درخواست ۱۰۰ میلیون دلاری یک هکر برای کدهای گرافیکی اکس‌باکس سری اکس

Xbox Scarlett ، اخبار ، اخبار بازی ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵

همان‌طور که می‌دانید، کم‌تر از یک سال دیگر تا انتشار کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت زمان باقی مانده است. اگرچه با وجود مشکلات پیش آمده‌ی ناشی از گسترش ویروس کرونا خط تولید و تاریخ عرضه‌ی این کنسول مورد انتظار آسیب ندیده و دچار تغییر نشد ولی به نظر می‌رسد شرکت مایکروسافت حالا باید با مشکلی جدید روبه‌رو شود.

شرکت AMD روز گذشته مطلبی را در وبلاگ رسمی خود منتشر و بیان کرد که در ماه دسامبر سال گذشته‌ی میلادی شخصی با آن‌ها تماس گرفته و بیان کرده است که فایل‌ها و کدهای آزمایشی مربوط به کارت‌های گرافیک نسل فعلی و آینده‌ی آن‌ها را در اختیار دارد. براساس مطلب منتشر شده، این شخص برخی از فایل‌ها را در فضای مجازی منتشر کرده بود که تمامی آن‌ها بلافاصله حذف شده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد این شخص هنوز فایل‌های افشا نشده‌ی بیشتری را در اختیار دارد. با این حال، شرکت AMD بیان کرده است که «فایل‌های گرافیکی سرقت شده تاثیری در بازار رقابتی یا بحث امنیت محصولات آن‌ها نخواهد داشت».

به گفته‌ی شرکت AMD، آن‌ها در حال حاضر با همکاری نیروهای امنیتی تلاش دارند این مشکل را به صورت کامل رفع کند. وب‌سایت TorrentFreak اخیرا گزارشی را منتشر و بیان کرده بود که شرکت AMD چندین اخطاریه‌ی را برای Github ارسال و از آن‌ها خواسته است تا فایل‌های سرقتی قرار گرفته را به سرعت حذف کنند. بسیاری بر این باور بودند که فایل‌های منتشر شده به کدهای کارت‌های گرافیکی Navi و Arden شرکت AMD مربوط می‌شود که احتمالا در طراحی کارت گرافیک کنسول اکس‌باکس سری اکس نیز استفاده شده‌اند.

وب‌سایت خبری TorrentFreak ماجرای اخطاریه‌های صادر شده را دنبال کرده و در نهایت موفق شده است تا با شخص منتشر کننده‌ی این فایل‌ها تماس برقرار کند. براساس این گزارش، شخص یاد شده بیان کرده است که:

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، من کدهای مربوط به کارت‌های گرافیک Navi شرکت AMD را در یک رایانه‌ی هک شده پیدا کردم. این کدها به شکل غیرمنتظره‌ای از یک کامپیوتر و سرور که هیچ گونه محافظتی نداشتند، به دست آمده است. من مدتی بعد متوجه ماهیت فایل‌های موجود شدم. این فایل‌های به هیچ شکلی محافظت نشده بودند و حتی یک رمزنگاری ساده نیز نداشتند که واقعا تاسف‌بار است.

این شخص در ادامه ادعا کرده است که کدهای مربوط به کارت گرافیک استفاده شده در کنسول اکس‌باکس سری اکس نیز در این فایل‌ها حضور داشته‌اند. این شخص در ادامه بیان کرده است:

من هیچ تماسی درباره‌ی این موضوع با شرکت AMD نداشته‌ام چراکه کاملا مطمئن هستم که به جای پذیرش اشتباه خود، آن‌ها از من شکایت خواهند کرد. پس چرا نباید این فایل‌ها را در اختیار همه قرار دهم؟

احتمالا برای شما نیز این سوال وجود دارد که این شخص برای فروش فایل‌ها چه مبلغی را درخواست کرده است؟ در حال حاضر، این شخص فایل‌های مربوط به کدهای کارت‌های گرافیک کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت را ۱۰۰ میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده است ولی با این حال، در صورتی که در آینده‌ی نزدیک خریداری برای فایل‌ها پیدا نشود، این شخص تمامی فایل‌ها را به صورت عمومی منتشر خواهد کرد. به گفته‌ی این شخص، واکنش سریع شرکت AMD و تلاش بی‌وقفه‌ی آن‌ها برای بازپس گرفتن فایل‌ها ارزش بالا و معتبر بودن این فایل‌ها را نشان می‌دهد.

حال باید منتظر ماند و دید شرکت AMD و مایکروسافت چه واکنشی را نسبت به این موضوع نشان خواهد داد. این دو شرکت هنوز هیچ بیانیه‌ای را نسبت به صحت یا عدم درستی ادعای این شخص در دسترسی به فایل‌‎های مربوط به کارت گرافیک اکس‌باکس سری اکس را منتشر نکرده‌اند.

12345678910(36 رای, میانگین آرا 9٫53 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید