یک اکشن نقش آفرینی ناب| نقد و بررسی بازی Crosscode

۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰

اگر بخواهم Crosscode را در سه کلمه خلاصه کنم; سریع، روان و باحال خواهد بود. این بازی یک دستاورد بسیار خوب در طراحی مراحل، مبارزات درگیرکننده و زنده کردن رتروگیمینگ است. Radical Fish Game عنوانی ساخته که بسیار خنده دار، سرگرم‌کننده و البته سخت است. Crosscode عنوانی جدید در سبک اکشن نقش‌آفرینی است که تا حدودی با بازی‌های رایج این سبک متفاوت است. با نقد و بررسی آن با گیمفا همراه باشید.

Crosscode به خوبی هرچه تمام‌تر، ژانرها را با هم ترکیب می‌کند. شما در طول بازی آنقدر که مشغول حل معما و پازل هستید، به همان اندازه درگیر مبارزات طاقت‌فرسا هم می‌شوید. این عنوان معجونی است از سه سبک پازل، اکشن و RPG و نیازهای طرفداران هر سه سبک را تا حدود زیادی برطرف می‌کند. چیزی که این عنوان را بسیار متفاوت می‌کند، طراحی خاص هر دو بخش است که در ادامه بیش‌تر به آن می‌پردازیم. این بازی که پیش‌تر برای PC عرضه شده بود، هم‌‌اکنون برای تمام پلتفرم‌های نسل هشتم در دسترس قرار گرفته است. با گیمفا در بررسی این بازی همراه باشید.

e به خوبی هرچه تمام‌تر، ژانرها را با هم ترکیب می‌کند. شما در طول بازی آنقدر که مشغول حل معما و پازل هستید، به همان اندازه درگیر مبارزات طاقت‌فرسا هم می‌شوید. این عنوان معجونی است از سه سبک پازل، اکشن و RPG و نیازهای طرفداران هر سه سبک را تا حدود زیادی برطرف می‌کند. چیزی که این عنوان را بسیار متفاوت می‌کند، طراحی خاص هر دو بخش است که در ادامه بیش‌تر به آن می‌پردازیم. این بازی که پیش‌تر برای PC عرضه شده بود، هم‌‌اکنون برای تام پلتفرم‌های نسل هشتم در دسترس قرار گرفته است. با گیمفا در بررسی این بازی همراه باشید

داستان بازی از این قرار است که شما در نقش Leah، یک شخصیت در یک دنیای MMO به نام CrossWorlds قرار می‌گیرید. این پروتاگونیست به علت اختلال در تنظیمات صحبت آواتارش قادر به صحبت کردن نیست و حتی نمی‌تواند خود را از این دنیای شبیه‌سازی شده Logout کند. به تدریج زمان، دنیاهای جدیدی اضافه می‌شوند و لیاه به طور بسیار محدودی می‌تواند با بقیه ارتباط برقرار کند. این نوع مدل از یک پروتاگونیست بی‌صدا را تاکنون ندیده بودیم و داستان خوب و قانع‌کننده‌ای پشت بی‌صدایی اوست که در نوع خودش بسیار جالب است.

ماموریت‌های Leah او را به قسمت‌های وسیعی از این جهان می‌برد که همه با پیکسل‌های زیبای ۱۶بیتی آراسته شده‌اند و طراحی کاراکترها هم به زیبایی آن افزوده است. محیط بازی بسیار رنگارنگ و زیباست اما آن را باور نکنید! داستان تاریک و تلخی انتظار شما را می‌کشد که تناقض زیبایی با محیط بازی می‌سازد. ساندترک بازی هم بسیار زیبا و متنوع است و هر قسمت اصلی نقشه، موزیک مخصوص به خودش را دارد و اصلا خسته‌تان نمی‌کند.Crosscode یک بازی داستانی و تک‌نفره عمیق است که یک جهان MMO را نشان می‌دهد. جالب آن که روایت داستان شبیه بازی‌های خطی است، اما گیم‌پلی آن زیبایی و چالش‌های یک عنوان MMO را دارد.

داستان بازی از این قرار است که شما در نقش Leah، یک شخصیت در یک دنیای MMO به نام CrossWorlds قرار می‌گیرید. این پروتاگونیست به علت اختلال در تنظیمات صحبت آواتارش قادر به صحبت کردن نیست و حتی نمی‌تواند خود را از این دنیای شبیه‌سازی شده Logout کند. به تدریج زمان دنیاهای جدیدی اضافه می‌شوند و لیاه به طور بسیار محدودی می‌تواند با بقیه ارتباط برقرار کند

در طول گیم‌پلی هرجای صفحه را که نگاه کنید پر شده است از کاراکترهایی که با دشمنان درگیرند و برای خود چرخ می‌زنند و کارهای مختلف انجام می‌دهند. هم‌چنین می‌توانید رازها و مکان‌های مخفی زیادی در بازی کشف کنید. گاهی اوقات به دلیل نوع نقشه بازی و وسعت آن، نمی‌دانید باید کجا بروید. خب این مشکل بعد از مدتی حل می‌شود; اول آن که ماموریت‌های اصلی شما همواره برچسب‌گذاری می‌شوند و به دلیل نقاط زیاد Fast Travel به راحتی می‌توانید به مکان‌های قبلی خود بازگردید و راه اصلی را بیابید.

Leah یک Spheromnacer است; یکی از ۵ کلاس بازی که البته نمی‌توانید تغییرش دهید. بقیه افراد پارتی شما نماینده دیگر بازیکنان این جهان MMO هستند و هرکدام با قابلیت‌ها و تاکتیک‌های کلاس خودشان سعی می‌کنند با شما تطابق پیدا کنند و در شکست دشمنان یاری‌تان کنند. کاراکترها پارتی شما آنقدر خوب طراحی شده‌اند که فکر خواهید کرد این‌ها واقعا بازیکنان آنلاین هستند و شما در حال بازی کردن یک MMO واقعی هستید!

Leah یک Spheromnacer است; یکی از ۵ کلاس بازی که البته نمی‌توانید تغییرش دهید. بقیه افراد پارتی شما نماینده دیگر بازیکنان این جهان MMO هستند و هرکدام با قابلیت‌ها و تاکتیک‌های کلاس خودشان سعی می‌کنند با شما تطابق پیدا کنند و در شکست دشمنان یاری‌تان کنند. کاراکترها پارتی شما آنقدر خوب طراحی شده‌اند که فکر خواهید کرد این‌ها واقعا بازیکنان آنلاین هستند و شما در حال بازی کردن یک MMO واقعی هستید!

Spheromancerها با پرتاب توپ به دشمنان حمله می‌کنند. از توپ‌ها می‌توانید در حمله نزدیک، پرتاب‌های پشت سرهم یا شارژ کردنشان استفاده کنید. اگر توپ را شارژ کرده و پرتاب کنید و دشمنتان هم در حال انجام همین کار در حین پرتاب شما باشد، پرتابش به خودش برگشته و آسیب خواهد دید. یکی از مواردی که گیم‌پلی بازی  را پیچیده کرده است، وجود درخت مهارت و توانایی‌های مختلف Leah است. شما در این درخت مهارت می‌توانید هر دکمه‌ای را به توانایی خاصی اختصاص دهید و توانایی‌های Passive و Active برای شخصیت اصلی آنلاک کرده و از آن‌ها بهره ببرید. به لطف تنوع بالای دشمنان بازی، هرکدام به توانایی خاصی ضعف دارند و باید در مبارزات استراتژی خوبی داشته باشید.

مبارزات بازی به صورت پیش‌فرض سخت هستند، اما آپشن‌هایی وجود دارد که می‌توانید مبارزات را آسان‌تر کرده و راحت‌تر در بازی پیشروی کنید. مثلا می‌توانید میزان Damage را که دشمنان به شما وارد می‌کنند، کم‌کنید; یا تکرر حملاتشان را کم‌تر کنید. بعضی از باس‌فایت‌ها انصافا طاقت‌فرسا هستند و اگر از این گزینه‌ها استفاده کنید، بدون این‌که حس تقدیم شد پیروزی به شما دست دهد، آن‌ها را شکست خواهید داد.

مبارزات بازی به صورت پیش‌فرض سخت هستند، اما آپشن‌هایی وجود دارد که می‌توانید مبارزات را آسان‌تر کرده و راحت‌تر در بازی پیشروی کنید. مثلا می‌توانید میزان Damage را که دشمنان به شما وارد می‌کنند، کم‌کنید; یا تکرر حملاتشان را کم‌تر کنید. بعضی از باس‌فایت‌ها انصافا طاقت‌فرسا هستند و اگر از این گزینه‌ها استفاده کنید، بدون این‌که حس تقدیم شدن پیروزی به شما دست دهد، آن‌ها را شکست خواهید داد.

یک سیستم “لوت زنجیری” در بازی وجود دارد و به این صورت عمل می‌کند که هر چقدر تعداد دشمنان بیش‌تری را قبل از یک مرگ بکشید، شانس این‌که لوت بهتری از کشتن دشمن بعدی بگیرید بسیار بالا می‌رود. هر چقدر دشمنان را در یک‌بار زندگی بکشید و لوت از آن‌ها بگیرید، رنک شما افزایش پیدا می‌کند و اگر برای مدت زیادی ثابت و بی‌حرکت بمانید، رنک شما ریست می‌شود و باید مجددا از اول رنکتان را افزایش دهید. این سیستم بازیکن را به بازی کردن مداوم تشویق می‌کند. اگر بخواهم به مشکلات بازی هم اشاره کنم باید سیستم آموزش ناقص بازی و مشکلات فریم ریت و فنی را نام ببرم. متاسفانه بازی آموزش ناقصی دارد و بعد از آموزش خوب در ابتدای بازی، ناگهان رها می‌شود. امیدواریم مشکلات افت فریم ریت در جاهای شلوغ هم با عرضه آپدیت‌هایی برطرف شود.

ک سیستم “لوت زنجیری” در بازی وجود دارد و به این صورت عمل می‌کند که هر چقدر تعداد دشمنان بیش‌تری را قبل از یک مرگ بکشید، شانس این‌که لوت بهتری از کشت دشمن بعدی بگیرید بسیار بالا می‌رود. هر چقدر دشمنان را در یک‌بار زندگی بکشید و لوت از آن‌ها بگیرید، رنک شما افزایش پیدا می‌کد و اگر برای مدت زیادی ثابت و بی‌حرکت بمانید، رنک شما ریست می‌شود و باید مجددا از اول رنکتان را افزایش دهید.

Crosscode یک بازی تک‌نفره با المان‌های MMO است و اگر طرفدار سبک RPG هستید، بعید است راضی‌تان نکند. اگر اندک مشکلات بازی هم نبود، قطعا می‌توانستیم از بازی به عنوان یک شاهکار پیکسلی یاد کنیم.

 

 

 

 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید