دنیایی جدید اما آشنا | انتظاراتی که از نسخه‌ی بعدی Half-Life داریم

۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

شرکت ولو (Valve) بالاخره بعد از ۱۳ سال، با ساخت بازی Half-Life: Alyx، سری Half-Life را احیا کرد. اما این بازی آن‌ چیزی نبود که طرفداران انتظار آن را داشتند. از طرفی، این بازی ادامه‌ای برای داستان Half-Life 2: Chapter Two نبود و از طرفی دیگر، تنها برای هدست‌های واقعیت مجازی و تکنولوژی VR توسعه داده شده بود. داستان بازی Half-Life: Alyx جایی میان دو بازی Half-Life و Half-Life 2 جریان دارد و شامل بسیاری از شخصیت‌های آشنای این سری بازی است.

به هر حال، پایان بازی Half-Life: Alyx خبر از این می‌دهد که شرکت ولو، قصد دارد تا این سری را در آینده ادامه دهد و قصد ندارد به این زودی، پرونده‌ی این سری بازی را ببندد. همچنین این شرکت به طور مستقیم نیز گفته بود که بازی Half-Life: Alyx تنها شروع کار آن‌ها برروی این سری است و در آینده عناوین بیشتری از این سری را توسعه خواهد داد. اما سوال اصلی این است که در ادامه، شاهد عرضه‌ی کدام یک از دو بازی Half-Life: Alyx 2 و Half-Life 3 خواهیم بود؟ در این مقاله قصد داریم تا پاسخ‌های احتمالی این سوال را بررسی کنیم.

نسخه‌ی بعدی سری Half-Life چه زمانی عرضه خواهد شد؟

در حال حاضر، بسیار زود است که بخواهیم در مورد زمان انتشار بازی Half-Life: Alyx 2 یا Half-Life 3 صحبت کنیم. اما با توجه به اطلاعاتی که به تازگی از سوی شرکت ولو منتشر شده است، می‌توانیم حدس‌هایی را در این زمینه داشته باشیم. این شرکت معتقد است که ساخت نسخه‌ی بعدی بازی دیگر ۱۳ سال طول نخواهد کشید و همچنین یکی از طراحان اصلی این بازی نیز در مصاحبه‌ای گفته است که او دیگر برای این مقدار زمان ساخت، پیر شده است. اما زودتر از ۱۳ سال، وعده‌ی هیجان انگیزی نیست. ساخت بازی Half-Life: Alyx به طور تقریبی ۴ سال طول کشید و این در شرایطی بود که شرکت ولو تصمیم داشت تا این بازی را برای واقعیت مجازی توسعه دهد و در عین حال نیز، بزرگ‌ترین تیم این شرکت در حال کار بر‌روی این بازی بود. به همین سبب، اگر ولو تصمیم نگیرد تا باری دیگر از بزرگ‌ترین تیم خود برای ساخت Half-Life بعدی استفاده کند و تیم کوچکی را برای این کار مسئول کند، ساخت نسخه‌ی بعدی این سری حتی بیشتر از ۴ سال طول خواهد کشید.

مدتی پیش بود که یکی از طراحان بازی افشاگری‌های عجیبی را در مورد این سری بازی انجام داد. او گفت که شرکت ولو بلافاصله بعد از عرضه‌ی بازی Half-Life 2: Chapter Two در حال توسعه‌ی بازی Half-Life 2: Chapter Three بوده است و در ادامه تصمیم گرفته است تا از ادامه‌ی ساخت این بازی دست کشیده و به سراغ پروژه‌های دیگری برود. همچنین این شرکت در یک دوره‌ی طولانی مشغول به توسعه‌ی موتور داخلی خود یعنی Source 2 بوده است و به همین سبب، ۱۳ سال طول کشید تا این شرکت دوباره بتواند به صنعت بازی‌سازی برگردد و نسخه‌ی جدید سری Half-Life را توسعه دهد. حال دیگر به نظر می‌رسد که شرکت ولو به ثبات مد نظر خود رسیده است و دیگر قرار نیست تا سالیان زیادی را منتظر عرضه‌ی نسخه‌ی بعدی سری Half-Life باشیم.

آیا نسخه‌ی بعدی نیز از تکنولوژی VR استفاده خواهد کرد؟

Half-Life: Alyx یکی از بهترین تجربه‌های حال حاضر در زمینه‌ی واقعیت مجازی است. در سال ۲۰۱۵ بود که شرکت ولو به صورت حرفه‌ای، کار و تحقیقات خود را بر‌روی پلتفرم‌های واقعیت مجازی شروع کرد و هم‌اکنون به نظر می‌رسد که تلاش‌های این شرکت پرثمر بوده‌اند. عنوان Half-Life: Alyx یک بازی تماما وابسته به هدست‌های واقعیت مجازی است و بازی‌بازان قادر نیستند تا بدون هدست، به تجربه‌ی آن بپردازند. این بازی در مجموع ۱۰ ساعت گیم‌پلی دارد و تجربه‌ی کاملی را در زمینه‌ی یک بازی واقعیت مجازی ارائه می‌کند. اما آیا برای تجربه‌ی بازی بعدی سری Half-Life نیز نیاز به هدست‌های واقعیت مجازی خواهیم داشت؟

شرکت ولو، در یک مصاحبه با وبسایت خبری PCGamer گفته بود، که در حال حاضر در زمینه‌ی واقعیت مجازی بودن یا نبودن نسخه‌ی بعدی این سری، تصمیم مشخصی را نگرفته است. اینکه گیم‌پلی نسخه‌ی بعدی چگونه باشد، بستگی به این دارد که آیا ساخته شدن بازی Half-Life: Alyx برای هدست‌های واقعیت مجازی، به مذاق طرفداران خوش امده است یا خیر. تاکنون، این بازی موفق شده است تا نقد‌های بسیار موفقی را از سوی منتقدین دریافت کند و همچنین طرفدارانی که موفق به تجربه‌ی این بازی شده‌اند، رضایت کاملی را از آن داشته‌اند. اما به هر حال، ولو گفته است که چشم‌انداز آن‌ها برای نسخه‌ی بعدی این سری، بستگی به این دارد که چه تعداد از بازی‌بازان برای تجربه کردن Half-Life: Alyx، راضی به خرید یک هدست واقعیت مجازی شده‌اند. البته فروش بسیار بالای هدست‌ واقعیت مجازی Index در این اواخر، نشان می‌دهد که ولو در این زمینه موفق بوده است؛ اما به هر حال، هنوز هم بسیاری از بازی‌بازان، قادر به خرید یک هدست واقعیت مجازی نیستند. در روز‌های اول انتشار این بازی، تعداد کسانی که این بازی را در پلتفرم‌هایی نظیر توییچ مشاهده می‌کردند، ده برابر بیشتر از کسانی بود که مشغول به تجربه‌ی این بازی بودند و این یک ضرر محسوب می‌شود. به احتمال زیاد، اگر نسخه‌ی بعدی این سری؛ بازی مورد انتظار Half-Life 3 بوده و فقط برای هدست‌های واقعیت مجازی توسعه یافته باشد، طرفداران زیادی ناراحت و ناامید خواهند شد.

عنوان و داستان نسخه‌ی بعدی بازی چه خواهد بود؟ Half-Life Alyx 2 یا Half-Life 3؟

در حال حاضر نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که در نسخه‌ی بعدی بازی چه چیزی انتظار مارا می‌کشد. اما موارد زیادی هستند که به بازی Half-Life 3 اشاره می‌کنند. همانطور که در اوایل مقاله اشاره کردیم، Half-Life: Alyx جایی میان دو بازی Half-Life و Half-Life 2 جریان دارد و یک نسخه‌ی فرعی برای این سری محسوب می‌شود؛ اما اشارات زیادی را به داستان اصلی این سری دارد و از بسیاری از جهات آن را گسترش داده است. داستان بازی در City 17 جریان دارد، جایی که الیکس ونس (Alyx Vance) قصد دارد تا با وارد شدن به یک ساختمان در بالای شهر، گوردون فریمن (Gordon Freeman) را نجات دهد و در عوض، با نیروی ماورایی آشنای این سری یعنی G-Man برخورد می‌کند.

در ادامه، G-Man الیکس را به عنوان نیروی جدید خود و به جای نیروی قبلی خود یعنی فریمن، استخدام می‌کند. از اینجا به بعد است که بازی سعی می‌کند تا وقایع پایانی بازی Half-Life 2: Episode Two را تغییر دهد. در ادامه G-Man الیکس را به جایی در وقایع پایانی بازی Half-Life: Episode Two می‌برد و شاهد کشته شدن Combine Advisor و نجات داده شدن Eli Vance توسط الیکس هستیم. در نهایت، صحنه‌ی پایانی بازی را شاهد هستیم که از دید شخصیت محبوب این سری یعنی گوردون فریمن روایت می‌شود. جایی که الیکس به او دیلمی را داده و به او می‌گوید که کار‌های زیادی را برای انجام دادن داریم. اما زمانی نمی‌گذرد که G-Man الیکس را در مکانی به نام Statis گرفتار می‌کند و حال این وظیفه‌ی فریمن و الی ونس است که او را نجات دهند.

احتمال اینکه نسخه‌ی بعدی بازی Half-Life 3 باشد، بسیار زیاد است و ما شاهد گوردون فریمنی خواهیم بود که قصد دارد تا الیکس را از سرنوشتی نا‌معلوم نجات دهد. اما ولو می‌تواند در ادامه بازی Half-Life: Alyx 2 را نیز بعد از وقایع Half-Life 3 عرضه کند و داستانی دیگر را از چشمان الیکس ونس روایت کند. مساله اصلی این است که نسخه‌های فرعی مجموعه‌ی Half-Life هیچگاه بی فایده نبوده‌اند و Alyx نیز همانند دو بازی Half-Life: Blue Shift و Opossing Force، پیچیدگی‌های بیشتری را به این سری اضافه کرده، که به گسترش جهان این مجموعه کمک شایانی کرده است. در نهایت باید منتظر بمانیم و ببینیم که طی سال‌های آینده، ولو چه تصمیمی را برای این سری بازی خواهد گرفت.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید