به نظر می‌رسد دیگر ناشران نیز افزایش قیمت بازی‌های خود در نسل نهم کنسول‌ها را در نظر دارند

۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰

طبق اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده است، به نظر می‌رسد ۲K Games تنها شرکتی نخواهد بود که تصمیم به افزایش قیمت بازی‌های خود در نسل نهم کنسول‌ها گرفته است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به این اطلاعات تازه منتشر شده داشته باشیم.

روز گذشته بود که شرکت ۲K Games به صورت رسمی اولین بازی نسل نهمی خود با برچسب قیمت ۷۰ دلار را معرفی کرد. بسیاری از بازی‌بازان امیدوار بودند که این اتفاق یک اشتباه بوده باشد و یا حداقل تنها اقدامی از سوی شرکت ۲K Games. اما به نظر می‌رسد صنعت بازی‌های ویدئویی در حال پیش‌روی به سمت و سویی است که عدم افزایش قیمت بازی‌ها حداقل در برخی از عناوین، باعث آسیب به استودیو‌ی سازنده‌ی آن اثر می‌شود.

طی مصاحبه‌ای که به تازگی شرکت IDG Consulting که یک سازمان مشاوره‌ای و تحقیقاتی در حوزه‌ی بازی‌های ویدئویی است، با وب‌سایت Games Industry.biz داشته است، این شرکت اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ قیمت بازی‌های AAA همواره ۶۰ دلار بوده، این درحالی است که به صورت میانگین هزینه‌ی ساخت همچین آثاری طی این پانزده سال بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش هزینه‌ی تولید داشته‌اند. در ادامه شما می‌توانید بخش‌هایی از صحبت‌های آقای یوشیو اوساکی (Yoshio Osaki)، رئیس IDG Consulting را مشاهده کنید.

آخرین دفعه‌ای که بازی‌های ویدئویی دچار افزایش قیمت شدند بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ در بازه‌ی شروع نسل هفتم کنسول‌ها و با عرضه شدن پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ بود که قیمت عناوین AAA از ۵۰ به ۶۰ دلار افزایش یافت. در طی این سال‌ها عرصه‌های دیگری همچون شبکه‌های تلویزیونی پولی و بلیت‌های سینما و همین‌طور سرویس‌های اشتراکی همچون نتفلیکس (Netflix) دچار افزایش قیمت شده‌اند. شبکه‌های تلویزیونی به صورت میانگین ۱۰۵ درصد و بلیت‌های سینما چیزی در حدود ۳۹ درصد افزایش قیمت به خود دیده‌اند.

ایشان ادامه می‌دهند:

با این حال اگر در نسل نهم کنسول‌ها قیمت بازی‌ها از ۶۰ به ۷۰ دلار افزایش داشته باشد این در بازه‌ی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ تنها ۱۷ درصد افزایش قیمت محسوب می‌شود که در مقایسه با سایر صنعت‌ها همچنان بسیار پایین‌تر است. اگرچه هزینه‌ی ساخت و انتشار به طور چشمگیری افزایش داشته است و دیگر آثار سرگرمی همچون فیلم و سینما دچار افزایش قیمت بسیار زیادی شده‌اند اما در نسل بعد کنسول‌ها نیز این افزایش قیمت به هیچ وجه قابل مقایسه با دیگر آثار هنری و سرگرمی نخواهد بود. البته که حتی تغییر قیمت بازی‌ها از ۶۰ به ۷۰ دلار نیز باعث نخواهد شد که تمام افزایش‌ هزینه‌های تولید اثر جبران شود، اما مطمئناً باعث خواهد شد که بازی‌سازان راحت‌تر مسیر پیشرفت و گسترش خود را ادامه دهند.

وی در ادامه افزود:

IDG تقریباً با تمام ناشرین بزرگ جهان در حال همکاری است و با توجه به بررسی کانال‌های ارتباطی ما، به نظر می‌رسد که ناشران دیگر نیز درحال ارزیابی برای افزایش قیمت برخی از بازی‌های خود در نسل نهم کنسول‌ها هستند. اگرچه مطمئناً تمام بازی‌ها قرار نیست برچسب قیمت ۷۰ دلاری را برروی خود بزنند و این عناوین AAA و پرچم‌داری همچون NBA 2K هستند که بیش از سایر سازندگان نیاز به این افزایش قیمت خواهند داشت.

مطمئناً این افزایش قیمت باعث افزوده شدن بر مشکلات برخی از بازی‌بازان سراسر جهان در راستای خرید و لذت بردن از بازی‌های ویدئویی خواهد شد اما مطمئناً باید این حق را حداقل به برخی از سازندگان بزرگی همچون شرکت راک‌استار گیمز (Rockstar Games) و ناتی‌ داگ (Naughty Dog) بدهیم که در مقایسه با هزینه‌های سرسام آوری که در تولید آخرین آثار خود داشته‌اند، حداقل کمی قیمت بازی‌های خود را افزایش دهند تا بتوانند به راه خود در جهت پیشبرد صنعت بازی‌های ویدئویی رو به جلو همچون گذشته پرقدرت ادامه دهند.

0
0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید