مریض‌داری به روش سِگا | نقد و بررسی بازی Two Point Hospital

مقالات ، نقد و بررسی ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

برخی از سبک ها در صنعت بازی هستند که نسبت به سبک های دیگر، محبوبیت کمتری دارند. برای مثال سبک های شوتر اول شخص و سوم شخص همواره جزو سبک های بسیار محبوب بوده اند و هستند و هر سال حداقل چند عنوان خیلی خوب در این سبک ها منتشر می شود که کلی هم هایپ می شوند. اما برای برخی سبک های دیگر باید صبر زیادی داشته باشید، چون بازی خوب در این سبک ها چیزی نیست که هر روز شاهد آن باشیم. سبک شبیه ساز یا Simulator را می توان یکی از این سبک ها دانست که مخاطب خاص خود را دارد. البته خود این ژانر بسیار گسترده است و بازی های شبیه ساز ریسینگ مانند سری Forza Motorsport محبوبیت بسیار بالایی دارند و اندازه ی کافی مشهورند، اما شاید اگر از خیلی از گیمرها اسم یک بازی شبیه ساز مدیریتی را بپرسند، هیچ عنوانی به ذهنشان خطور نکند. جدا از اینکه بسیاری از بازی هایی که در این سبک ساخته می شوند استاندارد نیستند، این عناوین مخاطب خاصی را هدف قرار می دهند و ممکن است همه از آن ها لذت نبرند. بخصوص وقتی بازی یک تم به ظاهر خسته کننده هم داشته باشد که دیگر کسی حتی حاضر نیست امتحانش کند. اما وقتی می توانید بفهمید یک بازی مدیریتی خوب است که ساعت ها پای دستگاه تان میخکوب شوید و بازی بدون اینکه خیلی شما را هیجان زده یا غافلگیر کند، موفق شود حس لذت و رضایت را به شکل تمام و کمال به شما انتقال دهد. شاید Two Point Hospital آدرنالین خون شما را بالا نبرد، ولی در عوض آنقدر کار روی سرتان می ریزد که می بینید چند ساعت است گرم بازی هستید و گذر زمان را متوجه نشده اید. پس از چند ساعت بازی هم این چرخه برایتان اعتیادآور می شود. شخصاً هیچ وقت فکر نمی کردم چنین عنوانی بتواند در این حد سرگرم ام کند، در حدی که به زور خودم را راضی کنم از پای دستگاه بلند شوم و بیایم سراغ نقد و بررسی بازی!

وقتی می توانید بفهمید یک بازی مدیریتی خوب است که ساعت ها پای دستگاه تان میخکوب شوید و بازی بدون اینکه خیلی شما را هیجان زده یا غافلگیر کند، موفق شود حس لذت و رضایت را به شکل تمام و کمال به شما انتقال دهد. شاید Two Point Hospital آدرنالین خون شما را بالا نبرد، ولی در عوض آنقدر کار روی سرتان می ریزد که می بینید چند ساعت است گرم بازی هستید و گذر زمان را متوجه نشده اید. پس از چند ساعت بازی هم این چرخه برایتان اعتیادآور می شود.

نسخه ی PC بازی Two Point Hospital حدود دو سال پیش برای پلتفرم PC منتشر شد و حالا شرکت پرآوازه ی سگا که این روزها به شکل چشمگیری فعالیت های خود را افزایش داده، این عنوان را برای کنسول های نسل هشتمی نیز منتشر کرده تا هر کس در پلتفرم مورد علاقه اش بتواند آن را امتحان کند. وقتی Two Point Hospital در سال ۲۰۱۸ برای PC منتشر شد، نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد و اکثریت قریب به اتفاق، در کیفیت بالای آن هم نظر بودند. دلیلش هم تا حدی مشخص است، چون این بازی اولین عنوان استودیوی Two Point بود که بسیاری از اعضای آن را اعضای قدیمی استودیو Lionhead تشکیل می دادند، استودیویی که بازی بسیار خوب و معروف Fable را در کارنامه دارد. اما به هر ترتیب Lionhead در سال ۲۰۱۶ بسته شد و اعضای آن هم پراکنده شدند تا اینکه سال ۲۰۱۸ استودیوی Two Point اولین بازی خود را منتشر کرد که مقاله ی امروز نیز به آن بازی اختصاص دارد. با من، گیمفا و نقد و بررسی نسخه ی کنسولی بازی Two Point Hospital همراه باشید.

بیمارستانی به وسعت یک شهرک.

جریان بازی Two Point Hospital از این قرار است که شما در نقش موسس و مدیر چند بیمارستان قرار می گیرید که هر یک از بیمارستان های شما با بیماری های عجیبی دست و پنجه نرم می کنند. مردم یک منطقه فکر می کنند راک استار هستند، مردم یک منطقه ی دیگر از یک بیماری به نام Lightheadedness رنج می برند که کله شان به شکل لامپ در می آید، در منطقه ای دیگر مردم مومیایی شده اند و سناریوهای مشابه دیگر. شما به عنوان مدیر و موسس یک بیمارستان وظیفه دارید هر یک از این بیماری های خاص را با استخدام کادر پزشکی متناسب درمان کنید. هر چقدر که میزان افراد بهبود یافته در بیمارستان شما بالا باشد، اعتبار آن بالا می رود. بالا رفتن اعتبار به معنای مراجعه ی بیماران بیشتر به بیمارستان شما و پول بیشتر برای شماست. از این توصیفات حتماً متوجه شده اید تم بازی کمی طنز است. این طنز را می توان در حرکت بیماران و پزشکان، منوهای بازی و چیزهای دیگر مشاهده کرد. برای مثال وقتی می خواهید یک دکتر استخدام کنید، میزان مهارت کلی او با چند ستاره از پنج ستاره مشخص می شود، اما در بیوگرافی این دکترها و پرستارها چیزی راجع به مهارت آن ها نوشته نمی شود. در عوض می توانید ببینید فلان دکتر بی اعصاب و اخمو است ولی در عوض نظم بسیار زیادی دارد، دیگری سلیقه ی خوبی در انتخاب لباس دارد و دیگری زود زود باید برود دست به آب! همچنین رادیویی که اخبار شهر را می گوید حس جالبی به همه ی این پروسه ی مدیریت می بخشد و فکر می کنید دائماً یک دوربین روی بیمارستان شماست که اخبار آن در شهر می پیچد. آهنگ های بازی نیز آهنگ های بسیار ملایم و لایتی هستند که به فضاسازی کمک بیشتری می کنند.

جریان بازی Two Point Hospital از این قرار است که شما در نقش موسس و مدیر چند بیمارستان قرار می گیرید که با بیماری های عجیبی دست و پنجه نرم می کنند. مردم یک منطقه فکر می کنند راک استار هستند، مردم یک منطقه ی دیگر از یک بیماری به نام Lightheadedness رنج می برند که کله شان به شکل لامپ در می آید، در منطقه ای دیگر مردم مومیایی شده اند و سناریوهای مشابه دیگر. شما به عنوان مدیر و موسس یک بیمارستان وظیفه دارید هر یک از این بیماری های خاص را با استخدام کادر پزشکی متناسب درمان کنید.

اما گیم پلی بازی به دو قسمت عمده تقسیم می شود: اولی ساخت و ساز و دومی مدیریت. بازی منوهای بسیار زیادی در اختیار شما قرار می دهد که با کمک گرفتن از آن ها، تقریباً می توانید هر گوشه از ساخته ی خود را عوض کنید. اما این منوها خیلی کار را پیچیده نمی کنند. اینکه سازندگان بازی توانسته اند یک گیم پلی به این عمیقی بسازند ولی آن را تا حد ممکن قابل هضم نگه دارند، واقعاً جای تحسین دارد. خیلی از این منوها از همان اول در اختیار شما هستند، اما ذاتاً وقت ندارید هر آنچه که در آن ها نوشته را خوانده و تست کنید، زیرا مریض ها دارند از سر و کولتان بالا می روند! بازی طی زمان شما را با منوهایش آشنا می کند و بعد که اصول اولیه را یاد گرفتید، خودتان می توانید از پس بقیه ی منوها در بیایید. البته بخش آموزشی می توانست کمی بهتر از این باشد، زیرا خیلی از آپشن های موجود در آن ها می توانند سرعت رشد بیمارستان شما را افزایش دهند، در حالی که این موضوع به شما تذکر داده نمی شود. وقت هایی هم که بازی می خواهد چیزی را به شما اطلاع دهد، با متن های طولانی این کار را انجام می دهد که مطمئناً خیلی ها حوصله ی خواندن آن را ندارند.

یکی از وظایفی که مستخدمان شما بر عهده دارند، گرفتن روح است! افرادی که در بیمارستان به دلیل عدم درمان می میرند، روحشان در همان بیمارستان به پرواز در می آید که در محیط مردم را ترسانده و هرج و مرج ایجاد می کنند. وظیفه ی مستخدمان است که آن ها را با دستگاهی شبیه به جاروبرقی از بین ببرند.

این منوها شامل بخش ساخت و ساز بخش های مختلف بیمارستان، قرار دادن آیتم های مختلف در محیط، استخدام دکترها، پرستارها، منشی ها و مستخدم ها، تنظیم نرخ درمان ها، وضعیت روحی و جسمی بیماران و کادر پزشکی و موارد بسیار دیگر می شود. می توانید از این قسمت، افرادی را که برای استخدام مناسب تر هستند انتخاب کنید. هر قدر در ابتدای بازی از نیروهای حرفه ای تری بهره بگیرید، هم بعداً از خرج اضافه جلوگیری خواهید کرد و هم درصد موفقیت کل بیمارستان در بهبود بیماری ها بالا خواهد رفت. همینطور کلی آیتم در اختیار دارید که هر کدام از آن ها به یک دردی می خورند. برای مثال ماشین های فروش اسنک و نوشیدنی هم برای خود شما سودآورند هم باعث خواهد شد افراد گرسنه نمانند. اما وقتی از این مواد استفاده می کنند، ممکن است روی زمین آشغال بریزند که اعتبار بیمارستان را پایین خواهد آورد، برای همین باید در محیط به اندازه ی کافی سطل آشغال بگذارید. حتی در فصل های گرم سال لازم است سیستم سرد کننده و در فصل های سرد، سیستم گرم کننده در محیط قرار دهید. البته بسیاری از آیتم های دیگر صرفاً دکوری هستند. برای مثال می توانید روی دیوار تابلو نقاشی بچسبانید، یا در مطب خود آباژور و دو گلدان گیاه قرار بدهید. این کارها نیز باعث می شوند اعتبار بیمارستان بالا برود.

بازی از نطر بصری نیز زیباست. مدل ها با سلیقه طراحی شده اند و محیط بازی حال و هوای منحصربفردی دارد. وقتی صفحه را زوم می کنید متوجه جزئیات بیشتری هم می شوید. در کنسول PS4 که کد آن توسط سازنده برایمان فرستاده شده بود، کنترل کاملاً بهینه سازی شده و عالی عمل می کند. بنابراین از این جهت هم بازی خوب عمل کرده است. گرچه شاید برای برخی، هنوز هم موس و کیبرد گزینه ی راحت تری باشد.

Two Point Hospital در مورد مرگ کمی بی رحمانه عمل می کند. بیمارانی که بهبود پیدا نمی کنند، ممکن است بمیرند. جلوگیری از این موضوع چیزی نزدیک به غیرممکن است در حالی که در اچیومنت های بازی این وجود دارد که یک سال را بدون مرگ و میر سپری کنید و نگذارید هیچ بیماری بمیرد. برخی اوقات این اشتباهات اصلاً تقصیر شما نیستند و هوش مصنوعی بازی کمی ضعیف عمل می کند. برای مثال هر دکتر یا پرستاری به استراحت نیاز دارد که برای این کار هم اتاقی در نظر گرفته شده است. گاهی اوقات آن ها پس از خروج از این اتاق سر موقع سر کار نمی روند. شما برای جبران جای خالی آن ها اعضای بیشتری را قبول می کنید که در دو شیفت کار کنند، اما می بینید پس از مدتی بیمارستان شما پر از افراد بی کار است. این بخش از بازی کمی غیرمنطقی به نظر می رسد که امیدواریم با یک سری Patch جدید آن ها هم برطرف شوند.

بازی از نطر بصری نیز زیباست. مدل ها با سلیقه طراحی شده اند و محیط بازی حال و هوای منحصربفردی دارد. وقتی صفحه را زوم می کنید متوجه جزئیات بیشتری هم می شوید. در کنسول PS4 که کد آن توسط سازنده برایمان فرستاده شده بود، کنترل کاملاً بهینه سازی شده و عالی عمل می کند. بنابراین از این جهت هم بازی خوب عمل کرده است. گرچه شاید برای برخی، هنوز هم موس و کیبرد گزینه ی راحت تری باشد.

اگر بازی های شبیه ساز، استراتژی یا مدیریت منابع را دوست دارید، Two Point Hopital عنوانی است که واقعاً نباید از دستش دهید. اگر اهل این سبک ها نیستید، مطمئن باشید پس از بازی کردن این عنوان کمی نظرتان عوض خواهد شد!

 

12345678910(13 رای, میانگین آرا 9٫69 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید