کمپانی مایکروسافت از شرکت اپیک گیمز در برابر اقدامات اپل دفاع می‌کند

۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰

کمپانی مایکروسافت به تازگی بیانیه‌ای را در راستای دفاع از اپیک گیمز (Epic Games) در برابر مشکلاتی که اخیراً با شرکت اپل داشته، منتشر کرده‌ است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به این بیانات داشته باشیم.

شرکت مایکروسافت در راستای دفاع از اپیک گیمز، به تازگی بیانیه‌ای را منتشر کرده است که در آن خواستار اجازه‌ی مجدد استفاده‌ی موتور بازی‌سازی آنریل (Unreal Engine) از SDK (این عبارت مخفف Software development kit به معنای کیت توسعه نرم‌افزار است) کمپان اپل شده است. کمپانی مایکروسافت بیان کرده است به این موضوع باور دارد که بهره‌مندی شرکت اپیک گیمز از آخرین تکنولوژی‌های اپل، هم به نفع بازی‌بازان خواهد بود و هم به نفع بازی‌سازان.

همچنین کوین گامیل (Kevin Gammill)، مدیر اصلی بخش گیمینگ نظارت بر توسعه‌دهندگان شرکت مایکروسافت، بیانیه‌ای را منتشر کردند که آقای فیل اسپنسر (Phil Spencer)، رئیس اکس‌باکس بخشی از آن را در حساب توییتر (Twitter) خود قرار دادند.  بیانیه‌ی مذکور در رابطه با این موضوع صحبت می‌کند که اقدام احتمالی کمپانی اپل در قبال اپیک گیمز و موتور آنریل تا چه اندازه می‌تواند به ضرر شرکت مایکروسافت و دیگر توسعه‌دهندگان تمام شود.

آقای کوین گامیل بیان کرده است که موتور آنریل شرکت اپیک گیمز یکی از تکنولوژی‌های کلیدی برای بسیاری از توسعه‌دهندگان از جمله کمپانی مایکروسافت به حساب می‌آید. ایشان اظهار داشته‌اند که اگرچه توسعه‌دهندگانی در سراسر جهان هستند که آثار خود را با استفاده از موتور بازی‌سازی اختصاصی خود تولید می‌کنند، اما اکثر بازی‌سازان و حتی شرکت‌های بزرگ از جمله مایکروسافت نیز در تولید بسیاری از محتوای خود از موتور عمومی آنریل استفاده می‌کنند.

بنابراین در صورت حذف موتور آنریل، گزینه‌های زیاد برای انتخاب موتور بازی‌سازی مناسب پیش‌روی توسعه‌دهندگان قرار نخواهد داشت تا بتوانند محتوای خود را برای سیستم‌عامل‌های iOS نیز منتشر کنند.

همچنین طبق قرار دادی که میان شرکت‌ مایکروسافت و اپیک گیمز وجود دارد، هم‌اکنون چندین سال است که مهندسین شرکت مایکروسافت در حال شخصی‌سازی موتور آنریل برای ساخت عناوین خود برروی رایانه‌های شخصی، کنسول‌های اکس‌باکس و گوشی‌های هوشمند هستند که از دور خارج کردن موتور آنریل توسط کمپانی اپل، مایکروسافت را دچار ضرر هنگفتی خواهد کرد.

علاوه بر این اگر کمپانی اپل SDK خود را از دسترس شرکت اپیک گیمز خارج کند، بسیاری از بازی‌سازانی که در حال توسعه‌ی عناوین خود با موتور آنریل برروی سیستم‌عامل‌های iOS هستند، ضرر مالی بزرگی را متحمل خواهند شد، مخصوصاً توسعه‌دهندگانی که چندین سال از زمان آغاز توسعه‌ی آثارشان می‌گذرد، این موضوع باعث نابودی بخش قابل توجهی از زحمات چندین ساله‌شان خواهد شد.

همچنین شرکت مایکروسافت بیان کرده است که این اقدام باعث می‌شود توسعه‌دهندگانی که عناوین خود را با موتور آنریل برای سیستم‌عامل‌های iOS و macOS توسعه داده بودند، دیگر نتوانند برای برنامه‌های خود به‌روزرسانی منتشر کنند.

در نهایت با بیان تمامی این مشکلات، به نظر می‌رسد اگر کمپانی اپل تصمیم بر از دسترس خارج کردن SDK برای موتور آنریل بگیرد، توسعه‌دهندگانی که عناوین خود را تا پیش از این با موتور شرکت اپیک گیمز توسعه داده بودند و یا در حال توسعه‌ی آن هستند، دو انتخاب در پیش روی خود دارند. یا باید به کلی بازی خود را با موتور دیگر برروی این سیستم‌عامل بازسازی کنند و یا برای همیشه قید انتشار بازی خود برای دستگاه‌های شرکت اپل را بزنند.

در پایان لازم به ذکر است که بار دیگر یادآوری کنیم جدال میان دو شرکت اپل و اپیک‌ گیمز از زمانی آغاز شد که توسعه دهندگان عنوان Fortnite تصمیم گرفتن تا دو انتخاب برای نحوه‌ی پرداخت درون برنامه‌ای بازی‌بازان در این عنوان قرار دهند که یکی از آن‌ها به صورت مستقیم به صفحه‌ی پرداخت بدون واسطه‌ی شرکت اپیک گیمز متصل می‌شد؛ این موضوع نقض قوانین برنامه‌هایی است که برروی فروشگاه App Store منتشر می‌شود؛ به همین دلیل کمپانی اپل به سرعت اقدام به حذف این بازی از روی فروشگاه‌های خود کرد و شرکت اپیک گیمز را تهدید کرد که در صورت ادامه دادن به این رویکردها، SDK خود را از دسترس موتور آنریل خارج خواهد کرد تا عملاً این موتور بازیسازی تا اطلاع ثانوی کاربرد خود را برروی دستگاه‌های شرکت اپل از دست بدهد.

همچنین سه روز دیگر به‌روزرسانی بزرگ بازی Fortnite منتشر خواهد شد که در صورت برطرف نشدن این مشکل، قابلیت بازی میان‌پلتفرمی برروی دستگاه‌های اپل از بین خواهد رفت.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که در نهایت چه کسی خواهد توانست تا نتیجه‌ی این مجادله را به نفع خود به پایان برساند.

0
0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید