قدم به قدم تا ایستگاه نهم صنعت بازی | نگاهی جامع به نسل نهم کنسول ها

آنالیز ، مقالات ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

زمان به سرعت می گذرد…نسل هشتم سال آخر خود را سپری کرده و نفس های آن به شماره افتاده است. انگار همین دیروز بود که منتظر عرضه کنسول های نسل هشتم بودیم و برای تجربه عناوینی مانند Killzone:Shadowfall و یا Halo: Guardian روزشماری می کردیم…از آن روزها سالها می گذرد و نسل هشتم، پس از فراز و نشیب های مختلف و پستی بلندی های متعدد، به پایان راه خود نزدیک می شود. وقت آن است که دو کنسول PS4 و Xbox one، کنترلر خود را بیاویزند و جای خود را به جوان تر ها بدهند!
نسل هشتم اتفاقات تلخ و شیرین فراوانی به همراه داشت. هر چند در کل اتفاقات خوش آیند و مطلوب آن بسیار بیش تر از اتفاقات ناامیدکننده گاه و بیگاه بود. تولد عناوین ارزشمندی مانند Bloodborne, Horizon: Zero Dawn, Nioh, Hellblade, Dying light, Titanfall و عناوین بزرگ دیگر در طی عمر نزدیک به شش سال نسل هشتم رقم خورد. بازیبازان پرشماری در نسل هشتم به طور رسمی به جمع گیمرهای حرفه ای پیوستند و از لحظات بازی خود لذت بردند.
در کنار تمامی اتفاقات شیرین و مثبت اما، شاهد برخی اتفاقات بعضا ناامید کننده نیز بودیم. از عملی نشدن وعده اجرای بازیها بر روی فریم ثابت شصت گرفته، تا مشکلات متعدد و جان فرسای عناوین منتشره در دو سال آخر نسل هشتم از لحاظ گرافیکی. بسیاری از لذت بخش ترین و سرگرم کننده ترین عناوین دوسال اخیر، مانند Metro Exodus, Borderlands 3 و Days Gone تا حد زیادی قربانی مشکلات گرافیکی و افت فریم ها وحشتناک شدند. چه بسا برخی بازیها در اجرای رولن بر روی سی فریم نیز ناتوان بودند. چه بسا اگر این مشکلات و اتفاقات ناامیدکننده وجود نداشت، این دوسال آخر نسل هشتم به مراتب به یاد ماندنی تر میشد…
صحبت در مورد نسل هشتم بس است. چه شما یکی از کنسول های PS4, Xbox one و حتی Nintendo switch را در نسل جاری در اختیار داشتید، چه پلتفرم اصلی شما PC بود، قطعا به طور کامل تلخ و شیرین شش سال اخیر را چشیده اید. پس اجازه دهید برویم سراغ نسل نهم. نسلی که انتظار یک جهش بزرگ از لحاظ فنی و سرگرمی از آن انتظار می رود…

در مقاله پیش رو، سعی بر آن بوده است که نگاهی کلی اما دقیق، به کنسول های نسل نهم، عناوین انحصاری احتمالی و موارد مشابه انجام شود.

PS5 (عکس صرفا جنبه تزئینی دارد)

 • نگاهی به کنسول PlayStation 5:

مشخصات رسمی و تایید شده
CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)

GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency) Custom RDNA 2

Memory/Interface: 16GB GDDR6/256-bit

Memory: Bandwidth 448GB/s

Internal Storage: Custom 825GB SSD

IO Throughput: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)

Expandable: Storage NVMe SSD Slot

External Storage: USB HDD Support

Optical Drive: 4K UHD Blu-ray Drive

در مورد مشخصات فنی کنسول PS5, چند مسأله بیشتر از نکات دیگر قابل توجه است. اول از همه، قدرت ۱۰٫۲۸ ترافلاپس GPU کنسول، بدان معنی است که بر روی کاغذ، GPU کنسول نسل نهمی سونی از رقیب دیرینه خود نزدیک به پانزده تا بیست درصد ضعیف تر است. چرا که Xbox Series X قدرتی بالغ بر ۱۲ ترافلاپس به مخاطبان عرضه می دهد. البته بدیهی است که صرف بالاتر بودن ترافلاپس، نمی تواند به معنای ضعف کلی PlayStation 5 در مقابل Xbox Series X باشد. نکاتی مانند موتور گرافیکی مورد استفاده برای توسعه بازی، میزان Optimze بودن Engine و در کل سرعت پردازش کلی دو کنسول نیز بسیار حائز اهمیت است. اما با توجه به اطلاعاتی که فعلا در اختیار داریم، و از آنجایی که هیچ گونه تست، آزمایش عملی و مقایسه ای وجود ندارد، باید گفت Xbox Series X از لحاظ پردازش گرافیکی قدرتمند تر است. نکته دیگر در مورد سخت افزار PlayStation 5, که با بازخورد های طنز کاربران در توییتر، ردیت و سایر شبکه های مجازی نیز مواجه شد، حافظه عجیب و غیر مرسوم ۸۲۵ گیگابایتی داخل دستگاه بود. منطقی ترین و عقلانی ترین توجیه برای انتخاب این مقدار حافظه، به جای حافظه ای رایج تر مانند ۱ ترابایت، احتمالا ارزان تر شدن قیمت نهایی، و همچنین سرعت بیشتر هارد SSD مذکور است. هارد SSD ای که به نظر می رسد یکی از نقاط قوت PlayStation 5 به شمار می آید و برخی تحلیلگران حوزه سخت افزار، و همچنین برخی سازندگان استودیو های داخلی سونی، به تمجید از هارد پر سرعت SSD این کنسول پرداخته اند. گمانه زنی ها حاکی از آن است که با توجه به سرعت فوق العاده بالای دو هارد SSD کنسول های PlayStation 5 و‌Xbox Series X, مفهومی به نام “صفحه لودینگ” تا حد قابل توجهی در نسل نهم غریبه خواهد بود. چرا که به نظر می رسد بارگذاری عناوین با حجم و پردازش کم آن قدر سریع است که دیگر مجالی برای ارائه توضیحات کمکی و‌ Tips ها مختلف در صفحات لودینگ برخی بازی ها نخواهد بود. البته بدیهی است که عناوین سنگین تر و احتمالا جهان آزاد بسیار بزرگ، همچنان رقیبی قدر برای هارد های SSD به شمار می آیند. در کنار نکات بالا، از آنجایی که اطلاعات رسمی و تایید شده ای در مورد سیستم خنک کننده، ابعاد دستگاه و شکل ظاهری PlayStation 5 در دسترس نیست، امکان صحبت در مورد آن ها وجود ندارد.

 • عناوین احتمالی لانچ PlayStation 5:

همانطور که احتمالا می دانید، عرضه دو عنوان Ghost of Tsushima و The Last of Us part Two برای کنسول PlayStation 5 در زمان عرضه تایید شده است. پس باید گفت تا همین جا شاهد یک لانچ نسبتا قدرتمند برای کنسول نسل نهمی سونی هستیم. از طرف دیگر، احتمالا یک یا دو عنوان معرفی نشده دیگر، که ساخت استودیو های داخلی سونی هستند برای لانچ PlayStation 5 برنامه ریزی شده باشند. با توجه به درگیری و مشغله اکثر استودیو های بزرگ سونی، مانند ناتی داگ، سانتا مونیکا، ساکر پانچ و مدیا مولکول، حدس و گمانه زنی در مورد این عناوین احتمالی بسیار سخت و دور از ذهن خواهد بود. از طرف دیگر، بسته به زمان انتشار PlayStation 5, می توان با اطمینان از عرضه عناوین ورزشی سالانه مانند Madden NFL, FIFA, NBA 2k  و همچنین نسخه بعدی Call of Duty برای PlayStation 5 تا حد زیادی اطمینان داشت. از طرف دیگر احتمال عرضه عناوین انحصاری کوچک تر و خانوادگی مانند Knack یا عناوین مشابه نیز وجود دارد هر چند که همه این صحبت ها در حد شایعه و گمانه زنی است.

 • نگاهی به Backward Compatibility:

متاسفانه توضیحات مارک سرنی، معمار ارشد PlayStation 5 تا حد قابل توجهی در مورد این قابلیت گنگ و کلی بود. اول از آنکه هنوز مشخص نیست آیا این قابلیت فقط نسل قبل را در بر میگیرد یا شامل عناوین کنسول PlayStation 3 نیز می شود. از طرف دیگر در ابتدا اشاره شد حدود صد عنوان شاخص و مطرح PlayStation 4 از همان ابتدا بر روی کنسول نسل نهم سونی قابل اجرا هستند اما بعد تر اشاره شد احتمالا این رقم بالغ بر هزار عنوان می شود. از طرف دیگر مشخص نیست Backward Compatibility شامل ساپورت فیزیکی عناوین PlayStation 4 می شود، یا دیجیتالی یا هر دو. در کل در مورد این قابلیت مورد انتظار و مهم، باید منتظر انتشار اخبار بیشتر و دقیق تر ماند.

 • نگاهی به عناوین انحصاری سال های ابتدایی PlayStation 5:

سیاست سونی در قبال نسل نهم، کنسول PlayStation 5 و موارد دیگر، بسیار محافظه کارانه بوده است و به نظر می‌رود شاهد ادامه همین روند در یکی دو سال پس از عرضه کنسول نیز باشیم. هم اکنون ساخت و توسعه برخی عناوین انحصاری مطرح کاملا برای PlayStation 5 تایید شده است. اول از همه ساخت ادامه فرانچایز متحول شده God of War, و دیگری نسخه جدید مجموعه Marvel’s Spider-Man. البته در اینجا اشاره به این نکته نیز ضروری است که بابد به پروسه ساخت این عناوین دقت کرد. بازی تحسین شدهGod of War پنج سال در دست ساخت بوده و نهایتا در اواخر نسل هشتم عرضه گردید. با توجه به این نکته، و در نظر گرفتن مدت زمان حداقل پنج ساله توسعه نسخه جدید سری، امکان عرضه نسخه جدید God of War در زمانی زودتر از  ۲۰۲۲-۲۰۲۳ کاملا غیر ممکن است. همچنین بدیهی است که ترجیح سونی و سانتا مونیکا این باشد که هنگام عرضه نسخه بعد، تعداد دستگاه های فروخته شده PS5 به حدی رسیده باشد که فروش مناسب بازی را تضمین سازد.
در مورد Marvel’s Spider-Man البته شرایط متفاوت است و بنابر گمانه زنی های مختلف، عرضه بازی در بازه زمانی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ کاملا محتمل است. اگر این اتفاق رخ دهد عرضه نسخه جدید عنوان به شدت موفق Marvel’s Spider-Man, می تواند به فروش بیشتر PlayStation 5 در آن سال تا حد زیادی کنک کند، چرا که Marvel’s Spider-Man تبدیل به پرفروش ترین عموان انحصاری PlayStation 4 در نسل هشتم شد.
در کنار توضیحات بالا، باید اشاره کرد تا سال ۲۰۲۲, احتمال عرضه عنوانی دیگر از سوی Naughty Dog وجود دارد. چرا که با وجود صرف نیروی انسانی و مالی حداکثری جهت توسعه The Last of Us part Two, تیم کوچکی از سازندگان این استودیو بر روی عنوان معرفی نشده ای کار می کنند و احتمالا پس از عرضه The Last of Us part Two, اگر برنامه احتمالی جهت عرضه بسته الحاقی وجود نداشته باشد، تیم اصلی به آن تیم کوچک ملحق می گردند و کار توسعه آن عنوان معرفی نشده را ادامه می دهند. آن عنوان دوم یا نسخه جدید Uncharted است، یا یک IP کاملا جدید با فضایی متفاوت. تقویم عرضه عناوین ناتی داگ در نسل هفتم و هشتم البته نوید یک عنوان دیگر تا قبل از ۲۰۲۲ را می دهد.
عناوین انحصاری دیگر استودیو های سونی، مانند ساکر پانچ، مدیا مولکول، و دیگر استودیو های کوچک و بزرگ، تا حد زیادی وابسته به توسعه عناوین فعلی آنهاست و طبیعی است هر گونه اظهار نظر و گمانه زنی در این مورد کاملا غیر منطقی است.

سیاست سونی در قبال نسل نهم، کنسول PlayStation 5 و موارد دیگر، بسیار محافظه کارانه بوده است و به نظر می‌رود شاهد ادامه همین روند در یکی دو سال پس از عرضه کنسول نیز باشیم

 • انتظاراتی که از کنسول PlayStation 5 داریم:

اول از همه، باید بگویم مطالبی که به عنوان انتظارات میخوانید، نظرات شخصی من است و بدیهی است که نظر هر کس بر اساس صلاحدید شخصی خود  فرد است.
صادقانه بگویم، فارغ از مطالبی مانند شکل ظاهری کنسول، کم صدا بودن آن و یا موضوعاتی مانند رزولوشن ۴K, مهم ترین انتظاری که به شخصه از PlayStation 5 دارم، اجرای روان و ثابت تمامی بازی های، بر روی شصت فریم ثابت است. انتظاری که دور از ذهن به نظر نمی رسد چرا که از لحاظ قدرت، PlayStation 5 چیزی بین شش تا هشت برابر از کنسول پیشین خود قدرتمند است و بدیهی است انتظار فریم ریت ثابت شصت، به هیچ‌ وجه انتظاری غیر منطقی و دو‌ر از انصاف به شمار نمی آید. انتظار دیگر من، این است که سونی تا حد ممکن از عرضه کنسول های میان نسلی خودداری کند و تمام تمرکز استودیو های فرست پارتی خود را بر روی بهینه سازی عناوین برای PlayStation 5 قرار دهد. متاسفانه برخی عناوین عرضه شده انحصاری و غیرانحصاری یکی دو سال اخیر، بر روی PS4 معمولی کیفیت راضی کننده ای نداشتند و بخشی از جواب مسأله، در این نکته نهفته است که سازندگان عناوین مذکور، PlayStation 4 Pro. را به عنوان پلتفرم مبدأ در نظر می گرفتند چرا که قدرت ببشتری نسبت به کنسول پایه دارا بود. به همین دلیل و جهت تکرار نشدن اتفاقات مشابه، امیدوارم شاهد کنسول میان نسلی نباشیم و خود PlayStation 5 بتواند حداقل شش سال عناوین روز را به خوبی اجرا کند و تجربه ای فوق العاده برای مخاطبان به همراه داشته باشد. و به عنوان نکته آخر، امیدوارم شاهد برخی نقص ها و مشکلات فیزیکی و نرم افزاری در سال های ابتدایی عرضه کنسول PlayStation 5 نباشیم. نمی دانم آیا به خاطر می آورید یا نه اما در نسل هفتم، برخی از کنسول های ابتدایی PlayStation 3 با مشکل سه چراغه شدن مواجه می شدن که آن مسأله مساوی بود با از رده خارج شدن کنسول. البته بدیهی است که سونی قطعا اقدامات لازم را می اندیشد اما با توجه به قیمت سرسام آور احتمالی کنسول نسل نهم سونی در ایران، مشکل و خرابی دستگاه می تواند ضربه ای مهلک بر خریدار وارد سازد.

Xbox Series X…

 • نگاهی به کنسول Xbox Series X:

پردازنده‌ی گرافیکی: پردازنده‌ی گرافیکی شخصی‌سازی‌ شده‌ی RDNA 2، با قدرت ۱۲ ترافلاپس و ۵۲ واحد محاسباتی و با فرکانس ۱٫۸۲۵ گیگاهرتز

پردازنده‌ی مرکزی: پردازنده‌ی مرکزی شخصی‌سازی شده Zen 2 با ۸ هسته و فرکانس ۳٫۸ گیگاهرتز

اندازه‌ی تراشه:  ۳۶۰٫۴۵ میلی‌متر مربع

حافظه: ۱۶ گیگابایت با باس ۳۲۰mb

پروسه‌ی ساخت: ۷ نانومتری بهبود‌یافته

پهنای حافظه: ۱۰ گیگابایت با پهنای ۵۶۰ GB/s و ۱۰ گیگابایت با پهنای ۳۳۶ GB/s

فضای ذخیره‌ی داخلی: ۱ ترایابت SSD NVME

توان عملیاتی ورودی/خروجی: ۲٫۴ GB/s و ۴٫۸ GB/s (با بلوک سخت‌افزاری سفارشی، فشرده شده است)

فضای ذخیره‌‌ی خارجی قابل ارتقا: کارت گسترش‌دهنده‌ی ۱ ترابایتی

پشتیبانی از هارد اکسترنال USB 3.2

درایو نوری: درایور Bluray با کیفیت ۴K UHD

هدف عملکرد: اجرا در رزولوشن ۴K، با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و قابل ارتقا تا ۱۲۰ فریم بر ثانیه

قابل توجه ترین نکته در مورد مشخصات کنسول Xbox Series X, ترافلاپس بسیار قابل توجه GPU کنسول است که نه تنها از رقیب دیرینه خود حدود پانزده درصد قوی تر است، بلکه نسبت به کنسول نسل قبل ایکس باکس چیزی نزدیک به هشت برابر قوی تر است که همین مسأله جهشی بسیار فوق العاده را از حیث سخت افزار و پردازش نشان می دهد. در واقع همانند Xbox One X, مایکروسافت بار دیگر تمامی تلاش خود را در جهت ساخت کنسولی فوق العاده قدرتمند به کار گرفته است. قدرت بسیار قابل توجه Xbox Series X)حداقل روی کاغذ و با توجه به مشخصات)، خبری بسیار فوق العاده برای سازندگان و توسعه دهندگان بزرگ به شمار می آید چرا که هر چه بازیسازان با سیستم های قدرتمند تری مواجه باشند، دست آنها برای به اوج رساندن بازی هایشان بسیار بیش تر باز است. البته در این جا بد نیست که به این نکته نیز اشاره کنم که نگرانی نیز در مورد قیمت نهایی Xbox Series X وجود دارد که به نظر میرسد با قیمتی قابل توجه و نسبتا گران مواجه باشیم. شاید بتوان گفت تصمیم سونی در استفاده از سخت افزار متعادل تر، رسیدن به قیمت نهایی کم تر برای مخاطبان بوده است. چرا که از گذشته، قیمت معقول کنسول ها یکی از مهم ترین فاکتور های جذب بازیبازان و ترغیب آنها به خرید کنسول بوده است. چرا که بدیهی است نهایت کیفیت و قدرت خروجی، چه از لحاظ پردازش، رزولوشن خروجی و فریم ریت، و چه از لحاظ قابلیت های گرافیکی تنها از طریق PC های High End ممکن است و کنسول های بازی حرفی در این زمینه برای گفتن نخواهند داشت. به همین دلیل قیمت تمام شده Xbox Series X را باید اکنون مهم ترین دغدغه برای طرفداران برند ایکس باکس در نظر گرفت. چرا که می توان گفت از لحاظ قدرت سخت افزاری و نرم افزاری، خیال آن ها راحت است.

 • عناوین احتمالی لانچ Xbox Series X:

عرضه عنوان به شدت مورد انتظار Halo: Infinite, برای کنسول نسل نهمی مایکروسافت قطعی است. سازندگان نیز وعده کیفیت خروجی فوق العاده ای را بر روی Xbox Series X داده اند. از طرف دیگر نسخه ارتقاء یافته Gears 5 نیز از همان ابتدا و به عنوان بازی لانچ قابل تهیه خواهد بود. و البته یکی دیگر از عناوین لانچ این کنسول، دنباله عنوان تحسین شده Hellblade خواهد بود که معرفی آن توجهات بسیاری را به سمت کنسول Xbox Series X معطوف داشت و مایکروسافت نیز حساب ویژه ای بر روی این عنوان انحصاری باز کرده است. احتمال آنکه مایکروسافت و استودیو های داخلی آن یکی دو سوپرایز را در آستین داشته باشند نیز وجود دارد و ممکن است شاهد IP جدید در زمان لانچ Xbox Series X باشیم هر چند با توجه به سیاست های مایکروسافت در زمینه بازاریابی و تبلیغات، کمی این مسأله بعید به نظر می رسد. همچنین به نظر می رسد قابلیت Backward Compatibility این کنسول، فچغق العاده کامل و گسترده است و تمامی عناوین نسل های گذشته ایکس باکس را فرا می گیرد. در کل با توجه به سخت افزار قدرتمند این کنسول، و همچنین خریداری برخی استودیو های نسبتا مطرح در یکی دو سال اخیر توسط مایکروسافت، به نظر می رسد این کمپانی بزرگ قصد دارد ناکامی خود در نسل هشتم را در رقابت با رقیب دیرینه خود جبران کند و به روزهای طلایی نسل هفتم بازگردد. هر چند که باید اذعان کرد عرضه انحصاری های AAA می تواند پر رنگ ترین نقش را در این زمینه ایفا سازد و ورق را به سود Xbox Series X برگرداند. همچنین بدیهی است همانند صحبتی که در مورد PlayStation 5 کردم، عرصه عناوین ورزشی سال آینده مانند FIF, NbA 2K و PES در کنار نسخه جدید Call of Duty تقریبا قطعی به شمار می آید. البته به نظر می رسد گستردگی Backward Compatibility این کنسول، دست مخاطبان را برای انتخاب بازی مورد علاقه بسیار باز خواهد گذاشت.

 • نگاهی به عناوین انحصاری سال های اولیه Xbox Series X:

با توجه به عرضه Halo Infinite به عنوان یکی از بازیهای زمان عرضه کنسول، دنباله تقریباً حتمی سری هیلو زودتر از چهار-پنج سال دیگر، آن هم در خوش بینانه ترین حالت ممکن اتفاق نخواهد افتاد. اما باید گفت عرضه Gears 6, می تواند در بازه احتمالی اواخر ۲۰۲۱ تا تعطیلات ۲۰۲۲ امکان پذیر باشد چرا که سازندگان در طول این باز می توانند نسخه جدیدی سری را توسعه دهند و بعید به نظر می رسد مایکروسافت  مدت زمانی بیش از دو و نیم سال از عمر کنسول جدید خود را بدون نسخه جدید Gears بگذراند. در کنار عناوین بالا، فرانچایز Forza Horizon که با اختلاف زیاد برترین عنوان سبک ریسینگ به شمار می آید نیز قطعا از جمله مهم ترین برگ های برنده مایکروسافت در دو سال اول عرضه کنسول به شمار می آید و عرضه حداقل یک عنوان جدید از سری Motorsport یا Horizon, می تواند در جذب مخاطب برای کنسول نسل نهمی مایکروسافت بسیار تاثیر گذار باشد. در کنار این فرانچایز های نام آشنا، عرضه IP های جدید نیز کاملا منطقی به نظر می رسد خصوصا با توجه به این نکته که مایکروسافت سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه در چند وقت اخیر انجام داده است.

عرضه عنوان به شدت مورد انتظار Halo: Infinite, برای کنسول نسل نهمی مایکروسافت قطعی است. سازندگان نیز وعده کیفیت خروجی فوق العاده ای را بر روی Xbox Series X داده اند

 • انتطاراتی که از Xbox Series X داریم:

در زمینه انتظارات، همانند نکاتی که در مورد PlayStation 5 مطرح کردم، اول از همه فکر می کنم مهم ترین موضوع رسیدن به فریم ریت حداقل شصت، آن هم به صورت کامل ثابت است. هر چند صحبت هایی مبنی بر هدف قرار دادن ۱۲۰ فریم نیز به گوش می رسد اما منطقی است که انتظارات را در حد معقول نگه داریم و انتظار معجزه از یک کنسول ۵۰۰-۶۰۰ دلاری نداشته باشیم. در کنار این مسأله، فکر می کنم بزرگ ترین نقص و کمبود بزند ایکس باکس، مربوط به کمبود عناوین انحصاری بزرگ و AAA است. بخشی که رقیب مایکروسافت یعنی سونی در آن فوق العاده عالی عمل کرده است و نه تنها به طور موفق نسخه های جدید فرانچایز های پرچم دار خود مانند Uncharted و God of War را عرضه می کند، بلکه به طور مداوم به خلق IP های فوق العاده مانند Bloodborne و Horizon Zero Dawn نیز می پردازد. در واقع به نوعی می توان گفت در کنار قیمت تمام شده، خدمات جانبی و تبلیغات کلی، این عناوین انحصاری هستند که می توانند بر فروش کنسول های نسل نهم بیش از پیش تاثیر مستقیم و گسترده بگذارند…

سخن پایانی:

هنوز اطلاعات و نکات بسیاری در مورد کنسول های نسل نهم و بازیای مربوط آنها می بایست منتشر گردد تا آشنایی بیشتری پر این زمینه ایجاد گردد. اما با این وجود، اطلاعات و شایعات فعلی، نوید یک نبرد بسیار جذاب را بین دو برند بزرگ دنیای کنسول ها می دهند. البته باید دید شرکت بزرگ نینتندو چه حرکتی در نسل نهم انجام می دهد. هر چند به طور کلی، بازار عناوین نینتندو کاملا خاص و متفاوت است از بازار مخاطبان PlayStation 5 و‌Xbox Series X… در پایان نظر شما گیمفایی های عزیز در این رابطه چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

12345678910(39 رای, میانگین آرا 9٫05 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Ps5Gamer گفت:

  دوستان یه اشتباهی که بیشتر افراد می کنن اینه که به ssd، هارد میگن در صورتی که ssd یک نوع حافظه هستش و متاسفانه داخل متن هم با عنوان هارد نام برده شده که این کاملا اشتباه هست.

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 59Thumb up 4Thumb down
  • MAFIA)TOMAS ANJELO) گفت:

   در واقع solid شخصیت mgs3 نیست

   8Thumb up 11Thumb down
  • MAFIA)TOMAS ANJELO) گفت:

   چرا نظرم رو تایید نمی‌کنید
   آخه مگه مشکلی داره اشکالاتتون رو بهتون می گم
   آقا لطفا تصحیح کنید هم ایم مقاله رو هم مقاله قبلی

   8Thumb up 1Thumb down
  • hadiac گفت:

   قدرت سخت افزاری واسه من مهم نیست
   با پلی استیشن گیمر شدم با انحصاری های فوق العاده‌ش گیمر شدم
   و این مهم ترین رکن واسه منه

   35Thumb up 25Thumb down
  • Mohammad22xbox گفت:

   Memory gddr6 چیه پس نکنه اون هارده ssd هارده واقعا این چند روز چیزایی آدم میشنوه عجیب از طرفدارای سونی

   4Thumb up 14Thumb down
   • Ps5Gamer گفت:

    شما با یه جستجوی ساده توی گوگل می تونید منظور از هارد دیسک و ssd و تفاوتهاشون رو متوجه بشید. در ضمن این موضوع چه ربطی به طرفداری از سونی یا مایکروسافت داره!

    10Thumb up 1Thumb down
   • Old_Gamers گفت:

    دوست عزیز مموری گرافیک دی دی ار ۶ میزان رم یا حافظه موقت کارت گرافیک هست . هارد به حافظه ثابت با قطعات مکانیکی گفته میشه که صفحات مغناطیسی داره و جای نصب داده های ثابت مثل سیستم عامل و یا دیتای بازیها هست . اس اس دی هم در واقع کار همون هارد دیسک رو انجام میده ولی با سرعت خیلی بیشتر و بدون صفحات مکانیکی و مغناطیسی در واقع از نوع حافظه فلش هست .

    9Thumb up 1Thumb down
  • Mad19101991 گفت:

   این نسل دوستان نمیدونن چه قدرت هایی نهفته ای هم در سریز اکس و هم تو فایو وجود داره!
   اون دوستمون goldberg که اشاره به یه قدرت ۲۵ ترافلاپی تو سریز اکس میکنه کاملا درسته ولی اون در حالت اجرای ری تریس هستش ولی به دلیل اینکه مارک سرنی یه کنفرانس با تولید کننده ها داشت خیلی ها یا اصلا صحبت هاش رو ندیدن یا اینکه خیلی سطحی از کنارش رد شدن.
   در مورد اون SSD بحث برانگیز چند نکته رو از زبان مارک سرنی نقل قول میکنم اونم بدون کم و کاست!
   این SSD از ۱۲ کانال انتقال دیتا یه چیپ کنترل کننده و یه مغز پردازشی که بهش واحد کنترل I/O میگن تشکیل شده…تفاوت این SSD تو لود (بارگذاری) بسیار بسیار سریعتر تکسچرهاس.
   کاملا کاملا توجه کنین که اون لودینگ سنتی که همه فکر میکنن نیست!!!!!!!!!!!! وتفاوتش با SSD های معمولی ای که تو سریز اکس یا پی سی هست اینه که کاستومایز شده و شش لایه هست و از حداقل پهنای باند ۵/۵ گیگ تا ۸ الی ۹ گیگ در حالت فشرده ی عادی بهره میبره حالا چرا عادی؟
   چون حالت فشرده ی بهینه اش توسط یه نرم افزار فشرده سازی به اسم KRAKEN میتونه تا ۲۲ گیگ فشرده بشه… و برای اینکه اهمیت این این فشرده ساز رو بفهمید باید بدونید که ۹ هسته ذن۲ به طور جداگانه تو بخش I/O داره و چند هسته ی دیگه هم برای کارای انتقال و کپی و غیره دیگه هم داخل این بخش وجود داره… اما نکته مهم این SSD که تفاوت اصلیش با SSD های دیگه اینه که SSD های معمولی مثه سریز اکس یا پی سی به ازای هر گیگ پهنای باندشون نسبت به هاردهای معمولی فقط دو برابر لود تکسچرشون بالا میره، این یعنی اینکه SSD سریز اکس با حداکثر فشرده سازی که ۴/۸ گیگ هست میتونه ۹ الی ۱۰ برابر لود تکسچر سریعتری داشته باشه ولی ولی این رقم برای پلی فایو در حالت فشرده سازی معمولیش که ۸ الی ۹ گیگ پهنای باند داره به رقم باورنکردنی ۱۰۰ برابر میرسه و هنوز هم تا رقم ۲۲ گیگ در حالت بهینه و استفاده از دی کامپرسور KRAKEN فاصله ی زیادی داره!!!
   یعنی این نسل با قدرت اعجاب انگیز سریز اکس تو ری تریس و قدرت خامش و همچنین DX12 ULTIMATE و این SSD فوق قوق پر سرعت PS5 نمیدونم میخواد چه شکلی بشه!

   6Thumb up 9Thumb down
 • Reason گفت:

  ممنون آقای زاهدی، بسیار مقاله‌ی منصفانه و خوبی بود و تک تک جملات اطلاعاتی بود که در حال حاضر در دست داریم.
  در کل برای رقابت نسل بعد خیلی هیجان زده‌ام و احساس میکنم یه رقابت پایاپای رو تا انتهای نسل شاهد خواهیم بود

  19Thumb up 2Thumb down
 • Forza horizon 5 halo infinite hellblade 2 fable 4 گفت:

  من شما ها رو نمیدونم ولی اگه قرار باشه بحث موفقیت کنسول موردعلاقه ام باشه من راضی که عنوان انحصاری فقط برا کنسول نسل بعد باشه.
  مثل forza motorsport 8 که فقط برا xbox جدید بیاد..
  تا مثل قضیه نسل هفت نشه که اواخر بازیها میان نسلی شدند و متا نسل هفت از نسل هشت بهتر میشد.

  13Thumb up 32Thumb down
 • Pathfinder گفت:

  Series X ممکنه ۵۰ تا ۱۰۰ دلار گرونتر باشه ولی این هزینه خیلی زود برمیگرده به خاطر گیمپس Yes

  18Thumb up 32Thumb down
 • notagamer گفت:

  یکی از دوستان می گفتن ایکس باکس ۶ گیگابایت از رم رو برای سیستم عامل اشغال میکنه! این مورد تایید شده؟
  ps5 فکر می کنم از FreeBSD استفاده می کنه و فکر نمی کنم از نظر مصرف میزان رم با ایکس باکس تفاوت زیادی داشته باشه
  سیستم عامل ps4 حدود ۳٫۵ گیگابایت از رم رو اشغال می کرد
  سیستم عامل xbox one حدود ۳ گیگابایت از رم رو اشغال می کرد

  طبق مشخصات گفته شده ایکس باکس از رم ۳۲۰ بیتی استفاده می کنه که در مقایسه با رم ۲۵۶ بیتی پی اس ۵ می تونه علمکرد بهتری رو ارائه بده

  اختلاف سرعت ssd تاثیری تو کیفیت خروجی و سرعت اجرای بازی نداره(منظور لودینگ بازی ها نیست) حتی اگه با سرعت رم برابر باشه.
  سرعت رم پی اس ۵ =۴۴۸ و سرعت ssd پی اس ۵ =۵ که میشه حدود ۱۰۰ برابر اختلاف

  فعلا روی کاغذ ایکس باکس قوی تره(از نظر رم و پردازنده و گرافیک) و این رو هم باید در نظر گرفت که شرکت ها ممکنه بزرگنمایی کرده باشن ! برای همین فعلا برای نتیجه گیری زوده

  22Thumb up 23Thumb down
 • Cpt . PRICE گفت:

  این مسایل سخت افزاری مربوط به قبل از عرضه هست و بعد از عرضه خواهیم دید چطور همه سخت افزار رو فراموش میکنن و به خاطر لذت بردن از انحصاری های یه کنسول اونرو میخرن و پشیمون میشناز اینکه وقت و فکرشونو صرف این مسایل کاذب کردن. خیلی ممنون از مقاله آقای نویسنده Rose Rose

  18Thumb up 14Thumb down
 • Senatorbigy گفت:

  مرسی بایت مقاله جامع و عالیتون Yes حقیقتا انتخاب خود من ps5 هست ولی آمچنان پشتیبانی از نسل قبلش برام مهم نیست اما بازی ایش قطعا انقلابی خواهند بود و واقعا با دو کنسول طرفیم که از لحاظ مختلف نسبت به خم برتری دارند پس قطعا هر کدومش برای طرفدارای خودش عالی و بینظیره In Love

  15Thumb up 5Thumb down
 • Pedram Zarei گفت:

  مقاله کاملا بی طرفانه بود

  8Thumb up 2Thumb down
 • Cell گفت:

  انتظار بیشتری داشتم
  مقاله خیلی سطحی بود و از اون سطحی تر بررسی گرافیک بود که میگین ۱۵ درصد اختلاف داره Smug
  گرافیک فقط ترافلاپس بیشتر نیست و از اجرای دیگری هم داره
  گرافیک series x دارای ۵۲ cu و ps5 دارای ۳۶ cu هست ۴۴ درصد پردازش گرافیکی بیشتر
  Compute Unit
  هر cu تعداد ۶۴ واحد سایه زنی داره
  تعداد هسته‌های سایه زن یا پردازشگرهای گرافیکی را در فرکانسِ کاری یا کلاکِ GPU ضرب کنی معنای قدرت
  Ps5 ۲۰۳۴ شیدر
  Xbox ۳۲۲۸ شبدر
  حتی CPU series x قوی تره و دارای تکنولوژی smt هست
  کاش توضیحات تخصصی تری داده بود که مارک سرنی گفت گرافیک و پردازنده boost شده و فرکانس گرافیک و پردازنده چیز دیگه ای بوده و در راندمان بالا اگه گرافیک استفاده زیاده بشه فرکانس گرافیک کاهش پیدا می‌کنه و بلعکس
  راه سختی در پیش دارن استودیو ها برای کار با ps5

  33Thumb up 8Thumb down
 • lastofus2 گفت:

  این مقاله بی طرف نبود.اون کنسولی که مشکل سه چراغه زیاد داشت ایکس باکس ۳۶۰ بود.
  و اینکه چطور به خاطر اختلاف ۱۵% روی کاغذ ایکس باکس جدید یک پی سی های اند هستش ولی کنسول سونی نه؟
  و اینکه در مورد هرایزن زیرو دان ۲ اصلا صحبت نکردید همینطور بلاد ۲ و کیلزون جدید ( چون خبر اومد که تیم گوریلا گیمز ۲ تا تیم شده )
  تازه بازی جدید کوجیمام هست
  در مورد بهترین ریسینگ هم بله تو سبک خودش آرکید فورتزا بهترین هستش ولی نه در شبیه سازی.در شبیه سازی گرن توریسمو بهتر هستش

  8Thumb up 33Thumb down
  • مصطفی زاهدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   من نمیدونم منطورتون از بی طرف نبود چیه، من اون چیزایی رو نوستم که یا تایید شدن یا گمانه زنی قوی در موردشون وجود داره
   نکته بعدی هم اینه که مگه اصلا بلادبورن ۲ دو و نسخه جدید کیلژون تایید شدن که انتطار دارین تو این مقاله باشن؟ یا به عنوان مقاله رسمی، بنویسم بازی جدید کوجیما که هیچ چیز ازش مشخص نیست برگ برنده سونی خواهد بود؟ منصفانه صحبت کنید لطفا

   21Thumb up 0Thumb down
 • Matin baniasadi گفت:

  امیدوارم سونی فنا بتونن ps5 بخرن ایکس باکس فنا series x
  Blush

  27Thumb up 3Thumb down
 • mbox گفت:

  اقا چرا دروغ مینویسین چرا حقیقت رو نمیگین ۱۰ ترا فلاپس سونی در حالت اورکلاک و پیک کاری هست که فقط زمان کوتاهی بهش میرسه طبق گفته خوده سرنی همین طور سی پی یو هم کلاکش در حالت بوست اون قدره مقاله تون رو درست کنید و به این نکته اشاره کنین

  21Thumb up 8Thumb down
  • مصطفی زاهدی گفت:

   سلام
   کلا مقالات این چنینی حاشیه برانگیز و جنجالی میشن، به خاطر حاشیه سازی در مورد تک تک جملات مقاله
   الان دقیقا از طرفداری از برندی خاص چه سودی نصیب شخص بنده و یا گیمفا میشه که میگین چرا حقیقت رو‌نمینویسین؟ این مقاله بیشتر جهت آشنایی با فضای کلی نسل نهم نوشته شد. بدیهیه بدون مقابسه عملی همه صحبت ها فقط در حد حرف باقی میمونه.

   5Thumb up 15Thumb down
   • mbox گفت:

    در حال خسته نباشید
    در هر حال من نگفتم سودی نصیبتون میشه
    بهتره دقیق بنویسید خصوصا وقتی مقایسه هست مثلا gpu بوست شده پی اس فایو رو نوشتید ۱۰.۲۸ و اشاره ای به وریبل کلاک نکردین کلا ولی مال سری ایکس رو رند کردید ۱۲ .
    به هر صورت بدون توجه به علاقه تون اگر میخواین مقالات بیطرف باشه جزییات باید دقیق نوشته بشه

    16Thumb up 4Thumb down
  • Matin baniasadi گفت:

   آقای زاهدی وقتتون رو تلف نکنید این افراد کلا همیشه دنبال ایرادن

   6Thumb up 12Thumb down
 • Alireza snake گفت:

  مرسی بابت مقاله
  من فکر میکنم تو اواخر این نسل ۹ یا نسل بعدش گرافیک به بلوغ تقریبا برسه یعنی در حدی که دیگه با دنیای واقعی مقایسه بشه (که الان هم بعضی بازی ها تا حدی اینطورین) و اون موقع واقعا زمان خوبی میشه چون دیگه اون موقع واقعا گرافیک یه معیار ثابت میشه و دیگه تمرکز اصلی سازنده چیزهای دیگه مثل گیمپلی و….. میشه
  البته این نظر منه شاید بعضیا خیلی گرافیک براشون مهمتر باشه اما باز اینو بدونیم که اصل گیم گیمپلی هست و یه گیمپلی عالی به هر گرافیکی میرزه

  11Thumb up 0Thumb down
 • Mehran_G گفت:

  حال بهم زن ترین چیز در قرن ۲۱ام : دعوای دوتا جوجه فن کنسول سر اینکه کدوم بهتره Neutral

  23Thumb up 2Thumb down
 • navid-313714 گفت:

  به نظر من یه نکته قابل توجه نسل بعد نسبت به نسل قبل اینه که کنسول ها در نسل قبل هر دو زیر استاندارد بودند و حتی ps4 از اول نمیتونست به رزولوشن ۱۰۸۰p برسه
  اما این نسل به توجه به اظهارنظرها هر دو کنسول میتونند رزولوشن ۴k و ۶۰fps رو اجرا کنند و تمام برتری سخت افزاری کنسول xbox در فریم ریت بالاتر از ۶۰ خلاصه میشه
  برتر کسی هست که قیمت کنسول پایین تر رو داشته باشه

  2Thumb up 5Thumb down
 • Goldberg 68 گفت:

  ببخشید یه اشتباه صورت گرفته
  Bus bit : 320 bit
  Mb نوشته شده

  2Thumb up 0Thumb down
 • Mgs4 گفت:

  مقاله خوبی بود ولی یه اشتباه کوچیکی که کردید اینه که گفتید ps3 سه چراغ میشده در حالی که ۳چراغ مال۳۶۰بود ps3یه چیزی داشت به اسم چراغ زرد

  1Thumb up 2Thumb down
 • زومبه kratos vs گفت:

  دقت کردین چقدر توی این مدت که مشخصات اومدن فنای ایکس باکس زیاد شدن و چند برابر شدن ینی همه ی اینا توی غار بودن تا الان؟ و قراره یه مدت کوتاه که همه چیز (در عمل) مشخص نشده بیرون غار باشن دوباره بعد عرضه کنسولا غیب بشن؟
  #اول نینتندو کوچولو را ببریم بعد هارت و پورت کنیم Grin Grin Grin

  8Thumb up 13Thumb down
  • lastofus2 گفت:

   همشون اکانت های دوم و سوم چند نفر جعبه فن هستش.کلا فن های جعبه تو این سایت به ۱۰ نفر نمیرسن بقیه اش همه مولتی اکانت هستند.این همه سال تو گیفا خداییش کدوم آیدیشون رو دیده بودید؟ چه زیر پست های جعبه چه سونی یکدفعه از ناکجا آباد سیلی از فن های جدید جعبه به سایت تزریق شد Grin

   3Thumb up 8Thumb down
 • bozorQ گفت:

  فعلا در اولین نبرد ماکرو برنده شده باید منتظر نبرد بعدی که قیمته بود و دید کدوم یک برنده میشن و بعد از اون هم عناوین زمان عرضه هستن

  7Thumb up 1Thumb down
 • Xbox power گفت:

  من که انتخابم xbox از قبل…از سرویس هاش از مشتری مداریش از انحصازی هاش همه چیش راضیم…و خیلی منتظر انحصاری های کراس فایر ایکس،،فبیل ،هل بلید ۲،،پروژه مارا که عاشق سبک ترسناک روان شناختیم و ای پی استودیو د اینشینتی لحظه شماری میکنم براشون…و همچنین معرفی ای پی جدید از بقیه استودیو ها..xbox Heart
  امیدوارم هرکی هر کنسولی که علاقه داره بتونه بخره و ازش لذت ببره…

  15Thumb up 2Thumb down
 • Goldberg 68 گفت:

  نویسنده عزیز کلی از بازی هایی که قراره ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ برای ایکس باکس بیاد نگفتی
  aaa ها : fable 4 , Microsoft flight stimulator,
  Aa: bleeding edge
  بقیه هم‌تو e3 مشخص میشه که فقط مایکروسافت امسال e3 داره

  1Thumb up 2Thumb down
 • .roshan.Mohammad گفت:

  گیمفا قصدی برای زیرنویس کردن بازیها نداره برا PS4 ?!

  0Thumb up 2Thumb down
 • masoud pc gamer گفت:

  اسپم :
  کسی دستنی ۲ رو بازی کرده ؟ میشه سبکشو بگین و اینکه میشه تک نفره آنلاین هم بازی کرد ؟ ممنون میشم که سریع جواب بدید

  2Thumb up 0Thumb down
 • 2003 Hamid Reza گفت:

  ممنونم اقای زاهدی عزیز
  در هر صورت انتظارات خیلی بالا هستش و امیدوار هستیم که به تمامی وعده هاشون عمل کنن

  1Thumb up 0Thumb down
 • Ghost of sparta گفت:

  متوجه نمیشم چطور میآید با دو کنسول قدیمی و جدید ایکس باکس رو با ترافلاپس مقایسه میکنید مثلا میگید اون یک و نیم بود این ۱۲ پس ۸ برابر بهتره!!!چطور دو تا معماریه کاملا متفاوت رو با ترافلاپس مقایسه میکنید؟ وگا ۶۴ چیزی حدود ۱۲.۵ ترافلاپ توان محاسباتی داشت ولی Rx 5700xt با ۹ ترافلاپ اونو می‌ذاره تو جیبش!! باور کن فاصله ی قدرتی رو اینطوری محاسبه نمیکنن

  0Thumb up 0Thumb down
 • AbolfazlSemnani گفت:

  ولی هرچی بگی ، PC یه چیز دیگ هس.
  (البته خودم اوقات بسیار خوبی رو با کنسول سپری کردم!)

  0Thumb up 0Thumb down