احتمالاً مایکروسافت استودیویی جدید خریداری کرده باشد

۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰

اگرچه چند سالی است شرکت مایکروسافت در زمینه‌ی خرید استودیوهای فرست‌ پارتی به‌طور بی‌سابقه‌ای دست و دل‌باز شده اما آیا پس از تصاحب استودیوهای بزرگ و کوچک بسیاری چون پلی‌گراند گیمز (Playground Games) و آندد لبز (Undead Labs)، عضو جدیدی به خانواده‌ی استودیوهای اکس‌باکس اضافه شده‌ است؟

اگر در جریان اخبار باشید حتماً می‌دانید که مدتی پیش شرکت مایکروسافت پس از شیوع جهانی ویروس کرونا از حضور در رویداد GDC 2020 انصراف داد. اگر چه این اتفاق موجب به هم خوردن تدارکاتی که واحد اکس‌باکس برای GDC 2020 دیده بود شد اما در عوض آن‌ها ساعاتی پیش طی رویداد زنده‌ی Game Stack Live برنامه‌های عقب‌افتاده‌ی خود را پیش‌ بردند.

ولی ماجرای جدید از آن جایی شروع می‌شود که در قسمتی از این رویداد کوین گمیل (Kevin Gammill)، مدیر برنامه‌های اکس‌باکس، طی صحبت‌هایش درباره‌ی ابزارهای مخصوص تولید بازی در مایکروسافت، به وجود ۱۶ استودیوی فرست پارتی برای واحد اکس‌باکس اشاره می‌کند:

یک مورد منحصربفرد در بخش‌ بازی‌های مایکروسافت این است که ما ابزارهایی برای توسعه‌ی بازی‌های ویدئویی تولید می‌کنیم و آن‌ها را در اختیار ۱۶ استودیوی فرست پارتی خود قرار می‌دهیم. ما متوجه شده‌ایم توسعه‌ی بازی‌های ویدئویی به معنی شکستن محدودیت‌های فناوری است.

همان‌طور که می‌دانید با احتساب پلی‌گراند گیمز، آندد لبز، ۳۴۳ اینداستریز (۳۴۳ Industries)، کامپالشن گیمز (Compulsion Games)، دابل فاین (Double Fine)، اینگزایل اینترتینمنت (InXile Entertainment)، موجانگ (Mojang)، نینجا تئوری (Ninja Theory)،آبسیدین اینترتینمنت (Obsidian Entertainment)، ریر (Rare)، کوالیشن (The Coalition)، اینیشیتیو (Initiative)، ترن ۱۰ (Turn 10)، ورلد اج (World Edge) و اکس‌باکس گلوبال پابلیشینگ (Xbox Global Publishing) مجموعاً ۱۵ استودیوی اختصاصی زیر چتر اکس‌باکس قرار دارند. این عدد با آن‌چه گمیل بیان کرده است، تفاوت دارد.

از آن‌جایی که برنامه‌ی مذکور از قبل ضبط شده و مشخصاً ویرایش‌های لازم نیز روی آن صورت گرفته است، پس اگر گمیل در صحبت‌هایش دچار اشتباهی شده باشد تیم تدوین و ویرایش ویدئو خیلی راحت می‌توانستند آن را از نسخه‌ی نهایی حذف کنند ولی حال که چنین اتفاقی نیافتاده است، بسیاری گمان می‌کنند که احتمالاً ردموندی‌ها استودیوی جدیدی را خریداری کرده باشند که هنوز نام آن را فاش نکرده‌اند.

شایعات و گمانه‌زنی‌های چند ماه گذشته به این اشاره دارند که مایکروسافت به‌دنبال مذاکره و خرید استودیویی لهستانی است و پیش‌تر نیز جهت پُرکردن جای خالی عناوین شرقی در کتابخانه‌ی بازی‌های انحصاری خود پلاتینیوم گیمز (Platinum Games) را زیر نظر داشته است اما از آن‌جا که تحقق این مذاکرات کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد تمام توجه‌ها به آسوبو استودیو (Asobo Studio)، توسعه‌ دهنده‌ی بازی A Plague Tale: Innocence معطوف می‌شود؛ استودیویی که در ساخت آخرین نسخه‌ی مجموعه‌ی Microsoft Flight Simulator با ردموندی‌ها هم‌کاری می‌کند.

اگرچه ممکن است گمیل دچار اشباهی لپی شده باشد اما در غیر این‌صورت نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید کدام استودیو به جمع اختصاصی خانواده‌ی اکس‌باکس اضافه شده باشد؟ یا اصلاً شاید مایکروسافت استودیویی جدید تاسیس کرده است؟ با ما درمیان بگذارید.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید