حجم بازی‌های اکس‌باکس سری اس به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود

مدیر بخش اکس‌باکس شرکت مایکروسافت یعنی آقای جیسن رونالد (Jason Ronald)، در مصاحبه‌ی اخیر خود اعلام کرد که حجم بازی‌های اکس‌باکس سری اس به میزان ۳۰ درصد از بازی‌های همتای قدرتمندتر خود یعنی اکس‌باکس سری اکس کمتر خواهد بود. همچنین وی اذعان کرد که این کنسول به‌هیچ عنوان باعث افت کیفیت عناوین نسل نهمی نخواهد شد.

پس از معرفی کنسول ارزان‌قیمت‌تر و کوچک‌تر نسل نهمی مایکروسافت یعنی اکس‌باکس سری اس، شک و شبهه‌ها در مورد قدرت گرافیکی و همچنین فضای ذخیره‌سازی ۵۱۲ گیگابایتی آن به سرعت قوت یافت و نقل شبکه‌های اجتماعی مختلف شد.

اما هم‌اکنون و پس از گذشت مدتی کوتاه از این معرفی این کنسول، آقای جیسن رونالد که یکی از افراد بالا رتبه‌ی شرکت مایکروسافت و بخش اکس‌باکس قلمداد می‌شود، طی مصاحبه‌ی خود با وبسایت IGN اعلام کرد که شک و شبهه‌های فوق بی‌اساس بوده و توانایی‌های این کنسول به‌هیچ وجه باعث افت کیفیت نهایی بازی‌های نسل نهمی نخواهد شد. همچنین وی به این موضوع اشاره کرد که چاره‌ای برای میزان ظرفیت حافظه‌ی این کنسول ارزان‌قیمت نیز اندیشیده‌اند و قرار است تا عناوین این کنسول معادل ۳۰ درصد حجم کمتری را نسبت به بازی‌های کنسول اکس‌باکس سری اکس به خود اختصاص خواهند داد.

ما به توسعه‌دهندگان بازی‌های خود اعلام کردیم که رزولوشن و نرخ فریم هدف کنسول اکس‌باکس سری اس ۱۴۴۰p در ۶۰ خواهد بود. بدین‌ترتیب ما از آن‌ها انتظار داریم تا در عناوین این کنسول از تکستچرها و موارد دیگری که رزولوشن بیشتری دارند استفاده نکنند که این موضوع باعث کاهش ۳۰ درصدی حجم آن‌ها خواهد شد. به هر حال، در نهایت کنترل این موضوع در دست توسعه‌دهنده‌ها خواهد بود و با توجه به فناوری‌هایی که در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم، آن‌ها به سادگی می‌توانند تا این اعمال را انجام دهند.

همانطور که اشاره شد، دیگر ایراد بزرگی که کاربران همواره از کنسول اکس‌باکس سری اس می‌گیرند، مربوط به حافظه‌ی رم ۱۰ گیگاباتی (در مقابل حافظه‌ی ۱۶ گیگابایتی اکس‌باکس سری اکس) است و به نظر آن‌ها این موضوع می‌تواند از کیفیت بازی‌های نسل بعد بکاهد.

اما جیسن رونالد در جواب این سوال نیز این‌گونه پاسخ داد که:

تمامی قابلیت‌های اصلی بین دو کنسول نسل بعدی ما یکسان است. قابلیت ری‌تریسینگ، معماری انحصاری اکس‌باکس، پردازنده‌ی یکسان و موارد دیگر در هر دو کنسول یکسان خواهد بود تا بازی‌بازان از عدم افت کیفیت بازی‌ها و توسعه‌دهندگان از میزان قدرت در این دو کنسول اطمینان حاصل کنند. همانطور که اشاره کردم، در نهایت این امور تحت کنترل توسعه‌دهندگان خواهد بود و آن‌ها می‌توانند تا هرآنچه که برای بازی خود صلاح می‌دانند را انجام دهند.

همچنین باید به این موضوع اشاره کنم که با کمی دانش کارشناسانه و توصیه‌های توسعه‌دهندگان، درمی‌یابیم که معمولاً عملکرد پردازنده‌ها هستند که نقش اساسی در قدرت ورودی و خروجی کنسول‌های بازی ایفا می‌کنند.  به‌همین دلیل ما از این جنبه دو کنسول نسل خود را به یک پردازنده‌ی یکسان مجهز نمودیم. حال توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود تا از نهایت توان کنسول‌های ما استفاده کرده تا با کیفیت بصری چشمگیر در بازی‌های خود، تحولی در صنعت بازی‌های ویدیویی ایجاد کنند.

به‌طور خلاصه بگویم که توسعه‌دهندگان ما در حالت ایده‌آل رزولوشن ۴K با نرخ فریم ۶۰ تا ۱۲۰ ثانیه را برای کنسول اکس‌باکس سری اکس هدف قرار داده‌اند و به‌راحتی می‌توانند با کاهش رزولوشن به ۱۴۴۰p، بازی خود را برای کنسول اکس‌باکس سری اس منتشر کنند. از طرفی دیگر، ما توسعه‌دهندگان را مجبور به کاری نمی‌کنیم و در نهایت آن‌ها هستند که طبق صلاح دید خود باید بازیشان را توسعه دهند. بنابراین، ممکن است در برخی از عناوین آن‌ها ترجیح دهند تا مثلاً از رزولوشن ۱۰۸۰p به جای ۱۴۴۰p استفاده کرده تا از فضای اضافی کارت گرافیکی برای ارائه‌ی جلوه‌های گرافیکی بیشتر بهره ببرند. از طرف دیگر، ممکن است این موضوع به توسعه‌دهندگان اجازه دهند تا آن‌ها به جای رزولوشن ۱۴۴۰p و ۶۰ فریم، حتی به‌بازی‌بازان اجازه‌ی استفاده از رزولوشن ۱۰۸۰p و ۱۲۰ فریم را دهد.

در کنار تمامی موارد، باید این نکته را خاطرنشان کنم که تنها استفاده از رزولوشن پایین‌تر در اکس‌باکس سری اس نسبت به همتای قدرتمندتر خود، باعث خواهد شد تا تمامی جلوه‌های گرافیکی نظیر ری‌تریسینگ همانند بازی‌های اجرا شده در کنسول اکس‌باکس سری اکس نمایان شود.

به‌هرترتیب، چیزی تا زمان انتشار کنسول‌های نسل بعدی نمانده است و به‌نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت اهداف خود در این نسل را به جدیت هرچه تمام‌تر دنبال می‌کند. نظر شما چیست؟ آیا ترکیب اکس‌باکس سری اس و سرویس گیم‌پس می‌تواند برگ برنده‌ی نسل نهم مایکروسافت باشد؟

12345678910(49 رای, میانگین آرا 7٫92 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید