توضیحات سونی درباره‌ی قیمت پلی‌استیشن ۵ | باید با قیمت‌گذاری اکس‌باکس سری اکس در تعادل باشد

PlayStation ، PS5 ، Xbox Scarlett ، اخبار ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰

درحالی که جامعه‌ی بازی‌بازان بی‌صبرانه انتظار رونمایی رسمی سونی از پلی‌استیشن ۵ در ماه فوریه را می‌کشد اما به‌نظر می‌رسد این شرکت هنوز حتی قیمتی برای کنسول نسل بعدی خود نیز تعیین نکرده است.

روز گذشته و در طی نسشت مطبوعاتی برای سه‌ماه‌ی سوم سال مالی ۲۰۲۰ شرکت سونی، ژاپنی‌ها اعلام کردند پلی‌استیشن ۴ ضعیف‌ترین کریسمس خود را در ماه گذشته تجربه کرده و تنها موفق به‌فروش ۶٫۱ میلیون واحد شده است که رقمی پائین‌تر از فروش ۸٫۱ میلیون واحدی در کریسمس سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. البته باتوجه به آخرین روزهای عمر این کنسول، چنین چیزی طبیعی به‌نظر می‌رسد اما همین موضوع زمینه‌ساز یکی از اساسی‌ترین سوالات مربوط به نسل بعدی، یعنی قیمت پلی‌استیشن ۵ شد.

هیروکی توتوکی (Hiroki Totoki)، مدیر ارشد مالی شرکت سونی، پس از ارائه‌ی آمار بالا از جانب یکی از خبرنگاران درباره‌ی قیمت کنسول پلی‌استیشن ۵ مورد پرسش قرار گرفت. وی ضمن بیان این نکته که سونی قصد دارد به‌روان‌ترین شکل ممکن از نسل هشت به نسل نُه نقل مکان کند، پاسخ داد:

قطعاً اول از همه باید هزینه‌ی نیروی کار و پرسنل را کنترل کنیم. این مورد باید کنترل شود چراکه نکته‌ی مهمی در تشخیص هزینه‌ها محسوب می‌شود. همین‌طور میزان تولید اولیه‌ی دستگاه و این‌که توانایی آماده‌سازی چه مقداری از آن را داریم نیز باید کنترل شوند. در ابتدا باید روی تولید محصول و فروش آن کار کنیم و سپس باید برای عرضه‌ی حجم مناسبی از آن برای روزهای آغازینِ انتشار، آماده شویم.

موضوع قیمت‌گذاری به این‌دلیل خیلی مشخص یا واضح نیست که ما در یک فضای باز رقابت می‌کنیم. خیلی مشکل است که در این بازه‌ی زمانی درباره‌ی قیمت بحث کنیم. باتوجه به سطح قیمت، شیوه و روش تبلیغات و این‌که باید چه مقدار بودجه برای این‌کار اختصاص دهیم را تعیین می‌کنیم. بنابراین مسئله‌ی ما “تعادل” است.

و چون موضوع برقراری تعادل مطرح است، خیلی مشکل است که در این نقطه از زمان بتوان چیزی قطعی به‌زبان آورد. اما هنگامی که درباره‌ی “نقل مکانِ روان” صحبت کردم، منظورم این بود که ما قطعاً بهینه‌ترین رویکرد ممکن را در پیش می‌گیریم. سعی می‌کنیم بهترین تعادل ممکن را داشته باشیم و همین موضوع باعث می‌شود محصول ما در طول زمان عمر خود سودآور باشد.

از آن‌جایی که توتوکی در صحبت‌هایش تاکید زیادی بر برقراری تعادل می‌کند و اشاراتی به رقابت در فضای باز (مُبهم) دارد، به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل مهمِ مشخص نبودن قیمت پلی‌استیشن ۵، قیمت کنسول رقیب آن یعنی اکس‌باکس سری اکس باشد. مسلماً سونی علاقه ندارد روزهای تلخ آغازین پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ را دوباره تجربه کند و در نظر دارد کنسول نسل بعدی‌اش قیمتی بسیار رقابتی یا حتی به‌گفته‌ی توتوکی متعادل نسبت به رقیب داشته باشد. همه‌ی این‌ها در حالی است که بنابر گفته‌ی مایکروسافت، نه تنها سونی بلکه نینتندو نیز از رقبای آن‌ها به‌شمار نمی‌آید.

لازم به‌ذکر است پلی‌استیشن ۵ که به‌تازگی وب‌سایت رسمی آن راه‌اندازی شده است، در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

12345678910(36 رای, میانگین آرا 7٫75 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید