بازگشت Ben 10 به هنر هشتم| نقد و بررسی بازی Ben 10: Power Trip

29 مهر 1399 - 09:00

استودیو Outright Games باید برای طرفداران شخصیت Ben 10 معروف حضور باشد. این استودیو از ابتدای نسل ششم به ساخت و نشر بازی‌های مجموعه بن تن پرداخته و انصافا به خوبی از عهده این کار برآمده است. بازی آخر این مجموعه، در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و به دلیل ساختار کاملا خطی آن بازی، توانست خیلی زود طرفداران زیادی پیدا کند و پیچیدگی خاصی در بازی نبود. این استودیو برای بازی جدید این مجموعه رویه متفاوتی در پیش گرفاه و این باز باید Ben 10 را در قالب یک بازی جهان باز ببینیم. اما آیا این بازی هم تبدیل به عنوانی موفق و سرگرم‌کننده شده است؟ با نقد و بررسی بازی Ben 10:Power Trip با ما همراه باشید.

داستان بازی کاملا سرراست است اما راضی‌تان می‌کند. نسخه قبلی این بازی هیچ داستان خاصی نداش و صرفا باید با یک‎‌‌سری مینیون و شخصیت‌‍های معروف انیمیشن بن تن می‌جنگیدید; در این بازی شاهد یک داستان منطقی هستیم و از این قرار است که بن‌تن و دوستش کوین در منطقه Rust Bucket مشغول تفریح هستند که ساحره‌ای به نام Hex شروع به اجرای نقشه‌های شیطانی‌اش می‌کنند. او در ابتدا بن و کوین را از تبدیل شدن به فرم‌های فضایی منع می‌کند و آن‌ها تبدیل به آدم‌هایی کاملا معمولی می‌شوند; سپس مشخص می‌شود که این جادوگر قصد دارد ۴ کریستال باستانی را بازیابی کند و بدزد. این کریستال‌ها به او قدرت بسیار زیادی می‌دهند و بن برای جلوگیری از این اتفاق ابتدا به دنبال به دست آوردن مجدد فرم‌های فضایی خود می‌کند; سپس راهی نبرد با او و ارتشش می‌شود.

داستان بازی کاملا سرراست است اما راضی‌تان می‌کند. نسخه قبلی این بازی هیچ داستان خاصی نداش و صرفا باید با یک‎‌‌سری مینیون و شخصیت‌‍های معروف انیمیشن بن تن می‌جنگیدید; در این بازی شاهد یک داستان منطقی هستیم و از این قرار است که بن‌تن و دوستش کوین در منطقه Rust Bucket مشغول تفریح هستند که ساحره‌ای به نام Hex شروع به اجرای نقشه‌های شیطانی‌اش می‌کنند. او در ابتدا بن و کوین را از تبدیل شدن به فرم‌های فضایی منع می‌کند و آن‌ها تبدیل به آدم‌هایی کاملا معمولی می‌شوند

روایت بازی ساده است و اصلا چیزی نیست که آن را درک نکنید. از شخصیت‌ها توقع شخصیت‌پردازی زیادی نداشته باشد، اما در حد و اندازه‌های یک بازی ویدئویی بدون تمرکز اصلی روی داستان خوب طاهر شده‌اند و توقعی فراتر از این هم نداشتیم.

نقشه بازی بسیار بزرگ است و راستش را بخواهید برای یک بازی که تمرگز اصلی‌اش روی کودکان است، این مورد واقعا جای تحسین دارد. نقشه بازی شامل ۳ منظقه است: یک جنگل، یک منطقه شهری و یک منطقه کوهستانی پوشیده زا برف. هرکدام از این مناطق دارای کوئست‌های مخصوص به خود هستند و شخصیت‌ها و ماموریت‌های جداگانه دارند. واقعا این حجم از کوئست و جزئیات برای یک بازی کودکانه تعجب برانگیز است و این مورد این نسخه از Ben 10 را تبدیل به بهترین آن کرده است. همچنین به جز ماموریت‌های اصلی، ماموریت‌های فرعی زیادی هم در بازی وجود دارند که شامل مینی گیم، مینی‌باس، مسابقات دو و… می‌شود که تنوع خوبی به بازی داده‌اند.

نقشه بازی بسیار بزرگ است و راستش را بخواهید برای یک بازی که تمرگز اصلی‌اش روی کودکان است، این مورد واقعا جای تحسین دارد. نقشه بازی شامل ۳ منظقه است: یک جنگل، یک منطقه شهری و یک منطقه کوهستانی پوشیده زا برف. هرکدام از این مناطق دارای کوئست‌های مخصوص به خود هستند و شخصیت‌ها و ماموریت‌های جداگانه دارند. واقعا این حجم از کوئست و جزئیات برای یک بازی کودکانه تعجب برانگیز است و این مورد این نسخه از Ben 10 را تبدیل به بهترین آن کرده است

گیم‌پلی بازی واقعا سرگرم‌کننده است اما فقط تا یک نقطه خاص. کدام نقطه؟ جایی که تمام فرم‌های Alien را به دست می‌آورید و باید برای نبردهای نهایی آماده شوید و برای نابودی Hex اقدام کنید. داستان به تدریج پیش می‌رود و تا یک سوم پایانی بازی برای به دست آوردن فرم‌های مختلف تلاش می‌کنید و هر یک از این فرم‌ها قابلیت جدیدی به گیم‌پلی اضافه می‌کند. مثلا Hot Shot باعث می‌شود شما دابل‌جامپ کنید یا فرم Arms\Quads باعث می‌شود بتوانید بناها را خراب کنید و راه باز کنید و همین‌طور الی آخر که توانایی‌های مختلفی چون Sprint و افزایش نفس را به شما می‌دهند و در نهایت شما ۶ فرم مختلف را آزاد خواهید کرد. وقتی همه فرم‌ها را آزاد کنید، کم‌کم روی تکراری شدن بازی نمایان می‌شود و دریک سوم نهایی بازی بازی روی دور و چرخه تکرار می‌افتد.

گیم‌پلی بازی واقعا سرگرم‌کننده است اما فقط تا یک نقطه خاص. کدام نقطه؟ جایی که تمام فرم‌های Alien را به دست می‌آورید و باید برای نبردهای نهایی آماده شوید و برای نابودی Hex اقدام کنید. داستان به تدریج پیش می‌رود و تا یک سوم پایانی بازی برای به دست آوردن فرم‌های مختلف تلاش می‌کنید و هر یک از این فرم‌ها قابلیت جدیدی به گیم‌پلی اضافه می‌کند. مثلا Hot Shot باعث می‌شود شما دابل‌جامپ کنید یا فرم Arms\Quads باعث می‌شود بتوانید بناها را خراب کنید و راه باز کنید و همین‌طور الی آخر

مبارزات در بازی اصلا نیازی به استراتژی خاصی ندارند و صرفا با زدن تصادفی کلیدها پیروز می‌شوید. درست است که هر فرم فضایی، قابلیت خاص خود را دارد، اما به نظر سازندگان برای سخت نشدن باز یرای بچه‌ها، استفاده خاصی از این ویژگی نکرده است و با وجود حملات مختلف دشمنان، شما نیاز خاصی به استفاده مداوم از فرم‌های مختلف نیستید. بازی هیچ سختی برای کودکان تدارد و هدف اصلی هم همین بوده. به جز مبارزات، راهنمایی‌های مختلفی در بازی حضور دارند و حتی یک راهنمای صوتی در بازی است تا کسی در جهان بازی گم نشود و آن‌قدر علامت و نشانه در بازی است، که هر کسی با هر رنج سنی بتواند از بازی لذت ببرد.

مبارزات در بازی اصلا نیازی به استراتژی خاصی ندارند و صرفا با زدن تصادفی کلیدها پیروز می‌شوید. درست است که هر فرم فضایی، قابلیت خاص خود را دارد، اما به نظر سازندگان برای سخت نشدن باز یرای بچه‌ها، استفاده خاصی از این ویژگی نکرده است و با وجود حملات مختلف دشمنان، شما نیاز خاصی به استفاده مداوم از فرم‌های مختلف نیستید

بازی از حالت Co-op آنلاین و آفلاین پشتیبانی می‌کند که واقعا نکته خوبی است; بخش آنلاین کوآپ بازی به خوب یپیاده شده و شاهد همان حالت داستانی با وجود یک بازیکن دوم هستیم و تجربه روانی دارد. اما حالت Local اصلا جالب نیست. مشکلات افت فریم زیاد در حالت Split-Screen اصلی‌ترین مشکل بازی است که تجربه بازی در این حالت را تقریبا غیرممکن می‌کند. هم‌چنین بازی در این حالت بسیار دچار باگ می‌شود و مثلا اگر بر اثر یک باگ یکی از بازیکنان بمیرد، بازیکن دیگر هم همراه با او در نقطه دورتری Respawn می‌شود. این مشکلا تجربه بازی دونفره در حالتی غیر آنلاین بسیار تلخ می‌کند.

کافیست کمی به تصاویر بازی دقت کنید تا متوجه گرافیک هنری زیبای بازی شوید. در حالت تک‌نفره بازی هیچ مشکل فریم ریتی ندارد و به طور کلی در حالت تک نفره شاهد مشکلات فنی بسیار کم‌تری از حالت Split-Screen هستیم. کیفیت تکسچرها تغریف چندانی ندارد، اما آزاردهنده هم نیتسند

کافیست کمی به تصاویر بازی دقت کنید تا متوجه گرافیک هنری زیبای بازی شوید. در حالت تک‌نفره بازی هیچ مشکل فریم ریتی ندارد و به طور کلی در حالت تک نفره شاهد مشکلات فنی بسیار کم‌تری از حالت Split-Screen هستیم. کیفیت تکسچرها تغریف چندانی ندارد، اما آزاردهنده هم نیتسند. در نهایت باید به طراحی دشمنان اشاره کنم که کیفیت چندان خوبی ندارند و سازندگان به طور کلی در این قسمت کم‌کاری کرده‎‌اند. موسیقی بازی شامل موسیقی‌های اورجینال انیمیشن و قطعات اندک جدیدی می‌شود و به خوبی ریتم خود را در لحظات مختلف تغییر می‌دهد.

بازی Ben 10 Power Trip با وجود همه مشکلاتش، یک بازی قابل احترام است و می‌تواند کودکان را تا حد زیادی سرگرم‌ کند. شاید اگر کمی درجه سختی بازی بیش‌تر بود، می‌توانستم آن را به همه طرفداران این شخصیت توصیه کنم. گیم‌پلی بازی تا حد زیادی شما در این اپیدمی در خانه نگه خواهد داشت.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Bluebox گفت:

  باورتون میشه من تمام دیسک های سریال بن تن رو دارم تمام فصل ها. :laugh:
  فگر کنم ۸۴ تا دی وی دی باشه
  کارکتر مورد علاقم بود
  ولی از وقتی ریبوت شد انقدر خرابش کردن و بچه گونه که خوشم نیومد.
  بازی های قدیمیش همه رو بازی کردم :-))

 • یادمه ۹ سالم بود اون موقع ها اینترنت به این شکلم نبود باید هر دوشنبه صبر می کردم تا کلوب محلمون سی دیشو میاورد :rotfl: :rotfl:
  خدایا… چه دوران خوبی بود، بی خبر از همه ی دنیا، بی خبر از قیمت دلار و سکه، بی خبر از هیترها و دعوای کورکورانه تعصبی بین مایکرو فنا و سونی فنا، عشق خالص هنگام بازی کردن ویدئو گیم بدون توجه به اینکه اون بازی AAA هست یا نه داستان قوی داره یا نه
  کجا رفت اون دورانی که توی مدرسه لحظه شماری می کردیم زنگ آخر بخوره بریم خونه کیف یه طرف لباس یه طرف که بتونیم ۱ ساعت GTA San Andreas بازی کنیم؟! کجا رفت اون دوران؟!
  دوستان اینو گفتم که هیچ وقت فراموش نکنید:
  گیم یعنی عشق. هیچ عاشقی به خاطر عیب و ایراد(هر چند کوچیک) معشوقشو ول نمیکنه. هر وقت فیتیله عشقتون پایین کشید به این فکر کنید که چه خاطراتی خوبی با کریتوس کبیر داشتیم…. چطور با شاهزاده روی دیوار راه میرفتیم… با دارک سولز صبر کردنو یاد گرفتیم… و ….
  اینو گفتم تا تلنگری باشه برای اونایی که کورکورانه دنیای گیم رو دنبال میکنن. خواهشا چشمتونو باز کنید تا بتونین این عشق خالص رو دریابید. به خدا این گیم برای این نیست که شما بیایید بگید اون ۱۲ ترافلاپسه این ۱۰ ترافلاپسه.
  خلاصه که همین دیگه ببخشید اگه یکم طولانی شد حس میکردم لازم بود اینو بگم 😀

 • ای وای یادش بخیر من چقدر با این خاطره داشتم.هر قسمتش رو هزاربار میدیدم چه اصلی و چه ریبوت.مرسی که خاطراتم رو زنده کردید.

 • EndGame گفت:

  ممنون بابت نقد :yes:
  بازی قشنگی به نظر میرسه
  در اولین فرصت تهیه ش میکنم :inlove:

 • سلام روز بخیر
  ببخشید بابت اسپم:
  .
  .
  .
  از آقای حسین غزالی خبری دارید؟

 • sasuto گفت:

  اسپویل
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  هیچ وقت اون قسمت ش که اون دشمن ش اون ساعت آلتیمیت رو از اون بن تن قرمزه که برعکس شخصیت اصلی هست میگیره و از سفینه پرت ش میکنه پایین یادم نمیره . خیلی صحنه ی حماسی و ناراحت کننده ای بود مخصوصا با اون موسیقی عالی ش

 • مهدیار گفت:

  اسپم:
  .
  دوستان ببخشید من ۲ تا مشکل دارم تو برنامه cemu نمیدونم چطوری درستش کنم.
  .
  اولیش اینکه دسته ای که دارم رو نمیتونم درست وصل کنم و تنظیم کنم.
  .
  وقتی رو گزینه direct input میزنم دکمه های right axis ام با دکمه های a , b , x , y ام قاطی میشه.
  .
  وقتی رو گزینه xinput میزنم کنترلر رو نمیشناسه و برنامه ای هم ندارم که بشناسونم بهش.
  .
  مشکل دومم اینکه وقتی تو بازی breat of the wild میرم اولش ۱۰۰۰ تا پروسس رو بارگذاری میکنه و وقتی میرم تو بازی برای هر جایی که تا حالا بارگذاری نشده اون گوشه بالا سمت چپ گزینه بارگذاری پروسس میاد و وقتی داره میشه بازی لگ میشه. چطوری میتونم این مشکل رو حل کنم که همون اول وقتی میخوام بازی رو شروع کنم تمام پروسس هارو بارگذاری کنه و لازم نباشه تو بازی پروسسی بارگذاری بشه.
  ممنون میشم جواب بدید 🙂

  • سلام دوست عزیز . درباره ی مشکل اول اطلاعی ندارم ، مطمئن هستید که دسته بازیتون سالم هست ؟
   اما درباره ی مورد ۲ : اگه می خواید شیدر کش ها رو کامل داشته باشید تا وسط بازی برای لود شدن اونها لگ نگیرید ، باید شیدر کش کامل بازی رو از اینترنت دانلود کنید ، سایت های خارجی زیادی هست که چنین شیدر پک های آماده رو در اختیار دیگران قرار می دهند …