنز بازی ساکت ماندن Snake Eye در تمام طول بازی است که به عمد انجام شده تا موقعیت‌هایی خنده‌دار ایجاد شود. مثلا در یکی از سکانس‌ها وقتی گروه دور هم جمع شده‌اند چند بار به اشتباه در لحظات حساس فکر می‌کنند اسنیک چیزی گفت و حرفشان قطع می‌شود.

شخصیت‌هایی که با آن‌ها می‌توانید بازی کنید عبارت‌اند از: Cobra Commander, Storm Shadow, Destro, Baroness, Snake Eyes, Duke, Scarlett, Lady Jaye و متاسفانه نام Snow Job در بین آن‌ها دیده نمی‌شود چون در زندان است و به هر دلیلی به هیچ صورت قابل بازی نیست. بهترین موردی که در تمام طول بازی مشاهده خواهید کرد، صداگذاری و موسیقی بسیار زیبا و فراتر از انتظار است. بازی واقعا صداگذاری استادانه‌ای دارد و روایت کمیک‌گونه بازی با صداهایی زیبا بسیار دلنشین می‌شود. همچنین به واسطه روایت کامیک‌گونه، سورپرایزهایی هم در انتظار شماست که اگر از طرفداران این شخصیت‌ها باشید واقعا عاشقش خواهید شد

متاسفانه بازی در کنار این نکات مثبت، ضعف‌های زیادی هم دارد. مهم‌ترین مشکل بازی عدم خلاقیت در طراحی مراحل است. در همه مراحل شما تنها باید کاور بگیرید و شلیک کنید و این مورد به شکل کاملا خطی و تقریبا با چالش کمی انجام می‌شود. هوش مصنوعی دشمنان واقعا ضعیف است و به جز یکسری کار تکراری و از پیش تعیین شده کار خاصی نمی‌کنند و گاها خود را بی دلیل در معرض تیر قرار می‌دهند. همچین سیستم کاورگیری بازی هم امکانات خاصی ندارد و نمی‌توانید بینن کاورها سوییچ کنید یا دور یک کاور بچرخید. همجنین سلاح‌های بازی در کنار قدرت‌های خاص هر شخصیت به شدت حالت صفر و یکی دارند. هر دوی این موراد یا بسیار قدرتمند و کاربردی هستند یا برای هیچ کاری مفید نیستند. بعضی سلاح‌ها با دو یا سه شلیک به هر کجای بدن، دشمن را نابود می‌کند و بعضی هم سال‌ها طول می‌کشد تا ریلود شوند و دو خشاب کامل برای کشتن دشمن لازم دارند. بعضی قدرت‌ها بسیار خوب و مناسب هستند مانند فرستادن Droneها و بعضی هم هیچ کاربرد خاصی را شامل نمی‌شوند. هیچ حد وسطی هم بین این دو نیست.

متاسفانه بازی در کنار این نکات مثبت، ضعف‌های زیادی هم دارد. مهم‌ترین مشکل بازی عدم خلاقیت در طراحی مراحل است. در همه مراحل شما تنها باید کاور بگیرید و شلیک کنید و این مورد به شکل کاملا خطی و تقریبا با چالش کمی انجام می‌شود. هوش مصنوعی دشمنان واقعا ضعیف است و به جز یکسری کار تکراری و از پیش تعیین شده کار خاصی نمی‌کنند و گاها خود را بی دلیل در معرض تیر قرار می‌دهند. همچین سیستم کاورگیری بازی هم امکانات خاصی ندارد و نمی‌توانید بینن کاورها سوییچ کنید یا دور یک کاور بچرخید. همجنین سلاح‌های بازی در کنار قدرت‌های خاص هر شخصیت به شدت حالت صفر و یکی دارند

Meele Attack قهرمانان، واقعا ضعیف پیاده شده و تقریبا وزنی ندارد. این که بفهمید اصلا ضربه شما به دشمن برخورد کرد یا نه خودش یک هنر محسوب می‌شود. مورد ناامیدکننده بعدی قدرت خاص شخصیت‌های نینجا مانند Snake Eye است. آن‌ها به جای دارا بودن قدرت هک یا کشتن مخفیانه، به دل دشمن می‌زنند و به کلی با ذات شخصیتی خود در تضاد هستند. باس فایت‌ها هم مانند دشمنان بسیار از پیش تعیین شده حرکت می‌کنند و خیلی زود حالت تکراری به خود می‌گیرند همچنین چند مرحله رانندگی و جنگ ماشینی هم در بازی وجود دارد که شامل جنگ با تانک‌های دیگر در عین راندن و جاخالی دادن از موشک‌هاست که متاسفانه این مراحل هم عمق چندانی ندراد و نهایتاتا بعد از ۳ باز تکراری می‌شوند. بازی از حالت چند نفره Split Screen پشتیانی می‌کند و این مورد نکته مثیتی است. هرچند فعلا این حالت تنها به حالت Local محدود شده است.

قهرمانان، واقعا ضعیف پیاده شده و تقریبا وزنی ندارد. این که بفهمید اصلا ضربه شما به دشمن برخورد کرد یا نه خودش یک هنر محسوب می‌شود. مورد ناامیدکننده بعدی قدرت خاص شخصیت‌های نینجا مانند Snake Eye است. آن‌ها به جای دارا بودن قدرت هک یا کشتن مخفیانه، به دل دشمن می‌زنند و به کلی با ذات شخصیتی خود در تضاد هستند. باس فایت‌ها هم مانند دشمنان بسیار از پیش تعیین شده حرکت می‌کنند و خیلی زود حالت تکراری به خود می‌گیرند همچنین چند مرحله رانندگی و جنگ ماشینی هم در بازی وجود دارد که شامل جنگ با تانک‌های دیگر در عین راندن و جاخالی دادن از موشک‌هاست

گرافیک و کیفیت تکسچرهای بازی با توجه به طراحی خاص محیط و شخصیت‌ها، راضی کننده است و گرافیک چشم‌نوازی را رفم زده است. بازی حالت یک کارتون با گرافیک زیبا را به خود گرفته و با کیفیت فنی عالی خود مانند فریم ریت ثابت و مشاهده کم مشکلات فنی، در این قسمت سربلند می‌شود. چهره شخصیت‌ها دلچسب است و انیمیشن‌ها هم خشک و بی‌انعطاف طراحی نشده است. نورپردازی و سایه‌پردازی در حد یک بازی نسل هشتمی نیست، اما مناسب و رضایت‌بخش است.

بازی G.I Joe Operation Blackout می‌تواند تا چند ساعتی محدود شما را سرگرم کند و اگر از طرفدار بازی‌های قدیمی یا این شخصیت‌ها هستید، آن را به شما پیشنها  می‌کنم. در غیر این صورت بازی آن قدر کیفیت ندارد که بخواهم آن را به شما توصیه کنم. قطعا بازی‌های باکیفیت‌تری در اولویتتان خواهد بود.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید