گیفت کارت
گیفت کارت

الماس های گمنام | عناوین کمتر شناخته شده ای که باید تجربه کنید(بخش دوم)

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

شرکت های بزرگ دنیای گیم، مانند راکستار و یوبی سافت، معمولا پس از معرفی اولیه عناوین خود، کار سختی در بازاریابی و تبلیغ عنوان مورد نظر در پیش ندارند. با پیشرفت همه جانبه شبکه های اجتماعی، اخبار بازیهای جدید کمپانی های مطرح آنچنان با سرعت بین محافل گیمینگ پخش می شود که کمتر کسی است که از انتشار این عناوین بی اطلاع باشد. همواره جامعه گیمینگ جهانی کاملا نسبت به زمان انتشار نسخه های جدید فرانچایز هایی مانند Assassin’s Creed و Call of Duty کاملا آگاه است و از آنجایی که این عناوین کاملا شناخته شده هستند، احتیاج به معرفی خاصی نیز ندارند. اما امروز این مقاله ارتباطی به بازیهای بزرگ ندارد، بلکه بالعکس به سراغ گروه مقابل این عناوین رفته ایم. در واقع در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به برترین عناوین ناشناخته ای که تجربه آنها فوق العاده لذت بخش بوده و خالی از لطف نیست. پس با من و گیمفا همراه باشید تا سفری داشته باشیم به قلمرو عناوین گمنام و نه چندان سرشناس(در مقایسه با عناوین بزرگ)

گیمفایی های عزیز در نظر داشته باشید که هر ساله بیش از صدها عنوان مستقل و ناشناخته ساخته و عرضه می شود پس بدیهی است تهیه لیستی مدون و کامل بر اساس انها غیرممکن و امکان ناپذیر است. به همین جهت در این مقاله سعی بر ان بوده که عناوینی معرفی شوند که از لحاظ کیفی در سطح حداقل مطلوبی به سر می برند و همچنین سعی شخصی من بر این بوده که از سبک ها و ژانر های مختلف در این لیست حضور داشته باشند تا خوانندگان مختلف با سلایق گوناگون بتوانند حق انتخاب بیشتری به خود ببیند. به این نکته نیز توجه کنید که این عناوین هیچگونه رتبه بندی و رده بندی ندارند و عدد کنار انها صرفا جهت شمارشی اسان انها قرار داده شده است. در پایان به این نکته نیز باید اشاره کنم بدیهی است که عناوین زیادی هستند که در این لیست حضور ندارد که اگر شرایط مطلوب فراهم شود، در قسمت های بعدی برترین عناوین ناشناخته موارد بیشتری را با هم بررسی می کنیم. با این وجود شما گیمفایی های عزیز می توانید از طریق بخش نظرات برترین عناوین ناشناخته ای که تجربه کرده اید را با ما به اشتراک به گذارید و به نوعی این لیست را کامل تر سازید.

۳۱-The Binding of Issac: Rebirth


سازنده: Edmund McMillen
ناشر: Edmund McMillen
پلتفرم های مقصد: PC, PS4, Nintendo switch
ژانر: Rougelike

عناوین Indie, به واسطه سازندگان خلاق و بعضا عجیب خود، داستان های متفاوت و منحصربفردی را به خود می بینند. از عجیب ترین اتفاقات تخیلی گرفته تا جان گرفتن انواع اجسام و وسیله های بی جان. داستان The Binding of Issac, شرایط مشابهی را داراست. بازی داستان پسر بچه ای را روایت می کند که برای فرار از دست مادرش، که قصد قربانی کردن او را دارد، به زیرزمین مخوف و ترسناک خانه اش پناه می برد. اما این زیرزمین، هیچ شباهتی به یک زیرزمین عادی و معمولی ندارد چرا که مأمن هیولاها، موجودات مخوف و همچنین رازهای پنهان بسیاری است. محیط و فضاسازی بازی یه شدت آزار دهنده است (از نوع مثبت), محیط های بازی مخوف و سیاه هستند و همه چیز بوی مرگ می دهد. به لطف قابلیت های مختلف، انواع و اقسام آیتم های خاص که در مناطق مختلف زیرزمین و سیاهچال پیدا می شوند، و همینطور حضور باس فایت های متعدد، چالش برانگیز و جذاب، این عنوان تجربه ای بسیار خاص را عرضه می دارد. اگر به دنبال تجربه بازی متفاوت، با اتمسفری مخوف و ویژگی های مرموز و عجیب هستید، The Binding of Issac می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

۳۲-What Remains of Edith finch

سازنده: Giant Sparrow

ناشر: Annapurna Interactive
پلتفرم های مقصد: PC, PS4, Xbox one, Nintendo switch
ژانر: Adventure

گاهی اوقات، برخی سازندگان آنچنان از خلاقیت و مهارت هنری خود در خلق یک بازی ویدئویی استفاده می کنند که نتیجه خروجی، یک اثر شگفت انگیز است. What Remains of Edith finch در زمره این عناوین شگفت انگیز قرار دارد. بازی داستان خانواده ای را روایت می کند که به واسطه گرفتار شدن به نفریتی مرگبار، تمامی اعضای آن به شکل های عجیب و غریب جان خود را از دست می دهند. حال شما در نقش آخرین فرد زنده مانده از این خاندان، به بررسی نحوه مرگ دیگر شخصیت ها می پردازید. بازی گیم پلی خاصی ندارد و شاهد هیچ گونه معما یا پازلی نیز نیستیم، با این وجود به لطف پرداخت فوق العاده اتفاقات و سناریو های بازی، شاهد یکی از خلاقانه ترین بازی های ویدئویی تاریخ هستیم. What Remains of Edith Finch تجربه ای کوتاه اما بسیار پرمعنا است که تجربه آن، حس فوق العاده ای را در مخاطب ایجاد می سازد.

۳۳-Dont Starve: Together


سازنده: Klei Entertainment
ناشر: ۵۰۵ Games
پلتفرم های مقصد: PS4, PC, Nintendo switch, Xbox one
ژانر: Survival

افرادی که از علاقمندان عناوین Survival هستند، احتمالا به خوبی با Don’t Starve آشنا هستند. با این وجود این بازی آنقدر شهرت و آوازه میان مخاطبان دارا نیست. به صورت خلاصه اگر بخواهم در مورد این بازی توضیح دهم باید بگویم، Don’t Starve عنوانی است که هدف بازیبازان در آن، زنده ماندن و بقا در مقابل انواع خطرات، مشکلات و اتفاقات بزرگ و کوچکی است که در دنیلی بازی وجود دارد. از هیولاهای مخوف گرفته، تا حیوانات وحشی یا عنکبوت های غول پیکر. همچنین موضوعاتی مثل گرسنگی، و آرامش روانی نیز در بازی وجود دارند. در نسخه Together این بازی، امکان بازی به صورت دو یا چند نفره به صورت آفلاین و آنلاین وجود دارد و در واقع شاهد بقای جمعی و گروهی هستیم. Don’t Starve Together از لحاظ محتوا و کیفیت، فوق العاده غنی و گسترده است و توانایی سرگرم ساختن مخاطبان را برای ساعت ها داراست.

۳۴-My friend Pedro

سازنده: Deadtoast Entertainment
ناشر: Devolver Digital
پلتفرم های مقصد: PC, Nintendo switch
ژانر: Shoot’em up

بازی My Friend Pedro, در دسته عناوین مستقلی قرار می گیرد که آنچنان بر روی بخش داستانی و روایی خود متکی نیست و اصل سرگرم کننده بودن را هدف قرار داده است. عنوانی دوبعدی، با استایل عناوین اکشن ریتم بالایی مانند مکس پین که با حضور قابلیت آهسته کردن زمان، یک اکشن بی نظیر را خلق ساخته است. ریتم بالای تیراندازی ها، مکانیزم های جذاب بازی و افکت های گرافیکی چشم نواز، My Friend Pedro را به عنوانی فوق العاده خوش ساخت و جذاب تبدیل ساخته است.

۳۵-Undertale


سازنده: Toby Fox
ناشر: Toby Fox
پلتفرم های مقصد: PC,PS4, Nintendo switch
ژانر: Role-playing

اگر یوتیوبر های حوزه گیم را دنیال می کنید، احتمالا با Undertale آشنا هستید. عنوانی بسیار عجیب و در عین حال جالب که پس از عرضه مورد توجه قشر خاصی از مخاطبان قرار گرفت. نکات مخفی، شخصیت پردازی قوی و روایت مناسب، همه و همه دست به دست هم دادند تا عنوان Undertale را به بازی متفاوت تبدیل سازند. از لحاظ گیم پلی و مبارزات، Undertale به هیچ وجه روندی مانند دیگر عناوین ندارد و در کل باید گفت در تمامی جنبه ها، Undertale بسیار عجیب، مرموز و در عین حال خوش ساخت بوده است.

۳۶-Hong Kong Massacre


سازنده: VRESKI
ناشر: VRESKI
پلتفرم های مقصد: PC, PS4
ژانر: Shoot’em up

این عنوان نیز تا حدودی به بازی دیگر لیست یعنی My Friend Pedro شباهت دارد. اکشنی سریع و پر از زد و خورد، آهسته کردن زمان و افکت های تصویری جذاب. Homg Kong Massacre با تکیه بر گیم پلی سرگرم کننده خود بوده است که پس از عرضه توانست مخاطبان قابل توجهی را برای خود فراهم سازدو البته به دلیل ضعف داستان بازی و همچنین یکنواختی مراحل، این عنوان آنچنان که باید و شاید عملکرد عالی از خود به نمایش نگذاشت. با این وجود اگر به دنبال عنوانی با اکشن سریع و جذاب هستید، حتما این بازی سرگرم کننده را تجربه سازید.

۳۷-Katana Zero


سازنده: Askiisoft
ناشر: Devolver Digital
پلتفرم های مقصد: PC, Nintendo switch
ژانر: Action, Platformer

یک عنوان دو بعدی اکشن دیگر. عنوانی که این بار بازیبازان را در نقش قاتلی قرار می دهد که به انجام قتل های مختلف می پردازد. به لطف داستان با تم تخیلی بازی و همچنین قابلیت های جذاب گیم پلی مانند آهسته کردن زمان، Katana Zero مبارزات ساده اما جذابی دارد. در مورد داستان باری اطلاعات بیشتری نمی دهم اما این نکته را بدانید که داستان بازی روایتی سر راست و منطقی دارد و پرداخت مناسبی نیز به خود میبیند.

۳۸-Dungeon Punks

سازنده: Hyper awesome Entertainment
ناشر: Artix Entertainment
پلتفرم های مقصد: Pc, PS4, Xbox one
ژانر: Beat’em Up

اگر به عناوین دو بعدی، با حال و هوای بازی های چند نفره کلاسیک علاقه مندید، Dungeon Punks می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. توانایی انتخاب شخصیت, المان های عمیق نقش آفرینی و تعداد بالای مهارت ها و فنون شخصیت ها، در کنار تنوع بالای دشمنان و باس فایت ها می تواند ساعت ها شما و دوستانتان را سرگرم سازد‌. طیف رنگ روشن اکثر محیط های بازی نیز حالتی به مراتب جذاب به محیط های بازی بخشیده است.

۳۹-The Vanishing of Ethan Carter


سازنده: The Astronauts
ناشر: The Astronauts
پلتفرم های مقصد: PC, PS4, Xbox one, Nintendo switch
ژانر: Adventure/Horror

عنوان The Vanishing of Ethan Carter, جز معدود عناوین ترسناک این لیست به شمار می آید. داستان بازی از این قرار است که کارآگاه موضوعات ماوراءالطبیعه، Paul Prospero نامه ای از یکی از هواداران خود به نام Ethan Carter دریافت می کند که او را به محل زندگی خود دعوت می کند. هنگامی که Prospero به آنجا میرسد در می باید که Ethan ناپدید شده است. در ادامه این کارآگاه تحقیقات خود را آغاز می کند تا به رازهای آن منطقه و دلیل ناپدید شدن Ethan پی ببرد. هر چند بازی دارای مشکلات و نقص های مختلفی است، اما در کل به عنوان بازی مستقل ارزش یکبار تجربه را داراست.

۴۰-Gang Beasts


سازنده: Boneloaf
ناشر: Boneloaf
پلتفرم های مقصد: PC,PS4,Xbox one, Nintendo switch
ژانر: Beat’em Up

عنوان Gang Beast نیز تنها اصل سرگرمی و هیجان انگیز بودن را مد نظر قرار داده است. چرا که بازی نه داستان خاصی دارد، نه نکته خاصی و نه مسأله مهمی. فقط دیوانه بازی حرف اول را در بازی می زند! بپرید، بزنید، فوتبال بازی کنید، بقیه را پرتاب کنید و در کل، از تک تک لحظات پر از هرج و مرج و هیجان بازی لذت ببرید. چه در حالت Local, و چه در حالت Online, بازی فوق العاده سرگرم کننده است و می تواند لحظات خاطره انگیزی را برای شما و دوستانتان رقم بزند.

۴۱-Everybody’s Gone to the Rapture

سازنده: The Chinese Room
ناشر: Sony Computer Entertainment
پلتفرم های مقصد: PC, PS4
ژانر: Adventure

یکی از مرموز ترین و متفاوت ترین عناوین این لیست بلاشک همین بازی است. هدف بازیبازان در Everybody’s Gone to Rapture پیدا کردن دلیل ناپدید شدن مردم و افراد مختلف پیرامون شخصیت اصلی بازی است. بازی پر شده است از مسأله های کوچک و بزرگ و نکات مختلف که هر کدام از آنها یک قدم بازیباز را به پیدا کردن حقیقت و کشف رازهای مختلف نزدیک تر می سازند. توضیحات بیشتر در مورد بازی تنها لذت تجربه آن را کمتر می سازد بنابراین پیشنهاد می کنم بدون اطلاع از نکات مختلف بازی، به تجربه این عنوان متفاوت بپردازید.

۴۲-Hunt: Showdown


سازنده: Crytek
ناشر: Crytek
پلتفرم های مقصد: PC, PS4, Xbox one
ژانر: First person Shooter/survival Horror

بازی Hunt:Showdown, تلاش می کند تا حس اضطراب و ناامنی را به مخاطبان به صورت پیوسته منتقل سازد. بازی انتظار ترس را از مخاطبان دارد. این ترس و اضطراب در چندین قالب مختلف می تواند خود نمایی کند. اولین نوع ترس و واهمه، ترس از تنهایی و آسیب پذیر بودن است. درست است که سلاح ها، تجهیزات و آیتم های گوناگونی برای استفاده وجود دارند و بازیبازان مانند عناوینی مثل Outlast بدون سلاح و بی دفاع نیستند، اما اگر شما در دنیای واقعی نیز در حال پرسه زدن در جنگلی مه آلود که پر است باتلاق ها و مناطق مخروبه و هیولاهای زامبی مانند باشید، حتی داشتند سلاح و تجهیزات نیز نمی تواند حس ناامنی را به طور کامل محو سازد. این حس ناامنی را بلاشک در اکثر لحظات بازی تجربه خواهید کرد
داستان Hunt:Showdown نه نکته خاصی دربردارد و نه نقش خاصی را ایفا می کند. دنیای بازی در قرن نوزدهم و در تاریخی متفاوت از دنیای امروزی روایت می شود. جایی که آمریکا پرشده است از هیولاهای زامبی مانند و وحشی که بر روی محیط ظاهری مناطق مختلف نیز به شدت تاثیر گذاشته اند. اما خود داستان بازی آنچنان روایت سر راست و مشخصی ندارد و بیشتر بستری است جهت خلق محتوا برای بخش چندنفره جذاب بازی
بازیبازان در نقش Bounty hunter ها قرار می گیرند و هدف مشخصی نیز دارند. جستجو برای هدفی که اصطلاحا به آن Mark می گویند. این Mark ها هیولاها و دشمنانی ماوراءالطبیعه هستند که به نوعی نقش باس های بازی را نیز ایفا می کنند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که در کل تنها سه Mark در کل بازی و نقشه های آن وجود دارد. The Assassin, The Butcher و The Spider. بازیبازان باید در ابتدا مکان این موجود ها را پیدا کرده، سپس با آنها مبارزه نموده و آنها را کشته و Bounty آنها را همراه خود خارج سازند تا پاداش خود دریافت نمایند.

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Ozhan گفت:

  ازین لیست اسم undertale رو هزاربار شنیدم ولی تاحالا تجربش نکردم
  کسی میتونه بگه چجوریه بازیش؟

  0
  0
  • AMF_9978 گفت:

   یه بازی دو بعدی RPG که مبارزه نوبتی داره با انتخاب هایی تاثیر گذار تو گیم پلی مثلا میتونی کل بازی رو بدون اینکه یه نفر رو بکشی تموم کنی . شخصیت پردازی کارکتر ها هم بی نظیره که باعث شده دوست داشتنی هم بشن . موسیقی های بازی هم با دنیای پیکسلی بازی کاملا هماهنگی داره
   داستانش هم درباره یه نفره که وارد دنیای مردگان شده میخواد ازش فرار کنه ( اگه درست گفته باشم خیلی وقته که بازیش کردم)
   در کل کمتر دربارش بخون یا ببین فقط برو بازی کن که شبیه این بازی وجود نداره

   0
   0
 • lastofus2 گفت:

  Shovel knight رو از دست ندید ابرشاهکاری هستش برای خودش.یک بازی دیگه هم بود اسمش یادم نیست یک قطار رو سوخت میریزی و یک مسیری رو میری جلو خیلی حس خوبی به آدم دست میده تو مایه های اینساید و لیمبو و … میچرخه

  0
  0
 • من خواهش دارم اگه یک بازی کیفیت لازم را نداره جوری بکوبیدش که نتونه پاشه….
  بازی آرمی زامبی ۴ را گرفتم و تازه فهمیدم چه افتضاحی. اگه تمام نقص و عیب ها را جمع کنید ماه عسلش می شه آرمی زامبی . من نمی دونم مغز آدم چه معجونی که همچین افتضاحاتی را می سازه. باید تا اویل صبر کنیم تا یه بازی زامبی خوب بازی کنیم.
  الان بازی استار وارزو گرفتم که عالی.
  ممنون بابت مقاله زیبا.

  0
  0
 • تو این لیست تا الان فقط My Friend Pedro رو بازی کردم ولی تقریبا اسم همشون رو شنیدم

  0
  0
 • MaNi گفت:

  What Remains of Edith finch رو حتما تجربه کنید In Love
  یه شاهکار واقعیه… Yes

  0
  0
 • alone19933 گفت:

  سلام دوستان بازی خوب تو سبک my pedro و hong kong mascara دیگه چی هست؟

  0
  0
 • Crimsonbright گفت:

  عجیبه که Undertale رو آوردید برای اینکه بازی ناشناخته ای نیست و حتی همون سالی هم که اومد کلی جایزه برد و حسابی معروف شد

  0
  0
 • z for zack گفت:

  بروبچ عزیز گیمفا
  بابت اسپم شرمنده
  ولی موضوع خیلی مهمتری از گیم مطرحه
  دوستان همین چند پست قبل سایت گیمفا از یه بازی صحبت کرد به اسم plauge inc
  منم دستم خالی بود رفتم نصبش کردم و بازیش کردم
  شاید باورتون نشه ولی اولین باریه که بعد از تموم کردن یه بازی تا این حد ترسیدم
  پیشنهاد میکنم شما هم امتحانش کنید تا خودتون ببینید
  دوستان شما تو بازی یه ویروس ساده پرورش میدید و هی قوی ترش میکنید
  یعنی رفته رفته که شیوع بیشتری پیدا کرد بهش قابلیت های جدید تری میدید
  مثلا مقاومت در مقابل انواع آب و هوا
  علائم و عوارض بیماری و البته اپشن های اپیدمی که کلا روی ۳ تا فاکتور مرگباری-واگیر دار بودن و درمان ناپذیری تاثیر داره
  البته بازی رو به قدری جالب ساختن که به محض از کنترل خارج شدن ویروس و قربانی گرفتن،هر کشوری که درگیرشه
  شروع میکنه به انجام یه سری اقدامات لازم
  مثلا از بستن مرز کشور بگیر تا ممنوعیت حمل و نقل خارج از کشور و البته مهمتر از همه سعی در تولید دارو
  در واقع شما باید کاری کنید که کل دنیا بر اثر ویروس از بین بره
  کار سخته و تمرکز میخواد
  ولی منی که تونستم بازی رو ۲۰ دقیقه ای تموم کنم بهتون میگم
  یه راه خیلی ساده داره
  کافیه اولش که شروع میکنی تا زمانی که ویروس اولین قربانی خودش رو میگیره رو فاکتور های درمان ناپذیری و واگیر دار بودنشون کار کنید
  اصولا ثابت شده که تا زمانی که تلفات جانی اتفاق نیفته کشور و به طور کلی هیچکس جدیت لازم رو به خرج نمیده
  بعد از این که عامل کشندگی یا همون lethality فعال شد هماهنگ با نمودار پیشرفت دارو، کشندگی ویروس رو البته در کنار فاکتور های دیگه افزایش بدید
  که البته کاملا هم منطقیه. در حای که ویروس داره روز به روز شیوع بیشتری بین افراد پیدا میکنه. کشوری که درگیرهشه چندان جدی نمیگیره تا زمانی که کلمه مرگ و میر به زبون میاد و اینجا جائیه که دیگه کار از کار گذشته
  یعنی از اونموقع به بعد با ویروسی سر و کار دارم که در کنار ۲ عامل درمان ناپذیری و بشدت واگیر دار بودن، فاکتور کشنده بودن هم بهش اضافه شده
  و در حالی که کشور تازه شروع به اقدامات بهداشتی و پیشگیری میکنه. ویروس نه تنها شیوعش ادامه پیدا میکنه، بلکه کسایی که از قبل درگیر ویروس بودن هم به احتمال ۹۹ درصد میمیرن
  ظرف مدت کوتاهی، ویروس راهش رو به خارج از مرز اون کشور باز میکنه و کشور جدید یعنی، شرایط جدید – آب و هوای جدید-موانع بهداشتی جدید و درنهایت جهش های جدید
  .
  .
  .
  و در آخر حرفی که میخوام بزنم اینه دوستان
  طی چند هفته گذشته خونه هامون حبس شدیم و عملا اختیاری برای انجام کار های روزمره خودمون به شکل قبل نداریم
  این درحالی بود که دقیقا ۲ یا ۳ هفته قبل از اپیدمی همه جانبه کرونا تو ایران سر سری ازش رد می‌شدیم و مسخرش میکردیم
  نگید که اینطوری نیست…!!
  حالا یه تعدا افراد که مسئولیت کلی این انر رو به عهدا داشتن بمانند!!!!!
  دوستان توصیه های ایمنی رو جدی بگیرید
  تا جای ممکن سعی کنید از انجام هر کار بی دلیل بیرون خونه پرهیز کنید

  بلکه شاید این بی پدر راهشو گرفت از ایران رفت
  اینو بخاطر این میگم چون با توجه به اعلام رسمی وزارت بهداشت تا همین الان چیزی نزدیک به ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر مردن
  و از اونجایی که آمار مبتلایان این ویروس تنها طی ۲ هفته به صورت کاملا نمایی بالا رفته
  بعید نیست که این ویروس با شرایط اینجا هم سازگار بشه
  اینکارو بکنیم بلکه شاید تونستیم یه هفته یا حتی ۳ روز مونده به عید نوروز خوشحال باشیم که این بی پدر گورشو گم کرد
  ایشاالله همتون تا اون موقع سالم بمونید

  0
  0
 • سلام به دوستان عزیز گیمفایی یه سوال داشتم که ربطی به این پست نداره
  میشه یکی لطف کنه و در مورد دو مفهوم گرافیک فنی و هنری توضیح بده ؟

  0
  0
 • Hamid گفت:

  ممنون اقای زاهدی عزیز برای ادامه ای مقاله بسیار جذابتون
  یه چندتایی رو خبر ازشون ندارم و نمیتونم چیزی بگم اما توصیه میکنم حتما حتما حتما my friend pedro رو بازی کنید

  0
  0
 • MS GAMER گفت:

  فکر کنم دوتا از بازی ها قبلا رو پلاس رایگان شده بودن

  0
  0