گیفت کارت
گیفت کارت
گیفت کارت 98

معجون جنگ و خون و خیانت | نقد و بررسی Call of Duty:Modern Warfare 2 Campaign Remastered

مقالات ، نقد و بررسی ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

قطعا فرنچایز Call Of Duty یکی از محبوب‌ترین‌ها در جهان بازی‌های ویدیویی است و البته اگر پای یکی از بهترین نسخه‌های فرنچایز هم در میان باشد دیگر کوچک و بزرگ به احترام آن کلاه از سر برمیدارند. چیزی که مهم است کیفیت خوب Campaign اکثر نسخه‌های این سری است و باید اغراق کنیم که هیچ بازی شوتری نمی‌تواند و احتمالا نخواهد توانست در برابر داستان و شخصیت‌پردازی این سری قدعلم کند. Call Of Duty و عنوانی از آن که هم اکنون قصد بررسی آن را داریم، Call Of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered تحت هر شرایطی دوست‌داشتنی هستند. حال ممکن است گاهی این دوست‌داشتن کم و زیاد شود و به بخش‌های مختلف آن سرایت کند; مثلا BO3 بخش تک‌نفره بسیار ضعیفی داشت و به جای آن بخش چندنفره شاهکاری داشت. ما همواره COD را دوست‌داریم، این واقعیتی انکارناپذیر است.

نسخه اصلی بازی، Call of Duty Modern Warfare 2 از نظر بسیاری بهترین نسخه کل تاریخ این عنوان است و از نظر برخی دیگر جزء سه نسخه خوب آن. در هر حال شاهکار بودن این عنوان نظری جمعیست و متای ۹۴ آن هم مهر تاییدی بر آن است. هرچند همواره انسان‌ها و منتقدینی بیمار وجود دارند که به دنبال پاییدن کشیدن شاهکارها هستند و نمونه آن هم سایت My Gamer است که به نسخه اصلی بازی ۷۸ داده و خود را مضحکه عام و خاص کرد. امروزه تعداد این منتقدین بیمار افزایش هم یافته تا جایی که می‌بینیم چه عناوین عالی متاهای بسیار پایین‌تر از حقشان می‌گیرند. در هرحال، چند روزی است نسخه ریمسترشده Modern Warfare 2 با اضافه کردن لفظ Campaign Remastered به بازار عرضه شده و با نقد و بررسی این بازی محبوب اکتیویژن با شما همراهان گیمفا هستیم.

امروزه تعداد این منتقدین بیمار افزایش هم یافته تا جایی که می‌بینیم چه عناوین عالی متاهای بسیار پایین‌تر از حقشان می‌گیرند. در هرحال، چند روزی است نسخه ریمسترشده Modern Warfare 2 با اضافه کردن لفظ Campaign Remastered به بازار عرضه شده و با نقد و بررسی این بازی محبوب اکتیویژن با شما همراهان گیمفا هستیم.

داستان بازی بدون کم و کاست همان داستان بازی اصلی است و تفاوتی نکرده. بعد از مرگ عمران زاخائف در نسخه قبل، حال این تروریست در کشور تروریست‌پرور روسیه(در جهان بازی) یک قهرمان خوانده می‌شود. قهرمان خوانده شدن او طبعاتی چون تشکیل گروهک‌هایی افراطی برای حمایت از او دارد. ویکتور ماکاروف، یکی از پست‌ترین شخصیت‌های این فرنچایز، جدی‌ترین پیرو زاخائف معرفی شده و گروه نظامی خود را تشکیل می‌هد. یکی از اقدامات او به رگبار بستن مردم روسیه در فرودگاه و نوشتن آن به پای ارتش آمریکاست. به طور غیرمنطقی و در میانه نبود دلایل داستانی کافی برای گیمر، روسیه به آمریکا تحت فرماندهی ماکاروف حمله می‌کند و یک جنگ جهانی غیرمنتظره ایجاد می‌شود. هرچند این که میگویم غیرکافی به معنای ضعف بازی نیست. این اتفاق در ابتدا بسیار غیرمنطقی است اما در ادامه بازی با ترفندهای مختلف چنان قانعتان می‌کند که با چشمانی خون‌آلود به جنگ با روس‌ها و خائنین به آمریکا می‌روید. پیچیدگی‌های  داستان هم به اندازه کافی کامل و زیاد هستند.

داستان بازی بدون کم و کاست همان داستان بازی اصلی است و تفاوتی نکرده. بعد از مرگ عمران زاخائف در نسخه قبل، حال این تروریست در کشور تروریست‌پرور روسیه(در جهان بازی) یک قهرمان خوانده می‌شود. قهرمان خوانده شدن او طبعاتی چون تشکیل گروهک‌هایی افراطی برای حمایت از او دارد. ویکتور ماکاروف، یکی از پست‌ترین شخصیت‌های این فرنچایز، جدی‌ترین پیرو زاخائف معرفی شده و گروه نظامی خود را تشکیل می‌هد. یکی از اقدامات او به رگبار بستن مردم روسیه در فرودگاه و نوشتن آن به پای ارتش آمریکاست. به طور غیرمنطقی و در میانه نبود دلایل داستانی کافی برای گیمر، روسیه به آمریکا تحت فرماندهی ماکاروف حمله می‌کند و یک جنگ جهانی غیرمنتظره ایجاد می‌شود

کاراکترهای تاثیرگذار و نمادین بازی همچون پرایس، مکتاویش و Ghost چنان داستان را با حیبت جذاب خود پیش می‌برند که اصلا چیزهایی چون کمبود کاراکترهای مهم را در روند داستان حس نخواهید کرد. به قطع میگویم این سه کاراکتر آنقدر خوب و کارشده هستند که می‌توانند به طور جداگانه نقش پروتاگونیست بازی را ایفا کنند. همچنین بازگشت به این شخصیت‌ها در خط داستانی محبوبمان و خارج از ریبوت سال ۲۰۱۹، حس صمیمانه‌تر و نزدیک‌تری دارد و واقعا خوشایند است. کمپین از دید چند شخصیت چون افراد ارتش آمریکا مانند Sanderson و رامیرز دنبال می‌کنید و از این لحاظ اصلا با پدیده تکرار روبه رو نیستیم. واقعا کار اکتیویژن در شخصیت‌پردازی بی‌نظیر بوده است. سندرسون در پشت صحنه فعالیت کرده و فعالیت‌های روس‌ها را ارزیابی کرده و رامیرز را در میدان نبرد بسیار کمک می‌کند. رامیرز هم در خط مقدم به دفاع از خاک وظنش می‌پردازد.

کاراکترهای تاثیرگذار و نمادین بازی همچون پرایس، مکتاویش و Ghost چنان داستان را با حیبت جذاب خود پیش می‌برند که اصلا چیزهایی چون کمبود کاراکترهای مهم را در روند داستان حس نخواهید کرد. به قطع میگویم این سه کاراکتر آنقدر خوب و کارشده هستند که می‌توانند به طور جداگانه نقش پروتاگونیست بازی را ایفا کنند.همچنین بازگشت به این شخصیت‌ها در خط داستانی محبوبمان و خارج از ریبوت سال ۲۰۱۹، حس صمیمانه‌تر و نزدیک‌تری دارد و واقعا خوشایند است. کمپین از دید چند شخیت چون افراد ارتش آمریکا مانند Sanderson و رامیرز دنبال می‌کنید و از این لحاظ اصلا با پدیده تکرار روبه رو نیستیم.

اگر نگران هستید که این Remasterبه مراحل مورد علاقه‌تان لطمه زده و تغییرات غیر منطقی در آن ایجاد کرده این نگرانی را از خود دور کنید. بازی کاملا به نسخه اصلی وفادار بوده و با جزئیات کامل مراحل ریمستر شده است. تنها تفاوتی که این عنوان با بازی اصلی دارد، پیشرفت‌های گرافیکی تکسچرها، اضافه شدن انیمیشن ‌هایی جدید به شخصیت‌ها و تغییرات جزئی صحنه‌هاست تا امرزی‌تر و دلچسب‌تر به نظر بیایند. خوشبختانه بازی به نامش وفا کرده و شاهد حذفیات یا اضافاتی نیستیم و دقیقا همان عنوان را با پیشرفت‌های تکنیکی و فنی به بازار عرضه کرده است. مدل کاراکترها بسیار چشم‌نواز است و المنت‌هایی از فوتورئالیسم هم به طرز شگفت‌آمیزی در بازی وجود دارد. لیپ‌سینک شخصیت‌ها با اضافه شدن انیمیشن‌هایی زیبا بسیار بهتر شده و کاملا هم هماهنگ است. در حالی که انتظارش را نداشتیم اما حتی اکتیویژن برای آنکه بازیکنان بیشتر درگیر کمپین شوند و حتبی برای بازیکنان قدیمی هم جذاب باشد، صحنات اضافه‌ای را هم طراحی کرده. به عنوان مثال در جاهایی انفجارهایی جدید طراحی کرده یا نابود شدن یک مکان جدید را در بازی قرار داده. این تغییرات هرچند جزئی اما در تجربه نهایی شما تفاوت بسیاری ایجاد میکنند و واقعا لذت‌بخش هستند.

اگر نگران هستید که این Remasterبه مراحل مورد علاقه‌تان لطمه زده و تغییرات غیر منطقی در آن ایجاد کرده این نگرانی را از خود دور کنید. بازی کاملا به نسخه اصلی وفادار بوده و با جزئیات کامل مراحل ریمستر شده است. تنها تفاوتی که این عنوان با بازی اصلی دارد، پیشرفت‌های گرافیکی تکسچرها، اضافه شدن انیمیشن ‌هایی جدید به شخصیت‌ها و تغییرات جزئی صحنه‌هاست تا امرزی‌تر و دلچسب‌تر به نظر بیایند. خوشبختانه بازی به نامش وفا کرده و شاهد حذفیات یا اضافاتی نیستیم و دقیقا همان عنوان را با پیشرفت‌های تکنیکی و فنی به بازار عرضه کرده است.

یکی از پیشرفت‌های بسیار خوب دیگر گرافیکی بازی Depth Of Field جدید بازی و کار کردن سازندگان بر روی Particle Effectها بود. اکنون شما در زمانی که روی یک هدف زوم میکنید آن هدف در مرکز توجه قرار گرفته و باقی محیط اطراف آن به لطف Blur پیشرفته بازی در پس زمینه‌قرار گرفته و تار می‌شوند. به همین دلیل اکنون تمرکز بیشتری برای زدن اهداف در شلوغی‌ها خواهید داشت. Motion Blurبازی هم بهبود یافته و در لحظات مختلف به خوبی هیجان را به محیط اطرافتان اضافه می‌کند. این پیشرفت‌ها در PS4 Pro به وضوح بیشتر هستند و تجربه بازی در آن پلتفرم جذاب‌تر خواهد بود.

صداگذاری و موسیقی در بازی در سطحی فرای خوب قرار دارد. چه خاطره ها که با صدای زیبا و پرابهت شخصیت‌هایی چون پرایس، گوست و سوپ نساختیم و هنوز هم که هنوز است صدایشان در گوشمان زمزمه می‌شود. فریادهای Soap کاپیتان را هیچ‌گاه فراموش نکردیم و وقتی این ریمستر را بازی می‌کنید گویی خاطرات مجددا زنده شده اند و دارند جلوی چشمتان رژه می‌روند. چه کسی جز صداگذار اصلی پرایس می‌تواند What The Hell Kind Of Name Is Soap را با آن لحن مردانه و دلنشین بگوید. طبق انتظار در این بازسازی هم از صداگذاران و موسیقی‌های بازی اصلی استفاده شده و شاهد هیچ کم و کاستی نیستیم. موسیقی هم در بازی از منو گرفته تا تیتراژ پایانی لحظات به یادماندنی را برای شما می‌سازد و ریتمش به خوبی در لحظات مختلف تغییر می‌کند. بیشتر شاهد قطعات هیجانی هستیم که و البته حماسی که کاملا مناسب یک بازی حماسی چون Call Of Duty Modern Warfare 2 است.

تنها مشکلاتی که در بازی مشاهده کردم، عدم وجود بخش چندنفره و بخش زیبای Spec Ops بود. به خصوص آنکه حال محیط بازی با بهبودهای صورت گرفته پتانسیل بسیار زیادی برای مراحلی چون خنثی‌سازی بمب یا نجات گروگان‌ها داشت، اما مراحل Special Ops به طور کامل حذف شده‌اند و تنها می‌توانید کمپین بازی را تجربه کنید.

یکی از پیشرفت‌های بسیار خوب دیگر گرافیکی بازی Depth Of Field جدید بازی و کار کردن سازندگان بر روی Particle Effectها بود. اکنون شما در زمانی که روی یک هدف زوم میکنید آن هدف در مرکز توجه قرار گرفته و باقی محیط اطراف آن به لطف Blur پیشرفته بازی در پس زمینه‌قرار گرفته و تار می‌شوند. به همین دلیل اکنون تمرکز بیشتری برای زدن اهداف در شلوغی‌ها خواهید داشت. Motion Blurبازی هم بهبود یافته و در لحظات مختلف به خوبی هیجان را به محیط اطرافتان اضافه می‌کند. این پیشرفت‌ها در PS4 Pro به وضوح بیشتر هستند و تجربه بازی در آن پلتفرم جذاب‌تر خواهد بود.

در نهایت Call Of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered همانطور که از نامش پیداست کمپین بازی را به خوبی ریمستر کرده و در کنار تجربه‌ای نوستالژیک برای بازیکنان قدیمی یک شوتر بسیار خوب برای افرادیست که نسخه اصلی را هم بازی نکرده‌اند. المان‌های گیم‌پلی با وجود گدشت ۱۱ سال اصلا تکراری و خسته‌کننده نیستند و پیشرفت‌های گرافیکی بازی کاملا مشخص و موفق هستند. قیمت بازی هم بسیار مناسب است و کاملا ارزش خرید را دارد.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

گیفتی