عضو استودیوی اینیشیتیو: برنامه‌ی مایکروسافت برای ساخت یک اکوسیستم یکپارچه فوق‌العاده است

۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰

رویکرد شرکت مایکروسافت درباره نسل بعد، بحث مهمی در این روزهای صنعت بازی‌ها است. با اینکه اخیراً مشخص شده است که آن‌ها همچنان در تلاش برای افزایش فروش اکس‌باکس سری اکس با استفاده از بازی‌های انحصاری هستند، این روش هنوز اولویت دوم این شرکت به‌نظر می‌رسد که تمرکز اصلی خود را برروی Xbox Game Pass و ایجاد یک اکوسیستم یکپارچه بین پلتفرم‌های مرتبط قرار داده تا بازی‌بازان را از طریق سرویس‌های اشتراکی مثل گیم‌پس یا xCloud جذب کند. خبر اضافه‌شدن xCloud به گیم‌پس یکی از مثال‌هایی است که این تمرکز مایکروسافت را به‌خوبی نشان می‌دهد.

بحث جالبی درباره این رویکرد می‌توان داشت؛ روشی که برای این صنعت که همیشه برپایه‌ی سنت نسل‌ کنسول‌ها بوده -که شرکت رقیب، سونی هنوز دنباله‌رو آن است- بسیار جدید به‌شمار می‌آید. این یکی از چندین موضوعی بود که اخیراً در گفتگویی با فرانسیسکو آیسا گارسیا (Francisco Aisa Garcia)، عضو سابق استودیوهای ناتی‌داگ (Naughty Dog) و راکستار (Rockstar)، و عضو کنونی استودیوی اینشینتیو (The Initiative) مطرح شد.

وقتی درباره تعهد مایکروسافت به پشتیبانی از نسل قبل و دیدگاه او به‌عنوان یک توسعه‌دهنده و بازی‌باز یه این مسأله پرسیدیم، گارسیا گفت که معماری سیستم‌ها الان براساس یک استاندارد ساخته شده که پشتیبانی از نسل قبل را ساده‌تر می‌کند. علاوه‌براین، به گفته‌ی گارسیا، اکوسیستم رو به رشد مایکروسافت که حول گیم‌پس درحال ساخت است می‌تواند مخاطبین بیشتری را جذب کند.

معماری که ما الان با آن کار می‌کنیم بسیار استانداردتر شده است و خیلی راحت‌تر می‌توان از با آن سیستم پشتیبانی از نسل قبل را پیاده کرد. و البته من فقط درباره پشتیبانی از نسل قبل صحبت نمی‌کنم؛ به‌نظرم تمام مسیری که مایکروسافت در پیش گرفته فوق‌العاده است. اینکه برای همه افراد فرصت ایجاد می‌کنند را خیلی دوست دارم. می‌خواهند از طریق رایانه‌های شخصی، کنسول‌ها و گیم‌پس [در این صنعت] حضور داشته باشند. گیم‌پس واقعاً عالی است. من چند ماهی هست که از آن استفاده می‌کنم و فکر می‌کنم ایده‌ی بسیار خوبی پشت آن است و مشتاقم ببینم در آینده چه چیزهایی به آن اضافه خواهد شد. فکر می‌کنم مایکروسافت در جهتی درحال حرکت است که هواداران دوست دارند شرکت‌های بزرگ به آن سو بروند؛ اینکه به‌خوبی از ما توسعه‌دهنده‌ها و بازی‌بازان پشتیبانی کنند و این امکان را فراهم کنند که در محیطی که دوست داریم بازی کنیم. این نظر شخصی من است.

در این گفتگو، گارسیا درباره رزولوشن ۸K در نسل بعد و تأثیر قدرت خام پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس در توسعه‌ی بازی‌ها نیز صحبت کرده بود که می‌توانید آن‌ها را به‌ترتیب از اینجا و اینجا بخوانید.

0
0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید