ناشر Rune II از بتسدا به جرم خرابکاری عمدی در ساخت بازی شکایت کرد

۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

بازی Rune II سال گذشته منتشر و با استقبال نسبتا خوب هواداران و بازی‌بازان روبه‌رو شد ولی متاسفانه مشکلات مختلفی از همان ابتدا گریبان‌گیر بازی و ناشر آن بودند. در همان ابتدای راه، ناشر بازی یعنی شرکت رگنوراک (Ragnorak) از استودیوی سازنده بابت عدم تحویل کدهای و منابع بازی شکایت کرد که در نهایت دادگاه به نفع ناشر بازی رای داد. با این حال، به نظر می‌رسد این شرکت این بار به سراغ حریفی بسیار بزرگ‌تر و قدرتمندتر از تیم سازنده رفته است.

اگر به خاطر داشته باشید، اعضای استودیوی هیومن هد (Human Head Studios) تنها یک روز پس از عرضه‌ی بازی این استودیو را ترک کرده و استودیوی جدیدی را تحت مدیریت شرکت بتسدا (Bethesda) تشکیل دادند. به نظر می‌رسد شرکت رگنوراک از بتسدا و شرکت مادر آن یعنی زنیمکس (Zenimax) بابت اخلال و خراب‌کاری عمدی در روند ساخت بازی، استخدام کارکنان استودیو به صورت پنهانی، مجبور کردن آن‌ها به توقف ساخت بازی و خرید تجهیزات و فایل‌هایی که شامل کد اصلی بازی می‌شدند، متهم کرده است.

در یک حرکت غیراخلاقی که مصداق بارز نقض قرارداد به شمار می‌رود، اعضای استودیوی هیومن هد کلیدهایی را در اختیار شرکت بتسدا و زنیمکس قرار دادند که به آن‌ها اجازه می‌داد نسخه‌های سِرّی و پیش از عرضه‌ی بازی Rune II را تجربه کنند. این موضوع به شرکت بتسدا و زنیمکس اجازه داد بازی Rune II را از نزدیک دیده و با تهدید این بازی برای آی‌پی پرفروش خود یعنی Skyrim/Elder Scrolls آشنا شوند.

دو هفته مانده به عرضه‌ی رسمی بازی Rune II، شرکت زنیمکس به صورت مخفیانه یک استودیوی جانبی با نام روندهوس (Roundhouse Studios) را تاسیس و تمامی امکانات و حقوق استودیوی هیومن هد را تحت همین نام خریداری کرد. موارد خریداری شده شامل حقوق و رموز تجاری شاکی، کدها و محتوای بازی Rune II و همچنین موسیقی Oblivion می‌شدند. در همین بازه‌ی زمانی و با هدف کسب مالکیت کامل استودیو، شرکت زنیمکس شرایط اخراج تمام اعضای استودیوی هیومن هد را فراهم کرده و آن‌ها را به استخدام خود درآورد.

در کنار این موارد، اگرچه شرکت رگنوراک به دستور دادگاه کدهای بازی را از اعضای تیم سازنده دریافت کرد ولی در این شکایت به این موضوع اشاره شده است که تمامی فایل‌های دریافتی آسیب دیده و یا ناقص بودند.

فایل‌هایی که در نهایت به ما منتقل شدند ناقص و یا غیرقابل استفاده بودند. این گونه به نظر می‌رسد که متهم با نیت خرابکاری به شکلی کاملا عمدی فایل‌ها را به شکلی سازماندهی کرده است تا مطمئن شود که این فایل‌ها تا حد ممکن غیرقابل استفاده هستند.

در این شکایت، شرکت رگنوراک از بتسدا و شرکت زنیمکس ۱۰۰ میلیون دلار غرامت و خسارت طلب کرده است. اگرچه از زمان ثبت رسمی این شکایت مدتی می‌گذرد ولی در حال حاضر شرکت بتسدا و زنیمکس تحت مالکیت شرکت مایکروسافت قرار دارند. حال باید منتظر ماند و دید آیا دادگاه بتسدا را به جرم خرابکاری عمدی گناهکار اعلام می‌کند یا خیر.

بازی Rune II در حال حاضر برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی و از طریق فروشگاه اپیک گمیز (Epic Game Store) در دسترس قرار دارد. این بازی در آینده‌ی نزدیک در فروشگاه استیم (Steam) نیز عرضه خواهد شد.

0
0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید