قدرت کنسول‌های نسل بعدی، جهان‌های بازی‌ها را چندین برابر بزرگ‌تر خواهد کرد

۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

شور و اشتیاق برای کنسول‌های نسل نهم نه‌تنها بازی‌بازان بلکه جامعه‌ی توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی را نیز تحت‌تاثیر خود قرار داده است.

اگرچه شرایط بهداشت جهانی این روزها به‌قدری به‌خطر افتاده است که برخی افراد پیش‌بینی می‌کنند ممکن است برروی تاریخ عرضه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس نیز تاثیر بگذارد اما با این‌ وجود باز هم جامعه‌ی بازی‌بازان برای بازی کردن و توسعه‌دهندگان برای بازی‌ساختن برروی آن‌ها، دل توی دل‌شان نیست. در حالی که مخاطبان هیچ‌گونه دسترسی به این کنسول‌ها ندارند و مشتاقانه به‌دنبال اخبار بیشتری از آن‌ها هستند، جمع کثیری از توسعه‌دهندگان هم‌اکنون در حال ساخت بازی برای‌ این دستگاه‌ها بوده و نمی‌توانند بیش از این برای به‌اشتراک گذاشتن اطلاعات بیشتر صبر کنند.

در همین راستا نیز وب‌سایت IGN با سازندگان دنیای بازی‌های ویدئویی مصاحبه‌ای ترتیب داده و نظر آن‌ها را جویا شده است. با این‌که انتظار می‌رفت توضیحات آن‌ها بیش‌تر معطوف به پیشرفت‌های گرافیکی و جلوه‌های بصری باشد اما جالب است بدانید موردی که بیش از هرچیزی توسعه‌دهندگان را به‌وجد آورده، تاثیرات کنسول‌های نسل بعدی در زمینه‌ی طراحی بازی است. به‌عنوان مثال الیاس فریمن (Elijah Freeman)، معاون رئیس گیمز دیویژن (Games Division)، در این‌باره می‌گوید:

قدرتِ بیشتر و سرعت پردازشی کنسول‌هایی مانند اکس‌باکس سری اکس باعث می‌شوند دنیاهای بازی‌های ویدئویی از چیزهایی که تاکنون دیده‌ایم چندین برابر بزرگ‌تر و پرجزئیات‌تر باشند. شما همچنین قادر خواهید بود به‌سرعت درون‌ این دنیاها حرکت کنید؛ چه سوار یک ماشین پُرسرعت حرفه‌ای باشید و چه با اژدهایی عظیم‌الجثه به اطراف پرواز کنید. شاید هرگز هیچ صحفه‌ی بارگذاری نیز وجود نداشته باشد.

برایانت کنون (Bryant Cannon)، توسعه‌دهنده‌ی ارشد استودیوی نایت اسکول (Night School)، درباره‌ی حافظه‌ی SSD اختصاصی این کنسول‌ها می‌گوید:

باوجود حافظه‌های SSD، من فکر می‌کنم اولین ویژگی مهمی که برروی گیم‌پلی بازی‌ها تاثیرگذار خواهد بود، استریم جهانِ آن‌ها است. این چیزی است که رسیدن به آن واقعاً سخت ممکن می‌شود؛ مخصوصاً برای استودیویی که به‌اندازه‌ی ما کوچک باشد. با وجود این حافظه‌ها ما می‌توانیم مطمئن شویم مراحل در کثری از ثانیه بارگذاری می‌شوند، می‌توانیم دنیایی داشته باشیم که بدون تاثیرگذاشتنِ خیلی زیاد برروی عملکرد بازی، به‌روانی در حال اجرا است و به‌دلیل مخفی کردن لحظات بارگذاری از بازی‌باز دچار مشکلات طراحی نمی‌شویم.

البته باوجود استقبال بسیاری از توسعه‌دهندگان، شرکت‌هایی مانند اسکوئر انیکس (Square Enix) و مایکروسافت فعلاً تمایل به ساخت بازی‌های اختصاصی برای این کنسول‌ها ندارند و به‌نظر می‌رسد ترجیح می‌دهند ابتدا عملکرد عناوین نسلِ بعدیِ دیگر را ارزیابی کرده و سپس با آگاهی بیشتری برروی بازی‌های خود سرمایه‌گذاری کنند.

پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس در تعطیلات زمستانی سال جاری به بازار عرضه خواهند شد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید