نبرد خونین تروی و اسپارتا | نقدها و نمرات بازی A Total War Saga: TROY

23 مرداد 1399 - 22:00

عنوان A Total War Saga: TROY اولین بازی از سری محبوب و برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازی استراتژیک سال یعنی مجموعه‌ی Total War به شمار می‌آید که بازی‌بازان را به دل جنگ‌های مدیترانه‌ای و عصر برنزی خواهد برد. در این بازی استراتژی و تاکتیکال بازی‌بازان به همراه ارتش افسانه‌ای خود به دل جنگ‌های بیست ساله‌ی Trojan War خواهند رفت که در واقع درگیری خونین و نفسگیر بین دو تمدن Troy و Mycenaean Greece بوده است. پیش از عرضه‌ی این بازی، استودیوی کریتیو اسمبلی (Creative Assembly) در خبری رسمی اعلام نمود که عنوان A Total War Saga: TROY در واقع ترکیبی از واقعیت و موارد فانتزی خواهد بود. بدین صورت که اسلحه‌ها، سربازان، سرزمین‌ها و جنگ‌های رخ داده همگی مطابق مستندات تاریخی طراحی شده‌اند اما از طرفی خدایانی به همراه قدرت‌های ماورائی در بازی حضور دارند که شما می‌توانید برای تقویت قوای جنگی خود به صورت استراتژیک از آن‌ها بهره ببرید.

در این عصر افسانه‌ای که خدایان و قهرمانان مختلفی با ارتش‌های گسترده و تا دندان مسلح برروی مناطق مختلف زمین حکمرانی می‌کنند، تنش و درگیری بین ملت‌های مختلف به قدری بالا است که یک جرقه‌ی کوچک می‌تواند آتش جنگ‌های بزرگی را شعله‌ور سازد. داستان مبارزات و جنگ‌های خونین عنوان A Total War Saga: TROY نیز به همین صورت شروع خواهد شد. در واقع شخصیت Audacious Paris که شاهزاده‌ی Troy محسوب می‌شود، با Helen ملکه‌ی Sparta رابطه‌ای عاشقانه برقرار می‌کنند و در نهایت تصمیم به فرار از سرزمین یونان می‌گیرند. پس از این اتفاق پادشاه Menelaus که شوهر ملکه Helen بوده، به تعقیب آن‌ها می‌پردازد و در نهایت به قیمت قربانی شدن بخش اعظمی از ارتش اسپارتا، همسر خود را به قلعه‌ی خود بازمی‌گرداند و برای این کار مجبور می‌شود تا شاهزاده‌ Audacious Paris را بکشد. پس از این اتفاق جنگ‌های گسترده و خونین بین این دو گروه آغاز می‌شود.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط استودیوی کریتیو اسمبلی، عنوان A Total War Saga: TROY و سناریوهای مختلف آن با بهره گیری از داستان‌های کتاب ایلیاد هومر نگاشته شده‌اند و تمام تمرکز بازی بر وقایع Trojan War منعطف خواهد بود. با این حال این اثر متفاوت قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و یا بهبود یافته‌ای را به سری Total War خواهد افزود. در این بازی بسیاری از قابلیت‌های کلیدی سری که امضای آن به حساب می‌آیند، با یکدیگر ترکیب شده‌اند. حالا مدیریت امپراطوری و سرزمین‌های مختلفی که در تصرف خود دارید حالت نوبتی و عمیقی به خود گرفته است. مبارزات در میدان‌های نبرد گسترده و به صورت Real-Time انجام خواهند شد و بازی‌بازان در طول ماجراجویی‌ها و نبرد‌های سهمگین کنترل ارتش‌های مختلفی را از تروی و اسپارتا بر عهده خواهند داشت. استودیوی کریتیو اسمبلی در عنوان A Total War Saga: TROY سعی داشته است در کنار تمرکز اصلی بازی که بر نبرد‌های Trojan خواهد بود، رویدادها و ماموریت‌های منحصر به فردی را پیرامون محیط بازی و سرزمین‌های منحصر به فرد آن برای بازی‌بازان تدارک ببیند تا برای نخستین بار در بازی‌های استراتژی نوبتی شاهد این ماموریت‌ها در قالبی جدید باشیم. شما باید کنترل امپراطوری خود را به دست گیرید و به صورت دلخواه با دشمنان و همسایگان خود برخورد کنید. گاهی لازم است با تمام قوا بر آن‌ها حمله ببرید و گاهی باید با دیپلماسی و زیرکی نتیجه‌ی کشمکش‌های مختلف را به سود خود به پایان رسانید.

طبق اعلام استودیوی کریتیو اسمبلی عنوان استراتژیک و حماسی A Total War Saga: TROY امروز منتشر شده و هم‌اکنون برای علاقه‌مندان برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد. به همین مناسبت نقدها و نمرات آن نیز توسط منتقدین منتشر شده است که با هم به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

Wccftech 9/10

با یک رویکرد متمرکز بر جنگ‌های تاریخی و افسانه‌ای، عنوان استراتژیک A Total War Saga: TROY به شما این امکان را می‌دهد که دنباله‌ی این جنگ‌های گسترده را پیگیری کنید و یا این که به دلخواه سرنوشت هر جنگ را تغییر دهید و این می‌تواند برای هر بازی‌بازی تبدیل به یک تجربه‌ی منحصر به فرد و غنی شود که با هر بار بازی کردن احساس متفاوتی از نبرد تروی با اسپارتا و کشمکش‌های بین آن‌ها به افراد مختلف دست دهد. با توجه به سیستم‌های ارتقای مختلف و حضور خدایان گوناگون که هر کدام قوای منتخب شما را تقویت می‌کنند، شما می‌توانید سرنوشت هر جنگی را تغییر دهید. با این حساب دست شما برای این کار بسیار باز نخواهد بود و در برخی موارد با وجود شایستگی، باز هم شکست خواهید خورد تا خط داستانی از مسیرهای در نظر گرفته شده خیلی دور نشود. از طرف دیگر در بازی A Total War Saga: TROY با یک سیستم حکومت و دیپلماسی جدید و منحصر به فردی طرف خواهیم بود که روی دیگر داستان را به صورت کم خشونت نشان خواهد داد و شما با تقویت توانایی‌های خود در این زمینه می‌توانید به دستاورد‌های زیادی برسید. جنگ‌های خونین و گسترده‌ی بازی در محیط‌های گوناگون با شرایط کاملا دینامیک و پویا رخ خواهند داد و مبارزات به لطف وجود سربازان افسانه‌ای و واحدهای جنگی پیشرفته از عمق و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به صورت کلی عنوان A Total War Saga: TROY را می‌توان یک شروع جدید و موفق برای یک نسخه‌ی فرعی از سری مشهور Total War به شمار آورد که استودیوی کریتیو اسمبلی با موفقیت از عهده‌ی خلق آن برآمده است.

IGN 8/10 

استودیوی کریتیو اسمبلی در بازی A Total War Saga: Troy به خوبی جنگ‌های گسترده‌ی تروجان و محیط‌های عصر برنزی را به مخاطب نشان می‌دهد و در پیاده‌سازی یک گیم‌پلی عمیق با تصمیمات کلیدی و واحد‌های جنگی منحصر به فرد موفق عمل می‌کند. با این که هوش مصنوعی دشمنان در بازی از مشکلاتی رنج می‌برد اما روش‌های مختلف مبارزه و تاکتیک‌های جنگی که در بازی گنجانده شده‌ا‌ند، به خوبی بازی را در چارچوب یک عنوان استراتژیک موفق نگه می‌دارند.

GamingTrend 8/10

توسعه‌ی بازی A Total War Saga: TROY گامی موثر برای پیشروی در مسیری جالب و منحصر به فرد برای عناوین استراتژیک به شمار می‌آید. سناریوهای مختلف چیده شده در مسیر بازی‌بازان به خوبی به آن‌ها کمک می‌کند تا بدون از بین بردن خط داستانی و هدف آن، تجربه‌ی جالب و متمایزی را داشته باشند و مفاهیم جدیدی از تاکتیک جنگی را امتحان نمایند. بازی A Total War Saga: TROY در حالی که به ریشه‌های تاریخی و حماسی خود پایبند است اما بخش‌های فانتزی را به زیرکی هرچه تمام در مبارزات و میدان‌های نبرد تزریق کرده است که به عمق و چالشی شدن بازی کمک زیادی کرده‌اند. با این که در برخی مواقع مشکلات و پیچیدگی‌های فنی به سراغ بازی‌بازان خواهد آمد و حتی در مواقعی ممکن است بازی A Total War Saga: TROY خسته‌کننده به نظر برسد اما باز هم با یک اثر لذت‌بخش و با ارزش طرف خواهیم بود.

AusGamers 7.5/10

جذب و غرق شدن در بازی A Total War Saga: TROY بسیار راحت است. این بازی از طریق ترکیب افسانه‌های جنگی تاریخی با قدرت‌های خدایان اسطوره‌ای یونان باستان یک تعادل عالی و بی‌نظیر را بین مبارزات واقعی و فانتزی خلق کرده است. جنگ‌هایی که در این بازی رخ می‌دهند به صورت کامل و عمیق پیاده‌سازی شده و شما تقریبا کنترل همه‌ی موارد و دستورات واحد‌های جنگی منحصر به فرد خود را بر عهده دارید. جلوه‌های بصری و گرافیک هنری بازی بسیار چشم‌نواز بوده و جنگ‌های مختلف را به زیبایی به تصویر می‌کشد. با این حال مشکلات فنی و هوش مصنوعی نه چندان رضایت‌بخش دشمنان می‌تواند کمی بازی‌بازان را آزار دهد.

CGMagazine 7/10

بازی A Total War Saga: TROY را می‌توان یک نسخه‌ی جدید و متمایز از سایر عناوین سری Total War به شمار آورد که مبارزاتی عمیق و شگفت‌انگیز را به همراه دنیای جدیدی در عصر برنزی به بازی‌بازان هدیه می‌دهد. با این حال این بازی کیفیتی در حد نسخه‌های اصلی این سری ندارد و از مشکلات زیادی رنج می‌برد. نوآوری‌های ایجاد شده به خصوص در بخش دیپلماسی به نوعی با روح تاکتیکال و هجومی این سری در تضاد قرار دارند و ممکن است بازی‌بازان و هواداران قدیمی این مجموعه‌ی استراتژیک را راضی نگه ندارد.

GameWatcher 6/10

بازی A Total War Saga: TROY تغییرات زیادی را در فرمول هسته‌ی مبارزات و گیم‌پلی بازی‌های سری Total War ایجاد کرده است اما این تغییرات که به لطف سیستم مدیریت منابع، کنترل بخش‌های جزئی حکومتی و ترکیب وقایع تاریخی با موارد اساطیری و فانتزی حاصل شده‌اند، تنها با هدف زیرکانه‌ای همراه بوده و در اصل قصد متمایز کردن این نسخه را داشته‌اند که با توجه به تجربه‌ی بازی می‌توان این اقدامات را شکست خورده تلقی کرد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید