گزارش: به دلیل کم‌یاب بودن قطعات، قیمت کنسول‌های نسل بعد از ۵۰۰ دلار کم‌تر نخواهد بود

PS5 ، Xbox Scarlett ، اخبار ، اخبار بازی ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

براساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی تحلیل‌گران صنعت بازی‌های ویدئویی، کنسول‌های نسل بعدی با قیمت ۵۰۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد.

در جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی Bloomberg بیان شده است که شرکت سونی به دلیل کمیاب بودن قطعات استفاده شده در کنسول پلی‌استیشن ۵، در بحث قیمت‌گذاری کنسول نسل بعدی خود با مشکل روبه‌رو شده است. براساس این گزارش، قیمت تمام شده‌ی کنسول پلی‌استیشن ۵ برای تولید کننده ۴۵۰ دلار است که این موضوع باعث می‌شود کم‌ترین قیمت ممکن برای این کنسول در زمان عرضه رقم ۴۷۰ دلار باشد (البته با فرض این‌که شرکت سونی به دنبال سودی مشابه کنسول قبلی خود باشد). با توجه به این‌که شرکت سونی در حال حاضر قدرتمندترین کنسول خود یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو را با قیمت ۳۹۹ دلار به بازار عرضه می‌کند، این افزایش شدید قیمت می‌تواند باعث ناراحتی و نگرانی بسیاری از کاربران و هواداران شود.

آقای دامین تانگ (Damian Thong)، یکی از تحلیل‌گران شرکت سرمایه‌گذاری Macquaire Capital، نیز در این خصوص بیان کرده است:

مصرف‌کنندگان در حال حاضر دو کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو را به عنوان معیار و مبنای خود قرار داده‌اند. اگر سونی قیمت محصول خود را افزایش دهد، احتمالا این افزایش با هدف جبران هزینه‌های بالاتر قطعات است که خطر کاهش تقاضا را به دنبال دارد.

یکی دیگر از تحلیل‌گران معروف در شرکت Niko Partners نیز به سراغ حساب توییتر خود آمده و به گزارش جدید شرکت Bloomberg واکنش نشان داده است. آقای دنیل احمد (Daniel Ahmad) در پیامی بیان کرده که این گزارش به احتمال بسیار زیاد دقیق و معتبر است. آقای احمد در پیام خود نوشته است:

هزینه‌ی ساخت با هزینه‌ی فروش برابر نخواهد بود. همان‌طور که در این گزارش نیز آمده است، هزینه‌ی ساخت ۴۵۰ دلاری احتمالا به قیمت فروشی معادل ۵۰۰ دلار ختم خواهد شد.

به نظر من در شرایط فعلی بسیار غیرمنطقی است که انتظار عرضه‌ی یک کنسول قدرتمند در نسل بعدی را با قیمت ۳۹۹ دلاری نسل پیش داشته باشیم.

آقای احمد در ادامه بیان کردند که «شرکت سونی در ابتدای عرضه، کنسول پلی‌استیشن ۴ را با ضرر به بازار عرضه کرده است. با توجه به قیمت ۳۸۱ دلاری تولید کنسول در روزهای نخست و در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی برای شرکت سونی، قیمت تمام شده‌ی کنسول از قیمت ۳۹۹ دلاری کنسول بالاتر بوده است». به گفته‌ی آقای احمد، سوددهی حاصل از فروش کنسول پلی‌استیشن ۴، از چند ماه پس از عرضه آغاز شده است.

آقای احمد در یکی دیگر از پیام‌های خود نیز نوشته‌اند:

در حال حاضر، هزینه‌ی ساخت کنسول اکس‌باکس سری اکس احتمالا از پلی‌استیشن ۵ بیشتر است ولی این تفاوت زیاد نیست.

قیمت‌گذاری هر دو کنسول یا مساوی و یا بیشتر از هزینه‌ی ساخت دستگاه خواهد بود.

البته این موضوع نیز ممکن است که هر دو تولید کننده حاضر باشند برای رقابت بیشتر، محصول خود را در روز نخست با ضرر به بازار عرضه کنند.

گزارش‌ها و صحبت‌های منتشر شده از سوی این دو شخص توسط دیگران نیز تایید شده است. برای مثال، یک از تحلیل‌گران مستقل صنعت بازی‌های ویدئویی با نام کاربری BenjiSales نیز بیان کرده است که «همان‌طور که من در ماه‌های پیش این‌جا و یا در یوتیوب (YouTube) بیان کرده بودم، عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی با قیمت ۳۹۹ دلار بسیار غیرممکن به نظر می‌رسد». این شخص در ادامه و در پاسخ به مطلب منتشر شده توسط آقای احمد پیام زیر را منتشر کرده است:

به نظر می‌رسد ما باید منتظر عرضه شدن کنسول‌های نسل بعدی با قیمت ۵۰۰ دلار باشیم.

البته باید تاکید کنم که منظور دنیل این نیست که این قیمت تایید شده و نهایی کنسول‌ها است. بلکه همان‌طور که من پیش از این نیز در این‌جا و یا یوتیوب بیان کرده بودم، عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی با قیمت ۳۹۹ دلار بسیار غیرممکن به نظر می‌رسد.

مدتی پیش نیز گزارشی منتشر شده بود که بیان می‌کرد سخت‌افزار و قیمت کنسول‌های نسل بعدی هر دو شرکت سونی و مایکروسافت بسیار به هم نزدیک خواهد بود.

در مقایسه با نسل قبل، هر دو کنسول از نظر سخت‌‎افزاری، قیمت و ویژگی‌ها بسیار به هم شبیه خواهند بود. مایکروسافت به احتمال بسیار زیاد از اشتباهاتی مانند قیمت بالاتر، سخت‌افزار ضعیف‌تر، عدم پشتیبانی از دیسک و یا موارد دیگر خودداری خواهد کرد.

نظر شما درباره‌ی قیمت ۵۰۰ دلاری کنسول‌های نسل بعد چیست؟ آیا این امکان وجود دارد که شرکت‌ها با هدف جلب رضایت مشتری قیمت کنسول‌ها را تا حد ممکن کاهش دهند و یا حتی کنسول خود را با ضرر به بازار عرضه کنند؟

12345678910(40 رای, میانگین آرا 8٫35 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید