یک تصمیم درست | نقد و بررسی eFootball PES 2021 Season Update

۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

گویا سازندگان بازی های فوتبال هم دارند کم کم متوجه می شوند که لازم نیست هر سال پشت سر هم یک بازی جدید ۶۰ دلاری بدهند و بازی سال قبل قدیمی شود. بلکه بهتر است یک پایه خوب و ثابت برای عنوان خود داشته باشند و سال به سال آن را با تغییرات و بهبودهایی که قصد داشتند در نسخه جدید پیاده کنند، بهبود ببخشند. کار عاقلانه ای که کونامی حالا با عنوان فوتبال محبوب خود یعنی سری  PES انجام داده و امسال بر پایه نسخه ی سال قبل، یک نسخه بهبود یافته و آپدیت شده را ارائه کرده که این واقعا به نفع گیمرهاست و جزو معدود کارهای خوبی بوده که از کونامی در این سالها دیده ایم. اگر بخواهم در مورد eFootball PES 2021 Season Update به طور کلی و خلاصه صحبت کنم باید گفت سازندگان این نسخه مانند بازی سال ۲۰۲ و با تکمیل تر کردن آن موفق شده اند تا حس شیرین نوستالژی را با یک لباس و روکش جدید و نسل هشتمی بپوشانند و در ادامه مسیر پیشرفت کردن هر ساله این سری گام بردارند تا شاید بتوانیم بگوییم اکنون دیگر فرقی از نظر کیفیت بین این سری و فیفا وجود ندارد و هر دو در یک رده هستند. eFootball PES 2021 Season Update نوید روزهای باز هم بهتری برای این سری در آینده را می دهد و امیدواریم که این فرنچایز هر بار و در هر نسخه یا بهتر است بگویم در هر فصل جدید بهتر از قبل کرده و ما را از لذت ناب فوتبال سیراب سازد. وقتی یک بازی شبیه ساز فوتبال می تواند این حس را به شما منتقل کند که بعد از تمام شدن یک مسابقه، دلتان بخواهد یک بار دیگر نیز بازی کنید و بعد از آن بخواهید یک بار دیگر نیز بازی کنید، یعنی سازندگان آن بازی موفق شده اند کاری کنند تا بازی به حدی بازیباز را جذب کند که به راحتی نتواند بازی کردن را متوقف کند و از آن دل بکند. یعنی آن بازی آن قدر جذابیت برای بازی باز به همراه دارد که پس از اتمام هر مسابقه باز هم علاقمند به آغاز بلافاصله مسابقه ی دیگری باشد. خوشبختانه این اتفاقی است که در مورد عنوان eFootball PES 2021 Season Update درست مثل نسخه ی سال ۲۰۲۰، به وقوع پیوسته است و KONAMI توانسته است تا یک بازی خوش ساخت و پولیش شده شبیه ساز فوتبال را برای ما به ارمغان آورد تا از لحظه لحظه تجربه آن به تنهایی یا همراه دوستان و خانواده خود لذت ببریم. فوتبال یک ورزش نیست، بلکه یک جادوست. چه دیدنش، چه واقعی بازی کردنش و چه در دنیای بازی های ویدئویی تجربه کردنش. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دقیق تر ابعاد و وجوه مختلف بازی eFootball PES 2021 Season Update بپردازیم و ببینیم آیا KONAMI موفق شده است تا نجربه ی ما از بازی قبلی را بهبود ببخشد و یک بازی به غایت جذاب و دلپذیر را برای ما آماده نماید یا خیر؟  پس اگر به این سری و به طور کلی به عناوین شبیه ساز فوتبال علاقمند هستید پیشنهاد می کنم در ادامه نقد و بررسی بازی eFootball PES 2021 Season Update با من و گیمفا همراه شوید.

eFootball PES 2021 Season Update از آن دست عناوین فوتبالی است که اگر به هر فرنچایز شبیه ساز فوتبال علاقمند هستید و می خواهید کلی کیف کنید، به هیچ وجه نباید از دست بدهید زیرا لذت ناب یک بازی فوتبال در آن نهفته است و شما را غرق در دنیای مستطیل سبز خواهد کرد. سازندگان eFootball PES 2021 Season Update یک شبیه ساز فوتبال را در بالاترین حد از جذابیت و لذت بخش بودن برای ما به ارمغان آورده اند و فارغ از برخی مسائل ریز و جزیی که اصلا نمی توانند تجربه کلی شما را خدشه دار نمایند باید، اذعان داشت که سازندگان بار دیگر توانسته اند رضایت بازیبازان و طرفداران قدیمی را جلب نمایند و در همان مسیر موفقیت و پیشرفت باقی بمانند. بدون شک طرفداران پر و پا قرص این سری همین الان هم این آپدیت eFootball PES 2021 Season Update را دریافت کرده و مشغول بازی کردن آن هستند اما یک نکته قابل اشاره که باید خدمت شما عرض کنم این است بازی eFootball PES 2021 Season Update بهترین نسخه برای آغاز آشنایی با ابن سری برای کسانی است که فقط طرفدار فیفا بوده اند.

به صورت کلی باید خدمت شما عرض کنم که نسخه eFootball PES 2021 Season Update در واقع دقیقا همان قالب و اساس کلی نسخه ۲۰۲۰ است و تغییر خاصی نکرده است و خب البته وقتی داریم از Season Update حرف می زنیم انتظار زیادی هم نیست که بخواهد گیم پلی زیر و رو شده باشد زیرا در واقع با یک آپدیت فصلی روبرو هستیم نه یک نسخه جدید. نسخه ۲۰۲۰ تقریبا کامل ترین و بهترین سطح ارائه ی یک شبیه سازی فوتبال در این سری بود و این تصمیم درستی بوده که کونامی گرفته تا این نسخه ۲۰۲۰ را اساس و قالب کلی سری قرار دهد و برای آن آپدیت فصلی منتشر کند. به دلیل همین شباهت بسیار بالا که در اصل بهتر است بگویم یکسان بودن این نسخه و نسخه ی سال قبل از نظر گیم پلی، در توضیح مربوط به کیفیت گیم پلی در این آپدیت، از توضیحات کامل بررسی نسخه ی سال قبلی هم استفاده خواهیم کرد. طراحی منوهای بازی درست مثل نسخه ی سال ۲۰۲۰ بسیار خوب و جالب انجام گرفته است و به راحتی می توانید منوی مورد نظر خود را انتخاب نمایید و وارد بخش مربوطه شوید و همچنین انتخاب تیم ها و… نیز به مانند چند سال اخیر بسیار روان و قابل دسترس هستند و کار شما را برای انتخاب تیم ها و بخش های مختلف راحت می کنند. در بخش چیدن ترکیب و جابجایی بازیکنان و اعمال تاکتیک های مختلف تفاوت چندانی را با نسخه قبل شاهد نیستیم و همچنین مشکل خاصی در این بخش به چشم نمی خورد و همه چیز به راحتی در دسترس بازیباز قرار گرفته است. در زمینه طراحی انیمیشن های مختلف برای بازیکنان سازندگان فوق العاده عمل کرده اند. انیمیشن ‎های حرکات بازیکنان هنگام کنترل توپ و یا دریبل زدن بازیکنان دیگر و شوت زدن بسیار بهبود یافته است و شاهد انیمیشن ‎هایی از جنس نسل هشتم هستیم که نرم و باورپذیر به نظر می ‎رسند. در این نسخه و یا بهتر است بگویم در این آپدیت شاهد مدها و حالت های همیشگی بازی در سال های اخیر هستیم و البته مهم ترین مورد اضافه شده به بازی در این آپدیت وجود بخش UEFA EURO 2020™ mode است که یک بخش جذاب محسوب می شود. البته برخی از مدهای بازی هم بهبودهایی کوچک را به خود دیده اند ولی به طور کلی اساس کار دقیقا همان است که در نسخه های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شاهد بوده ایم. عشق من و خیلی از علاقمندان قدیمی این فرنچایز بدون شک بخش مستر لیگ است و بس.

به صورت کلی باید خدمت شما عرض کنم که نسخه eFootball PES 2021 Season Update در واقع دقیقا همان قالب و اساس کلی نسخه ۲۰۲۰ است و تغییر خاصی نکرده است و خب البته وقتی داریم از Season Update حرف می زنیم انتظار زیادی هم نیست که بخواهد گیم پلی زیر و رو شده باشد زیرا در واقع با یک آپدیت فصلی روبرو هستیم نه یک نسخه جدید. نسخه ۲۰۲۰ تقریبا کامل ترین و بهترین سطح ارائه ی یک شبیه سازی فوتبال در این سری بود و این تصمیم درستی بوده که کونامی گرفته تا این نسخه ۲۰۲۰ را اساس و قالب کلی سری قرار دهد و برای آن آپدیت فصلی منتشر کند

خوشبختانه بخش Master League در eFootball Pro Evolution Soccer 2020 و خب بالطبع در eFootball PES 2021 Season Update مانند همیشه به معنای واقعی جذاب و لذتبخش از کار در آمده است و گذر زمان را در آن اصلا حس نمی کنید و این دقیقا مانند حس و حال این بخش در نسخه های قدیمی است که ساعت ها پای آن می نشستیم و با یک تیم سال ها را یکی پس از دیگری در جام های مختلف می گذراندیم و پیش می رفتیم و مشغول خرید بازیکنان مختلف و قهرمانی در لیگ ها و جام های مختلف بودیم. در این قسمت شما مربیگری یک تیم را بر عهده می گیرید که می توانید انتخاب کنید با بازیکنان اصلی آن تیم مسابقات را آغاز کنید و یا با تیمی از بازیکنان ضعیف که به صورت Default در بازی قرار گرفته اند بازی را از لیگ پایین تر آغاز نمایید و به لیگ های بالا صعود نمایید. در اینجا باید بر خرید بازیکنان و… نظارت نمایید و مسابقات مختلف را در جام های مختلف برگزار نمایید و برای باشگاه درآمد کسب نمایید تا در پایان سال و فصل نقل و انتقالات پول کافی برای خرید بازیکنان مد نظر خود و پرداخت حقوق بازیکنان تیم خود و امضای قرار داد جدید با آن ها را داشته باشید. همچنین بر تیم امیدهای باشگاه نیز نظارت دارد و می توانید از آن ها بازیکنان با استعداد را انتخاب کنید و با آن ها قرار داد حرفه ای امضا نمایید تا کم کم رشد و پیشرفت نمایند و به بازیکنی تاثیرگذار برای شما تبدیل شوند و یا بتوانید آن ها را با قیمتی خوب به باشگاه دیگری واگذار نمایید. در این قسمت هر هفته اخبار مربوط به نتایج تیم خود، پیشنهاد های رسیده برای بازیکنان مختلف تیم، اظهار نظرهای بازیکنان تیمتان در مصاحبه های مختلف و کامنت های مختلف آن ها و اخباری در مورد مسابقات بعدی خود را در صفحه اصلی بخش Master League مشاهده می کنید و همچنین ممکن است به عنوان مربی و با کسب نتایج مثبت توسط سایر باشگاه ها و تیم های ملی مختلف در دنیا به شما پیشنهاد همکاری داده شود که می توانید به آن ها پاسخ مثبت یا منفی دهید. در این بخش شاهد پیشرفت و یا افت بازیکنان مختلف خود طی بازی ها و تمرین های مختلف هستید و باید حواستان به زیاد شدن سن آن ها و زمانی که شروع به روند نزولی خود می کنند نیز باشد. به طور کلی این بخش یکی از برترین قسمت های بازی است و لذتی بی اندازه را برای شما به ارمغان می آورد.

در این نسخه و یا بهتر است بگویم در این آپدیت شاهد مدها و حالت های همیشگی بازی در سال های اخیر هستیم و البته مهم ترین مورد اضافه شده به بازی در این آپدیت وجود بخش UEFA EURO 2020™ mode است که یک بخش جذاب محسوب می شود. البته برخی از مدهای بازی هم بهبودهایی کوچک را به خود دیده اند ولی به طور کلی اساس کار دقیقا همان است که در نسخه های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شاهد بوده ایم.

از مهم ترین نکات گیم پلی eFootball PES 2021 Season Update که در بررسی نسخه ی سال قبل هم به آن اشاره کرده بودم و حالا در آپدیت جدید هم حفظ شده است، می توان به بالانس بودن کامل بازی در بخش دفاع و حمله اشاره کرد. خوشبختانه در مبحث تعادل گیم ‎پلی بازی هنگام حمله، سازندگان موفق شده‎اند سیستم مناسبی را در بازی پیاده سازی کنند به طوری که روش خیلی خاص واضحی برای گل زدن بر دیگری برتری ندارد و می ‎توان از طریق سانتر و شوت و … به گل رسید بدون این که احساس کنید فلان روش برای گل زدن خیلی راحت ‎تر است. حال این که خودتان تصمیم داشته باشید بر اساس سبک خاص بازی خودتان از یک روش برای گل زدن استفاده کنید دیگر بستگی به شما دارد و بازی دست شما را در انتخاب تاکتیک‎ های مختلف باز می ‎گذارد. البته بعید نیست که بالاخره گیمرهای بسیار با پشتکار در سراسر دنیا مدتی بعد از انتشار بازی روشی خاص را برای آسان گل زدن پیدا کنند که البته امیدواریم نتوانند تا تعادل بازی به هم نخورد. همچنین در مورد تعادل گیم ‎پلی در فاز دفاعی همان طور که در مورد نسخه سال گذشته هم خدمت شما عرض کرده بودم “بازی باید گفت این نسخه خیلی از قسمت قبلی در این زمینه بهتر عمل می ‎کند و با داشتن دقت و تمرکز بالا و تجربه کافی در این سری (که خوشبختانه دارم) و البته انتخاب تیم خوب می ‎توان واقعا در برابر گل خوردن مقاومت کرد. اگر نسخه ‎ ۲سال قبل یعنی PES 2019 را بازی کرده باشید کاملا معنی حرفم را متوجه شده ‎اید زیرا در در آن نسخه و وقتی که بازی را بر روی بالاترین درجه سختی قرار می ‎دادید زمان ‎هایی در بازی پیش می ‎آمد که اصلا مهم نبود شما قدرتمندترین تیم دنیا هستید و دارید جانانه و با دقت دفاع می ‎کنید زیرا انگار خدا مقرر کرده بود که باید گل بخورید و ضعیف ترین تیم دنیا به راحتی به شما گل می ‎زد به گونه ‎ای که انگار شما هیچ نقشی در بازی ندارید و اینجا بود که دلتان می‎ خواست زمین و زمان را به هم بریزید. در واقع گیم پلی eFootball Pro Evolution Soccer 2020 و حالا eFootball PES 2021 Season Update حس عادلانه بودن مسابقه را در درجات سختی مختلف برای شما به همراه دارد و حتی در بالاترین درجات سختی نیز مشاهده می کنید که این تنها اعمال و رفتارهای شما در بازی هستند که نتیجه را تعیین می کنند نه یک سری حرکات اسکریپت شده و از پیش تعیین شده که شما قدرتی در جلوگیری از آن ها ندارید. شما می توانید با حملات همه جانبه و دقیق به گل برسید و همین طور می توانید با دفاع درست و به موقع از گل خوردن جلوگیری کنید و دیگر این گونه نیست که نتوانید از آن جلوگیری نمایید.”

سازندگان بازی در بخش های مختلف گیم پلی بازی با دقت و ریزبینی موفق شده اند تا یک بازی خوش ساخت و زیبا را تحویل علاقمندان دهند که تجربه َآن برای طرفداران و علاقمندان فوتبال بسیار لذتبخش است، مخصوصا حالا که مد جدید UEFA EURO 2020™ mode هم به بازی اضافه شده است و این عنوان را کامل تر کرده است

در این نسخه شاهد ادامه همکاری کونامی با چند باشگاه بزرگ هستیم که این موضوع چند سال قبل از باشگاه بارسلونا آغاز شد و در ادامه کونامی با چند باشگاه دیگر هم قراردادهای همکاری امضا کرده است و حتی نسخه های آپدیت مخصوص باشگاه های خاص هم برای طرفداران سرسخت این باشگاه ها عرضه شده است که می توانید هر کدام را خواستید بخرید و این موضوع شامل بارسلونا و بایرن مونیخ و یوونتوس و منچستر یونایتد است. در واقع مثلا می توانید به جای خرید کل پکیج آپدیت فصلی، با قیمت کمتر تنها پکیج آپدیت فصلی باشگاه مورد علاقه خود را دریافت نمایید که این هم یک تصمیم درست و در راستای احترام به کاربران است. در واقع این بازی دارای یک نسخه Standard Edition و یک ورژن Club Edition برای باشگاه های مختلف است. همچنین دیگر باشگاه های همکار کونامی در این نسخه شامل آرسنال و شالکه و رنجرز و سلتیک و زنیت و کورینتیانس هستند. جالب است بدانید که باشگاه های یوونتوس و آس رم انحصارا برای این بازی هستند و فیفا لایسنس این دو تیم را ندارد ولی خب دو باشگاه میلان هم برعکس با فیفا قرار دارند و در نسخه PES نیستند. از نظر لایسنس تیم ها و لیگ ها و … هر چند که نسخه ی سال ۲۰۲۰ و حالا آپدیت ۲۰۲۱ نسبت به گذشته پیشرفت داشته اند و کونامی لایسنس های خیلی بیشتری را از قبل دریافت کرده است ولی همچنان در زمینه لایسنس بسیاری از تیم های مختلف بزرگ و کوچک، با مشکلات قبلی روبرو هستیم و امیدواریم در آینده کونامی موفق گردد مشکل لایسنس همه لیگ ها و تیم ها (شاخص ترین آنها مربوط به اسپانیا و انگلیس هستند) را حل نماید و شاهد حضور تمامی لیگ ها و تیم های مختلف با نام واقعی و صحیح و لباس های اصلی آن ها باشیم چون برای عنوانی با این گیم پلی زیبا و جذاب وجود چنین ایراداتی واقعا حیف است. البته همان طور که خدمت شما عزیزان عرض کردم در این زمینه و از نظر اخذ لایسنس ها پیشرفت هایی نیز وجود داشته است. اکنون کونامی لایسنس ۱۸ لیگ مختلف را برای این نسخه گرفته است و تمام تیم های این لیگ ها دارای بازی کن های واقعی و لباس و لوگوی واقعی خود هستند. از لیگ های جدید در این نسخه می توان به سری A ایتالیا و لیگ Campeonato Brasileiro Série B اشاره کرد. همچنین کونامی لایسنس لیگ قهرمانان آسیا یا AFC Champions League را که از سال ۲۰۱۴ در اختیار داشته است همچنان حفظ نموده است و مطابق معمول برخی باشگاه های ایرانی نیز در آن حضور دارند. مهم ترین لیگ هایی که همچنان در این نسخه بدون لایسنس هستند شامل English Premier League و EFL Championship و the Italian Serie B, and the Spanish La Liga و Segunda División می باشند. البته نام بازیکنان (و برخی تیم ها که با کونامی همکاری کرده اند) در این لیگ ها واقعی است ولی خب نام تیم و نام لیگ و لوگوی باشگاه ها و .. مثل همیشه همان سیستم عجیب و غریب را دارد. امیدواریم که روزی در بازی PES ببینیم که لیگ فوتبال کشورمان نیز حضور دارد و از این بابت به خود افتخار کنیم. همچنین امیدواریم در آینده کونامی نیز مانند الکترونیک آرتز و عنوان محبوب فوتبالی آن ها یعنی FIFA موفق به اخذ لایسنس تمامی لیگ ها و مسابقات گردد زیرا اصل کار همان اسپانیا و انگلستان هستند. در بخش انتخاب استادیوم ها همان طور که در نسخه سال قبل هم خدمت شما عرض کرده بودم شاهد کم کاری سازندگان بوده ایم و تعداد استادیوم های کمی در بازی وجود دارند و شاهد وجود برخی از محبوب ترین استادیوم های دنیا نیستیم و کونامی موفق به اخذ لایسنس استفاده از آن ها نشده است و امیدوار هستیم تا مثل هر سال با عرضه ی آپدیت ها و پچ های مختلف این مشکل تا حدودی مرتفع گردد.

از نکات اصلی که در گرافیک بازی کاملا به چشم می خورد و به نوعی امضای این سری از گذشته تا امروز هم بوده است، شبیه سازی بسیار بسیار عالی و زیبای بازیکنان و چهره آن هاست که واقعا باید در این مورد به سازندگان آفرین گفت. سازندگان در زمینه ی پیاده کردن واقعی چهره های بازیکنان واقعا عالی عمل کرده اند و طراحی چهره بازیکنان در eFootball PES 2021 Season Update عالی تر از همیشه و  بسیار شبیه به واقعیت از آب در آمده است و جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد

از نکات بسیار مثبتی که در مورد گیم پلی eFootball PES 2021 Season Update درست مانند نسخه ی سال قبل بسیار به چشم می خورد بهبود فیزیک برخوردها در بازی است که بسیار طبیعی تر و جذاب تر از قبل انجام می گیرد و شاهد برخوردها، تکل‎ها و کشمکش‎ های بسیار طبیعی ‎تری در بازی هستیم که نتایج آن‎ را رفتار و نوع بازی شما رقم می ‎زند نه شانس و اتفاقاتی که کاملا از کنترل شما خارج است. سرعت کلی بازی نسبت به نسخه های قبل مقداری افزایش یافته است و شاید عده ای بگویند بازی بیشتر به سمت آرکید شده رفته است اما در عمل اصلا اینطور نیست و افزایش نسبی سرعت بازی کاملا معقول بوده است و به هیچ عنوان لطمه ای به بدنه ی کلی این عنوان شبیه ساز فوتبال وارد نکرده است و تنها به طوری زیرپوستی حس و حال نسخه های قدیمی و لذتبخش بازی را در ما برانگیخته می کند. البته خب امکان زیاد و کم کردن سرعت کلی بازی نیز مثل سالیان اخیر در این سری وجود دارد. تصمیمات داوران در بازی بسیار منطقی تر از قبل شده است و حالا کاملا حس می کنید که داور به طور واقعی در حال تماشای صحنه های بازی است و مثلا یک بازیکن در اول بازی اگر خطایی را برای اولین بار مرتکب شود ممکن است داور به دلیل این که هنوز شروع بازی است و آن بازیکن خطاهای زیادی انجام نداده است به او اخطار ندهد ولی اگر در نیمه دوم بازی همان خطا را انجام دهد داور به او کارت زرد نشان خواهد داد. داوران به هیچ عنوان بیهوده از کارت قرمز خود استفاده نمی کنند و بازی در این زمینه بسیار بهبود یافته است و این نکته بسیار مثبتی برای بازی به شمار می رود. یکی دیگر از نکات همیشه مثبت که یک نقطه قوت بزرگ این سری نسبت به فیفا نیز بوده و هست، واقعی بودن و شباهت چهره بازیکنان به چهره واقعی آنها بوده است که این موضوع همچنان هم وجود دارد و کاملا قابل مشاهده است. شبیه ‎سازی بازیکنان و نوع رفتار و حرکات و استایل خاص آن ها به ویژه در مورد ستاره های بزرگ تر  بسیار دقیق و مو به مو انجام گرفته است، به گونه‎ ای که از دور نیز کاملا قابل شناسایی در زمین هستند. همچنین مانند چند سال اخیر، کنترل بازیکن زننده‎ گل پس از گلزنی در اختیار شما قرار می ‎گیرد و می‎‎ توانید حرکات مختلفی را با او انجام دهید و یا با دکمه ‎ای او را به انجام شادی ‎های مختلفی که قبلا برای او قرار داده ‎اید، وادار کنید. حرکات دروازه بان ها در بازی بسیار بهبود یافته است و انیمیشن های مختلفی برای آن ها در نظر گرفته شده است ولی شاهد مشکلاتی نیز در این بخش هستیم.

مثل همیشه سری Pro Evolution Soccer از نظر گرافیکی و بصری فوق العاده است و چه از نظر کیفیت بصری کلیت بازی و چه از نظر کیفیت و واقعی بودن چهره بازیکنان بهترین شبیه ساز فوتبال است. eFootball PES 2021 Season Update نیز از این قاعده مستثنی نیست و شاهد بهترین نسخه این سری از لحاظ گرافیکی تا به امروز هستیم که بسیار بهینه شده و صیقل یافته به نظر می رسد. پس از آغاز بازی گرافیک آن به معنای واقعی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و شاهد یک عنوان فوتبالی واقعا زیبا هستید. در تمامی زمینه های گرافیکی بازی موفق عمل می کند و از فیزیک برخوردها تا چمن مسابقه و نورپردازی همه و همه به وضوح بهتر و دقیق تر و زیبا تر از قبل کار شده اند. در واقع با این که از نظر پایه و اساس گرافیکی، بازی  با نسخه ی ۲۰۲۰ یکسان است ولی باز هم سازندگان سعی کرده اند در جنبه های مختلف، مقداری بیشتر آن را پولیش کنند تا شاهد گرافیک و جلوه های بصری بهتری در این نسخه جدید باشیم. eFootball PES 2021 Season Update لز نظر واقعی بودن بازیکنان و انتقال حس یک فوتبال واقعی به گیمر، برترین و در واقع بهتر است بگویم “شبیه به واقعیت ترین” عنوانی است که تاکنون خلق شده.

از نکات منفی در گیم پلی بازی که دقیقا از نسخه ۲۰۲۰ به این ورژن منتقل شده است می توان به ضعف دروازه بان ها در نجات دروازه در موقعیت های داخل محوطه جریمه هستیم که با وجود انیمیشن های مختلفی که برای آن ها در نظر گرفته شده است ولی بسیار در این منطقه آسیب پذیر نشان می دهند و فارغ از هر نام و هر قدرتی که دارند در موقعیت های تک به تک و شوت های داخل محوطه جریمه ضعیف عمل می کنند و راحت گل می خورند. اما در زمینه شوت های خارج از محوطه جریمه و از راه دور بسیار زیبا و انعطاف پذیر عمل می کنند و با حرکتی زیبا اکثر شوت ها را مهار می کنند. این مورد کمی تعادل بازی در این بخش را به هم می زند و اغلب به این فکر می افتید که از داخل محوطه جریمه و به خصوص روی کرنرهای کوتاه اقدام به شوت و گلزنی نمایید. به طور کلی و در جمع بندی بخش گیم پلی eFootball PES 2021 Season Update باید خدمت شما عرض کنم سازندگان بازی در بخش های مختلف گیم پلی بازی با دقت و ریزبینی موفق شده اند تا یک بازی خوش ساخت و زیبا را تحویل علاقمندان دهند که تجربه َآن برای طرفداران و علاقمندان فوتبال بسیار لذتبخش است، مخصوصا حالا که مد جدید UEFA EURO 2020™ mode هم به بازی اضافه شده است و این عنوان را کامل تر کرده است. حتما بهتر از من می دانید که نقطه عطف یک عنوان شبیه ساز فوتبال در گیم پلی آن است. هر چقدر که گرافیک و موسیقی و گزارش بازی عالی باشند اگر گیم پلی آن ضعیف ظاهر شود بازی را با یک شکست کامل مواجه می کند و بالعکس اگر یک بازی در این سبک گیم پلی فوق العاده ای داشته باشد می تواند ایرادات سایر بخش ها را پوشش دهد و به یک عنوان موفق و محبوب بین بازیبازها تبدیل شود. خوشبختانه همان طور که در نقد نسخه قبلی هم خدمت شما عرض کرده بودم بازی eFootball PES 2021 Season Update جزو هیچ کدام از این دو دسته ذکر شده نیست زیرا در هر دو زمینه گیم پلی و سایر بخش ها موفق عمل کرده است و به حدی دلچسب و شیرین از کار در آمده است که ناگهان به خود می آیید و می بینید چندین ساعت است که مشغول بازی کردن Master League و مدهای جذاب بازی هستید و باز هم علاقه دارید بیشتر و بیشتر بازی کنید. این یعنی موفقیت یک شبیه ساز فوتبال.

در این نسخه شاهد ادامه همکاری کونامی با چند باشگاه بزرگ هستیم که این موضوع چند سال قبل از باشگاه بارسلونا آغاز شد و در ادامه کونامی با چند باشگاه دیگر هم قراردادهای همکاری امضا کرده است و حتی نسخه های آپدیت مخصوص باشگاه های خاص هم برای طرفداران سرسحت این باشگاه ها عرضه شده است که می توانید هر کدام را خواستید بخرید و این موضوع شامل بارسلونا و بایرن مونیخ و یوونتوس و منچستر یونایتد است. در واقع مثلا می توانیدبه جای خرید کل پکیج آپدیت فصلی، با قیمت کمتر تنها پکیج آپدیت فصلی باشگاه مورد علاقه خود را دریافت نمایید که این هم یک تصمیم درست و در راستای احترام به کاربران است. در واقع این بازی دارای یک نسخه Standard Edition و یک ورژن Club Edition برای باشگاه های مختلف است. همچنین دیگر باشگاه های همکار کونامی در این نسخه شامل آرسنال و شالکه و رنجرز و سلتیک و زنیت و کورینتیانس هستند. جالب است بدانید که باشگاه های یونتوس و آس رم انحصارا برای این بازی هستند و فیفا لایسنس این دو تیم را ندارد ولی خب دو باشگاه میلان هم برعکس با فیفا قرار دارند و در نسخه PES نیستند

می رسیم به بخش گزارشگری بازی eFootball PES 2021 Season Update که خب حرف جدیدی هم نسبت به سال قبل برای گفتن ندارد و در واقع همان سیستم گزارش و گزارشگران نسخه ۲۰۲۰ را در این ورژن آپدیت شده نیز شاهد و شنوا هستیم. به همین دلیل هم در توضیح این بخش به بررسی نسخه ۲۰۲۰ رجوع خواهیم کرد تا از کیفیت گزارشگری در eFootball PES 2021 Season Update بیشتر مطلع شوید. همان طور که همیشه و همیشه به این موضوع اشاره کرده ام، باید بگویم “در یک بازی شبیه ساز فوتبال اگر بهترین و خفن ترین گزارش دنیا را هم در این بازی بگذارند بعد از مدتی تبدیل می شود به خسته کننده ترین زیرا که بارها و بارها آن را می شنویم و قرار است مدام یک بازی را تکرار کنیم پس نهایتا و بالاخره خسته کننده خواهد شد و حرف های جدید تمام می شود. این اصلا یک ضعف برای بازی محسوب نمی شود که بگوییم گزارش تکراری می شود! مگر می شود که تکراری نشود؟! در این بخش باید به کیفیت کلی گزارش نگاه کنیم که انصافا در این عنوان خوب و جذاب انجام گرفته است و همچنان هم شاهد گزارش های مختلف به زبان های گوناگون از جمله انگلیسی و مکزیکی و .. در بازی هستیم. گزارش بازی از تعداد جملات مطلوبی بهره می برد و گزارشگران جملات متنوعی را در این نسخه بیان می کنند اما همان طور که کمی قبل تر اشاره کردم به هر حال این یک بازی فوتبال است و قرار است بارها و بارها و بارها آن را تکرار نماییم و بسته به مقدار بازی کردن ما، گزارش بازی بالاخره برایمان تکراری خواهد شد و این یک ضعف برای بازی محسوب نمی شود زیرا در این مورد کاری از دست سازندگان ساخته نیست. کاملا مشخص است که سازندگان بازی در این بخش زمان زیادی را صرف کرده اند و گزارشگران حرفه ای بازی نیز به خوبی توانسته اند از پس گزارش بازی بر آیند و بازی را برای ما جذاب تر نمایند. بعضا شاهد ادای جملاتی بسیار زیبا و جذاب از سوی گزارشگران هستیم که این حس را به ما می دهد که آن ها واقعا در حال تماشا و گزارش آن مسابقه ی خاص هستند و دارند آن را زنده گزارش می کنند. البته بالعکس در برخی صحنه ها هم شاهد جملاتی تکراری و خسته کننده هستید که بهتر بود کمی متنوع تر باشند. یکی از نکات جالب در گزارش بازی به مانند نسخه ی سال قبل که توانسته آن را برای ما جذاب تر نماید فریاد زدن گزارشگر هنگام شوت زدن یا ایجاد موقعیت حساس توسط یک بازیکن است که در این لحظه گزارشگر با فریاد زیبایی نام بازیکنی که اقدام به شوت زدن کرده است را ادا می کند و حالتی مثل گزارش فوتبال واقعی و زنده را به ما منتقل می نماید.”

خوشبختانه بخش Master League در eFootball Pro Evolution Soccer 2020 و خب بالطبع در eFootball PES 2021 Season Update مانند همیشه به معنای واقعی جذاب و لذتبخش از کار در آمده است و گذر زمان را در آن اصلا حس نمی کنید و این دقیقا مانند حس و حال این بخش در نسخه های قدیمی است که ساعت ها پای آن می نشستیم و با یک تیم سال ها را یکی پس از دیگری در جام های مختلف می گذراندیم و پیش می رفتیم و مشغول خرید بازیکنان مختلف و قهرمانی در لیگ ها و جام های مختلف بودیم. در این قسمت شما مربیگری یک تیم را بر عهده می گیرید که می توانید انتخاب کنید با بازیکنان اصلی آن تیم مسابقات را آغاز کنید و یا با تیمی از بازیکنان ضعیف که به صورت Default در بازی قرار گرفته اند بازی را از لیگ پایین تر آغاز نمایید و به لیگ های بالا صعود نمایید. در اینجا باید بر خرید بازیکنان و… نظارت نمایید و مسابقات مختلف را در جام های مختلف برگزار نمایید و برای باشگاه درآمد کسب نمایید تا در پایان سال و فصل نقل و انتقالات پول کافی برای خرید بازیکنان مد نظر خود و پرداخت حقوق بازیکنان تیم خود و امضای قرار داد جدید با آن ها را داشته باشید. همچنین بر تیم امیدهای باشگاه نیز نظارت دارد و می توانید از آن ها بازیکنان با استعداد را انتخاب کنید و با آن ها قرار داد حرفه ای امضا نمایید تا کم کم رشد و پیشرفت نمایند و به بازیکنی تاثیرگذار برای شما تبدیل شوند و یا بتوانید آن ها را با قیمتی خوب به باشگاه دیگری واگذار نمایید.

از لحاظ کیفیت بصری و به عنوان یک شبیه ساز فوتبال در نسل هشتم، eFootball PES 2021 Season Update واقعا عالی است و از آنجایی که در این نسخه دقیقا شاهد همان کیفیت نسخه ی سال قبل هستیم بد نیست تا به توضیحات بررسی نسخه ی سال ۲۰۲۰ رجوع کنیم. مثل همیشه سری Pro Evolution Soccer از نظر گرافیکی و بصری فوق العاده است و چه از نظر کیفیت بصری کلیت بازی و چه از نظر کیفیت و واقعی بودن چهره بازیکنان بهترین شبیه ساز فوتبال است. eFootball PES 2021 Season Update نیز از این قاعده مستثنی نیست و شاهد بهترین نسخه این سری از لحاظ گرافیکی تا به امروز هستیم که بسیار بهینه شده و صیقل یافته به نظر می رسد. پس از آغاز بازی گرافیک آن به معنای واقعی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و شاهد یک عنوان فوتبالی واقعا زیبا هستید. در تمامی زمینه های گرافیکی بازی موفق عمل می کند و از فیزیک برخوردها تا چمن مسابقه و نورپردازی همه و همه به وضوح بهتر و دقیق تر و زیبا تر از قبل کار شده اند. در واقع با این که از نظر پایه و اساس گرافیکی، بازی  با نسخه ی ۲۰۲۰ یکسان است ولی باز هم سازندگان سعی کرده اند در جنبه های مختلف، مقداری بیشتر آن را پولیش کنند تا شاهد گرافیک و جلوه های بصری بهتری در این نسخه جدید باشیم. از نکات اصلی که در گرافیک بازی کاملا به چشم می خورد و به نوعی امضای این سری از گذشته تا امروز هم بوده است و در بخش قبلی نقد هم به آن اشاره کردم، شبیه سازی بسیار بسیار عالی و زیبای بازیکنان و چهره آن هاست که واقعا باید در این مورد به سازندگان آفرین گفت.

از واکس زدن تا فتح قله های موفقیت!!

سازندگان در زمینه ی پیاده کردن واقعی چهره های بازیکنان واقعا عالی عمل کرده اند و طراحی چهره بازیکنان در eFootball PES 2021 Season Update عالی تر از همیشه و  بسیار شبیه به واقعیت از آب در آمده است و جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد. طراحی تماشاگران بازی از نماهای دور خوب و قابل قبول است اما وقتی دوربین به نماهای نزدیک تر می آید (مثلا هنگام شادی پس از گل) هنوز هم ایراداتی در نمایش تماشاگران و تکسچرهای آنها به چشم می خورد و جلوه نامطلوبی به بازی می بخشد. حرکت بازیکنان روی چمن و همین طور حرکت توپ روی چمن استادیوم بسیار خوش دست است و حالتی کاملا نرم و روان دارد که مانند حرکت بازیکنان و توپ واقعی بر روی چمن می باشد که در نسخه قبلی شاهد ضعف هایی در این مورد بودیم که خوشبختانه در این نسخه رفع شده اند. به طور کلی و از نظر بصری باید بگویم از همان لحظات نخستین که وارد مسابقه می ‎شوید و بازی، بازیکنان را در تونل ورودی زمین نمایش می ‎دهد متوجه کیفیت گرافیکی عالی و تحسین برانگیز بازی می ‎شوید و طراحی چهره بازیکنان و شبیه ‎سازی آن‎ ها واقعا زیبا به نظر می ‎رسد. جلوه ‎های گرافیکی بازی هنگام مسابقه و نورپردازی استادیوم‎ ها بسیار طبیعی و زیبا کار شده است و همچنین در طراحی تماشاگران بازی نیز پیشرفت‎ هایی مشاهده می‎ شود. چمن مسابقه بسیار طبیعی و زیبا خلق شده است و به ویژه در مسابقاتی که شب برگزار می ‎شود با تاثیر نورافکن ‎های ورزشگاه روی آن بسیار زیبا و چشم ‎نواز است. در مجموع اگر بخواهیم در مورد گرافیک eFootball PES 2021 Season Update نتیجه گیری نماییم باید گفت بازی در زمینه گرافیک بسیار عالی عمل کرده و به جز مواردی معدود، ایراد بزرگ و عمده ای از نظر بصری در بازی مشاهده نمی شود. eFootball PES 2021 Season Update لز نظر واقعی بودن بازیکنان و انتقال حس یک فوتبال واقعی به گیمر، برترین و در واقع بهتر است بگویم “شبیه به واقعیت ترین” عنوانی است که تاکنون خلق شده.

حتما بهتر از من می دانید که نقطه عطف یک عنوان شبیه ساز فوتبال در گیم پلی آن است. هر چقدر که گرافیک و موسیقی و گزارش بازی عالی باشند اگر گیم پلی آن ضعیف ظاهر شود بازی را با یک شکست کامل مواجه می کند و بالعکس اگر یک بازی در این سبک گیم پلی فوق العاده ای داشته باشد می تواند ایرادات سایر بخش ها را پوشش دهد و به یک عنوان موفق و محبوب بین بازیبازها تبدیل شود. خوشبختانه همان طور که در نقد نسخه قبلی هم خدمت شما عرض کرده بودم بازی eFootball PES 2021 Season Update جزو هیچ کدام از این دو دسته ذکر شده نیست زیرا در هر دو زمینه گیم پلی و سایر بخش ها موفق عمل کرده است و به حدی دلچسب و شیرین از کار در آمده است که ناگهان به خود می آیید و می بینید چندین ساعت است که مشغول بازی کردن Master League و مدهای جذاب بازی هستید و باز هم علاقه دارید بیشتر و بیشتر بازی کنید. این یعنی موفقیت یک شبیه ساز فوتبال

به صورت کلی و در بخش نتیجه گیری این بررسی باید خدمت شما عرض کنم که eFootball PES 2021 Season Update از آن دست عناوین فوتبالی است که اگر به هر فرنچایز شبیه ساز فوتبال علاقمند هستید و می خواهید کلی کیف کنید، به هیچ وجه نباید از دست بدهید زیرا لذت ناب یک بازی فوتبال در آن نهفته است و شما را غرق در دنیای مستطیل سبز خواهد کرد. در نسل هشتم و تقریبا از نسخه ۲۰۱۶، خوشبختانه کونامی دوباره یک روند صعودی را برای سری PES آغاز کرد و با ساخت بازی هایی عالی مجددا طرفداران را راضی و خشنود کرد و موفق شد تا کاملا از نظر بازخوردها و نقدها و نمرات و رضایت کاربران، هم سطح با سری FIFA شود و طی این چند سال نیز همین روند خوب را حفظ نموده است و خوشبختانه هر دو سری فیفا و PES در سطحی بسیار قابل قبول و عالی قرار دارند و در نسل هشتم کاملا پایاپای با یکدیگر عمل می کنند و بسیاری از بازیبازان اکنون هر دوی این فرنچایزها را کنار هم بازی می کنند. سازندگان eFootball PES 2021 Season Update یک شبیه ساز فوتبال را در بالاترین حد از جذابیت و لذت بخش بودن برای ما به ارمغان آورده اند و فارغ از برخی مسائل ریز و جزیی که اصلا نمی توانند تجربه کلی شما را خدشه دار نمایند باید، اذعان داشت که سازندگان بار دیگر توانسته اند رضایت بازیبازان و طرفداران قدیمی را جلب نمایند و در همان مسیر موفقیت و پیشرفت باقی بمانند. بدون شک طرفداران پر و پا قرص این سری همین الان هم این آپدیت eFootball PES 2021 Season Update را دریافت کرده و مشغول بازی کردن آن هستند اما یک نکته قابل اشاره که باید خدمت شما عرض کنم این است بازی eFootball PES 2021 Season Update بهترین نسخه برای آغاز آشنایی با ابن سری برای کسانی است که فقط طرفدار فیفا بوده اند.

 

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام‌ خدمت سعید عزیز و گل
  من زیاد اهل فوتبال نیستم.اومدم یه خسته‌نباشید بهت بگم و برم عزیز جان.
  با تشکر فراوان Heart Rose .

  0
  0
 • Arm4niii گفت:

  مبارک طرفداران pes.من فیفا بازم اما از سال ۲۰۱۹ ببعد بخاطر پیشرفتهای pes و گرافیک خفنش اونم بازی میکنم هر از گاهی و لذت میبرم.خیلی پیشرفت کرده از سالهای قبل و همین فرمونو جلو بره میتونه از فیفا جلو بزنه حتی توی امار فروش.متاسفانه فیفا بخاطر فروش بیشترش چندساله درجا میزنه و اکثر طرفدارهاش شاکین که هر سال پیشرفت خاصی نداره و خیلی باگ داره اما چون فیفاست و لذت داره بازیش میکنن.
  به فیفا بازهیی که مثل خودمن توصیه میکنم حتما تجربش کنن واقعا خیلی خوب شده و گرافیکش عالیه.من روی وان ایکس و تی وی فورکی اولین هر وقت بازی میکنم فقط چند دقیقه محو گرافیک و نورپردازی و طراحی استادیوم و بازیکنها میشم.تو این زمینه خیلی از فیفا بالاتره.خصوصا قبل از بازی وقتی محیط بیرونی ورزشگاه رو نشون میدن.سال ۲۰۱۵ خیلی انتقاد شد به pes اما هر سال زحمت کشیدن سازندگان و کار کردن تا شد این و برای من فیفا باز هم قابل احترام شده.
  هنوز مشکلی که داره کامل نبودن محتوا و تیمها و لایسنس هست که یکم تو ذوق میزنه و ایشالا سال دیگه بهتر بشه.
  از همینجا میگم pes ۲۰۲۲ روی کنسولهای نسل نهم با موتور جدیدی که ساخته میشه دیدن داره و انگار داریم فوتبال واقعی بازی میکنیم.این کامنت من یادتون باشه.

  1
  0
 • ممنون از اقای اقابابایی به خاطر وقت ارزشمندی که برای نقد این بازی صرف کردن . راستش فکر نمی کردم شما این بازی رو نقد کنید ولی خوش حالم که این اتفاق افتاد . حقیقتا فکر نمی کنم کونامی ادم بشه و مسیر اشتباهی که طی کرده رو اصلاح کنه و عرضه پس ۲۱ به صورت آپدیت صرفا برای تسلط بیشتر دولوپر ها بر روی انجین بازی پس ۲۲ بوده نه برای اینکه کونامی از مصرف گرایی گیمر ها در راستای ثروتمند کردن خودش استفاده نکرده باشه . به هر حال کونامی و ea سالهاست برای احالی سینگل پلیر مرده محسوب میشوند و گهگاهی با عرضه عناوینی مانند متال گیر فانتوم پین یا دراگون ایج یا جنگ ستارگان نسخه جدای ، کمی ما رو به یاد روز های طلایی این دوتا میندازند . من واقعا درک نمی کنم چرا سری پس حتما میخواد با فیفا در عرصه لایسنس رقابت کنه . مگه قدیما منتخب جهان بود چه ایرادی داشت ؟ چقدر با این بازی خاطره داشتیم .

  0
  1
 • ArminMalekM گفت:

  خسته نباشید،من به عنوان مخاطب شما به این سایت افتخار میکنم، چرا؟ چون وقتی نقد بازی رو میخونم تک تک کلمات و جمله ها و حتی نقطه ها و ویرگول ها!!!!! سر من داد میکشند که این منتقد محترم بازی رو رفته!
  واقعا دمتون گرم و خسته نباشید Heart Rose
  فقط یه بازی اضافه. این زیر قرار داداید

  0
  0
 • آخرشم فیفا نشد.
  ولی از نسل بعد رقابت این دو تا بازی فوتبال داغ میشه. فیفا بخواد همینجوری تنبلی کنه قطعا pes با تغییراتی که داره میده میتونه دوباره بهترین بازی فوتبالی باشه.

  0
  0
 • BATMAN FAN گفت:

  سلام و خسته نباشید به اقای بابایی عزیز من خودم زیاد فوتبال نگاه نمیکنم ولی خوب عاشق سری pes هستم اما راستش رو بخواید از pes های سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ناامید شدم اما خوب کونامی از نسخه ۲۰۱۵ به رقابت بازگشت و تونست هر سال نسخه ی بهتری نسبت به سال پیش ارائه بده امیدوارم که همین روند در نسل نهم هم حفظ بشه و کونامی هم بتونه به روزی خوش نسل ششم برگرده

  #ترول نکنیم

  0
  0
 • من که اصلا اهل فوتبال نیستم ولی واقعا حیفم اومد به آقای آقابابایی و همکارانشون خسته نباشید نگم . واقعا خوندن نقدای آقا سعید شده یکی از لذت بخش ترین کارای من تو این چند سال In Love

  0
  0
 • yaslover گفت:

  ممنون از سعید جان تنها ایرادش داوریش بود که خدا کنه بهبود پیدا کرده باش

  0
  0
 • Hamid گفت:

  مرسی بابت نقد بسیار خوبتون
  واقعا شاید بهترین چیزی که این چند ساله به pes اضافه شده همین عرضه سالانه به صورت اپدیت بوده شاید همین الانم ۳۰ دلار براش زیاد باشه ولی خیلی بهتر از قبله و اینبار به نظرم ارزش داره

  0
  0
 • Redm0ndy.xbox گفت:

  بسیار ممنون از نقد عالیتون…واقعا بی نظیر شده…من از بچگی پس بازم و همیشه میمونم…و اینکه واقعا کامل تر شده خدایی…من پس ۲۰۲۰ بازی میکنم بی نظیره و تو پس ۲۰۲۱ عالی عمل کرده مرسی کونامی…
  تبریک به طرفدارن پس باز و خودم

  0
  0
 • ممنون از شما بابت نوشتن این مقاله خوب و خواندنی
  از وقتی که موتور بازی سازی Pes ب فاکس انجین تغییر داده شد(از نسخه ۲۰۱۴)،دیگه اون حس و حال گیم پلی قدیمیش رو از دست داده متاسفانه
  ب شخصه Fifa رو خیلی بالاتر از Pes می‌دونم (از همه لحاظ)
  هر چند فیفا یکی دو سالی میشه با افت روبرو شده

  0
  1
 • majid گفت:

  سلام بر همه دوستان ۱هفته ای رو تو سایت نبودم به دلیل تنگی نفس مشکوک به کرونا اعلام شدم رفتم و تست سی تی اسکن دادم خوشبختانه کرونا نداشتم ولی عفونت شدید ریه داشتم واسه همین ۱هفته بستری شدم واقعا روز های سختی بود مرگو به چشمای خودم دیدم اما خدا رو شکر الان سالمم میتونم بگم واقعا بعد خدا و پرستارا گیمفا و مخصوصا مقاله های استاد اقا بابایی منو نجات داد و به من روحیه میداد واقعا از ایشون ممنوننم و امیدوارم بتونم تو روز های خوشی جبران کنم Rose Rose Rose Rose Heart

  0
  0
 • DJMJ گفت:

  سلام آقا سعید خسته نباشید
  ببخشید یک سوال برام پیش اومده من اصلا وقت نمیکنم درست بازی کنم یعنی این اوضاع برای آدم وقت نمیزاره بمونه شما دقیقا کی این همه بازیرو میرین جلو که ما نمیتونیم Wink
  خیلی ممنونم از زحماتتون و اینکه به نظر من این سایت با بودن و کمک های شما خیلی جذابتر از بقیه سایت هاست واقعاً مرسی Heart Yes

  0
  0