در راه نجات فصل ها | نقد و بررسی Ary and the Secret of Seasons

مقالات ، نقد و بررسی ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

با یک نقد و بررسی دیگر از یک عنوان ایندی و مستقل دیگر در خدمت شما هستیم. عنوانی که از همان اولین نمایش ها، مورد توجه بسیاری از عاشقان عناوین ایندی و بازیهای مستقل قرار گرفت. بازی Ary and The Secret of Seasons. حال امروز فرصتی پیش آمد که در قالب مقاله پیش رو، به نقد و بررسی این عنوان مستقل بپردازیم و عملکرد آن را با یکدیگر بررسی کنیم. با من و گیمفا همراه باشید.

در راه نجات فصل ها!

داستان بازی، مانند داستان و اتفاقات اکثر داستان های عناوین مستقل این چنینی، جالب، متفاوت و قابل توجه است. داستان بازی در شهری خیالی جریان دارد. جایی که زندگی مردم و این قلمرو به شدت با قدرت و جادو های مربوط به فصل ها گره خورده است. حال در همچنین شرایطی برخی نیرو ها و قدرت ها اهریمنی قدرت و بالانس فصل ها را از بین برده، و در جادو و بالانس فصل ها اختلال ایجاد می کنند. در همین شرایط، بازیبازان کنترل دختری به نام Ary را به عهده می گیرند. Ary دختر یکی از محافظان و Guradian های دنیای بازی نیز هست که از کریستال زمستان محافظت می کند. و خب بقیه داستان قابل حدس است. بازیبازان در قالب Ary ماجراجویی خود را استارت می زنند تا بتوانند از راز فصل ها سر درآورده، و دوباره نظم و بالانس را به فصل ها و دنیای بازی برگردانند.

در بخش گرافیک، باید اذعان کرد گه گرافیک هنری بازی ساختار و حالتی بسیار چشم نواز دارد. و این مسأله به لطف استفاده از طیف رنگ متنوع در رنگ آمیزی محیط ها و دنیای بازی میسر شده است

داستان بازی، به طور کلی با وجود سادگی کلی، روایت و ریتمی مطلوب دارد و به لطف طراحی جالب و بعضا آمیخته با کمدی کارکترها تماشای کات سین ها یا مکالمات بین شخصیت ها حسی جالب و جذاب در مخاطب ایجاد می سازد. البته بدیهی است باید سطح انتظارات را تا در سطحی منطقی قرار داد. به لطف چندین Plot Twist و غافلگیری جذاب مختلف، باید بگویم داستان اتفاقات و بعضا سوپرایز های داستانی جذابی نیز در اختیار دارد. در کل، در بخش داستانی، می توان نمره قبولی را به Ary and The Secret of Seasons داد.
گیم پلی بازی از بخش ها مختلفی تشکیل شده است. اول از همه بخش Combat یا مبارزه. البته همانطور که از ظاهر کلی بازی نیز مشخص است، شاهد مبارزاتی پیچیده یا خیلی چندلایه نیستیم بلکه مانند دیگر عناوین مستقل مشابه، مبارزات بازی به فشردن مناسب و به موقع کلید های حمله و دفاع و پرش و… خلاصه می شود. بازی از لحاظ تعداد و تنوع دشمنان نیز قابل قبول عمل کرده و شاهد باس فایت های مختلفی نیز در بازی هستیم، هر چند به شخصه فکر می کنم چالش و سختی بخش مبارزات بازی می توانست بیشتر باشد.


بخش دیگر گیم پلی بازی مربوط به پازل ها و معماهای متعددی است که در کل بازی به چشم می خورند. برخی از این معماها ساختار و رویکردی ساده دارند، در حالی که برخی دیگر نسبتا عمیق، چند لایه و پیچیده تر هستند. یکی از مهم ترین مکانیزم های حل پازل ها نیز مربوط به قدرت و جادوهای فصل هاست. با قدرت زمستان می توانید سکو های یخی بسازید، قدرت تابستان می تواند با گرمای خود یخ ها را آب کند و موارد دیگر. پازل های بازی خوش ساخت و قابل قبول هستند اما در برخی مراحل و Dungeon ها، ممکن است کمی شرایط معماها گمراه کننده باشد که البته مشکل و ایراد آنچنان خاصی به شمار نمی آید.
بزرگترین مشکل بازی مربوط به مسائل و مشکلات فنی است. گویی بازی تا حدی به طور ناقص عرضه شده است. برای مثال ممکن است هنگام استفاده از قدرت یک فصل خاص، بازی به نوعی قفل شده و تغییر مورد نظر انجام نشود. یا هنگام پیشروی در مراحل، با باگ و مشکلی برخورد کنید که پیشروی را امکان ناپذیر سازد. متاسفانه تعداد این مشکلات فنی و باگ های گرافیکی، نسبتا زیاد است که انتظار می رود با عرضه آپدیت های مختلف، تا حد مطلوبی این قضیه برطرف شود.
دیگر مشکل بازی در برخی قسمت ها گمراه کننده بودن آن در برخی مراحل و Dungeon هاست که ممکن است مخاطب را در زمینه پیشروی با مشکل مواجه کند. که البته این ایراد بسیار کم به چشم می خورد.
در بخش گرافیک، باید اذعان کرد گه گرافیک هنری بازی ساختار و حالتی بسیار چشم نواز دارد. و این مسأله به لطف استفاده از طیف رنگ متنوع در رنگ آمیزی محیط ها و دنیای بازی میسر شده است. جدا از این مسأله، آنچنان صحبت خاصی در مورد گرافیک بازی وجود ندارد.
دیگر نقطه قوت بازی، مربوط به صداگزاری بسیار استاندارد شخصیت ها، و همچنین افکت های صوتی و موسیقی بازی تست گه در لحظات مناسب، همخوانی بسیار قابل توجهی با اتمسفر کلی بازی داراست.

گیم پلی بازی از بخش ها مختلفی تشکیل شده است. اول از همه بخش Combat یا مبارزه. البته همانطور که از ظاهر کلی بازی نیز مشخص است، شاهد مبارزاتی پیچیده یا خیلی چندلایه نیستیم بلکه مانند دیگر عناوین مستقل مشابه، مبارزات بازی به فشردن مناسب و به موقع کلید های حمله و دفاع و پرش و… خلاصه می شود. بازی از لحاظ تعداد و تنوع دشمنان نیز قابل قبول عمل کرده و شاهد باس فایت های مختلفی نیز در بازی هستیم، هر چند به شخصه فکر می کنم چالش و سختی بخش مبارزات بازی می توانست بیشتر باشد.

سخن پایانی:
عنوان Ary and The Secret of Seasons, یک ماجراجویی جذاب و قابل توجه است که یک تجربه سرگرم کننده به شمار می رود. متاسفانه یکسری مشکلات فنی و نقص های کلی کیفیت کلی اثر را کاهش داده اند اما با این وجود، اگر از علاقمندان عناوین ایندی هستید، از تجربه این عنوان لذت خواهید برد.

12345678910(10 رای, میانگین آرا 7٫90 از 10 )
Loading...
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید