ربات یا انسان؟ مسئله این است | مروری بر نقدها و نمرات نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی The Turing Test

۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵

با گذشت حدود یک هفته از انتشار بازی اول‌شخص و معمایی The Turing Test برروی کنسول نینتندو سوییچ، منتقدین نظرات خود در رابطه با پورت این عنوان برروی این کنسول هیبریدی را منتشر کرده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا نقدها و نمرات منتشر شده از این بازی زیبا را با یکدیگر مرور کنیم.

الن تیورینگ (Alan Turing)، دانشمند و ریاضی‌دان انگلیسی، در سال ۱۹۵۰ مقاله‌ای را ارائه داد که با این جمله شروع می‌شد:

من پیشنهاد می‌دهم که این سوال را در نظر بگیرید: آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟

این مقاله و این سوال پایه‌گذار مبحثی در علم کامپیوتر و هوش مصنوعی شد که از آن با عنوان آزمایش تیورینگ (The Turing Test) یاد می‌کنند. ایده‌ی این آزمایش این است که در آن بتوانید آزمونی طراحی کنید تا مشخص شود که آیا یک ماشین (هوش مصنوعی) می‌تواند سطحی از هوش و آگاهی را از خود نشاند دهد که هم سطح با انسان بوده و یا تفاوتی با رفتار انسان‌ها نداشته باشد.

با در نظر گرفتن همین ایده، استودیوی بالک‌هد اینتراکتیو (Bulkhead Interactive) عنوانی پازل و اول‌شخص را تحت عنوان The Turing Test طراحی و در سال ۲۰۱۶ برای کنسول اکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر کرد. در آن زمان، بازی توانست نظر مثبت بسیاری از منتقدین و هواداران را به سمت خود جلب و نمره‌ی خوب ۸۰ را کسب کند. موفقیت این بازی در آن سال باعث شد تا شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) بازی را یک سال بعد برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ نیز عرضه کند. حالا پس از گذشت حدود سه سال از آن زمان، مدتی پیش این بازی زیبا در دسترس کاربران کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ نیز قرار گرفت.

در بازی The Turing Test، شما نقش آوا (Ava)، یک مهندس در سازمان فضایی، را ایفا می‌کنید که به یک ماموریت فضایی برروی یکی از ماه‌های سیاره‌ی مشتری فرستاده شده‌ است. در طول این بازی، شما باید با استفاده از وسیله‌ای که اجازه‌ی جذب و شلیک انرژی را به شما می‌دهد، معماهای مختلف را حل کنید. همان‌طور که در بازی پیش می‌روید، امکانات و توانایی‌های جدیدی مانند قابلیت کنترل ربات‌ها از راه دور و یا فعال کردن وسایل مختلف از طریق سیستم مدیریتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

داستان بازی از آن‌جا شروع می‌شود که شما توسط یک رباط با نام تام (TOM) از خواب مصنوعی بیدار می‌شوید. تام به شما می‌گوید که همکاران شما که وظیفه‌ی راه‌اندازی پایگاه را بر عهده داشتند، حالا در خطر هستند و شما باید با آن‌ها کمک کنید. با این حال، زمانی که شما وارد ساختمان اصلی می‌شوید، تام متوجه می‌شود که محیط ساختمان تغییر کرده و به همین دلیل، شما باید برای رسیدن به دیگر مناطق، معماهای مختلفی را حل کنید. همان‌طور که در بازی پیش می‌روید، معماها نیز سخت‌تر می‌شود و در همین حال، تام متوجه می‌شود که این معماها بر مبنای آزمون تیورینگ به نحوی طراحی شده‌اند که باید به صورت هم‌زمان توسط انسان و هوش مصنوعی حل شوند.

بازی The Turing Test در حال حاضر برروی کنسول‌های اکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴، نینتندو سوییچ و پلتفرم رایانه‌های شخصی در دسترس است. شما می‌توانید نقدها و نمرات منتشر شده از نسخه‌ی نینتندو سوییچ این بازی را در ادامه مشاهده کنید.

Pure Nintendo 10/10

در مجموع، من کاملا از بازی The Turing Test لذت بردم و هیچ انتقادی نسبت به آن ندارم. به نظر من این یک پورت بسیار عالی از سوی شرکت اسکور انیکس بود و من را نسبت به عناوین آینده‌ی آن‌ها که برروی نینتندو سوییچ عرضه می‌شوند، امیدوار کرد. معماهای این بازی یکی از بهترین‌های این سبک هستند و در طول بازی به واسطه‌ی طراحی خلاقانه‌ی مراحل، بهتر نیز می‌شوند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره‌ی آزمون معروف آلن تیورینگ کسب کرده و یا یک بازی معمایی خوب را به مجموعه‌ی عناوین خود برروی کنسول نینتندو سوییچ اضافه کنید، بازی The Turing Test بهترین گزینه است. بازی The Turing Test یکی از بهترین عناوین سبک معمایی است که من تا به حال بازی کرده‌ام.

COGconnected 8.4/10

با وجود گذشت چهار سال از عرضه‌ی اولیه‌ی بازی The Turing Test، این عنوان همچنان عالی بوده و برای تبدیل شدن به یک عنوان معمایی برروی کنسول نینتندو سوییچ بهترین گزینه است. اگرچه تاثیر بازی Portal برروی این عنوان کاملا واضح است ولی داستان تاریک‌تر، مکالمات گیرا و معماهای جذاب من را تا آخرین لحظه به خود جذب کرد. شاید بازی در میانه‌ی راه شما را کمی خسته کند ولی خوشبختانه در آخرین بخش و به لطف یک پایان خاطره‌انگیز، بازی دوباره به اوج برمی‌گردد. به عنوان یک بازی پورت شده، این عنوان چه برروی صفحه‌ی بزرگ و چه برروی صفحه نمایش کوچک، به شدت بهینه شده است. در مجموع، بازی The Turing Test کاملا ارزش وقت و هزینه‌ی شما را دارد.

۴Players.de 8.1/10

یک بازی معمایی سرگرم کننده که یک برگ از کتاب Portal را البته با مراحلی ساده‌تر قرض گرفته ولی فضایی تاریک‌تر و مکالماتی جذاب را به آن اضافه کرده است.

DualShokers 7.5/10

بازی The Turing Test یک عنوان معمایی خوش ساخت می‌باشد که به خوبی جایگاه خود برروی کنسول نینتندو سوییچ را یافته است. اگرچه این امکان وجود داشت که از مکانیک‌های بازی برای طراحی معماهایی چالش برانگیزتر در مراحل ابتدایی استفاده کرد ولی استودیوی بالک‌هد فرمول خود را تا انتهای بازی به بهترین شکل کامل کرده است. داستان جذاب بازی در کنار یک صداگذاری خوب، شما را ترغیب می‌کند تا بازی را در مراحل خسته کننده‌تر که البته بسیار کم هستند، ادامه دهید. استودیوی بالک‌‎هد اینتراکتیو در بسیاری از بخش‌ها عالی عمل کرده است و اگر بتواند یک بازی معمایی را با در نظر گرفتن درس‌هایی که از اشتباهات خود در این عنوان گرفته است، بسازد، می‌تواند یک بازی معمایی بی‌نقص و شاهکار را اختیار داشته باشد. در مجموع، بازی The Turing Test یک عنوان معمایی بسیار خوب و خوش قیمت است که به خوبی برروی کنسول نینتندو سوییچ پورت شده و ارزش امتحان کردن را دارد.

Cubed3 7/10

داستان خوب و جذاب بازی، بازی‌بازان را پس از کامل کردن هر معما به جلو هول داده و شما را مجبور می‌کند در طول بازی به مسائل و موضوعات بسیاری فکر کنید. بدون شک، ما از اتاق‌ها و یا معماهای بیشتر استقبال می‌کردیم ولی با این حال، بازی The Turing Test در بسیاری از جهات قابل قبول است. این بازی کاملا ارزش خرید را دارد.

NintendoWorldReport 7/10

اگر به دنبال یک بازی معمایی هوشمندانه می‌گردید، The Turing Test قطعا شما را راضی خواهد کرد. معماها عالی هستند و شامل مکانیک‌های مختلفی می‌شوند که بسیار متنوع بوده و به استفاده‌ی هوشمندانه از وسایل موجود نیاز دارد. یکی از چالش‌های ساخت عناوین معمایی ارائه‌ی یک دلیل برای تکرار بازی است و متاسفانه تمامی محتوای The Turing Test در همان تجربه‌ی اول قابل روئیت هستند. اگرچه پیچ و خم‌های مختلف در داستان شما را به خوبی خود جذب می‌کند ولی نتوانسته به آن هدف والایی که مد نظر داشته است، برسد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید