باشگاه منچستر یونایتد از بازی Football Manager شکایت کرد

۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰

به‌تازگی منچستر یونایتد (Manchester United) به دلیل استفاده از نام این باشگاه و نقض قانون نشان تجاری در بازی Football Manager، از عوامل آن شکایت کرده است.

شرکت سگا (SEGA) و استودیوی اسپورت اینتراکتیو (Sport Interactive) در حال حاضر با باشگاه منچستر یونایتد یک جدال حقوقی را می‌گذارند. به ‌نظر می‌رسد در بازی Football Manager 2020، نام منچستر یونایتد به طور ناصحیح و غیررسمی قرار داده شده است. به همین علت، این باشگاه در این خصوص شکایت دارد.

باشگاه لیگ برتری منچستر یونایتد در همین راستا بیانیه‌ای را منتشر کرده و در آن اشاره شده است از عنوان رسمی و نام و نشان این باشگاه در بازی Football Manager 2020 استفاده نشده‌‎‌اند. به جای استفاده از لباس اصلی و نشان باشگاه، از یک لوگوی قرمز و سفید ساده استفاده شده است. این تیم ادعا می‌کند که سگا و استودیوی اسپورت اینتراکتیو نشان تجاری خود را نقض کرده‌اند و می‌گوید که این حق مالکیت ثبت شده را برای داشتن مجوز رسمی باشگاه محروم می‌کند. این باشگاه انگلیسی در این بیانیه می‌گوید که با استفاده‌ی بازی Football Manager 2020 از نام تیم‌ها، مصرف‌کنندگان انتظار دارند تا نام و نشان رسمی منچستر یونایتد را ببینند و عدم انجام این کار به معنای استفاده‌ی غیرمجاز از نام تیم است.

سگا و اسپورت اینتراکتیو با بیان اینکه استفاده از نام این باشگاه یک مرجع قانونی برای تیم منچستر یونایتد در زمینه‌ی فوتبال است، ادعای آن را رد می‌کنند. آن‌ها در ادامه تاکید کردند که از سال ۱۹۹۲ این نام در عناوین سری Football Manager و Championship Manager وجود داشته و هیچ‌گونه مدعی شکایتی وجود نداشته است. همچنین این دو شرکت منچستر یونایتد را به جلوگیری از ایجاد رقابت قانونی در زمینه‌های بازی‌های ویدئویی متهم کرده‌اند.

آقای سایمون مالینیچ (Simon Maylinicz)، سرپرست بخش کنترل کیفیت باشگاه منچستر یونایتد، هفته‌ی گذشته در یک جلسه‌‌ی از راه دور اظهار داشت که مشاجره‌ی در مورد استفاده‌ی نادرست از نام باشگاه یک موضوع جدید در زمینه‌ی بازی‌های ویدئویی بوده و مشخصاً یک مورد بحث‌برانگیز است. وی در ادامه پرسید که اگر باشگاه بتواند ادعای خود را در مورد این دو شرکت اصلاح کند و ادعاهایی را در نظر گرفته شوند که شامل ” تکرار فراهم کردن مادها و بهینه‌سازها” باشند. اساساً فایل‌های قابل‌دانلود شامل علائم تجاری هستند که مصرف‌کنندگان آن را در داخل بازی قرار داده‌اند. طبق گفته‌ی آقای مالینیچ، سگا و اسپورت اینتراکتیو مصرف‌کنندگان را به قرار دادن این مادها تشویق کرده‌اند و بدون نیاز به هیچ مجوزی، از افزایش فروش بازی سود برده‌اند.

آقای راجر ویاند (Roger Wyand)، در دفاع از دو شرکت سگا و اسپورت اینتراکتیو اظهار داشت که لوگوی این باشگاه به یکی از ۱۴ قالب لوگوی کلی اشاره دارد که به طور تصادفی توسط موتور بازی Football Manager هر بار که یک بازی جدید شروع می‌شود انتخاب شده است و به وضوح نشان می‌دهد که ادعای استفاده از لوگوی غیررسمی منچستر یونایتد درست نیست. همچنین در ادامه گفته شد که جلوگیری استفاده‌ی شرکت‌ها از نام باشگاه به معنای محدودیت غیرمنطقی در آزادی بیان خواهد بود.

آقای ویاند می‌گوید که نسخه‌های این سری بازی برای چندین سال توسط اسپورت اینتراکتیو به برخی از فوتبالیست‌ها و باشگاه‌ها ارسال شده‌اند و همواره نظرات و توییت‌های مثبتی در مورد بازی وجود داشته‌اند. وی همچنین ادعا می‌کند برخی از کارکنان منچستر یونایتد در موارد مختلف با اعضای اسپورت اینتراکتیو برای درخواست دسترسی به دیتابیس Football Manager، به منظور تحقیق و تفحص در ارتباط بوده‌اند. این پرونده همچنان در جریان است.

بازی Football Manager 2020 هم‌اکنون برروی رایانه‌های شخصی، سرویس گوگل استیدیا و کنسول نینتندو سوییچ در دسترس است.

0
0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Hakan گفت:

  این مسائل خیلی عادیه، سال هاست تو pes داریم میبینیم، هم قضیه لوگو و لباس شبیه، هم قضیه ماد رو که بخاطر نبود لایسنسه
  تو فیفا هم امسال یووه نیست و از لوگو و لباس غیر رسمی استفاده شده، درباره استفاده فیک از باشگاه ها تو لیگ برزیل برای چندین سال هم لازم نیست چیزی بگم
  بعید میدونم یونایتد بتونه کاری کنه، فقط منابع و وقت خودشو هدر میده

  0
  0