فوتبال، مثل همیشه! | نقد و بررسی بازی FIFA 21

۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

عده زیادی از کاربران اعتقاد دارند که الکترونیک آرتس و به خصوص بازی محبوبش، سری FIFA سال به سال در حال پسرفت هستند. در رابطه با FIFA بحث‌های زیادی مطرح است. عده زیادی از گیمرها، اعتقاد دارند که انتشار سالانه این سری بازی اصلا لازم نیست و برچسب قیمتی ۶۰ دلاری برای آن هم، ناعادلانه به نظر می رسد. برخی به کمبود تغییرات این سری اعتراض دارند و عده‌ای هم آن را موجه می دانند. البته به نظر می رسد که در حال حاضر کفه ترازو به سمت افرادی است که با FIFA به هر نحوی مشکل دارند. از کمبود تغییرات گرفته تا قیمت ناعادلانه و یا انتشار سالانه. کاری که کونامی با ePes Football 2021 کرد، کار تحسین برانگیزی بود! این شرکت نسخه جدید این سری بازی را نه در قالب یک بازی کاملا جدید، بلکه در قالب یک آپدیت منتشر کرد و قیمت آن هم فقط ۳۰ دلار بود! یعنی درست نصف قیمت FIFA و یا هر بازی AAA دیگری. در ضمن این نکته را هم در نظر بگیرید که قیمت FIFA 21 Champions Edition هشتاد دلار است و این رقم برای نسخه Ultimate Edition به ۹۰ دلار می رسد. بنابراین ۶۰ دلار، کمترین قیمتی است که می توانید برای بازی FIFA 21 هزینه کنید. انتشار سالانه یک سری بازی همواره مشکلات خاص خودش را دارد. شرکت های بزرگی را می شناسیم که دست به انجام چنین کاری را زده و البته، موفق هم نبوده اند. با این وجود، سیاست‌های الکترونیک آرتس در قبال FIFA، طی چند سال اخیر تقریبا بدون تغییر مانده اند.

حال از انتشار بازی FIFA 21 نزدیک به دو هفته می‌ گذرد. افرادی که نسخه Champions Edition این بازی را خریده اند از ۵ اکتبر به محتوای FIFA 21 دسترسی داشته اند. کاربران نسخه معمولی بازی هم از ۸ اکتبر می توانستند به تجربه این بازی بپردازند. در حالی که هنوز زمان زیادی از عرضه این بازی نگذشته، می توان به آنالیز بازی پرداخت. آیا FIFA 21 همان چیزی است که انتظارش را داریم؟ کونامی به ePES Football 2021 نشان داد که انتشار بازی جدید در قالب یک آپدیت با نصف قیمت یک بازی AAA کامل، غیرممکن نیست. در حال حاضر هم یکی از بزرگترین انتقادات وارده به بازی FIFA 21، کم تغییر بودن آن نسبت به نسخه قبلی است. در ادامه و با گیمفا، نگاهی دقیق‌تر به این بازی خواهیم داشت. با نقد و بررسی بازی FIFA 21 همراه ما باشید.

عموما زمانی که با یک گیمر در مورد FIFA 21 شروع به صحبت می کنید، باید منتظر شنیدن نکات منفی زیادی باشید! باید منتظر شنیدن انتقادات از بازی FIFA 21 باشید. خب حقیقت این است که به FIFA 21 انتقادات زیادی وارد است. در این مورد هیچ شکی وجود ندارد. با این وجود، FIFA 21 نکات مثبت خاص خودش را هم دارد. البته همچنان انتقاداتی که از بازی می‌شود، به قوت خود باقی هستند! مهم ترین مشکل بازی همان کم تغییر بودن آن نسبت به نسخه قبل است. اگر هایپ نباشید و بتوانید واقع گرایانه به FIFA 21 نگاه کنید، طی همان ساعات ابتدایی متوجه خواهید شد که در مقایسه با FIFA 20، عنوان FIFA 21 اصلا و ابدا یک بازی کاملا جدید نیست و ارزش ۶۰ دلار را هم قطعا ندارد. دست کم گیم پلی بازی شدیدا مشابه نسخه قبل بوده و این موضوع با توجه به تگ قیمت بازی، اصلا قابل قبول نیست. اما خب در همین بخش گیم پلی هم ما شاهد تغییرات مثبتی هستیم.

عموما زمانی که با یک گیمر در مورد FIFA 21 شروع به صحبت می کنید، باید منتظر شنیدن نکات منفی زیادی باشید! باید منتظر شنیدن انتقادات از بازی FIFA 21 باشید. خب حقیقت این است که به FIFA 21 انتقادات زیادی وارد است. در این مورد هیچ شکی وجود ندارد. با این وجود، FIFA 21 نکات مثبت خاص خودش را هم دارد. البته همچنان انتقاداتی که از بازی می‌شود، به قوت خود باقی هستند! مهم ترین مشکل بازی همان کم تغییر بودن آن نسبت به نسخه قبل است. اگر هایپ نباشید و بتوانید واقع گرایانه به FIFA 21 نگاه کنید، طی همان ساعات ابتدایی متوجه خواهید شد که در مقایسه با FIFA 20، عنوان FIFA 21 اصلا و ابدا یک بازی کاملا جدید نیست و ارزش ۶۰ دلار را هم قطعا ندارد. دست کم گیم پلی بازی شدیدا مشابه نسخه قبل بوده و این موضوع با توجه به تگ قیمت بازی، اصلا قابل قبول نیست. اما خب در همین بخش گیم پلی هم ما شاهد تغییرات مثبتی هستیم. اگر خاطرتان باشد، در FIFA 20 هم زمانی که بازی منتشر شد، با یک بازی فوتبال با یک گیم پلی سریع سر و کار داشتیم. چند ماهی گذشت و EA با انتشار یک آپدیت حجیم، یک‌سری تغییرات را در بازی خود داده و یکی از این تغییرات، کندتر شدن بازی بود. این همان اتفاقی است که احتمالا برای FIFA 21 هم رخ خواهد داد. به خصوص اگر بازی را با یکی از دوستان یا یک شخص واقعی تجربه کنید، متوجه سرعت بسیار بالای بازی خواهید شد. احتمالا الکترونیک آرتس سعی دارد که بعدا و با کم کردن سرعت گیم پلی بازی، به بازی خود کمی تنوع دهد. به هر حال انتظار می رود که بازیکنان قدیمی FIFA، دست‌کم ۱۰ ماه آینده را صرف تجربه بخش های مختلف بازی FIFA 21 کنند. از بخش‌های آفلاینی مثل کریر و ولتا گرفته تا بخش های آنلاینی مثل آلتیمیت تیم و سیزن. حتی پرو کلابز، کریر با بازیکن و یا مدهای مختلف کیک آف.

راستش را بخواهید، اگر بخواهیم تک تک مدهای بازی را برایتان بشکافیم، باید تمامی مطالب مربوط به FIFA 20 را کپی پیست کنیم. بنابراین بهتر است در جریان باشید که کلا مدهای بازی همان چیزهایی هستند که پیش از این در FIFA 20 هم دیده ایم. حالت های مفرح و جذاب کیک آف که برای سرگرمی با دوستان فوق‌العاده جذاب و متنوع هستند، بخش Ultimate Team که برای افراد حرفه‌ای آنلاین باز که البته، اوقات فراغت زیادی دارند فوق العاده است، بخش Career Mode که طرفداران خاص خودش را دارد و مسابقات چمپیونز لیگ که کمترین قدمت را در مقایسه با دیگر بخش‌ها، در سری FIFA دارند. در واقع EA نیازی ندیده که حالت خاصی را به بازی اضافه کند و حق هم دارد! از این حیث، FIFA 21 هیچ کمبودی را احساس نمی کند. تازه، در FIFA 21 حالت های Kick Off را می توانید در بخش آلتیمیت تیم هم تجربه کنید! به عنوان مثال، Mystery Ball و King of the Hill جزو حالت‌های مورد علاقه من هستند و تجربه آن ها در بخش FUT هم خالی از لطف نیست. البته خب این موضوع هم چیز تازه ای نیست و قبلا در FIFA 20 شاهد آن بوده‌ایم. یکی از مهم‌ترین و چشمگیرترین تغییرات FIFA 21 نسبت به FIFA 20، بالانس شدن درجات سختی مختلف است. از دید من، بالانس نبودن درجات سختی در FIFA 20 یکی از بزرگترین مشکلات بازی مذکور به شمار می رفت. شما بر روی درجه سختی آلتیمیت، امکان نداشت که بتوانید به هوش مصنوعی غلبه کنید. بنابراین برای بخش هایی مثل کریر، به اجبار درجه سختی Legendary را انتخاب می کردید. از طرفی، درجه سختی Legendary هم واقعا برای افرادی که سال‌هاست FIFAهای مختلف را تجربه می کنند، جذابیت خاصی ندارد. چرا؟ چون آسان است. بالاترین درجات سختی Legendary و Ultimate بودند که در اولی، خیلی راحت پیروز می شدید و در دومی، حتی مساوی گرفتن هم مثل یک رویا بود! موضوع این بود که روی درجه سختی Ultimate، اصلا هوش مصنوعی به طرز عجیبی، غیر طبیعی می شد. کلا درجه سختی Ultimate یکی از مشکلات بازی FIFA 20 بود. اکنون در FIFA 21 و دست کم در حالت های آفلاین بازی، درجه سختی ها به تعادل رسیده اند. اکنون موفقیت روی تنظیمات Ultimate آسان نیست، ولی محال هم نیست. بازیکنان کم تجربه تر هم می توانند درجات سختی مثل Professional را امتحان کنند.

یکی از مهم‌ترین و چشمگیرترین تغییرات FIFA 21 نسبت به FIFA 20، بالانس شدن درجات سختی مختلف است. از دید من، بالانس نبودن درجات سختی در FIFA 20 یکی از بزرگترین مشکلات بازی مذکور به شمار می رفت. شما بر روی درجه سختی آلتیمیت، امکان نداشت که بتوانید به هوش مصنوعی غلبه کنید. بنابراین برای بخش هایی مثل کریر، به اجبار درجه سختی Legendary را انتخاب می کردید. از طرفی، درجه سختی Legendary هم واقعا برای افرادی که سال‌هاست FIFAهای مختلف را تجربه می کنند، جذابیت خاصی ندارد. چرا؟ چون آسان است. بالاترین درجات سختی Legendary و Ultimate بودند که در اولی، خیلی راحت پیروز می شدید و در دومی، حتی مساوی گرفتن هم مثل یک رویا بود! موضوع این بود که روی درجه سختی Ultimate، اصلا هوش مصنوعی به طرز عجیبی، غیر طبیعی می شد. کلا درجه سختی Ultimate یکی از مشکلات بازی FIFA 20 بود. اکنون در FIFA 21 و دست کم در حالت های آفلاین بازی، درجه سختی ها به تعادل رسیده اند. اکنون موفقیت روی تنظیمات Ultimate آسان نیست، ولی محال هم نیست.

یکی از بزرگترین انتقادات وارد به بازی FIFA 20، عدم ایجاد کوچک‌ترین تغییری در بخش Career Mode بازی نسبت به نسخه قبل بود. بخش کریر FIFA 19 شاهد تغییرات گسترده ای بود. این تغییرات آزادی عمل بازیکن را بالا برده و جذابیت کریر را هم چندین برابر کرده بودند. منتهی بدون تغییر ماندن این بخش در FIFA 20 کمی عجیب بود. از FIFA 19 به بعد، شما می‌توانستید شخصا با ایجنت بازیکنان صحبت کرده و آن‌ها را به تمدید و یا بستن قرارداد مجاب کنید. بازیکنان با شما صحبت کرده و نگرانی ها و شادی هایشان را با شما در میان می گذاشتند. مفهوم مصاحبه و کنفرانس مطبوعاتی دوباره تعریف شده بود. اضافه شدن این موارد، به بخش کریر فیفا نفس تازه ای بخشیده بود. الکترونیک آترس یک سال روی بخش کریر بازی کار نکرد و اکنون در FIFA 21 شاهد تغییرات جدید دیگری هستیم. نکته اول، این است که تمرین دادن بازیکنان دیگر مثل سابق نیست و به ۵ نفر هم محدود نمی شود. Simulate کردن تمرینات به ضرر شما خواهد بود و بهتر است که خودتان به صورت دستی، تمرینات را مدیریت کنید. در بخش نقل و انتقالات، اکنون برخی از تیم ها علاوه بر پول، یک بازیکن را هم به شما پیشنهاد می دهند. خب قبلا شما چنین کاری را می توانستید انجام دهید، ولی هرگز یک تیم دیگر به شما پیشنهاد معاوضه نمی داد. همچنین امکان خرید قرضی بازیکن با بند خرید دائمی هم وجود دارد منتهی در مورد این قابلیت یک مشکل خیلی جدی و بزرگ وجود دارد؛ شما تقریبا هیچ بازیکنی را نمی توانید به صورت قرضی خریداری کنید! بزرگترین مشکل FIFA 21 در بخش کریر مود، از نظر من همین است. تیم‌ها غالبا اصلا برای فروش قرضی بازیکن خود، پای میز مذاکره هم نمی نشینند. در واقع چنین قابلیتی، از روز خرید بازی تا به امروز، دست‌کم برای من هیچ کاربردی نداشته است.

به طور کلی در کریر مود، دست شما در برنامه ریزی برای تیم هم بازتر است. می توانید به هر بازیکنی به صورت جداگانه دستور دهید که بیشتر روی کدام مهارت خود کار کند. در FIFA 21، این شما هستید که تصمیم می گیرید تیم چه زمانی تمرین کند و چه روزی در هفته را به بازیکنان خود استراحت دهید. نوع تمرینات اگرچه به صورت پیش فرض مشخص می شوند، ولی خودتان به صورت دستی می توانید آن را تغییر دهید. همچنین استفاده از گزینه Simulate Match هم کمی تغییر کرده. سیستم شبیه سازی بازی ،پویاتر از گذشته بوده و شما اتفاقات و سبک بازی دو تیم را می‌توانید مشاهده کنید. در میانه بازی می توانید خودتان کنترل تیم را به دست بگیرید و یا تغییرات تاکتیکی خود را اعمال کنید. این موارد باعث می شوند تا شما کنترل صد در صد را بر روی تیم خود داشته باشید. مصاحبه های بعد و قبل از بازی، روی روحیه کلی تیم و روحیه فردی بازیکنان تیم موثر هستند. در FIFA 21 کریر مود بازی بهبودهای زیادی داشته و انصاف نیست که از این تغییرات به این سادگی بگذریم. دیگر حالت پرطرفدار فیفا، Ultimate Team است که اتفاقا این حالت هم نسبت به گذشته، دستخوش تغییراتی شده است. در بخش Ultimate Team، دست شما برای ساخت تیم شخصی خود خیلی خیلی بازتر شده است. اکنون می‌توانید علاوه بر لباس، لوگو و اسم تیم، مواردی نظیر شعار پس از گل، موزیک بعد از گل، رنگ صندلی‌ها و بنرهای ورزشگاه را تغییر داده و حتی یک شادی بعد از گل هم برای بازیکنان خود تعریف کنید. در FIFA 21 از رنگ چمن و صندلی ها گرفته تا شیپورهای بعد از گل، همه را خود شما انتخاب خواهید کرد. حقیقتا متاسفانه زمانی که صحبت از FIFA 21 می شود، کمتر به چنین مسائلی می پردازند. ضعف های بازی کاملا عیان هستند، اما آیا مواردی که گفتیم، تغییرات به شمار نمی روند؟ همچنین در در FIFA 21 شما می توانید در بخش FUT Co Op هم ظاهر شده و با دوستانتان به بازی کردن بپردازید. بقیه مواردی که در این بخش می بینیم هم تقریبا همه مثل گذشته هستند. باید مقداری پول دربیاورید، از طریق پک‌ها و بازیکنانی که خریداری می کنید تیم خود را بسازید، در مسابقات پیروز شوید و ضعف های تیمتان را برطرف کنید. موفقیت در Ultimate Team همچنان تا حد زیادی به پول واقعی بستگی دارد. متاسفانه سیاست EA به این ترتیب است که یا باید روزانه چندین ساعت را صرف بازی کردن Ultimate Team کنید تا مثلا در اسکواد بتل و دیویژن رایولز به رنک های بالا برسید و پول و پک‌های خوبی به دست بیاورید، یا باید از فیفا پوینت استفاده کنید. برای ما ایرانی ها، با توجه به قیمت ارز قطعا گزینه اول، گزینه به صرفه تری محسوب می شود. ولی خب آیا همه فیفاباز ها این فرصت را دارند که هر روز، چندین ساعت را صرف بازی کردن کنند؟ تازه حتی در این صورت هم، دست کم دو هفته طول می کشد تا بتوانید یک تیم متوسط در حد دیویژن ۵ بخش Ultimate Team بازی FIFA 21 بسازید.

به طور کلی در کریر مود، دست شما در برنامه ریزی برای تیم هم بازتر است. می توانید به هر بازیکنی به صورت جداگانه دستور دهید که بیشتر روی کدام مهارت خود کار کند. در FIFA 21، این شما هستید که تصمیم می گیرید تیم چه زمانی تمرین کند و چه روزی در هفته را به بازیکنان خود استراحت دهید. نوع تمرینات اگرچه به صورت پیش فرض مشخص می شوند، ولی خودتان به صورت دستی می توانید آن را تغییر دهید. همچنین استفاده از گزینه Simulate Match هم کمی تغییر کرده. سیستم شبیه سازی بازی ،پویاتر از گذشته بوده و شما اتفاقات و سبک بازی دو تیم را می‌توانید مشاهده کنید. در میانه بازی می توانید خودتان کنترل تیم را به دست بگیرید و یا تغییرات تاکتیکی خود را اعمال کنید. این موارد باعث می شوند تا شما کنترل صد در صد را بر روی تیم خود داشته باشید. مصاحبه های بعد و قبل از بازی، روی روحیه کلی تیم و روحیه فردی بازیکنان تیم موثر هستند. در FIFA 21 کریر مود بازی بهبودهای زیادی داشته و انصاف نیست که از این تغییرات به این سادگی بگذریم. دیگر حالت پرطرفدار فیفا، Ultimate Team است که اتفاقا این حالت هم نسبت به گذشته، دستخوش تغییراتی شده است. در بخش Ultimate Team، دست شما برای ساخت تیم شخصی خود خیلی خیلی بازتر شده است.

اما در مورد نکات کلی گیم پلی بازی هم بد نیست صحبت کنیم. سیستم ها و فورمیشن های موجود در بازی، همان چیزهایی هستند که قبلا هم دیده اید. البته قطعا به خاطر دارید که دستتان در اعمال دستورات تاکتیکی روی سیستم های مختلف کاملا باز بوده و می توانید سبک مورد نظر خود را در FIFA 21 هم پیاده سازی کنید. همچنین، می توانید حالت های دفاعی، خیلی دفاعی، هجومی و خیلی هجومی را هم برای تیم خود تعریف کنید. بدین ترتیب، زمانی که مثلا از رقیب خود عقب هستید، لازم نیست که دوباره ترکیب خود را باز کرده و تغییرات تاکتیکی اعمال کنید. در عوض می توانید این تغییرات را به صورت پیش فرض روی سیستم هجومی خود اعمال کنید و در طول بازی تنها با فشردن یک دکمه، سیستم و دستورات تاکتیکی خود را تغییر دهید. نکته مهم دیگری که در FIFA 21 دیده می شود، طبیعی تر شدن واکنش های دروازه بان هاست. در سال های اخیر دروازه بان هایی مثل دخه آ، نویر، آلیسون، تراشتگن و حتی اوبلاک، دروازه بان های افسانه ای FIFA بوده اند. گل زدن به چنین دروازه بان هایی، به طرز غیر طبیعی دشوار بود. اکنون در FIFA 21 دروازه بان ها کمی طبیعی تر جلوه داده شده و همه توپ ها را نمی گیرند! دفاع کردن در بازی FIFA 21 سخت است، به خصوص اگر در بخش آلتیمیت با حریف هوش مصنوعی بازی کنید! یکی از بزرگترین مشکلات بخش آلتیمیت FIFA 21، این است که حریف شما اگر قصد داشته باشد از تکنیک استفاده نمی کند، تقریبا تحت هیچ شرایطی توپ را لو نمی دهد. این موضوع شدیدا آزاردهنده بوده و سختی آن به کنار، روی اعصاب شما راه می رود. هر چند که چنین چیزی را در همه بازی ها شاهد نیستیم، ولی خب کم و بیش در اسکواد بتل دیده می شود. دست شما در پیاده سازی انواع و اقسام دریبل ها در بازی، بازتر از گذشته است. نفوذ به دفاع حریف هوش مصنوعی همچنان از طریق یک پاس عمقی، مثل آب خوردن است و البته، استفاده از جناحین هم اهمیت خاص خودش را دارد. این که از کدام روش استفاده می کنید، به سبک بازی خودتان برمی گردد.

یکی از انتقادهایی که به بازی می شود، عدم حضور مارتین تایلر و آلن اسمیت در FIFA 21 است. به هر حال، می دانیم که این خط خوردن این دو نفر از لیست بازی FIFA 21 خیلی جالب نیست. اما خب راستش را بخواهید، Lee Dixon و Derek Rae هم عملکرد قابل قبولی را از خود برجای گذاشته اند. شاید عدم حضور مارتین تایلر و آلن اسمیت احساس شود، ولی از لحاظ کیفی ما در بخش گزارشگری با هیچ مشکلی طرف نیستیم. در بخش صداگذاری و موسیقی بازی هم همه چیز خوب پیش می رود. سر و صدای طرفداران شنیده می شود و اضافه شدن شیپور پس از گل هم باعث شده تا اهمیت صداگذاری بازی بیش از پیش باشد. Electronic Arts از موزیک های جذابی در بازی خود استفاده کرده است. به این ترتیب، حتی گشت و گذار در منوی بازی هم آزاردهنده نخواهد بود. به خصوص افرادی که اهل آلتیمیت تیم هستند، احتمالا زمان زیادی را صرف چالش های Squad Building می کنند و بدشان نمی آید که در این حین، یک موسیقی گوش نواز را بشنوند. از لحاظ گرافیکی FIFA 21 تغییرات خاصی نسبت به قبل نداشته و با یک بازی در حد و اندازه های همان FIFA 20 طرف هستیم. اگر از گرافیک FIFA 20 راضی بودید، با FIFA 21 هم مشکلی نخواهید داشت.

ما در مورد نکات کلی گیم پلی بازی هم بد نیست صحبت کنیم. سیستم ها و فورمیشن های موجود در بازی، همان چیزهایی هستند که قبلا هم دیده اید. البته قطعا به خاطر دارید که دستتان در اعمال دستورات تاکتیکی روی سیستم های مختلف کاملا باز بوده و می توانید سبک مورد نظر خود را در FIFA 21 هم پیاده سازی کنید. همچنین، می توانید حالت های دفاعی، خیلی دفاعی، هجومی و خیلی هجومی را هم برای تیم خود تعریف کنید.

نمی توان گفت که FIFA 21 یک بازی بد و یا بدون تغییر نسبت به گذشته است. من همچنان معتقد هستم که اگر از طرفداران FIFA هستید، تجربه FIFA 21 لذت بخش خواهد بود. تغییراتی که الکترونیک آرتس در بخش هایی مثل کریر مود بازی داده، به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیستند. با این حال اساس گیم پلی تقریبا بدون تغییر مانده و در نتیجه، قیمت نهایی بازی غیر منطقی و ناعادلانه به نظر می رسد. بخش آلتیمیت تیم بازی همچنان خالی کردن جیب کاربر را یک اولویت می داند و مطمئنا در آینده و با انتشار کارت های بیشتر، این موضوع خیلی ملموس تر خواهد بود. ولی در مجموع، نمی توان منکر نکات مثبت بازی شد. در صورتی که از طرفداران FIFA هستید، احتمالا به هر حال بازی را تهیه کرده و یا تهیه خواهید کرد. FIFA 21 یک بازی ضعیف نیست، ولی مشکلاتی را هم دارد که نمی توان روی آن‌ها چشم بست.

2
2

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • ممنون از شما نویسنده عزیز
  نمیشه گفت فیفا ۲۱ ضعیف هستش، ولی خب نسبت ب نسخه ۲۰ تغییرات چشمگیری نداره متاسفانه و دقیقا همون گیم پلی رو ارائه میده
  ولی خب کسی ک مثل من شدیداً عاشق فوتبال هستش و پیگیرشه، تغییرات رو متاسفانه ملاک خریدمون قرار نمیدیم و کورکورانه می‌خریم :دی
  فیفا رو ب Pes ترجیح میدم از هر لحاظ (نظر شخصی)

  1
  0
  • همیشه واسم عجیب بوده که چطوری طرفدارای فیفا ، گیم پلی خشکشو به گیم پلی خیلی خیلی روان تر pes ترجیح میدن! به هر حال من تا ۲۰۱۴ پس باز بودم ولی بعد ۲۰۱۴ و اون افتضاحی که کونامی تحویل داد تا همین ۲۰۲۰ فیفا رو هم کنار پس میخریدم ! و کل تجربمو میتونم توی این خلاصه کنم که : کسایی که فوتبال واقعی به همراه گیم پلی روان و کلا هر چیزی که مربوط به تجربه اون ۹۰ دقیقه فوتبال هست رو میخوان ، باید pes رو بخرن! واقعا سرعت بازی خیلی بالاتر از فیفاست و اتفاقات پیش بینی نشده هم توش زیاد میفتن و شاید تنها نقطه ضعفش قضیه scripting باشه که توی درجه سختی سوپراستار و لجند خیلی مشهوده و گلی رو که قراره بخوری رو میخوری و هیچ کاری هم نمیتونی بکنی تا جلوشو بگیره!
   و از اینجا به بعد همه برتری ها واس فیفاست ! از تیم های لایسنس شده بیش تر تا سرورای بهتر و کلا بخش آنلاین خیلی خیلی گسترده تر و پشتیبانی بهتر و گیم مود های بیش تر (مثل ولتا و قانونایی که خودت میتونی بذاری مثلا به ازای هر گل یک نفر از تیم حریف بره بیرون و اینا) !
   و با این که تمام و کمال نظرتونو محترم میدونم ، ولی به نظرم “طرفداران فوتبال” بیش تر سمت pes هستن و “طرفداران سرگرمی در کنار فوتبال” میرن سمت فیفا . اینو میشه از گیم مود هایی مثل بخش داستانی و خیابانی و … و همچنین ویدیو هایی که از فیفا توی یوتیوب آپلود میشن و بیش ترشون مربوط به باز کردن پک هستن تا خود بازی میشه فهمید !
   صد البته برای هر جفتشون داشتن مهارت لازمه و اصلا لذت خریدن هر دوتای بازی ها هم اینه که توی هر کدومشون باید به یه شکل مهارت کسب کنی و کارای مختلفی بکنی! ولی این لذت رو زمانی تجربه میکنی که هر سال بهتر و متنوع تر از سال پیش عرضه شون کنن و اگه مشکلاتی هم گریبان گیرشون هست و تغییر زیادی نمیتونن بدن ، با قیمت کم تر بازی رو بدن بیرون!
   باز این نظر من بود و هر کسی سلیقه خاص خودشو داره Smile امیدوارم همه از این ورزش زیبا به نحوی لذت ببرن چون واقعا فرق داره با بقیه ورزشا …

   1
   1
   • ghost.007 گفت:

    در مورد اینکه فوتبال واقعی تو pesه مخالفم، pes گیم پلی روون تری داره قبول دارم و کلا بازی خیلی سریع در جریانه همش یا تو محوطه خودتی یا تو محوطه تیم مقابل و این سرعت زیادش یکم غیرواقعیش میکنه اما جذاب هم هست البته pes۲۰ بازی نکردم نسبت بهش اظهار نظری نمیکنم اما در کل سبک pes گیم پلی سریعشه اما از اون طرف گیم پلی فیفا کند تر ولی واقع گرایانه تره یعنی یه ۴۵ دقه ممکنه بگذره ولی نصف زمان، توپ وسط زمین باشه که خب این از همون جنبه های واقع گرایانس.
    اما نکته جالبیه که خودم احساس کردم شاید اشتباه میکنم ولی تقریبا از همین دهه ۲۰۱۰ بود که هر دو بازی فیفا و pes دارن به سمت هم میرن یعنی از اون طرف pes میخواد یکم جلوه واقع گرایانه تر به بازیش بده که یک تغییر بسیار زیاد و عجیب رو از ۱۳ به ۱۴ میبینیم و از اون طرف فیفا نیز یکم سعی میکنه بازی رو از واقع گرایانه بودن زیاد دور کنه و راحت تر باشه یعنی از سیر فیفا ۱۸ ۱۹ ۲۰ بگم احساس میکنم بازی راحت تر شده تا سخت تر الان ۲۱ رو بازی نکردم ولی این هم از اونجایی که گیم پلیش مثل همونه حدس میزنم شاید ساده تر شده باشه و در کل گل زدن هم ساده تر شده باشه.
    و در کل یک نکته ای که میخواستم بگم این بود که خیلیا به فیفا انتقاد میکنن بابت گیم پلی حرفشون قبوله ولی گیم پلی دیگه از یک حدی بیشتر قابل تغییر نیست و کاریش نمیشه کرد یعنی اگه باز بیاد تغییرات خیلی زیاد بده ممکنه یک چیزی بشه مثل تغییرات pes 13 به ۱۴ که یک عده بعد از اون نسخه کلا از سمت pes جدا شدن رفتن سمت فیفا Neutral پس تغییرات بیش از حد هم خوب نیست و در کل فیفا یک بازییه که حتی بدترین نسخه عمرش رو هم بده بیرون باز هم فروش میره چون طرفدار زیاد داره بخصوص تو اروپا و این طرفدار ها طرفدار های خود فوتبالن که دوست دارن هر سال فیفا رو با اخرین تغییرات نقل و انتقلات بازی کنن حتی اگه ۶۰ دلار باشه(۶۰ دلار برای ما زیاده) برای همین بازیی مثل فیفا در مقایسه با بقیه بازی ها یکم فضاشون متفاوت تره و مخاطبین زیاد تری از سنین مختلف رو در بر میگیره. مثال میزنم همین گزارشگر خودمون محمدرضا احمدی وقتی میگه ps4 داره میشینه فیفا بازی میکنه فقط بخاطر فیفاشه وگرنه برین بهش بگین tlou 2 بازی کرده اصن نمیدونه چی هست! پس فیفا یک بازی کاملا متفاوته که هر گونه و رنج سنیی از افراد رو درگیر خودش کرده

    3
    0
    • HSM گفت:

     Ghost جان منطقی نظر بده سرعته بازی تو فیفا نسبت به پس ، انگار ۳ برابر پس هست ، پس بازی روان تر هست ولی سرعت بازی خیلی کمتر از فیفاس ، بعدش داداش فیزیک توپ تو فیفا خیلی غیر عادیه ، انقدر تو این چند سال فیفا بازی کردید تشخیص نمیدید فیزیک بازیکنا توپ چجوری باشه مخصوصا توپش که بادکنکه ، من رفیقام فیفا بازن همین چند روز پیش بازیشون رو میدیدم نتیجه ها ۵-۶ ، ۷-۳ ، ۲ -۵ ، حالا شما بیا پس بازی کن ، چه مبتدی باشی چه حرفه ای انقد نمیتونی گل بزنی ، بخوری ، پیش میاد این نتیجه ها ولی نه انقدر تو هر بازی تو فیفا پیش میاد

     0
     3
    • به جرئت میگم pes 2020 اوج تحول پس و همچنین نزدیک به اوج پتانسیلش بود! نظرتون محترم ولی ازتون درخواست تجربه پس ۲۰۲۰ رو دارم چون مطمئنم نظرتون تا حد زیادی تغییر میکنه! من هم نظرم تا قبل از ۲۰۲۰ همینی بود که شما میگین! ولی پس ۲۰۲۰ و تغییرات گیم پلیش واقعا خیلی خیلی مهم و عالی بودن و اتفاقا اینی که میگم : فیفا سرعتی تره هم صرفا به خاطر همین پس ۲۰۲۰ هست که به طرز خیلی خوبی سرعت بازی اومده پایین تر و واقعی تر شده! بازم نظرتون محترمه و فیفا هم در نقطه قوتای خودش فوق العاده ظاهر میشه Smile

     0
     2
   • Always be positive
    درود بر شما دوست عزیزم
    خلاصه بگم، بازی FIFA و PES کاملا سلیقه ای هستن و نمیشه گفت کدومشون برتر هستش!
    ب نظر شما احترام میزارم Heart

    1
    0
  • HSM گفت:

   هادی جان شما عاشقه فوتبال نیستی ، شما عاشقه کارتونه فوتبالیستایی که فیفا دوست داری

   0
   3
   • HSM
    درود بر شما
    یعنی هر شخصی فیفا رو پلی بزنه، عاشق کارتون فوتبالیست هاس و از فوتبال واقعی چیزی حالیش نیست؟!
    تعجب کردم از نظرتون واقعا (ب قول خودت، منطقی نظر بده) Heart
    کاش همه ب سلیقه های همدیگه احترام بزاریم

    2
    0
    • HSM گفت:

     هادی صفایی
     من بی احترامی نکردم ، این نظر من بود کسی که میخواد تجربه فوتباله واقعی داشته باشه من پس رو بهش پیشنهاد میکنم ، هرکسیم هر بازی دوست داره انجام بده به خودشو‌سلیقه اش مربوط میشه

     0
     2
     • sahba.sh گفت:

      فقط یک قسمت برتری فیفا رو برات توضیح میدم ببین چقدر پی ای اس تاریخ مصرفش گذشته
      سال ۲۰۱۰ فیفا با آوردن تکنولوژی گردش ۳۶۰ درجه بازیهای اسپورت رو دچار یه پیشرفت بسزایی کرد بطوری که همه کف کرده بودن از روون بودن فوق العاده فیفا و خیلی از اسپورت گیمرا رفتن سمت فیفا
      هنوز که هنوزه پی ای اس از گردش تاریخ مصرف گذشته ی توی هشت جهت استفاده میکنه یعنی بالا پایین چپ راست و مایل های هر سمت
      شما از فیزیک پی ای اس تعریف میکنی درحالی که بدیهیات رو این بازی هنوز برای مخاطبش تامین نمیکنه
      و اینکه احتمالا شما از جهتها برای حرکت استفاده میکنی نه آنالوگ های دسته
      همین ضعیف بودن پی ای اسه که فیفا چند ساله دست به تغییرات نمیده
      در واقع برای خودش حریفی نداره میدونه هرچی بده بیرون میفروشه
      با تمام نامردی های ea هنوزم که هنوزه فیفا یه سرو گردن از رقیبش جلو تره
      چه تو گیمپلی چه تو مودهای بازی
      به جز آلتیمیت پول پرست بقیه ی مودهاش واقعا عالین از داستانش بگیر تااااا سیزن هاش و ولتا
      و من الله توفیق

      2
      0
      • خب واضحه دوست عزیز!!
       pes گیم پلی آرکیدی داره نسبت فیفا(خیلی آرکید) و واقعا من از نظر واقع گرایانه بودن هر وقت فیفا بازی میکنم کف میکنم!(از مثلا تکنولوژی خط دروازه یا گزارش همزمان نتایج بازی ها توی کریر مود یا از فیفا ۱۸ به بعد چرخش ۳۶۰ درجه دوربین دقیقا عین مسابقات لالیگا و ….)
       ولی مطمئن باش کسی pes رو به خاطر واقع گرایانه بودن بازی نمیکنه(چون واقعا تا حد زیادی نیست) اون کس فقط به عشق گیم پلی روون، فیزیک توپ و بدن عالی و گاها حرکات محیرالعقول برخی بازیکنا!!! بازی میکنه
       طرفدارای pes با عشق بازی میکنن Heart Heart

       0
       0
       • sahba.sh گفت:

        آخه بحث فیزیک هم اگه باشه باز فیفا چندین پله جلو تره
        سال ۲۰۱۲ فیفا ۱۳۰۰ انیمیشن به ۳۰۰۰ تا انیمیشن قدیمیش اضافه کرد
        در حالی که همین الان تعداد انیمیشن های pes به ۳۰۰۰ تا نمیرسه!!! دقت کن اون موقع فیفا۴۳۰۰ تا انیمیشن داشت الان دیگه خدا میدونه!! چون مدتهاست دیگه چیزی از تعدادشون نگفتن
        یه بحث دیگه اینه انیمیشنهای فیفا همشون موشن کپچر شدن درحالی که pes تمام انیمیشنهاش دستی ساخته شدن!!! واسه همین فیفا سریعتر انیمیشن بازیکنهارو اضافه میکنه درحالی که برای هر حرکت توی pes باید کلی وقت گذاشت تا دستی ساخته بشه!!! و البته به دقیق بودن موشن کپچر هم نمیرسه
        اینا همشون یک سری از جزئیات کمیه که برتری فیفا رو میرسونه من اگه بخوام بگم راحت یه مقاله ی کامل میشه
        خیلی دوست دارم نویسنده های سایت بطور دقیق و مو به مو همه ی اینهارو مورد مقایسه قرار بدن طی یک مقاله ی کامل و جامع

        1
        0
  • JHON CENA گفت:

   ۴ سال کاور تغییر میده بالباس فوتبال واقعی یعنیpes2020 نه فیفا هر سال باتغییر کاور و باک ها

   0
   0
 • Doom guy1 گفت:

  امسال سال نا امید کننده ایی برای بازی های اسپورت بود.
  بازی بی کیفیت wwe2k20
  تبلیغات اجباری nba2k20
  یه اپدیت ۳۰ دلاری برای pes,
  و خیلی چیزای دیگه. ایکاش سال بعدی، سال بهتری باشه برای بازی های اسپورت Smile

  0
  0
  • مهدیار گفت:

   کجای به روز رسانی pes نا امید کننده بود ، چرا اسم فیفا رو تو لیستت نیوردی ؟ ، قشنگ معلومه ترول کردی ، خود کونامی همه چیز رو گفته بود و انقدر مرام و معرفت داشت که بازیش رو ۳۰ دلار داد و همه چیز رو گفت ، ولی الی چی کار کرد Neutral ، متاسفم ، برو تا از دهن نیوفتاده نسخه ۲۱ فیفا رو بخر که الی راحت تر بازی رو برای سال بعد کپی کنه Neutral

   0
   0
  • میتونی یه جورایی pes 2020 آپدیت شده رو با ۳۰ دلار تخفیف بخری! اونوقت این ناامید کنندست! لابد اقدامات EA که حتی حاضر نشد همون فیفا ۱۷ رو با قیمت پایین تر بده خیلی امیدوار کنندست! WWE 2k هم انصافا از قبل معلوم بود که یه جایی سقوط آزاد میکنه و خداروشکر که خراب کردن تا یه سال دیگه هم روی ۲k22 کار کنن و به Smackdown vs raw بین ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ یا سری smackdown بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ (here comes the pain In Love )نزدیک ترشون کنن و بازی رو آرکید استایل تر کنن و کلی گیم مود دیگه اضافه کنن و کنترلارو هم راحت تر کنن و در آخر بهت قول میدم همه ی اینا باعث میشن افتضاح ۲k20 رو فراموش کنیم. میمونه nba که اونو واقعا نمیدونم چرا دارن اینطوریش میکنن…

   0
   0
 • مهدیار گفت:

  واقعا ناراحت کنندس که الی اصلا برای بازی اهمیت قاعل نیست Frown ، خودم طرفدار pes هستم ولی واقعا ناراحت میشم که الی اینطوری میکنه Neutral

  0
  0
 • مهدیار گفت:

  ” در صورتی که از طرفداران FIFA هستید، احتمالا به هر حال بازی را تهیه کرده و یا تهیه خواهید کرد ”
  واقعا برای این جمله باید تاسف خورد Frown

  0
  0
 • Morpheus گفت:

  خیلی ممنون بابت نقدتون.EAچطوری روش میشه بازی که تغییرات خیلی کمی کرده با قیمت ۶۰ دلار بفروشه.

  0
  0
 • یه جمله ای که به چشمم خورد این بود که نمیشه رو درجه ی التیمیت هوش مصنوعی رو شکست داد
  اتفاقا کل لذت فیفا رو اون درجست
  کاملا بازی نسبت به دیگر درجه ها متعادل میشه

  0
  0
 • Ali984 گفت:

  -شرکت EA: خب بازم تابستون شد بریم فیفای جدید رو بسازیم.
  …..
  -مراحل ساخت: Ctrl C+Ctrl V خب ساخت بازی تموم شد
  …..
  -گیمرا به EA: خب امسال کدوم بخش فیفا رو تغییر دادی که بخرم؟
  …..
  -شرکت EA به گیمرا: طرح روی کاور رو عوض کردیم. تازه عدد روی کاورم عوض کردیم بری حال کنی Neutral
  …..
  -قیمت: ۶۰ دلار. Beat Up
  …..
  -نتیجه گیری EA: فروش بازی بالا و راضی کننده بوده. بریم آماده شیم برا ساخت فیفا ۲۲ Neutral

  0
  0
 • Hamid گفت:

  حقیقتا من که چیز جدیدی نمیبینیم نسخه به نسخه که عرضه میشه
  مثلا بعضی مواقع موارد جدیدی اضافه میشه مثل فوتبال خیابونی ولی این فقط برای یه سال یه مورد جدید حساب میشه و در کل هرساله به غیر از نقل و انتقالات چیز جدیدی نداره به نظرم بهتره مثل pes بزنه تو خط اپدیت سالانه به جای یه بازیه جدا
  اما بازم هیچی جلودارمون نیست و هر ساله میریم سراغ نسخه جدید چه فیفا چه pes عشق فوتبال یعنی این

  1
  0
 • همون نسخه قبلو داره با چنتا بهبود منتشر می‌کنه با پرداخت های درون برنامه ای بی شرمانه با قیمت ۶۰ دلار میده این لعنتی کی میخواد درست بشه البته تا زمانی که فیفا هر سال جزو بازی های پرفروشه نباید انتظار داشته باشیم ea آدم بشه

  0
  0
 • Devil گفت:

  فوتبال فقط سگا z c جلو َA توپو غیب میکرد ROTFL ROTFL ROTFL ROTFL ROTFL

  0
  1