مقابله با خرابکار امروزی | نقد و بررسی بازی Retrovirus

۱۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۴:۳۰

یکی از انیمیشن های دوران کودکی بچه های ریش دار امروز کارتونی به نام ” سفر به درون بدن انسان ” بود که کودکان دیروز را به دنیایی جالب می برد و آن ها را با سفرهایی غیر منتظره در درون بدن انسان رو به رو می کرد . این کارتون ماجرای سفرگروهی از ریز موجودات را روایت می کرد که در آن هر جز از قسمت های بدن به صورتی جالب و با صورتی متفاوت به بینندگان نشان داده می شد . سال های زیادی از آن واقعه ی دوران کودکی می گذرد و این ایده امروز به صورت مدرنیته در ذهن بازیسازانی مدرن  و به صورت یک بازی ” شاید بهتر می بود ” در آمده است . همانطور که اشاره شد مدرنیته ، و این یعنی با سفری جدید رو به رو هستیم ، سفری به درون ویروسی ترین چیز جهان ، کامپیوتر های شخصی من و شما !

نام این بازی Reteovirus است که توسط شرکتی نه چندان نام آشنای Cadenza تهیه و منتشر شده است و روایت گر سفر یک آنتی ویروس به درون کامپیوتر می باشد ، در ادامه با همراهی شما به بررسی این بازی می پردازیم .

نام بازی : Retrovirus

سازنده و ناشر : Cadenza

سبک : Puzzle

درجه سنی : +12

پلتفرم : PC

آنتی ویروس …. ( نمی دونم چی چی ! )

در دنیای امروز پاک سازی کردن ویروس ها از کامپیوتر ، لپ تاب ، گوشی های هوشمند و … با توجه به پیشرفت روز افزون تولید ویروس (!) یک کار مهم و البته خسته کننده و گاهی اوقات هم هفت خان رد کردن است . در این دنیای امروز ، امروز این راه پرخطر و وقت گیر به یک بازی تبدیل شده که می تواند آن روی سکه کشتن ویروس ها را نشان دهد . راهی که توسط آنتی ویروس ها طی می شود و راهی تقریبا سرگرم کننده ، اکشن و جذاب ( از نظر یک ویروس ) است و اگر به ندانم کاری های سازندگان ختم نمی شد به لجه ی متوسط و گاهی ضعیف بودن کشیده نمی شد .

کلیت داستان که پیش تر به آن اشاره شد ، داستانی تخیلی را روایت می کند که گروهی از ویروس ها به کامپیوتری حمله می کنند و شما در نقش یک آنتی ویروس جویای نام و قدرتمند برای مقابله با آن ها به پا می خیزید . مقابله ای با استقاده از قابلیت ها و اسلحه های متفاوت که در نهایت به پاکسازی شهر بیت و پیکسل از دست ایم ریز موجودات شرور منتهی می شود .

Cadenza بازی را بر اساس یک ایده بنا کرد و مطمئنا باید داستان این بازی هم متناسب با ایده آن خوب کار شده باشد . اما مسئله ای که مهم است ، این است که اینطور نیست . داستان بازی یکی ضعیف ترین بخش های این بازی است . و اما چرا ؟

سازندگان بعد از ایده اولیه و طرح داستان در آن یک سری پیچیدگی هایی را اعمال کردند که به دلیل نوع بد روایت داستان و شخصیت پردازی نه چندان خوب آن ، این بخش ضربه ای مهلک را از دوست خود می خورد و به قول گفتنی این بخش در همان ابتدا می پکد !

Retrovirus حاوی یکی از جالب ترین ایده های این دوره از بازیسازی است که در همان ابتدا بازیبازان زیادی را به سمت خود می کشد . بازیبازانی که اگر بخش اکشن وجود نداشت از همان لحظه اول بازی را حذف می کرند .

خودتونو واسه مبارزه با ویروس ها آماده کنین

بخش اکشن بازی شاید از خیل عظیم ایده دوستان اندکی را نزد خود نگه دارد . در این بازی شما کنترل رباتی را بر عهده می گیرید که باید مرضی را از یک بیمار دور کند و در این مسیر باید بسیاری از دشمنان را که از ویروس های مختلف تشکیل شده اند ، نابود کند . بازی از دید اول شخص دنبال می شود و با توجه به هیجان نسبی گیم پلی و اندک تنوع می تواند جلب نظر و توجه کند .

در گیری ها و مبارزات بازی لذت خوبی را برای بازیباز به وجود می آورند و با انجام آن می توانید خاطرات بد ویروسی شدن کامپیوترتان را به انگیزه ای برای انتقام گیری تبدیل کنید . علاوه بر این تنوع خوب اسلحه ها و ویروس ها در بازی باعث شده که حداقل چند ساعتی را با این بازی سپری کنید و سریع به درد خستگی دچار نشوید .

به غیر از تنوع در گیم پلی ، دو نکته ی دیگر هم ، که تقریبا مثبت هستند ، به بازی تزریق شده است . اولین مورد وجود قابلیت ها و امکانات ویژه است که در حین مبارزه از آن ها استفاده می کنید . قابلیت هایی که از نامرئی شدن ، اسکن کردن دشمنان و حرکت سریع برای فرارهای ضروری و موارد دیگر تشکیل شده و در پیشبرد بازی مورد استفاده قرار میگیرد . دومین نکته در بازی ، وجود بخش ارتقاء و شخصی سازی در بازی است . این بخش که به نام پلاگین در بازی شناخته می شود به این صورت عمل می کند که با از بین بردن دشمنان مختلف ، امتیاز هایی کسب می کنید که در ادامه می توانید با جمع آوری آن ها و رسیدن به مقدار لازم ، برای ارتقای شخصیت خود استفاده کنید .

البته در این زمینه یک مورد هم وجود دارد که به نوعی باعث افت کیفیت این بخش شده و آن هم جا به جایی به دلخواه این ارتقاء ها می باشد ، حرکتی که در کمتر عناوین این نسل دیده می شود .

یکی از عمده مشکلات بازی های این چنینی که از شرکت های کوچک و با هزینه های کم به بیرون عرضه می شود ، باگ است . Retrovirus هم از این قاعده مثتسنی نیست و دارای باگ های مختلفی است که در بعضی از بخش ها مشکل ساز شده و بازیبازان را مجبور به اجرا از آخرین سیو می کند .

یکی از مورادی که گفته شده تنوع دشمنان ، اسلحه ها و محیط های بازی است که با وجود گرافیک فنی ضعیف از کیفیت دیداری جالبی بهره نمی برند . در باقی بخش ها هم ، بازی از لحاظ فنی چندان بروز و شاخ نیست . اما در بخش هنری ، برخلاف فنی ، بازی چیز های زیادی را برای گفتن دارد ( با ارفاق ) . در زمینه موسیقی هم به دلیل کم هزینه بودن ساخت بازی با تعداد کمی موسیقی رو به رو هستیم که در اکثر اوقات تکرار می شوند ولی همین اندک مایه ی تیم سازنده کیفیت خوبی دارد ، و زیبا و شنیدنی هستند .

شاید فردا بهتر بسازیم !

در نهایت اگر بخواهیم این بازی را در چند سطر توصیف کنیم باید گفت که Retrovirus ایده ی خوبی را در داستانی نسبتا پرورش داده و آن ها را به شیوه ای غلط و نادرست روایت می کند که برای پیشبرد آن از گیم پلی خوبی در کنار گرافیک هنری زیبا و موسیق خوب و اندک بهره می برد و اگر باگ ها بازی به کمک ویروس ها نمی شتافتند می توانستیم لذتی دوچندان ببریم .

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید