زمان بر علیه راک‌استار | آیا GTA VI مطابق انتظار هواداران خواهد بود؟

۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

با توجه به این که این روزها اخبار ضد و نقیض بسیاری درباره‌ی بازی بعدی راک‌استار به گوش می‌رسد، این طور به نظر می‌رسد که بازی Grand Theft Auto VI در حال توسعه قرار دارد. اما شاید برای نخستین بار این بازی با چیزی که از آن انتظار داریم کمی متفاوت باشد.

این روزها با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعد، خبرهای زیادی برای پوشش وجود دارند. طی سال پیش‌رو زمان زیادی برای بررسی مشخصات کنسول‌ها، استودیوهای مختلف و کنترلرهای ویژه‌ی هر کنسول خواهیم داشت؛ اما فعلا بیایید به بازی جدید یک سری بسیار محبوب با سابقه‌ی بیش از ۲۰ سال حضور در صنعت بازی، که در حال توسعه قرار دارد بپردازیم: نسخه‌ی بعدی سری Grand Theft Auto.

همه‌ی ما این را می‌دانیم که GTA V آخرین نسخه‌ی این سری نبوده است. بیایید روراست باشیم؛ راک‌استار (Rockstar) پول را دوست دارد و ما هم از پرداخت آن برای تجربه‌ی یک بازی فوق العاده راضی هستیم. در نتیجه، عرضه‌ی یک GTA دیگر اصلا تعجب آور نیست. موضوع اصلی که نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد، این است که بازی جدید باید به نسبت GTA V بهتر باشد. این کار بسیار سخت خواهد بود؛ چراکه GTA V یکی از بهترین‌های این سری و نمونه‌ی یک عنوان AAA کامل از تمام جهات است. با گذشت ۷ سال از عرضه‌ی این بازی، داستان، شخصیت‌ها، مکانیک گیم‌پلی و آزادی بی‌همتای آن مانند یک درخت عظیم، سایه‌ی بزرگی روی عناوین دیگر می‌اندازد. بعد از ۷ سال هنوز هم به سختی می‌توان بازی‌هایی را نام برد که در تمام جنبه‌های ذکر شده، GTA V را پشت سر بگذارند. با این اوصاف، ادامه‌ی این روند با یک بازی جدید نباید شوکه کننده باشد؛ اما چیزی که ممکن است باعث تعجب ما شود، فلسفه‌ی پشت توسعه‌ی نسخه‌ی بعدی Grand Theft Auto و تاثیر آن روی بازی است.

مدتی است که شاهد انتشار شایعات و گزارش‌های مختلفی از نسخه‌ی بعدی Grand Theft Auto هستیم. این شایعات باعث شده‌اند که بازی‌بازان حدس و گمانه‌زنی‌های مختلفی از بازی برای خود داشته باشند. بسیاری از این موارد بی‌فایده هستند؛ اما با توجه به برخی گزارش‌ها از منابع معتبر، می‌توان فرضیه‌ها و انتظارات معقولی برای این بازی مشخص کرد.

از میان جزئیات مختلفی که به نوعی افشا شده‌اند، این که بازی Grand Theft Auto 6 در ابتدای عرضه از چیزی که انتظار داریم کوچک‌تر باشد، چشمگیر و تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد. راک‌استار معمولا با جهان‌های بزرگ و متراکم و محتوایی که برای چند سال سرگرم شدن کافی است، سعی می‌کند با استانداردهای جدید بازی‌های جهان‌باز هماهنگ باشد (اگر خود آن‌ها را تعیین نکند). این بار اما به نظر می‌رسد راک‌استار با جهانی کوچک‌تر، رویکرد متفاوتی در پیش گرفته باشد.

از میان جزئیات مختلفی که به نوعی افشا شده‌اند، این که بازی Grand Theft Auto 6 در ابتدای عرضه از چیزی که انتظار داریم کوچک‌تر باشد، چشمگیر و تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد. راک‌استار معمولا با جهان‌های بزرگ و متراکم و محتوایی که برای چند سال سرگرم شدن کافی است، سعی می‌کند با استانداردهای جدید بازی‌های جهان‌باز هماهنگ باشد (اگر خود آن‌ها را تعیین نکند). این بار اما به نظر می‌رسد راک‌استار با جهانی کوچک‌تر، رویکرد متفاوتی در پیش گرفته باشد

کوچک شدن نقشه به احتمال زیاد به دلیل ماجرای ۱۰۰ ساعت کار هفتگی و اضافه‌کاری‌های بیش از حد کارکنان راک‌استار در زمان توسعه‌ی بازی Red Dead Redemption 2، برای اتمام ساخت این عنوان باشد. به دلیل این‌که Grand Theft Auto 6 پروژه‌ی بزرگ بعدی این استودیو است، هرگونه تغییر ساختاری در محیط کاری تاثیرگذار خواهد بود و شرایط قبلی به هیچ وجه قابل تکرار نیست؛ در نتیجه احتمالا شاهد جهانی به مراتب کوچک‌تر از چیزی که انتظار داریم خواهیم بود. البته عبارت “کوچک” در زبان راک‌استار احتمالا همچنان به معنای جهانی بزرگ است؛ اما فاصله گرفتن از بزرگ و بزرگ‌تر کردن جهان بازی نسبت به قبل، می‌تواند تغییرات گسترده‌ای در بخش‌های دیگر ایجاد کند.

این اقدام در ابتدا بعضی بازی‌بازان را ناراحت خواهد کرد. ناراحت شدن از این کار راک‌استار چندان درست نیست؛ چراکه برخی از بهترین بازی‌های راک‌استار، جهان چندان بزرگی ندارند. بازی‌های Manhunt، Max Payne 3 و Bully اصلا محیط بزرگ را اصل قرار ندادند و با این وجود، جزو بهترین بازی‌های این شرکت هستند. البته این بازی‌ها Grand Theft Auto نیستند و انتظاراتی که از GTA داریم، که یکی از آن‌ها جهان بسیار بزرگ است، با بازی‌های دیگر بسیار متفاوت است. پس اگر قرار است جهان بازی کوچک‌تر از قبل باشد، به دلیل تمایل هواداران به جهان بزرگ و شنیدن عبارت “بزرگ‌ترین نقشه‌ی تاریخ GTA”، ممکن است بازی در ابتدای عرضه با مشکلاتی مواجه شود.

در صورت وقوع، این اولین باری نیست که نقشه‌ی یک بازی از سری Grand Theft Auto نسبت به قبل کوچک‌تر شده است. با توجه به این نکته و این گفته که پس از انتشار بازی محتوای جدید و گسترش دهنده به آن اضافه خواهد شد، امیدواریم هرگونه مشکل و ناراحتی حاصل از کوچک شدن نقشه، با گذشت زمان برطرف شود و البته برای جبران این موضوع، محتوای اولیه باید سرگرم کننده و جذاب باشد؛ که احتمالا خواهد بود.

کوچک شدن نقشه به احتمال زیاد به دلیل ماجرای ۱۰۰ ساعت کار هفتگی و اضافه‌کاری‌های بیش از حد کارکنان راک‌استار در زمان توسعه‌ی بازی Red Dead Redemption 2، برای اتمام ساخت این عنوان باشد. به دلیل این‌که Grand Theft Auto 6 پروژه‌ی بزرگ بعدی این استودیو است،

با این اوصاف به یک حدث منطقی می‌رسیم: اگر قرار است جهان بازی کوچک‌تر باشد، پس احتمالا تمرکز بیشتری روی شخصیت(ها) و داستان بازی خواهد بود. این عبارت به معنی ضعف نسخه‌های قبلی Grand Theft Auto در این زمینه‌ها نیست؛ بلکه نگاهی عمیق‌تر و درگیر کننده‌تر از قبل، در GTA 6 مورد انتظار است. دلیل این نتیجه‌گیری، تجربیات بازی‌های گذشته است. بیشتر اوقات هنگامی که یک بازی از نظر محیط چندان گسترده نیست، کیفیت و عمق آن بیشتر می‌شود. این تغییر در سری GTA می‌تواند بسیار خوشایند باشد.

بازهم تکرار می‌کنم، موضوع این نیست که GTA شخصیت‌های جالبی ندارد؛ اما دیدن آن ها از نزدیک و زیر ذره‌بین مانند چیزی که با مکس در بازی Max Payne 3 شاهد آن هستیم، می‌تواند نتایج خوبی برای داستان بازی دربر داشته باشد. نوشتن و اجرای یک داستان خوب نسبت به ساخت نقشه‌ی بزرگ‌تر با ساختمان‌ها، خیابان‌ها، خودروها و  NPC بیشتر، منابع کمتری احتیاج دارد. در نتیجه، اگر صرفه‌جویی در منابع در دستور کار راک‌استار باشد، این اقدام بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

آخرین نکته‌ی مهمی که می‌توانیم از این به اصطلاح اخبار برداشت کنیم، این است که احتمالا GTA 6 در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد. دلیل این برداشت این است که مراحل ساخت بازی Red Dead Redemption 2 در سال گذشته به پایان رسید و راک‌استار همچنان به پشتیبانی از بخش آنلاین این بازی و GTA V ادامه می‌دهد، پس در نتیجه منابع کافی برای تکمیل توسعه‌ی GTA 6 وجود نداشته است و عرضه‌ی آن به این زودی‌ها ممکن نخواهد بود. پس می‌توان این طور برداشت کرد که تا چند سال خبری از سری Grand Theft Auto نخواهد بود.

آخرین نکته‌ی مهمی که می‌توانیم از این به اصطلاح اخبار برداشت کنیم، این است که احتمالا GTA 6 در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد. دلیل این برداشت این است که مراحل ساخت بازی Red Dead Redemption 2 در سال گذشته به پایان رسید و راک‌استار همچنان به پشتیبانی از بخش آنلاین این بازی و GTA V ادامه می‌دهد، پس در نتیجه منابع کافی برای تکمیل توسعه‌ی GTA 6 وجود نداشته است و عرضه‌ی آن به این زودی‌ها ممکن نخواهد بود. پس می‌توان این طور برداشت کرد که تا چند سال خبری از سری Grand Theft Auto نخواهد بود.

در طی این مدت، اخبار متفاوتی مانند میزان پیشرفت، مصاحبه با توسعه‌دهندگان و مواردی از این قبیل خواهیم شنید؛ اما از اعلام زمان انتشار فاصله‌ی زیادی داریم. در واقع، عرضه‌ی بازی در زمانی زودتر از اواسط و حتی اواخر نسل بعدی کنسول‌های بازی بسیار تعجب برانگیز خواهد بود.

اگر این پیش‌بینی درست باشد، احتمالا شاهد عرضه‌ی یک بازی دیگر از راک‌استار قبل از GTA 6 خواهیم بود. حالا این بازی می‌تواند Bully 2، نسخه‌ی بعدی Manhunt یا هر عنوان دیگری باشد. در حال حاضر تنها می‌تواند درباره‌ی این عنوان حدس و گمان ارائه کرد؛ اما دلایل منطقی‌ زیادی برای قبول این‌که GTA 6 بازی بعدی راک‌استار است، وجود ندارد. گفتیم که این بازی احتمالا در مراحل اولیه‌ی توسعه قرار دارد؛ پس عنوانی که قبل از GTA بعدی عرضه می‌شود، به صورت هم‌زمان با Red Dead Redemption 2 در حال توسعه بوده است.

در نهایت هر اتفاقی که برای بازی بعدی رخ دهد را به صورت کامل پوشش خواهیم داد. در این مقاله، تنها برداشت‌هایی از اخباری که تاکنون شنیده شده است ارائه شد و هنوز هیچ چیز قطعی نیست‌. نظر شما درباره‌ی نسخه‌ی بعدی سری Grand Theft Auto چیست؟ آیا حاضر هستید جهان بزرگ‌تر را با محتوای با کیفیت‌تر عوض کنید؟ حدس شما درباره‌ی ویژگی‌های این بازی چیست؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Heisenberg گفت:

  مرسی از نویسنده محترم، قطعا هیچکس در صنعت بازیسازی منکر این نمیشه که راکستار بزرگترین بازیساز حال حاضره پس به نظرم شک کردن به بد بودن بازی بعدیش حالا هرچی که میخواد باشه اشتباهه چون این استدیو با این همه منابع مالی و نیروی آدمی قطعا نمیتونه چیز بد بده بیرون و جمله دوستمون که گفته راکستار یک قدم از صنعت گیم جلوتره به نظر من دو سه قدم جلوتره پس به GTA بعدی شک نکین.

  0
  0
 • ما بهت اطمینان داریم سلطان مهم نیست .

  0
  0
 • اسپم

  اقا اگه کسی امتحان کرده بگه
  بنده به تازگی بازی Dark souls 2 رو شروع کردم .
  هنوز به باس اول که فکر کنم The last giant اسم داره نرسیدم .
  تا جایی که تونستم ۱۱ بار بیشتر دشمنان رو کشتم .
  و از ماجولا ست Elite knight armor رو خریدم . همراه Broadsword با سپری که ۲۰۰۰ سول لازم داره و ۲۰ STR میطلبه .
  عضو بلو کاوننت هم بودم . و سه تا Estus flask shard رو پیدا کردم . حالا رفتم ریسک کردم و از کسی که ست Elite knight armor رو خریدم کشتم . سول زیادی داد . حالا رفتم و کسی که ازش درخواست عضو شدن در بلو کاوننت رو کشتم ایتم های خوبی داد بخصوص حلقه ای که دفاع بدنی رو میبره بالا . برگشتم توی منطقه Things betwix ( نمیدونم درست نوشتم ) و اون پیرزن های توی کلبه رو کشتم ۹ تا هیومن افیگی داد . حالا میخوام بدونم ایا توی ادامه بازی تاثیری داره ؟ . راستش عذاب وجدان دارم و از کشتنشون پشیمونم . نیازی هم بهشون نداشتم که کشتم . بعدا به ضررم تموم میشه ایا ؟

  0
  0
  • RickSanchez گفت:

   هیچوقت NPC هایی که مربوط نمیشن به مراحل اصلی و داستان بازی رو نکش داداش چه کاری شده کل حالتون شده npc کشتن
   من اون بازی رو هنوز شروع نکردم ولی فکر نمیکنم اون پیر زن ها کار زیادی انجام بدن بعد این ولی ازین ببعد هیچکدوم رو نکش مگر اینکه داستان مجاب کنه که بعدش با باسی رو به رو بشی داخل نت یک سرچ بزن بازم اگرم زیاد نرفتی جلو دوباره شروع کن

   0
   0
  • Alireza snake گفت:

   تو هنوز اولای بازی به نظرم از اول شروع کن چون منم یکی رو کشتم و تا آخر رو مخم بود که چرا کشتمش

   0
   0
 • ERFAN103079 گفت:

  من هنوز تو کف اون بازی قرون وسطایی ام که قدیم شایعش پخش شده بود از راکستار کاش واقعی باشه خبرش با RED DEAD 2 نشون داد توان ساختش رو داره ROCKSTAR please Worship Pray Worship Pray

  0
  0
 • hs6970 گفت:

  همیشه وقتی راک استار یه بازی میسازه میگیم این دیگه آخره کیفیته و از این بهتر دیگه نمیشه ولی راک ساتار با یه نسخه جدید نشون میده همیشه یه نسل جلوتر از تصور ما هست و پیشرفت واسش هیچ حدی نداره،
  ضمن اینکه اون موضوع کوچک بودن نقشه هم شایعه بود که تکذیب شد، حتی اگه هم از جی تی آ ۵ کوچکتر باشه باز هم هیچ ایرادی نمیشه بهش گرفت همونطور که جی تی آ ۴ از سن اندریاس کوچکتر بود ولی همه انگشت به دهن بودن

  0
  0