جدالی به قدمت سه نسل | مقایسه‌ای بر انحصاری‌های احتمالی سونی و مایکروسافت در نسل نهم

آنالیز ، مقالات ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴

وقتی حرف از انحصاری‌های یک کمپانی می‌شود آیا برایتان اهمیت دارد که آن بازی متعلق به کمپانی محبوب شماست یا خیر؟ آیا وقتی یکی از دو رقیب قدیمی دنیای گیمینگ عناوینی را منتشر می‌کند و به موفقیت می‌رسد حس خوبی بهتان دست می‌دهد و دوست دارید آن استودیو یا شرکتی که طرفدارش هستید به قله موفقیت برسد یا فرقی برایتان ندارید و فقط دنبال تکمل و  پیشرفت صنعت گیم و یا ساده‌تر، لذت بردن از عناوین هر سه پلتفرم اصلی در یک عصر آرام و به دور از شلوغی های روزمرگی هستید. تا به حال در بحث‌های نه چندان کوتاه و شاید هم ناخوشایند طرفداران مایکروسافت و سونی شرکت کرده‌اید یا آن را بیهوده می‌دانید. جوابتان به این سوالات هر چه باشد یک اصل همیشه باقیست; سونی و مایکروسافت از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان بازی و کنسول‌ها بوده‌اند و به نوعی پدران گیمینگ نوین و امروزی شناخته می‌شوند. وقتی این دو شرکت تا این حد به درجات عالی موفقیت رسیده‌اند، بدیهی است رقابت به وجود آمده و تا حدی پیش می‌رود که طرفدارانشان هم از این رقابت در امان نیستند.

۴ نسل، ۲۶ سال، ۷ کنسول و دنیایی از خاطرات. خاطرات شیرینی که سونی و مایکروسافت برایمان از کودکی ساختند و همچنان هم ادامه دارد. به دور از هرگونه تعصب و طرفداری باید از صمیم قلب از این دو بزرگ متشکر باشیم; چه لحظات نابی که با عناوین گوناگون این کنسول‌های قوق‌العاده تجربه نکردیم. آن روزها که پای Uncharted 1 و Gears Of War و Psyphon Filter به نبرد با دشمنان می‌رفتیم و با چه دقتی کاتسین ها را نگاه می‌کردیم و از تفاوت کیفیت زیادشان با گیم‌پلی متعجب می‌شدیم که از این خبرها نبود. کسی برای انحصاری شرکت مقابل آرزوی شکست نمی‌کرد و از موفقیت هیچ بازی هم کسی آزرده خاطر نمی‌شد. خدا را هم باید شاکر باشیم; مگرنه اگر از همان ابتدا رقابت کنسول‌ها می‌شد جنگ بر سر پیکسل و رزولوشن و Ray-tracing دیگر معلوم نبود صنعت گیم امروز به چه روزی افتاده باشد.

۴ نسل، ۲۶ سال، ۷ کنسول و دنیایی از خاطرات. خاطرات شیرینی که سونی و مایکروسافت برایمان از کودکی ساختند و همچنان هم ادامه دارد. به دور از هرگونه تعصب و طرفداری باید از صمیم قلب از این دو بزرگ متشکر باشیم; چه لحظات نابی که با عناوین گوناگون این کنسول‌های قوق‌العاده تجربه نکردیم. آن روزها که پای Uncharted 1 و Gears Of War و Psyphon Filter به نبرد با دشمنان می‌رفتیم و با چه دقتی کاتسین ها را نگاه می‌کردیم و از تفاوت کیفیت زیادشان با گیم‌پلی متعجب می‌شدیم که از این خبرها نبود. کسی برای انحصاری شرکت مقابل آرزوی شکست نمی‌کرد و از موفقیت هیچ بازی هم کسی آزرده خاطر نمی‌شد

همانطور که از تیتر مقاله مشخص است در اینجا نمی‌خواهیم صرفا به مقایسه انحصاری‌های دو کنسول PS5 و Xbox Series X بپردازیم. در اینجا پلتفرم PC هم جای خودش را را دارد و عناوینی که صرفا برای Xbox Series X و PC هم قرار است عرضه شوند یا احتمالا عرضه می‌شوند هم طبیعتا در رده انحصاری‌های مایکروسافت قرار می‌گیرد. این واقعیت شاید تلخ را هم نباید فراموش کنیم که با وجود پلتفرم PC و احتمالا سود هنگفت مایکروسافت از این محبوب شگفت‌انگیز، دیگر شاید چیزی تحت عنوان Xbox Exclusive چندان معنایی نداشته باشد و شاید بهتر باشد برای بازی‌های مایکروسافت از لفظ Console Exclusive استفاده کنیم. یعنی این بازی در میان کنسول‌ها صرفا برای  Xbox عرضه شده اما برای PC هم در دسترس خواهد بود.

در نسل هفتم و هشتم و اللخصوص نسل هشت، شاید گفتن اینکه سونی برنده رقابت انحصاری‌های دو شرکت بود چندان سخت نباشد. در نسل هفتم سونی با عناوینی چون Unchaeted , TLOU , Little Big Planet, God Of War, Rachet & Clank , Heavy Rain , Beyond: Two Souls , Infamous و چندی دیگر در برابر مایکروسافت حرف‌های زیادی برای گفتن داشت اما شرکت رقیب هم بیکار ننشست و شاهکارهایی چون Gears Of War 3 , Forza Horizon , Forza Motorsport . Halo 4 ,  Ninja Gaiden 2 , Fable 2 رقابت نزدیکی با سونی داشت. اما اگر بخواهیم فروش و جوایز را در نظر بگیریم، میتوانیم بگوییم این رقابت نزدیک را سونی با فاصله‌ای میلیمتری پیروز شد. نسل هشتم هم که دیگر اظهر من الشمس است و احتمالا سرسخت‌ترین طرفداران مایکروسافت هم به عملکرد ضعیف آن در این نسل اعتراف می‌کنند. سونی در این نسل شاهکار کرد و این را می‌توان از نامزد شدن ۳ عنوان انحصاری آن برای بهترین بازی ۲۰۱۸ در گیم‌آواردز متوجه شد. اما از همه این‌ها که بگذریم به مقوله مهم‌تری می‌رسیم: نسل بعد اوضاع چطور است؟

همانطور که از تیتر مقاله مشخص است در اینجا نمی‌خواهیم صرفا به مقایسه انحصاری‌های دو کنسول PS5 و Xbox Series X بپردازیم. در اینجا پلتفرم PC هم جای خودش را را دارد و عناوینی که صرفا برای Xbox Series X و PC هم قرار است عرضه شوند یا احتمالا عرضه می‌شوند هم طبیعتا در رده انحصاری‌های مایکروسافت قرار می‌گیرد. این واقعیت شاید تلخ را هم نباید فراموش کنیم که با وجود پلتفرم PC و احتمالا سود هنگفت مایکروسافت از این محبوب شگفت‌انگیز، دیگر شاید چیزی تحت عنوان Xbox Exclusive چندان معنایی نداشته باشد و شاید بهتر باشد برای بازی‌های مایکروسافت از لفظ Console Exclusive استفاده کنیم

PS5 و Xbox Series X تفاوت‌های زیادی با گذشته خود خواهند داشت. مایکروسافت با به خدمت گرفتن اعضای ماهری از استودیوهای فرست‌پارتی سونی و به خدمت گرفتن و خریدن استودیوهای جدید به نظر نمی‌رسد باز هم نقش یک شکست خورده را ایفا کند. همجنین قدرت بیشتر Xbox Series X هم نباید فراموش کرد که اگر سازندگان واقعا بتوانند از تمام قدرت آن استفاده کنند چیزی شبیه به یک PC قدرتمند را خواهیم دید.  از طرفی آنچه از مایکروسافت در Inside Xbox دیدیم، چندان با این تئوری‌ها و فرضیات جور در نمی‌آمد و حسی که من در مورد آن دارم مانند یک خانه‌ای است که فضای بیرونی بسیار زیبایی دارد اما داخل آن واقعا مشخص نیست چه خبر است و با گفته‌های مالکش تطابق دارد یا خیر.

اگر مایکروسافت را مانند مثال قبل فرض کنیم و حداقل بیرون آن را بدانیم، دانسته‌های قطعی‌مان در مورد بازی‌های PS5 از آن هم کم‌تر است و دیگر کلا نمی‌دانیم درون آن چه می‌گذرد. اما این را می‌دانیم که سونی تا حدی از سیاست‌های سخت‌گیرانه خود کوتاه آمده و به عنوان مثال کراس‌پلی را پذیرفته است. همین چند وقت پیش انتشار Horizon Zero Dawn روی PC هم تایید شد و شاید سونی در نسل بعد بخواهد بعضی از عناوین انحصاری‌اش را بعد از مدت زمان ظولانی روی PC هم عرضه کند.

در این مقاله قصد داریم به مقایسه بازی‌های احتمالی و قطعی انحصاری سونی و مایکروسافت در نسل نهم بپردازیم. این نوشته به هیچ عنوان قصد ندارد پیش قضاوتی انجام دهد یا فکتی صادر کند; ما در اینجا می‌خواهیم در مورد بازی‌های آینده این دو کمپانی صحبت کنیم و به مقایسه آن‌ها تا جایی که می‌دانیم، بپردازیم. با گیمفا در ادامه این مقاله جذاب همراه باشید.

انحصاری های  تایید شده سونی در نسل نهم( کامل و کنسولی)

Godfall

Godfall یک بازی RPG ساخته استودیوی Gearbox است که شباهت زیادی هم به Destiny دارد. این بازی در Game Awards 2019 معرفی شد. شما در این عنوان با استفاده از شمشیر و سلاح سرد به مبارزه می‌پردازید و با آن که هنوز چیز زیادی در مورد گیم‌پلی بازی نمی‌دانیم، اما می‌توانیم بگوییم بازی یک Looter Shooter با سلاح سرد است! این را از سابقه بازی‌سازی استودیو سازنده و Borderlands می‌دانیم. خیالمان از هرچه راحت نباشد می‌توانیم بگوییم Godfall قسمت لوتر راضی‌کننده ای خواهد داشت

Godfall یک بازی RPG ساخته استودیوی Gearbox است که شباهت زیادی هم به Destiny دارد. این بازی در Game Awards 2019 معرفی شد. شما در این عنوان با استفاده از شمشیر و سلاح سرد به مبارزه می‌پردازید و با آن که هنوز چیز زیادی در مورد گیم‌پلی بازی نمی‌دانیم، اما می‌توانیم بگوییم بازی یک Looter Shooter با سلاح سرد است! این را از سابقه بازی‌سازی استودیو سازنده و Borderlands می‌دانیم. خیالمان از هرچه راحت نباشد می‌توانیم بگوییم Godfall قسمت لوتر راضی‌کننده ای خواهد داشت. اما از آن‌جا که Gearbox تاکنون بازی Hack’n Slash نساخته باید بدانیم سلاخی دشمنان با شمشیر را هم مانند سلاح گرم می‌تواند خوب از آب دربیاورد یا نه.

تاریخ انتشار مشخصی از بازی اعلام نشده اما می‌دانیم بازی در تعطیلات ۲۰۲۰ برای PS5 و Epic Games Store عرضه خواهد شد.

بازی جدید استودیو Bluepoint

استودیو بلوپوینت را می‌توان استاد ساخت Remake و Remaster دانست. این استودیو رسما اعلام کرد در حال ساخت یک عنوان برای PS5 است ولی اینکه این بازی انحصاری کامل باشد یا برای PC هم عرضه شود مشخص نیست. از بازی‌های ساخته شده توسط بلوپوینت می‌توان به Uncharted Nathan Drake Collection, Metal Gear Solid HD Collection و ریمستر Shadow Clossus اشاره کرد. اگر کمی به عقب برگردیم شایعاتی در مورد پروژه بعدی این استودیو وجود داشت و به Reimagine  عنوان انحصاری PS3، یعنی Demon’s Souls اشاره می‌شد

استودیو بلوپوینت را می‌توان استاد ساخت Remake و Remaster دانست. این استودیو رسما اعلام کرد در حال ساخت یک عنوان برای PS5 است ولی اینکه این بازی انحصاری کامل باشد یا برای PC هم عرضه شود مشخص نیست. از بازی‌های ساخته شده توسط بلوپوینت می‌توان به Uncharted Nathan Drake Collection, Metal Gear Solid HD Collection و ریمستر Shadow Clossus اشاره کرد. اگر کمی به عقب برگردیم شایعاتی در مورد پروژه بعدی این استودیو وجود داشت و به Reimagine  عنوان انحصاری PS3، یعنی Demon’s Souls اشاره می‌شد. احتمالا بازی در حال ساخت این استودیو همین باشد و باید منتظر یک Demon Souls دیگر باشیم.

انحصاری‌های احتمالی سونی در نسل نهم( کامل و کنسولی)

Deathstranding

هیدئو کوجیما کلا یا صحبت نمی‌کند یا اگر هم لب بگشاید آنقدر با رمز و راز است که کمتر کسی از حرف‌هایش کاملا سر درمی‌‌آورد. در مورد Deathstranding هم همین‌گونه است و کوجیما چیز خاصی در مورد نسخه نسل بعدی این عنوان نگفته است. یکی از سرنخ‌هایی که می‌توانیم در مورد نسخه نسل بعدی Deathstranding امیدوار باشیم; مصاحبه مارک سرنی با سایت Wired است که به طور ضمنی اشاره‌ای به مشاهده مججد این عنوان در نسل نهم کرد.

هیدئو کوجیما کلا یا صحبت نمی‌کند یا اگر هم لب بگشاید آنقدر با رمز و راز است که کمتر کسی از حرف‌هایش کاملا سر درمی‌‌آورد. در مورد Deathstranding هم همین‌گونه است و کوجیما چیز خاصی در مورد نسخه نسل بعدی این عنوان نگفته است. یکی از سرنخ‌هایی که می‌توانیم در مورد نسخه نسل بعدی Deathstranding امیدوار باشیم; مصاحبه مارک سرنی با سایت Wired است که به طور ضمنی اشاره‌ای به مشاهده مجدد این عنوان در نسل نهم کرد. وقتی از او پرسیده شد انتقال این بازی به نسل بعد چگونه و در چه زمانی خواهد بود; سرنی مکثی کرد، خنده معناداری را تحویل خبرنگار داد و حرفش توسط شخص دیگری قطع شد.

قطعا این را نمی‌توان تایید قطعی انتشار بازی برای PS5 دانست، اما واکنش او شایعات را در مورد انتشار بازی برای PS5 تقویت کرد.

Ghost Of Tushima

با Ghost Of Tsushima قرار است به عصر فئودال ژاپن و سامورایی‌ها برویم. بازی در ۱۷ July 2020 برای PS4 عرضه می‌شود و همین تازگی گیم‌پلی ۲۰ دقیقه‌ای از آن دیدیم. تقریبا می‌دانیم که این عنوان شاهکاری در نسل هشتم است اما در مورد نسل بعد چطور؟ با توجه به تاریخ انتشار بازی، بعید نیست این بازی یکی از عناوین لانچ کسنول PS5 باشد

با Ghost Of Tsushima قرار است به عصر فئودال ژاپن و سامورایی‌ها برویم. بازی در ۱۷ July 2020 برای PS4 عرضه می‌شود و همین تازگی گیم‌پلی ۲۰ دقیقه‌ای از آن دیدیم. تقریبا می‌دانیم که این عنوان شاهکاری در نسل هشتم است اما در مورد نسل بعد چطور؟ با توجه به تاریخ انتشار بازی، بعید نیست این بازی یکی از عناوین لانچ کسنول PS5 باشد. در هرحال هنوز هیچ اشاره رسمی به انتشار این عنوان روی PS5 نشده و باید منتظر بمانیم.

The Last Of Us Part 2

Last Of Us 2 قرار بود در تاریخ ۲۹ می ۲۰۲۰ عرضه شود. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، اسپویل ویدئوهایی از بازی و تا حدی تعدیل نیرو Naughty Dog مجبور شد بازی را تا ۱۹ جوئن ۲۰۲۰ عرضه شود. با توجه به عرضه ریمستر Last Of Us برای PS4 در اوایل نسل هشت، می‌توان تقریبا با اطمینان گفت نسخه دوم بازی هم برای PS5 عرضه خواهد شد

Last Of Us 2 قرار بود در تاریخ ۲۹ می ۲۰۲۰ عرضه شود. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، اسپویل ویدئوهایی از بازی و تا حدی تعدیل نیرو Naughty Dog مجبور شد بازی را تا ۱۹ جوئن ۲۰۲۰ عرضه شود. با توجه به عرضه ریمستر Last Of Us برای PS4 در اوایل نسل هشت، می‌توان تقریبا با اطمینان گفت نسخه دوم بازی هم برای PS5 عرضه خواهد شد. واقعا عجیب است اگر سونی این عنوان فوق‌العاده و موردانتظار را تنها برای PS4 آن هم در آخر نسل عرضه کند. جوئل و الی خیلی زود تبدیل به شخصیت‌هایی از بازی‌های PS5 می‌شوند و یکی از بهترین بازی‌های آن را خواهند ساخت.

شکی نیست باز هم این زوج فوق‌العاده به همراه Dina قرار است ماجراهای بی‌نظیری برایمان رقم بزنند. به قول بچه‌های گیمفا این Naughty Dog لعنتی اصلا بلد نیست بازی بد بسازد. به حواشی و مسائلی که پیرامون بازی هم هست اصلا توجه نکنید. در روز انتشار نمرات بازی تمام این افراد دیگر اصلا روی این صحبت‌ها را ندارند و تنها به نمرات ۱۰۰ بازی خیره خواهند ماند.

Horizon Zero Dawn 2

در ابتدا بگویم این بازی و عناوین بعدی لیست در این قسمت اصلا تایید هم نشده‎اند چه برسد به عرضه یا عدم عرضه آن‌ها برای PS5. اما از آنجا که Horizon Zero Dawn برای PS4 یک انحصاری کنسولی بسیار موفق است و توانست بیش از ۱۰ میلیون کپی بفروشد و سوددهی عظیمی به سونی برساند، عرضه نسخه دوم آن برای PS5 اصلا دور از انتظار نیست.

در ابتدا بگویم این بازی و عناوین بعدی لیست در این قسمت اصلا تایید هم نشده‎اند چه برسد به عرضه یا عدم عرضه آن‌ها برای PS5. اما از آنجا که Horizon Zero Dawn برای PS4 یک انحصاری کنسولی بسیار موفق است و توانست بیش از ۱۰ میلیون کپی بفروشد و سوددهی عظیمی به سونی برساند، عرضه نسخه دوم آن برای PS5 اصلا دور از انتظار نیست. بازی یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های PS4 شد و در قسمت عناوین Must-play سونی قرار گرفت. هرچند تاکنون سونی و گوریلا حرفی از نسخه دوم نزده‌اند، اما یکی از صداگذاران نسخه اول به نسخه دوم اشاره کرد و ساخت آن را تایید کرد. در هر ضورت باید این عنوان را هم یکی از عناوین احتمالی PS5 بدانیم.

God Of War 2

مگر می‌شود خدای جنگ با این همه موفقیت و طرفدار و ابهت برای PS5 عرضه نشود؟ محال است. این عنوان با آن که اصلا وجودش هم تایید نشده اما برای هر دوست‌دار گیمی عرضه‌اش برای PS5 از تاییدشده‌ها هم محتمل تر است. این بازی در سال ۲۰۱۸ طوفانی به پا کرد و توانست عنوان GOTY را از غولی چون Red Dead Redemption 2 بگیرد

مگر می‌شود خدای جنگ با این همه موفقیت و طرفدار و ابهت برای PS5 عرضه نشود؟ محال است. این عنوان با آن که اصلا وجودش هم تایید نشده اما برای هر دوست‌دار گیمی عرضه‌اش برای PS5 از تاییدشده‌ها هم محتمل تر است. این بازی در سال ۲۰۱۸ طوفانی به پا کرد و توانست عنوان GOTY را از غولی چون Red Dead Redemption 2 بگیرد. موفقیت نسخه اول عرضه نسخه دوم را قطعی می‌کند و همانطور که سانتامونیکا چندی پیش لیستی از شغل‌های مورد نیاز استودیو منتشر کرد و احتمالا به نسخه بعدی این بازی اشاره داشت.

Gran Turismo 7

شایعاتی وجود دارد مبنی بر عرضه این بازی به عنوان یکی از عناوین لانچ PS5. خب دور از انتظار هم نیست. در نسل هشتم سونی در بخش Racing عنوان درخوری عرضه نکرد و نیاز به یک Gran Turismo خوب بسیار حس می‌شود. Wired اخباری منتشر کرد که Polyphony Digital عنوان Gran Turismo Sport را بر روی Devkit کنسول PS5 اجرا کرده و بازی Gran Turismo 7 در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ برای PS5 عرضه می‌شود

شایعاتی وجود دارد مبنی بر عرضه این بازی به عنوان یکی از عناوین لانچ PS5. خب دور از انتظار هم نیست. در نسل هشتم سونی در بخش Racing عنوان درخوری عرضه نکرد و نیاز به یک Gran Turismo خوب بسیار حس می‌شود. Wired اخباری منتشر کرد که Polyphony Digital عنوان Gran Turismo Sport را بر روی Devkit کنسول PS5 اجرا کرده و بازی Gran Turismo 7 در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ برای PS5 عرضه می‌شود.عرضه این بازی تایید نشده اما بلاخره روزی برای PS5 عرضه می‌شود.

انحصاری‌های احتمالی مایکروسافت در نسل نهم( کامل و کنسولی)

Scorn

تریلر این بازی واقعا گیج کننده بود. به نظر می‌رسد بازی در یک فضای خونین، سرد و دلهره آور با محیط‌هایی مملو از محسمه‌هایی عجیب و موجوداتی که انگار ترکیبی از کرم و تایتان و فضایی‌ها بودند اتفاق می‌افتد. بازی به وضوح از  سری Alien الهاماتی گرفته و احتمال موفقیتش کم نیست. طراحی‌های بازی اگر مانند تریلر باشد خوب از آب درامده و برای عنوانی اول شخص ترسناک که در فضایی کابوس‌گونه اتفاق می‌افتد کاملا مناسب است.

تریلر این بازی واقعا گیج کننده بود. به نظر می‌رسد بازی در یک فضای خونین، سرد و دلهره آور با محیط‌هایی مملو از محسمه‌هایی عجیب و موجوداتی که انگار ترکیبی از کرم و تایتان و فضایی‌ها بودند اتفاق می‌افتد. بازی به وضوح از  سری Alien الهاماتی گرفته و احتمال موفقیتش کم نیست. طراحی‌های بازی اگر مانند تریلر باشد خوب از آب درامده و برای عنوانی اول شخص ترسناک که در فضایی کابوس‌گونه اتفاق می‌افتد کاملا مناسب است. بازی برای Xbox Series X به طور انحصاری عرضه می‌شود و بعد از مدتی به استیم راه پیدا خواهد کرد.

Call Of the Sea

بازی یک عنوان ماجراجویی اول شخص پازل است که باید در مناطقی چون جزیره و دریا به دنبال همسر گمشده خود بگردید. بازی از ویژگی Smart Delivery پشتیبانی می‌کند و از همان روز عرضه جزء گیم‌پس خواهد بود.

بازی یک عنوان ماجراجویی اول شخص پازل است که باید در مناطقی چون جزیره و دریا به دنبال همسر گمشده خود بگردید. بازی از ویژگی Smart Delivery پشتیبانی می‌کند و از همان روز عرضه جزء گیم‌ پس خواهد بود.

The Ascent

اگر سایبرپانک نیاز شما را به یک بازی علمی-تخیلی برطرف نمی‌کند، این بازی ارضا‌یتان خواهد کرد. یک اتمسفر که در آن نهایت تکنولوژی و در نتیجه آن کثیف شدن انسان‌ها و شلوغی و هرج و مرج حاصل از آن به تصویر کشیده شده. حال این که این بازی یک مقلد است یا نوآور چیزیست که تا روز عرضه نمی‌توان گفت. این بازی با دوربین ایزومتریک و سبک شوتر اولین بازی سازنده آن، استودیو Neon Giant است.

گر سایبرپانک نیاز شما را به یک بازی علمی-تخیلی برطرف نمی‌کند، این بازی ارضا‌یتان خواهد کرد. یک اتمسفر که در آن نهایت تکنولوژی و در نتیجه آن کثیف شدن انسان‌ها و شلوغی و هرج و مرج حاصل از آن به تصویر کشیده شده. حال این که این بازی یک مقلد است یا نوآور چیزیست که تا روز عرضه نمی‌توان گفت. این بازی با دوربین ایزومتریک و سبک شوتر اولین بازی سازنده آن، استودیو Neon Giant است.

The Medium

مدیوم یک طرف، بقیه بازی‌های نسل بعد مایکروسافت و این لیست هم یک طرف. مدیوم حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت، در این مورد شک نکنید. وقتی سازندگان Blair Witch و آهنگساز Silent Hill پشت این اثر باشد، چرا نباید بازی خوبی شود؟ مدیوم یک عنوان ترس روانشناسانه انحصاری مایکروسافت در نسل نهم خواهد بود و شاید همانند اسمش مدیوم‌های ترس را جابه جا کند

مدیوم یک طرف، بقیه بازی‌های نسل بعد مایکروسافت و این لیست هم یک طرف. مدیوم حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت، در این مورد شک نکنید. وقتی سازندگان Blair Witch و آهنگساز Silent Hill پشت این اثر باشد، چرا نباید بازی خوبی شود؟ مدیوم یک عنوان ترس روانشناسانه انحصاری مایکروسافت در نسل نهم خواهد بود و شاید همانند اسمش مدیوم‌های ترس را جابه جا کند. بازی آنطور که از اسمش پیداست در مورد مدیوم‌ها یا واسطه‌های ارواح بین دو جهان است و شخصیت اصلی هم بین دو جهان موازی جابه جا می‌شود و شاهد هیچ لودینگی هم در بازی نیستیم. شما در نقش ماریان، یک واسط روح هستید.

چند وقتی است هیچ نسخه‌ای از Silent Hill ندیده‌ایم، آیا این بازی می‌تواند دنباله معنوی خوبی برای آن باشد؟

Halo: Infinite

Master Chief بزرگ نزدیک ۱۸ سال است نماد Xbox است و الحق شایستگی‌اش را هم داشته است. این بازی از اولین بازی‌هایی بود که مایکروسافت برای Xbox Series X تایید کرد و یکی از بازی‌های لانچ أن خواهد بود. صرفا از این بازی یک تریلر سینماتیک حماسی دیده‌ایم و همچنان در انتظار گیم‌پلی آن هستیم.

Master Chief بزرگ نزدیک ۱۸ سال است نماد Xbox است و الحق شایستگی‌اش را هم داشته است. این بازی از اولین بازی‌هایی بود که مایکروسافت برای Xbox Series X تایید کرد و یکی از بازی‌های لانچ أن خواهد بود. صرفا از این بازی یک تریلر سینماتیک حماسی دیده‌ایم و همچنان در انتظار گیم‌پلی آن هستیم. بازی از ویژگی Smart Delivery هم پشتیبانی می‌کند. یعنی بازی را چه در نسل جاری و چه در نسل بعد خریداری کنید می‌توانید به بهترین نسخه آن در هر کدام از کنسول‌های ایکس‌باکس دسترسی داشته باشید.

Senua’s Saga: Hellblade 2

خرید نینجا تئوری قطعا حرکت بسیار خوبی از سوی مایکروسافت بود و این را خیلی زود در گیم‌آواردز پارسال فهمیدیم. نام و طراحی Xbox Series X در گیم آواردز ۲۰۱۹  رونمایی شد. در کنار آن بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 هم به طور انحصاری برای کنسول Xbox Series X معرفی شد. گیم‌پلی از بازی همچنان به نمایش گذاشته نشده اما طبق آنچه تاکنون از بازی دیده‌ایم، به نظر بازی نسبت به نسخه اول وفادار است و از قدرت کنسول هم به خوبی استفاده کرده

خرید نینجا تئوری قطعا حرکت بسیار خوبی از سوی مایکروسافت بود و این را خیلی زود در گیم‌آواردز پارسال فهمیدیم. نام و طراحی Xbox Series X در گیم ‌آواردز ۲۰۱۹  رونمایی شد. در کنار آن بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 هم به طور انحصاری برای کنسول Xbox Series X معرفی شد. گیم‌پلی از بازی همچنان به نمایش گذاشته نشده اما طبق آنچه تاکنون از بازی دیده‌ایم، به نظر بازی نسبت به نسخه اول وفادار است و از قدرت کنسول هم به خوبی استفاده کرده و تماشاگران را هم تحت تاثیر قرار داد. مانند تمامی بازی‌های تولید شده توسط استودیوهای مایکروسافت، Hellblade 2 از ویژگی Smart Delivery استفاده می‌کند.

Everwild

این عنوان انحصاری Xbox که یک بازی میان نسلی هم هست و برای هر دو کنسول وان و سری ایکس عرضه خواهد شد، هنوز در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارد و چیز زیادی از آن نمی‌دانیم. استودیو سازنده Rare است و طبق گفته شان بازی لحظات درگیرکننده، خاطره‌انگیز و زیبایی را برای بازیکنان در جای جای بازی خواهد ساخت.

این عنوان انحصاری Xbox که یک بازی میان نسلی هم هست و برای هر دو کنسول وان و سری ایکس عرضه خواهد شد، هنوز در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارد و چیز زیادی از آن نمی‌دانیم. استودیو سازنده Rare است و طبق گفته شان بازی لحظات درگیرکننده، خاطره‌انگیز و زیبایی را برای بازیکنان در جای جای بازی خواهد ساخت.

نتیجه‌گیری:

قطعا هنوز نمی‌توان نتیجه‌گیری درست و کاملی از مقایسه انحصاری‌های دو کنسول در نسل بعد کرد. البته حتی زمانی که تک تک بازی‌های نسل بعد این دو رقیب دیرینه هم مشخص و قطعی شوند، باز هم تصمیم‌گیری با گیمر است و سلایق متفاوت خواهد بود. اگر بخواهیم منطقی به این موضوع نگاه کنیم، به نظر می‌رسد سونی و مایکروسافت منتظر هستند تا یکی همه کارت‌هایش را رو کند تا حرکت بعدی خودشان را برنامه‌ریزی کنند. واضحا مایکروسافت اشتباه نسل‌ گذشته را تکرار نمی‌کند و قدرتمند پا به میدان خواهد گذاشت. فراموش نکنید که در Inside مایکروسافت خبری از IPهای قدیمی و محبوب این شرکت نبود و همین الان با معرفی Medium و Hellblade 2 و Scorn و Halo Infinite نمی‌توانیم انحصاری‌های Xbox Series X را ضعیف یا حتی متوسط قلمداد کنیم.

سونی با IPهای محبوبش قطعا ورود قدرتمندی به نسل بعد دارد; اما نباید خیالمان هم از پیروزی PS5 راحت باشد. سونی باید به فکر IPهای جدید هم باشد و صرفا ادامه بازی‌ها و فرنچایزهای قبلی PS5 را پیروز نبرد انحصاری‌ها نخواهد کرد. چیزی که متاسفانه تاکنون به جز Godfall که آن هم انحصاری کنسولی است؛ شاهدش نبودیم. TLOU 2 و God Of War 2 و تمامی IPهای قبلی این شرکت با اعداد مختلف مقابل عنوانشان دلیل خوبی برای خریدن PS5 هستند اما هر کنسول در نسل جدید به خون تازه‌ای هم نیاز دارد. چیزی که مایکروسافت در نسل هشت نداشت و شکست خورد.

مایکروسافت در نسل هشتم سعی بر خلق عناوین جدیدی کرد که چندان خوب از آب درنیامدند اما اگر بتواند این راه را ادامه دهد و سعی بر رفع اشکالات آن در نسخه بعدیشان در نسل نهم کند، در کنار IPهای قدیمی موفق و بازی‌های جدید معرفی شده در لیست، می‌تواند پیروز میدان باشد.

باید به همین شکل در برابر مشکلات و بلایا دوام بیاوریم تا شاید، شاید بتوانیم یکی از کنسول‌های نسل بعد را تهیه کنیم

با همه این‌ها باید صبر کنیم و ببینیم بازی‌های سونی و مایکروسافت در نهایت چه چیز از آب درمی‌آیند. آیا باز هم سونی با انحصاری‌هایش، بازی‌های مایکروسافت را شکست خواهد داد و در فروش و جوایز حرف اول را خواهد زد؟ باید صبر کنیم. نظر شما چیست؟ بازی‌های انحصاری کامل و کنسولی کدام یک نسل نهم را فتح خواهند کرد؟

12345678910(55 رای, میانگین آرا 8٫47 از 10 )
Loading...
برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Ho3ein1996 گفت:

  عکس آخر عالی بود با متن زیرش ROTFL ROTFL ROTFL

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 133Thumb up 5Thumb down
 • The initiative گفت:

  هر دو طرف به آدم ندا میده که بیا طرف من.
  اگه طرف یک ور نباشی گیمر واقعی نیستی.
  ولی با این قیمتا نمیشه دو تا را داشت.
  بعد از جولای و برنامه سونی
  این لیست سه برابر میشه
  از این ور tlou 2 و god of war 2 و ghost
  از اون ور هم halo infinite و hellblde 2 و everwild
  امیدوارم نسل بعدی رقابت انحصاری ها مثل نسل هفتم باشد.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 47Thumb up 4Thumb down
 • Omidsoltani7 گفت:

  به قول بچه‌های گیمفا این Naughty Dog لعنتی اصلا بلد نیست بازی بد بسازد. به حواشی و مسائلی که پیرامون بازی هم هست اصلا توجه نکنید. در روز انتشار نمرات بازی تمام این افراد دیگر اصلا روی این صحبت‌ها را ندارند و تنها به نمرات ۱۰۰ بازی خیره خواهند ماند.
  آقا رضایی ترکوندی این هیترا رو ROTFL
  دمت گرم..

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 77Thumb up 16Thumb down
  • مهدی رضایی گفت:

   مرسی که خوندی و نظر خوبت❤️

   20Thumb up 5Thumb down
  • bravo6 گفت:

   تا بازی نیومده چیزی رو تعیین نکن موقع انتشار نسخه اولش هم انتضارات از این عنوان زاد نبود ولی ترکوند الان انتضاراتش زیاده ولی با دونستن داستان بدجور نا امید میکنه ادمو کسی نمیگه برو اسپویلو ببین یا بازی رو نخر فقط الکی نگو هرکی از بازی نامید شده یعنی هیتره منم بازی کردم نسخه یکو اصلا از این داستانی که درست کردن خوشم نیومد اولین چیزی که گفتم تین بود :چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!
   اگر devil may cy 4 رو بازی کرده باشی خیلی ها از اینکه نصف بازی رو با nero میرفتی بدشون اومد نمره کم میشد ازش (دلیل بسیار مسخره ای بود) حالا ببین این که دلیلش منطقیه دیگه قراره چی بشه تازه اینجا تموم نمیشه سونی غیر قانونی داره شبکه هایی که در مورد اسپویل ها حرف میزنن(لو نمیدن داستانو فقط حرف میزنن) تو یوتیوب copystrike میزنه که باعث بشه کانالشونو از دست بدن

   2Thumb up 3Thumb down
 • Agent 117 گفت:

  آقای رضایی
  چرا بازی های god of war ۲ و gt 7 و horizon zero dawn 2 که هنوز تایید نشده اند رو تو مقاله نوشتید.
  ولی forza motorsport 8 و fable 4 و gears 6 و perfect dark 2 که اون ها هم به زودی تایید میشوند را ننوشتید.
  درضمن crossfire x و microsoft flight simulator و project mara را فراموش نکردید؟

  55Thumb up 73Thumb down
 • Golden_Sauber گفت:

  انصافا کاری ندارم ولی خودتون بازیا پیش رو سونی و ببینید اون وقت بازیا ماکروسافت رو هم ببنید زمین تا آسمان سونی بهتره،bloodborne 2 یا حتی the order 2 و کلی بازی جدید از سونی انتظار میره، این نسل هم میبریم به امید خدا میشه ۴ بر ۰

  45Thumb up 33Thumb down
 • کله فنجونی یا 12 ترافلاپس مسئله اون است گفت:

  نسل، ۲۶ سال، ۷ کنسول و دنیایی از خاطرات
  ماکروسافت کلا از نسل ۶ اومده چجوری ۴ نسل حسابش کردی آقای نویسنده مقاله؟

  32Thumb up 27Thumb down
 • Mohammadreza7 گفت:

  سایت کلا شده سه تا کلمه
  اس اس دی
  ترافلاپس
  انحصاری
  .
  الان حمله میکنن واسه هم دیگه لیست بازی میدن Laugh
  داداشا حداقل یه تنوعی بدید تو ترولاتون Thinking Rose

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 48Thumb up 17Thumb down
 • ManHunt گفت:

  انحصاری های سونی. میدرخشن لنتی ها

  30Thumb up 12Thumb down
 • AmirtheGRB گفت:

  استودیوی بلوپوینت رو بلوپرینت نوشتید. لطفا اصلاح کنید

  20Thumb up 1Thumb down
 • Mohammadreza7 گفت:

  واسه سونی شایعات واسه مایکی اونایی که رسمی شدن؟ Laugh
  حداقل اگه میخواید مقاله بنویسید بذارید دوتا برند رویدادای اصلیشون رو برگزار کنن بعد بنویسید
  تایید لطفا Yes

  38Thumb up 12Thumb down
 • 11saeed گفت:

  خسته نباشید اقای رضایی (عکس اخر گویای همه چیز است)
  این نسل بسیار جذاب خواهد بود مایروسافت میخواد از اشتباهاش درس بگیره و جبران کنه و سونی هم که فعلا میتازه و حال میکنه اگه مایروسافت این نسل رو بتونه برگرده رقیب خوبی برا سونی میشه و هر چی رقابت اینا شدید تر باشه به نفع ما گیمراست فقط امیدوارم این نسل به بازی های استراتژی هم اهمیت بدن و ما رو بی نصیب نذارن Smile Yes

  17Thumb up 5Thumb down
 • کله فنجونی یا 12 ترافلاپس مسئله اون است گفت:

  مقاله خیلی ناقصه چون هیچ حرفی از اسپایدر من ۲ دیزگان ۲ کوانتوم ارور و خیلی بازیای دیگه نشد Wild و …

  14Thumb up 23Thumb down
 • SiRSiNaH00 گفت:

  خداییش نمیدونم برم سمت کدوم (نسل نه دومین نسلمه ) god و گوست و هورایزون یا هیلو و گیرز و مدیوم ؟؟ با این قیمتا هم که نمیشه دوتارو خرید

  12Thumb up 5Thumb down
 • Hero گفت:

  الان فیل اسپنسر تو جلسه ی هیئت مدیره ی مایکروسافت نشسته داره میگه(با لحن نقی تو پایتخت):
  اخه شما چرا دارین منه بازی میدین؟چرا دارین منه صحنه سازی درست میکنین؟من باختم بدم باختم ROTFL من آبروی برند منه بردم ROTFL سقف ایکس باکس رو سر من خراب شده ROTFL خرج منه بخش ویندوز داره میده ROTFL من همش دارم از بازیای مولتی پلتفرم بالا میرم.هیچ داغی از این بالاتر نیست ROTFL من دارم به قهقرا میرم فقط بزارین بررررررم من. ROTFL ROTFL ROTFL

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 55Thumb up 23Thumb down
 • زومبه kratos vs گفت:

  فکر میکنم تیتر جالب نباشه چون جدال این دوتا فقط نسل هفت بوده که با پیروزی تحقیر کننده ی سونی همراه بوده و این نسل جدال ایکس با نینتندو هست که بازم با پیروزی تحقیر کننده ی نینتندو همراهه نسل بعد هم بعید میدونم به غیر از یه مشت بچه و ماله کش های ign برن دلفین و اندروید بازی کنن

  29Thumb up 27Thumb down
 • Gaming My Life گفت:

  کسی برای انحصاری شرکت مقابل آرزوی شکست نمی‌کرد و از موفقیت هیچ بازی هم کسی آزرده خاطر نمی‌شد Heart Rose

  21Thumb up 10Thumb down
  • samad گفت:

   اون روز داشتم پستای قدیمی سایت رو نگاه میکردم خیلی جالب بود،انگار داری دفترچه ی خاطرات میخونی،تو یه سری از پستا داستان نوشته بودن،و از همه مهمتر فکر کنم اون موقع هنوز فن بوی بازی کشف نشده بود.

   14Thumb up 1Thumb down
   • Matin baniasadi گفت:

    اگه داستان منظورت انقلاب گیمفایه که اتفاقا اون دوره فن بوی بازی از الانم داغون تر بود

    6Thumb up 4Thumb down
    • Psycho0172 گفت:

     متین جان میبینم مثل اینکه کلا تو اون دوران بودین خودتون و خیلی چیزا میدونین
     منم چند وقت پیش اون اولین پستای سایتو میدیم خیلی واسم جالب بود که برخی از این چیز هارو از قدیم گیمفا بدونم
     خوشحال میشم اگه واسم توضیح بدین مخصوصا همین انقلاب گیمفا
     و این چند اصطلاح:پس چه شد/به اینا نیست/شیمی یعنی آبگوشت
     و یه چیز دیگه احیانا گیمفا جایی رو نداره که اگه رو کامنتت کسی جوابی چیزی داد ببینی؟یعنی خودت باید پستایی که کامنت گذاشتی زیرش رو یادت باشه و هرچند وقت یبار بهشون سر بزنی؟یا مثلا بوکمارکشون کنی و اینا چون اگه داره من ندیدم میخواستم بدونم شما چیکار میکنین؟بوکمارک میکنین یا کارای دیگه؟
     شرمنده اگه طولانی شد Smile

     4Thumb up 0Thumb down
     • Matin baniasadi گفت:

      اون اصطلاحات پس چه شد و به اینا نیست گوتی ۲۰۱۶ انچارتد برمیگرده به دوران انچارتد و کوانتوم بریک که یک دعوای بزرگ بین مایکروفن ها و سونی فنا ایجاد شد که از اثراتش می شه به این اشاره کرد که پست نمرات انچارتد ۴ بیشترین نظر رو تو پستای گیمفا داره
      اگه اشتباه نکنم این اصطلاحا برمیگرده به کاربزی به اسم اوس علی
      درباره بوک مارکم فکر نکنم همچین چیزی داشته باشه گیمفا ولی می تونی اسم خودت رو تو بخش سرچ گوگل سرچ کنی و جلوش یک گیمفاهم بنویسی
      سوال دیگه ای داشتی بپرس Blush

      3Thumb up 0Thumb down
 • javad1379 گفت:

  مقاله خوبی بود .امید وارم هر دو کنسول فروش خوبی داشته باشه

  12Thumb up 0Thumb down
 • Arad55 گفت:

  بزارید بهتون بگم نمایش سونی چه اتفاقاتی میوفته
  اول اینکه برای تبلیغات سونی که گرافیک نسل رو ۹ نشون بده و طرفداراشو راضی کنه تریلرهایی در حد دموی انجین ۵ نشون میده و انتشارشون میره برا چند سال بعد چون ساخت بازیهای بزرگ با این گرافیک زمان بره
  بازیهای دوسال پیش سونی که منتشر شدن برای تواید نسخه های بعدیشون میرن برای چند سال دیگه
  در مقابل هم مایکروسافت یه تعدادی بازی با گرافیک های میان نسلی و نسل جدید رو رونمایی میکنه
  برای ساخت بازیها با این حجم گرافیک زمان بر خواهد بود

  6Thumb up 14Thumb down
 • Arash.Iast of us گفت:

  این مقاله رو باید بعد از تیر نوشت که هردو کنسول انحصاری هاشون مشخص شده باشه.ولی چیزی که معلومه اینه مایکرو این نسل دست پر هست و سیاست هاش عوض شده Yes .باید منتظر موند ببینیم چی میشه

  18Thumb up 15Thumb down
 • زومبه kratos vs گفت:

  یه کارتون بود وقتی بچه بودم اسمش کاراگاه گجت بود شخصیت منفیش اخر هر قسمت میگفت گجت دفعه بعد شکستت میدم طرفداران مایکرو منو یاد اون میندازن برین از بزرگتراتون بپرسین اونا احتمالا یادشون میاد گجت رو Grin Grin Grin

  26Thumb up 29Thumb down
 • Rebel Snake گفت:

  طنز تلخ این مقاله، دلیلی استواری برای تهیه کنسول ها در مِلل های دیگر، بسته به سلیقه و رعایت آزادی عمل از طرف تولید کننده ها و احترام زیاد به متقاضی و شیفته های اونه. اما برای و عاشقان ساکن ایران دردنامه ای از ایکاش ها و حتی آرزو هایی قبلِ مرگه..!
  دنیا زندانه، ولی من شرمنده شماییم که داخل این زندان کمترین احساس به زنده بودن رو دارین. ولی همیشه میشه داخل تاریکی دنبال نور گشت…
  ـ
  ممنونم مقاله خیلی خوبی بود. و عکس و متن آخر بسیار به جا و با معنی. امیدوارم همه بتونن کنسول و گیم های مورد علاقشون رو تهیه کنند. “ولی نه به هر قیمتی.” خسته نباشید.

  18Thumb up 2Thumb down
 • Fan.Boy.Playstation گفت:

  نسل بعدی پلی استیشن میترکونه صنعت گیمو

  17Thumb up 9Thumb down
 • ARYA03 گفت:

  تنها چیزی که منو ترغیب به خرید کنسول جدید سونی میکنه gow هست در اونطرف ماجرا هم قابلیت backward compatibility و
  smart delivery روی کنسول مایکروساف خیلی عالیه و نمیشه به این راحتی ازش چشم پوشی کرد

  11Thumb up 6Thumb down
 • Redm0ndy.xbox گفت:

  مرسی از مقاله زیباتون ولی کم بود و کامل نبود…
  انحصاری های ماکرو که تایید شدن تا این لحظه
  هیلو اینفینتی
  کراس فایر ایکس
  هل بلید ۲
  ارولید
  کال آف دی سیا
  فبیل
  د مدیوم
  تل می وای
  پرفکت دارک
  پروژه مارا
  اسکرون
  ۱۲ مینیوتس( دقیقه )
  اینا تایید شدن برای معرفی و تریلر…بعضی ها دیگه هم شاید یادم نمیاد
  فورزا موتور اسپرت ۸
  بازی استودیو ابسیدین
  بازی استودیو کمپالش گیمز
  بازی استودیو اینزاگل
  بازی استودیو دابل فاین
  بازی استودیو اندل لبز‌ هم که فعلا خبری ازش نیست ولی گفتن که استت آف دیکی ۳ هستش
  و بعضی ها هم یادم نمیاد
  اینا هم در حال ساختن ولی هنوز برای معرفی و تریلر آماده نشدن

  19Thumb up 9Thumb down
  • سعید آقابابایی گفت:

   درود بر شما (Redm0ndy.xbox). به طور اتفاقی داشتم برخی از نظرات این مقاله رو میخوندم و چشم به ۲ نظر شما افتاد که با اکثر نظرات این مقاله (که یا جواب یکی دیگه اس یا توهینه به پلتفرم روبرو و ….) فرق میکنه و یه نظر سالم و خیلی خوبه. بهترین کار همینه که با احترام نَظرت رو بنویسی و کلا اصلا و ابدا کار نداشته باشی کی چی گفته و انگار تنها نظر خودت توی مقاله اس. با نظرات افرادی مثل شما و چند نظر دیگه در این مقاله، فضای سایت خیلی سالم تر میشه. نه لازمه جواب همه رو داد نه لازمه وکیل مدافع یه شرکت بود. ناسلامتی همه مون گیمریم هر کی ندونه فکر میکنه دشمن خونی هستیم. مرسی از شما که نظرتون رو با احترام به نویسنده و کنسول رقیب (در نظر قبلیتون) نوشتید و فاقد هر گونه تیکه انداختن و زخم زبون زدن هست. از دیدن نظرتون و نوع برخوردتون با کامنت های این مقاله (که اصلا انگار وجود ندارن) بسیار لذت بردم. اگر کاربرای فهیم و مخاطبین عزیز گیمفا هم همین کارو بکنن جو سایت همونجوری که خیلی هاتون میخواید سالم تر میشه. همیشه احترام احترام میاره. تمام ما گیمر هستیم. ۹۰ درصد بازی هایی که انجام میدیم مشترک هستن. همگی با هم تحت نگاه تقریبا سمی جامعه قرار داریم به عنوان کسی که بازی میکنه. به طور کامل در یک گروه و یک جامعه هستیم. چرا درون این جامعه به خاطر دو تا شرکت که حتی یک هزارم ما هم با دشمنی ندارن، دشمن هم باشیم به زور!

   نظر محبوب به انتخاب کاربران 41Thumb up 6Thumb down
   • Redm0ndy.xbox گفت:

    قربان‌‌ شما آقای سعید بابایی عزیز مرسی شما لطف دازید من احترام زیادی براتون قائلم در نقد‌اتون واقعا کامل و بی نقص گیمو زیرو رو میکنید چندینن ساعت و متارو هم ملاک قرار نمیدید و واقعا نقد‌اتون یه سرو گردن از سایت ها و نقدهای دیگه بالاتر و کامل تره…کاملا همینطوره آقای بابایی ما همه گیمریم و باید از گیم لذت ببریم حالا هرگونه کنسولی میخواد باشه مهم لذت بردنه هس مهم عشق به گیمه که داریم..و اینگونه رفتار اصلا جالب نیست فضا رو‌ هم خراب تر می‌کنه…شدیدا باهاتون موافقم…و مرسی برای جوابتون باعث افتخاره که جواب بنده رو دادید من چندین ساله که گیمفارو قبول دارم و نقدهای شما آقای بابایی… تا اینکه چندسالی میشه عضو شدم…بازم خیلی ممنون از جوابتون Rose Heart

    6Thumb up 3Thumb down
    • سعید آقابابایی گفت:

     سلام مجدد خدمت شما. خواهش میکنم. کار خوب و فرهنگسازی باید مورد تقدیر قرار بگیره حتی اگر یک نظر ساده باشه. باعث افتخار من هست که مقالات و نقدهای بنده رو قبول دارید و خیلی ممنونم که وقت ارزشمندتون رو به مطالعه مقالات بنده اختصاص دادید. این که گیمفا مخاطبینی مثل شما داره باعث افتخار هست و امثال شما هستن که میتونن فضای سایت رو سالم تر کنن با فرهنگسازی درست. گیمفا اگر یک سر و گردن بالاتره به خاطر شما مخاطبینش هست. کاملا درست می فرمایید که ما باید فقط از گیم لذت ببریم. همینجوریش ما مقابل کل جامعه هستیم. دیگه لازم نیست مقابل خودمون هم بایستیم.همیشه احترام باعث احترام میشه. این که یه نفر طرفدار یه پلتفرم باشه طبیعیه. ولی نیازی نیست با اون کسی رو برنجونه و زخم زبون بزنه و بی احترامی کنه به علاقه یکی دیگه.
     باز هم تشکر از شما و کامنت معناداری که نوشتید (از نظر سالم بودن کامنت) و همینطور لطف و محبتی که به بنده دارید. سلامت باشید انشالله.

     9Thumb up 1Thumb down
   • fbjg گفت:

    میبینم که سعید اقابابایی هم تو سایر پست ها فعالیت داره Grin Laugh
    واقعا نظر قشنگی بود . کاش بعضی ها این موضوع رو یاد بگیرند که کسی که پلتفرم گیم دیگه رو انتخاب کرده مجرم نیست بلکه اونم گیمره و فقط سلیقه اش با شما کمی فرق داره

    10Thumb up 3Thumb down
    • سعید آقابابایی گفت:

     درود بر شما. بله اگر فرصت داشته باشم نظرات مقالاتی که موضوع جذابی دارن رو میخونم تا بیشتر با دیدگاه مخاطبینمون آشنا بشم و ببینم چطور فکر میکنن در مورد اون موضوع.
     گیمر گیمره. اصلا و ابدا مهم نیست با چی بازی میکنه. قبلا این مسخره بازی ها نبود و این توهین ها و ناراحتی ها نبود. به جای اینا صحبت در باره کیفیت بازی ها و بحث در مورد فلسفه داستانی بازی ها و.. بود. لعنت به پیکسل و میکسل و ترافلاپس و فلاسک! و رزولوشن و انحصاری و.. وقتی باعث دلخوری بشن. هم گیمر هستیم و هم از یک کشور هستیم. اینقدر هم رو نکوبیم به خاطر کنسول هایی که ۹۰ درصد بازی هاشون یکی هستن.

     11Thumb up 1Thumb down
     • Matin baniasadi گفت:

      https://gamefa.com/274139/ّfan-vs-fan-بیایید-خودزنی-نکنیم/amp/

      3Thumb up 0Thumb down
      • سعید آقابابایی گفت:

       درود بر شما. خیلی ازتون ممنونم به خاطر ارجاع به مقاله ای کاملا مرتبط با این موضوع. تشکر از شما که در خاطرتون هست مقالات چند سال قبل بنده. باعث خوشحالی من هست واقعا. سپاس از شما

       7Thumb up 0Thumb down
      • masoud pc gamer گفت:

       دمت گرم داداش من اون موقع گیمفا نبودم خیلی باحال بود

       2Thumb up 0Thumb down
       • سعید آقابابایی گفت:

        درود بر شما. ممنونم مسعود جان که مقاله قدیمی بنده رو مطالعه کردید. خوشحالم راضی بودید از مقاله.

        5Thumb up 0Thumb down
        • Iman گفت:

         سلام به سعید جان عزیز و گل
         والا دروغ چرا من سریع عصبانی میشم و گاها جواب‌هایی هم به کاربرانی دادم ولی هیچوقت منی که تقریبا سونی فن هستم ولی به ایکس باکس و نینتنندو هم خیلی علاقه دارم هیچوقت خدا به علاقه کسی بی‌احترامی نکردم و ستایش هم کردم ایکس باکس رو اما بعضی‌ها به هیچ سراطی مستقیم نیستن یادمه هالو جدید که تایید شد در نمایش جدید xbox حظور داره یکی از دوستان سونی فن با خلوص نیت کامنت دادنFrownبه امید یه نمایش گیمپلی درست و حسابی و زیبا.) بعد یه کابر دیگری در جواب گفتن Frownادامه بده پت نامه‌بر
         پست نمرات بازی می‌bنیمت)
         خب این چه پاسخی هستش تازه این یکی از چندین مثالی هست که میشد بیان کرد.مثلا خیلی شده ما به نیت دوست شدن با xbox fan‌ها کامنت دادیم اما جوابی جز توهین به سونی و علاقه‌هامون دریافت نکردیم جالبه تازه بعضی از دوستان میگن سونی فن‌ها با پررویه تمام خودشون رو در پست‌های xbox راه میدن خب پس چطوری با هم بتونیم دوست شیم و صحبت دوستانه بکنیم و عده از دوستان که انگار با طرفدار‌های لست دشمنیِ خونی داشتن هدفمند و کاملا آگاهانه به هر روش ممکن دست به اسپویل کردن لست۲ برای طرفدار‌هاش زدن هم از طریق پیام خصوصی که شکر خدا گیمفا مسدودش کرد و هم از طریق کامنت‌ها که باز گیمفا خیلی هوشیار تر شده خب همین باعث شد جو سایت از اونی که هست متشنج‌تر بشه چرا افراد دست به این کار‌ها میزنن.سعیدِ عزیزم این دو عکس روو ببین
         http://uupload.ir/files/jkbn_20200518_191348.jpg
         Rose Rose
         http://uupload.ir/files/prcs_20200518_191424.jpg
         این چه نفرتی هستش؟
         ما چرا باید انقدر بزنیم تو سر و کله هم؟
         در آخر هم‌ بگم سعید جان اگه صلاح بدونی برای لایو اینستاگرام موضوع (اسپویل کردن از روی عمد) رو هم به لیستت اضافه کنی.با تشکر

         1Thumb up 0Thumb down
        • Matin baniasadi گفت:

         در جواب به iman
         والا اگه اونا درست شن که مشکلی نداره کسی

         1Thumb up 0Thumb down
        • Iman گفت:

         به متینِ گل
         متین جان دلم خیلی پر بود از دستِ این هیتر‌های لست و همینطور اسپویلر‌ها.اونموقع انقدر عصبی شده بودم‌ که گفتم بیخیال بابا کلا از سایت برم اعصابم کمتر خورد بشه.

         1Thumb up 0Thumb down
        • Matin baniasadi گفت:

         در جواب به ایمان جان
         داداش حیف نکرده به خاطر چند تا … قصه بخوری؟
         بمون ایشالا سایتو پس می گیریم

         1Thumb up 0Thumb down
        • Iman گفت:

         فدات متین جان Heart Rose .

         1Thumb up 0Thumb down
        • Matin baniasadi گفت:

         Kissed

         1Thumb up 0Thumb down
   • Error گفت:

    اصلا ماکروسافت و سونی نمیدون کشور ما‌ وجود داره ROTFL

    12Thumb up 6Thumb down
    • Gaming My Life گفت:

     خودتحقری ممنوع
     کشور ایران یه کشور تاریخی است
     زمانی که هنوز امریکا شناخته نمیشد ایران تمدن داشت
     ایرانو خوب میشناسن
     هروزشون شده حرص خردن از دست ایرانی ها
     هروزشون شده تحریم ما ……….
     خوب میشناسن
     خودتو تحقیر نکن موجب خنده اونا میشی

     16Thumb up 11Thumb down
     • Amirreza.AC گفت:

      قسمت جالبش می دونی کجاست ؟ اینکه این خودزنی ها و این خودتحقیری ها رو نوعی روشن فکری قلمداد می کنن .. این کم دردی نیست

      15Thumb up 6Thumb down
      • PedramP224 گفت:

       به نظر من منظورش بازار بازی ایرانه چون هیچ کدوم تو ایران یه مرجع رسمی ندارن همه چی یلخیه

       7Thumb up 2Thumb down
      • Gaming My Life گفت:

       میچرخه زمونه
       اینجوری نمیمونه
       #محسن_یگانه

       6Thumb up 6Thumb down
       • XZa گفت:

        gaming my life داشتم داشتم مهم نیست دارم دارم مهمه پراید شده ۸۰ میلیون بعد اومدی اینجا هشتگ محسن یگانه میزنی؟! Sick No اگه به گذشته باشه که یونانم یه زمانی ابرقدرت بود ولی الان چیه؟یادم میاد یه بحران اقتصادی داشت که کم مونده بود ورشکست بشه.
        بله امثال کوروش کبیر اون تمدنو به وجود میارن و امثال شما به جای توجه به دوروبرشون و اینکه چه خبره همش دم از گذشته میزنن
        حالا برو خوشحال باش که اونا حرص میخورن Neutralوقتی بی ارزش ترین پول دنیارو داریم و یه کنسول ۵۰۰ دلاریو میندازن بهت ۹ میلیون(این قیمت خالص با دلار ۱۸ تومنیه و اون چیزی که دلالا میخوان بکشن روشو حساب نکردم)

        پ.ن:دیروز میخواستم تو یه سایت ثبت نام کنم دیدم عراق و افغانستانو تو لیستش داره بعد ایران نیست

        1Thumb up 3Thumb down
     • Error گفت:

      من خودمو تحقیر نکردم …برو کامنتمو درست بخون ROTFL

      3Thumb up 9Thumb down
  • مهدی رضایی گفت:

   مرسی از نظرت بله درسته چندتا بازی گفته نشده به دلیل عدم طولانی شدن بیش از حد مقاله و از حوصله خارج نشدنش. هر دو کنسول عناوین خوبی دارن و امیدوارم جفتشون موفق بشن

   4Thumb up 0Thumb down
 • fbjg گفت:

  لیست تون حیلی عجیب بود . انتظار همچین لیستی نداشتم . مشخصه که یه ذره فن سونی بودن تو مقاله تون تاثیر داشته
  اومدید اسم god of war 2 و horizen 2 و gran turismo 7 رو گزاشتید اونم در حالی که نه حتی نسخه بعدیشون تایید شده که در حال ساخته و فقط شایعاتی در موردشون هست ( میدونیم احتمال ساخته شون بالا هستش به خاطر موفقیت بالا شون ولی در هر صورت …) اگه با این فرمون بخواد برید باید اسم fable ۴ و gears 6 رو هم میاوردید چون اونام احتمال ساخت نسخه بعدی شون وجود داره
  استدیو blueprint که هیچی حتی اسم بازی بعدیشون هم مشخص نیست و اومد اسمش یعنی الان باید هرچی استدیو وجود داره که ممکنه بازی در حال ساخت داشته باشه رو هم بیاریم تو لیست
  یکم تو نوشتن مقاله هاتون دقت کنید یا حداقل یه تیتر بهتر پیدا کنید ( انتها تیتر تون بنویسید با یکم طرفداری از سونی )

  17Thumb up 12Thumb down
  • مهدی رضایی گفت:

   بازی استودیو یلوپرینت تایید شده رسما و فقط اسمش مشخص نیست و حتی مشخص هم شده که یک ریمیکه و ربطی به سونی فن بودن یا نبودن نداره
   ممنون از نظرتون

   4Thumb up 3Thumb down
   • fbjg گفت:

    ممنون ازتون بابت پاسخگویی . ولی به نظرم اگه اسم بلوپرینت نمیومد بهتر بود . هرچی باشه راجب عناوین تایید و احتمالی صحبت میکنیم ، حداقل گاد یا هورایزن آیپی های مشخص و معلومی هستند ولی عنوان این استدیو مجموعه ای از احتمالات هستش و تا زمان معرفی هیچی نمیشه گفت ، بیشتر منظورم این بود که با اومدن این اسم لیستتون تا ۱۰۰ مورد ممکن بود بره .

    1Thumb up 2Thumb down
 • Redm0ndy.xbox گفت:

  انحصاری های سونی برای ps5 سونی فن های عزیز بهتر اطلاعات دارن
  گودفال
  بازی استودیو بلوپنت که ریمستره
  خدای جنگ هم ساختش تایید شده
  گرن توریسمو ۷
  و احتمال زیاد هورایزون ۲
  و احتمال زیاد اسپایدرمن ۲

  8Thumb up 4Thumb down
 • 2003 Hamid Reza گفت:

  خیلی ممنون اقای رضایی واقعا مقاله عالی بود
  مخصوصا عکس اخری

  4Thumb up 1Thumb down
 • Alimerica گفت:

  به نظرم سونی کمپانی هست که از کودکی خیلی ها ازش خاطره دارن و مایکروسافت هم برندی هس که اصلا نیاز به هیچی نداره برنده نسل بازی باز ها و گیمرها هستن که شاهکار های اینارو تجربه می کنن فقط می خوام روزی برسه که این شرکتها تولید کنسولشون رو متوقف کردن و دیگه اون کنسول رو از خط تولید خارج کردن بازی های نسل قبلیشون رو برای PC با ریمیک و ریمستر عرضه کنن چون هم بازیباز هایی که کنسول نداشتن تجربش می کنن و به خاطر قابلیتهای سخت افزار PC کسایی هم قبلا تجربه کردن باز می تونن تجربش کنن همه این بازیهایی که ساخته می شه با همین PC هست پس باس برگردن به جایی که خیلی ها انتظارش رو می کشن و از بابت خرید کنسولشون هم نگرانی نداشته باشن چون خیلی صبر ندارن و حاضرن پول بازی رو از قیمت واقعیش هم بیشتر بدن تا زودتر از بقیه تجربش کنن و فن های خاص خودشون رو هم دارن گاد اف وار تجربش آدم رو کنسول واجب می کنه

  5Thumb up 3Thumb down
 • Matin baniasadi گفت:

  باید به همین شکل در برابر مشکلات و بلایا دوام بیاوریم تا شاید، شاید بتوانیم یکی از کنسول‌های نسل بعد را تهیه کنیم

  عین حقیقته متاسفانه

  5Thumb up 0Thumb down
 • milad.ps5 گفت:

  من که pc میبندم بعدا اگه بتونم اما با تمام احترامی که برای مایکروساف و برند xbox قائلم همیشه انتخابم playstation خواهد بود

  5Thumb up 3Thumb down
 • PedramP224 گفت:

  میگم جدا از همه اینا چرا هی ایکس باکس فن و پلی استیشن فن بازی در بیاریم خداییش اگه یه چیزی خوبه بگیم خیلی بد بعضی اوقات تو بعضی مقالات همه به جون هم میفتن

  7Thumb up 2Thumb down
 • Amirreza.AC گفت:

  ممنون بابت مقاله ..
  اسپایدر من ۲ نیست توی لیست احتمالی ها

  2Thumb up 1Thumb down
 • Seyed A Painkiller Br35 Ba56 گفت:

  دیگه بهتره هر دو تا شرکت از بحث های سخت افزاری بکشن بیرون و تمرکز رو ببرن روی محتوا و بازی های انحصاری دیگه حالم داره از واژه هایی مثل ترافلاپس و اس اس دی بهم میخوره
  بعد از مراسم جوئن سونی و جولای مایکروسافت خیلی چیز ها مشخص میشه اون استارت اول نسل و وجهه ای که کنسول بین گیمر ها پیدا میکنه خیلی مهمه قیمت و سیاست هایی که در پیش میگیرن و…

  4Thumb up 0Thumb down
 • Reason گفت:

  ممنون از مقاله ی خوبتون
  نکته ی جالبی که وجود داره اینه که مایکروسافت در حال توسعه ی ایپی های کاملا جدید هست، ولی در مورد سونی تا جایی که تا به الان مطلع هستیم عناوین دنباله ی عناوینی هستن که در طی نسلهای گذشته ریشه دووندن، و این تنوع در عناوین دو کنسول میتونه خیلی جذاب باشه!!
  گرچه مایکروسافت هم عناوین پیشین رو جلو خواهد برد، سونی هم قطعا آیپی های جدیدی رو معرفی خواهد کرد

  1Thumb up 0Thumb down
 • dragon 313 گفت:

  سلام آقای رضایی،مقاله خوبی بود.ولی یه نکته رویداد مایکروسافت عناوین ترد پارتی بود.یعنی اسکورن قراره برای پی سی هم باشه و جالبه بدونید این بازی در اول اسپانسرش ولو و انویدیا بود و با مذاکره مایکروسافت قراره رو ایکس باکس بیاد چطور میشه انحصاری رو ایکس باکس باشه؟برایت مموری هم همینطور.موفق باشید.

  2Thumb up 2Thumb down
 • ERFAN103079 گفت:

  آخه به چی این بازی ها باید گفت انحصاری وقتی بعد مدتی برای همه پلتفرم ها میان؟ Neutral

  2Thumb up 1Thumb down
 • kamran. best1 گفت:

  لطفا اخبار مربوط به بازی pes2021 و fifa 21 رو هم پوشش بدید .. چراا هیچ خبری از این دو بازی محبوب نمیذارید …جدال این دو کم از جنگ سونی و ایکس باکس نداره که انقد روش پافشاری میکنید با تشکر

  1Thumb up 0Thumb down
 • Knight Artorias گفت:

  من به شخصه فقط به دنبال پیشرفت ویدیو گیم هستم و اصلا هم برام مهم نیست که چه شرکتی بهتر باشه.
  الان مدتیه نینتندو فوق‌العاده عمل کرده و حیف پول نیست بخرم.
  از اون ور به خاطر سرویس گیم پس و این مبالغ نجومی احتمالا به سمت ایکس باکس برم.
  هر چند سونی انحصاری قوی میده ولی ترجیح میدم تعداد بازیام بیشتر باشه تا همون انحصاری ها رو هم با کلی مشقت تجربه کنم.

  0Thumb up 0Thumb down
 • Republic of Sega گفت:

  انحصاری؟!؟ برای ایکس باکس سری ایکس Thinking
  عاخه وقتی قراره برای windows به صورت همزمان منتشر بشه که دیگه انحصاری محسوب نمیشه

  0Thumb up 0Thumb down