کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3080 20 GB برای عرضه در ماه دسامبر برنامه‌ریزی شده است

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی وبسایت Videocardz، انویدیا (Nvidia) برنامه دارد کارت گرافیک RTX 3080 20 GB را در ماه آذر/دی (دسامبر ۲۰۲۰) عرضه کند. ما قبل از رونمایی از سری Ampere شنیده بودیم که مدل ۲۰ گیگابایتی نیز وجود دارد که برای عرضه درست پس از AMD Big Navi برنامه‌ریزی شده بود. تاریخ جدید اعلام شده نشان دهنده‌ی تاخیر یک ماهه بوده و این موضوع نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی‌های انویدیا دستخوش تغییرات اساسی شده است.

کارت گرافیک NVIDIA RTX 3080 بر اساس PG132 SKU20 ساخته شده و برای مدت طولانی در برنامه‌ها قرار دارد. بر اساس اطلاعات فاش شده این کارت شامل هسته‌ی CUDA مشابه مدل اصلی می‌‌شود با این تفاوت که حافظه‌ی دوبرابری دارد. اگر بازی‌های پردازشی و نیازمند حافظه‌ی بالا مانند Microsoft Flight Simulator 2020 را در نظر بگیریم، مطمئناََ به زودی حافظه‌های ۱۰ گیگابایت بسیار محدود به نظر خواهند رسید. در حال حاضر Microsoft Flight Simulator 2020 تمامی vRAM کارت گرافیک قدرتمندی مانند ۲۰۸۰Ti را اشغال می‌کند. بازی‌های ویدیویی روز به روز گسترده‌تر شده و دنیاها وسیع‌تر می‌شوند، این موضوع باعث خواهد شد که نیازمند حافظه‌ی بیشتری باشیم. شرکت AMD نیز در این راستا قدم برداشته و کارت گرافیک قدرتمندی با حافظه‌ی ۱۶ گیگابایت عرضه خواهد کرد.

به دلیل وسیع‌تر شدن دنیای بازی‌ها ما به بازی‌بازان پیشنهاد می‌کنیم که یا RTX 3090 را خریداری کنند و یا این که منتظر RTX 3080 20 GB باشند. با این مقدار از قدرت‌ شیدینگ (Shading)، شما باید انتظار یک بافر حافظه‌ی بسیار خوب را داشته باشید. بر اساس ادعاهای وبسایت Videocardz، کارت گرافیک مذکور در دسامبر امسال عرضه می‌شودند. این باعث می‌شود که انویدیا برای پاسخ دادن به AMD دو کارت گرافیک مختلف یعنی RTX 3070 16 GB و RTX 3080 20GB روانه‌ی بازار کند. بر اساس تحلیل خبرنگار وبسایت Wccftech، انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی پرچمدار AMD از نظر خروجی کیفیت مقداری ضعیف‌تر از RTX 3080 عمل کنند بنابراین احتمالاََ AMD با ایجاد تعادل میان قیمت و عملکرد بتواند بخشی از بازار را در دست بگیرد.

همچنین در ذهن داشته باشید که تاریخ عرضه‌ی سخت‌افزارهای مختلف می‌تواند همیشه تغییر کند و از آن‌جایی که انویدیا رسماََ چیزی را تایید نکرده است نمی‌توانیم از از تاریخ مذکور مطمئن باشیم. به نظر می‌رسد قصد انویدیا از تاخیر این است که وضعیت لانچ کارت گرافیک‌های قبلی Ampere تکرار نشود و شاهد یک لانچ روان‌تر و در دسترس‌تر باشیم. همچنین مطمئناََ تا اوایل سال ۲۰۲۱ بازده‌ی تولید کارت گرافیک‌های سری RTX 30 بهبود پیدا خواهد کرد و می‌توان راحت‌تر کارت گرافیک مناسب را خریداری کرد.

12345678910(18 رای, میانگین آرا 9٫44 از 10 )
Loading...
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید